Jdi na obsah Jdi na menu
Reklama:
 


Jak vybrat kočárek

27. 12. 2006

Jak vybrat správný kočárek, čeho si všímat?

Nabídka kočárku je obrovská a my jsme u prvního miminka tápali a hledali, nevěděli jsme přesně na co se dívat, proto se tady pokusím shrnout naše zkušenosti, čím se řídit.

  1. Je rozdíl v tom, zda sháníte kočárek do velkého města nebo na vesnici. Maminky ve městě určitě ocení lehčí, skladné kočárky, se kterými se snáze dostanou do MHD nebo je rychle složí do kufru auta. A naopak - je nesmyslné kupovat odlehčený kočár za 30 tisíc, pokud 90% času bude miminko "zaparkované" pod oknem na zahradě.
  2. Trojkolka versus čtyřkolka – když pominu vzhled, na který má každý jiný názor, je důležité si uvědomit, že zatímco rozdíl mezi drahým a levným čtyřkolákem je většinou jen ve váze a případném ”vrzání”, mezi drahou a levnou tříkolkou může být - kromě již zmíněného - obrovský rozdíl i ve stabilitě! Myslete na bezpečí svého miminka a pokud zvažujete nákup některé levnější tříkolky, otestujte si v obchodě dobře její stabilitu! Zatímco dražší tříkolky mají zadní kola lehce skosená (jako mají třeba i vozíčky pro handicapované sportovce) levné varianty tento ”detail” většinou nenabízí a rozdíl ve stabilitě takovýchto kočárků je obrovský.
  3. Trojkombinace versus sólo hluboký kočár a posléze sporťák – záleží na volbě každého. Někdo dá přednost na prvního půl roku klasickému hlubokému kočárku, (který se dá za dobré ceny koupit v bazárcích) a později koupí nový sporťák.......jiný volí rovnou jeden kočár, který už od začátku nabízí všechny možnosti
  4. Cena – tady platí každý podle svých možností. Jen radím dobře počítat, protože někdy mohou lacinější kočárky přijít ve finále dráž. Pokud můžete, tak si za kvalitu raději připlaťte. Tím nechci říci, že nejdražší je ten nejlepší - kdepak - to ne, ale než půjdete nakupovat dobře zvažujte, co všechno od kočárku očekáváte, co nutně potřebujete a co naopak s klidem oželíte.


 

Čeho si všímat dále

Kola – obecně platí, že čím větší tím lepší. Určitě raději nafukovací než takové ty ”golfáčové”. V terénu nebo ve sněhu jsou malá kola strašně neobratná.
Rozměry korby – dítě tráví v hluboké korbě cca 6-7 měsíců. Pediatři doporučují, aby nepřecházelo na sporťák dokud samo nesedí. Musíte zvážit, zda vaše mimiko bude mít půl roku v létě čí v zimě (kdy je potřeba fusak), obecně se ale dá říci, že délka korbičky +/- 80cm je postačující.
Výška hluboké korbičky nad zemí – pokud jste vyšší, budete trávit polovinu procházky shrbení – z počátku je člověk věčně skloněný nad miminkem, tak myslete na svá záda.
Výškově nastavitelná rukojeť – tak aby vyhovovala oběma rodičům.
Vybírejte si spojenou rukojeť – ne takové ty dvě ručky jako mívají golfáče – kočárek je snáze ovladatelný.
Váha kočárku + jeho skladnost a případná ”snášenlivost” s kufrem vašeho auta
Rozpětí kol – pokud budete jezdit výtahem, dobře si vše přeměřte, stejně tak i případné dveře u pediatra či jiné překážky, které by vám v budoucnu mohly znesnadnit pohyb.
Dobře si zkontrolujte, aby dno korby bylo hladké, rovné – může se to zdát jako bláznivý nápad, ale my jsme při našem lítání po obchodech s hrůzou zjistili, že jsou na trhu i kočárky, které mají místo pevného dna jen jakousi kovovou mříž přes kterou je tenoučká vrstva molitanu – chudák miminko jako by leželo na roštu!
Také si pořádně překontrolujte brzdy! - bez legrace, ne u každého kočárku máte jistotu, že opravdu drží.
Sporťák – po nebo proti směru jízdy – věčné dilema – ty z vás, kteří váhají nad určitým typem kočárku právě proto, že nenabízí sportovní sedačku čelem k rodičům mohu ujistit, že zhruba od 8-i měsíců bude dítě zajímat vše kolem něj (mimo vás :-) a bude stejně chtít sedět ve směru jízdy a mít rozhled – a vy si zvyknete určitě pomaleji, ale brzy jeho nálady i lumpárny poznáte úplně stejně i "pozpátku":-) Takže pro mimčo je směr od vás v pohodě, ale sami zvažte, jakému pohledu dáte přednost vy.
Sportovní sedačka – její záda by měla jít vždy polohovat do lehu – ať už plynule nebo v několika polohách. Raději se vyhněte kočárkům které nabízejí ”sedící” sedačky – takové, co se sklápí celé, jako židlička. Uvědomte si, že vaše miminko přejde na sporťák okolo sedmi měsíců a jeho páteř rozhodně nebude připravená na spaní v sedě! Snad pro starší děti, které už v kočárku nespí a nebo pokud mimi usne během nákupu – a pak hurá rychle domů, rozhodně tento typ sedačky ale není vhodný na to, abyste s ním vyráželi na delší ”spací” procházky. Taky nespíte rádi na židli – nenuťte k tomu vaše miminko.
Polohování nožiček – s výhodou
Materiály – vyhněte se bavlně jako vnějšímu potahu. Navzdory ujištěním prodavačů, že je to přírodní materiál speciálně ošetřený, můžete si být si být jistí, že za dva tři měsíce (obzvláště pokud budete mít letní mimi) bavlněná látka vyšisuje a kočárek bude vypadat jako po 3. dítěti. S výhodou vybírejte materiály, které jsou snadno ošetřitelné – omyvatelné, případně se dá celý potah z kočárku stáhnout a přeprat – až vaše miminko vylije v kočárku svůj první hrníček šťávy, určitě si vzpomenete.......
Slunečník versus překlápěcí rukojeť kočárku – záleží na vás. Někdo bude bránit do krve přehazovací rukojeť, jiný vám řekne, že stejně bravurně zvládne bleskově nastavit slunečník, když zahne proti sluníčku – záleží na každém co si zvolí. Určitě jsou obě varianty vyhovující. Překlápěcí rukojeť je fajn v případě, když hodně fouká.
Pětibodové pásy - jednoznačně obrovská výhoda - obzvláště pokud je dítko živější
Košík pod kočárkem - zvažte zda budete potřebovat, aby sloužil na transport větších nákupů, zkontrolujte si také zda je snadno dostupný
Údržba kočárku - informujte se u prodavače, které části potahu jsou odnimatelné a jakou údržbu daný materiál vyžaduje. Obecně platí - čím více lze kočárek "vystriptýzovat", tím lépe. Přeci jen za ty dva roky co ho budete používat se nastřádají různé nehody.


 

Vychytávky, které mít nemusíte, ale které jsou super, když je máte:

Otočná kola usnadňující zatáčení kočárku - odpadá nadzvedávání na každém rohu
Ruční brzda na rukojeti kočárku - ocení hlavně ti, kteří budou častěji zdolávat kopce – odpadají takové ty situace, kdy kočár za sebou vláčí maminku, která brzdí podrážkama co to dá.
Plynulé polohování dna v korbičce - skvělé např. když je miminko nachlazené – můžete ho lehunce naklopit a lépe se mu dýchá.
Podvozek na který se dá nacvaknout autosedačka - oceníte např. při nákupech
Odvětrávání korbičky – prima proti ”zapaření” miminka nejen v letních měsících
Slídové okénko ve střeše kočárku – na ”hlídání” :-)
Pumpička na kola – neurazí a při malém defektu může pomoci dojet. I když přiznám, že když jsme my píchli kolo, byla to pořádná díra, takže na dojetí bychom museli mít kompresor :-)


 

Hurá do obchodu!

I když se rozhodnete kupovat kočárek přes internet - často to výjde cenově lépe, určitě si napřed zajděte do obchodu. Nejlépe je udělat si s partnerem doma seznam věcí, které od kočárku očekáváte a pak vyrazit na "výlet" do obchodu. Udělejte si na to čas, určitě běžte oba - a nejlépe aby se vám to časově hodilo, žádná honička - no prostě "výlet". Jo a nezapomeňte se vyzbrojit vlastním centimetrem. Často se stává, že prodavači loví rozměry kočárku z různých brožur a stejně vám ve finále nejsou schopni říci, zda je to vnitřní či vnější rozměr korbičky. Pohrajte si tam. Vyberte si pár kočárků, které vás něčím zaujaly a pak si je otestujte. Udělejte si závody ve skládání, polohování, slalomovou dráhu, no prostě vyblbněte se - jen tak zjistíte, který kočárek vám opravdu vyhovuje. Nezapomeňte, že jej budete používat minimálně další dva roky a bylo by škoda dát spoustu peněz a po měsíci zjistit, že vás ten kočárek dohání k šílenství. (což se bohužel děje spoustě lidí). Projděte si všechny body na vašem seznamu a podle toho, jak který kočárek uspěl, vyberte si svého favorita. Jo a nenechte se nutit prodavačem do okamžitého nákupu. To, že jste 2 hodiny "trénovali" na prodejně vás ještě nezavazuje k nákupu! Taky si nechejte radit jen v "rozumné" míře. Bohužel často platí, že prodavač chválí jen to, co má na obchodě (logicky) takže se vám klidně může stát, že ve vedlejším obchodě vám ten do nebe vychvalovaný kočárek naopak pomluví do posledního šroubku. Prostě nechte se informovat a pak se řiďte vlastním rozumem. Hodně štěstí při nákupech!


A ještě jedna malinká rada na závěr - věřím, že budete mít štěstí a váš kočárek bude bezporuchový (jako ten náš) - ale stejně pro příklad reklamace, zeptejte s v tom daném obchodě již při koupi, jaké nabízejí podmínky. Některé obchody - předpokládám, že pouze kamenné - vám totiž zaručí, že po dobu reklamace budete mít k dispozici jejich "erární" kočárek. Může se to zdát jako zanedbatelná maličkost - ale když na reklamaci dojde, je v tom rozdíl obrovský. Reklamace může trvat až 30 dnů a jen si představte být 30 dnů imobilní bez kočárku s malým nechodícím mimčem.......pokud není k ruce nikdo, kdo by vám kočárek půjčil, museli byste nejspíše investovat do nějakého bazárkového a ten pak zase prodávat - no prostě opět výdaje a trable navíc - proto se raději ptejte předem. To byl jeden z důvodů, proč jsme se rozhodli pro nákup v kamenném obchodě.

Prosba
V komentářích se množí dotazy na jednotlivé typy kočárků, proto mám na vás prosbu - Až budete mít kočárek koupený a otestovaný v praxi, vraťte se prosím na tyto stránky a podělte se se svými zkušenosti a postřehy (kladnými i zápornými) ohledně konkrétních značek kočárků. Za všechny budoucí rodiče, kteří hledají dobré rady, vám moc děkuji. -

Pokud přidáváte svoje zkušenosti s konkrétním typem kočárku, uveďte prosím do nadpisu jeho název - usnadníte tak ostatním rodičům orientaci. Děkuji.

No a protože komentářů již notně přibylo, doporučuji si usnadnit práci, a pokud hledáte recenze na konkrétní značku, používat při hledání ctrl+F.

 

Komentáře

Přehled komentářů

Nánožník k Herqulesu

(Marcela, 30. 11. 2006 23:29)

Tak konečně mám sehnaný nánožník!!! 1.9. jsem koupila v Babyexpert v Ostravě modrý Raptor 3 spin, slíbili mi , že nánožníky do zimy budou v prodeji i samostatně. V té době prodávali i na netu kočáry ještě bez nánožníku. Asi za měsíc mi bohužel sdělili, že sice už jim kočáry nově chodí i s nánožníky, ale samostatně jsou neprodejné. Bylo mi to líto, ten ošklivý univerzál jsem nechtěla. Kontaktovala jsem proto www.babyexpert.cz, kde už taky nabízeli kočáry s nánožníky. Požádala jsem je o pomoc s tím, že za nánožník zaplatím jakoukoliv cenu. V říjnu mi ho objednali u výrobce ve Švýcarsku, měl dorazit až v prosinci, ale poslali mi ho už tento týden!! Stál sice 999,- Kč + poštovné 90,- Kč, ale kočárek s ním vypadá mnohem líp než bez něj nebo s univerzálem a vzhledem k ceně kočáru už i ta cena stála za to. Takže jsem strašně ráda, že ho už mám, o to více, že teď už jsou zas i kočárky na www.babyexpert.cz nabízeny zase bez nánožníků. Takže držím palce ve shánění, byla to docela patálie, ale určitě se to podaří i vám!!!!

Denise

(pavla, 30. 11. 2006 22:05)

Děkuji, můžete mi říct, kde jste ho objednávali ?
Nevím, jestli máme koupit trojkolku, nebo čtyřkolku..

pavle

(denisa, 30. 11. 2006 20:54)

dodali nam ho i s nanoznikem, asi pred mesicem, mame razor

Herqules

(Pavla, 29. 11. 2006 11:29)

Dobrý den, včera jsem se byla podívat na kočárek Herqules -protože bydlíme u hranic,byli jsme se podívat v Německu.Bohužel neměli Raptor 3 Spin ale pouze Razor.Ale nejvíc mě zklamalo, že je dodáván bez nánožníku! Vy tady ale píšete, že se k němu dá sehnat. Může mi dát někdo typ a kolik stojí?
Děkuji pavla.jirmusova@seznam.cz

X-lander XA

(Danka, 28. 11. 2006 23:28)

Máme kočárek X-lander XA. Jsme s ním velmi spokojeni. Snadno a lehko se ovládá, zatočíte téměř na místě. Opěrka zad se polohuje zvláštním způsobem, ale jde o zvyk. Madlo i boudičku můžete snadno úplně sundat. Bezva je přídavný polštářek pod hlavičku dokud je děťátko malé. Náš mrňous má 10 měsíců a stále ho používáme. Nánožník je zateplený takže zatím používáme deku. Zimní fusak Combi se tam krásně vejde - mám vyzkoušeno. Jestli máte dotazy pište na sistkovi@seznam.cz . Ráda zodpovím.

Nová kolekce

(Nika, 28. 11. 2006 9:46)

Já jsem taky moc zvědavá na novou kolekci, furt koukám na jejich stránky www.herqules.ch a nic. Doufám, že budeme mile překvapeny!

Nová kolekce

(Giga, 27. 11. 2006 21:33)

holky,nevíte kdy má být ta nová barevná kolekce?
Já čekám stále jestli ji někde neuvidím (někde jsem četla, že na konci listopadu).A vzhledem k TP za dva dny to začíná být důležité:-) Naštěstí maáme v čem na začátku jezdit, ale i tak...Prostě chci HQ co nejdřív:-)))My nakonec zvolili variantu univerzální tašky do sportáku a myslím, že nebudeme litovat.

Herqules

(Lucka, 27. 11. 2006 13:24)

Ahoj maminy,tak po delší době vybírání bych měla také zájem o kočárek Herqules Raptor 3.Zítra bych si ho měla jít objednat.Čekáme miminko na únor a přesto budu volit variantu tašku s fusakem.Mrzí mě,že k tomu mají batoh,budu shanět nějakou tašku.Poradí někdo zda něco sehnal?Díky moc

Herqules

(Tereza, 26. 11. 2006 18:27)

Ahoj maminy, už měsíc jezdím s herqulem a zatím jsem nenašla vadu mám verzi raptor 3 spin. Je to o zvyku poprvé jsem s ním neuměla jezdit ale po chvilce už to bylo dobré. Akorát nasazení pláštěnky je trochu "maturita" takže nenechávat to až na okamžik kdy začne pršet a vyzkoušet si to na suchu. Když jsme se rozhodovali pro kočárek byl našim druhým favoritem také Cortina ale z důvodu lepšího zateplení a stability jsme zvolili Herqula a zatím nelitujeme.

Cam cortina evolution x Herqules 3 spin

(Mikra, 26. 11. 2006 18:09)

Ahoj holky, tak nakonec po dlouhem vybirani kocarku mam dva favority, ze ktrerych jeden vyberu. Jde o cortinu X3 evolution a Herqules raptor spin 3. Jenze fakt nevim ktery. Nemate pro me nahodou nejakou radu, ktera by mi rozhodnuti ulehcila, vase postrehy o techto kocarcich, nejakke jejich srovnani. Moc dekuji.

Jané Slalom Pro nebo X-lander XA?

(Petra, 24. 11. 2006 19:58)

Zdravím a chci se zeptat, jestli máte zkušenosti s těmito kočárky a podělit se o ně? Nejlepší by bylo srovnání, ale moc lidí asi nemá 2 sporťáky :). Díky, Petra

kočárek Herqules

(kclarisa, 22. 11. 2006 10:37)

Zdravím všechny. Máte nějaká zkušenosti s kočárkem Herqules v červené barvě? Zajímá mě jestli barva vybledne. Díky za odpověď.

Kočárek Hoco - Big Foot

(Mikeška, 15. 11. 2006 9:14)

Zdravím všechny nastávající i stávající maminky!!!Pročítám Vaše komentáře ohledně kočárků a nikde jsem nevidela zmínku o značce Hoco Big FOot.Čekáme mimi v květnu. Naši motivější známí si pořídili před zimou tento kočárek, používali jej jen asi zhruba měsíc - měsíc a půl páč měli velkou holčičku a nevešla se jim do korby i s fusakem. Prodali nám jej za 3.800,- Kč.My jsme z něj relativně nadšeni páč je to čtyřkombinace s velkými koly a hlavně nás zaujala ta cena.BUdu vděčná za jakékoliv poznatky, zkušenosti a komentáře. Díky a hodně zdraví všem

Cortina 3x evolution

(Petra, 13. 11. 2006 9:21)

Ahoj Šárko,
my tento kočárek máme již doma.Mimi se narodí v únoru.Sportovní sedačka lze sklopit do úplného lehu,kočárek je lehce ovladatlný a všechny výše uvedené vychytávky,které jsou super,ale mít je nemusíme - tento kočárek má.Tedy kromě ruční brzdy.
My jsme prozatím maximálně spokojení a šťastní,že sjem se pro něj rozhodli!!!Raději jsme též investovali více peněz a koupili tento kočárek!
Držím palce při výběru.

cortina x3 evolution

(šárka, 12. 11. 2006 21:58)

Má někdo zkušenosti s touto tříkolkou? Je možno sklopit sedačku sportovní verze až do úplného lehu? Prosím napište své praktické zkušenosti.Mimi se má narodit v březnu a s výběrem kočárku jsem dost bezradná. Díky všem.

HQ

(Marcela, 11. 11. 2006 22:55)

Přestože je HQ u zadních kol široký cca 70 cm, v pohodě se vejdem do všech obchodů, výtahů a tak. A když jsou náhodou dveře užší než obvyklé, dá se to vykličkovat zešikma, nejprv vjede přední kolo, pak kočár vytočím, vjede jedno a pak druhé zadní. Další velké plus je pláštěnka, která se dá uprostřed přes celou šířku rozepnout, jeden díl zůstane přes boudu, druhý přes nožičky a mimi jde pohodlně vyndat, aniž by se musela mokrá pláštěnka sundávat, hezky tak může uschnout na kočáru. Navíc pláštěnka drží tvar i s napůl staženou boudou, takže má dítko super rozhled a přitom je pod tou pláštěnkovou kopulí krásně schované před nečasem.
Takže jsme zatím s HQ na 100% spokojení.

cortina x4 tris kombi

(eva, 9. 11. 2006 8:49)

Kdo má zkušenosti s kočárkem cortina x4 tris kombi?
Moc se mi líbí. Nechci tříkolku.

Breaker

(Lenka, 8. 11. 2006 16:28)

Ahoj,chtěla bych se zeptat jestli máte někdo zkušenost s kočárkem Breaker.Vzhledově se mě moc líbí,ale odrazuje mě polská výroba a nízká cena.Rozhoduji se mezi ním a Herqulesem Razor 6 Spin.Měla jsem hlavní podmínku na kočárek -přehazovací rukojeť,ale nerada bych kvůli tomu pořídila špatný,protože na Herqules jsem nenašla žádné špatné odkazy,ale tu přehazovací rukojeť nemá.Prosím poraďte.

Giga

(Radka, 27. 10. 2006 18:48)

prosím o nějaké fotky kočárků, děkuju

Giga:-)))

(Pavlina, 27. 10. 2006 18:39)

Dekuju moc! o vikendu tam zajedu, jsem hrozne zvedava :o)) Mej se!


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115

následující »