Jdi na obsah Jdi na menu
Reklama:
 


Dětské pleny

25. 1. 2006

Jednorázové či látkové pleny?

JEDNORÁZOVKY

stejně jako ve spoustě dalších případů i zde platí, že značka, která vyhovuje jednomu, je pro jiného ta nejhorší - takže univerzální tip na nejlepší plenky prostě není. Pokusím se tedy aspoň sepsat naše zkušenosti - a budu doufat, že i vy připojíte své, aby se ostatní budoucí maminky mohly lépe zorientovat.


Fixies
- kvalitní plíny, které v novorozenecké velikosti mají vykrojený okraj pro hojící se pupíček - ovšem pokud je mimi drobek, tak  horní okraj navzdory vykrojení přesahuje až nad pupík. Nicméně neměli jsme k nim výhrady.


Huggies superflex
- nám vyhovovaly nejlépe - dobře drží, sají, vnitřní výplň nežmolkovatí, ovšem patří k nejdražším na trhu, takže se určitě vyplatí sledovat akce se slevami

Huggies Clasic - cca o 2 třídy horší, přes noc jsme je nepoužívali,

Fialové Tesco - pozor ne bílé!!! - jednoznačně nejlepší poměr kvalita/cena

DM Babylove - podobné jako Tesco, kvalitní, cena přiměřená

Pampers - pro nás neoblíbená značka, protože se syn po nich osypal - a jak jsem zjistila, nebyl zdaleka jediný - nicméně pokud dítě alergickou reakci na obsah plíny nemá, tak asi nejsou špatné - i když (sondáž spokojenosti mezi maminkami na plavání:-) stěžovaly si, že kvalita hodně kolísá :-(

s dalšími značkami bohužel zkušenosti nemáme, takže pokud se chcete podělit, piště prosím své názory do komentářů


LÁTKOVKY

vlastní zkušenost nemám, proto jsem poprosila kamarádku, aby pro vás sepsala přehled a své zkušenosti - Zuzko, díky :-)

a zde je slibovaný příspěvek od Zuzky:Látkové pleny

Pro ty, kdo se rozhodnou používat látkové pleny jako alternativu k jednorázovkám, se pokusím sepsat druhy plen, jejich používání a snad i výhody.

Látkových plenek se na trhu vyrojilo mnoho druhů od mnoha firem. Jako jedny z prvních se objevily pleny od fy Bambino Mio (vícevrstvé) , o něco později kalhotkové pleny Popoliny. A pak se s plenami roztrhl pytel, tak se do toho pytle podívejme.

Dle druhu:

 • Rovné pleny- musejí se skládat, navrch se musí dát svrchní kalhotky
  • klasické české čtvercové
  • Froté pleny (Popoliny)- více sají, prodávají se ve více barvách i velikostech 40x40cm (lze použít jako vložku do jiných plen), 60x60cm a 90x90cm (lze použít jako osušku)
  • Vícevrstvé (Bambino Mio a Popoliny- je složená z více vrstev a na středu pleny jsou všity další vrstvy a tím zvýšena savost plenky, nemusí se vkládat více plenek jako u klasických čtvercovek
  • Zavazovací (Disana)- tvarovaná plenka, do které se vkládá “vložka”, lze použít jakékoliv výše zmiňované pleny.
 • Kalhotkové- vypadají tvarově jako jednorázovky, nutno dát ještě svrchní kalhotky (dle výrobců) – Popoliny, TotsBots, HaipaDaipa, Baby Lucy, atd. Vyrábějí se v různých materiálech a provedeních.
 • Vše v jednom- kalhotkové pleny, které mají integrované svrchní kalhotky
  • Popoliny- Komfort 2v1
  • Kapsové- mají uvnitř vytvořenu “ kapsu, kam se vkládá “vložka”, čímž lze upravit savost pleny dle potřeby (Mommy’s Touch, Nature Babies)


Na všechny pleny s výjímkou “Vše v jednom” je nutné dát ještě svrchní kalhotky, které se vyrábí z různých materiálů:

 • PUL
 • Vlněné
 • Fleecové
 • Kombinované


Dále je potřeba mít separační pleny – ty zachytávájí nečistoty a odvádí vlhkost od pokožky, vyrábí se z viskozy, celulozy, fleecové (výrobci: Bambino Mio, Popoliny, Tots Bots)


A velmi dobrá pomůcka je snappi sponka, slouží jako zapínání u plenek, které jiné zapínání nemají.


Zpravidla se při balení dítka postupuje takto: směrem od zadečku: separační plena, vlastní plena (kalhotková, čtvercová,….) a svrchní kalhotky. Při rozbalení a kakání se separační plena vyhodí do toalety (je-li rozložitelná) nebo se “obsah” seškrábne a dá k ostatním špinavým plenám (fleecové separačky).


A co je ještě potřeba vědět a mít??

Kbelík s víkem na skladování použitých plenek – po rozbalení dítěte se plena hodí do kbelíku (lze skladovat na sucho nebo mít v kbelíku vodu, takže se pleny odmáčejí), svrchní kalhotky se nechají vyvětrat min. do dalšího přebalování, perou se dle potřeby.


Pleny se perou většinou na 60°C, nesmí se přidávat aviváž (snižuje savost plenek), je lepší přidat navíc jedno máchání. Pere se dle potřeby, většinou po 2-3 dnech


A pozor!!!! Moderní látkové pleny se NEŽEHLÍ!!!!!!


Kalhotkové pleny:


Popoliny
- Ultrafit- jsou určené pro celé plenkové období, zapínají se na suché zipy a díky patentkám na přední části pleny se dá uzpůsobit velikost, součástí je vkládací plenečka, vyrábí se z několika materiálů:

flanel- štíhlejší vzhled, rychle schnou, méně sají

froté- pomaleji schnou, více sají

biofroté- nejdéle schnou, nejvíce sají, jsou “nejpřírodnější”

-OneSize – jsou z biobavlny nebo z bavlny+polyesteru, na patentky, štíhlejší vzhled, jsou savější než flanelky, ale také déle schnou


TotsBots
- TotsBots originál- bílé, nebělené nebo barevné, dvouvelikostní, jsou na snappy sponku nebo suchý zip, velmi savá, rychleji schne, štíhlý vzhled

Bamboozle- i v barevném provedení, dvě velikosti, na patentky nebo suchý zip, z bambusu, dobře sají, špatně schnou, štíhlý vzhled

Fluffle- měkkoučké, dobře sají, velmi rychle schnou, je z polyesteru


Haipa Daipa
– je to tvarovaná plenka podlouhlého tvaru, složením vznikne kalhotková, zajišťuje se snappy sponkou.


Imse- Vimse
- jsou určené od narození po nočník, vyrobené z bioflanelu nebo biobavlny


Svrchní kalhotky
:

Nepropustné- mají nepropustnou vrstvu, hůře “dýchají”, jednoduchá údržba.

Fleecové - jsou vyrobeny z fleecu, který sice není sám o sobě voděnepropustný, ale vlhkost se postupně odpařuje. Jednoduchá údržba, lépe “dýchají”

Vlněné- dobře “dýchají”, náročnější údržba.


U látkových plen nelze říci, která plena je dobrá a která špatná. Každý si musí najit pleny, které budou vyhovovat jen a jen jemu.


Pleny se mohou prát v klasickém dětském prášku. Někdo při znečištění pleny ihned po sundání přepere plenu ve žlučovém mýdle. Lze přidat sůl na skvrny. Nesmí se používat aviváž, snižuje savost plenek, místo aviváže lze dát ocet. Doporučuje se přidat máchání navíc aby zbytkový prášek v plenách byl minimální. Lze je sušit v sušičce, ovšem pleny se více opotřebovávají a mají kratší životnost. Lze je sušit i na topení, tam je zase riziko hrubnutí. Ideální je sušení venku na šňůře, kde působí slunce na skvrny a pleny jsou i jemné. Bohužel ne každý má takové možnosti, proto je také třeba volit druh pleny dle možností sušení plen. Svrchní kalhotky se perou za čas buď s plenami nebo s jiným prádlem (na 40 či 60st, polyesterové či fleecové), vlněné se perou pouze v ruce v šamponu na vlnu a jednou za čas je nutné je impregnovat lanolinem. Lehce se vyždímají a nechají schnout (ne na radiatoru a ne na přímém slunci).

 


Jak jsem začínala s látkovými plenami???

Vzhledem k tomu, že jsem byla “rozmazlená” jednorázovými plenami, které jsem používala u staršího syna, ale zároveň mě lákalo používat látkové pleny, byla jsem rozhodnuta, že chci pleny s co nejjednodušší manipulací. V té době byly na trhu jen pleny Bambino Mio a Popoliny Ultrafit a Komfort. Rozhodla jsem se tedy pro kalhotkové pleny Komfort2v1. V reálu se mi ale zdály neforemné, takže jsem nakonec polevila ze svých nároků a objednala na zkoušku biofroté a flanelové Ultrafit a Komfort 2v1. S tím jsem začala a kombinovala s jednorázovkami. Zanedlouho jsem zjistila, že práce s plenkami není vůbec nijak náročná a tak jsem doobjednala , tentokrát froté Ultrafit. Od té doby jsem používala téměř výhradně látkovky. Jako svrchní kalhotky jsem používala polyesterky, vlněné se mi zdály zpočátku hodně složité na údržbu, ale netrvalo dlouho a když bylo synovi cca 7týdnů rozhodla jsem se zaexperimentovat i na tomto poli. Příjemně mě překvapily! Pleny Komfort jsem používala jen na cesty, k lékaři nebo když došly zásoby. J Pak jsem objednala nově se objevivší Popoliny One size a čtvercové froté pleny a samozřejmě snappi sponky. A začala zkoušet čtvercovky skládat. Do novorozeneckého skladu už se mi syn “nevešel”, takže jsem zkusila skládat na “draka” a kupodivu to nebylo složité. Vyzkoušela jsem tedy různé pleny, některé nové nakoupila, jiné prodala a v dnešní době používám nejraději bambusové TotsBots, zavazovací Disany, do kterých dávám froté plenku + např. vkládací plenečku z Popolinek. Svrchní kalhotky používám již jen vlněné (Disana nebo Haipa Daipa) nebo z fleecu (Tots Bots). Prala jsem v Lovele, zkoušela jsem Missivu, mýdlové ořechy a mýdlový “sliz” (vyrobeno z mýdla a sody). Nyní pleny peru jen v mýdlovém “slizu” a přidávám sůl na skvrny a ocet na máchání. Dávám sušit nejraději na balkon a pak je skládám. Kalhotkové si připravím tak, že dám i vkládací plenku (je-li třeba) i separační plenu. Pokud chci plenu nandat, dávám vlastně už jen 2 vrstvy, připravenou kalhotkovou plenu a svrchní kalhotky. Je to naprosto jednoduché, vřele všem látkové pleny doporučuji!!!

více info o látkových plenách najdete na www.ekorodina.estranky.cz

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

kolik kusů látkovek..

(Zuzana, 11. 9. 2007 16:19)

látkové pleny Haipa Daipa

(Mirka, 11. 9. 2007 13:00)

Já jsem koupila látkovy(20 ks) od českého výrobce Haipa Daipa jsem s nimi spokojená akorát svchní kalhotky mají všité gumičky okolo pasu ty jsem si odpárala, protože malej byl pořád otlačený.Bez gumiček to je lepší.Peru každý druhý den a teď jsem zjistila že kdybych měla ještě 4 látkovky tak by to bylo lepší. Každý den spotřeba zhruba 8 plínek.Jeslti máte někdo taky zkušenosti s touto značkou tak napište jaké.

Petře - Fixies

(Martina, 11. 9. 2007 8:43)

Tak to jsi mne překvapila - taky nemile :-( Právě proto jsem si též chtěla tyto plenky koupit do porodnice :-(( Přitom i na stránkách fixies je uvedeno, že výkroj pro pupík mají...

rozhodně látkovky

(Zdeňka, 10. 9. 2007 15:18)

Ráda bych se zeptala kolik plenek a svrchních kalhotek bych měla pro začátek nakoupit? Děkuji
Čekám své první mimčo tak doufám že látkovky zvládnu.

Pleny

(Jana, 9. 9. 2007 12:22)

My jsme spokojené s plenami z tesca, ale ty dražší za těch 199Kč a také Pampers a Sleep§Play. Huggies Classic je hrůza. Čůrání proteklo a malá byla pořád mokrá.

látkovky vs. jednorázovky

(Zuzana, 7. 9. 2007 23:37)

Líbo,
Bambino Mio je jedna z levnějších variant látkových plen. Bohužel se nedají použít "lepší" sklady, takže opravdu se často stává, že stolice jde na svrchní kalhotky, které se musí přeprat (sama jsem je nikdy nepoužívala, ale vím to od ostatních "látkařek"). Pokud chcete levnější variantu, pak doporučuji dokoupit k Bambino Mio vázací pleny např. Disana, Popolini nebo Hemp Hour anebo používat klasické čtvercové pleny a skládat na novorozenecký sklad (u novorozence) nebo sklad na draka. A Bambino Mio používat jen jako sací vrstvu. Tím se úniky stolice na kalhotky mnohem zmenší nebo úplně zruší (záleží na vaší zručnosti :-) )
Jak pleny skládat najdete např. na mých stránkách http://www.ekorodina.estranky.cz/clanky/latkove-pleny/skladani-plen
Tam najdete i různé typy plen, které lze nalézt na našem trhu.
A stručné srovnání látkových a jednorázových plen je např. na http://mamaja.cz/scripts/zobraz_text.php?id_odk=7 (bod 4 je o té ekologické stránce)
Jinak pro každého je lepší co sám chce, rozhodnout se tedy musíte sama co je pro vás a vaše miminko lepší. :-)

látkovky x jednorázovky

(Líba, 28. 8. 2007 11:50)

Ahoj, já jsem nakoupila látkovky Bambino Mio, jsou fajn, i používání a praní není v porovnání od používání jednorázovek nijak náročnější. Když někam jedeme, tak používám jednorázovky, ty jsou určitě mimo domov pohodlnější. Použité se prostě vyhodí a je to. Bohužel se mi v posledních dvou týdnech stává, že syn do 24 hodin pokadí všechny plínkové kalhotky, protože jak se hodně hýbe, když se zbavuje napětí v bříšku, tak mu to vždy zateče za plínu. No a než vše vyperu a usuším, tak musím dávat jednorázovky. Začala jsem přemýšlet, co se tímto stylem vyplatí víc, jestli látkovky (invetice cca 3500) + praní každý den (cena vody a elektřiny stále stoupá) nebo jednorázovky, které stejně při vyřazení všech kalhotek do špíny, stejně musím používat (při jednoduchém výpočtu jsem se dostala na cca 1000-1500 měsíčně podle značky plenky a je to bez praní). Vím, že používání jednorázovek je neekologické, ale kolik neekologických činností je třeba k výrobě elektřiny a kolik se při častém praní spotřebuje vody. Tak nevím, co je lepší? Asi skončím u jednorázovek a nebudu stále zapínat svou pračku nebo máte jiný názor?

Fixies

(Petra, 26. 8. 2007 17:46)

Uvádím na pravou míru - Fixies new baby NEMAJÍ výkroj na pupík - koupila jsem si je do porodnice právě kvůli tomu a byla jsem nemile překvapena !

látkové pleny

(jana, 14. 8. 2007 9:46)

Ahoj, já používám pro svoji dceru pouze látkové pleny Bambino Mio, sada od narození po nočníček a jsem spokojená. Ovšem máme sušičku, tak jsou pleny nadýchané, jednou jsem je nechala usušit přírodně a to byly "drátky". U starší jsem používala české látkové (v roce 1990 běžná praxe), ale nedá se kvalita srovnat. Na plavání do bazénu používámé jednorazovky k tomu určené a hlavně v průběhu dne nechávám holčičku často bez plenečky, počůrané věci klidně operu.

Látkovy

(Martina, 18. 7. 2007 21:44)

Ahoj,my kombinujeme látkové pleny a papírové.Když jsme doma a na noc používáme látkovky a ven - papírové. Když jsme byla s dcerou na kontrole kloubků, tak doktor chtěl ode mně dokonce kontakt na paní, od které jsem je koupila, prý je všem strašně doporučují právě z hlediska vývoje kyčlí a taky jsou vynikající z hlediska kožních problémů. Krom těchto aspektů musím říct, že taky výrazně šetří životní prostředí (vemte si kolik nezpracovatelného odpadu denně mimi vytvoří) a peněženku. Vřele je doporučuji!!!

Papírové plenky

(Jarka, 1. 7. 2007 20:51)

Mám dvě děti, 5letou dceru a 2letého syna, takže plenky jsou u nás aktuální již několik let a ještě chvilku budou. Ze všech vyzkoušených značek nám nejlépe vyhovovaly úplně obyčejné plenky z Hypernovy, které jsem dávala a dávám přes den a na noc jsme používali plenky Pampers (ne sleep a play) nebo fialové plenky Tesco. Ani jedno z dětí nebylo nikdy opruzené a nemělo žádný problém. A záleží také na tom, kolikrát denně plenku vyměníte. Můžete koupit sebelepší a značkové plenky, ale pokud má dítě na sobě za celý den pouze 3plenky, tak pokožka strašně trpí. U nás se přebaluje dodnes (syn si ještě neříká na nočníček a tak máme plenky ještě na den) alespoň 6krát denně.

EcO plenky Moltex

(Tinka a Viktorka, 28. 6. 2007 21:22)

Ahoj,z vlastni zkusennosti muzu doporucit...asi az pro mimi ktery nekaka 100x denne,my mely silenou spotrebu:o)pouzivame je od narozeni a stridame s Pamperskama a obcas Happy.Ecoplenky jsou supr(hlavne ECO,jsou nebělene,bez chemky)kdyz mate problem s opruzenim jsou dokonale,skoro vubec nemazeme prdelku a vse je ok.Zato mame problem s potnickama:o)no jo,kazdy neco:o)Jedina vada je ze nejsou nejlenejsi.

dotaz na počty

(Lucka, 21. 6. 2007 17:15)

Dobrý den,
chceme dát jako dárek k narození miminka opravdu velký balík jednorázových plínek, ale jelikož ještě nemám děti,tak nemám představu, jaké množství kterých velikostí je dítě schopno spotřebovat :o)
Poradíte mi? Příp. nějaký odkaz na tabulky na netu? Díky.

Happy, Helen harper

(Veronika, 17. 6. 2007 20:30)

dobry den, pouzivam jednorazove pleny Happy a helen harper, muzu rict ze jeste ani jednou neprotekly a nezmolkovati a zda se mi ze i kdyz je plinka pocurana tak na povrcchu je opravdu sucha. cena je kolem 250-300 za 56ks [velikost 9-18kg, mensich plinek je v baleni vic , cena zustava stejna]

Bambino Mio

(Dana, 24. 5. 2007 16:13)

Dobrý den,
máte někdo zkušenosti s látkovými plenkami Bambino Mio? Děkuji

maximální spokojenost

(Jana, 24. 5. 2007 13:00)

Od narození používáme Popoliny ultrafit flanelové, ještě nikdy nám neprotekly, je to paráda. Není s nimi vůbec žádná práce, peru v mýdlovém slizu, nemám pocit, že by mě to nějak omezovalo, spíš šetřím čas tím, že nemusím běhat po akcích a supermarketech. Na dovolenou máme teda papírovky, ale za 14 měsíců jsme jich spotřebovali minimum. Minimálně používám i ubrousky, zadeček myjeme hežmánkovým čajem nebo jen vodou a vše je v pořádku. Občas se tedy nějaké zarudnutí objeví, ale je to předzvěst rostoucího zubu, takže to do souvislosti s plínkami nedávám. Můžu jen doporučit, naše příští miminko do nich budeme balit taky.

látkové pleny které?

(Zuzana, 13. 5. 2007 23:55)

právě proto, že je tolik látkovek, musí si každý sám vybrat které bude používat. Záleží na spoustě kritériích dle kterých si člověk vybírá. Na mých výše zmiňovaných stránkách www.ekorodina.estranky.cz je rozcestník, který by mohl při výběru pomoci. Stejně tak je tam většina (bohužel ne všechny) plen které jsou na našem trhu a pak v odkazy na stránky o látkových plenách a na prodejce. Přeji hodně štěstí při výběru. Na další otázky ráda odpovím, budu-li vědět. :-)

látkové pleny které?

(Martina, 13. 5. 2007 16:57)

Rozhodovala jsem se mezi Popolina a Bambino mio a teď jsem zjistila, že existují i jiné to jste mi to neulehčily.Prosím,ráda přijmu jakoukoliv radu ohledně výběru a kontaktů na prodejce.Čekám v září snad se stihnu rozhodnout. Na první dítě jsem před 5 lety používala obyčejné látkové v kombinaci s papírovými.

látkovky

(PAvlína, 21. 4. 2007 20:44)

Ahoj, na základě článku v časopise jsem si zjistila prodejce látkovek , byla jsem na prezentaci a už jen čekám na pondělí kdy mi přijdoe testovací sada plenek. Jsem plně rozhodnuta balit své miminko do látkovek a jsem velmi ráda že je takový výběr a tolik možností.

plenky jednorázovky nebo látkové???

(Zuzana, 7. 4. 2007 16:28)

Lenko, jsem moc ráda, že článek zaujal a že možná přibyde další maminka, která bude své miminko balit do látky :-) Jinak více info je na výše uvedených stránkách, kde jsou i další odkazy na webové stránky zabývající se tématikou látkových plen (jak informativní, tak prodejci apod.)