Jdi na obsah Jdi na menu
Reklama:
 


Jak vybrat kočárek

27. 12. 2006

Jak vybrat správný kočárek, čeho si všímat?

Nabídka kočárku je obrovská a my jsme u prvního miminka tápali a hledali, nevěděli jsme přesně na co se dívat, proto se tady pokusím shrnout naše zkušenosti, čím se řídit.

  1. Je rozdíl v tom, zda sháníte kočárek do velkého města nebo na vesnici. Maminky ve městě určitě ocení lehčí, skladné kočárky, se kterými se snáze dostanou do MHD nebo je rychle složí do kufru auta. A naopak - je nesmyslné kupovat odlehčený kočár za 30 tisíc, pokud 90% času bude miminko "zaparkované" pod oknem na zahradě.
  2. Trojkolka versus čtyřkolka – když pominu vzhled, na který má každý jiný názor, je důležité si uvědomit, že zatímco rozdíl mezi drahým a levným čtyřkolákem je většinou jen ve váze a případném ”vrzání”, mezi drahou a levnou tříkolkou může být - kromě již zmíněného - obrovský rozdíl i ve stabilitě! Myslete na bezpečí svého miminka a pokud zvažujete nákup některé levnější tříkolky, otestujte si v obchodě dobře její stabilitu! Zatímco dražší tříkolky mají zadní kola lehce skosená (jako mají třeba i vozíčky pro handicapované sportovce) levné varianty tento ”detail” většinou nenabízí a rozdíl ve stabilitě takovýchto kočárků je obrovský.
  3. Trojkombinace versus sólo hluboký kočár a posléze sporťák – záleží na volbě každého. Někdo dá přednost na prvního půl roku klasickému hlubokému kočárku, (který se dá za dobré ceny koupit v bazárcích) a později koupí nový sporťák.......jiný volí rovnou jeden kočár, který už od začátku nabízí všechny možnosti
  4. Cena – tady platí každý podle svých možností. Jen radím dobře počítat, protože někdy mohou lacinější kočárky přijít ve finále dráž. Pokud můžete, tak si za kvalitu raději připlaťte. Tím nechci říci, že nejdražší je ten nejlepší - kdepak - to ne, ale než půjdete nakupovat dobře zvažujte, co všechno od kočárku očekáváte, co nutně potřebujete a co naopak s klidem oželíte.


 

Čeho si všímat dále

Kola – obecně platí, že čím větší tím lepší. Určitě raději nafukovací než takové ty ”golfáčové”. V terénu nebo ve sněhu jsou malá kola strašně neobratná.
Rozměry korby – dítě tráví v hluboké korbě cca 6-7 měsíců. Pediatři doporučují, aby nepřecházelo na sporťák dokud samo nesedí. Musíte zvážit, zda vaše mimiko bude mít půl roku v létě čí v zimě (kdy je potřeba fusak), obecně se ale dá říci, že délka korbičky +/- 80cm je postačující.
Výška hluboké korbičky nad zemí – pokud jste vyšší, budete trávit polovinu procházky shrbení – z počátku je člověk věčně skloněný nad miminkem, tak myslete na svá záda.
Výškově nastavitelná rukojeť – tak aby vyhovovala oběma rodičům.
Vybírejte si spojenou rukojeť – ne takové ty dvě ručky jako mívají golfáče – kočárek je snáze ovladatelný.
Váha kočárku + jeho skladnost a případná ”snášenlivost” s kufrem vašeho auta
Rozpětí kol – pokud budete jezdit výtahem, dobře si vše přeměřte, stejně tak i případné dveře u pediatra či jiné překážky, které by vám v budoucnu mohly znesnadnit pohyb.
Dobře si zkontrolujte, aby dno korby bylo hladké, rovné – může se to zdát jako bláznivý nápad, ale my jsme při našem lítání po obchodech s hrůzou zjistili, že jsou na trhu i kočárky, které mají místo pevného dna jen jakousi kovovou mříž přes kterou je tenoučká vrstva molitanu – chudák miminko jako by leželo na roštu!
Také si pořádně překontrolujte brzdy! - bez legrace, ne u každého kočárku máte jistotu, že opravdu drží.
Sporťák – po nebo proti směru jízdy – věčné dilema – ty z vás, kteří váhají nad určitým typem kočárku právě proto, že nenabízí sportovní sedačku čelem k rodičům mohu ujistit, že zhruba od 8-i měsíců bude dítě zajímat vše kolem něj (mimo vás :-) a bude stejně chtít sedět ve směru jízdy a mít rozhled – a vy si zvyknete určitě pomaleji, ale brzy jeho nálady i lumpárny poznáte úplně stejně i "pozpátku":-) Takže pro mimčo je směr od vás v pohodě, ale sami zvažte, jakému pohledu dáte přednost vy.
Sportovní sedačka – její záda by měla jít vždy polohovat do lehu – ať už plynule nebo v několika polohách. Raději se vyhněte kočárkům které nabízejí ”sedící” sedačky – takové, co se sklápí celé, jako židlička. Uvědomte si, že vaše miminko přejde na sporťák okolo sedmi měsíců a jeho páteř rozhodně nebude připravená na spaní v sedě! Snad pro starší děti, které už v kočárku nespí a nebo pokud mimi usne během nákupu – a pak hurá rychle domů, rozhodně tento typ sedačky ale není vhodný na to, abyste s ním vyráželi na delší ”spací” procházky. Taky nespíte rádi na židli – nenuťte k tomu vaše miminko.
Polohování nožiček – s výhodou
Materiály – vyhněte se bavlně jako vnějšímu potahu. Navzdory ujištěním prodavačů, že je to přírodní materiál speciálně ošetřený, můžete si být si být jistí, že za dva tři měsíce (obzvláště pokud budete mít letní mimi) bavlněná látka vyšisuje a kočárek bude vypadat jako po 3. dítěti. S výhodou vybírejte materiály, které jsou snadno ošetřitelné – omyvatelné, případně se dá celý potah z kočárku stáhnout a přeprat – až vaše miminko vylije v kočárku svůj první hrníček šťávy, určitě si vzpomenete.......
Slunečník versus překlápěcí rukojeť kočárku – záleží na vás. Někdo bude bránit do krve přehazovací rukojeť, jiný vám řekne, že stejně bravurně zvládne bleskově nastavit slunečník, když zahne proti sluníčku – záleží na každém co si zvolí. Určitě jsou obě varianty vyhovující. Překlápěcí rukojeť je fajn v případě, když hodně fouká.
Pětibodové pásy - jednoznačně obrovská výhoda - obzvláště pokud je dítko živější
Košík pod kočárkem - zvažte zda budete potřebovat, aby sloužil na transport větších nákupů, zkontrolujte si také zda je snadno dostupný
Údržba kočárku - informujte se u prodavače, které části potahu jsou odnimatelné a jakou údržbu daný materiál vyžaduje. Obecně platí - čím více lze kočárek "vystriptýzovat", tím lépe. Přeci jen za ty dva roky co ho budete používat se nastřádají různé nehody.


 

Vychytávky, které mít nemusíte, ale které jsou super, když je máte:

Otočná kola usnadňující zatáčení kočárku - odpadá nadzvedávání na každém rohu
Ruční brzda na rukojeti kočárku - ocení hlavně ti, kteří budou častěji zdolávat kopce – odpadají takové ty situace, kdy kočár za sebou vláčí maminku, která brzdí podrážkama co to dá.
Plynulé polohování dna v korbičce - skvělé např. když je miminko nachlazené – můžete ho lehunce naklopit a lépe se mu dýchá.
Podvozek na který se dá nacvaknout autosedačka - oceníte např. při nákupech
Odvětrávání korbičky – prima proti ”zapaření” miminka nejen v letních měsících
Slídové okénko ve střeše kočárku – na ”hlídání” :-)
Pumpička na kola – neurazí a při malém defektu může pomoci dojet. I když přiznám, že když jsme my píchli kolo, byla to pořádná díra, takže na dojetí bychom museli mít kompresor :-)


 

Hurá do obchodu!

I když se rozhodnete kupovat kočárek přes internet - často to výjde cenově lépe, určitě si napřed zajděte do obchodu. Nejlépe je udělat si s partnerem doma seznam věcí, které od kočárku očekáváte a pak vyrazit na "výlet" do obchodu. Udělejte si na to čas, určitě běžte oba - a nejlépe aby se vám to časově hodilo, žádná honička - no prostě "výlet". Jo a nezapomeňte se vyzbrojit vlastním centimetrem. Často se stává, že prodavači loví rozměry kočárku z různých brožur a stejně vám ve finále nejsou schopni říci, zda je to vnitřní či vnější rozměr korbičky. Pohrajte si tam. Vyberte si pár kočárků, které vás něčím zaujaly a pak si je otestujte. Udělejte si závody ve skládání, polohování, slalomovou dráhu, no prostě vyblbněte se - jen tak zjistíte, který kočárek vám opravdu vyhovuje. Nezapomeňte, že jej budete používat minimálně další dva roky a bylo by škoda dát spoustu peněz a po měsíci zjistit, že vás ten kočárek dohání k šílenství. (což se bohužel děje spoustě lidí). Projděte si všechny body na vašem seznamu a podle toho, jak který kočárek uspěl, vyberte si svého favorita. Jo a nenechte se nutit prodavačem do okamžitého nákupu. To, že jste 2 hodiny "trénovali" na prodejně vás ještě nezavazuje k nákupu! Taky si nechejte radit jen v "rozumné" míře. Bohužel často platí, že prodavač chválí jen to, co má na obchodě (logicky) takže se vám klidně může stát, že ve vedlejším obchodě vám ten do nebe vychvalovaný kočárek naopak pomluví do posledního šroubku. Prostě nechte se informovat a pak se řiďte vlastním rozumem. Hodně štěstí při nákupech!


A ještě jedna malinká rada na závěr - věřím, že budete mít štěstí a váš kočárek bude bezporuchový (jako ten náš) - ale stejně pro příklad reklamace, zeptejte s v tom daném obchodě již při koupi, jaké nabízejí podmínky. Některé obchody - předpokládám, že pouze kamenné - vám totiž zaručí, že po dobu reklamace budete mít k dispozici jejich "erární" kočárek. Může se to zdát jako zanedbatelná maličkost - ale když na reklamaci dojde, je v tom rozdíl obrovský. Reklamace může trvat až 30 dnů a jen si představte být 30 dnů imobilní bez kočárku s malým nechodícím mimčem.......pokud není k ruce nikdo, kdo by vám kočárek půjčil, museli byste nejspíše investovat do nějakého bazárkového a ten pak zase prodávat - no prostě opět výdaje a trable navíc - proto se raději ptejte předem. To byl jeden z důvodů, proč jsme se rozhodli pro nákup v kamenném obchodě.

Prosba
V komentářích se množí dotazy na jednotlivé typy kočárků, proto mám na vás prosbu - Až budete mít kočárek koupený a otestovaný v praxi, vraťte se prosím na tyto stránky a podělte se se svými zkušenosti a postřehy (kladnými i zápornými) ohledně konkrétních značek kočárků. Za všechny budoucí rodiče, kteří hledají dobré rady, vám moc děkuji. -

Pokud přidáváte svoje zkušenosti s konkrétním typem kočárku, uveďte prosím do nadpisu jeho název - usnadníte tak ostatním rodičům orientaci. Děkuji.

No a protože komentářů již notně přibylo, doporučuji si usnadnit práci, a pokud hledáte recenze na konkrétní značku, používat při hledání ctrl+F.

 

Komentáře

Přehled komentářů

Graco Tour Deluxe

(Zuzana, 19. 7. 2009 20:54)

Ak by mal niekto záujem, tak predávam dvojkombináciu Graco Tour Deluxe, po jednom dieťati v dobrom stave, otočné predné dvojité kolieska, dve náhradné dávam k nemu zadarmo, fusakotaška pre novorodenca, preklápacia strieška, hodiny, teplomer a dva úložné priestory na rúčke, na rúčke je aj miesto pre dve fľaše a pred dieťaťom je pultík s miestom na fľaše. Kočík má mechanizmus skladania jednou rukou. Kupovala som ho spod ruky cez net, ale v porovnaní s mojim Jane Powertrack mi vôbec nesadol, tak ho rovno predávam ďalej. Kúpila som ho za 150 eur, predám ho dohodou, je k nemu všetko príslušenstvo.

Babypoint V3

(Zuzana, 19. 7. 2009 15:45)

Ešte k tej priestrannosti kočíka, vanička sa dole zužuje , je osadená dosť nízko ale je dosť hlboká, moja na Coletto Austin bola o dosť plytšia, ale v princípe boli veľkosťou skoro rovnaké a zmestí sa tam väčšie dieťa v zime s fusakom do tých 5 mesiacov. Ja som prechádzala na športovú časť v piatich mesiacoch a bolo to v pohode. Kamoška s babypontom mala síce staršieho syna o 3 mesiace ale zasa bol menší tak ho tam mala do 6tich. Športovú časť má V3 s polohovateľnou opierkou chrbta aj nôh, ale nemyslím si že by bola vhodná do dvoch, resp. 2 a pol roka, pretože je dosť malá a kamoška kupovala nový kočík keď mal malý zhruba 10 mesiacov, lebo s týmto nebola vôbec spokojná. Jediné pozitívum šporťáku bolo že sa dala sedačka otočiť v a v protismere jazdy, inak nič moc kočík a za tie peniaze sa dá kúpiť oveľa lepší.

Je vhodný kočárek casualplay?

(Eliška Bergerová, 19. 7. 2009 10:23)

Dobrý den,v srpnu čekám miminko a vybrala jsem si kočárek casualplay,oranžové barvy.Je vhodný?
Odepište mi prosím kdo tomuto kočárku rozumí.
Jsem prvorodička a tak toho moc o kočárkách nevím.
Odepište na e-mail:eliska.bergerka@seznam.cz
Předem moc děkuji!

Coletto a Babypoint V3

(Zuzana , 18. 7. 2009 0:52)

Čaute kočky, snáď Vám pomôže moja skúsenosť s kočíkmi Coletto a Babypoint. Coletto aveo som síce nemala ale mala som Coletto Austin 4 trojkombináciu a bol to fantastický kočík, nemal súce nafukovacie kolesá, ale jazdné vlastnosti ako aj odpruženie mal super takže coletto by som brala kedykoľvek. Čo sa týka Babypointu V3, tak pôvodne som mala mať ten, s kamoškou sme si vyberali kočíky naraz a našťastie ona mala bábo skôr o dva mesiace a mohla som si kúpu rozmyslieť. Jazdné vlastnosti mal príšerné, išlo sa s ním ťažko a v porovnaní s našimi kočíkmi sme ju stále ľutovali ako sa nadrela, v zime s ním v snehu nemala šancu, otočné kolieska boli tak malé že bábo cítilo každý výmol takže v žiadnom prípade neodporúčam. Ako trojkombináciu by som doporučila radšej coletto austin, ale aj to som bola spokojná len s hlbokou časťou a potom sme ju predali, šporťák nám bol malý a tak sme zobrali spod ruky Jane Powertrack a teraz prechádzame na jane slalom.

CHICCO TRIO TOUR 4

(Aneta, 17. 7. 2009 14:11)

Prosím Vás, nemáte niekto skúsenosti s týmto kočíkom?
Tiež by som chcela vedieť, ako sa s ním jazdí po snehu.
Nechcem trojkolku, tak preto som si vybrala tento kočík.

Odkaz pre Terezu

(Lenka, 17. 7. 2009 14:09)

Terezka ak chcete priestranné golfáče tak po mojich skúsenostiach s kočíkmi jedine TFK BUGGSTER

Coletto aveo

(PetraR, 13. 7. 2009 14:02)

Ahoj. Nemáte někdo doma kočárek Coletto aveo? Jak jste s ním spokojení, jak se jezdí, je pro dítě pohodlný?Mě se hrozně líbí čtyřkolka, je to novinka 2009.

baby point Kočárek V3-2008

(Gabča, 9. 7. 2009 13:30)

Prosím napište mi jaké máte zkušenosti s těmito kočárky.Co podvozek,prostornost jak korby,tak sporťáku???Díky za Vaše připomínky.

RE> Hoco Tornado

(Katka, 6. 7. 2009 12:49)

Dobry den, kocarek mame, a jsme s nim spokojeni, pouzivame ho jiz deset mesicu. Je stabilni a vyborne se ridi i v hlubokem snehu. Korbicka je trochu uzka, takze od ctvrteho mesice jsme meli fusak na sportaku, protoze se s nim mala do korby nevesla, ale jsou tam popruhy a fungovalo to bajecne. V teplejsich mesicich nemate problem. Vsechny casti se daji bajecne kombinovat. Doporucuji.

Hoco Tornado

(Dana, 28. 6. 2009 11:33)

Ahoj,
přemýšlím nad koupí kočárku Hoco Tornado, ale bojím se stability tříkolky. Nemáte někdo zkušenosti s tímto kočárkem? Předem Vám moc děkuji.

golfáč pro Terezu

(Petra, 10. 6. 2009 12:27)

Za sebe doporučuji Chicco Multiway. Jezdíme s nima už rok a pořád jsou super. Vydržely i trochu horší terén (lesní cestu)díky větším kolům. A místa je v nich dost i pro tříleté dítě. Náš Matěj má 85 cm. a místa spoustu.

Autosedačka Aygo

(Petra, 8. 6. 2009 15:41)

Ahoj,
mám velkou prosbu. Koupila jsem si kočárek Aygo /i s autosedačkou/, všechno je super, ale teď si říkám, jestli zvládnu autosedačku připevnit do auta... Můžete mi, prosím, někdo poradit, zda je to obtížné? Omlouvám se za svůj úplně "laický" dotaz, ale mám z toho trošku obavu. Všem moc děkuji.

Firkon

(Magda, 2. 6. 2009 13:46)

Ahoj maminky, vybíráme právě kočárek a moc se nám líbí Firkon F7 nebo IVONE. Nevíte, kde by se dal koupit v jižních Čechách? Chtěla bych ho nejdřív vidět, než ho pořídíme.
Díky moc.

prostornější golfáče

(Tereza, 26. 5. 2009 13:18)

Hoj maminky.Prosím o radu.Naše dítko má 18 měsíců a potřebujem golfky do kterých se pohodlně vejde.Jak na šířku tak na délku.Malej má 90 cm a my zoufale hledáme pro něj pohodlíčko.Prosím poraďte.

Chicco trio s3

(Dana, 25. 5. 2009 9:47)

Ahoj maminky už 14 dní máme na světě naší malou Emu a vozíme jí v tomhle kočárku,když se narodila vážila 4kg a měří 50cm a do kočárku se nám perfektně vejde,je prostornej a skvěle jezdí.Máme 7miletou dceru a kočárek vpohodě vozí sama,má plastová kola a vůbec v tom nevidím problém,naopak nemusim se na chodníku vyhýbat sklu.Opravdu doporučujeme!!!!!!

3kombinace Quinny nebo Peg Perego

(Helena, 16. 5. 2009 10:41)

Prosím napište mi jaké máte zkušenosti s těmito kočárky.Co podvozek,prostornost jak korby,tak sporťáku???Díky za Vaše připomínky.

Firkon

(Lucka, 13. 5. 2009 18:24)

Zdravím maminky, píšu svoje zkušenosti s kočárkem Firkon - tříkokolka. Po šíleně dlouhém zkoumání jaký kočárek koupit jsme se rozhodli pro Firkon. Jezdíme s ním už 8. měs. a bohužel nejsme spokojeni. Špatně se nám ovládá, přední kolečko si většinou dělá co chce, člověk musí vynaložit velkou sílu, aby ho ukočíroval, je hodně těžký a jednou rukou neovladatelný (tiše závidím maminkám v samoobsluze, jak mají v jedné ruce košík a s druhou jezdí kočárkem, u nás úplně nemyslitelná věc). Již podruhé máme problém s ložiskama v kolečkách, rychle se vydrolí a kočárek je pak nepojízdný, takže je musíme vyměnit. Jediná pozitivní věc je veliká korbička, ještě teď v ní malého vozíme, protože ještě nesedí. Je poněkud větší mimi, už v 5. měs. měl 72 cm, takže v zimě ve fusaku se nám tam tak akorát vešel. Závěrem - příště bychom si ho už nekoupili. Manžel už nechce o tříkolce ani slyšet, jedině prý čtyřkolový kočárek. Mějte se hezky a ať vám kočárky slouží lépe než nám. L.

Vozik za kolo vs cyklosedacka

(Dasik, 10. 5. 2009 18:43)

Dobrý den děkuji za rady my jsme si nakonec vozík půjčili na víkend a můžu říct,že malý v pohodě(snad to nezakřiknu) a my vcelku taky,musím uznat že se s tím opravdu dobře jezdí.Měli jsme croozera,ikdyž je pravda že občas by to chtělo to odpružení.Takže máme vyzkoušeno a uvidíme.Takže ještě jednou díky a mějte se hezky.

Cam mb x6 versus chicco sada tour 4

(erica, 10. 5. 2009 9:38)

Milé maminky, potřebovala bych poradit. Vybírám kočárek pro mé první děťátko a nemohu se rozhodnout. V obchodech je velké množství značek a každý Vám řekne něco jiného!Můžete mě poradit a napsat Vaše názory na tyto dva modely, jaké s nimi máte zkušenosti? Jsem z toho již zoufalá!!!Moc děkuji za infa...

inglesina

(Sapawin, 9. 5. 2009 18:42)

Milé maminky, koupili jsme Inglesinu Magnum 2008 na podvozku Ergo Bike a jsme velice spokojení. Jednak má tento kočárek poměrně velkou korbu (84cm), krásně houpe a pruží, má velká nafukovací kola (zvládnou v pohodě i terén na horách v lese), veliký nákupní košík (není problém vzít 3 balíky plen, balení vod atd.), potah se dá prát a korbička může být natočena po i proti směru jízdy. Rychle jde předělat na sporťák, má polohovatelná záda do 4 poloh a 5ti bodové pásy. Na podvozek jde naklapnout autosedačka Huggy, takže na nákup autem není problém. Koupili jsme to celé jako set (vanička Magnum, autosedačka,taška, pláštěnka, moskytiéra, pumpička). Jen pumpička byla nekvalitní (Teutonia), tak jsme si museli koupit novou. Ta původní praskla po druhém použití. Komu nejde o výkřik módy, ale o opravdu funkční kočár, myslím, že to je on.


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115

následující »