Jdi na obsah Jdi na menu
Reklama:
 


Jak vybrat kočárek

27. 12. 2006

Jak vybrat správný kočárek, čeho si všímat?

Nabídka kočárku je obrovská a my jsme u prvního miminka tápali a hledali, nevěděli jsme přesně na co se dívat, proto se tady pokusím shrnout naše zkušenosti, čím se řídit.

  1. Je rozdíl v tom, zda sháníte kočárek do velkého města nebo na vesnici. Maminky ve městě určitě ocení lehčí, skladné kočárky, se kterými se snáze dostanou do MHD nebo je rychle složí do kufru auta. A naopak - je nesmyslné kupovat odlehčený kočár za 30 tisíc, pokud 90% času bude miminko "zaparkované" pod oknem na zahradě.
  2. Trojkolka versus čtyřkolka – když pominu vzhled, na který má každý jiný názor, je důležité si uvědomit, že zatímco rozdíl mezi drahým a levným čtyřkolákem je většinou jen ve váze a případném ”vrzání”, mezi drahou a levnou tříkolkou může být - kromě již zmíněného - obrovský rozdíl i ve stabilitě! Myslete na bezpečí svého miminka a pokud zvažujete nákup některé levnější tříkolky, otestujte si v obchodě dobře její stabilitu! Zatímco dražší tříkolky mají zadní kola lehce skosená (jako mají třeba i vozíčky pro handicapované sportovce) levné varianty tento ”detail” většinou nenabízí a rozdíl ve stabilitě takovýchto kočárků je obrovský.
  3. Trojkombinace versus sólo hluboký kočár a posléze sporťák – záleží na volbě každého. Někdo dá přednost na prvního půl roku klasickému hlubokému kočárku, (který se dá za dobré ceny koupit v bazárcích) a později koupí nový sporťák.......jiný volí rovnou jeden kočár, který už od začátku nabízí všechny možnosti
  4. Cena – tady platí každý podle svých možností. Jen radím dobře počítat, protože někdy mohou lacinější kočárky přijít ve finále dráž. Pokud můžete, tak si za kvalitu raději připlaťte. Tím nechci říci, že nejdražší je ten nejlepší - kdepak - to ne, ale než půjdete nakupovat dobře zvažujte, co všechno od kočárku očekáváte, co nutně potřebujete a co naopak s klidem oželíte.


 

Čeho si všímat dále

Kola – obecně platí, že čím větší tím lepší. Určitě raději nafukovací než takové ty ”golfáčové”. V terénu nebo ve sněhu jsou malá kola strašně neobratná.
Rozměry korby – dítě tráví v hluboké korbě cca 6-7 měsíců. Pediatři doporučují, aby nepřecházelo na sporťák dokud samo nesedí. Musíte zvážit, zda vaše mimiko bude mít půl roku v létě čí v zimě (kdy je potřeba fusak), obecně se ale dá říci, že délka korbičky +/- 80cm je postačující.
Výška hluboké korbičky nad zemí – pokud jste vyšší, budete trávit polovinu procházky shrbení – z počátku je člověk věčně skloněný nad miminkem, tak myslete na svá záda.
Výškově nastavitelná rukojeť – tak aby vyhovovala oběma rodičům.
Vybírejte si spojenou rukojeť – ne takové ty dvě ručky jako mívají golfáče – kočárek je snáze ovladatelný.
Váha kočárku + jeho skladnost a případná ”snášenlivost” s kufrem vašeho auta
Rozpětí kol – pokud budete jezdit výtahem, dobře si vše přeměřte, stejně tak i případné dveře u pediatra či jiné překážky, které by vám v budoucnu mohly znesnadnit pohyb.
Dobře si zkontrolujte, aby dno korby bylo hladké, rovné – může se to zdát jako bláznivý nápad, ale my jsme při našem lítání po obchodech s hrůzou zjistili, že jsou na trhu i kočárky, které mají místo pevného dna jen jakousi kovovou mříž přes kterou je tenoučká vrstva molitanu – chudák miminko jako by leželo na roštu!
Také si pořádně překontrolujte brzdy! - bez legrace, ne u každého kočárku máte jistotu, že opravdu drží.
Sporťák – po nebo proti směru jízdy – věčné dilema – ty z vás, kteří váhají nad určitým typem kočárku právě proto, že nenabízí sportovní sedačku čelem k rodičům mohu ujistit, že zhruba od 8-i měsíců bude dítě zajímat vše kolem něj (mimo vás :-) a bude stejně chtít sedět ve směru jízdy a mít rozhled – a vy si zvyknete určitě pomaleji, ale brzy jeho nálady i lumpárny poznáte úplně stejně i "pozpátku":-) Takže pro mimčo je směr od vás v pohodě, ale sami zvažte, jakému pohledu dáte přednost vy.
Sportovní sedačka – její záda by měla jít vždy polohovat do lehu – ať už plynule nebo v několika polohách. Raději se vyhněte kočárkům které nabízejí ”sedící” sedačky – takové, co se sklápí celé, jako židlička. Uvědomte si, že vaše miminko přejde na sporťák okolo sedmi měsíců a jeho páteř rozhodně nebude připravená na spaní v sedě! Snad pro starší děti, které už v kočárku nespí a nebo pokud mimi usne během nákupu – a pak hurá rychle domů, rozhodně tento typ sedačky ale není vhodný na to, abyste s ním vyráželi na delší ”spací” procházky. Taky nespíte rádi na židli – nenuťte k tomu vaše miminko.
Polohování nožiček – s výhodou
Materiály – vyhněte se bavlně jako vnějšímu potahu. Navzdory ujištěním prodavačů, že je to přírodní materiál speciálně ošetřený, můžete si být si být jistí, že za dva tři měsíce (obzvláště pokud budete mít letní mimi) bavlněná látka vyšisuje a kočárek bude vypadat jako po 3. dítěti. S výhodou vybírejte materiály, které jsou snadno ošetřitelné – omyvatelné, případně se dá celý potah z kočárku stáhnout a přeprat – až vaše miminko vylije v kočárku svůj první hrníček šťávy, určitě si vzpomenete.......
Slunečník versus překlápěcí rukojeť kočárku – záleží na vás. Někdo bude bránit do krve přehazovací rukojeť, jiný vám řekne, že stejně bravurně zvládne bleskově nastavit slunečník, když zahne proti sluníčku – záleží na každém co si zvolí. Určitě jsou obě varianty vyhovující. Překlápěcí rukojeť je fajn v případě, když hodně fouká.
Pětibodové pásy - jednoznačně obrovská výhoda - obzvláště pokud je dítko živější
Košík pod kočárkem - zvažte zda budete potřebovat, aby sloužil na transport větších nákupů, zkontrolujte si také zda je snadno dostupný
Údržba kočárku - informujte se u prodavače, které části potahu jsou odnimatelné a jakou údržbu daný materiál vyžaduje. Obecně platí - čím více lze kočárek "vystriptýzovat", tím lépe. Přeci jen za ty dva roky co ho budete používat se nastřádají různé nehody.


 

Vychytávky, které mít nemusíte, ale které jsou super, když je máte:

Otočná kola usnadňující zatáčení kočárku - odpadá nadzvedávání na každém rohu
Ruční brzda na rukojeti kočárku - ocení hlavně ti, kteří budou častěji zdolávat kopce – odpadají takové ty situace, kdy kočár za sebou vláčí maminku, která brzdí podrážkama co to dá.
Plynulé polohování dna v korbičce - skvělé např. když je miminko nachlazené – můžete ho lehunce naklopit a lépe se mu dýchá.
Podvozek na který se dá nacvaknout autosedačka - oceníte např. při nákupech
Odvětrávání korbičky – prima proti ”zapaření” miminka nejen v letních měsících
Slídové okénko ve střeše kočárku – na ”hlídání” :-)
Pumpička na kola – neurazí a při malém defektu může pomoci dojet. I když přiznám, že když jsme my píchli kolo, byla to pořádná díra, takže na dojetí bychom museli mít kompresor :-)


 

Hurá do obchodu!

I když se rozhodnete kupovat kočárek přes internet - často to výjde cenově lépe, určitě si napřed zajděte do obchodu. Nejlépe je udělat si s partnerem doma seznam věcí, které od kočárku očekáváte a pak vyrazit na "výlet" do obchodu. Udělejte si na to čas, určitě běžte oba - a nejlépe aby se vám to časově hodilo, žádná honička - no prostě "výlet". Jo a nezapomeňte se vyzbrojit vlastním centimetrem. Často se stává, že prodavači loví rozměry kočárku z různých brožur a stejně vám ve finále nejsou schopni říci, zda je to vnitřní či vnější rozměr korbičky. Pohrajte si tam. Vyberte si pár kočárků, které vás něčím zaujaly a pak si je otestujte. Udělejte si závody ve skládání, polohování, slalomovou dráhu, no prostě vyblbněte se - jen tak zjistíte, který kočárek vám opravdu vyhovuje. Nezapomeňte, že jej budete používat minimálně další dva roky a bylo by škoda dát spoustu peněz a po měsíci zjistit, že vás ten kočárek dohání k šílenství. (což se bohužel děje spoustě lidí). Projděte si všechny body na vašem seznamu a podle toho, jak který kočárek uspěl, vyberte si svého favorita. Jo a nenechte se nutit prodavačem do okamžitého nákupu. To, že jste 2 hodiny "trénovali" na prodejně vás ještě nezavazuje k nákupu! Taky si nechejte radit jen v "rozumné" míře. Bohužel často platí, že prodavač chválí jen to, co má na obchodě (logicky) takže se vám klidně může stát, že ve vedlejším obchodě vám ten do nebe vychvalovaný kočárek naopak pomluví do posledního šroubku. Prostě nechte se informovat a pak se řiďte vlastním rozumem. Hodně štěstí při nákupech!


A ještě jedna malinká rada na závěr - věřím, že budete mít štěstí a váš kočárek bude bezporuchový (jako ten náš) - ale stejně pro příklad reklamace, zeptejte s v tom daném obchodě již při koupi, jaké nabízejí podmínky. Některé obchody - předpokládám, že pouze kamenné - vám totiž zaručí, že po dobu reklamace budete mít k dispozici jejich "erární" kočárek. Může se to zdát jako zanedbatelná maličkost - ale když na reklamaci dojde, je v tom rozdíl obrovský. Reklamace může trvat až 30 dnů a jen si představte být 30 dnů imobilní bez kočárku s malým nechodícím mimčem.......pokud není k ruce nikdo, kdo by vám kočárek půjčil, museli byste nejspíše investovat do nějakého bazárkového a ten pak zase prodávat - no prostě opět výdaje a trable navíc - proto se raději ptejte předem. To byl jeden z důvodů, proč jsme se rozhodli pro nákup v kamenném obchodě.

Prosba
V komentářích se množí dotazy na jednotlivé typy kočárků, proto mám na vás prosbu - Až budete mít kočárek koupený a otestovaný v praxi, vraťte se prosím na tyto stránky a podělte se se svými zkušenosti a postřehy (kladnými i zápornými) ohledně konkrétních značek kočárků. Za všechny budoucí rodiče, kteří hledají dobré rady, vám moc děkuji. -

Pokud přidáváte svoje zkušenosti s konkrétním typem kočárku, uveďte prosím do nadpisu jeho název - usnadníte tak ostatním rodičům orientaci. Děkuji.

No a protože komentářů již notně přibylo, doporučuji si usnadnit práci, a pokud hledáte recenze na konkrétní značku, používat při hledání ctrl+F.

 

Komentáře

Přehled komentářů

Nánožník k Herqulesu

(Marcela, 6. 10. 2006 0:00)

Odpověď pro Denisu
Jsem moc ráda, že jsem Ti byla aspoň trochu nápomocná.
Chybějící nánožník jsem nakonec vyřešila tak, že jsem kontaktovala babyexpert.cz, kteří už nyní prodávají kočáry s nánožníky a tam mi nánožník objednali přímo u výrobce ve Švýcarsku. Měl by dorazit počátkem prosince. Je to sice šibeniční termín, ale snad to do té doby vydržíme. Cenu zatím nevím, ale snad to unesu. Originál nánožník jsem moc chtěla vlastně za každou cenu, protože v Chicco prodejně mi řekli, že se samostatně neprodávají a nabídli jenom univerzální modrý nánožník, který se mi ale vůbec nelíbil. Herqules má svůj osobitý styl a s univerzálním nánožníkem to moc působivě nevypadalo.
Doufám, že jste s Herqulem také spokojeni. Až mi nánožník doručí, určitě dám vědět jak vypadá a kolik stál. Mějte se hezky.

Herqules

(Tereza, 3. 10. 2006 17:31)

Verčo, mám doma korbičku my jsme tašku zavrhli hned. do té korbičky tak nefouká a je to i hezčí vím že je to víc peněz ale raději je obětuj než by sis to pak měla vyčítat. Neboj úzká není určitě miminko se tam v pohodě vleze. když tam vleze "panenka Filípek" které odpovídá 3-6měs mimču tak ti tam v pohodě vleze i tvoje mimčo. Rodiče tam totiž už musí něco mít když je kočárek schován u nich :-)Pa

Verčo

(Ája, 3. 10. 2006 11:48)

psala jsem té paní dotaz, kolik má ta taška rozměr šířky, ale ještě neodepsala:-(
Taky se mi líbí víc ta korba, ale zase ji využiju max.tak 5 měs.
A myslím si, že ve fusaku se do té tašky vejde v pohodě. Budeš ho v něm dávat max.tak 3 měs.Ale ta korbička je fakt hezčí a zdá se mi i lepší, že je víc zadělatelná i např.proti větru.

Herqules - taška na mimi

(Verča, 2. 10. 2006 11:47)

Ahoj holky, tohle je snad jediná diskuse, kde se mluví o kočárcích Herqules, mě se zdají výborné - vybrali jsme Herqules Razor :-) Čekáme mimčo na konci prosince, takže jsem řešila, jestli bude stačit vložená taška nebo bude potřeba korbička. V obchodě jsme si prohléhli obě varianty a nakonec jsme se rozhodli raději pro korbu, je sice dražší,ale v tašce jsem si mimčo nedokázala představit ve fusaku, zdá se mi totiž hrozně úzká... Máte s tím někdo zkušenosti?

Terezo

(Ája, 1. 10. 2006 20:13)

byla jsem se podívat v Praze.

Herqules Raptor 3 Spin

(Tereza, 30. 9. 2006 19:09)

Ájo, prosím kde jsi se na něj byla podívat? Jsem z Č.Budějovic a chystám se na něj do Brna. Tak abych tam nejela zbytečně..
dík Tereza

Herqules

(Ája, 30. 9. 2006 10:37)

tak jsem se včera konečně dostala do obchodu okouknout Herqula na vlastní oči.Je hezký:-)Bohužel tam neměli tu troj.s otočným kolečkem, tak to mě zklamali a neměli všechny barvy:-((chtěla jsem okouknout tu béžovou a tu neměli v žádném provedení). A další věc a to je ten ochod...Kde jednání paní vyřizující reklamace se mi zdálo trošku zvláštní...Takže pokud to půjde, budu volit asi tu druhou možnost objednání...
Ale Herqules je krásný kočárek a ikdyž čekáme zimní mimčo,tak si pořídíme jen tašku na tu spor.verzi. Je teplá a máme beránka fusak, tak to zvládneme :-)))
Ještě chci poprosit, zda někdo nezkoušel tu tašku na rukojeť (ten batůžek mě tedy nenadchnul)? Jaký typ tam jde? Děkuji

Herqules

(Tereza, 29. 9. 2006 12:21)

Herqules tvého typu jde slozit pouze jediným zpusobem na rukojeti jsou dvě pojistky kterými se podvozek odjistí a rukojeť se přeloží dopředu. Netuším kolik je místa ve fabii ale pokud bys ho postavila na výšku tak ti tam musí vlézt kdyžtak musíte sundat patro kufru. Korbička má po stranách dvě pojistky a hezky se celá z podvozku vyháčí. Pak už je na tobě jak kočárek do auta uložíš. Běž si to ale do obchodu zkusit my si to byli vyzkoušet ikdyž máme Opla Astru combi s obrovským kufrem. pa a hodně štěstí

HERQULES

(PRAUSINKA, 27. 9. 2006 13:42)

ZDRAVÍM MAMINKY A CHTĚLA BYCH SE ZEPTAT, JESTLI NÁHODOU NEMÁ NĚKTERÁ Z VÁS ZKUŠENOST SE SKLÁDÁNÍM KOČÁRKU HERQULES RAPTOR 3 SPIN DO AUTOMOBILU ŠKODA FABIA (KLASICKÁ KRÁTKÁ VERZE, NÉ SEDAN ČI COMBI).
DĚKUJI ZA REAKCE.

Cam nebo Baby Welt Oregon S

(Lucka, 25. 9. 2006 18:03)

Ahoj holky prosím máte některá zkušenost s výše uvenými kočárky jedná se mi už jen o sporťák (ne o korbičku a autosedačku).Cortina se mi moc líbí, ale ta cena je šílená objevila jsem ten Oregon a ten má naprosto stejné parametry (je pouze rozdíl ve váze a designu).Budu jezdit hlavně ve městě a MHD.Děkuji za jakýkoliv názor (a hlavně zkušenosti s výtahem zda se tam kočárek vejde).

herqules

(Tereza, 19. 9. 2006 16:19)

Ahoj holky jsem ráda že nejen já jsem z Herqula tak nadšená. Objednali jsme béžovou trojkolku s otočným kolečkem a denně se na něj chodím koukat k rodičům a už se strašně těším až poprvé vyjedu. Váha mi nevadí do hromadné dopravy mi snad vždy někdo pomůže a autem jezdíme z 90% s manželem. Jo a ještě k barvě viděly jste na vlastní oči ten červený? Kdybych neměla strach z vyblednutí v létě, tak ho okamžitě beru. pa a mnoho šťastných kilometrů

Herqules Raptor 3 Spin

(Tereza, 19. 9. 2006 11:35)

Ahoj, chtěla bych se zeptat jak je to s tou váhou.. na www.herqules.ch píšou, že váží 16kg - to se mi nezdá moc lehké!!

Michaelo

(Ája, 18. 9. 2006 14:54)

jukni na server www.rodina.cz,do diskuzniho fóra "kočárky"...někdy minulý týden (přiznávám se, že den si už nepamatuji)psala přípěvek paní co ten test dělali. Vysvětlovala tam jak postupovali při výberu kočárků a jak vlastně ten test probíhá...
Důvod proč tam nebyly všechny značky...

kočarek Mutsy

(Michaela, 17. 9. 2006 20:42)

Ahojky Patt,děkuji i tak za Tvůj poznatek,jsem ráda za každou informaci.Dnes jsem si koupila i časopis D-TEST pro spotřebitele-byly tam testy kočárků,ale dost mě to zklamalo,protože tam tady ty "trošku lepší" značky vůbec nebyly-asi předpokládají,že tam problémy nejsou.. ?!!

Taška

(Ája, 17. 9. 2006 18:36)

jesštš dotaz. Jde na tu rokojeť nějaká univerzální taška(Emitex)? Koukala jsem, že se k tomu prodává batůžek, ale já bych raději tašku:-)

Deniso

(Ája, 17. 9. 2006 18:34)

děkuji. Našla jsem na netu info, že se zadělat daji (ty otvory na větraní). A ten nánožník k tomu je určitě super. Barvičky, náhodou jsem ho viděla pouze na moment venku v té modré a docela se mi i líbila:-) Jen mě trošku zaskočilo, že je ta korbička docela nízko (ale já hledám mouchy na všem:-( Ty široká kola jsou super, poznala jsem ho díky nim hned na první pohled...A paní s ním byla spokojená (ale měla zatím drobečka),tak jezdila chviličku.
Nákupem přes net bych se vůbec nebála, hlavně pokud to kupujete z nějakého známého internet obchodu. Já s tím zatím nikdy neměla problém a 1500Kč mi např.připadá dost - to je např.u nás měsíc plenek...

Mutsy

(Patt, 17. 9. 2006 18:21)

Míšo, vlastní zkušenosti nemám, ale má ho kamarádka a je s ním velmi spokojená - výhradu měla jedinou a ta se týkala originální pláštěnky - okolo zipů hrozně moc protíkala, takže nakonec ji přestali používat a koupili obyčejnou univerzální. Snad se ti ozve přímo někdo, kdo má vlastní zkušenosti.

kočárek MUTSY

(Michaela, 16. 9. 2006 21:54)

Prosím a vaše zkušenosti s kočárkem Mutsy-je dost drahý,ale nejlehčí a zdá se praktický-proto by jsme rádi zvolili tuhle značku,ale nemám se koho zeptat na zkušenost,neznám nikoho,kdo ho má..Díky,pa,pa Míša

Herqules

(Denisa, 16. 9. 2006 7:44)

Nepřestávala jsem myslet na ten nánožník a ještě večer jsem se rozjela k manželovým rodičům, kde je kočárek uskladněn. Před tím jsem obsah krabice jen tak prohlídla, spíš jestli něco nechybí, vůbec by mě nenapadlo, že tam bude něco navíc. A bylo, skvělý nánožník co perfektně sedí a ladí. Díky za info.

Herqules

(Denisa, 15. 9. 2006 20:16)

Díky zejména Marcele
Jen si me trochu překvapila s tím nánožníkem, kočárek nám včera dorazil, nánožník nebyl na internetu v nabídce, samozřejmě bych o něj stála kdybych vůbec věděla, že existuje. Jaký jsi nakonec použila? Potřebovat ho budu až za rok, tak jsem to zatím neřešila. Budu Ti vděčná za radu.
Áje-my koupili béžový "sporťák" praktický možná nebude ale na léto bude vypadat pěkně a když je na výběr, přijde mi lepší, že mimi nemusí koukat do tmavých barev. Korbu jsme vybrali modrou. Ta jejich modrá je ve skutečnosti moc pěkná, i když na obrázku se mi nezdála. Jestli to nemáš moc daleko, je lepší je vidět. Béžová se mi třeba naopak na netu líbila víc než ve skutečnosti. Kolečko se zaaretovat dá. Na ty otvory se podívám, dám Ti vědět.
Ještě bych ráda napsala, že v tomto případě bych strach z nákupu přes net strach neměla, jak tady už nevím kdo psal, rozdíl kolem 1500 na kočárek mi nepřijde málo a já osobně jsem byla velmi mile překvapena jejich ochotou řešit problémy, datum dodání, dělení a slučování dodávek apod. Ale ani jinde to nebyla katastrofa. Když o tom teď přemýšlím nic na mimi jsem ještě nekoupila v normálním obchodě, tam se jdu třeba jako v případě Herqula jen ujistit, někdy ty obrázky trochu klamou:).


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115

následující »