Jdi na obsah Jdi na menu
Reklama:
 


Jak vybrat kočárek

27. 12. 2006

Jak vybrat správný kočárek, čeho si všímat?

Nabídka kočárku je obrovská a my jsme u prvního miminka tápali a hledali, nevěděli jsme přesně na co se dívat, proto se tady pokusím shrnout naše zkušenosti, čím se řídit.

  1. Je rozdíl v tom, zda sháníte kočárek do velkého města nebo na vesnici. Maminky ve městě určitě ocení lehčí, skladné kočárky, se kterými se snáze dostanou do MHD nebo je rychle složí do kufru auta. A naopak - je nesmyslné kupovat odlehčený kočár za 30 tisíc, pokud 90% času bude miminko "zaparkované" pod oknem na zahradě.
  2. Trojkolka versus čtyřkolka – když pominu vzhled, na který má každý jiný názor, je důležité si uvědomit, že zatímco rozdíl mezi drahým a levným čtyřkolákem je většinou jen ve váze a případném ”vrzání”, mezi drahou a levnou tříkolkou může být - kromě již zmíněného - obrovský rozdíl i ve stabilitě! Myslete na bezpečí svého miminka a pokud zvažujete nákup některé levnější tříkolky, otestujte si v obchodě dobře její stabilitu! Zatímco dražší tříkolky mají zadní kola lehce skosená (jako mají třeba i vozíčky pro handicapované sportovce) levné varianty tento ”detail” většinou nenabízí a rozdíl ve stabilitě takovýchto kočárků je obrovský.
  3. Trojkombinace versus sólo hluboký kočár a posléze sporťák – záleží na volbě každého. Někdo dá přednost na prvního půl roku klasickému hlubokému kočárku, (který se dá za dobré ceny koupit v bazárcích) a později koupí nový sporťák.......jiný volí rovnou jeden kočár, který už od začátku nabízí všechny možnosti
  4. Cena – tady platí každý podle svých možností. Jen radím dobře počítat, protože někdy mohou lacinější kočárky přijít ve finále dráž. Pokud můžete, tak si za kvalitu raději připlaťte. Tím nechci říci, že nejdražší je ten nejlepší - kdepak - to ne, ale než půjdete nakupovat dobře zvažujte, co všechno od kočárku očekáváte, co nutně potřebujete a co naopak s klidem oželíte.


 

Čeho si všímat dále

Kola – obecně platí, že čím větší tím lepší. Určitě raději nafukovací než takové ty ”golfáčové”. V terénu nebo ve sněhu jsou malá kola strašně neobratná.
Rozměry korby – dítě tráví v hluboké korbě cca 6-7 měsíců. Pediatři doporučují, aby nepřecházelo na sporťák dokud samo nesedí. Musíte zvážit, zda vaše mimiko bude mít půl roku v létě čí v zimě (kdy je potřeba fusak), obecně se ale dá říci, že délka korbičky +/- 80cm je postačující.
Výška hluboké korbičky nad zemí – pokud jste vyšší, budete trávit polovinu procházky shrbení – z počátku je člověk věčně skloněný nad miminkem, tak myslete na svá záda.
Výškově nastavitelná rukojeť – tak aby vyhovovala oběma rodičům.
Vybírejte si spojenou rukojeť – ne takové ty dvě ručky jako mívají golfáče – kočárek je snáze ovladatelný.
Váha kočárku + jeho skladnost a případná ”snášenlivost” s kufrem vašeho auta
Rozpětí kol – pokud budete jezdit výtahem, dobře si vše přeměřte, stejně tak i případné dveře u pediatra či jiné překážky, které by vám v budoucnu mohly znesnadnit pohyb.
Dobře si zkontrolujte, aby dno korby bylo hladké, rovné – může se to zdát jako bláznivý nápad, ale my jsme při našem lítání po obchodech s hrůzou zjistili, že jsou na trhu i kočárky, které mají místo pevného dna jen jakousi kovovou mříž přes kterou je tenoučká vrstva molitanu – chudák miminko jako by leželo na roštu!
Také si pořádně překontrolujte brzdy! - bez legrace, ne u každého kočárku máte jistotu, že opravdu drží.
Sporťák – po nebo proti směru jízdy – věčné dilema – ty z vás, kteří váhají nad určitým typem kočárku právě proto, že nenabízí sportovní sedačku čelem k rodičům mohu ujistit, že zhruba od 8-i měsíců bude dítě zajímat vše kolem něj (mimo vás :-) a bude stejně chtít sedět ve směru jízdy a mít rozhled – a vy si zvyknete určitě pomaleji, ale brzy jeho nálady i lumpárny poznáte úplně stejně i "pozpátku":-) Takže pro mimčo je směr od vás v pohodě, ale sami zvažte, jakému pohledu dáte přednost vy.
Sportovní sedačka – její záda by měla jít vždy polohovat do lehu – ať už plynule nebo v několika polohách. Raději se vyhněte kočárkům které nabízejí ”sedící” sedačky – takové, co se sklápí celé, jako židlička. Uvědomte si, že vaše miminko přejde na sporťák okolo sedmi měsíců a jeho páteř rozhodně nebude připravená na spaní v sedě! Snad pro starší děti, které už v kočárku nespí a nebo pokud mimi usne během nákupu – a pak hurá rychle domů, rozhodně tento typ sedačky ale není vhodný na to, abyste s ním vyráželi na delší ”spací” procházky. Taky nespíte rádi na židli – nenuťte k tomu vaše miminko.
Polohování nožiček – s výhodou
Materiály – vyhněte se bavlně jako vnějšímu potahu. Navzdory ujištěním prodavačů, že je to přírodní materiál speciálně ošetřený, můžete si být si být jistí, že za dva tři měsíce (obzvláště pokud budete mít letní mimi) bavlněná látka vyšisuje a kočárek bude vypadat jako po 3. dítěti. S výhodou vybírejte materiály, které jsou snadno ošetřitelné – omyvatelné, případně se dá celý potah z kočárku stáhnout a přeprat – až vaše miminko vylije v kočárku svůj první hrníček šťávy, určitě si vzpomenete.......
Slunečník versus překlápěcí rukojeť kočárku – záleží na vás. Někdo bude bránit do krve přehazovací rukojeť, jiný vám řekne, že stejně bravurně zvládne bleskově nastavit slunečník, když zahne proti sluníčku – záleží na každém co si zvolí. Určitě jsou obě varianty vyhovující. Překlápěcí rukojeť je fajn v případě, když hodně fouká.
Pětibodové pásy - jednoznačně obrovská výhoda - obzvláště pokud je dítko živější
Košík pod kočárkem - zvažte zda budete potřebovat, aby sloužil na transport větších nákupů, zkontrolujte si také zda je snadno dostupný
Údržba kočárku - informujte se u prodavače, které části potahu jsou odnimatelné a jakou údržbu daný materiál vyžaduje. Obecně platí - čím více lze kočárek "vystriptýzovat", tím lépe. Přeci jen za ty dva roky co ho budete používat se nastřádají různé nehody.


 

Vychytávky, které mít nemusíte, ale které jsou super, když je máte:

Otočná kola usnadňující zatáčení kočárku - odpadá nadzvedávání na každém rohu
Ruční brzda na rukojeti kočárku - ocení hlavně ti, kteří budou častěji zdolávat kopce – odpadají takové ty situace, kdy kočár za sebou vláčí maminku, která brzdí podrážkama co to dá.
Plynulé polohování dna v korbičce - skvělé např. když je miminko nachlazené – můžete ho lehunce naklopit a lépe se mu dýchá.
Podvozek na který se dá nacvaknout autosedačka - oceníte např. při nákupech
Odvětrávání korbičky – prima proti ”zapaření” miminka nejen v letních měsících
Slídové okénko ve střeše kočárku – na ”hlídání” :-)
Pumpička na kola – neurazí a při malém defektu může pomoci dojet. I když přiznám, že když jsme my píchli kolo, byla to pořádná díra, takže na dojetí bychom museli mít kompresor :-)


 

Hurá do obchodu!

I když se rozhodnete kupovat kočárek přes internet - často to výjde cenově lépe, určitě si napřed zajděte do obchodu. Nejlépe je udělat si s partnerem doma seznam věcí, které od kočárku očekáváte a pak vyrazit na "výlet" do obchodu. Udělejte si na to čas, určitě běžte oba - a nejlépe aby se vám to časově hodilo, žádná honička - no prostě "výlet". Jo a nezapomeňte se vyzbrojit vlastním centimetrem. Často se stává, že prodavači loví rozměry kočárku z různých brožur a stejně vám ve finále nejsou schopni říci, zda je to vnitřní či vnější rozměr korbičky. Pohrajte si tam. Vyberte si pár kočárků, které vás něčím zaujaly a pak si je otestujte. Udělejte si závody ve skládání, polohování, slalomovou dráhu, no prostě vyblbněte se - jen tak zjistíte, který kočárek vám opravdu vyhovuje. Nezapomeňte, že jej budete používat minimálně další dva roky a bylo by škoda dát spoustu peněz a po měsíci zjistit, že vás ten kočárek dohání k šílenství. (což se bohužel děje spoustě lidí). Projděte si všechny body na vašem seznamu a podle toho, jak který kočárek uspěl, vyberte si svého favorita. Jo a nenechte se nutit prodavačem do okamžitého nákupu. To, že jste 2 hodiny "trénovali" na prodejně vás ještě nezavazuje k nákupu! Taky si nechejte radit jen v "rozumné" míře. Bohužel často platí, že prodavač chválí jen to, co má na obchodě (logicky) takže se vám klidně může stát, že ve vedlejším obchodě vám ten do nebe vychvalovaný kočárek naopak pomluví do posledního šroubku. Prostě nechte se informovat a pak se řiďte vlastním rozumem. Hodně štěstí při nákupech!


A ještě jedna malinká rada na závěr - věřím, že budete mít štěstí a váš kočárek bude bezporuchový (jako ten náš) - ale stejně pro příklad reklamace, zeptejte s v tom daném obchodě již při koupi, jaké nabízejí podmínky. Některé obchody - předpokládám, že pouze kamenné - vám totiž zaručí, že po dobu reklamace budete mít k dispozici jejich "erární" kočárek. Může se to zdát jako zanedbatelná maličkost - ale když na reklamaci dojde, je v tom rozdíl obrovský. Reklamace může trvat až 30 dnů a jen si představte být 30 dnů imobilní bez kočárku s malým nechodícím mimčem.......pokud není k ruce nikdo, kdo by vám kočárek půjčil, museli byste nejspíše investovat do nějakého bazárkového a ten pak zase prodávat - no prostě opět výdaje a trable navíc - proto se raději ptejte předem. To byl jeden z důvodů, proč jsme se rozhodli pro nákup v kamenném obchodě.

Prosba
V komentářích se množí dotazy na jednotlivé typy kočárků, proto mám na vás prosbu - Až budete mít kočárek koupený a otestovaný v praxi, vraťte se prosím na tyto stránky a podělte se se svými zkušenosti a postřehy (kladnými i zápornými) ohledně konkrétních značek kočárků. Za všechny budoucí rodiče, kteří hledají dobré rady, vám moc děkuji. -

Pokud přidáváte svoje zkušenosti s konkrétním typem kočárku, uveďte prosím do nadpisu jeho název - usnadníte tak ostatním rodičům orientaci. Děkuji.

No a protože komentářů již notně přibylo, doporučuji si usnadnit práci, a pokud hledáte recenze na konkrétní značku, používat při hledání ctrl+F.

 

Komentáře

Přehled komentářů

Dádě

(Pavla, 3. 6. 2008 20:20)Dádě

(Pavla, 3. 6. 2008 20:20)Herqules - dotaz na Dasika

(Petra, 3. 6. 2008 19:45)

Prosím Tě, jen by mě zajímalo, kvůli čemu máš teď HQ v opravě...taky vlastním tenhle kočárek, tak jen na co si mám dát pozor...:-) Díky!

Herqules

(Dasik, 3. 6. 2008 18:31)

My máme taky 6kolku a je to super teď ho máme v opravě a máme půjčený hoco a je to strašné oproti tomu našemu.Ale to už jsem psala viz.níže.Taky jsme rozmyšleli zda 4 či 6 ale ta šesti nám učarovala a ja i manžel jsme naprosto spokojeni.Jen do vlaku se vlezeme na těsno ale jde to.Takže já bych si znovu vybrala herqula a zase 6kolku.A objednávali jsme jej přes net a v pohodě a žádný problém nebyl ani s reklamací.

Herqules

(Pavle od Dády, 3. 6. 2008 16:57)

Pavlo,díky za radu.Já nechci trojkolku.Tak bud tu4 nebo6.No ješte mám chvíli času.Tu 4kolku jsem viděla pouze na netu,mě osobně se ty kola zdají taky jak když s tim pojedu kros.příští týden se na kočárek jedu podívat na černý most.Ještě jsem se chtěla zeptat,objednat přes net,nebo koupit v krámě.Díky za odpovědˇ.

kočárek

(pavla, 3. 6. 2008 16:23)

Ahojky,chtěla jsem se zeptat.mužete mi poradit dobré levné golfky?děkuji

Dadě Herqules

(Pavla, 3. 6. 2008 14:16)

Ahoj, já mohu tento kočárek také doporučit.já mám teda trojkolku, Razor se mi zdá trochu "humpolácký".KOrbička je super prostorná ,ale hlavně je tam v zimě děťátko krásně schované- to i ve sportovní nástavbě. Mohu doporučit!!

Herqules razor 4

(Dáda, 3. 6. 2008 11:59)

Ahojky,chtěla jsem se zeptat,jestli nekdo nemáte zkušenost s tímto kočárkem,mě se moc líbí,barva modrá.Včera jsem mluvila s paní ta ho má a nemůže si na něj stěžovat,mě přišel že je o.k.ale přítel,že je divná konstrukce,tak zas nevim,jo a ještě se rozhoduju mezi 4 nebo 6 kolečky,jo a nebo ješte kočarek mikrus alu sprint.tak nevim,termín mám v srpnu,tak potřebuju korbičku na zimu.Díky.

chipolino

(Simona, 3. 6. 2008 7:22)

Ahoj všichni, chtěla jsem se zeptat jestli někdo neví kde se v západních Čechách dá koupit kočárek od Chipolina, chtěli jsme ho nejdříve vidět než ho koupíme, takže přez internet se nám ho objednávat nechce, mockrát děkuji.

FIRSTWHEELS

(Senja, 2. 6. 2008 20:19)

Ahoj, hodne me zaujal kocarek Firstwheels City Elite / City Twin. Ma nekdo z vas nejake zkusenosti s timto kocarkem, popr. co o nem vubec vite? Dekuji.

bebe confort Trophy AIR 6 DOTAZ

(Pipi, 2. 6. 2008 17:37)

Ahoj, nemáte někdo zkušenost s tímhle kočárkem? Zajímalo by mě, jak moc se hodí do terénu, jestli sportovní sedačka není moc malá- na fotkách se mi zdá krátká. Jestli se tam roční mimi vleze i s fusakem a jestli kočárek nevrže a není poruchový.Díky za všechny rady.P

Kočárek pro dvojčata Easywalker Duo SKY

(Diana Chvall, 2. 6. 2008 13:16)

Já tento kočárek mám a nemohu si ho vynachválit. Byla jsem osobně několikrát v Kolíně, kde mají na kočárky pro dvojčata speciálku. Prostě, konečně někde hafo kočárků pro dvojčata výběr. Asi 25 typů.
Já jsem naposled mluvila s panem Caltou mladším, se kterým jsme prošli všechny kočárky. Byla jsem tam pokaždé celé odpoledne..
Mě ten easywalker přesvědčil. Prostě lehkej, skladnej, stabiĺní, úžasně se ovládá.
Autosedačka tam jde opravdu jen jedna, ale to ničemu nevadí, stejně bych je nepoužívala, protože nosit 2 autosedačky je horší, než-li 2 korby.

Já kočárek mohu jen a jen doporučit.

Hartan

(Karolína, 2. 6. 2008 12:24)

Prosím maminky, které mají zkušenost s kočárkem zn. Hartan typ Skater a s golfkama stejné značky.Nikde jsem nenašla diskuzi o této značce.Děkuji všem za informace

Pro Míšu - Perfect

(Monika, 2. 6. 2008 8:18)

Ahojky Míšo, tak to jsem to pěkně zamotala :-) Zmátlo mě asi jak jsi psala, že jsi se šla podívat na Chipolino :-) Jen na těch stránkách, jak jsi poslala, nejsou žádné rozměry, ani hmotnost :-( Pošlu tam mail, jestli by mi to nemohli zaslat. A tobě díky za vyčerpávající info :-) Díky. Monika

pro Petru a Jíťu

(Marie, 2. 6. 2008 5:55)

Mockrát Vám děkuju, ulehčili jste nám rohodování, člověk z toho množství kočárků neví který si vybrat, opravdu moc děkujeme Marie.

golfáč Iglesina

(Verča, 2. 6. 2008 0:24)

Maminy prosím, nemáte někdo skušenost s jakým koli typem golfáče od Iglesiny. Hrozně se mi líbí a vypadají slušně. Např. Zippy musí být super. Jde mi hlavně o lehkou ovladatelnost klidně i jednou rukou (a nemusí být spojená rukojeť, i když je to určitě výhoda). Už jsem jeden kočárek koupila blbě,od jiné značky, nedá se s ním pořádně jezdit, tak se nechci zklamat podruhé. Pište sim na e-mail: veronikakalmanova@seznam.cz. Díky moc a přeju správný výběr. papa

Marii - Chipolino Pooky

(Jiťa, 1. 6. 2008 21:11)

Ahoj Marie,mám golfky Pooky a jsou více jak skvělé,velice dobře se snimi jezdí,jsou lehoučké,velice prostorné a skladné.Vřele ti je doporučuji,myslím že nebudeš litovat...

Pro Marii

(Chipolino Pooky, 1. 6. 2008 20:48)

Já měla Chipolino Gemma a teď mám Chipolino Omnia 4 a tyto kočárky si nemohu vynachválit. Já jsem maximálně spokojená. Tyto golfky jsou lehké, velice skladné a jsou prostorné. Takže značku Chipolino mohu vřele doporučit.Petra

Chipolino Pooky

(Marie, 1. 6. 2008 20:04)

Prosím o radu, sháníme golfky pro naší půlroční holčičku, nejvíce mě zaujaly golfky Chipolino Pooky, ale s touto značkou nemáme žádné zkušenosti, mohl by nám prosím někdo poradit? Moc děkuji

Pro Moniku - Perfect

(Míša, 1. 6. 2008 13:17)

Ahojky Moniko,kočárek není Chipolino,ale Palex Perfect a s dvojitého kola nemám strach,už jsem měla kočárek s dvojitým otočným kolem a nemůžu si stěžová,zdá se mi,že je stabilnější než klasická tříkolka.Určitě dám potom vědět.Měj se Míša


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115

následující »