Jdi na obsah Jdi na menu
Reklama:
 Jak se změnila rodičovská dovolená?

Změny v čerpání rodičovské od ledna 2012 naleznete ZDE

Od 1.1.2008 si rodiče většiny dětí mohou vybrat jeden ze tří modelů vícerychlostního vyplácení rodičovského příspěvku. Výjimky viz níže.

Nárok na rodičovský příspěvek má rodič, který po celý kalendářní měsíc osobně, celodenně a řádně pečuje o dítě, které je NEJMLADŠÍ v rodině – toto dítě zakládá nárok na rodičovský příspěvek a u něj se sleduje splnění podmínek pro přidělení rodičovského příspěvku.

Jednou učiněné rozhodnutí o délce čerpání rodičovského příspěvku bude nezměnitelné – a to i v případě, že dojde ke střídání rodičů na rodičovské dovolené – které je i nadále možné.

1. Rychlejší čerpání

Rodič, který se předem rozhodne, že zůstane s dítětem na rodičovské dovolené jen do jeho dvou let, bude po ukončení PPM měsíčně dostávat 11 400 korun. Pro tuto variantu se musí zažádat v kalendářním měsíci následujícím po měsíci, ve kterém dítě dosáhne 22 týdnů života. O tuto variantu čerpání, ale může zažádat pouze rodič, který má nárok na PPM ve výši alespoň 380 Kč na kalendářní den (tj. maminka pobírala mateřskou min.11 400Kč)


2. Klasické čerpání

po ukončení PPM do 3 let věku dítěte měsíčně 7600Kč. O tuto formu čerpání si může zažádat rodič, který měl nárok na čerpání PPM a nebo na nemocenskou poskytovanou v souvislosti s porodem. A žádá se nejpozději v kalendářním měsíci, kdy dítě dosáhne 21. měsíce věku.


3. Pomalejší čerpání

Rodiče, kteří budou chtít zůstat s dítětem doma do jeho čtyř let, budou od ukončení mateřské dovolené do 21 měsíců dítěte pobírat 7600 korun a pak bude dávka snížena na 3800 korun. Tato varianta se týká i rodičů, kteří neměli nárok na pobírání PPM. V jejich případě je částka 7 600 vyplácena od porodu do 21 měsíců a pak se snižuje na 3800.

Vybraná možnost čerpání příspěvku bude nezměnitelná a zpětně ji nebude možné vymáhat, a to ani při střídání rodičů v pobírání rodičovského příspěvku.

Pokud si rodiče nezažádají o rychlejší, či klasické čerpání rodičovské dovolené (a to v daném termínu) a nebo nesplňují podmínky pro tyto varianty čerpání, bude po 21. měsíci věku vyplácena automaticky pomalejší verze čerpání, která počítá s rodičovskou dovolenou do 4 let.


 zde jsou podmínky pro rodičovský příspěvek s novou právní úpravou:


Rodičovský příspěvek náleží pokud:

Dítě mladší 3 let navštěvuje jesle nebo obdobné zařízení pro předškolní děti nejvýše 5 kalendářních dnů v měsíci

Dítě starší 3 let navštěvuje MŠ nebo podobné zařízení v rozsahu nepřevyšujícím 4 hodiny denně nebo nejvýše 5 kalendářních dnů

Dítě navštěvuje léčebné rehabilitační zařízení nebo jesle, MŠ nebo obdobné zařízení pro zdravotně postižené předškolní děti v rozsahu nepřevyšujícím 4 hodiny denně. Dítě školního věku, které navštěvuje ZŠ speciální v rozsahu nepřevyšujícím 4 hodiny denně.

Dítě zdravotně postiženého rodiče navštěvuje jesle, MŠ nebo obdobné zařízení v rozsahu nepřevyšujícím 4 hodiny denně.

Příjem rodiče není testován, rodič může být výdělečně činný, aniž ztratí právo na pobírání rodičovského příspěvku. Po dobu své výdělečné činnosti musí však rodič zajistit péči o dítě jinou zletilou osobou.

Zdroj: ministerstvo práce a sociálních věcí

 

Pokud se někdo z vás v dané problematice dobře orientuje a zodpoví případné dotazy v komentářích, budu vám moc vděčná.

 

 

 

 

Pokud jste zde nenašli odpověď na váš dotaz a potřebujete poradit v konkrétní situaci, doporučuji vám tuto poradnu : http://www.penize.cz/29259-socialni-problematika

 

Komentáře

Přehled komentářů

prac.úřad

(Zuzka, 4. 1. 2009 17:27)

Dobrý den,chtěla bych se zeptat,zda-li mám nárok na PPM v roce 2009 a následně rodičovský příspěvek,když jsem tři roky evidovaná na P.Ú.,ale z toho 16měsíců při P.Ú.pracuji(dohoda o pracovní činnosti)měsíční odměna nepřesáhne 3.000,-kč.Děkuji.

mat.dovolená

(Žaneta, 4. 1. 2009 15:38)

Dobrý den, jsem na mat.dovolené dcera má teď 5.1.2009 21měsíců. Mat.dovolenou jsem si zvolila na tři roky, lze ji prodlouži na čtyři roky? Nejsem již zaměstnaná, pracovní dobu jsem měla na dobu určitou. Děkuji za odpověd

Mílo,

(Patt, 4. 1. 2009 13:46)

mateřská se vám bude počítat pouze ze mzdy, nemocenská ji neovlivní.

Pavlíno,

(Patt, 4. 1. 2009 13:45)

rodičovský příspěvek vám bude vyplácen až po porodu, takže předpokládám, že o něj budete žádát až po porodu - společně s porodným.

Tondo,

(Patt, 4. 1. 2009 13:43)

bohužel, jednou provedená volba se již nedá změnit. O rychlé čerpání (dvouleté) je třeba žádat v kalendářním měsíci následujícím po měsíci, ve kterém dítě dosáhne 22 týdnů života. Pokud, jste již zvolili tříletou variantu, nelze to změnit a to ani při střídání rodičů na rodičovské.

Petro,

(Patt, 4. 1. 2009 13:38)

změny týkající se navýšení mateřské dovolené od 1.1.2009 jsou vypsané v článku "mateřská a rodičovská dovolená". Je tam tabulka přibližné výše PPM dle hrubých příjmů, takže ta by vám mohla pomoci si spočítat PPM. Další možností (přesnější) je kalkulačka pro výpočet PPM, která je na stránkách Mpsv.

mateřská dovolená

(Tonda, 4. 1. 2009 13:33)

Dobrý den chtěl jsem se zeptat když moje paní je na mateřský dovolený mají do 3let 7600kč měsíčně,chtěl jsem se zeptat jestli to jde zkrátit na dva roky s měsíčním příjmem 11400kč prosím o odpověď na email: tondakryl@centrum.cz zatím díky Kryl A.

KDY ŽÁDAT?

(PAVLÍNA, 4. 1. 2009 13:25)

DOBRY DEN,CHTELA BYCH SE ZEPTAT KDY MAM ZADAT O RODICAK?AZ PORODIM NEBO 6TYDNU PRED TERMINEM PORODU.JSEM VEDENA NA UP.DEKUJI.

Mateřská dovolená

(Petra Peldová;, 4. 1. 2009 11:12)

Dobrý den chtěla bych se zeptat jak je to s tím navíšením té mateřské dovolené a když jsem znovu těhotná a mám ročního syna.Děkuji za odpověd.

Dotaz na mateřskou

(Míla, 3. 1. 2009 17:14)

Dobrý den,ráda bych se zeptala. Jak se mateřská vypočítává. V květnu 2008 jsem měla nehodu na kole,byla jsem doma tedy 7měsíců.Ted v květnu 09 by jsme se chtěli pokusit o miminko,ale nevím jestli se počítá neschopnost i do výměru,pak na mateřskou. Rozhoduji se jestli nemáme počkat ještě do prosince. To bych měla normálně celý rok bez neschopnosti.Před tím úrazem jsem pracovala celou dobu.Prosím poradí mi někdo.Jak to vše chodí. Díky Míla pište na MilaKubeckova@seznam.cz

Ivano,

(Lenka, 3. 1. 2009 14:23)

přesně to samé se stalo mojí sestře. Pokud máš jen trošku vstřícného gynekologa, radila bych ti domluvit se s ním, aby ti posunul nástup na mateřskou o jeden den. Sestra to tak udělala, netuším, jak velký rozdíl by byl mezi mateřskou a rodičovskou u tebe, každopádně u rodičovské příjdeš o těch 6 týdnů před porodem, protože se začíná vyplácet až počínaje porodem a taky příjdeš o možnosti volby délky rodičovské dovolené, budeš muset automaticky na pomalou variantu. Prostě určitě bych ti radila zkusit se domluvit s gynekologem, ten 1 den může znamenat obrovský rozdíl (přitom termín porodu je vždy pouze orientační+/- jeden den není nic) tak by byla škoda, aby jsi na to doplatila.

rodicovsky prispevek

(Ivana, 3. 1. 2009 13:46)

piste mi prosim odpovedi na email-kubisovaivana@seznam.cz
dekuji mnohokrat

rodicovsky prispevek

(Ivana, 3. 1. 2009 13:32)

Dobry den.
dnes mi bylo sdeleno ze nemam narok na ppm.mam odpracovanych 269dni.chybi mi jeden den a tak pry nemam narok na ppm a musim zadat o rodicovsky prispevek misto materske na socialce.kolik mu budou vyplacet?muzu zazadat o tri letou variantu?jsem svobodna.na jake mozne davky mam narok?
dekuji za odpoved.
Kubisova Ivana

RODIČOVSKÝ PŘÍSPĚVEK

(ERIKA M, 2. 1. 2009 23:49)

Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat, jak je to s vyplácením rodičovského příspěvku ve variantě, když mi mateřská dovolená skončila 24.12.2008,která činila na den 479 kč a chci žádat o dvouletý rodičovský příspěvek 11400 kč. Vzhledem k tomu, že dítě bylo narozeno dříve, tak se tim prý mění doba, kdy se má žádat. Jinak splňuji podmínky pro tuto variantu. Akorát mi bylo řečeno, že dostanu rodičovský příspěvek až v únoru a mateřskou pouze za těch 24 dní. No schází 7 dní do konce měsíce, které nejsou proplacené. Jak to vlastně je?
Děkuji předem za odpověď.
erika

mateřska dov olena

(janča, 31. 12. 2008 14:18)

dobri den chci se zeptat mam dvou letou ceru a ted unoru se ma narodit druhe jesli mam narok na rodičoskí přispěvek před tim jsem někde nepracovala a jesli je pravda ze muže žadat přitel o rodičoskí přispěvek děkuji za odpověd cervinkovajanina@seznam.cz

prosba

(pavla, 30. 12. 2008 21:17)

Dobry den chtela bych moc poprosit o radu nez jsem poprve otehotnela nepracovala jsem lae studovala prislo prvni miminko druhe a ted kdyz jsou mladsimu synovi dva roky cekame treti chtela bych se zeptat jak to bude po porodu zdali se nas tyka tzv. 4 varianta ze budeme pobirat do 21. mesice ditete druhou a po te treti variantu predem dekuji pajunka.beny@seznam.cz

pro markétu

(radka, 30. 12. 2008 16:38)

není to pravda

pro lenku

(radka, 30. 12. 2008 16:33)

jestliže jste nadále zaměstnankyní, tak budete mít nárok opět čerpat PPMku jako u prvního dítěte a po jejím ukončení si opět můžete vybrat vámi zvolenou variantu RoP(opět jako u prvního miminka).jestliže vám nyní po dobu co pobíráte RoP již zaměstnanecký poměr netrvá, PPMka vám vyplácena nebude a od června vám bude vyplácen RoP již na druhé dítě v pomalé variantě. budete-li chtít čerpat jiný druh RoP a splí-li podmínky vyplácení RoP otec dítěte může zvolit i opět klasické čerpání.

dotaz

(Lenka , 30. 12. 2008 13:14)

Dobrý den.Po ukončení mateřské dovolené dostávám rodičovský příspěvěk ve variantě "klasické čerpání".Chtěla jsem se zeptat jakou výši příspěvku budu dále pobírat a co pro to musím udělat,když v dubnu 2009 budou dceři dva roky a v červnu téhož roku se mi narodí 2-hé dítě? Děkuji.

Změna rodičovského příspěvku od 1,1,2009

(Markéta Kozlová, 29. 12. 2008 20:15)

Dobrý den, Chtěla jsem se zeptat: V 17,4,2006 dosáhl můj starší syn 4 let a zároveň se mi v 1.4.2006 narodil druhý syn. Tudíž jsem přešla z jednoho rodičovského příspěvku na druhý a neměla možnost výběru varianty mateřské dovolené a automaticky pobírám rodičovský příspěvek 3 800kč . Zaslechla jsem , že se tato výše rod. příspěv. má od 1.1.2009 změnit je na tom něco pravdy ? Jsem matka samoživitelka proto mně to velice zajímá.


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44

následující »