Jdi na obsah Jdi na menu
Reklama:
 


Jak vybrat kočárek

27. 12. 2006

Jak vybrat správný kočárek, čeho si všímat?

Nabídka kočárku je obrovská a my jsme u prvního miminka tápali a hledali, nevěděli jsme přesně na co se dívat, proto se tady pokusím shrnout naše zkušenosti, čím se řídit.

  1. Je rozdíl v tom, zda sháníte kočárek do velkého města nebo na vesnici. Maminky ve městě určitě ocení lehčí, skladné kočárky, se kterými se snáze dostanou do MHD nebo je rychle složí do kufru auta. A naopak - je nesmyslné kupovat odlehčený kočár za 30 tisíc, pokud 90% času bude miminko "zaparkované" pod oknem na zahradě.
  2. Trojkolka versus čtyřkolka – když pominu vzhled, na který má každý jiný názor, je důležité si uvědomit, že zatímco rozdíl mezi drahým a levným čtyřkolákem je většinou jen ve váze a případném ”vrzání”, mezi drahou a levnou tříkolkou může být - kromě již zmíněného - obrovský rozdíl i ve stabilitě! Myslete na bezpečí svého miminka a pokud zvažujete nákup některé levnější tříkolky, otestujte si v obchodě dobře její stabilitu! Zatímco dražší tříkolky mají zadní kola lehce skosená (jako mají třeba i vozíčky pro handicapované sportovce) levné varianty tento ”detail” většinou nenabízí a rozdíl ve stabilitě takovýchto kočárků je obrovský.
  3. Trojkombinace versus sólo hluboký kočár a posléze sporťák – záleží na volbě každého. Někdo dá přednost na prvního půl roku klasickému hlubokému kočárku, (který se dá za dobré ceny koupit v bazárcích) a později koupí nový sporťák.......jiný volí rovnou jeden kočár, který už od začátku nabízí všechny možnosti
  4. Cena – tady platí každý podle svých možností. Jen radím dobře počítat, protože někdy mohou lacinější kočárky přijít ve finále dráž. Pokud můžete, tak si za kvalitu raději připlaťte. Tím nechci říci, že nejdražší je ten nejlepší - kdepak - to ne, ale než půjdete nakupovat dobře zvažujte, co všechno od kočárku očekáváte, co nutně potřebujete a co naopak s klidem oželíte.


 

Čeho si všímat dále

Kola – obecně platí, že čím větší tím lepší. Určitě raději nafukovací než takové ty ”golfáčové”. V terénu nebo ve sněhu jsou malá kola strašně neobratná.
Rozměry korby – dítě tráví v hluboké korbě cca 6-7 měsíců. Pediatři doporučují, aby nepřecházelo na sporťák dokud samo nesedí. Musíte zvážit, zda vaše mimiko bude mít půl roku v létě čí v zimě (kdy je potřeba fusak), obecně se ale dá říci, že délka korbičky +/- 80cm je postačující.
Výška hluboké korbičky nad zemí – pokud jste vyšší, budete trávit polovinu procházky shrbení – z počátku je člověk věčně skloněný nad miminkem, tak myslete na svá záda.
Výškově nastavitelná rukojeť – tak aby vyhovovala oběma rodičům.
Vybírejte si spojenou rukojeť – ne takové ty dvě ručky jako mívají golfáče – kočárek je snáze ovladatelný.
Váha kočárku + jeho skladnost a případná ”snášenlivost” s kufrem vašeho auta
Rozpětí kol – pokud budete jezdit výtahem, dobře si vše přeměřte, stejně tak i případné dveře u pediatra či jiné překážky, které by vám v budoucnu mohly znesnadnit pohyb.
Dobře si zkontrolujte, aby dno korby bylo hladké, rovné – může se to zdát jako bláznivý nápad, ale my jsme při našem lítání po obchodech s hrůzou zjistili, že jsou na trhu i kočárky, které mají místo pevného dna jen jakousi kovovou mříž přes kterou je tenoučká vrstva molitanu – chudák miminko jako by leželo na roštu!
Také si pořádně překontrolujte brzdy! - bez legrace, ne u každého kočárku máte jistotu, že opravdu drží.
Sporťák – po nebo proti směru jízdy – věčné dilema – ty z vás, kteří váhají nad určitým typem kočárku právě proto, že nenabízí sportovní sedačku čelem k rodičům mohu ujistit, že zhruba od 8-i měsíců bude dítě zajímat vše kolem něj (mimo vás :-) a bude stejně chtít sedět ve směru jízdy a mít rozhled – a vy si zvyknete určitě pomaleji, ale brzy jeho nálady i lumpárny poznáte úplně stejně i "pozpátku":-) Takže pro mimčo je směr od vás v pohodě, ale sami zvažte, jakému pohledu dáte přednost vy.
Sportovní sedačka – její záda by měla jít vždy polohovat do lehu – ať už plynule nebo v několika polohách. Raději se vyhněte kočárkům které nabízejí ”sedící” sedačky – takové, co se sklápí celé, jako židlička. Uvědomte si, že vaše miminko přejde na sporťák okolo sedmi měsíců a jeho páteř rozhodně nebude připravená na spaní v sedě! Snad pro starší děti, které už v kočárku nespí a nebo pokud mimi usne během nákupu – a pak hurá rychle domů, rozhodně tento typ sedačky ale není vhodný na to, abyste s ním vyráželi na delší ”spací” procházky. Taky nespíte rádi na židli – nenuťte k tomu vaše miminko.
Polohování nožiček – s výhodou
Materiály – vyhněte se bavlně jako vnějšímu potahu. Navzdory ujištěním prodavačů, že je to přírodní materiál speciálně ošetřený, můžete si být si být jistí, že za dva tři měsíce (obzvláště pokud budete mít letní mimi) bavlněná látka vyšisuje a kočárek bude vypadat jako po 3. dítěti. S výhodou vybírejte materiály, které jsou snadno ošetřitelné – omyvatelné, případně se dá celý potah z kočárku stáhnout a přeprat – až vaše miminko vylije v kočárku svůj první hrníček šťávy, určitě si vzpomenete.......
Slunečník versus překlápěcí rukojeť kočárku – záleží na vás. Někdo bude bránit do krve přehazovací rukojeť, jiný vám řekne, že stejně bravurně zvládne bleskově nastavit slunečník, když zahne proti sluníčku – záleží na každém co si zvolí. Určitě jsou obě varianty vyhovující. Překlápěcí rukojeť je fajn v případě, když hodně fouká.
Pětibodové pásy - jednoznačně obrovská výhoda - obzvláště pokud je dítko živější
Košík pod kočárkem - zvažte zda budete potřebovat, aby sloužil na transport větších nákupů, zkontrolujte si také zda je snadno dostupný
Údržba kočárku - informujte se u prodavače, které části potahu jsou odnimatelné a jakou údržbu daný materiál vyžaduje. Obecně platí - čím více lze kočárek "vystriptýzovat", tím lépe. Přeci jen za ty dva roky co ho budete používat se nastřádají různé nehody.


 

Vychytávky, které mít nemusíte, ale které jsou super, když je máte:

Otočná kola usnadňující zatáčení kočárku - odpadá nadzvedávání na každém rohu
Ruční brzda na rukojeti kočárku - ocení hlavně ti, kteří budou častěji zdolávat kopce – odpadají takové ty situace, kdy kočár za sebou vláčí maminku, která brzdí podrážkama co to dá.
Plynulé polohování dna v korbičce - skvělé např. když je miminko nachlazené – můžete ho lehunce naklopit a lépe se mu dýchá.
Podvozek na který se dá nacvaknout autosedačka - oceníte např. při nákupech
Odvětrávání korbičky – prima proti ”zapaření” miminka nejen v letních měsících
Slídové okénko ve střeše kočárku – na ”hlídání” :-)
Pumpička na kola – neurazí a při malém defektu může pomoci dojet. I když přiznám, že když jsme my píchli kolo, byla to pořádná díra, takže na dojetí bychom museli mít kompresor :-)


 

Hurá do obchodu!

I když se rozhodnete kupovat kočárek přes internet - často to výjde cenově lépe, určitě si napřed zajděte do obchodu. Nejlépe je udělat si s partnerem doma seznam věcí, které od kočárku očekáváte a pak vyrazit na "výlet" do obchodu. Udělejte si na to čas, určitě běžte oba - a nejlépe aby se vám to časově hodilo, žádná honička - no prostě "výlet". Jo a nezapomeňte se vyzbrojit vlastním centimetrem. Často se stává, že prodavači loví rozměry kočárku z různých brožur a stejně vám ve finále nejsou schopni říci, zda je to vnitřní či vnější rozměr korbičky. Pohrajte si tam. Vyberte si pár kočárků, které vás něčím zaujaly a pak si je otestujte. Udělejte si závody ve skládání, polohování, slalomovou dráhu, no prostě vyblbněte se - jen tak zjistíte, který kočárek vám opravdu vyhovuje. Nezapomeňte, že jej budete používat minimálně další dva roky a bylo by škoda dát spoustu peněz a po měsíci zjistit, že vás ten kočárek dohání k šílenství. (což se bohužel děje spoustě lidí). Projděte si všechny body na vašem seznamu a podle toho, jak který kočárek uspěl, vyberte si svého favorita. Jo a nenechte se nutit prodavačem do okamžitého nákupu. To, že jste 2 hodiny "trénovali" na prodejně vás ještě nezavazuje k nákupu! Taky si nechejte radit jen v "rozumné" míře. Bohužel často platí, že prodavač chválí jen to, co má na obchodě (logicky) takže se vám klidně může stát, že ve vedlejším obchodě vám ten do nebe vychvalovaný kočárek naopak pomluví do posledního šroubku. Prostě nechte se informovat a pak se řiďte vlastním rozumem. Hodně štěstí při nákupech!


A ještě jedna malinká rada na závěr - věřím, že budete mít štěstí a váš kočárek bude bezporuchový (jako ten náš) - ale stejně pro příklad reklamace, zeptejte s v tom daném obchodě již při koupi, jaké nabízejí podmínky. Některé obchody - předpokládám, že pouze kamenné - vám totiž zaručí, že po dobu reklamace budete mít k dispozici jejich "erární" kočárek. Může se to zdát jako zanedbatelná maličkost - ale když na reklamaci dojde, je v tom rozdíl obrovský. Reklamace může trvat až 30 dnů a jen si představte být 30 dnů imobilní bez kočárku s malým nechodícím mimčem.......pokud není k ruce nikdo, kdo by vám kočárek půjčil, museli byste nejspíše investovat do nějakého bazárkového a ten pak zase prodávat - no prostě opět výdaje a trable navíc - proto se raději ptejte předem. To byl jeden z důvodů, proč jsme se rozhodli pro nákup v kamenném obchodě.

Prosba
V komentářích se množí dotazy na jednotlivé typy kočárků, proto mám na vás prosbu - Až budete mít kočárek koupený a otestovaný v praxi, vraťte se prosím na tyto stránky a podělte se se svými zkušenosti a postřehy (kladnými i zápornými) ohledně konkrétních značek kočárků. Za všechny budoucí rodiče, kteří hledají dobré rady, vám moc děkuji. -

Pokud přidáváte svoje zkušenosti s konkrétním typem kočárku, uveďte prosím do nadpisu jeho název - usnadníte tak ostatním rodičům orientaci. Děkuji.

No a protože komentářů již notně přibylo, doporučuji si usnadnit práci, a pokud hledáte recenze na konkrétní značku, používat při hledání ctrl+F.

 

Komentáře

Přehled komentářů

Kočárek zn.Firkon

(Markéta, 22. 4. 2008 21:38)

Ahoj Aneto.Přesně co jsem napsala mi řekla prodavačka v obchodě,a že se jim hrozně špatně prodávali.Máme ho objednanej v Ujezdě u Brna.Jinak ho nemám kde sehnat.V Brně jsem Firkon kočárky nikde neviděla.Nebo bych musela do Tuchlovic.Mluvila jsem s jednou paní,která tento kočárek prodávala,a říkala,že s ním byla moc spokojená.Hrozně se mi tento kočárek líbí,a myslím si,že manipulace je stejná jako u každé tříkolky.Ukazovala mě tam tříkolky,které mají kolečka více od sebe,ale to se nelíbilo vůbec.Zítra by mě měl přijít,tak se na něj už těším.Mám objednanou černo-zelenou barvu,a k tomu bych si potom chtěla dokoupit ještě autsedačku s adaptérem na kočárek,ale v tem Ujezdu stojí 2700kč,a to je dost peněz.Už jsem si našla na internetu za 2000kč autosedačku+adaptér.Ještě zaplatím 130kč za dobírku,ale to není tak hrozný.Levnější jsem ji nikde zatím nenašla.Kdyby někdo věděl kde ji koupím levnější,tak napište.Budu moc ráda.Ahoj Markéta.

kombinace kočárku

(Míra, 22. 4. 2008 20:45)

Prosím může mě někdo vysvětlit nebo poradit co znamená např.čtyřkombinace?Ať hledám jak hledám tak nevím co to vše znamená.V inzerátech všude vidím dvojkombinace,tříkombinace nebo čtyřkombinace.Budu moc rád za odpověď.Díky Míra

Firkon pro Radanu

(Sofie, 22. 4. 2008 18:18)

Ahoj Radano! Kočárky Firkon mají v Krnově v prodejně hned vedle Řecké restaurace.Je to v prvním patře.Prodavačky se zdají být velmi ochotné. V případě reklamace kočárku mají jeden náhradní, který zapůjčí.Ahoj Sofie

Firkon Twist

(Radana, 22. 4. 2008 13:54)

Ahoj, taky si vybíráme kočárek a zatím je mým favoritem Firkon Twist. Nevíte někdo, ve kterém obchodě je možné ho vidět (jsem z Krnova) nebo kde ho pořídit v Polsku - Glubczyce nebo jiné město za přechodem Krnov-Petrovice nebo Krnov - Bartultovice. Díky moc.

CHipolina

(Niky, 22. 4. 2008 13:48)

Ahoj holky,tak jsem dnes byla ohlédnout novou prodejnu s kočárky v Kopřivnici a mají tam téměř všechny CHipolina a spoustu dalších kočárků.Já jsem nakonec zvolila Gemmu,vypadá moc hezky a velice dobře se ovládá.Paní je moc milá a ráda Vám poradí,najdete je v suterénu hotelu Tatra,mají tam i cedule s nápisem Kočárky Deniska.Mějte se Niky

Firkon

(Iva, 21. 4. 2008 22:21)

Ahoj,dneska jsem si s Firkonem F3 zkoušela jezdit a myslim že jezdí pěkně.Byl teda prázdnej ale paráda.V zatáčkách se to nedá srovnat se čtyřkolkou:-)

Firkon trojkolka-Markétě

(Aneta, 21. 4. 2008 21:20)

to nevím, jak ti tohle mohla říct když já s ním jezdím a žádné problémy nemám. Myslím si že větší problém by byl, kdyby přední kolečka byla 2 vedle sebe (jako čtyřkolka). Už bych jiný kočár nechtěl, než tuto trojkolku :-D

Kočárek zn.Firkon

(Markéta, 21. 4. 2008 6:42)

Dobrý den.Chtěla bych se zeptat jestli máte někdo zkušenosti s kočárkem zn.Firkon F3??Mám objednanou tříkolku,ale v obchodě mi to prodavačka rozmlouvala,že se s ním špatně jezdí.Prý jsou kolečka ve předu moc u sebe,a tím vzniká špatná ovladatelnost kočárku.Myslím si,že je to spíš o tem přijít na systém jak s ním zacházet.Ještě mě nabízeli Firkon Ivone,ale ten se mi moc nelíbí,když je na tem podvozku nádstavba na sporták.Možná mě nabízela ten Ivone kvůli tomu,že je dražší.To nevím,ale už mám tu tříkolku vyhlídlou hodně dlouho.Chtěla jsem si ho vyzkoušet,ale na prodejně ho neměli už.Prodávali ho za 6500kč,a já ho budu kupovat za 7190kč.Prosím napište mi někdo jaký je tento kočárek.Mohla bych si vzít kdyžtak ten Ivone,pokud s tím je opravdu tak špatná manipulace.Děkuji Vám předem za odpověd.Hezký den.Markéta.

kočárek Implast Bolder

(Jitka, 20. 4. 2008 15:14)

Dobrý den, také právě vybíráme kočárek a zalíbil se nám Implast Bolder. Nevíte náhodou některá z Vás, kde je tento kočárek k vidění v kamenné prodejně? Chceme ho s manželem vidět a ozkoušet naživo. Jsem ze severních Čech. Moc děkuji za případné odpovědi a také případné zkušenosti s tímto kočárkem. Krásný den přeje Jitka z Děčína

KOČÁREK FIRKON

(IVANA, 19. 4. 2008 17:15)

dOBRÝ DEN PŘEJI VŠEM MAMINKÁM A MÁM NA VÁS DOTAZ ZDA NĚKTERÁ Z VÁS NEVÍ ZDA MAJÍ KOČÁRKY FIRKON v POLSKU V JELENI GÓŘE A JESTLI NA TRHU NEBO V OBCHODECH????? DĚKUJU VÁM MOC ZA ODPOVĚĎ A PŘEJI KRÁSNÝ DEN. AHOJ IVANA Z JABLONCE NAD/NISOU

golfové hole

(Martina, 18. 4. 2008 21:52)

Dobrý večer,tak jsem našla ještě tyhle golfky http://www.babymax.cz/cosatto-pogo-detske-zbozi-1303.html ,dá se k nim všechno dokoupi,mánožní,madlo atd,takže v poho a navíc je moc pěkný dizajnově? Nemáte někdo s ním zkušenosti?

Hauck SL Roadster Jeep nebo Flash Coneco

(Liba, 18. 4. 2008 16:09)

Dobrý den, zaujala mě tato debata jelikož už víc jak měsíc sháním golfky nebo sportovní kočárek pro naší princeznu. Zaujaly mě tyto dva typy.
Flash coneco sme si byli "omrknout" v obchodě, snadno se s ním manipuluje je skladný a jeho váha je taky fajn, ale nějak mě nezaujal vzhledem:-(. Zato sem si zamilovala na první pohled Haucka, ale nikde sem na něj nenašla recenzi od maminek, které s tímto kočárkem mají zkušenost.V obchodech v našem městě sem ho také neviděla.Proto prosím jestli některá z Vás tento kočárek máte doma napište....Jsem z vesnice, kočárek budu více využívat na výlety po lese, ale taky potřebuju, aby byl snadno rozložitelný do auta na nákupy po městě. Předem děkuji

cortina x 3, cam

(štěpa, 18. 4. 2008 14:48)

prosím napište jaké máte zkušenosti s čištěním látky na kočárku cortina od cam.Moc se mi líbí letošní barevné variace s bílou, ale trochu se bojím té údržby...díky

Martině golfky

(Petra, 18. 4. 2008 12:29)

Golfky váží 8,9 kg. Včera jsem je měla v ruce. Pěkně skladné a navíc mají super vyřešenou boudičku. Když fouká, dá se rozepnout a "rozšířit" a je tam podhled, takže mimčo pěkně vidí. Asi do nich půjdu taky.

golfové hole

(Martina, 17. 4. 2008 15:31)

Koukám po jednoduchých golfkách,uvažuju o Babypoint Traffic,ale nezjistila jsem nikde váhu těch golfech a jestli neprohloupim,děkuji Martin

Lence ke kočárku Firkon

(Lucka, 17. 4. 2008 13:56)

Ahojky Lenko moc zvědavá nejsi jsou to otázky na , které Ti ráda odpovím. Dle mého názoru tam trhy jsou každý den, kromě nějakých Polských svátků, ale ty fakt nevím. Jsou tam různé barevné variace a ta paní, která tam prodává je velmi ochotná, nám se líbil černo oranžový a ona nám sjela ještě do skladu pro třibarevnou kombinaci, oranžovo, černo béžový. Vyšel nás na 4 600,- Kč, a záruka je na dva roky od data narození mimča.Doufám, že si nějaký krásný kočárek vyberete. Já už se moc těším až s ním vyjedu už to dlouho trvat nebude. Tak hodně úspěchu. Ahoj Lucka

coneco FLASH nebo TRAFIC

(Petra, 17. 4. 2008 13:23)

Sháním golfky pro dvouletou holčičku. Docela ťape, ale celodenní výlet by ještě nezvládla. Prosím, máte zkušenost s kočárkem CONECO FLASH nebo TRAFIC? Nemůžu se rozhodnout. Na kočárku Flash mi přijde nizko rukojeť. Měřím 178 cm. Díky

Roan Marita

(Katka, 17. 4. 2008 11:51)

Ahojky,také se přidávám se svou zkušeností s kočárkem.Mám kočárek zn.Roan Marita.Dost lidí mě zrazovalo z polské značky,ale nakonec jsem dala na svůj pocit a vůbec nelituji.S kočárkem jsem moc spokojená.Jsem docela vysoká a kočárek mi vyhovuje i v tomto směru.Krásně houpe a do terénu je jak dělaný.Mám zimní mimi,které má již ve 4 měs. 67 cm :-)) a krásně se mi do kočárku vejde i s fusakem.Leží si tam jak královna, pěkně rozvalená :-))a má tam ještě dost místa.Když kolikrát vidím mimísky v "super moderním" kočárku,který se mi samozřejmě také líbí,jak jsou tam nacpaný...je mi jich líto.Klasika je prostě klasika.Pohodlí mimíska je pro mě nejdůležitější.Přeju všem maminkám šťastnou volbu při výběru kočárku.

pro renču

(chipolono gemma, 17. 4. 2008 10:54)

Ahojky já sjem si jela pro Chipolono do Frydku tady je jejich stránka
http://www.mojemimi.cz/product_info.php?manufacturers_id=21&products_id=239
máš tam adreu tak se podívej jestli to máš nejblíž měj se

HERQULES A SKATE/ BOARD/STUPATKO

(andrea, 17. 4. 2008 9:03)

Maminky, prosim poradte ktere stupatko pasuje na kocarky Herqules. Kocarek bych chtela pro druhe mimi, ale budu nutne potrebovat skejtik pro starsiho chlapecka.
moc dekuju!


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115

následující »