Jdi na obsah Jdi na menu
Reklama:
 


Jak vybrat kočárek

27. 12. 2006

Jak vybrat správný kočárek, čeho si všímat?

Nabídka kočárku je obrovská a my jsme u prvního miminka tápali a hledali, nevěděli jsme přesně na co se dívat, proto se tady pokusím shrnout naše zkušenosti, čím se řídit.

  1. Je rozdíl v tom, zda sháníte kočárek do velkého města nebo na vesnici. Maminky ve městě určitě ocení lehčí, skladné kočárky, se kterými se snáze dostanou do MHD nebo je rychle složí do kufru auta. A naopak - je nesmyslné kupovat odlehčený kočár za 30 tisíc, pokud 90% času bude miminko "zaparkované" pod oknem na zahradě.
  2. Trojkolka versus čtyřkolka – když pominu vzhled, na který má každý jiný názor, je důležité si uvědomit, že zatímco rozdíl mezi drahým a levným čtyřkolákem je většinou jen ve váze a případném ”vrzání”, mezi drahou a levnou tříkolkou může být - kromě již zmíněného - obrovský rozdíl i ve stabilitě! Myslete na bezpečí svého miminka a pokud zvažujete nákup některé levnější tříkolky, otestujte si v obchodě dobře její stabilitu! Zatímco dražší tříkolky mají zadní kola lehce skosená (jako mají třeba i vozíčky pro handicapované sportovce) levné varianty tento ”detail” většinou nenabízí a rozdíl ve stabilitě takovýchto kočárků je obrovský.
  3. Trojkombinace versus sólo hluboký kočár a posléze sporťák – záleží na volbě každého. Někdo dá přednost na prvního půl roku klasickému hlubokému kočárku, (který se dá za dobré ceny koupit v bazárcích) a později koupí nový sporťák.......jiný volí rovnou jeden kočár, který už od začátku nabízí všechny možnosti
  4. Cena – tady platí každý podle svých možností. Jen radím dobře počítat, protože někdy mohou lacinější kočárky přijít ve finále dráž. Pokud můžete, tak si za kvalitu raději připlaťte. Tím nechci říci, že nejdražší je ten nejlepší - kdepak - to ne, ale než půjdete nakupovat dobře zvažujte, co všechno od kočárku očekáváte, co nutně potřebujete a co naopak s klidem oželíte.


 

Čeho si všímat dále

Kola – obecně platí, že čím větší tím lepší. Určitě raději nafukovací než takové ty ”golfáčové”. V terénu nebo ve sněhu jsou malá kola strašně neobratná.
Rozměry korby – dítě tráví v hluboké korbě cca 6-7 měsíců. Pediatři doporučují, aby nepřecházelo na sporťák dokud samo nesedí. Musíte zvážit, zda vaše mimiko bude mít půl roku v létě čí v zimě (kdy je potřeba fusak), obecně se ale dá říci, že délka korbičky +/- 80cm je postačující.
Výška hluboké korbičky nad zemí – pokud jste vyšší, budete trávit polovinu procházky shrbení – z počátku je člověk věčně skloněný nad miminkem, tak myslete na svá záda.
Výškově nastavitelná rukojeť – tak aby vyhovovala oběma rodičům.
Vybírejte si spojenou rukojeť – ne takové ty dvě ručky jako mívají golfáče – kočárek je snáze ovladatelný.
Váha kočárku + jeho skladnost a případná ”snášenlivost” s kufrem vašeho auta
Rozpětí kol – pokud budete jezdit výtahem, dobře si vše přeměřte, stejně tak i případné dveře u pediatra či jiné překážky, které by vám v budoucnu mohly znesnadnit pohyb.
Dobře si zkontrolujte, aby dno korby bylo hladké, rovné – může se to zdát jako bláznivý nápad, ale my jsme při našem lítání po obchodech s hrůzou zjistili, že jsou na trhu i kočárky, které mají místo pevného dna jen jakousi kovovou mříž přes kterou je tenoučká vrstva molitanu – chudák miminko jako by leželo na roštu!
Také si pořádně překontrolujte brzdy! - bez legrace, ne u každého kočárku máte jistotu, že opravdu drží.
Sporťák – po nebo proti směru jízdy – věčné dilema – ty z vás, kteří váhají nad určitým typem kočárku právě proto, že nenabízí sportovní sedačku čelem k rodičům mohu ujistit, že zhruba od 8-i měsíců bude dítě zajímat vše kolem něj (mimo vás :-) a bude stejně chtít sedět ve směru jízdy a mít rozhled – a vy si zvyknete určitě pomaleji, ale brzy jeho nálady i lumpárny poznáte úplně stejně i "pozpátku":-) Takže pro mimčo je směr od vás v pohodě, ale sami zvažte, jakému pohledu dáte přednost vy.
Sportovní sedačka – její záda by měla jít vždy polohovat do lehu – ať už plynule nebo v několika polohách. Raději se vyhněte kočárkům které nabízejí ”sedící” sedačky – takové, co se sklápí celé, jako židlička. Uvědomte si, že vaše miminko přejde na sporťák okolo sedmi měsíců a jeho páteř rozhodně nebude připravená na spaní v sedě! Snad pro starší děti, které už v kočárku nespí a nebo pokud mimi usne během nákupu – a pak hurá rychle domů, rozhodně tento typ sedačky ale není vhodný na to, abyste s ním vyráželi na delší ”spací” procházky. Taky nespíte rádi na židli – nenuťte k tomu vaše miminko.
Polohování nožiček – s výhodou
Materiály – vyhněte se bavlně jako vnějšímu potahu. Navzdory ujištěním prodavačů, že je to přírodní materiál speciálně ošetřený, můžete si být si být jistí, že za dva tři měsíce (obzvláště pokud budete mít letní mimi) bavlněná látka vyšisuje a kočárek bude vypadat jako po 3. dítěti. S výhodou vybírejte materiály, které jsou snadno ošetřitelné – omyvatelné, případně se dá celý potah z kočárku stáhnout a přeprat – až vaše miminko vylije v kočárku svůj první hrníček šťávy, určitě si vzpomenete.......
Slunečník versus překlápěcí rukojeť kočárku – záleží na vás. Někdo bude bránit do krve přehazovací rukojeť, jiný vám řekne, že stejně bravurně zvládne bleskově nastavit slunečník, když zahne proti sluníčku – záleží na každém co si zvolí. Určitě jsou obě varianty vyhovující. Překlápěcí rukojeť je fajn v případě, když hodně fouká.
Pětibodové pásy - jednoznačně obrovská výhoda - obzvláště pokud je dítko živější
Košík pod kočárkem - zvažte zda budete potřebovat, aby sloužil na transport větších nákupů, zkontrolujte si také zda je snadno dostupný
Údržba kočárku - informujte se u prodavače, které části potahu jsou odnimatelné a jakou údržbu daný materiál vyžaduje. Obecně platí - čím více lze kočárek "vystriptýzovat", tím lépe. Přeci jen za ty dva roky co ho budete používat se nastřádají různé nehody.


 

Vychytávky, které mít nemusíte, ale které jsou super, když je máte:

Otočná kola usnadňující zatáčení kočárku - odpadá nadzvedávání na každém rohu
Ruční brzda na rukojeti kočárku - ocení hlavně ti, kteří budou častěji zdolávat kopce – odpadají takové ty situace, kdy kočár za sebou vláčí maminku, která brzdí podrážkama co to dá.
Plynulé polohování dna v korbičce - skvělé např. když je miminko nachlazené – můžete ho lehunce naklopit a lépe se mu dýchá.
Podvozek na který se dá nacvaknout autosedačka - oceníte např. při nákupech
Odvětrávání korbičky – prima proti ”zapaření” miminka nejen v letních měsících
Slídové okénko ve střeše kočárku – na ”hlídání” :-)
Pumpička na kola – neurazí a při malém defektu může pomoci dojet. I když přiznám, že když jsme my píchli kolo, byla to pořádná díra, takže na dojetí bychom museli mít kompresor :-)


 

Hurá do obchodu!

I když se rozhodnete kupovat kočárek přes internet - často to výjde cenově lépe, určitě si napřed zajděte do obchodu. Nejlépe je udělat si s partnerem doma seznam věcí, které od kočárku očekáváte a pak vyrazit na "výlet" do obchodu. Udělejte si na to čas, určitě běžte oba - a nejlépe aby se vám to časově hodilo, žádná honička - no prostě "výlet". Jo a nezapomeňte se vyzbrojit vlastním centimetrem. Často se stává, že prodavači loví rozměry kočárku z různých brožur a stejně vám ve finále nejsou schopni říci, zda je to vnitřní či vnější rozměr korbičky. Pohrajte si tam. Vyberte si pár kočárků, které vás něčím zaujaly a pak si je otestujte. Udělejte si závody ve skládání, polohování, slalomovou dráhu, no prostě vyblbněte se - jen tak zjistíte, který kočárek vám opravdu vyhovuje. Nezapomeňte, že jej budete používat minimálně další dva roky a bylo by škoda dát spoustu peněz a po měsíci zjistit, že vás ten kočárek dohání k šílenství. (což se bohužel děje spoustě lidí). Projděte si všechny body na vašem seznamu a podle toho, jak který kočárek uspěl, vyberte si svého favorita. Jo a nenechte se nutit prodavačem do okamžitého nákupu. To, že jste 2 hodiny "trénovali" na prodejně vás ještě nezavazuje k nákupu! Taky si nechejte radit jen v "rozumné" míře. Bohužel často platí, že prodavač chválí jen to, co má na obchodě (logicky) takže se vám klidně může stát, že ve vedlejším obchodě vám ten do nebe vychvalovaný kočárek naopak pomluví do posledního šroubku. Prostě nechte se informovat a pak se řiďte vlastním rozumem. Hodně štěstí při nákupech!


A ještě jedna malinká rada na závěr - věřím, že budete mít štěstí a váš kočárek bude bezporuchový (jako ten náš) - ale stejně pro příklad reklamace, zeptejte s v tom daném obchodě již při koupi, jaké nabízejí podmínky. Některé obchody - předpokládám, že pouze kamenné - vám totiž zaručí, že po dobu reklamace budete mít k dispozici jejich "erární" kočárek. Může se to zdát jako zanedbatelná maličkost - ale když na reklamaci dojde, je v tom rozdíl obrovský. Reklamace může trvat až 30 dnů a jen si představte být 30 dnů imobilní bez kočárku s malým nechodícím mimčem.......pokud není k ruce nikdo, kdo by vám kočárek půjčil, museli byste nejspíše investovat do nějakého bazárkového a ten pak zase prodávat - no prostě opět výdaje a trable navíc - proto se raději ptejte předem. To byl jeden z důvodů, proč jsme se rozhodli pro nákup v kamenném obchodě.

Prosba
V komentářích se množí dotazy na jednotlivé typy kočárků, proto mám na vás prosbu - Až budete mít kočárek koupený a otestovaný v praxi, vraťte se prosím na tyto stránky a podělte se se svými zkušenosti a postřehy (kladnými i zápornými) ohledně konkrétních značek kočárků. Za všechny budoucí rodiče, kteří hledají dobré rady, vám moc děkuji. -

Pokud přidáváte svoje zkušenosti s konkrétním typem kočárku, uveďte prosím do nadpisu jeho název - usnadníte tak ostatním rodičům orientaci. Děkuji.

No a protože komentářů již notně přibylo, doporučuji si usnadnit práci, a pokud hledáte recenze na konkrétní značku, používat při hledání ctrl+F.

 

Komentáře

Přehled komentářů

Vendulce Casualplay

(Lenka, 10. 5. 2007 14:47)

Souhlasím s Barčou. Jen jsem nepřemýšlela nad tím, že by mohla být větší bouda. Pokud prcek sedí, jde natáhnout hodně dopředu. Jinak se vším s Barčou souhlasím. A poprvé jsem vyzkoušela pláštěnku a připadá mi super. L.

Kočáry

(PAHO@seznam.cz, 10. 5. 2007 12:16)

Vendulce casualplay

(Barča, 10. 5. 2007 12:09)

K těm mouchám bych řekla. opěrka zad nejde dát do 100% sedu ale malému to zvlášt nevadí, pak bouda by mohla být trošku větší, celkově na délku bych mu přidala ale možnáje to jen subjektivní dojem, malý má 14 měsíců a je to o.k.a mohl by mít větší košík na nákupy.

Jané Slalom Pro 2006

(Dejna 24, 10. 5. 2007 11:17)

Milá Jitko, tak to je skvělé, že Vám nakonec relamaci uznali. Já jsem včera po nekonečném rozhodování zakoupila Janéčko ve Špuntíkovi v Praze. Byli tam naprosto profesionální, odpověděli mi na všechny otázky ohledně reklamace, poradili mi pár triků,jak pečovat o kočárek,abych se vyhla případné poruše nebo poškození. Kočárek mi předvedli,včetně nasazení sporťáku, skládání (že nemám tahat za madlo,jak mi to ukazovali ve všech jiných obchodech,ale tlačit na konstrukci), prostě do detailu prošli celý kočárek. Zmínili všechny možné reklamace,které se zatím vyskytly. Bohužel si Handy Praha-dovozce kočárků Jané, dal do záručního listu, že reklamace se nevztahuje na cituji:"PVC součásti potahu-protržení,prolomení častým ohybem v chladném počasí"! Na toto podle mě nemá právo, takže ten záručák okopíruju a pošlu na ČOI nebo na SPOTREBITEL.CZ. Třeba s tím něco zmůžou. Vůbec mají v záručáku pár pěkných nesmyslů, jako třeba, že se záruka nevztahuje na zipy!!! Chápete to? Na spotrebitel.cz mi řekli,že výrobce nemá právo vyjmout cokoli co je součástí kočárku ze záruky!!! Ve Špuntíkovi mi ale řekli,že mají s Handy dobré zkušenosti a že jim většinu reklamací vždycky uznali. Proto jsem taky nakonec přistoupila ke koupení kočárku v tomto obchodě a ne na internetu. Tak doufám, že s kočárkem nebudou žádné potíže. Přeji všem maminkám hodně stěstí a pevné nervy při výběru kočárku. Daniela

Casualplay S4

(Vendulka, 10. 5. 2007 9:52)

Ahoj holky, moc by mě zajímaly ty mouchy - můžete mi, prosím, napsat, co se vám na tomto kočárku nezdá nejlepší a co by bylo lepší jinak? Chválu už znám, ale rozhodnout se chci spíš podle chyb - jestli mi nebudou vadit moc.
Děkuji :o))

Bině - Dorjan Cross Country

(Hanka, 9. 5. 2007 20:29)

Psala jsem tu jednu z kritik na tento kočárek, takže Ti jej doporučit nemůžu. Ovšem myslím si, že pokud chceš kočár v téhle cenové kategorii, rozhodně není nejhorší. Takováto čtyřkolka se hlavně těžko ovládá - kočár s otočným kolem je proti tomu nádhera. Já znovu vybírat kočár, tak na pohodlí při jízdě už rozhodně pořádně myslím. Tenhle se hůř vozí hlavně jako sporťák s obrácenou rukojetí. Už jsem ho musela reklamovat (brzdy, potrhaný potah, popraskaná slída), ale musím je moc pochválit, opravili to velmi dobře, takže se, doufám, další reklamace nedočkám.
Opravdu doporučuji v obchodě pořádně zkoušet a pokud možno se nezaměřovat na konkrétní typy, ale vyzkoušet vše a vybrat si, co je pro Tebe nejlepší a pořádně promyslet, co od kočáru chceš. Nějaké mouchy má každý, ale některý jich má moc :o)
Přeji šťastnou ruku při výběru

otočné kolečko

(Ida, 9. 5. 2007 19:28)

Ahojky,na syna jsem měla před lety jeden z prvních kočárků s nafukovacími koly.Dnes ho mám na chatě pro mou holčičku a nemužu pochopit,jak jsem sním mohla jezdit.Doma mám trojkolku s otočným předním kolem a ten jezdí tak lehoučce,načež klsický kočár,to je dřina.Už nikdy bych nekoupila kočárek bez otočných koleček.Je podstatně lepší i ve sněhu a písku.

strašný kočárek

(Jana, 9. 5. 2007 17:32)

Pro miminko jsem si koupila kočárek za 12000 kč a už se mi rozbila korba.A moje kamarádka měla daleko levnější kočár a vydržel ji v pohodě.

Dorjan Cross Country nebo Hoco Diamond

(Bina, 9. 5. 2007 17:09)

Ahoj,v červenci čekáme mimčo a nemůžu se rozhodnout.Líbí se mi Dorjan,ale čtu na něj hodně kritiky.Hoco mně přijde menší.Máte někdo zkušenosti.Nebo poradíte i jiný typ? Díky

Casualplay S4

(irikiri, 9. 5. 2007 15:04)

Ahoj - my cekame mimco na konci srpna a tento kocarek jsme si objednali - autosedacku a korbicku...jen chci doporucit, pokud uvazujete o fusaku na zimu a mate mit mimco v listopadu, ten Casualplay je zbytecne velkej...je lepsi koupit ho za o hodne min penez od jine firmy!Uz se na nej moc tesime - teda i na mimco i na kocarek...

Názor: Herqules R. 3S / Jane Slalom

(Eva, 9. 5. 2007 14:46)

Vďaka za radu, hneď som navštívila coi a overla si info o X-lander XT. Opäť sa mi potvrdilo, že vyhráva Jane Slalom síce mám ešte necelé dva mesiace čas na rozhodnutie tak uvidím ako sa karty zamiešajú. Ja som sa bola na kočíky pozrieť vo Viedni, bola som nadšená,že konečne niečo kúpim ale po prerátaní by som ušetrila možno nejakú tisícku. Bola som v obch. centre - bebyone a trošku ma zarazilo aj to, že nemali hneď k dispozícii celý komplet, dokonca ani sortiment farieb nebol taký ako u nás prípadne nedokázali zladiť ten istý typ nánožníka a tašky čo ma dosť prekvapilo. Snažili sa to doladiť s niečim iným neutrálnym, ale nebolo to ono. Zo značiek prevažovali CONCORD čo je fakt komfortný kočík, ale dosť drahý v kompletnej výbave,ďalej Peg Perego, Quinny... Zaujíma ma ešte názor a skúsenosť s kočíkom HERQULES RAPTOR 3 SPIN, hlavne názor na hlbokú vaničku, váhu keďže bývam v kopci, jazdné vlastnosti a manipulácia pri skladaní.Čítala som dosť pozitívnu kritiku ale problém je v tom, že u nás som tento kočík nevidela naživo. Fofo a info na stránke ma zaujalo, ale váha kočíka je v porovnaní so Jane slalom vyššia, skrátka ak máte skúsenosť prosím poraďte. Ja mám záujem o kombináciu aj s doplnkami, t.j. autosedačka, nánožník, taška (nie batoh), hlboká vanička. Kde sa dá kúpiť "najlacnejšie"? Ďakujem eva.

Free Line

(Hanka, 9. 5. 2007 13:39)

Kdo má zkušenosti s kočárkem této zn? Zajímá mě jak dlouho se v něm dá vozit mimi a jestli je aspoň trochu houpací.

Jane Slalom Pro 2006

(Jitka, 9. 5. 2007 9:55)

Tak to snad dobře dopadne,nakonec jsem dnes dostala vzkaz,že si mám vyzvednout boudu novou.Nevím,jestli si nekoupím na příští zimu kočárek jiný.Ale jaký???Tento jako jediný u mne v praktičnosti uspěl.Tat někdo poradťe!!!!!!

Casualplay S4

(Barča, 8. 5. 2007 19:17)

Taky bych ráda reagovala, my máme tento kočárek teprve pár týdnů, ale s jízdními vlastnostmi jsme spokojení,myslím že na hodně nerovném terénu skáče snad každý kočár kromě těch klasika houpacích.Jinak je úžasně lehoučký.Máme vněm 14 měsíčního kluka s 11kg a já jezdím jako frajerka a řídím jednou rukou.Bydlíme na kopci a i tlačení je vpohodě.Taky je úžasně skladný do auta.Jak už tady více lidí psalo má i své mouchy, ale člověk si musí stanovit priority.Dokonalý kočár asi neexistuje.Jo ještě ke stabilitě, já si myslím že je to O.K. malému se líbí jak se točí zadní kola takže je převěšený přes madlo na bok a kočár nejeví známky ,že by se chtěl převrhnout.

Pro Jitku

(Dejna24, 8. 5. 2007 18:46)

Milá Jitko, děkuji moc za odpověď. Řeknu Vám, že je to teda síla. A to jsem si říkala, jak se vyhnu případným potížím,když si koupím kočárek přímo u dovozce:( Takže si teď pečlivě u prodejce zjistím, jak bude postupovat v případě reklamace. Zatím mi tvrdili v jednom obchodě,kde jsem kočárek okukovala,že na tuto věc zatím reklamaci neměli! Ale nemusí říkat pravdu,že?!:( Tak uvidím. Na kočárku,který jsem okukovala, je ale mřížka zatavená do slídy-možná se poučili? Děkuji moc za radu a přeji více štěstí při reklamaci. Být Vámi klidně se obrátím na ČOI nebo kontaktuju někoho na spotrebitel.cz. Mějte se krásně, Daniela

pro Dejnu

(Jitka, 8. 5. 2007 16:33)

Slida je děravá v ohybech u kolekce.Je tam sice mřížka,ale ta je nad ní volně,není přilepená jako u některých kočárků.Mám ještě Quinny Zapp,tam je také stejně řešený průzor,ale slída je podstatně tluzčí a ta je OK.Reklamace hrůza,pan majitel Handy Praha se vyhýba komunikaci a již neodpovídá.A to je přímo dovozce.Chtěla jsem se rozumně domluvit třeba i na koupení boudy nové(tu bych používala tedy jen vlétě),ale nikdo se semnou nechce ani bavit.

Tako - baby heaven

(Eva, 8. 5. 2007 15:57)

Ahoj, máte někdo zkušenost s tímto kočárkem. Dost mě zaujal. Díky

Jané Slalom Pro 2006 pro Jitku

(Dejna24, 8. 5. 2007 15:37)

Chtěla jsem se zeptat,zda je slída protržená u kolekce 06? Zdálo se mi,že tím,že je propletená mřížkou, neměla by tak snadno prasknout! My budeme kočárek používat hlavně v zimě,a tak by mě docela štvalo,kdyby mi slída po pár měsících praskla. Děkuji za odpověď.Daniela

Casualplay S4

(Lenka, 8. 5. 2007 14:07)

Ahoj, většinou nereaguji, ale dnes mi to nedá. Na konci letošního února jsme si koupili sportovní kočárek Casualplay S4 a co se týče jízdních vlastností, tak nám připadá skvělý. Bydlíme na vesnici, ale jezdíme i často do města a vyzkoušeli jsme několik druhů terénů a nikde jsme neměli žádný problém. I nerovný terén a kopec a žádná smrtená kombinace to nebyla. A musím podotknout, že nejsem žádná těžká váha. Já jsem s kočárkem zatím spokojená. Ale jinak je pravda, že neexistuje ideální kočárek a na každém vždy něco člověk najde. Přeju všem šťastný výběr. Ahojky

Pro Evu

(Lula, 8. 5. 2007 8:53)

Ahoj Evo, věř, že i já jsem strašně dlouho vybírala kočárek. Vybírala jsem taky mezi X Landrem,Jané Slalomem a Cam Cortinou. Nakonec to vyhrál Jané, protože je lehčí, lepší se skládá, je hezčí, i když letošní kolekce X landeru se mi taky líbí, ale hlavně je větší sporťák. Byla jsem v obchodě, kde jsem je měla všechny tři kočárky vedle sebe a tak jsem mohla porovnávat. U mě velikou roli hrála skladnost do auta a váha, protože bydlím v paneláku bez výtahu. Je pravda, že cena je vyšší,mě se u X landeru taky líbila cena, ale pokud to nevidíš v reálu tak se těžko porovnává. Mám tady i kamárádku, která X lander má a říkala, že už by ho nikdy nekoupila. Ale neříkám, že jsem úplný odpůrce, stejně si na každém kočárku něco najdeš, stejně jako já. Pročetla jsem hrozně diskuzí a Jané je hodně oblíbený kočárek. Tak pak napiš jak ses rozhodla.


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115

následující »