Jdi na obsah Jdi na menu
Reklama:
 


Jak vybrat kočárek

27. 12. 2006

Jak vybrat správný kočárek, čeho si všímat?

Nabídka kočárku je obrovská a my jsme u prvního miminka tápali a hledali, nevěděli jsme přesně na co se dívat, proto se tady pokusím shrnout naše zkušenosti, čím se řídit.

  1. Je rozdíl v tom, zda sháníte kočárek do velkého města nebo na vesnici. Maminky ve městě určitě ocení lehčí, skladné kočárky, se kterými se snáze dostanou do MHD nebo je rychle složí do kufru auta. A naopak - je nesmyslné kupovat odlehčený kočár za 30 tisíc, pokud 90% času bude miminko "zaparkované" pod oknem na zahradě.
  2. Trojkolka versus čtyřkolka – když pominu vzhled, na který má každý jiný názor, je důležité si uvědomit, že zatímco rozdíl mezi drahým a levným čtyřkolákem je většinou jen ve váze a případném ”vrzání”, mezi drahou a levnou tříkolkou může být - kromě již zmíněného - obrovský rozdíl i ve stabilitě! Myslete na bezpečí svého miminka a pokud zvažujete nákup některé levnější tříkolky, otestujte si v obchodě dobře její stabilitu! Zatímco dražší tříkolky mají zadní kola lehce skosená (jako mají třeba i vozíčky pro handicapované sportovce) levné varianty tento ”detail” většinou nenabízí a rozdíl ve stabilitě takovýchto kočárků je obrovský.
  3. Trojkombinace versus sólo hluboký kočár a posléze sporťák – záleží na volbě každého. Někdo dá přednost na prvního půl roku klasickému hlubokému kočárku, (který se dá za dobré ceny koupit v bazárcích) a později koupí nový sporťák.......jiný volí rovnou jeden kočár, který už od začátku nabízí všechny možnosti
  4. Cena – tady platí každý podle svých možností. Jen radím dobře počítat, protože někdy mohou lacinější kočárky přijít ve finále dráž. Pokud můžete, tak si za kvalitu raději připlaťte. Tím nechci říci, že nejdražší je ten nejlepší - kdepak - to ne, ale než půjdete nakupovat dobře zvažujte, co všechno od kočárku očekáváte, co nutně potřebujete a co naopak s klidem oželíte.


 

Čeho si všímat dále

Kola – obecně platí, že čím větší tím lepší. Určitě raději nafukovací než takové ty ”golfáčové”. V terénu nebo ve sněhu jsou malá kola strašně neobratná.
Rozměry korby – dítě tráví v hluboké korbě cca 6-7 měsíců. Pediatři doporučují, aby nepřecházelo na sporťák dokud samo nesedí. Musíte zvážit, zda vaše mimiko bude mít půl roku v létě čí v zimě (kdy je potřeba fusak), obecně se ale dá říci, že délka korbičky +/- 80cm je postačující.
Výška hluboké korbičky nad zemí – pokud jste vyšší, budete trávit polovinu procházky shrbení – z počátku je člověk věčně skloněný nad miminkem, tak myslete na svá záda.
Výškově nastavitelná rukojeť – tak aby vyhovovala oběma rodičům.
Vybírejte si spojenou rukojeť – ne takové ty dvě ručky jako mívají golfáče – kočárek je snáze ovladatelný.
Váha kočárku + jeho skladnost a případná ”snášenlivost” s kufrem vašeho auta
Rozpětí kol – pokud budete jezdit výtahem, dobře si vše přeměřte, stejně tak i případné dveře u pediatra či jiné překážky, které by vám v budoucnu mohly znesnadnit pohyb.
Dobře si zkontrolujte, aby dno korby bylo hladké, rovné – může se to zdát jako bláznivý nápad, ale my jsme při našem lítání po obchodech s hrůzou zjistili, že jsou na trhu i kočárky, které mají místo pevného dna jen jakousi kovovou mříž přes kterou je tenoučká vrstva molitanu – chudák miminko jako by leželo na roštu!
Také si pořádně překontrolujte brzdy! - bez legrace, ne u každého kočárku máte jistotu, že opravdu drží.
Sporťák – po nebo proti směru jízdy – věčné dilema – ty z vás, kteří váhají nad určitým typem kočárku právě proto, že nenabízí sportovní sedačku čelem k rodičům mohu ujistit, že zhruba od 8-i měsíců bude dítě zajímat vše kolem něj (mimo vás :-) a bude stejně chtít sedět ve směru jízdy a mít rozhled – a vy si zvyknete určitě pomaleji, ale brzy jeho nálady i lumpárny poznáte úplně stejně i "pozpátku":-) Takže pro mimčo je směr od vás v pohodě, ale sami zvažte, jakému pohledu dáte přednost vy.
Sportovní sedačka – její záda by měla jít vždy polohovat do lehu – ať už plynule nebo v několika polohách. Raději se vyhněte kočárkům které nabízejí ”sedící” sedačky – takové, co se sklápí celé, jako židlička. Uvědomte si, že vaše miminko přejde na sporťák okolo sedmi měsíců a jeho páteř rozhodně nebude připravená na spaní v sedě! Snad pro starší děti, které už v kočárku nespí a nebo pokud mimi usne během nákupu – a pak hurá rychle domů, rozhodně tento typ sedačky ale není vhodný na to, abyste s ním vyráželi na delší ”spací” procházky. Taky nespíte rádi na židli – nenuťte k tomu vaše miminko.
Polohování nožiček – s výhodou
Materiály – vyhněte se bavlně jako vnějšímu potahu. Navzdory ujištěním prodavačů, že je to přírodní materiál speciálně ošetřený, můžete si být si být jistí, že za dva tři měsíce (obzvláště pokud budete mít letní mimi) bavlněná látka vyšisuje a kočárek bude vypadat jako po 3. dítěti. S výhodou vybírejte materiály, které jsou snadno ošetřitelné – omyvatelné, případně se dá celý potah z kočárku stáhnout a přeprat – až vaše miminko vylije v kočárku svůj první hrníček šťávy, určitě si vzpomenete.......
Slunečník versus překlápěcí rukojeť kočárku – záleží na vás. Někdo bude bránit do krve přehazovací rukojeť, jiný vám řekne, že stejně bravurně zvládne bleskově nastavit slunečník, když zahne proti sluníčku – záleží na každém co si zvolí. Určitě jsou obě varianty vyhovující. Překlápěcí rukojeť je fajn v případě, když hodně fouká.
Pětibodové pásy - jednoznačně obrovská výhoda - obzvláště pokud je dítko živější
Košík pod kočárkem - zvažte zda budete potřebovat, aby sloužil na transport větších nákupů, zkontrolujte si také zda je snadno dostupný
Údržba kočárku - informujte se u prodavače, které části potahu jsou odnimatelné a jakou údržbu daný materiál vyžaduje. Obecně platí - čím více lze kočárek "vystriptýzovat", tím lépe. Přeci jen za ty dva roky co ho budete používat se nastřádají různé nehody.


 

Vychytávky, které mít nemusíte, ale které jsou super, když je máte:

Otočná kola usnadňující zatáčení kočárku - odpadá nadzvedávání na každém rohu
Ruční brzda na rukojeti kočárku - ocení hlavně ti, kteří budou častěji zdolávat kopce – odpadají takové ty situace, kdy kočár za sebou vláčí maminku, která brzdí podrážkama co to dá.
Plynulé polohování dna v korbičce - skvělé např. když je miminko nachlazené – můžete ho lehunce naklopit a lépe se mu dýchá.
Podvozek na který se dá nacvaknout autosedačka - oceníte např. při nákupech
Odvětrávání korbičky – prima proti ”zapaření” miminka nejen v letních měsících
Slídové okénko ve střeše kočárku – na ”hlídání” :-)
Pumpička na kola – neurazí a při malém defektu může pomoci dojet. I když přiznám, že když jsme my píchli kolo, byla to pořádná díra, takže na dojetí bychom museli mít kompresor :-)


 

Hurá do obchodu!

I když se rozhodnete kupovat kočárek přes internet - často to výjde cenově lépe, určitě si napřed zajděte do obchodu. Nejlépe je udělat si s partnerem doma seznam věcí, které od kočárku očekáváte a pak vyrazit na "výlet" do obchodu. Udělejte si na to čas, určitě běžte oba - a nejlépe aby se vám to časově hodilo, žádná honička - no prostě "výlet". Jo a nezapomeňte se vyzbrojit vlastním centimetrem. Často se stává, že prodavači loví rozměry kočárku z různých brožur a stejně vám ve finále nejsou schopni říci, zda je to vnitřní či vnější rozměr korbičky. Pohrajte si tam. Vyberte si pár kočárků, které vás něčím zaujaly a pak si je otestujte. Udělejte si závody ve skládání, polohování, slalomovou dráhu, no prostě vyblbněte se - jen tak zjistíte, který kočárek vám opravdu vyhovuje. Nezapomeňte, že jej budete používat minimálně další dva roky a bylo by škoda dát spoustu peněz a po měsíci zjistit, že vás ten kočárek dohání k šílenství. (což se bohužel děje spoustě lidí). Projděte si všechny body na vašem seznamu a podle toho, jak který kočárek uspěl, vyberte si svého favorita. Jo a nenechte se nutit prodavačem do okamžitého nákupu. To, že jste 2 hodiny "trénovali" na prodejně vás ještě nezavazuje k nákupu! Taky si nechejte radit jen v "rozumné" míře. Bohužel často platí, že prodavač chválí jen to, co má na obchodě (logicky) takže se vám klidně může stát, že ve vedlejším obchodě vám ten do nebe vychvalovaný kočárek naopak pomluví do posledního šroubku. Prostě nechte se informovat a pak se řiďte vlastním rozumem. Hodně štěstí při nákupech!


A ještě jedna malinká rada na závěr - věřím, že budete mít štěstí a váš kočárek bude bezporuchový (jako ten náš) - ale stejně pro příklad reklamace, zeptejte s v tom daném obchodě již při koupi, jaké nabízejí podmínky. Některé obchody - předpokládám, že pouze kamenné - vám totiž zaručí, že po dobu reklamace budete mít k dispozici jejich "erární" kočárek. Může se to zdát jako zanedbatelná maličkost - ale když na reklamaci dojde, je v tom rozdíl obrovský. Reklamace může trvat až 30 dnů a jen si představte být 30 dnů imobilní bez kočárku s malým nechodícím mimčem.......pokud není k ruce nikdo, kdo by vám kočárek půjčil, museli byste nejspíše investovat do nějakého bazárkového a ten pak zase prodávat - no prostě opět výdaje a trable navíc - proto se raději ptejte předem. To byl jeden z důvodů, proč jsme se rozhodli pro nákup v kamenném obchodě.

Prosba
V komentářích se množí dotazy na jednotlivé typy kočárků, proto mám na vás prosbu - Až budete mít kočárek koupený a otestovaný v praxi, vraťte se prosím na tyto stránky a podělte se se svými zkušenosti a postřehy (kladnými i zápornými) ohledně konkrétních značek kočárků. Za všechny budoucí rodiče, kteří hledají dobré rady, vám moc děkuji. -

Pokud přidáváte svoje zkušenosti s konkrétním typem kočárku, uveďte prosím do nadpisu jeho název - usnadníte tak ostatním rodičům orientaci. Děkuji.

No a protože komentářů již notně přibylo, doporučuji si usnadnit práci, a pokud hledáte recenze na konkrétní značku, používat při hledání ctrl+F.

 

Komentáře

Přehled komentářů

Jitce

(Jana, 23. 3. 2007 13:11)

Ahoj Jitko.
Děkuju za tvůj názor. My jsme z Ostravy a byli jsme se dívat na HQ v Chiccu v Ostravě. Z kočárku jsme byli nadšeni, tak ještě se budeme muset rozhodnout, jestli připlatíme, nebo koupíme nějakou levnější trojkombinaci. Od začátku jsem byla přesvědčena o tom, že si koupíme Tako. U syna jsme ho měli a byla jsem s ním velice spokojená. Ale od té doby, co bylo kolem těch kočárků v televizi, tak nevím. Budem si to ještě muset rozmyslet. Děkuji.
Ahoj Jana

Jakou autosedačku

(Pavla, 23. 3. 2007 10:14)

Holky potřebovala bych poradit. Chtěla bych si koupit starší kočárek x-lander xt. K měnu lze připevnit i autosedačka x-lander ta se mi, ale nelíbí. Na internetu jsem četla, že lze připevnit i autosedačka safety baby relax 0-13kg. Máte s tím někdo zkušenost? Jaké adaptéry jsou zapotřebí /stejné jako u korbičky a sporťáku/? Za odpověď Vám předem děkuji

Janě

(Jitka, 23. 3. 2007 9:30)

Ahoj Jano.
Já mámá HQ Raptor 3-spin a můžu říct,že je to senzační kočárek.Cena je sice vyší,ale každý lepší kočárek stojí více peněz,než nějaký obyčejný,který se zachvíli rozpadne.Včera jsem mluvila s panem vedoucím s www.kocarek a řek my že HQ má a vyděla jsem je i v CHiccu Ostrava i Brno.Nevím odkud jsi,ale skus se tam zeptat.Co se týče golfek tak zatím o nich neuvažuji,HQ je dost velký (11-ti měsíční holčička) a golfky se dají koupit vždycky.Přeji ti štastný výběr. J.

quinny zapp

(karina, 23. 3. 2007 7:01)

ahoj chci se zeptat zda máte někdo skušenosti s tímto golfáčem.? vzhledově se mi líbí tak by ráda názory dalších uživatelů. děkuji

Jané nomad

(Hanka, 22. 3. 2007 20:18)

Ahoj holky líbí se mi tento kočárek ale zajímali by mě zda s ním máte někdo zkušenosti pokud ano tak sem napište klady a zápory a zda je rukojeť dost vysoká děkuji mám 176 a zdá se mi to nízké bohužel neznám nikoho kdo by ho měl děkuji.

Herqules

(Jana, 22. 3. 2007 15:01)

Ahoj. Ještě do nedávna jsem byla přesvědčena o tom, že koupě kočárku nebude žádný problém. Včera jsme prochodili všechny obchody co jsou v našem okolí a zjistila jsem, že tomu tak nebude. Zalíbil se nám Herqules Raptor 3 spin. Jen ta cena nás trochu odrazuje. Přemýšlím, jestli budu muset pak až bude minčo větší kupovat golfky nebo ne. Posím poraďte. Ahoj Jana

Tako City Voyager

(pro Jitku a Katku, 22. 3. 2007 13:01)

Ahoj holky taky jsem byla majitelkou kočárku Tako City Voyager a po jistých peripetiích jsme ho úspěšně vyreklamovali, vrátili nám peníze. Člověk se nesmíé dát, musela jsem vyhrožovat soudem ČOI atd. Kočárek nám po 14 dnech chtěli vráti s tím , že je opravený, byla to hrůza děs. Pružiny byly zapouzdrované plastem, bouda ve které byly původně kroužky a provázky byla úplně nová ale bez těchto věcí podle mě z jiného typu Taka a tak jsme řekli , že odstoupíme od kupní smlouvy, protože úplně změnili vzhled kočárku. JO ještě potahli madlo igelitem nešel zdělat a vyměnili konstrukci dali tam 3 pojistky nešlo nám to složit. Odjeli jsme s tím, že pošlem odstoupení poštou nakonec volali z Brna ať se vrátíme pro peníze nedostala jsem 100% požadovala jsem 70 oni chtěli dát 50% z ceny kočárku. Nakonec nám vrátili 6 000 Kč po roce používání to jde tak se holky nedejte držím pěsti Markéta

Roan - Marita

(Lucie, 22. 3. 2007 12:46)

Ahojky maminky,
prosim Vas ma nektera zkusenosti s hlubokym kocarkem Roan (Marita,Kortina)? Moc dekuji za vase nazory.

Autosedačka Britax Cosy Tot Premium

(Helča, 21. 3. 2007 23:13)

Maminky nemáte některá na prodej autosedačku Britax Cosy Tot Premium - vajíčko 0-13kg. Pouze v dobrém stavu, i starší typ, nebouranou, z nekuřáckého auta, za rozumnou cenu. Barva nerozhoduje. Za nabídky předem děkuji. Potřebuji ji na podvozek trojkolky Herqules. Když tak, mi prosím napište na mail helena.77@seznam.cz Děkuji

Olině, Adri

(Jana Razor4, 21. 3. 2007 18:09)

Ahoj holky já už psala hodně dole, že mám velkého kluka a v pohodě nám stačí přenosná taška. Je lehčí, mimčo 5-6měsíců v zimně by stejně mělo problém vtěsnat se i do korbičky a už taky umí hezky držet hlavičku ,tak se dá nosit na ruce(mám už 3.dítko, 2.byla holčička nar. v létě, tak mám něco podobného už vyzkoušené,že na zimu tak stačí kožíškový fusak+nánožník)Miminka mají rády trochu těsnější prostor- cítí se bezpečněji a taky velké mezery i ve fusaku se tolik neohřejí -hlavně volné místo u nožiček
pak je tam vzduchová kapsa se studeným vzduchem.Můj názor taky je,že bych tu 1000,- raději investovala do šetrnější očkovací vakcíny.
Kolečka u 4kolky jsou odpružená i v předu-pod hlavičkou-to jen pro úplnost představy. Mi se špatně jezdilo se zdojenými golfáčovými kolečky ve sněhu a to byly trošku větší.4 kolka je super. Přeju hodně zdaru při vybírání. Jana

Olině

(Andri, 21. 3. 2007 15:02)

Oli, já čekám koncem srpna a taky se budu koukat jen po taškách, zkusím se v obchodě zeptat a hlavně vyzkoušet tam Uni tašku, nějakou větší, ale myslím, že s nánožníkem to bude na zimu OK :-) Korba se mi zdá malá...
dej pak vědět, jak ses rozhodla...pa Andri

Olině

(Jitka, 21. 3. 2007 14:33)

Oli já tento kočárek mám a kupovala jsem jej bez korbičky,zdá se mi to zbytečné,když je HQ tak výborně dělaný.Myslím si že ti opravdu bude stačit jen taška+fusak+nánožník a když se ti originál taška zdá úzká tak skuz universal,ale ty z mojí vlastní skušenosti bývají zase kratší a širší.Tohle je jen můj názor,samozřejmě záleží na tobě.Přeji ti dobrý výběr.J.

BABY MERC

(Zdena, 21. 3. 2007 14:01)

Zaujaly mě kočárky BABY MERC na www.misty.cz. Jak se vám zdají? Slyšela jsem, že jsou hodně pružné!

HQ Raptor 3 spin

(Olina, 21. 3. 2007 13:47)

Také se nám líbí kočárek HQ Raptor 3 spin, ale váháme, zda koupit korbičku, nebo stačí jen přenosná taška. Dítě čekáme koncem července. Poraďte. Taška se mi zdá hodně úzká! Budu ji potřebovat i v zimě, když bude mít malá 5 měsíců?

Tako City Voyager

(Katka, 21. 3. 2007 13:12)

znova Katka. taky máme tento kočár.byla sem z těch testů kočárků na nervy.jenže sme ho kupovali přímo v polsku tak moc v reklamaci nevěřím. proto taky scháním kvalitní golfáč abysme omezili jeho používání.taky mi připadne špatně skladný v autě a zlobí nás neustále brzda u kočáru.no děs

golfáč

(Katka, 21. 3. 2007 13:05)

ahoj,mám čilého půl ročního kluka a chtěla bych koupit kočárek golfové hole.aby byl vzhledný dobře se skládat a pěkně se mu v něm jezdilo.prostě funkční.poraďte mi vaše zkušenosti?

Alu sprint

(Petra, 21. 3. 2007 12:12)

Lucce děkuji za informace.Moc nám pomohly při rozhodování.Pro Dhav:Koupili jsme si kočárek Alu sprint a zatím jsme nepřišli na nic,co by nám nevyhovovalo.Je opravdu moc pěkný a není pravda,že by měl nízký podvozek.Přítel má 185 cm a nemá s ním problém.Kupovali jsme ho ve Val.Meziříčí v obchodě Darababy.Jde objednat i přes internet na www.darababy.cz.Doporučuji se na stránky podívat.Dostali jsme k němu veškeré vybavení,které se normálně dokupuje (pláštěnku,síťku,tašku,nánožníky,deku + polštářek a navíc náhradní potah autosedačky).I s autosedačkou stojí jen Kč 9 500,--.

Herqules razor 6

(Andri, 21. 3. 2007 12:09)

Díky moc za názory, právě jsem mluvila s paní od Babyexpert a dodávám info:
Zadní kola - průměr 25cm, přední kola - 20cm
Kola - nenafukovací, ale gumová, pevná, nedají se propíchnout
Taška - vnitřní rozměry 73cm x 25 cm
Korba - vnitřní rozměry 77 x 35,5 cm

Takže se těším, až si ho okouknu a omakám :-) Jen ta taška mi přijde dost malá, ale určo se dá řešit nějakou větší Uni taškou + origoš nánožník od HQ...vyzkoušíme na prodejně...dám pak vědět ;-)

Tako City Voyager

(Jitka, 21. 3. 2007 10:55)

Ahoj lidičky,jak jste dopadly s reklamací kočárku, vrátily vůbec někomu peníze? Nám ho po 14 dnech vyreklamovaly, ale pružiny jenom potáhly nějakou páskou v barvě kočárku, to se mi vůbec nelíbí. A na ostatní věci reagovaly s tím že to je výmysl. Zkusím napsat na ČOI co mi tam řeknou.

Andri

(Jitka, 21. 3. 2007 9:55)

Ahoj Andri.Já si myslím že ti postačí jen taška a nánožník.HQ je výborně dělaný,takže do kčárku opravdu nefouká a stejně v zimě budeš mít mimi i ve fusaku.Já tak jezdila taky a úplně to stačilo.Co se týče kostek tak kočárek má nastavitelné odpružení na zadních kolech na předních ne - je to sportovní kočárek a později až bude mimi větší,sedět a bude živější velké odpružení by bylo nebezpečné.( tak my to vysvětlil odborník když jsem se na odpružení ptala).Jinak je HQ senzační,stabilní a pěkný kočárek.Přeji štastný výběr.


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115

následující »