Jdi na obsah Jdi na menu
Reklama:
 


Dětské pleny

25. 1. 2006

Jednorázové či látkové pleny?

JEDNORÁZOVKY

stejně jako ve spoustě dalších případů i zde platí, že značka, která vyhovuje jednomu, je pro jiného ta nejhorší - takže univerzální tip na nejlepší plenky prostě není. Pokusím se tedy aspoň sepsat naše zkušenosti - a budu doufat, že i vy připojíte své, aby se ostatní budoucí maminky mohly lépe zorientovat.


Fixies
- kvalitní plíny, které v novorozenecké velikosti mají vykrojený okraj pro hojící se pupíček - ovšem pokud je mimi drobek, tak  horní okraj navzdory vykrojení přesahuje až nad pupík. Nicméně neměli jsme k nim výhrady.


Huggies superflex
- nám vyhovovaly nejlépe - dobře drží, sají, vnitřní výplň nežmolkovatí, ovšem patří k nejdražším na trhu, takže se určitě vyplatí sledovat akce se slevami

Huggies Clasic - cca o 2 třídy horší, přes noc jsme je nepoužívali,

Fialové Tesco - pozor ne bílé!!! - jednoznačně nejlepší poměr kvalita/cena

DM Babylove - podobné jako Tesco, kvalitní, cena přiměřená

Pampers - pro nás neoblíbená značka, protože se syn po nich osypal - a jak jsem zjistila, nebyl zdaleka jediný - nicméně pokud dítě alergickou reakci na obsah plíny nemá, tak asi nejsou špatné - i když (sondáž spokojenosti mezi maminkami na plavání:-) stěžovaly si, že kvalita hodně kolísá :-(

s dalšími značkami bohužel zkušenosti nemáme, takže pokud se chcete podělit, piště prosím své názory do komentářů


LÁTKOVKY

vlastní zkušenost nemám, proto jsem poprosila kamarádku, aby pro vás sepsala přehled a své zkušenosti - Zuzko, díky :-)

a zde je slibovaný příspěvek od Zuzky:Látkové pleny

Pro ty, kdo se rozhodnou používat látkové pleny jako alternativu k jednorázovkám, se pokusím sepsat druhy plen, jejich používání a snad i výhody.

Látkových plenek se na trhu vyrojilo mnoho druhů od mnoha firem. Jako jedny z prvních se objevily pleny od fy Bambino Mio (vícevrstvé) , o něco později kalhotkové pleny Popoliny. A pak se s plenami roztrhl pytel, tak se do toho pytle podívejme.

Dle druhu:

 • Rovné pleny- musejí se skládat, navrch se musí dát svrchní kalhotky
  • klasické české čtvercové
  • Froté pleny (Popoliny)- více sají, prodávají se ve více barvách i velikostech 40x40cm (lze použít jako vložku do jiných plen), 60x60cm a 90x90cm (lze použít jako osušku)
  • Vícevrstvé (Bambino Mio a Popoliny- je složená z více vrstev a na středu pleny jsou všity další vrstvy a tím zvýšena savost plenky, nemusí se vkládat více plenek jako u klasických čtvercovek
  • Zavazovací (Disana)- tvarovaná plenka, do které se vkládá “vložka”, lze použít jakékoliv výše zmiňované pleny.
 • Kalhotkové- vypadají tvarově jako jednorázovky, nutno dát ještě svrchní kalhotky (dle výrobců) – Popoliny, TotsBots, HaipaDaipa, Baby Lucy, atd. Vyrábějí se v různých materiálech a provedeních.
 • Vše v jednom- kalhotkové pleny, které mají integrované svrchní kalhotky
  • Popoliny- Komfort 2v1
  • Kapsové- mají uvnitř vytvořenu “ kapsu, kam se vkládá “vložka”, čímž lze upravit savost pleny dle potřeby (Mommy’s Touch, Nature Babies)


Na všechny pleny s výjímkou “Vše v jednom” je nutné dát ještě svrchní kalhotky, které se vyrábí z různých materiálů:

 • PUL
 • Vlněné
 • Fleecové
 • Kombinované


Dále je potřeba mít separační pleny – ty zachytávájí nečistoty a odvádí vlhkost od pokožky, vyrábí se z viskozy, celulozy, fleecové (výrobci: Bambino Mio, Popoliny, Tots Bots)


A velmi dobrá pomůcka je snappi sponka, slouží jako zapínání u plenek, které jiné zapínání nemají.


Zpravidla se při balení dítka postupuje takto: směrem od zadečku: separační plena, vlastní plena (kalhotková, čtvercová,….) a svrchní kalhotky. Při rozbalení a kakání se separační plena vyhodí do toalety (je-li rozložitelná) nebo se “obsah” seškrábne a dá k ostatním špinavým plenám (fleecové separačky).


A co je ještě potřeba vědět a mít??

Kbelík s víkem na skladování použitých plenek – po rozbalení dítěte se plena hodí do kbelíku (lze skladovat na sucho nebo mít v kbelíku vodu, takže se pleny odmáčejí), svrchní kalhotky se nechají vyvětrat min. do dalšího přebalování, perou se dle potřeby.


Pleny se perou většinou na 60°C, nesmí se přidávat aviváž (snižuje savost plenek), je lepší přidat navíc jedno máchání. Pere se dle potřeby, většinou po 2-3 dnech


A pozor!!!! Moderní látkové pleny se NEŽEHLÍ!!!!!!


Kalhotkové pleny:


Popoliny
- Ultrafit- jsou určené pro celé plenkové období, zapínají se na suché zipy a díky patentkám na přední části pleny se dá uzpůsobit velikost, součástí je vkládací plenečka, vyrábí se z několika materiálů:

flanel- štíhlejší vzhled, rychle schnou, méně sají

froté- pomaleji schnou, více sají

biofroté- nejdéle schnou, nejvíce sají, jsou “nejpřírodnější”

-OneSize – jsou z biobavlny nebo z bavlny+polyesteru, na patentky, štíhlejší vzhled, jsou savější než flanelky, ale také déle schnou


TotsBots
- TotsBots originál- bílé, nebělené nebo barevné, dvouvelikostní, jsou na snappy sponku nebo suchý zip, velmi savá, rychleji schne, štíhlý vzhled

Bamboozle- i v barevném provedení, dvě velikosti, na patentky nebo suchý zip, z bambusu, dobře sají, špatně schnou, štíhlý vzhled

Fluffle- měkkoučké, dobře sají, velmi rychle schnou, je z polyesteru


Haipa Daipa
– je to tvarovaná plenka podlouhlého tvaru, složením vznikne kalhotková, zajišťuje se snappy sponkou.


Imse- Vimse
- jsou určené od narození po nočník, vyrobené z bioflanelu nebo biobavlny


Svrchní kalhotky
:

Nepropustné- mají nepropustnou vrstvu, hůře “dýchají”, jednoduchá údržba.

Fleecové - jsou vyrobeny z fleecu, který sice není sám o sobě voděnepropustný, ale vlhkost se postupně odpařuje. Jednoduchá údržba, lépe “dýchají”

Vlněné- dobře “dýchají”, náročnější údržba.


U látkových plen nelze říci, která plena je dobrá a která špatná. Každý si musí najit pleny, které budou vyhovovat jen a jen jemu.


Pleny se mohou prát v klasickém dětském prášku. Někdo při znečištění pleny ihned po sundání přepere plenu ve žlučovém mýdle. Lze přidat sůl na skvrny. Nesmí se používat aviváž, snižuje savost plenek, místo aviváže lze dát ocet. Doporučuje se přidat máchání navíc aby zbytkový prášek v plenách byl minimální. Lze je sušit v sušičce, ovšem pleny se více opotřebovávají a mají kratší životnost. Lze je sušit i na topení, tam je zase riziko hrubnutí. Ideální je sušení venku na šňůře, kde působí slunce na skvrny a pleny jsou i jemné. Bohužel ne každý má takové možnosti, proto je také třeba volit druh pleny dle možností sušení plen. Svrchní kalhotky se perou za čas buď s plenami nebo s jiným prádlem (na 40 či 60st, polyesterové či fleecové), vlněné se perou pouze v ruce v šamponu na vlnu a jednou za čas je nutné je impregnovat lanolinem. Lehce se vyždímají a nechají schnout (ne na radiatoru a ne na přímém slunci).

 


Jak jsem začínala s látkovými plenami???

Vzhledem k tomu, že jsem byla “rozmazlená” jednorázovými plenami, které jsem používala u staršího syna, ale zároveň mě lákalo používat látkové pleny, byla jsem rozhodnuta, že chci pleny s co nejjednodušší manipulací. V té době byly na trhu jen pleny Bambino Mio a Popoliny Ultrafit a Komfort. Rozhodla jsem se tedy pro kalhotkové pleny Komfort2v1. V reálu se mi ale zdály neforemné, takže jsem nakonec polevila ze svých nároků a objednala na zkoušku biofroté a flanelové Ultrafit a Komfort 2v1. S tím jsem začala a kombinovala s jednorázovkami. Zanedlouho jsem zjistila, že práce s plenkami není vůbec nijak náročná a tak jsem doobjednala , tentokrát froté Ultrafit. Od té doby jsem používala téměř výhradně látkovky. Jako svrchní kalhotky jsem používala polyesterky, vlněné se mi zdály zpočátku hodně složité na údržbu, ale netrvalo dlouho a když bylo synovi cca 7týdnů rozhodla jsem se zaexperimentovat i na tomto poli. Příjemně mě překvapily! Pleny Komfort jsem používala jen na cesty, k lékaři nebo když došly zásoby. J Pak jsem objednala nově se objevivší Popoliny One size a čtvercové froté pleny a samozřejmě snappi sponky. A začala zkoušet čtvercovky skládat. Do novorozeneckého skladu už se mi syn “nevešel”, takže jsem zkusila skládat na “draka” a kupodivu to nebylo složité. Vyzkoušela jsem tedy různé pleny, některé nové nakoupila, jiné prodala a v dnešní době používám nejraději bambusové TotsBots, zavazovací Disany, do kterých dávám froté plenku + např. vkládací plenečku z Popolinek. Svrchní kalhotky používám již jen vlněné (Disana nebo Haipa Daipa) nebo z fleecu (Tots Bots). Prala jsem v Lovele, zkoušela jsem Missivu, mýdlové ořechy a mýdlový “sliz” (vyrobeno z mýdla a sody). Nyní pleny peru jen v mýdlovém “slizu” a přidávám sůl na skvrny a ocet na máchání. Dávám sušit nejraději na balkon a pak je skládám. Kalhotkové si připravím tak, že dám i vkládací plenku (je-li třeba) i separační plenu. Pokud chci plenu nandat, dávám vlastně už jen 2 vrstvy, připravenou kalhotkovou plenu a svrchní kalhotky. Je to naprosto jednoduché, vřele všem látkové pleny doporučuji!!!

více info o látkových plenách najdete na www.ekorodina.estranky.cz

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Opruzený zadek z plenek

(Ela, 15. 6. 2009 14:02)

Nejlepší mastička na opruzený zadek je díl pitiolu díl dermazulenu a trošku dětského olejíčku,rozmíchat do kelímku ,vyzkoušejte je to super,měli jsme malou v létě,byby parna takže každou chvíly byla opruzená ale po té mastičce se jí to přes noc zahojilo nebolelo to a super doporučuji

Ahoj Lucko, prodávám plenky

(pavlína, 15. 4. 2009 8:00)

prodávám plenky různých značek, tak mi napiš na brutalni-nikita99@senam.cz

A malé doporučení :)

(Zuzka K., 29. 3. 2009 1:21)

S látkovými plenami jsme moc spokojení - jsme si jisti, že naše dcerka není v žádné chemii a opruzený zadeček - nevíme, co to je... ;-) Zkuste se také podívat na http://www.mokosha.info/content/blogcategory/30/75/ - bezplenková komunikační metoda. My ji praktikovali už od porodnice, a to tak, že jsme chytali čůrání do látkové plenky, ve čtyřech měsících jsme v klubíčku stáli u zrcadla v koupelně - do umyvadla. Od osmého měsíce si dcera sama říká "čí" a jde to na nočníčku, do umyvadla, ve sprše, do kýblu, venku, ... Prostě super - doporučujeme. Dceři bude rok a počítám, že jak tak pokračuje, v létě jsme bez plenek úplně ;-)

Naše oblíbené plenky

(Zuzka K., 29. 3. 2009 1:07)

My jsme si z jednorázových plenek moc oblíbili ekologické ( nebělené, bez chemikálií ) Moltex a později jsme objevili v drogerii dm Alana öko (ty jsou bělené kyslíkem). Po dvou měsících, až jsme si "zajeli" svůj rytmus s naší prvorozenou holčičkou, jsme se dali na cestu s látkovými plenami. Po vyzkoušení několika druhů jsme se usadili na vícevrstvých od PoPoLiNi a střídáme s Panda bambus od PoPoLiNi (jsou více savé, dobře schnou a bambus je antibakteriální), kalhotky máme polyesterky od Tots Bots - propracovaný perfektně padnoucí střih. Občas látkovky střídáme s výše zmíněnými eko-jednorázovkami. Ani my rozhodně nedoporučujeme Pampers - jeden balík jsme dostali do porodnice a komu jsme ho pak předávali, všichni řešili opruzeniny.

Plenky Lidl

(Martina, 23. 3. 2009 8:06)

Ahoj já zkusila hodně plen, Tesco, pampers,huggies ale nejvíc mi vyhovovali a vyhovují nadále plenky z lidlu Touryours používám ted zelené midi stojí pouhých 200Kč a když je akce tak 160 Kč a jsou uplně super. Nepročůrá neprokaká vše zůstane tam kde má :-) Jsou hladké a hebké opravdu zkuste je

Pampers

(Radka, 4. 2. 2009 21:59)

Já měla do porodnice pampersky a malému teda vůbec nevyhovovali,měl po nich úplně rozežraný zadeček když to tak napíšu,ještě dneska mu léčím zadeček a to mu je už 14dní.Teď používám fialové tesco pleny a jsem s nimi zpokojená.jinak pokud můžu tak bych chtěla doporučit i wickies comfort pleny (né to zelené balení to je igelit!!)

Pleny

(Katka, 28. 1. 2009 13:01)

Ahoj, já sem začínala s Pampers, ale moc s nimi nejsem spokojená, dost často mi je malá prokadila, že to měla až na zádech:(hlavně dokud byla plně kojená. Řekla bych, že nejvíc nám zatím vyhovují Tesco- fialové!!! Ty druhé jsou strašné, dobré jsou také Fixies- ale dražší, jinak celkem vyhovující Helen Harper, Happy a Huggies.

Látkové pleny

(Lucka, 20. 1. 2009 8:53)

Chtěla jsem poprosit zda by některá mamina prodávala látkové pleny a svrchní kalhotky ráda bych je odkoupila. Děkuju

Re kolik plen

(Martina, 13. 1. 2009 14:39)

my měli do porodnice Pampers NB 40ks, vyšli nám na 14 dní, my tam furt přebalovalu :o)
V podstatě platí, co přebalení to nová plína, takže na první dva měsíce tak 600 plen velikosti 3-6kg.

Re Magda

(Martina, 13. 1. 2009 14:33)

Magdo používáme taky popolinky, Eli má taky citlivou kůži, ale osypaná, tedy na zadečku nebyla.přebaluji po třech hodinách, anebo dle potřeby - jak co zaslechnu :o) a je to v poho.Plenky pereme v děstském prášku, bez aviváže a zadeček mažeme Bepanthenem. Já bych to osypání svedle naněco jiného než na plíny :o)

Látkové pleny

(Martina, 13. 1. 2009 14:28)

Ahoj, už před porodem jsem se rozhodla pro naši Elišku používat látkové pleny. Měla jsem štěstí, protože kamarádka je už používala, takže všechny informace jak, kolik a kde nakoupit jsem měla od ní.Eliška má 4 měsíce a na látkovky ( Popoliny ) nedám dopustit. Vrchní kalhotky používáme Bambino Mio-plně dostačující a k tomu máme ještě separačky ze 100% celulozy, pratelné. Jednorázovky používáme jen na noc, anebo pokud někam jedeme - přece jenom hození plíny do koše je jednodušší.Jinak se snažím, aby těch plen do koše bylo co nejméně:o)Celá výbavička nás přišla na 2.000,-kč,což by jsme za jednorázové doteďka dali taky.Plíny, jsem žehlila do šestinedělí, nyní už jenom skládám, a u příštího nebudu už vubec žehlit, je to zbytečný. Občas mě štvalo,každodenní (i několikrát) praní pokaděnejch kalhotek, ale už jsem si zvykla, a ani mi to už nepříjde,za 1min.jsou vypraný. Osobně, pokud jste s mimi doma je používaní látkovek casově stejné s jednorázovkama, akorát pro mimi jsou látkovky zdravější. Vřele doporučuju :o)

Látkové pleny

(Magda, 5. 1. 2009 17:57)

Ahoj, chtěla bych taky přidat zkušenost. Já po dlouhé úvaze nakoupila látkové pleny popoliny a byla z nich nadšená, ale bohužel jen chvíli a to než jsem zjistila, že náš malý má moc citlivou pokožku a musela bych ho přebalovat snad každou chvíli, protože pokud zůstal v promáčených plenách déle, hned se celý osypal a dlouho se toho nemohl zbavit. Ale šest týdnů, co se vyžaduje to velké balení jsem používala jen ty. Teď, když jsem doma, tak je dávám, protože vím, že si ho můžu kdykoli přebalit. Jinak používám Huggies.

Kolik plen

(Bára, 5. 1. 2009 15:43)

Ahoj chtěla bych se tady někoho zeptat kolik si mám koupit dopředu jednorázovek? Na jak dlouho mi vydrží jeden balík Pampers té nejmenší velikosti a na jak dlouho mi vydrží vlhčené ubrousky 74ks? Čekám první a termín mám v květnu tak si chci nakoupit nějaké plíny do foroty.Budu vděčná za každou radu.

pro Andreu

(Petra H., 26. 11. 2008 14:25)

Já osobně ještě žádný zkušenosti s plínkama nemám,ale už zjišťuji potřebné info.Bavila jsem se s kamarádkou a ta nedá na pleny Clever z Billy dopustit i kvůli té ceně (kvalita/cena).Přirovnávala je k Huggieskám.Taky uvažuji,že je pro naše malý pak vyzkouším :-)

PERLAN na zadeček

(marta, 6. 11. 2008 21:12)

Ještě jsem chtěla poradit maminkám, které mají potíže s opruzeným zadečkem, že nemusí kupovat parfemované ubrousky, které často vyvolají alergii (hlavně ty s heřmánkem). Místo nich lze použít perlan, který lze koupit ve zdravotnických potřebách. Kus stojí 4 Kč, lze nastříhat na 8 kusů,namáčí se do vody a otírá zadeček. Používají ho v porodnici.

látkovky

(marta, 6. 11. 2008 20:59)

Používám moderní látkové pleny a jsem maximálně spokojená. Já používám značku Popolini, ale asi je to jedno.Práce s nimi moc není, přestože já je žehlím, jednu plínu mám tak za 5 vteřin :-) Tomášek má prdýlku jak alabastr, žádné opruzeniny, přebalování si užíváme. Teď v 5ti měsících jsem začala používat látkovky i na noc.Vřele doporučuju,ušetříte peníze i přírodu pro svoje děti :-)

pro Inku

(Aktij, 27. 8. 2008 12:26)

já jsem si do porodnice vzala "pemprsky" a v porodnici jsme dostaly pár jednorázovek neurčitého výrobce. Ani na jedněch nebyl výřez na pupík a plínku jsem normálně dávala přez. Naopak výhodu bych viděla v tom že přidržela na pupíku gázu s lihem a tak se lépe udržovala vlhká :-) . Nicméně mám nakoupeno 60 normálních čtvercových plen a 4 kalhotky, ale ještě jsem nenašla odvahu je používat - nevím jak. A to jsou nám dnes 3měs. Poté co jsem si přečetla tuto diskusi tak to asi zkusím. :-)

Pro Inku

(Lida, 20. 8. 2008 19:12)

Ahojky, ja mam trimesicni holcicku, do porodnice jsme si brali plenky Huggies a byli jsme s nimi spokojeni. Predni cast jsme kvuli pupiku prehli a nebyl nejmensi problem. Pampersky newborn se mi zdali ze zacatku vetsi nez bylo treba /mala vazila 2.9 kg/, postupne jsme k nim vsak presli protoze se mi zdaji o hodne volnejsi kolem nozicek a tak i pro miminko pohodlnejsi. Takze moje rada je, pokud je podle ultrazvuku miminko vetsi volila bych Pampers, pokud ma byt mensi volila bych Huggies. S zadnou vyrazkou jak nekteri pisi jsem se nesetkala.

Zkušenost?

(Andrea, 19. 8. 2008 4:00)

Mám dotaz na ostatní maminky,jestli jste některá vyzkoušela jednorázové plenky Albert Qulity a Clever z Billa napište,cenově vycházejí nejlevněji na trhu,jen netuším jaké jsou,osobně používáme Tesco fialové a jsme s nimi velmi spokojení.Předem moc děkuji

Pleny

(Inka, 16. 8. 2008 17:53)

Tak čtu rady a jsem stoho uplně nešťastná. Za dva měsíce mám jít rodit a nevím pořát jaké ty pleny do porodnice koupit. Aby miminko nemělo virášku a aby byl pupík vpořátku.