Jdi na obsah Jdi na menu
Reklama:
 


Jak vybrat kočárek

27. 12. 2006

Jak vybrat správný kočárek, čeho si všímat?

Nabídka kočárku je obrovská a my jsme u prvního miminka tápali a hledali, nevěděli jsme přesně na co se dívat, proto se tady pokusím shrnout naše zkušenosti, čím se řídit.

  1. Je rozdíl v tom, zda sháníte kočárek do velkého města nebo na vesnici. Maminky ve městě určitě ocení lehčí, skladné kočárky, se kterými se snáze dostanou do MHD nebo je rychle složí do kufru auta. A naopak - je nesmyslné kupovat odlehčený kočár za 30 tisíc, pokud 90% času bude miminko "zaparkované" pod oknem na zahradě.
  2. Trojkolka versus čtyřkolka – když pominu vzhled, na který má každý jiný názor, je důležité si uvědomit, že zatímco rozdíl mezi drahým a levným čtyřkolákem je většinou jen ve váze a případném ”vrzání”, mezi drahou a levnou tříkolkou může být - kromě již zmíněného - obrovský rozdíl i ve stabilitě! Myslete na bezpečí svého miminka a pokud zvažujete nákup některé levnější tříkolky, otestujte si v obchodě dobře její stabilitu! Zatímco dražší tříkolky mají zadní kola lehce skosená (jako mají třeba i vozíčky pro handicapované sportovce) levné varianty tento ”detail” většinou nenabízí a rozdíl ve stabilitě takovýchto kočárků je obrovský.
  3. Trojkombinace versus sólo hluboký kočár a posléze sporťák – záleží na volbě každého. Někdo dá přednost na prvního půl roku klasickému hlubokému kočárku, (který se dá za dobré ceny koupit v bazárcích) a později koupí nový sporťák.......jiný volí rovnou jeden kočár, který už od začátku nabízí všechny možnosti
  4. Cena – tady platí každý podle svých možností. Jen radím dobře počítat, protože někdy mohou lacinější kočárky přijít ve finále dráž. Pokud můžete, tak si za kvalitu raději připlaťte. Tím nechci říci, že nejdražší je ten nejlepší - kdepak - to ne, ale než půjdete nakupovat dobře zvažujte, co všechno od kočárku očekáváte, co nutně potřebujete a co naopak s klidem oželíte.


 

Čeho si všímat dále

Kola – obecně platí, že čím větší tím lepší. Určitě raději nafukovací než takové ty ”golfáčové”. V terénu nebo ve sněhu jsou malá kola strašně neobratná.
Rozměry korby – dítě tráví v hluboké korbě cca 6-7 měsíců. Pediatři doporučují, aby nepřecházelo na sporťák dokud samo nesedí. Musíte zvážit, zda vaše mimiko bude mít půl roku v létě čí v zimě (kdy je potřeba fusak), obecně se ale dá říci, že délka korbičky +/- 80cm je postačující.
Výška hluboké korbičky nad zemí – pokud jste vyšší, budete trávit polovinu procházky shrbení – z počátku je člověk věčně skloněný nad miminkem, tak myslete na svá záda.
Výškově nastavitelná rukojeť – tak aby vyhovovala oběma rodičům.
Vybírejte si spojenou rukojeť – ne takové ty dvě ručky jako mívají golfáče – kočárek je snáze ovladatelný.
Váha kočárku + jeho skladnost a případná ”snášenlivost” s kufrem vašeho auta
Rozpětí kol – pokud budete jezdit výtahem, dobře si vše přeměřte, stejně tak i případné dveře u pediatra či jiné překážky, které by vám v budoucnu mohly znesnadnit pohyb.
Dobře si zkontrolujte, aby dno korby bylo hladké, rovné – může se to zdát jako bláznivý nápad, ale my jsme při našem lítání po obchodech s hrůzou zjistili, že jsou na trhu i kočárky, které mají místo pevného dna jen jakousi kovovou mříž přes kterou je tenoučká vrstva molitanu – chudák miminko jako by leželo na roštu!
Také si pořádně překontrolujte brzdy! - bez legrace, ne u každého kočárku máte jistotu, že opravdu drží.
Sporťák – po nebo proti směru jízdy – věčné dilema – ty z vás, kteří váhají nad určitým typem kočárku právě proto, že nenabízí sportovní sedačku čelem k rodičům mohu ujistit, že zhruba od 8-i měsíců bude dítě zajímat vše kolem něj (mimo vás :-) a bude stejně chtít sedět ve směru jízdy a mít rozhled – a vy si zvyknete určitě pomaleji, ale brzy jeho nálady i lumpárny poznáte úplně stejně i "pozpátku":-) Takže pro mimčo je směr od vás v pohodě, ale sami zvažte, jakému pohledu dáte přednost vy.
Sportovní sedačka – její záda by měla jít vždy polohovat do lehu – ať už plynule nebo v několika polohách. Raději se vyhněte kočárkům které nabízejí ”sedící” sedačky – takové, co se sklápí celé, jako židlička. Uvědomte si, že vaše miminko přejde na sporťák okolo sedmi měsíců a jeho páteř rozhodně nebude připravená na spaní v sedě! Snad pro starší děti, které už v kočárku nespí a nebo pokud mimi usne během nákupu – a pak hurá rychle domů, rozhodně tento typ sedačky ale není vhodný na to, abyste s ním vyráželi na delší ”spací” procházky. Taky nespíte rádi na židli – nenuťte k tomu vaše miminko.
Polohování nožiček – s výhodou
Materiály – vyhněte se bavlně jako vnějšímu potahu. Navzdory ujištěním prodavačů, že je to přírodní materiál speciálně ošetřený, můžete si být si být jistí, že za dva tři měsíce (obzvláště pokud budete mít letní mimi) bavlněná látka vyšisuje a kočárek bude vypadat jako po 3. dítěti. S výhodou vybírejte materiály, které jsou snadno ošetřitelné – omyvatelné, případně se dá celý potah z kočárku stáhnout a přeprat – až vaše miminko vylije v kočárku svůj první hrníček šťávy, určitě si vzpomenete.......
Slunečník versus překlápěcí rukojeť kočárku – záleží na vás. Někdo bude bránit do krve přehazovací rukojeť, jiný vám řekne, že stejně bravurně zvládne bleskově nastavit slunečník, když zahne proti sluníčku – záleží na každém co si zvolí. Určitě jsou obě varianty vyhovující. Překlápěcí rukojeť je fajn v případě, když hodně fouká.
Pětibodové pásy - jednoznačně obrovská výhoda - obzvláště pokud je dítko živější
Košík pod kočárkem - zvažte zda budete potřebovat, aby sloužil na transport větších nákupů, zkontrolujte si také zda je snadno dostupný
Údržba kočárku - informujte se u prodavače, které části potahu jsou odnimatelné a jakou údržbu daný materiál vyžaduje. Obecně platí - čím více lze kočárek "vystriptýzovat", tím lépe. Přeci jen za ty dva roky co ho budete používat se nastřádají různé nehody.


 

Vychytávky, které mít nemusíte, ale které jsou super, když je máte:

Otočná kola usnadňující zatáčení kočárku - odpadá nadzvedávání na každém rohu
Ruční brzda na rukojeti kočárku - ocení hlavně ti, kteří budou častěji zdolávat kopce – odpadají takové ty situace, kdy kočár za sebou vláčí maminku, která brzdí podrážkama co to dá.
Plynulé polohování dna v korbičce - skvělé např. když je miminko nachlazené – můžete ho lehunce naklopit a lépe se mu dýchá.
Podvozek na který se dá nacvaknout autosedačka - oceníte např. při nákupech
Odvětrávání korbičky – prima proti ”zapaření” miminka nejen v letních měsících
Slídové okénko ve střeše kočárku – na ”hlídání” :-)
Pumpička na kola – neurazí a při malém defektu může pomoci dojet. I když přiznám, že když jsme my píchli kolo, byla to pořádná díra, takže na dojetí bychom museli mít kompresor :-)


 

Hurá do obchodu!

I když se rozhodnete kupovat kočárek přes internet - často to výjde cenově lépe, určitě si napřed zajděte do obchodu. Nejlépe je udělat si s partnerem doma seznam věcí, které od kočárku očekáváte a pak vyrazit na "výlet" do obchodu. Udělejte si na to čas, určitě běžte oba - a nejlépe aby se vám to časově hodilo, žádná honička - no prostě "výlet". Jo a nezapomeňte se vyzbrojit vlastním centimetrem. Často se stává, že prodavači loví rozměry kočárku z různých brožur a stejně vám ve finále nejsou schopni říci, zda je to vnitřní či vnější rozměr korbičky. Pohrajte si tam. Vyberte si pár kočárků, které vás něčím zaujaly a pak si je otestujte. Udělejte si závody ve skládání, polohování, slalomovou dráhu, no prostě vyblbněte se - jen tak zjistíte, který kočárek vám opravdu vyhovuje. Nezapomeňte, že jej budete používat minimálně další dva roky a bylo by škoda dát spoustu peněz a po měsíci zjistit, že vás ten kočárek dohání k šílenství. (což se bohužel děje spoustě lidí). Projděte si všechny body na vašem seznamu a podle toho, jak který kočárek uspěl, vyberte si svého favorita. Jo a nenechte se nutit prodavačem do okamžitého nákupu. To, že jste 2 hodiny "trénovali" na prodejně vás ještě nezavazuje k nákupu! Taky si nechejte radit jen v "rozumné" míře. Bohužel často platí, že prodavač chválí jen to, co má na obchodě (logicky) takže se vám klidně může stát, že ve vedlejším obchodě vám ten do nebe vychvalovaný kočárek naopak pomluví do posledního šroubku. Prostě nechte se informovat a pak se řiďte vlastním rozumem. Hodně štěstí při nákupech!


A ještě jedna malinká rada na závěr - věřím, že budete mít štěstí a váš kočárek bude bezporuchový (jako ten náš) - ale stejně pro příklad reklamace, zeptejte s v tom daném obchodě již při koupi, jaké nabízejí podmínky. Některé obchody - předpokládám, že pouze kamenné - vám totiž zaručí, že po dobu reklamace budete mít k dispozici jejich "erární" kočárek. Může se to zdát jako zanedbatelná maličkost - ale když na reklamaci dojde, je v tom rozdíl obrovský. Reklamace může trvat až 30 dnů a jen si představte být 30 dnů imobilní bez kočárku s malým nechodícím mimčem.......pokud není k ruce nikdo, kdo by vám kočárek půjčil, museli byste nejspíše investovat do nějakého bazárkového a ten pak zase prodávat - no prostě opět výdaje a trable navíc - proto se raději ptejte předem. To byl jeden z důvodů, proč jsme se rozhodli pro nákup v kamenném obchodě.

Prosba
V komentářích se množí dotazy na jednotlivé typy kočárků, proto mám na vás prosbu - Až budete mít kočárek koupený a otestovaný v praxi, vraťte se prosím na tyto stránky a podělte se se svými zkušenosti a postřehy (kladnými i zápornými) ohledně konkrétních značek kočárků. Za všechny budoucí rodiče, kteří hledají dobré rady, vám moc děkuji. -

Pokud přidáváte svoje zkušenosti s konkrétním typem kočárku, uveďte prosím do nadpisu jeho název - usnadníte tak ostatním rodičům orientaci. Děkuji.

No a protože komentářů již notně přibylo, doporučuji si usnadnit práci, a pokud hledáte recenze na konkrétní značku, používat při hledání ctrl+F.

 

Komentáře

Přehled komentářů

Polský kočárek- výrobce Quatro

(Barča, 21. 3. 2009 17:00)

Dámy, po zkušenostech z českých obchodů, kde neví, co si říct za cenu kočárku, jsme se dnes s manželem rozjeli do Polska. Ve Zgořelci jsme v jednom obchůdku u centra koupili super kočárek Quatro Makalu. Je naprosto lehký na ovládání, sportovní verze i korbička jdou nastavit po i proti směru jízdy, vycvakávání obojího je jen na jedno cvaknutí. Složení čtyřkolky s otočnými předními koly(ta se dají vyndat i aretovat)je jednoduché i pro mne(těhuli) a kočárek je velmi skladný. Navíc jsme jej pořídili za 950Zl, což je na přepočet asi 5.500Czk(pro info u nás Quatro Makalu seženete za 7.800,-). Kočárek je stabilní a má pěknou barvu, v příslušenství je pláštěnka, pumpička, fusak na nohy, "vnitřnosti" dobře vyjímatelné a pratelné. Pokud chcete být spokojené, mít hezký a praktický kočárek a ještě ušetřit, tak se do Polska neváhejte vydat:o)Pěkné pořízení!

Bartatina

(Hela, 20. 3. 2009 8:01)

Čau holky,včera jsem na veletrhu objevila kočárek Bartatina od firmy Jedo. Myslela jsem si, že je to výrobek firmy Freeline. Nevíte, jaký je mezi nimi rozdíl? (krom ceny:-))já jsem osobně žádnej nepoznala a nějak jsem se zapomněla zeptat:-((
A máte někdo s tímto kočárkem zkušenosti? díky

Herqules Razor 4

(LuciP, 18. 3. 2009 20:20)

Dobrý den, máme Herqula Razor 4. Malému je již 9 měsíců. Když jsme kočárek kupovali, dědeček si posteskl, že není moc pérovací (pérování jde povolit i zafixovat). Každopádně s neustálým používáním se péra povolila a péruje jak o závod. Jezdila jsem s ním v létě po polňačkách, kde byly vyjeté vysušené koleje od traktorů a jiných povozů, a můžu říct, že kočárek se suprově osvědčil. Je pravda, že tedy malý docela drncal, ale nevím jestli v jiném kočárku by na takové cestě drncal míň. Každopádně spinkal a vypadal spokojeně:-). Akorát mi trochu vadí, že sporťák nemá nějakou polstrovanou vložku. Protože malý už sedí, a neustále sjíždí do stran. Ale jinak doporučuji. PS: měli ho známý a ty si stěžovali na vrzání. Ano vrže, ale neřekla bych že víc než ostatní kočárky po každodenním používání

V-cross

(Jana, 16. 3. 2009 12:39)

Dobrý den, nemáte prosím někdo zkušenosti s tímto kočárkem? Děkuji...

Super baby

(Jirka, 16. 3. 2009 0:18)

Psal tady někdo o reklamacích se Super Baby??? Já jsem je dal k soudu. Je tu někdo další ????
jirkabublinka@centrum.cz

Baby Smile V-max

(irusa, 15. 3. 2009 17:40)

Ahoj, máte prosím někdo zkušenosti s tímto kočárkem? Děkuji moc za odpovědi.

X-lander XA

(Lenka, 13. 3. 2009 20:22)

Ahoj Zdenčo, jak už jsem sem psala dřív - "xáčko" máme už 16 měsíců a jsem s ním naprosto spokojená! Můžu opravdu jen doporučit! Osvědčil se ve všech terénech - jak ve městě, ve výmolech, ve sněhu, na polních cestách..prostě se mi s ním ještě nejelo špatně! Co se týče vnitřních rozměrů boudičky i sporťáku, tak jsme se vždycky v pohodě vešli - a to nejsme žádní střízlíci! Měli jsme teda trošku problém s vyvrklaným předním kolečkem (manžel spravil :o) ). Mám ale dvě kamarádky, které xáčko mají také a kolečko je v pohodě a co vím, tak ani ony si na kočár nestěžovaly. Problém bys ale mohla mít v tom výtahu. Xáčko nepatří zrovna mezi úzké kočárky! Být tebou, tak radši změřím výtah a porovnám s rozměry kočárku. (to samé bych doporučovala u dveří do bytu - já třeba musím vchodové dveře otevírat celé - obě křídla - jinak bych s kočárem neprošla). My jsme se zatím do všech výtahů na šířku vešli (možná jsme nepotkali úzký výtah), ale kolikrát jsme museli sklápět rukojeť, aby šel výtah vůbec zavřít - to mi taky u tohoto kočárku přijde jako velká výhoda (sklápěcí rukojeť). Pokud si xáčko pořídíte, tak budete určitě spokojeni!!! Hodně štěstí při výběru!

firkon

(dana, 13. 3. 2009 12:44)

ahojky.já mám firkon f7 a je fakt super,je lehčí,bezvadně péruje,jsem s ním moc spokojená

kočárek Danny sport

(Marcela, 10. 3. 2009 12:01)

Tento kočárek mám od prosince a jsem s ním moc spokojená.Je lehký a dobře ovladatelný.Ve sněhu jsem ocenila ložisková kola.Koupila jsem ho v Humpolci a všechno mi rádi předvedli a i vyzkoušeli jestli se vejde do auta.Mají asi 12 barev, ale já jsem si vybrala černý s kytičkama.V prodejně mají i servis a tak mi ho po zimě zdarma seřídili a promazali.

Herqules Razor 4 - odpružení

(Marie, 8. 3. 2009 17:36)

Chtěla bych požádat o informaci o tomto kočárku, jak je nebo není odpružený. Zde jsem se dočetla, že to není "kostitřas", i když nemá nafukovací kola. Ale nejsem si dle obrázků úplně jistá, jestli se hodí do terénu, jestli je odpružený. Děkuji za případné info.

x-lander xa

(Zdenča, 7. 3. 2009 13:07)

Ahoj,chceme koupit tenhle kočárek,ale nemáme s ním žádné zkušenosti.Bydlíme v Praze,ale jsme dost často venku v přírodě.Máme malý výtah,tak nevíme jestli se nám tam vejde.Jaké máte zkušenosti s tímto kočárkem a jak jste spokojeni??Díky moc za radu.

Hluboký, sporťák, klokanak

(Zuzka, 6. 3. 2009 10:15)

Ahoj,
připojím se se zkušeností. Našemu mrněti je 8,5měsíce. Do 7. měsíce jsme jezdili v trojkombinaci - Polak - něco jako Dor Jan - perfektní. Sice docela těžký, ale prostorný a pohodlný kočárek a bezvadně odpružený. Jako hlubokýsuper, sporťák trošku pokulhával, ale také jsme ho využili. Před měsícem jsem koupili sporťák Maxi Cosi Mura 3 - můj vysněný. Je úžasný. Sice má malý košík (hlavně oproti tomu hlubokému kočáru), ale jezdí se s ním bezvadně. Jde až do úplného lehu. Malý mi v něm spí snad líp než v tom starém. Jsem prostě nadšená. Máme k němu vložnou tašku, v té Adama nosím ze 3. patra do kočárkárny. Sice je nadoraz, ale pořád se vejde a neutíká. Pro druhé dítě ji s klidným svědomím použijeme. není sice z nejlehčích kočárků, ale je obratný a pružný. Bezvadně se skládá a vypadá šmrncovně.
Co se týká nosítek, v zápalu rodičovského nadšení jsem koupili šátek, vyrazila jsem i nakurzy vázání, hrozně se mi to líbílo. Adama jsme v tom měli asi 3x a pak už tam nechtěl. Dokud byl úplně malinký, tak to ještě šlo, ale pak už chtěl koukat a v šátku mi ječel. A to je to hodně tulivé fítě. Tak jsem od kamarádky pořídili klokanku. Ani nevím, co je to za značku, ale je skvělá. Nosím v ní Adama ještě teď. Klidně mi v ní usne, rozhlíží se. A je snadněji použitelná. Takže, je mi to sice líto,ale šátek neuspěl a budeme ho prodávat.
Zuzka

Implast Bolder 4, Danny sport

(Miroslava, 4. 3. 2009 9:24)

Ahoj, prosím o radu, zda-li někdo z Vás má zkušenosti s těmito kočárky. Přemýšlíme nad těma dvěma. Děkuji, přeji příjemný den

Jet Picasso, Nowalex Focus

(Michaela, 26. 2. 2009 22:51)

Ahoj, prosím nemáte někdo zkušenosti s kočárkem Jet Picasso nebo Nowalex Focus? Děkuji

Kočárek Zagma-Samba

(Martina, 26. 2. 2009 17:34)

Prosím, nemáte někdo zkušenost s tímto kočárkem? je to polský kočárek, ale moc informací o něm se sehnat nedá. Díky

Nosítka

(Lucie, 26. 2. 2009 17:14)

Já taky děkuji za odpovědi, mě zase zaujala Manduca, asi vyzkoušíme možnost zapůjčení na zkoušku, tak dám pak vědět, jak jsme s ní spokojeni. L.

nosítko na mimi

(Hanka, 25. 2. 2009 12:37)

Děkuji moc za názory k nošení mrňousků. Klokanka babybjorn mě moc zaujala, tak uvidíme, jak to nakonec vyřešíme. V každém případě shánět budu, tak vám sem pak dám vědět, co nakonec vyhrálo a jak jsme spokojeni.
Děkuji, přeji pěkné dny a spokojené dětičky.

pro Andreju - kočárek Leviroo

(Michaela, 24. 2. 2009 10:28)

Ahoj, já jsem tenhle kočárek taky horko těžko sháněla, a mrkni tady na tyto stránky: http://www.batolata.cz/katalog.php?kategorie=1183, tady je i za docela slušnou cenu - 9.390,-Kč, no a pak by měl být v pobočce Baby-Maxxu, ul.Palackeho 14/20,790 01 Jesenik, no a pak v Polsku. Já se chci mrknout do Polska, jestli ho tam teda objevím. Uvidíme. přeji hezký den. MíšaJeště jednou nosítka

(Keit, 23. 2. 2009 10:59)

Nosila jsem v šátku synovce a neteř, děti byly spokojené a moje záda taky. Vždycky mi ale vadilo se do toho motat... 5 metrů látky někde na víletě v bahně nic moc, a to jsme to motaly se ségrou. Pro malinký miminka je šátek nej - přecijen se o záda a kyčle trochu bojím, až bude starší, mám nosítko Manduca. Nosnost 20KG tak nám dlouho vydrží :)
Na těchto stránkách najdete všechny možnosti v čem nosit http://www.nosenideti.cz/

Obchod s Leviroo

(Andrea, 21. 2. 2009 20:10)

Ahojky,moc prosím,nevíte někdo kde by v Ostravě a jeho okolních městech byl k vidění kočárek Leviroo. Hodně se mi líbí,ale chtěla bych si ho osahat. Zatím jsem prohledala na netu všechno možné a žádný kamenný obchod jsem nenašla. Děkuji za případné reakce :o)


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115

následující »