Výbavička pro miminko
Tohle je všeobecný seznam, který by vám měl trošku usnadnit nákupy - je nutno zvážit roční období - je jasné, že letní mimi bude mít výbavičku poněkud "odlehčenější" než zimní, takže radím přečíst a proškrtat dle vlastního uvážení. Snad každý koupí něco zbytečného, co nikdy nevyužije - bohužel tohle nikdy neodhadnete dopředu - protože každý rodič a každé miminko je jiné, takže univerzální rady neexistují. Pokuste se nekupovat ihned, když vám někdo doporučí "něco úžasného". Zkuste se na "úžasnou věc" (ať už je to cokoli) informovat u více lidí. Věřte, že tak dost ušetříte a hlavně nebudete mít doma jednu skříň plnou "úžasných nepoužitých věcí". Hodně věcí se dá dokupovat tak říkajíc "za pochodu" až po porodu, nicméně nutný základ radím mít doma, protože se může stát, že se doba než se po porodu dostanete do obchodu trošku protáhne a pak musí vše "zachraňovat" nakupující tatínek - tím se nechci pánů nikterak dotknout, jen ze zkušenosti vím, že před regály, v nichž většina oblečení nepřesahuje velikost kapesníku, si příliš jistí nebývají :-)
10 ks body, triček, košilek (kombinace, jak co komu vyhovuje - taky zvážit roční období)
5 ks bavlněných dupaček
2 ks sametových nebo froté dupaček
1-2 ks kombinézka
2 ks bavlněných mako čepiček
1 ks teplá zimní čepička + rukavičky
3-4 ks kabátků, mikinek, svetříků
3 ks spacích kombinéz, ale zpočátku stačí dupačky
2-4 ks ponožky, capáčky
1 ks bavlněných rukavic (mimo letní měsíce)
2 ks ortopedických kalhotek na pleny - jsou super pro případ "širokého balení"
Postýlka
kočárek
autosedačka
lehátko
chůvička pro dálkový poslech miminka
vanička nebo kyblík
lehátko do vaničky (pokud si hned netroufnete na koupání ve vaničce plné vody, které mají miminka většinou raději)
přebalovací podložka
kojící polštář
papírové pleny
čistící ubrousky
20-60 bavlněných plen (záleží na tom, jestli se rozhodnete používat pouze papírové, látkové nebo kombinovat - v případě, že budete na zadeček používat pouze jednorázovky, budete potřebovat cca 20 bavlněných jako ochranu při ublinknutí, pod hlavičku, podložku při přebalování atd.)
3 osušky (1 froté, 2 tetra)
4 žíňky (2 bílé na obličej, 2 barevné na tělíčko)
2 zavinovačky s vložkou nebo rychlozavinovačky
1 deka do kočárku
1 fusak do kočárku, případně i do autosedačky
1 přikrývka do postýlky + polštářek (velmi tenký)
2 povlečení do postýlky
2-3 prostěradla do postýlky
1 podložka pod prostěradlo (není absolutně nutná - někdo ji využije až při tréninku spaní bez plínek)
mantinel, nebesa, držák nebes - může a nemusí být -záleží od vkusu maminky
buničité tampony (čtverečky)
vatové tyčinky (pokud chcete mít jistotu, že mimi nezraníte, kupte ty anatomicky tvarované)
nůžky nebo kleštičky na nehty
kartáček na vlásky
digitální teploměr - speciální dětské mívají ohebnou špičku - nehrozí zranění
teploměr do vany
odsávačka na hleny (buď balónková nebo hadičková - ta je účinnější)
kosmetika dle výběru - zpočátku raději méně, nejlépe hypoalergenní z lékárny (Bübchen, Seba med, Weleda) V začátku se raději vyhněte značce Johnsons - poměrně často vyvolává alergické reakce.
Bepanthen - na ošetření opruzenin nebo bolavých bradavek
Líh pro novorozence - na ošetření hojícího se pupíčku
Borová voda na očička - nebo používat převařenou vodu. Každý doporučuje něco jiného - nejlépe to napřed konzultujte se svým pediatrem nebo rovnou v porodnici.
Na léto opalovací krém s vysokým faktorem - ideální je Daylong, který se nevstřebává do pokožky
Na zimu krém k ošetření pusinky - proti větru a mrazu (např Weleda nebo Bübchen)
Prací prášek pro citlivou pokožku - Lovela nebo jiný určený pro děti. Aviváž z počátku raději nepoužívat a prádlu vždy přidat extra máchání navíc.
Dudlík - záleží na mamince
Rektální trubička - hlavně u chlapečků v období tříměsíčních kolik, pokud nepomohou kapky ani masáže bříška, trubička jim uleví od bolesti - a vám od pocitu bezmoci (kupuje se ve zdravotnických potřebách)
Láhev - velká + malá, později hrníček
Kartáč na mytí lahví a dudlíků
"Pomocníci" kteří být nemusí, ale které nejpíš oceníte
kojící polštář
polohovací válečky
lehátko
cestovní postýlka
ohrádka
šátek na nošení miminka
chůvička pro dálkový poslech dítěte
monitor dechu ( hlavně pro nedonošená miminka nebo pro miminka s poruchami dýchání)
jednorázové podložky
separační plenky
odsávačka hlenů baby vac Arianna - i když mi představa dítěte napojeného na vysavač přišla vždy šílená, vyzkoušeli jsme ji a musím říci, že super. Příjde mi mnohem šetrnější než klasická, "boj" trvá jen pár vteřin, "ryk" minimální, úleva blesková (a odsaje opravdu jen ty hleny :-) jednoznačně obrovský pomocník, když odsává maminka sama. Pokud máte trable udržet dítě, hadičky a ještě zvládnout odsát, tak tohle je pro vás ideální pomocník. Dokonce se nekoná ani strach z vysavače. (bála jsem se, abychom si ho takto "nevypěstovali")
Všem přeji krásná zdravá miminka a spoustu pohody :-)
Komentáře
Přehled komentářů
Ahojky Petro, nevím jestli sem ještě chodíš, aby sis to přečetla, protože tvůj příspěvek je docela starý, ale mám pro tebe radu (je teda převzatá od kamarádky). Její synáček v noci taky dost pil a proto se nemohla zbavit plínek na noc a tak mu začala do lahvičky na noc dávat místo sladkýho dobroučkýho čajíku nebo šťávičky obyčejnou vodu. Ta mu moc nechutnala a tak si vždycky jenom cucnul malinko, když měl žížu, ale nikdy toho pak nevypil tolik co předtím. Ze začátku se sice dožadoval čaje, ale řekla mu, že čajík došel a tak má jenom vodičku a vystačil si s tím. :) Tak to zkus, třeba to projde i u tvojí holčičky. :) Držím palce Zůza
Skvely seznam
(Amina, 20. 5. 2010 10:59)Moc dekuji za prehledny seznam veci.jen jsem také slysela že olivovy olejicek z lekarny je ze zacatku nejlepsi. Takovy seznam jsem presne hledala, díky:-)
Jeste jeden tip - capacky
(decarli, 8. 4. 2010 21:22)Teda ten seznam me opravdu vydesil, je toho nejak moc. To uz abych zacala s nakupovanim...
kočárek
(Nikola, 1. 4. 2010 17:39)
Zdravím všechny. Mám na Vás prosbu. začínám vybírat kočárek a jsem celkem zoufalá. V tom nepřeberném množství barev, tvarů a značek. Mám vybrané dva favority. Austin 4 a Coletto Matteo. Je to jedna firma,ale oba kočárky se přece jen značně liší. Vzhledově se mě líbí víc Matteo, ale má přední kolečka plastová a užší korbičku. A to jsou 2 věci,které mě zrazují
rybilka
(Ralka, 26. 3. 2010 15:16)Dobrý den,Chtěla jsem se zeptat jestli se může hned používat rybilka místo bepanthenu?
socka
(verka, 22. 3. 2010 19:34)no papir z gynekologie uz mam doktorka rikala zeho dam na socialku, kam se chodi od 35tt? Jako na tu socialku? ptam se porad dokola ale je toho docela hodne
Pro věrku
(Terka, 22. 3. 2010 10:25)A automaticky budeš brát rodičovskou na 4 roky (2 roky 7400 a 2 roky 3600 + jestli mas narok na nejaky pridavky a socialy to ti ne socialce spocitaj)
Pro věrku
(Terka, 22. 3. 2010 10:22)Jdi se na sociálku zeptat, ja cerpam mateřskou. K te jsem potrebovala papír od gynekologa. Na socialku ho nepotřebuješ. Dotazník o jménu jsem dostala v porodnici. Tam se chodí od 35 tt.
jeste mam dotaz
(věrka, 20. 3. 2010 10:18)děkuji za odpoved jen se chci jeste zeptat na dotaznik o jmenu ditete, ten take dostaneme s pritelem na matrice? A kdyz mam tedy termin porodu 20.dubna tak si mam zajit uz vyridit rodicovskou? Potrebuji k tomu papir z gynekologie ze?
Pro věrku
(Terka, 19. 3. 2010 12:04)Je Lepší jít na matriku před porodem, potřebuješ vaše Rodné listy, občanky, těhotenskou průkazka a oba dva být přítomni!!! Dostanete papír o určení otcovství. Ten odevzdáš v porodnici. Porodné se žádá až po porodu ale rodičovskou bych si šla vyřídit před porodem aby jsi nebyla měsíc bez korunky!!!! Mají totiž měsíc na vyřízení.
jméno
(věrka, 16. 3. 2010 17:10)a ještě se chci zeptat na jméno s přítelem nejsme svoji a nevíme jaké přijmení dát, chtěla bYch dát po otci kdy zajít na matriku? uz pred porodem? termin mam za 5 tydnu
porodné
(věrka, 16. 3. 2010 17:08)chci se zeptat jsem na UP vedena uz pul roku narok na materskou nemam papir z gynekologie jsem jiz dostala kdy zazadat o rodicovsky prispevek a porodne az prijedeme s porodnice?
Pleny
(Terka, 24. 2. 2010 9:16)Ještě bych zdůraznila ať si maminky koupí alespoň jeden GIGA balík se 108 kusy plen jeden balík podložek k přebalování a alespoň 3 balíky vlhčených ubrouzku bez alkoholu... to sou věci které pak kupujete pravidelně :D.
Tetra osušky - děkuji:-)
(Petra, 7. 2. 2010 17:20)Děkuji za odpovědi, takže jsou to takové ty klasické, co mají ty "čtverečky":-) Chci si plenky, žinky i ručníčky ušít sama z biolátek (ty hotové jsou strašně drahé:-), ale z těch látek, co se prodávají, není žádná podobná klasické staré "plínovině", možná mám nějaké ale ještě v dědictví po sourozeních, ty budou stačit:-) Díky moc za praktické zkušenosti.
Odpověď pro Petru
(Petra , 5. 2. 2010 9:49)Ahojky, musím se připojit k Báře,ty větší plínkový osušky jsou pro novorozence nejlepší. I já jsem je hned od začátku používala a fakt jsou super. Navíc jsou jemnější než froté ručníky a na tu novorozeneckou pokožku jsou fakt nejlepší. Petro když se zeptáš v obchodě, tak ti je určitě ukáží a poradí ti. Ten rozměr je 90x90. Měj se hezky a hodně štěstí. Petra
Peťo,
(Bára, 5. 2. 2010 8:59)tetra osuška se říká takovým bavlněným, čtvercovým. Vypadá to jako velká plína - mají vyšší gramáž než klasické látkové plíny, ale jinak jsou stejné. Nevím jak lépe ti ji popsat. Jsou měkké a krásně sají - no prostě takové jakoby velké plíny. Nám se po koupání také osvědčily lépe než klasické chundelaté froté. Většinou je prodávají "vedle" látkových plen.
Osuška tetra?
(Petra, 4. 2. 2010 20:52)Moc děkuji za stránky. Je milé potkat maminky, co se dělí o své zkušenosti takto mile "nenadřazeně", to my prvorodičky potřebujeme:-) Chci se zeptat - jako úplný nováček v "oboru", co je to "tetra" osuška - v čem se liší od té froté? To je druh látky? Nebo střih? Vím, že je to asi dotaz idiota, ale na internetu jsem to nikde nevykoumala... Díky;-)
Andreo,
(Lenka, 1. 2. 2010 10:27)neboj, všechno krásně zvládneš. Pokud jde o výbavičku tak ta se v dnešní době dá snadno pořídit téměř na jednom místě, případně i pěkně z domu od počítače. Jediné co dá člověku trochu více zabrat je výběr kočárku, ale i to se dá zvládnout. Nám hodně pomohl "návod" na těchto stránkách :-) no a pokud jde o papíry, tak před porodem nemusíš zařizovat nic kromě mateřské - a tam ti papír vyplní gynekolog. Na matriku před porodem musíš jen kdybyste s otcem dítěte nebyli svoji a chtěli byste, aby dítě mělo příjmení po otci. Jinak po porodu vyzvednout rodný list na matrice (může tatínek ;-) a s ním pak zažádat o porodné (odkaz na formulář najdeš taky na těchto stránkách) ale to stačí v průběhu 12 měsíců od porodu, takže to není nic, čím by jsi se teď musela stresovat. Neboj, určitě budeš dobrá máma, trochu obav cítí každá maminka, to je normální a úplně v pořádku :-)
Výbavička a stres
(Andrea, 31. 1. 2010 18:52)Hodně jsem se divila když jsem četla tento seznam,kdo by řekl že toho bude pořeba tolik.Jsem v 27.týdnu a začínám být pěkně ve stresu jestli to všechno zvládnu.Chtěla jsem ještě poprosit jestli by mi mohl někdo poradit jak to je s papírováním co se týče matriky,žádost o porodné,rodičovský příspěvek atd...Budu ráda za jakoukoli radu i na email Aja.Klosová@seznam.cz
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30
plínky v noci
(Zuzka, 9. 6. 2010 18:39)