Jdi na obsah Jdi na menu
Reklama:
 


Jak vybrat kočárek

27. 12. 2006

Jak vybrat správný kočárek, čeho si všímat?

Nabídka kočárku je obrovská a my jsme u prvního miminka tápali a hledali, nevěděli jsme přesně na co se dívat, proto se tady pokusím shrnout naše zkušenosti, čím se řídit.

  1. Je rozdíl v tom, zda sháníte kočárek do velkého města nebo na vesnici. Maminky ve městě určitě ocení lehčí, skladné kočárky, se kterými se snáze dostanou do MHD nebo je rychle složí do kufru auta. A naopak - je nesmyslné kupovat odlehčený kočár za 30 tisíc, pokud 90% času bude miminko "zaparkované" pod oknem na zahradě.
  2. Trojkolka versus čtyřkolka – když pominu vzhled, na který má každý jiný názor, je důležité si uvědomit, že zatímco rozdíl mezi drahým a levným čtyřkolákem je většinou jen ve váze a případném ”vrzání”, mezi drahou a levnou tříkolkou může být - kromě již zmíněného - obrovský rozdíl i ve stabilitě! Myslete na bezpečí svého miminka a pokud zvažujete nákup některé levnější tříkolky, otestujte si v obchodě dobře její stabilitu! Zatímco dražší tříkolky mají zadní kola lehce skosená (jako mají třeba i vozíčky pro handicapované sportovce) levné varianty tento ”detail” většinou nenabízí a rozdíl ve stabilitě takovýchto kočárků je obrovský.
  3. Trojkombinace versus sólo hluboký kočár a posléze sporťák – záleží na volbě každého. Někdo dá přednost na prvního půl roku klasickému hlubokému kočárku, (který se dá za dobré ceny koupit v bazárcích) a později koupí nový sporťák.......jiný volí rovnou jeden kočár, který už od začátku nabízí všechny možnosti
  4. Cena – tady platí každý podle svých možností. Jen radím dobře počítat, protože někdy mohou lacinější kočárky přijít ve finále dráž. Pokud můžete, tak si za kvalitu raději připlaťte. Tím nechci říci, že nejdražší je ten nejlepší - kdepak - to ne, ale než půjdete nakupovat dobře zvažujte, co všechno od kočárku očekáváte, co nutně potřebujete a co naopak s klidem oželíte.


 

Čeho si všímat dále

Kola – obecně platí, že čím větší tím lepší. Určitě raději nafukovací než takové ty ”golfáčové”. V terénu nebo ve sněhu jsou malá kola strašně neobratná.
Rozměry korby – dítě tráví v hluboké korbě cca 6-7 měsíců. Pediatři doporučují, aby nepřecházelo na sporťák dokud samo nesedí. Musíte zvážit, zda vaše mimiko bude mít půl roku v létě čí v zimě (kdy je potřeba fusak), obecně se ale dá říci, že délka korbičky +/- 80cm je postačující.
Výška hluboké korbičky nad zemí – pokud jste vyšší, budete trávit polovinu procházky shrbení – z počátku je člověk věčně skloněný nad miminkem, tak myslete na svá záda.
Výškově nastavitelná rukojeť – tak aby vyhovovala oběma rodičům.
Vybírejte si spojenou rukojeť – ne takové ty dvě ručky jako mívají golfáče – kočárek je snáze ovladatelný.
Váha kočárku + jeho skladnost a případná ”snášenlivost” s kufrem vašeho auta
Rozpětí kol – pokud budete jezdit výtahem, dobře si vše přeměřte, stejně tak i případné dveře u pediatra či jiné překážky, které by vám v budoucnu mohly znesnadnit pohyb.
Dobře si zkontrolujte, aby dno korby bylo hladké, rovné – může se to zdát jako bláznivý nápad, ale my jsme při našem lítání po obchodech s hrůzou zjistili, že jsou na trhu i kočárky, které mají místo pevného dna jen jakousi kovovou mříž přes kterou je tenoučká vrstva molitanu – chudák miminko jako by leželo na roštu!
Také si pořádně překontrolujte brzdy! - bez legrace, ne u každého kočárku máte jistotu, že opravdu drží.
Sporťák – po nebo proti směru jízdy – věčné dilema – ty z vás, kteří váhají nad určitým typem kočárku právě proto, že nenabízí sportovní sedačku čelem k rodičům mohu ujistit, že zhruba od 8-i měsíců bude dítě zajímat vše kolem něj (mimo vás :-) a bude stejně chtít sedět ve směru jízdy a mít rozhled – a vy si zvyknete určitě pomaleji, ale brzy jeho nálady i lumpárny poznáte úplně stejně i "pozpátku":-) Takže pro mimčo je směr od vás v pohodě, ale sami zvažte, jakému pohledu dáte přednost vy.
Sportovní sedačka – její záda by měla jít vždy polohovat do lehu – ať už plynule nebo v několika polohách. Raději se vyhněte kočárkům které nabízejí ”sedící” sedačky – takové, co se sklápí celé, jako židlička. Uvědomte si, že vaše miminko přejde na sporťák okolo sedmi měsíců a jeho páteř rozhodně nebude připravená na spaní v sedě! Snad pro starší děti, které už v kočárku nespí a nebo pokud mimi usne během nákupu – a pak hurá rychle domů, rozhodně tento typ sedačky ale není vhodný na to, abyste s ním vyráželi na delší ”spací” procházky. Taky nespíte rádi na židli – nenuťte k tomu vaše miminko.
Polohování nožiček – s výhodou
Materiály – vyhněte se bavlně jako vnějšímu potahu. Navzdory ujištěním prodavačů, že je to přírodní materiál speciálně ošetřený, můžete si být si být jistí, že za dva tři měsíce (obzvláště pokud budete mít letní mimi) bavlněná látka vyšisuje a kočárek bude vypadat jako po 3. dítěti. S výhodou vybírejte materiály, které jsou snadno ošetřitelné – omyvatelné, případně se dá celý potah z kočárku stáhnout a přeprat – až vaše miminko vylije v kočárku svůj první hrníček šťávy, určitě si vzpomenete.......
Slunečník versus překlápěcí rukojeť kočárku – záleží na vás. Někdo bude bránit do krve přehazovací rukojeť, jiný vám řekne, že stejně bravurně zvládne bleskově nastavit slunečník, když zahne proti sluníčku – záleží na každém co si zvolí. Určitě jsou obě varianty vyhovující. Překlápěcí rukojeť je fajn v případě, když hodně fouká.
Pětibodové pásy - jednoznačně obrovská výhoda - obzvláště pokud je dítko živější
Košík pod kočárkem - zvažte zda budete potřebovat, aby sloužil na transport větších nákupů, zkontrolujte si také zda je snadno dostupný
Údržba kočárku - informujte se u prodavače, které části potahu jsou odnimatelné a jakou údržbu daný materiál vyžaduje. Obecně platí - čím více lze kočárek "vystriptýzovat", tím lépe. Přeci jen za ty dva roky co ho budete používat se nastřádají různé nehody.


 

Vychytávky, které mít nemusíte, ale které jsou super, když je máte:

Otočná kola usnadňující zatáčení kočárku - odpadá nadzvedávání na každém rohu
Ruční brzda na rukojeti kočárku - ocení hlavně ti, kteří budou častěji zdolávat kopce – odpadají takové ty situace, kdy kočár za sebou vláčí maminku, která brzdí podrážkama co to dá.
Plynulé polohování dna v korbičce - skvělé např. když je miminko nachlazené – můžete ho lehunce naklopit a lépe se mu dýchá.
Podvozek na který se dá nacvaknout autosedačka - oceníte např. při nákupech
Odvětrávání korbičky – prima proti ”zapaření” miminka nejen v letních měsících
Slídové okénko ve střeše kočárku – na ”hlídání” :-)
Pumpička na kola – neurazí a při malém defektu může pomoci dojet. I když přiznám, že když jsme my píchli kolo, byla to pořádná díra, takže na dojetí bychom museli mít kompresor :-)


 

Hurá do obchodu!

I když se rozhodnete kupovat kočárek přes internet - často to výjde cenově lépe, určitě si napřed zajděte do obchodu. Nejlépe je udělat si s partnerem doma seznam věcí, které od kočárku očekáváte a pak vyrazit na "výlet" do obchodu. Udělejte si na to čas, určitě běžte oba - a nejlépe aby se vám to časově hodilo, žádná honička - no prostě "výlet". Jo a nezapomeňte se vyzbrojit vlastním centimetrem. Často se stává, že prodavači loví rozměry kočárku z různých brožur a stejně vám ve finále nejsou schopni říci, zda je to vnitřní či vnější rozměr korbičky. Pohrajte si tam. Vyberte si pár kočárků, které vás něčím zaujaly a pak si je otestujte. Udělejte si závody ve skládání, polohování, slalomovou dráhu, no prostě vyblbněte se - jen tak zjistíte, který kočárek vám opravdu vyhovuje. Nezapomeňte, že jej budete používat minimálně další dva roky a bylo by škoda dát spoustu peněz a po měsíci zjistit, že vás ten kočárek dohání k šílenství. (což se bohužel děje spoustě lidí). Projděte si všechny body na vašem seznamu a podle toho, jak který kočárek uspěl, vyberte si svého favorita. Jo a nenechte se nutit prodavačem do okamžitého nákupu. To, že jste 2 hodiny "trénovali" na prodejně vás ještě nezavazuje k nákupu! Taky si nechejte radit jen v "rozumné" míře. Bohužel často platí, že prodavač chválí jen to, co má na obchodě (logicky) takže se vám klidně může stát, že ve vedlejším obchodě vám ten do nebe vychvalovaný kočárek naopak pomluví do posledního šroubku. Prostě nechte se informovat a pak se řiďte vlastním rozumem. Hodně štěstí při nákupech!


A ještě jedna malinká rada na závěr - věřím, že budete mít štěstí a váš kočárek bude bezporuchový (jako ten náš) - ale stejně pro příklad reklamace, zeptejte s v tom daném obchodě již při koupi, jaké nabízejí podmínky. Některé obchody - předpokládám, že pouze kamenné - vám totiž zaručí, že po dobu reklamace budete mít k dispozici jejich "erární" kočárek. Může se to zdát jako zanedbatelná maličkost - ale když na reklamaci dojde, je v tom rozdíl obrovský. Reklamace může trvat až 30 dnů a jen si představte být 30 dnů imobilní bez kočárku s malým nechodícím mimčem.......pokud není k ruce nikdo, kdo by vám kočárek půjčil, museli byste nejspíše investovat do nějakého bazárkového a ten pak zase prodávat - no prostě opět výdaje a trable navíc - proto se raději ptejte předem. To byl jeden z důvodů, proč jsme se rozhodli pro nákup v kamenném obchodě.

Prosba
V komentářích se množí dotazy na jednotlivé typy kočárků, proto mám na vás prosbu - Až budete mít kočárek koupený a otestovaný v praxi, vraťte se prosím na tyto stránky a podělte se se svými zkušenosti a postřehy (kladnými i zápornými) ohledně konkrétních značek kočárků. Za všechny budoucí rodiče, kteří hledají dobré rady, vám moc děkuji. -

Pokud přidáváte svoje zkušenosti s konkrétním typem kočárku, uveďte prosím do nadpisu jeho název - usnadníte tak ostatním rodičům orientaci. Děkuji.

No a protože komentářů již notně přibylo, doporučuji si usnadnit práci, a pokud hledáte recenze na konkrétní značku, používat při hledání ctrl+F.

 

Komentáře

Přehled komentářů

|Terezce

(Pavla, 28. 2. 2007 15:20)

ahoj, můj mail je pavla.jirmusova@seznam.cz
budeš moc hodná. děkuji

Hance

(Prvorodička, 28. 2. 2007 14:38)

Hani, děkuji moc, tak já do něj teda půjdu :) Můžu se zeptat, jakou máte barevnou kombinaci?

doplněk ke skatům

(Jana, 28. 2. 2007 13:59)

Ta poslední větička ohledně reklamace patřila ke stránkám www.matysek.cz
Ale při koupi kočárku a skatu k němu se raději informujte u prodejce jak je to s reklamací , abyste se pak nedivily.

Skateboard

(Jana, 28. 2. 2007 13:47)

Tak mi to nedalo a hledala jsem co se v současnosti nabízí a tohle jsem zjistila:
na internetu se dá najít několik druhů nejlevnější je od cca 990,- babyskate,(nabízí je i na objednávku některé kamenné obchody s kočárky možná přímo u vás stačí se pozeptat)
www.babydirekt.eu - MAMABOARD 1999,-
- TROLLEY B&B 1499,-
kocarky.babypark.cz - STEP UP board (Mutsy,
možná by šel na Herqules)
deti-kocarky.sbazar.cz - vozítko, které jsme
kopírovali nabízí se za 1000,- Co se týká skateboardu ke kočárku je nutné vědět, že připnutím tohoto příslušenství v případě poškození kočárku ztrácíte nárok na záruční reklamaci...

Pavle (Herqules)

(Tereza, 28. 2. 2007 10:38)

Pavli napiš mail naskenovala jsem si manuál do počítače ráda ti ho pošlu.

Pro Prvorodičku

(Hanka, 28. 2. 2007 8:07)

Ahoj, já mám hlubokou Inglesinu, ale nevím, co je to za značku. Je to klasika a je perfektní, dost místa, krásně houpe na všechny strany a navíc vypadá dobře. Koupila jsem ho ojetý a jsem nad míru spokojená. Jdi do Inglesiny....

Hluboký kočárek

(Prvorodička, 27. 2. 2007 21:00)

Dobrý večer, maminky.
Potřebuju poradit.Náš brouček se má narodit počátkem dubna a já hledám hluboký kočárek, který by měl:být dostatečně prostorný (zatím to vypadá, že malý nebude žádný drobeček), dobře odpružený (=houpací), s většími koly (i když bydlíme ve městě, terén je tu strašný), žádná golfáčová kolečka.Cena nerozhoduje a bylo by fajn, kdyby se na podvozek dala ještě připevnit autosedačka.Mám pár tipů (Inglesina Magnum, Sofia), ale potřebovala bych i někoho se zkušeností.....děkuji za odpovědi :)

skate za Herqula

(Jana, 27. 2. 2007 17:55)

Předesílám, že nevím jaké se v současnosti boardy vyrábí-jaké mají upevnění. My máme podomácku vyrobený (PC200,-kolečka)podle babyskate, takže se dost snadno dal přizpůsobit široké zadní ose. Můžu poslat fotečku z mobilu stačí písnout mail na kotaskova.j@seznam.cz
Ještě k cinkajícím brzdám, nemyslela jsem kotoučové ale tu nášlapnou, která má vlastně v široké zadní ose schované 2 kovové tyčky a ty při sešlápnutí vyjíždí ven do stran a brzdí. A právě při jízdě po dlažbě nebo nerovnostech to cinká klepká nebo jak to popsat. Nevím zda je to na reklamačku či ne . Díky za odpovědi.

Herqules Razor 6 Spin

(Adámkovi, 27. 2. 2007 17:48)

Zdravíme všechny příznivce kočárku Herqules.Po spustě hodin strávených na internetu a také těchto stránkách nás nejvíce zaujal tento kočárek.Dnes jsme si ho přivezli domů a předčil všechna naše očekávání.Máme ho v červené barvě s nánožníkem(zdarma) a take máme objednanou korbičku.Kočárek jsme koupili v Kopřivnici v prodejně z internetových stránek www.kocarek.cz.Setkali jsme se s velice vstřícným a ochotným jednáním majitelů firmy(tímto vřele doporučujem).Bohužel i oni mají problémy s dodavateli a tak si nejsme jisti,jestli v současnosti mají další kočárky této značky na skladě.Nicméně si raději zavolejte o více informací.Další zboží jim dodavatelé slibují na přelomu dubna a května.Doufáme,že s tímto kočárkem budeme spokojeni a že nám bude dlouho sloužit.Přejeme hodně úspěchu při shánění kočárků Herqules.

Re: Gesslein

(Stáník, 27. 2. 2007 15:49)

Gesslein má na mé doporučení kamarádka. Jsou oba dost vysocí a hlavně chtěli spolehlivý kočárek, který vydrží 2 děti. Dost ale nadávají na to, že při cestě z kopce, a že jich v okolí domu mají požehnaně, se jim ta rukojeť sama vytahává. Já o něm totiž dřív taky uvažovala, ale přijde mi přehnaně drahý. Víc by k němu samozřejmě řekla ona sama, ale aspoň takové malé upozornění.

RE: Stáník

(Sabina, 27. 2. 2007 14:44)

Samozřejmě, napíšu jak se nám jezdí.
Jinak takový tip pro Ty kdo neví a váhají může být také kočárek Gesslein. Je to kočárek německý, velice kvalitní, mají ho mé kamarádky, a jsou strašně spokojené. Bohužel kvalitě odpovídá cena, tady v Česku ho pořídíte bez autosedačky za cca 18tis Kč. Ale v Německu, kupováno např. přes www.ebay.de vyjde bez autosedačky za cca 14tis Kč (kupovala ho tak právě kamarádka). Kdybych neviděla dříve Herqules a nezakoukala se do něj, tak volím právě tento kombinovaný kočárek. Na skouknutí je např. v prodejně Super baby v Plzni. Velkou výhodu tento kočárek má i v tom, že typ Gesslein Future dodávají se dvěma druhy předních kol - velkýma do terénu a menšími (jako šestikolka) aretovacími. Kočárek se vyrábí ve veliké barevné škále, v Plzni k tomu mají přímo katalog od Gessleinu. Originální webová adresa je www.gesslein.de, tam uvidíte všechny typy, které gesslein vyrábí.
Tak to jen pro info, protože zrovna tyto kočárky v téhle debatě nikdy nezazněly, tak třeba někdo se inspiruje:)

RE: Sabina

(Stáník, 27. 2. 2007 13:45)

Zdravím.

Mám prosbičku, až se mimi narodí a začnete vyrážet ven, mohla byste sem dát info, jak se s Raptor 6 Spin jezdí? Já mám doma XAčko a chceme druhé mimi a na něj abych radši něco s otočnou sedačkou a od pohledu mi nejhezčí přijde právě Raptor 6 Spin v béžové (je hooodně podobný mému XAčku v Sand). Bojím se ale dvojkoleček. Mám je na golfkách a tam jsou sice v pohodě, ale přeci jen - sporťák bude do terénu.
A taky otázka pro všechny - jde za Herqules dát board pro starší dítě????Díky moc

Casualplay S4 - pro dlouhány

(iri, 27. 2. 2007 13:29)

Ahoj,taky jsme vybírali kočárek a po dlouhém výběru máme jasno...koupíme Casualplay S4...Chceme kupovat vše najednou - hlubokou korbičku, autosedačku a samozřejmě podvozek.
Praktické zkušenosti s ním tedy nemám, ale pokusím se vypsat výhody,které u nás rozhodly...
JE PRO VYŠŠÍ LIDI
rukojeť je vysouvací (její konec není polohovatelný), ani se nedá přehazovat ze předu do zadu.Je třeba si uvědomit, že dítě sedící ve "variantě golfák,což je ta základní při nákupu konstrukce" se nechce koukat na vaše nohy, ale ven z kočárku!
CENA
odpovídá kvalitě:porovnávali jsme cenu a kvalitu mnoha kočárků,ale tenhle v kombinaci, kterou chceme kupovat vyjde skoro stejně, jako třeba BEBEcar...
AUTOSEDAČKA
se dá přímo přiklapnout na konstrukci a mají 2 druhy! Obecně jsou autosedačky omezeny váhou-13kg a velikostí dítěte. Tato firma má autosedačku "prodlouženou",takže pokud máte dítě např.9kg, ale dlouhé, nemusíte kupovat novou autosedačku.
KORBIČKA
má přicvaknutí na pásy v autě-jedná se jen o zajištění korbičky,dítě je možné v ní vozit jen do 20 km/h.Běhali jsme po obchodech i s metrem - je stejně velká, jako všechny ostatní u moderních kočárků.
KONSTRUKCE
jednoduchým zmačknutím čudlíků se dá složit a to zdvojené kolečko vepředu samo zajede dospod.
BARVA
na základní konstrukci je sportovní sedačka - kočárek je v základní barvě černý a vy si sama můžete vybrat barvu vnitřku (korbičky,autosedačky a podložky do sportovní sedačky)
Kočárek je moc elegantní. Výrobce je Španělsko. Bohužel jsem nenašla jejich web,ale na kočárek můžete mrknout i tady:
http://www.babyportal.cz/casualplay-s4
je tam i obr.složené konstrukce.
ahoj Iri

Herqules

(Sabina, 27. 2. 2007 12:53)

Ještě zpět k barvě kočárku. Viděla jsem 3 barvy na prodejně, jedinou, kterou jsem neviděla byla modrá. Ta červená barva je moc pěkná, není vybledlá, ale manžel ji moc nepreferoval, prý budeme mít agresivní miminko v červené:) Tu tmavou black/olive jsme zavrhli hned jak jsme ji viděli, je to takový smutný,tmavý kočárek - samozřejmě beru jiné názory, je to fakt individuální. Tak jsme se nakonec rozhodli pro béžovou, včera nám kočárek poslali a nelituji. Vypadá opravdu moc hezky, je v kombinaci s hnědou a oranžovým lemováním, když jsme ho složili, byla jsem šťastná jako blecha, taky jsme se na něj načekali a přišel akorát, příští týden mám termín porodu.
Jinak je to typ Herqules Razor 6 Spin, mě se totiž tříkolky nelíbí, takže jsem váhala mazi Razor 6 a Razor 4. Na prodejně jsem měla možnost vyzkoušet jen 4, riskla jsem to a objednala 6 a nelituji. Moc dobře se s ním manévruje, dá se zamozřejmě zaaretovat napevno v horším terénu. Ale vyzkoušeno všechno budu mít až se mimi narodí:)
Tak snad někomu pomůže i můj názor a přeji štěstí (fakt neni lehké ho dostat).

Baje

(pavla, 27. 2. 2007 11:45)

To budeš moc hodná. můj mail je pavla.jirmusova@seznam.cz. Budu se těšit. Ahoj

Herqueles

(Markéta, 27. 2. 2007 10:23)

Myslím si, že nedostatkový je jenom 3 spin. V neděli jsme byli v OV a v Chiccu měli modrý Razor, měli tam 2x Raptor 3 a dokonce i jeden dvojčátkový modrý!!!!
Jinak my máme ten červený a barva je pěkná, opravdu sytě červená!!!!
Já jsem na něm prala potah už asi 3-4x a je pořád stejný!!!
Brzdička na zadním kole nám nedělá nic! Jen jednou jí musel manžel nějak seřídit, ale to bylo hned na začátku!

Pavli

(Baja, 27. 2. 2007 9:40)

Ahoj Pavli, já ti ten manuál klidně ofotím a pošlu,napiš mi svůj mail a napíšm si, ať vím kam ho poslat.Baja

Opět Herqules

(Pavla, 27. 2. 2007 9:00)

Chtěla jsem moc poprosit majitelky herqula, jestli by mi nemohli poskytnout -ofotit český manuál.Musela jsem koupit Herqules Raptor 3 Spin v Německu, protože v Praza mi řekli začátkem prosince, ať si raději vyberu něco jiného. Rodila jsem na konci ledna. V Německu slíbili do konce ledna dodat, ale kočárek jsem dostla v půlce února a to s vypůjčeným podvozkem od výrobce. Teprve od minulého týdne mám již komplet svůj kočárek- UF! Jak tady sleduji - je to teda síla, pořídit ho. Akorát jsem trochu nervozni z toho, že mi přesně jakoby cinka v jednom kolečku, jak píše Jana, zkusím teda spray, co doporučuje Baja..Tak kdyby byl někdo ochotný poskytnout manuál, budu moc ráda- výlohy zaplatím. Nechce se mi překládat z němčiny..Díky moc.

Kočarek Mutsy

(Martina, 27. 2. 2007 8:42)

Dobry den,

chtela jsem se zeptat, zda mate nekdo zkusenosti s kočarkem zn. Mutsy.

Dekuji za odpoved

Janě

(Baja, 27. 2. 2007 8:24)

Nic při jízdě necinká,brzdy jsou úplně bez problému.Jen kočárek ze začátku celkově vrzal, nelepší je namazat všechny spoje teflonovým sprejem.Tatínkové si určitě poradí.


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115

následující »