Jdi na obsah Jdi na menu
Reklama:
 


Jak vybrat kočárek

27. 12. 2006

Jak vybrat správný kočárek, čeho si všímat?

Nabídka kočárku je obrovská a my jsme u prvního miminka tápali a hledali, nevěděli jsme přesně na co se dívat, proto se tady pokusím shrnout naše zkušenosti, čím se řídit.

  1. Je rozdíl v tom, zda sháníte kočárek do velkého města nebo na vesnici. Maminky ve městě určitě ocení lehčí, skladné kočárky, se kterými se snáze dostanou do MHD nebo je rychle složí do kufru auta. A naopak - je nesmyslné kupovat odlehčený kočár za 30 tisíc, pokud 90% času bude miminko "zaparkované" pod oknem na zahradě.
  2. Trojkolka versus čtyřkolka – když pominu vzhled, na který má každý jiný názor, je důležité si uvědomit, že zatímco rozdíl mezi drahým a levným čtyřkolákem je většinou jen ve váze a případném ”vrzání”, mezi drahou a levnou tříkolkou může být - kromě již zmíněného - obrovský rozdíl i ve stabilitě! Myslete na bezpečí svého miminka a pokud zvažujete nákup některé levnější tříkolky, otestujte si v obchodě dobře její stabilitu! Zatímco dražší tříkolky mají zadní kola lehce skosená (jako mají třeba i vozíčky pro handicapované sportovce) levné varianty tento ”detail” většinou nenabízí a rozdíl ve stabilitě takovýchto kočárků je obrovský.
  3. Trojkombinace versus sólo hluboký kočár a posléze sporťák – záleží na volbě každého. Někdo dá přednost na prvního půl roku klasickému hlubokému kočárku, (který se dá za dobré ceny koupit v bazárcích) a později koupí nový sporťák.......jiný volí rovnou jeden kočár, který už od začátku nabízí všechny možnosti
  4. Cena – tady platí každý podle svých možností. Jen radím dobře počítat, protože někdy mohou lacinější kočárky přijít ve finále dráž. Pokud můžete, tak si za kvalitu raději připlaťte. Tím nechci říci, že nejdražší je ten nejlepší - kdepak - to ne, ale než půjdete nakupovat dobře zvažujte, co všechno od kočárku očekáváte, co nutně potřebujete a co naopak s klidem oželíte.


 

Čeho si všímat dále

Kola – obecně platí, že čím větší tím lepší. Určitě raději nafukovací než takové ty ”golfáčové”. V terénu nebo ve sněhu jsou malá kola strašně neobratná.
Rozměry korby – dítě tráví v hluboké korbě cca 6-7 měsíců. Pediatři doporučují, aby nepřecházelo na sporťák dokud samo nesedí. Musíte zvážit, zda vaše mimiko bude mít půl roku v létě čí v zimě (kdy je potřeba fusak), obecně se ale dá říci, že délka korbičky +/- 80cm je postačující.
Výška hluboké korbičky nad zemí – pokud jste vyšší, budete trávit polovinu procházky shrbení – z počátku je člověk věčně skloněný nad miminkem, tak myslete na svá záda.
Výškově nastavitelná rukojeť – tak aby vyhovovala oběma rodičům.
Vybírejte si spojenou rukojeť – ne takové ty dvě ručky jako mívají golfáče – kočárek je snáze ovladatelný.
Váha kočárku + jeho skladnost a případná ”snášenlivost” s kufrem vašeho auta
Rozpětí kol – pokud budete jezdit výtahem, dobře si vše přeměřte, stejně tak i případné dveře u pediatra či jiné překážky, které by vám v budoucnu mohly znesnadnit pohyb.
Dobře si zkontrolujte, aby dno korby bylo hladké, rovné – může se to zdát jako bláznivý nápad, ale my jsme při našem lítání po obchodech s hrůzou zjistili, že jsou na trhu i kočárky, které mají místo pevného dna jen jakousi kovovou mříž přes kterou je tenoučká vrstva molitanu – chudák miminko jako by leželo na roštu!
Také si pořádně překontrolujte brzdy! - bez legrace, ne u každého kočárku máte jistotu, že opravdu drží.
Sporťák – po nebo proti směru jízdy – věčné dilema – ty z vás, kteří váhají nad určitým typem kočárku právě proto, že nenabízí sportovní sedačku čelem k rodičům mohu ujistit, že zhruba od 8-i měsíců bude dítě zajímat vše kolem něj (mimo vás :-) a bude stejně chtít sedět ve směru jízdy a mít rozhled – a vy si zvyknete určitě pomaleji, ale brzy jeho nálady i lumpárny poznáte úplně stejně i "pozpátku":-) Takže pro mimčo je směr od vás v pohodě, ale sami zvažte, jakému pohledu dáte přednost vy.
Sportovní sedačka – její záda by měla jít vždy polohovat do lehu – ať už plynule nebo v několika polohách. Raději se vyhněte kočárkům které nabízejí ”sedící” sedačky – takové, co se sklápí celé, jako židlička. Uvědomte si, že vaše miminko přejde na sporťák okolo sedmi měsíců a jeho páteř rozhodně nebude připravená na spaní v sedě! Snad pro starší děti, které už v kočárku nespí a nebo pokud mimi usne během nákupu – a pak hurá rychle domů, rozhodně tento typ sedačky ale není vhodný na to, abyste s ním vyráželi na delší ”spací” procházky. Taky nespíte rádi na židli – nenuťte k tomu vaše miminko.
Polohování nožiček – s výhodou
Materiály – vyhněte se bavlně jako vnějšímu potahu. Navzdory ujištěním prodavačů, že je to přírodní materiál speciálně ošetřený, můžete si být si být jistí, že za dva tři měsíce (obzvláště pokud budete mít letní mimi) bavlněná látka vyšisuje a kočárek bude vypadat jako po 3. dítěti. S výhodou vybírejte materiály, které jsou snadno ošetřitelné – omyvatelné, případně se dá celý potah z kočárku stáhnout a přeprat – až vaše miminko vylije v kočárku svůj první hrníček šťávy, určitě si vzpomenete.......
Slunečník versus překlápěcí rukojeť kočárku – záleží na vás. Někdo bude bránit do krve přehazovací rukojeť, jiný vám řekne, že stejně bravurně zvládne bleskově nastavit slunečník, když zahne proti sluníčku – záleží na každém co si zvolí. Určitě jsou obě varianty vyhovující. Překlápěcí rukojeť je fajn v případě, když hodně fouká.
Pětibodové pásy - jednoznačně obrovská výhoda - obzvláště pokud je dítko živější
Košík pod kočárkem - zvažte zda budete potřebovat, aby sloužil na transport větších nákupů, zkontrolujte si také zda je snadno dostupný
Údržba kočárku - informujte se u prodavače, které části potahu jsou odnimatelné a jakou údržbu daný materiál vyžaduje. Obecně platí - čím více lze kočárek "vystriptýzovat", tím lépe. Přeci jen za ty dva roky co ho budete používat se nastřádají různé nehody.


 

Vychytávky, které mít nemusíte, ale které jsou super, když je máte:

Otočná kola usnadňující zatáčení kočárku - odpadá nadzvedávání na každém rohu
Ruční brzda na rukojeti kočárku - ocení hlavně ti, kteří budou častěji zdolávat kopce – odpadají takové ty situace, kdy kočár za sebou vláčí maminku, která brzdí podrážkama co to dá.
Plynulé polohování dna v korbičce - skvělé např. když je miminko nachlazené – můžete ho lehunce naklopit a lépe se mu dýchá.
Podvozek na který se dá nacvaknout autosedačka - oceníte např. při nákupech
Odvětrávání korbičky – prima proti ”zapaření” miminka nejen v letních měsících
Slídové okénko ve střeše kočárku – na ”hlídání” :-)
Pumpička na kola – neurazí a při malém defektu může pomoci dojet. I když přiznám, že když jsme my píchli kolo, byla to pořádná díra, takže na dojetí bychom museli mít kompresor :-)


 

Hurá do obchodu!

I když se rozhodnete kupovat kočárek přes internet - často to výjde cenově lépe, určitě si napřed zajděte do obchodu. Nejlépe je udělat si s partnerem doma seznam věcí, které od kočárku očekáváte a pak vyrazit na "výlet" do obchodu. Udělejte si na to čas, určitě běžte oba - a nejlépe aby se vám to časově hodilo, žádná honička - no prostě "výlet". Jo a nezapomeňte se vyzbrojit vlastním centimetrem. Často se stává, že prodavači loví rozměry kočárku z různých brožur a stejně vám ve finále nejsou schopni říci, zda je to vnitřní či vnější rozměr korbičky. Pohrajte si tam. Vyberte si pár kočárků, které vás něčím zaujaly a pak si je otestujte. Udělejte si závody ve skládání, polohování, slalomovou dráhu, no prostě vyblbněte se - jen tak zjistíte, který kočárek vám opravdu vyhovuje. Nezapomeňte, že jej budete používat minimálně další dva roky a bylo by škoda dát spoustu peněz a po měsíci zjistit, že vás ten kočárek dohání k šílenství. (což se bohužel děje spoustě lidí). Projděte si všechny body na vašem seznamu a podle toho, jak který kočárek uspěl, vyberte si svého favorita. Jo a nenechte se nutit prodavačem do okamžitého nákupu. To, že jste 2 hodiny "trénovali" na prodejně vás ještě nezavazuje k nákupu! Taky si nechejte radit jen v "rozumné" míře. Bohužel často platí, že prodavač chválí jen to, co má na obchodě (logicky) takže se vám klidně může stát, že ve vedlejším obchodě vám ten do nebe vychvalovaný kočárek naopak pomluví do posledního šroubku. Prostě nechte se informovat a pak se řiďte vlastním rozumem. Hodně štěstí při nákupech!


A ještě jedna malinká rada na závěr - věřím, že budete mít štěstí a váš kočárek bude bezporuchový (jako ten náš) - ale stejně pro příklad reklamace, zeptejte s v tom daném obchodě již při koupi, jaké nabízejí podmínky. Některé obchody - předpokládám, že pouze kamenné - vám totiž zaručí, že po dobu reklamace budete mít k dispozici jejich "erární" kočárek. Může se to zdát jako zanedbatelná maličkost - ale když na reklamaci dojde, je v tom rozdíl obrovský. Reklamace může trvat až 30 dnů a jen si představte být 30 dnů imobilní bez kočárku s malým nechodícím mimčem.......pokud není k ruce nikdo, kdo by vám kočárek půjčil, museli byste nejspíše investovat do nějakého bazárkového a ten pak zase prodávat - no prostě opět výdaje a trable navíc - proto se raději ptejte předem. To byl jeden z důvodů, proč jsme se rozhodli pro nákup v kamenném obchodě.

Prosba
V komentářích se množí dotazy na jednotlivé typy kočárků, proto mám na vás prosbu - Až budete mít kočárek koupený a otestovaný v praxi, vraťte se prosím na tyto stránky a podělte se se svými zkušenosti a postřehy (kladnými i zápornými) ohledně konkrétních značek kočárků. Za všechny budoucí rodiče, kteří hledají dobré rady, vám moc děkuji. -

Pokud přidáváte svoje zkušenosti s konkrétním typem kočárku, uveďte prosím do nadpisu jeho název - usnadníte tak ostatním rodičům orientaci. Děkuji.

No a protože komentářů již notně přibylo, doporučuji si usnadnit práci, a pokud hledáte recenze na konkrétní značku, používat při hledání ctrl+F.

 

Komentáře

Přehled komentářů

Mikado Ox-Ford

(Mirča, 13. 2. 2008 7:57)

ahoj holky nemáte někdo tento typ kočárku? Jak se s ním jezdí a tak, díky

HERQULES

(Jiťa, 11. 2. 2008 18:04)

Ahojky holky,prodávám nádherný luxusní kočárek Herqules Raptor 3-spin v červené barvičce,ve 100% stavu a ještě 12 měsíců v záruce,tak kdyby jste měli zájem napište na jitulda18@centrum.cz a já vám pošlu i fotečky:o)

FIRKON - IVONE SET

(Blanka, 11. 2. 2008 16:49)

Chtěla jsem se někoho zeptat na tento typ kočárku. Padl mi do oka, ale bojím se polského dovozu. Pokud máte někdo zkušenosti tak mi poraďte. Děkuji

EVĚ - Neonato

(Mirka, 10. 2. 2008 12:28)

pokud si chcete koupit Neonato piuma sporťák na webovce www.detskydum.cz v odkazu sportovní kočárky máte odpovědi od maminek které ho mají. Také jsem měla o tento kočárek zájem, ale nemá polohování nožiček a má velkou hmotnost.

Kočárky Chipolino

(Pro Matýska a Zlatku, 9. 2. 2008 14:02)

Ahoj maminky. Já sice nemám zkušenost z Primou ani Z Dakotou, ale mám kočárek Chipolino Gemma a nemohu si ho vynachválit. Jsem s ním maximálně spokojená. Koukala jem na stánky Chipolina a letošní kolekce je velmi povedená. Tak držím palce s výběrem. S pozdravem Petra

neonato

(eva, 8. 2. 2008 22:32)

..nerikejte, ze nema nikdo zkusenosti s timto sportakem? nekolikrat byl zde dotaz a nikdo nereaguje! je vazne tak hrozny? mam o nej zajem ..

Chipolino Prima

(Matýsek, 7. 2. 2008 17:51)

Dobrý den maminky. Chtěla jsem se zeptat jestli máte některá zkušenost s kočárkem chipolino Prima. Uvažovala jsem o to, že bych si ho koupila, ale nemám s ním žádné zkušenosti. Kdo má prosím napište.

golfáče

(Gabka, 7. 2. 2008 11:27)

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda nemáte některá z vás zkušenosti s kočárkem chicco ct 0.5 a nebo chicco multiway.Zajímají mě veškeré klady a zápory.Chtěla bych nějaké lehké golfky na projížďky městem pro chodící mimi.Jinak máme Herqules razor 6 spin.Budu ráda za veškeré komentáře nebo nějaké nové typy na kočárek.Předem děkuji.

CasualPlay S6

(Dada, 5. 2. 2008 20:02)

Je tu nejaká mamina, ktorá jazdí na S6? Potrebujem sa poradit... aj my jazdíme, ale momentálne je v reklamácii... prosím... napíšte mi dada252@azet.sk

Herqules Razor 4 Spin + hluboká korba

(Mirka, 5. 2. 2008 19:04)

ahoj maminky nemáte některá tento kočárek? Moc se mi líbí, tak zjišťuju jak se s ním jezdí a jestli s ním nejsou problémy? Díky

Chipolino dakota

(Zlatka, 2. 2. 2008 21:37)

Ahojky všem,prosila by jsem o radu,zda má někdo zkušenosti s tímto kočárkem. Docela se mi líbí,ale nevím,kde tuhle značku prodávají,pokud někdo víte tak se ozvěte,nejlépe jižní mmorava Hodonín a Brno.Díky moc

chipolono gemma

(hanka pro Petu, 1. 2. 2008 16:21)

AShoooj tak ti musím opět napsat jak jsem spokojená mareček a chci se tě zeptat sporták jde na obě strany dát nebo jen na jednu
a nemohla by jsi mě poslat fotečku malé jak vypadá takhle ve sportáku a ve fusaku?Děkuji jestli ne tak nevadí
hanamatys@seznam.cz

x lander xt,quinny freestyle ev.speedy

(monca, 31. 1. 2008 18:46)

nevim pro kterou trojkolku se rozhodnout.poradi mi nekdo?hlavne at se da dobre skladat do auta a je o.k. na vylety do hor atd.jsem z opavy a ev.bych nejaky kocarek v kvetnu odkoupila.neni problem dojet do 250km.diky moc za info na zelenoockam@seznam.cz

Herqules

(Zdenka, 31. 1. 2008 11:00)

V dubnu 2008 prodám Herqules Razor 6 spin, barva khaki/černá, kolekce 2007, půl roku používaný, perfektní stav. K němu vložná taška na mimčo a pláštěnka. Cena 7000 Kč. Zájemci prosím pište na cekanka19@seznam.cz

Baby Dreams Smart

(KarelD, 30. 1. 2008 14:22)

Jitu: Doporucuju, mame s nim dobre zkusenosti, pouzivame ho jako sportak. Vyborne se s nim manipuluje (napr. v metru se otocime takrka na miste), i jednou rukou, je lehky, proste fajn. Problem je v tom, ze tato firma uz neexistuje, a proto se hur shaneji nahradni dily. V soucasnosti se snazim sehnat nove madlo, ale zatim vse marne...

ABC Desing terra

(kristina Špačková, 26. 1. 2008 16:27)

Dobrý de, moc prosím někoho kdo má tento kočárek, jestli by mi nenapsal jak se mu osvědčil.Uvažujeme o něm jako o sporťáčku. Díky moc

Herqules Rally

(Adéla, 25. 1. 2008 14:37)

Dobrý den, mohla bych poprosit o reference, zkušenosti,klady, zápory, atd. ke kočárku-golfáči Herqules Rally? Děkuji všem. Možno odpovědět i na e-mail a.labajova@centrum.cz

Pro Milču

(Dasa, 24. 1. 2008 21:50)

Rozhodně přední kolečko (kolečka) otočné!!! Taky mám možnost srovnávat, jezdila jsem s klasickou 4 kolkou - hrůza!! Teď mám trojkolku s otáčecím předním kolem a je to super. Žádný problém s najížděním na chodník, paráda ve městě i na vesnici, rovina, terén, sníh, všude se jezdí výborně, ovládání jednou rukou bez dřiny.

4 kolka

(Hanka, 22. 1. 2008 19:22)

Rozhodně doporučuji přední kolečka otočná s možností aretace. Také jsem měla klasickou čtyřkolku a musím říct - hrůza. Teď vozím syna v šestikolce s otočnými předními dvoukoly a nemůžu vynachválit. Starší kočár mám ještě schovaný na druhé dítě jako hluboký kočár, ale asi se z něj po těch zkušenostech zblázním! Rozhodně doporučuji otočná kola - kočár je mnohem pohodlnější na ovládání a s obrubníky nemáme nejmenší problém. Chce to trochu zvyku, ale mě to ani nepřišlo. Najíždět po zadních kolech musíme pouze na klasické nájezdy u schodů a to při váze kočárku problém není vůbec. Hodně štěstí s výběrem ;o))

4 kolka

(Pro Milču, 22. 1. 2008 13:31)

Ahojky Milčo, já mám 4 kolku s aretací a už bych jiný kočárek nechtěla. Mám možnost srovnávat. Když se mi narodila dcera měla jsem klasickou čtyř kombinaci. Manipulace s tímto kočárkem je náročná a kočárek sám o sobě je těžký a neskladný. Po dvou měsících jsem ho prodala a koupila si Chipolino Gemma s předními natáčecími kolečky. Je to bezvadné, kočárek můžeš ovládat jen jednou rukou a velice snadno se s ním jezdí. Navíc je lehký a velice skladný. Už ho mám skoro rok a jsem maximálně spokojená a už bych neměnila. Dokonce jsem s ním teď zvládla týden na horách ve sněhu a bez problémů. Ahoj Petra


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115

následující »