Jdi na obsah Jdi na menu
Reklama:
 Jak se změnila rodičovská dovolená?

Změny v čerpání rodičovské od ledna 2012 naleznete ZDE

Od 1.1.2008 si rodiče většiny dětí mohou vybrat jeden ze tří modelů vícerychlostního vyplácení rodičovského příspěvku. Výjimky viz níže.

Nárok na rodičovský příspěvek má rodič, který po celý kalendářní měsíc osobně, celodenně a řádně pečuje o dítě, které je NEJMLADŠÍ v rodině – toto dítě zakládá nárok na rodičovský příspěvek a u něj se sleduje splnění podmínek pro přidělení rodičovského příspěvku.

Jednou učiněné rozhodnutí o délce čerpání rodičovského příspěvku bude nezměnitelné – a to i v případě, že dojde ke střídání rodičů na rodičovské dovolené – které je i nadále možné.

1. Rychlejší čerpání

Rodič, který se předem rozhodne, že zůstane s dítětem na rodičovské dovolené jen do jeho dvou let, bude po ukončení PPM měsíčně dostávat 11 400 korun. Pro tuto variantu se musí zažádat v kalendářním měsíci následujícím po měsíci, ve kterém dítě dosáhne 22 týdnů života. O tuto variantu čerpání, ale může zažádat pouze rodič, který má nárok na PPM ve výši alespoň 380 Kč na kalendářní den (tj. maminka pobírala mateřskou min.11 400Kč)


2. Klasické čerpání

po ukončení PPM do 3 let věku dítěte měsíčně 7600Kč. O tuto formu čerpání si může zažádat rodič, který měl nárok na čerpání PPM a nebo na nemocenskou poskytovanou v souvislosti s porodem. A žádá se nejpozději v kalendářním měsíci, kdy dítě dosáhne 21. měsíce věku.


3. Pomalejší čerpání

Rodiče, kteří budou chtít zůstat s dítětem doma do jeho čtyř let, budou od ukončení mateřské dovolené do 21 měsíců dítěte pobírat 7600 korun a pak bude dávka snížena na 3800 korun. Tato varianta se týká i rodičů, kteří neměli nárok na pobírání PPM. V jejich případě je částka 7 600 vyplácena od porodu do 21 měsíců a pak se snižuje na 3800.

Vybraná možnost čerpání příspěvku bude nezměnitelná a zpětně ji nebude možné vymáhat, a to ani při střídání rodičů v pobírání rodičovského příspěvku.

Pokud si rodiče nezažádají o rychlejší, či klasické čerpání rodičovské dovolené (a to v daném termínu) a nebo nesplňují podmínky pro tyto varianty čerpání, bude po 21. měsíci věku vyplácena automaticky pomalejší verze čerpání, která počítá s rodičovskou dovolenou do 4 let.


 zde jsou podmínky pro rodičovský příspěvek s novou právní úpravou:


Rodičovský příspěvek náleží pokud:

Dítě mladší 3 let navštěvuje jesle nebo obdobné zařízení pro předškolní děti nejvýše 5 kalendářních dnů v měsíci

Dítě starší 3 let navštěvuje MŠ nebo podobné zařízení v rozsahu nepřevyšujícím 4 hodiny denně nebo nejvýše 5 kalendářních dnů

Dítě navštěvuje léčebné rehabilitační zařízení nebo jesle, MŠ nebo obdobné zařízení pro zdravotně postižené předškolní děti v rozsahu nepřevyšujícím 4 hodiny denně. Dítě školního věku, které navštěvuje ZŠ speciální v rozsahu nepřevyšujícím 4 hodiny denně.

Dítě zdravotně postiženého rodiče navštěvuje jesle, MŠ nebo obdobné zařízení v rozsahu nepřevyšujícím 4 hodiny denně.

Příjem rodiče není testován, rodič může být výdělečně činný, aniž ztratí právo na pobírání rodičovského příspěvku. Po dobu své výdělečné činnosti musí však rodič zajistit péči o dítě jinou zletilou osobou.

Zdroj: ministerstvo práce a sociálních věcí

 

Pokud se někdo z vás v dané problematice dobře orientuje a zodpoví případné dotazy v komentářích, budu vám moc vděčná.

 

 

 

 

Pokud jste zde nenašli odpověď na váš dotaz a potřebujete poradit v konkrétní situaci, doporučuji vám tuto poradnu : http://www.penize.cz/29259-socialni-problematika

 

Komentáře

Přehled komentářů

daňové přiznání

(Zuzana Nechvátalová, 16. 1. 2010 16:38)

Paní Jano, děkuji za radu. jen nevím, zda jsem to napsala v minulém příspěvku dobře. já jsem nastoupila na mateřskou k 15.7.2009 a k 31.7.2009 jsem ukončila zaměst.poměr! i v tomto případě mi uděla vyúčtování dnes už bývalý zaměstnavatel,když už u něj nepracuji. jiný příjem jsem neměla

Musím se hlásit na úřad práce

(Lucie, 14. 1. 2010 14:15)

Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat, zda se musím nahlásit na úřad práce. K 4.2.2009 mi skočil pracovní poměr a já jsem nastoupila ihned 5.2. 2009 na mateřskou dovolenou, musím o tom informovat úřad práce, nebo až po skončení mateřské dovolené? Děkuji Vám

Šárko,

(Radka, 13. 1. 2010 21:19)

rodičovská dovolená trvá (a vždy trvala) maximálně 3 roky, ten čtvrtý rok je neplacené volno. Ten hlavní rozdíl je v tom, že zatím co 3 roky rodičovské dovolené je vám zaměstnavatel povinnem ze zákona na vaši žádost poskytnout, tak žádost o čtvrtý rok volna může zamítnout. Takže vše záleží na domluvě s vaším zaměstnavatelem. No a pokud jde o výplatu rodičovského příspěvku, tak pokud jste zvolila 3-letou variantu, pak vám bude rodičovský příspěvek vyplácen jen do 3 let dítěte. Takže ano, na čtvrtém roku volna se se zaměstnavatelem můžete dohodnout, ale sociálka už vám rodičovský příspěvek vyplácet nebude.

Rodičovskej příspěvěk

(Šárka Kočanová, 13. 1. 2010 19:31)

Dobrý den zajímalo by mně jestly když vám končí 3 letá mateřská a nevzali vám dítě do školky jestly mužete jít si požádat ještě o mateřskou do 4 let.Děkuju za odpověd

daňové přiznání

(Zuzana Nechvátalová, 13. 1. 2010 11:36)

Paní Jano, děkuji za radu. jen nevím, zda jsem to napsala v minulém příspěvku dobře. já jsem nastoupila na mateřskou k 15.7.2009 a k 31.7.2009 jsem ukončila zaměst.poměr! i v tomto případě mi uděla vyúčtování dnes už bývalý zaměstnavatel,když už u něj nepracuji. jiný příjem jsem neměla

Konec RD,Majka

(JaninaH, 12. 1. 2010 21:49)

Ano,stejné datum.

Z rodičovské na mateřskou,Lenka

(JaninaH, 12. 1. 2010 21:47)

Dodáte zaměstnavateli doklady o nástupu na MD,ale vyplácet PPM bude OSSZ.Tím zároveň zaměst.ukončí rodič.dovolenou.Pokud pobíráte rodič.příspěvek musíte si nahlásit také nástup na MD,resp.začátek pobírání PPM na stř.Státní sociální podpory.

Daňové přiznání-Z.Nechvátalová

(JaninaH, 12. 1. 2010 21:40)

Vy si nemusíte dělat daňové přiznání na FÚ, daně Vám zúčtuje zaměstnavatel,u kterého jste byla v červenci.Jen si musíte o toto vyúčtování daní za r.2009 u tohoto zaměstnavatele požádat do 15.2.2010.Raději ihned.To platí pokud jste měla od ledna pouze příjem u tohoto jednoho zaměstnavatele.

Z rodičovské na mateřskou

(Lenka K, 12. 1. 2010 14:29)

Dobrý den, prosím o radu, která se týká z přechodu ještě v době RD na MD. Jelikož mně znovu začne vyplácet můj zaměstnavatel, mám povinnost se někde odhlásit z RD, z důvodů nástupu na MD. Nebo si to mezi sebou "plátci" sdělí sami?Děkuji. S pozdravem Lenka K.

daňové přiznání

(Zuzana Nechvátalová, 12. 1. 2010 9:42)

Prosím Vás o radu, týkající se daňového přiznání !!! od 15.7.července jsem na mateřské dovolené dnes s 4měsíční holčičkou, a ZÁROVEŇ jsem ukončila pracovní poměr ke konci července 2009. jde mi o to,jak budu dělat daňové přiznání,když jsem prakticky půl roku pracovala a půl roku jsem na mateřské ! PORADÍTE MI NĚKDO ??? DĚKUJI PŘEDEM

kdy můžu dát syna do školky?

(kateřina, 12. 1. 2010 8:34)

Dobrý den,potřebovala bych radu.můj syn nar.9.5.2007 je přijat do místní školky od května letošního roku.jelikož je dost roztěkany a žije jen semnou chtěla jsem ho do školky začít dávat už tet od ledna na 5 dní v měsící aby si trochu urovnal vše v hlavičce.bylo mi řečeno od pani učitelky že nemam narok na navstěvy 5x/měs.jelikož mam mateřskou do tři let tak se to pry na mě nevztahuje.prosím jak to je??mam narok či ne?email:savrka@seznam.cz děkuji kateřina

konec RD

(Majka, 11. 1. 2010 19:03)

Dobrý den, ukončení rodičovské dovolené se shoduje s přesným datem narození dítěte? Tedy napr. narozeno 25.3. ukočení RD také tak ?

RD nebo OSVČ?

(Dena, 11. 1. 2010 15:03)

Dobrý den,můžete mi poradit nejlepší variantu,jak postupovat?mmntalne jsemna MD,od března bych měla nastoupit na RD,doma si přivydělávám-"na černo",manžel pracuje,ale ze zdrav.důvodů -vyhř.plotýnka,bych byla raději,kdyby zůstal doma s dítětem a já měla větší klid na práci z domu.Je lepší abych já zůstala na RD a on šel např. na ÚP,nebo abych mu Rd předala a sama byla OSVČ? děkuji

Rodičák - výpověď - další těhotenství

(Gabrielka, 11. 1. 2010 13:51)

Dobrý den, mám před sebou tuto situaci - jsem civilní zaměstnanec AČR, v současné době jsem na rodičovské dovolené (3 leté), která mi končí 14.2. 2010. Plánovala jsem další dítě - povedlo se, ale zároveň dostanu ke stejnému datu výpověď z reorganizačních důvodů. Nástup na PPM má být přibližně kolem 20.2. 2010 (8 týdnů před PP). Zajímá mě, jestli v době mezi těmito daty mám něco podniknout - nemocenská, neplacené volno). A další část dotazu - mám nárok na odstupné - mám ho vzít hned po propuštění nebo mám nejdříve pobírat ještě u zaměstnavatele PPM a dostanu odstupné i po půl roce? Sice jsem dělala fin.a pers.práci, ale toto jsem bohužel nikdy neřešila. Prosím o odpověď na adresu krejci.g@seznam.cz, děkuji. G.

daňové přiznání

(Zuzana Nechvátalová, 8. 1. 2010 18:01)

Prosím Vás o radu, týkající se daňového přiznání !!! od 15.7.července jsem na mateřské dovolené dnes s 4měsíční holčičkou, a ZÁROVEŇ jsem ukončila pracovní poměr ke konci července 2009. jde mi o to,jak budu dělat daňové přiznání,když jsem prakticky půl roku pracovala a půl roku jsem na mateřské ! PORADÍTE MI NĚKDO ??? DĚKUJI PŘEDEM

prosím o radu

(Veronika, 8. 1. 2010 12:11)

Už jsem rok vedená na ÚP a momentálně jsem v 16 týdnu těhotenství. Mám dobrou nabídku do zaměstnání na dobu neurčitou (pro těhotenství nijak namáhavou, spíš ideální) a počítají semnou samozřejmě i po mateřské. Slyšela jsem, že se můžu nechat zaměstnat jen do určité doby, můžete mi poradit jestli to ještě stihnu a mám tedy i právo na mateřskou z výpočtu platu??? V.Maradova@seznam.cz

Jak postupovat

(Magdalena, 6. 1. 2010 19:28)

Dobrý den, jak mám postupovat?Dala jsem výpověď ze zaměstnání,načež jsem zjistila že jsem těhotná.Termín porodu mám 16.4.2010. Stihla jsem sedmi denní ochrannou lhůtu a již 6 měsíc jsem na nemocenské. Jak postupovat dále. Mohu byt na nemocenské až do porodu a pak si hned zažádat o rodičovský příspěvek ?Na PPM dle všeho nárok mám nebo nemám? O, který rodičovský příspěvek mohu zažádat? Když bych chtěla zažádat o klasické 3 leté čerpání RD, budu po celé 3 roky dostávat 7600,- nebo jen 21 měsíců a poté zkrácený 3800,- ? Děkuji za odpověď Magda meg.krizova@seznam.cz

emeil

(Šárka, 5. 1. 2010 21:19)

ještě dodávám můj emeil:sa4ka@seznam.cz a děkuji za případné odpovědi

Prosím o radu

(Šárka, 5. 1. 2010 21:11)

Mému synovi budou v listopadu 3 roky,v březnu jdeme k zápisu do školky záleží jestli ho vezmou nebo ne...ale chtěla bych se zeptat zda je možné dát dítě do školky během roku třeba právě až v tom listopadu,kdy mu budou tři roky...a kdyby mohl nastoupit dřív třeba v září jak je to potom s RP?který mám pobírat až do listopadu musím se vzdát RP?mockrát děkuji

Prosím o radu

(Petra Stránská, 5. 1. 2010 20:26)

Dobrý den,jsem vedená na úřadu práce a v lednu my bude vyplacena poslední dávka.Před nástupem na pracovní úřad jsem byla na mateřské s mladším dítětem,kterému jsou nyní 3.roky a chodí do školky a starší chodí do první třídy.Chtěla bych vědět co mám dělat a kam se obráti až my skončí vyplácení z pracáku a popřípadě na co mám nárok pokud bych otěhotněla,měla bych vůbec nárok na mateřskou a rodičovský příspěvek?Děkuji za případné odpovědi na můj meil. adresa:cervijek@seznam.cz


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44

následující »