Jdi na obsah Jdi na menu
Reklama:
 


Dětské pleny

25. 1. 2006

Jednorázové či látkové pleny?
 

JEDNORÁZOVKY

stejně jako ve spoustě dalších případů i zde platí, že značka, která vyhovuje jednomu, je pro jiného ta nejhorší - takže univerzální tip na nejlepší plenky prostě není. Pokusím se tedy aspoň sepsat naše zkušenosti - a budu doufat, že i vy připojíte své, aby se ostatní budoucí maminky mohly lépe zorientovat.


Fixies - kvalitní plíny, které v novorozenecké velikosti mají vykrojený okraj pro hojící se pupíček - ovšem pokud je mimi drobek, tak  horní okraj navzdory vykrojení přesahuje až nad pupík. Nicméně neměli jsme k nim výhrady.


Huggies superflex - nám vyhovovaly nejlépe - dobře drží, sají, vnitřní výplň nežmolkovatí, ovšem patří k nejdražším na trhu, takže se určitě vyplatí sledovat akce se slevami

Huggies Clasic - cca o 2 třídy horší, přes noc jsme je nepoužívali,

Fialové Tesco - pozor ne bílé!!! - jednoznačně nejlepší poměr kvalita/cena

DM Babylove - podobné jako Tesco, kvalitní, cena přiměřená

Pampers - pro nás neoblíbená značka, protože se syn po nich osypal - a jak jsem zjistila, nebyl zdaleka jediný - nicméně pokud dítě alergickou reakci na obsah plíny nemá, tak asi nejsou špatné - i když (sondáž spokojenosti mezi maminkami na plavání:-) stěžovaly si, že kvalita hodně kolísá :-(

s dalšími značkami bohužel zkušenosti nemáme, takže pokud se chcete podělit, piště prosím své názory do komentářů


LÁTKOVKY

vlastní zkušenost nemám, proto jsem poprosila kamarádku, aby pro vás sepsala přehled a své zkušenosti - Zuzko, díky :-)

 

a zde je slibovaný příspěvek od Zuzky:Látkové pleny

 

Pro ty, kdo se rozhodnou používat látkové pleny jako alternativu k jednorázovkám, se pokusím sepsat druhy plen, jejich používání a snad i výhody.

Látkových plenek se na trhu vyrojilo mnoho druhů od mnoha firem. Jako jedny z prvních se objevily pleny od fy Bambino Mio (vícevrstvé) , o něco později kalhotkové pleny Popoliny. A pak se s plenami roztrhl pytel, tak se do toho pytle podívejme.

Dle druhu:

 • Rovné pleny- musejí se skládat, navrch se musí dát svrchní kalhotky
  • klasické české čtvercové
  • Froté pleny (Popoliny)- více sají, prodávají se ve více barvách i velikostech 40x40cm (lze použít jako vložku do jiných plen), 60x60cm a 90x90cm (lze použít jako osušku)
  • Vícevrstvé (Bambino Mio a Popoliny- je složená z více vrstev a na středu pleny jsou všity další vrstvy a tím zvýšena savost plenky, nemusí se vkládat více plenek jako u klasických čtvercovek
  • Zavazovací (Disana)- tvarovaná plenka, do které se vkládá “vložka”, lze použít jakékoliv výše zmiňované pleny.
 • Kalhotkové- vypadají tvarově jako jednorázovky, nutno dát ještě svrchní kalhotky (dle výrobců) – Popoliny, TotsBots, HaipaDaipa, Baby Lucy, atd. Vyrábějí se v různých materiálech a provedeních.
 • Vše v jednom- kalhotkové pleny, které mají integrované svrchní kalhotky
  • Popoliny- Komfort 2v1
  • Kapsové- mají uvnitř vytvořenu “ kapsu, kam se vkládá “vložka”, čímž lze upravit savost pleny dle potřeby (Mommy’s Touch, Nature Babies)


Na všechny pleny s výjímkou “Vše v jednom” je nutné dát ještě svrchní kalhotky, které se vyrábí z různých materiálů:

 • PUL
 • Vlněné
 • Fleecové
 • Kombinované


Dále je potřeba mít separační pleny – ty zachytávájí nečistoty a odvádí vlhkost od pokožky, vyrábí se z viskozy, celulozy, fleecové (výrobci: Bambino Mio, Popoliny, Tots Bots)


A velmi dobrá pomůcka je snappi sponka, slouží jako zapínání u plenek, které jiné zapínání nemají.


Zpravidla se při balení dítka postupuje takto: směrem od zadečku: separační plena, vlastní plena (kalhotková, čtvercová,….) a svrchní kalhotky. Při rozbalení a kakání se separační plena vyhodí do toalety (je-li rozložitelná) nebo se “obsah” seškrábne a dá k ostatním špinavým plenám (fleecové separačky).


A co je ještě potřeba vědět a mít??

Kbelík s víkem na skladování použitých plenek – po rozbalení dítěte se plena hodí do kbelíku (lze skladovat na sucho nebo mít v kbelíku vodu, takže se pleny odmáčejí), svrchní kalhotky se nechají vyvětrat min. do dalšího přebalování, perou se dle potřeby.


Pleny se perou většinou na 60°C, nesmí se přidávat aviváž (snižuje savost plenek), je lepší přidat navíc jedno máchání. Pere se dle potřeby, většinou po 2-3 dnech


A pozor!!!! Moderní látkové pleny se NEŽEHLÍ!!!!!!


Kalhotkové pleny:


Popoliny - Ultrafit- jsou určené pro celé plenkové období, zapínají se na suché zipy a díky patentkám na přední části pleny se dá uzpůsobit velikost, součástí je vkládací plenečka, vyrábí se z několika materiálů:

flanel- štíhlejší vzhled, rychle schnou, méně sají

froté- pomaleji schnou, více sají

biofroté- nejdéle schnou, nejvíce sají, jsou “nejpřírodnější”

-OneSize – jsou z biobavlny nebo z bavlny+polyesteru, na patentky, štíhlejší vzhled, jsou savější než flanelky, ale také déle schnou


TotsBots- TotsBots originál- bílé, nebělené nebo barevné, dvouvelikostní, jsou na snappy sponku nebo suchý zip, velmi savá, rychleji schne, štíhlý vzhled

Bamboozle- i v barevném provedení, dvě velikosti, na patentky nebo suchý zip, z bambusu, dobře sají, špatně schnou, štíhlý vzhled

Fluffle- měkkoučké, dobře sají, velmi rychle schnou, je z polyesteru


Haipa Daipa – je to tvarovaná plenka podlouhlého tvaru, složením vznikne kalhotková, zajišťuje se snappy sponkou.


Imse- Vimse- jsou určené od narození po nočník, vyrobené z bioflanelu nebo biobavlny

 


Svrchní kalhotky:

Nepropustné- mají nepropustnou vrstvu, hůře “dýchají”, jednoduchá údržba.

Fleecové - jsou vyrobeny z fleecu, který sice není sám o sobě voděnepropustný, ale vlhkost se postupně odpařuje. Jednoduchá údržba, lépe “dýchají”

Vlněné- dobře “dýchají”, náročnější údržba.


U látkových plen nelze říci, která plena je dobrá a která špatná. Každý si musí najit pleny, které budou vyhovovat jen a jen jemu.


Pleny se mohou prát v klasickém dětském prášku. Někdo při znečištění pleny ihned po sundání přepere plenu ve žlučovém mýdle. Lze přidat sůl na skvrny. Nesmí se používat aviváž, snižuje savost plenek, místo aviváže lze dát ocet. Doporučuje se přidat máchání navíc aby zbytkový prášek v plenách byl minimální. Lze je sušit v sušičce, ovšem pleny se více opotřebovávají a mají kratší životnost. Lze je sušit i na topení, tam je zase riziko hrubnutí. Ideální je sušení venku na šňůře, kde působí slunce na skvrny a pleny jsou i jemné. Bohužel ne každý má takové možnosti, proto je také třeba volit druh pleny dle možností sušení plen. Svrchní kalhotky se perou za čas buď s plenami nebo s jiným prádlem (na 40 či 60st, polyesterové či fleecové), vlněné se perou pouze v ruce v šamponu na vlnu a jednou za čas je nutné je impregnovat lanolinem. Lehce se vyždímají a nechají schnout (ne na radiatoru a ne na přímém slunci).

 


Jak jsem začínala s látkovými plenami???

Vzhledem k tomu, že jsem byla “rozmazlená” jednorázovými plenami, které jsem používala u staršího syna, ale zároveň mě lákalo používat látkové pleny, byla jsem rozhodnuta, že chci pleny s co nejjednodušší manipulací. V té době byly na trhu jen pleny Bambino Mio a Popoliny Ultrafit a Komfort. Rozhodla jsem se tedy pro kalhotkové pleny Komfort2v1. V reálu se mi ale zdály neforemné, takže jsem nakonec polevila ze svých nároků a objednala na zkoušku biofroté a flanelové Ultrafit a Komfort 2v1. S tím jsem začala a kombinovala s jednorázovkami. Zanedlouho jsem zjistila, že práce s plenkami není vůbec nijak náročná a tak jsem doobjednala , tentokrát froté Ultrafit. Od té doby jsem používala téměř výhradně látkovky. Jako svrchní kalhotky jsem používala polyesterky, vlněné se mi zdály zpočátku hodně složité na údržbu, ale netrvalo dlouho a když bylo synovi cca 7týdnů rozhodla jsem se zaexperimentovat i na tomto poli. Příjemně mě překvapily! Pleny Komfort jsem používala jen na cesty, k lékaři nebo když došly zásoby. J Pak jsem objednala nově se objevivší Popoliny One size a čtvercové froté pleny a samozřejmě snappi sponky. A začala zkoušet čtvercovky skládat. Do novorozeneckého skladu už se mi syn “nevešel”, takže jsem zkusila skládat na “draka” a kupodivu to nebylo složité. Vyzkoušela jsem tedy různé pleny, některé nové nakoupila, jiné prodala a v dnešní době používám nejraději bambusové TotsBots, zavazovací Disany, do kterých dávám froté plenku + např. vkládací plenečku z Popolinek. Svrchní kalhotky používám již jen vlněné (Disana nebo Haipa Daipa) nebo z fleecu (Tots Bots). Prala jsem v Lovele, zkoušela jsem Missivu, mýdlové ořechy a mýdlový “sliz” (vyrobeno z mýdla a sody). Nyní pleny peru jen v mýdlovém “slizu” a přidávám sůl na skvrny a ocet na máchání. Dávám sušit nejraději na balkon a pak je skládám. Kalhotkové si připravím tak, že dám i vkládací plenku (je-li třeba) i separační plenu. Pokud chci plenu nandat, dávám vlastně už jen 2 vrstvy, připravenou kalhotkovou plenu a svrchní kalhotky. Je to naprosto jednoduché, vřele všem látkové pleny doporučuji!!!

více info o látkových plenách najdete na www.ekorodina.estranky.cz

 

Komentáře

Přehled komentářů

XEvil will crash worldwide internet

(Mashasot, 12. 12. 2017 19:40)

Tato zpráva je zde zveřejněna pomocí programu XRumer + XEvil 4.0
XEvil 4.0 je revoluční aplikace, která může obejít téměř veškerou ochranu proti botnetu.
Captcha Rozpoznávání Google (ReCaptcha-1, ReCaptcha-2), Facebook, Yandex, VKontakte, Captcha Com a více než 8,4 milionu dalších typů!

Četl jste to - to znamená, že to funguje! ;)
Podrobnosti na oficiálních stránkách XEvil.Net, je bezplatná demo verze.

Rossmann babydream

(Evík, 23. 11. 2011 12:09)

Zdravím, my jsme vyzkoušeli Pampers a malá z nich byla hned opruzená, pak jsme koupili obyčejné z Rossmanna babydreams. Ty používáme už 4 měsíce a je všechno ok, výborně sají a jsou za dobrou cenu a mají dost různých velikostí. Jsou i ve větším ekonomickém balení.

Tesco Esential

(Peťule, 11. 11. 2009 22:10)

My používáme různě je třeba to vyzkoušet,ale už zkoušet nebudeme vyhráli to nové pleny na Tescu zelené balení Esential.Malýho do ní dám v osm večer,jak jde spinkat a to je namazanej jen olejíčkem a ráno v osm což 12 hod.a někdy i později když se nám chce dýl spinkat a je suchej!!!A hlavně spokojenej!!!Neopruzenej!!!VYZKOUŠEJTE!!!

Re: Tesco Esential

(Vladka, 26. 5. 2011 21:17)

Ahoj koupuji je též jiné jsme zatím neměli a musím říct že jsem spokojená.

Jednorázovky

(Lenka, 25. 3. 2011 12:35)

Pampers sleepandplay i action,oboje protékaly,Huggies špatně sají,ale nevím přesně druh,spokojenost DM Babylove,Albert qaulity,pak mají v Albertu Euroshop plenky,velmi levné,taky nejsou špatné,ale občas nevydržely přes noc pokud syn hodně pil.

my látkujeme

(Ilona a Ivulka, 5. 1. 2011 10:54)

Používáme látkové pleny od Medley a jsme obě maximálně spokojené jsou daleko levnější než Popoliny. Pokud bude mít nějaká maminka zájem více informací zašlu mailem ilamok@seznam.cz.

my látkujeme

(Ilona a Ivulka, 5. 1. 2011 10:46)

Používáme látkové pleny od Medley a jsme obě maximálně spokojené jsou daleko levnější než Popoliny. Pokud bude mít nějaká maminka zájem více informací zašlu mailem.

Pampers

(ivule, 25. 8. 2010 9:20)

Používám výhradně Pampers, jako jediné se mi nejvíce osvědčily již u 1. miminka a tak jsem u nich zůstala i u druhého. Vůbec žádný problém. A to, že se mimi pokaká a má to až na zádech, jak někdo píše, tak to se mi stalo skoro u všech, záleží na množství a hustotě... :o), žádná plena neudrží vždy vše, ale to jsou ojedinělé případy. Ono se asi nedá říct, že ty a ty jsou nejlepší, je to prostě individuální a musí se vyzkoušet více značek.

Látkovky jsou super

(Hanka, 26. 8. 2009 15:42)

Používala jsem pro malou látkovky od narození po dobu, co se naučila chodit na nočník (18 měsíců). Jsou super. Papírovky měla jen v porodnici, jinak už nikdy. Ani na cesty a výlety. Žádná náročná práce s praním, žehlení odpadá a paní doktorka si nemůže vynachválit, že se látka zase vrátila.

moderní látkové pleny

(Dáda, 10. 8. 2009 21:54)

Moderní látkové pleny nejlepší volba pro vaše mimi i pro vaši peněženku. Pohodlí pro vaše miminko, krásný vzhled, konec opruzeninám, podrážděninám a ekzémů ze syntetických plen.
http://www.papilios.eu

Plenky v porodnici

(Monika, 29. 7. 2009 20:18)

No, nám třeba v Ostravě nedávají ani jednu, takže... dvojkové určitě, s tím, že ti pak někdo může případně přinést menší.. :-)

Plenky do porodnice

(Zlatka, 27. 7. 2009 20:50)

Určitě ti jedno balení po více kusech bude stačit. Já nevim kde budeš rodit, ale třeba na Bulovce sme měli příděl 6 kusů na den. A pokud jde o mě, nám to nestačilo, takže sme si také museli přinést balení. Přeju ti hodně štěstí a hlavně zdraví jak tobě tak i miminku :0). Ale ty pleny bych si nechala koupit a porodíš, páč já musela mít ty jedničkový, malá byla ddost malá. Takže aby sis nepřivezla třeba dvojkové a byli jí nebo jemu velké.

Plenky do porodnice

(Monika, 26. 7. 2009 0:17)

Myslím, že jedno balení určitě stačí, já měla asi 30 kusů a vystačila jsem si. Ale je to asi taky individuální, podle mimča.. takže.. jedno balení, kde jich bývá tak přes 60, určitě bohatě stačí :-)

Pampers

(Mufka, 26. 7. 2009 0:15)

My používáme pampersky, oranžové, s heřmánkem :-) Skoro tříměsíčnímu mimču vyhovují, nemáme s nimi nejmenší problém, a i když už by podle váhy měl mít trojky, jsme stále u dvojek a jsou vyhovující.. :-) Tchyně nám koupila Huggies, ale v těch se mu zařezávaly nožky,spotřebovala jsem je jak rychle jsem mohla, mezi prvním a druhám měsícem, ale opravdu mu vůbec nevyhovovaly. Těď sme dostali ještě další balení, až bude větší, moc nadšená nejsem, ale co se dá dělat... byla akce, tak nám je tchyně koupila.. Jiné zkušenosti nemám, vzhledem k tomu, že nám vyhovují pappersky a nedáme na ně dopustit, neměla jsem potřebu zkoušet jiné. Kamarádka používá Háppy, jsou prý častěji v akci a jejímu rok a něco chlapečkovi taky plně vyhovují. S opruzeninami "zatím" zkušenost nemám, vyhýbají se nám, takže pohoda :-)

Kolik plen do porodnice?

(Petra, 23. 7. 2009 18:00)

Chtěla bych se zeptat, kolik plen new born si vzít do porodnice, nemám vůbec představu, stačí jedno balení?
Dekuji

Kolik plen do porodnice

(Jarča, 13. 7. 2009 17:49)

Me by zajimalo kolik plen a vlhcenych ubrousku si vzit sebou do porodnice.

Pampersky

(Denisa, 1. 7. 2009 13:35)

My už od narození maličke používáme jen Pampersky,doporučila mi je švagrová i sestřenice a nemáme žádný problém.Zadeček mažu pouze krémem od Penatenu u nás se v lékárnách prodává pouze malá krabička a skoro za 100, mě ho však vozí známy z Německa mám ho za 130 korunek a stále mažu ze stejné krabičky a to už máme 6. měsíců.U nás ho doporučuje třeba Laďka Něrgešová nebo Dara Rolins:)

pleny

(Zlatka, 28. 6. 2009 12:54)

Ahojky všem, já jsem nejvíce spokojena s plenami od Happy. Pěkně mimču roztáhnou nožičky, což si myslim že je dobré kvůli kyčlím a navíc po stranách neprosáknou. Dostala sem hodně plen od Pampers a Huggies, takže je teď pouívám ale moc s nimi spokojena nejsem. Po stranách to prosakuje a navíc jsou děsně úzké a vysoké. Jinak na opruzeniny máme Rybilku a sem s ní spokojená, ovšem taky často přebaluju a pokaždé mažu, take žádné opruzeniny nemáme.

pleny

(monika, 27. 6. 2009 23:32)

Vyzkoušeli jsme snad všechny běžně dostupné značky jednorázovek.Nakonec jsme zůstali u Happy do 6měs. a od 6měs.Huggies.Na prdelku pouze mast Canaderm.Opruzeniny syn nemá.Jediná rada na opruzeniny je často přebalovat a mazat.

pampers

(monika, 25. 6. 2009 13:43)

ahoj holky, ja mam 2 deti u prvniho jsme experimentovali a mam spatne zkusenosti s temi levnymi plenami. maly byl stale procurany tak jsme zkusily huggies a po tech se pro zmenu osypal. potom jsme zkusily pampers a u tech zustavam i u druheho. jsou neekologicke ale vyvarovani a vypousteni praciho prasku taky nic moc :-)


1 | 2 | 3 | 4 | 5

následující »