Jdi na obsah Jdi na menu
Reklama:
 


Jak vybrat kočárek

27. 12. 2006

Jak vybrat správný kočárek, čeho si všímat?

Nabídka kočárku je obrovská a my jsme u prvního miminka tápali a hledali, nevěděli jsme přesně na co se dívat, proto se tady pokusím shrnout naše zkušenosti, čím se řídit.

  1. Je rozdíl v tom, zda sháníte kočárek do velkého města nebo na vesnici. Maminky ve městě určitě ocení lehčí, skladné kočárky, se kterými se snáze dostanou do MHD nebo je rychle složí do kufru auta. A naopak - je nesmyslné kupovat odlehčený kočár za 30 tisíc, pokud 90% času bude miminko "zaparkované" pod oknem na zahradě.
  2. Trojkolka versus čtyřkolka – když pominu vzhled, na který má každý jiný názor, je důležité si uvědomit, že zatímco rozdíl mezi drahým a levným čtyřkolákem je většinou jen ve váze a případném ”vrzání”, mezi drahou a levnou tříkolkou může být - kromě již zmíněného - obrovský rozdíl i ve stabilitě! Myslete na bezpečí svého miminka a pokud zvažujete nákup některé levnější tříkolky, otestujte si v obchodě dobře její stabilitu! Zatímco dražší tříkolky mají zadní kola lehce skosená (jako mají třeba i vozíčky pro handicapované sportovce) levné varianty tento ”detail” většinou nenabízí a rozdíl ve stabilitě takovýchto kočárků je obrovský.
  3. Trojkombinace versus sólo hluboký kočár a posléze sporťák – záleží na volbě každého. Někdo dá přednost na prvního půl roku klasickému hlubokému kočárku, (který se dá za dobré ceny koupit v bazárcích) a později koupí nový sporťák.......jiný volí rovnou jeden kočár, který už od začátku nabízí všechny možnosti
  4. Cena – tady platí každý podle svých možností. Jen radím dobře počítat, protože někdy mohou lacinější kočárky přijít ve finále dráž. Pokud můžete, tak si za kvalitu raději připlaťte. Tím nechci říci, že nejdražší je ten nejlepší - kdepak - to ne, ale než půjdete nakupovat dobře zvažujte, co všechno od kočárku očekáváte, co nutně potřebujete a co naopak s klidem oželíte.


 

Čeho si všímat dále

Kola – obecně platí, že čím větší tím lepší. Určitě raději nafukovací než takové ty ”golfáčové”. V terénu nebo ve sněhu jsou malá kola strašně neobratná.
Rozměry korby – dítě tráví v hluboké korbě cca 6-7 měsíců. Pediatři doporučují, aby nepřecházelo na sporťák dokud samo nesedí. Musíte zvážit, zda vaše mimiko bude mít půl roku v létě čí v zimě (kdy je potřeba fusak), obecně se ale dá říci, že délka korbičky +/- 80cm je postačující.
Výška hluboké korbičky nad zemí – pokud jste vyšší, budete trávit polovinu procházky shrbení – z počátku je člověk věčně skloněný nad miminkem, tak myslete na svá záda.
Výškově nastavitelná rukojeť – tak aby vyhovovala oběma rodičům.
Vybírejte si spojenou rukojeť – ne takové ty dvě ručky jako mívají golfáče – kočárek je snáze ovladatelný.
Váha kočárku + jeho skladnost a případná ”snášenlivost” s kufrem vašeho auta
Rozpětí kol – pokud budete jezdit výtahem, dobře si vše přeměřte, stejně tak i případné dveře u pediatra či jiné překážky, které by vám v budoucnu mohly znesnadnit pohyb.
Dobře si zkontrolujte, aby dno korby bylo hladké, rovné – může se to zdát jako bláznivý nápad, ale my jsme při našem lítání po obchodech s hrůzou zjistili, že jsou na trhu i kočárky, které mají místo pevného dna jen jakousi kovovou mříž přes kterou je tenoučká vrstva molitanu – chudák miminko jako by leželo na roštu!
Také si pořádně překontrolujte brzdy! - bez legrace, ne u každého kočárku máte jistotu, že opravdu drží.
Sporťák – po nebo proti směru jízdy – věčné dilema – ty z vás, kteří váhají nad určitým typem kočárku právě proto, že nenabízí sportovní sedačku čelem k rodičům mohu ujistit, že zhruba od 8-i měsíců bude dítě zajímat vše kolem něj (mimo vás :-) a bude stejně chtít sedět ve směru jízdy a mít rozhled – a vy si zvyknete určitě pomaleji, ale brzy jeho nálady i lumpárny poznáte úplně stejně i "pozpátku":-) Takže pro mimčo je směr od vás v pohodě, ale sami zvažte, jakému pohledu dáte přednost vy.
Sportovní sedačka – její záda by měla jít vždy polohovat do lehu – ať už plynule nebo v několika polohách. Raději se vyhněte kočárkům které nabízejí ”sedící” sedačky – takové, co se sklápí celé, jako židlička. Uvědomte si, že vaše miminko přejde na sporťák okolo sedmi měsíců a jeho páteř rozhodně nebude připravená na spaní v sedě! Snad pro starší děti, které už v kočárku nespí a nebo pokud mimi usne během nákupu – a pak hurá rychle domů, rozhodně tento typ sedačky ale není vhodný na to, abyste s ním vyráželi na delší ”spací” procházky. Taky nespíte rádi na židli – nenuťte k tomu vaše miminko.
Polohování nožiček – s výhodou
Materiály – vyhněte se bavlně jako vnějšímu potahu. Navzdory ujištěním prodavačů, že je to přírodní materiál speciálně ošetřený, můžete si být si být jistí, že za dva tři měsíce (obzvláště pokud budete mít letní mimi) bavlněná látka vyšisuje a kočárek bude vypadat jako po 3. dítěti. S výhodou vybírejte materiály, které jsou snadno ošetřitelné – omyvatelné, případně se dá celý potah z kočárku stáhnout a přeprat – až vaše miminko vylije v kočárku svůj první hrníček šťávy, určitě si vzpomenete.......
Slunečník versus překlápěcí rukojeť kočárku – záleží na vás. Někdo bude bránit do krve přehazovací rukojeť, jiný vám řekne, že stejně bravurně zvládne bleskově nastavit slunečník, když zahne proti sluníčku – záleží na každém co si zvolí. Určitě jsou obě varianty vyhovující. Překlápěcí rukojeť je fajn v případě, když hodně fouká.
Pětibodové pásy - jednoznačně obrovská výhoda - obzvláště pokud je dítko živější
Košík pod kočárkem - zvažte zda budete potřebovat, aby sloužil na transport větších nákupů, zkontrolujte si také zda je snadno dostupný
Údržba kočárku - informujte se u prodavače, které části potahu jsou odnimatelné a jakou údržbu daný materiál vyžaduje. Obecně platí - čím více lze kočárek "vystriptýzovat", tím lépe. Přeci jen za ty dva roky co ho budete používat se nastřádají různé nehody.


 

Vychytávky, které mít nemusíte, ale které jsou super, když je máte:

Otočná kola usnadňující zatáčení kočárku - odpadá nadzvedávání na každém rohu
Ruční brzda na rukojeti kočárku - ocení hlavně ti, kteří budou častěji zdolávat kopce – odpadají takové ty situace, kdy kočár za sebou vláčí maminku, která brzdí podrážkama co to dá.
Plynulé polohování dna v korbičce - skvělé např. když je miminko nachlazené – můžete ho lehunce naklopit a lépe se mu dýchá.
Podvozek na který se dá nacvaknout autosedačka - oceníte např. při nákupech
Odvětrávání korbičky – prima proti ”zapaření” miminka nejen v letních měsících
Slídové okénko ve střeše kočárku – na ”hlídání” :-)
Pumpička na kola – neurazí a při malém defektu může pomoci dojet. I když přiznám, že když jsme my píchli kolo, byla to pořádná díra, takže na dojetí bychom museli mít kompresor :-)


 

Hurá do obchodu!

I když se rozhodnete kupovat kočárek přes internet - často to výjde cenově lépe, určitě si napřed zajděte do obchodu. Nejlépe je udělat si s partnerem doma seznam věcí, které od kočárku očekáváte a pak vyrazit na "výlet" do obchodu. Udělejte si na to čas, určitě běžte oba - a nejlépe aby se vám to časově hodilo, žádná honička - no prostě "výlet". Jo a nezapomeňte se vyzbrojit vlastním centimetrem. Často se stává, že prodavači loví rozměry kočárku z různých brožur a stejně vám ve finále nejsou schopni říci, zda je to vnitřní či vnější rozměr korbičky. Pohrajte si tam. Vyberte si pár kočárků, které vás něčím zaujaly a pak si je otestujte. Udělejte si závody ve skládání, polohování, slalomovou dráhu, no prostě vyblbněte se - jen tak zjistíte, který kočárek vám opravdu vyhovuje. Nezapomeňte, že jej budete používat minimálně další dva roky a bylo by škoda dát spoustu peněz a po měsíci zjistit, že vás ten kočárek dohání k šílenství. (což se bohužel děje spoustě lidí). Projděte si všechny body na vašem seznamu a podle toho, jak který kočárek uspěl, vyberte si svého favorita. Jo a nenechte se nutit prodavačem do okamžitého nákupu. To, že jste 2 hodiny "trénovali" na prodejně vás ještě nezavazuje k nákupu! Taky si nechejte radit jen v "rozumné" míře. Bohužel často platí, že prodavač chválí jen to, co má na obchodě (logicky) takže se vám klidně může stát, že ve vedlejším obchodě vám ten do nebe vychvalovaný kočárek naopak pomluví do posledního šroubku. Prostě nechte se informovat a pak se řiďte vlastním rozumem. Hodně štěstí při nákupech!


A ještě jedna malinká rada na závěr - věřím, že budete mít štěstí a váš kočárek bude bezporuchový (jako ten náš) - ale stejně pro příklad reklamace, zeptejte s v tom daném obchodě již při koupi, jaké nabízejí podmínky. Některé obchody - předpokládám, že pouze kamenné - vám totiž zaručí, že po dobu reklamace budete mít k dispozici jejich "erární" kočárek. Může se to zdát jako zanedbatelná maličkost - ale když na reklamaci dojde, je v tom rozdíl obrovský. Reklamace může trvat až 30 dnů a jen si představte být 30 dnů imobilní bez kočárku s malým nechodícím mimčem.......pokud není k ruce nikdo, kdo by vám kočárek půjčil, museli byste nejspíše investovat do nějakého bazárkového a ten pak zase prodávat - no prostě opět výdaje a trable navíc - proto se raději ptejte předem. To byl jeden z důvodů, proč jsme se rozhodli pro nákup v kamenném obchodě.

Prosba
V komentářích se množí dotazy na jednotlivé typy kočárků, proto mám na vás prosbu - Až budete mít kočárek koupený a otestovaný v praxi, vraťte se prosím na tyto stránky a podělte se se svými zkušenosti a postřehy (kladnými i zápornými) ohledně konkrétních značek kočárků. Za všechny budoucí rodiče, kteří hledají dobré rady, vám moc děkuji. -

Pokud přidáváte svoje zkušenosti s konkrétním typem kočárku, uveďte prosím do nadpisu jeho název - usnadníte tak ostatním rodičům orientaci. Děkuji.

No a protože komentářů již notně přibylo, doporučuji si usnadnit práci, a pokud hledáte recenze na konkrétní značku, používat při hledání ctrl+F.

 

Komentáře

Přehled komentářů

pro Lenku - Peg pérego young

(Pavla, 9. 6. 2008 17:15)

Ahoj Lenko,měla jsem tento kočárek na mimíska,taky přes zimu,a nemohu si ho vynachválit.Korba je opravdu dost široká(38cm),takže mě se do ní vešel i fusak s beránkem,s tím není žádný problém.Kola taky byly v pohodě,sice nebylo tolik sněhu,ale projela jsem každý terén.Navíc korbička má polohovatelnou opěrku zad,když bylo malýmu asi 4 měsíce a nebavilo ho jen ležet,trochu jsem mu ji zvedla a byl spokojenej,že vidí ven.Mohu Ti tento kočárek jen doporučit,byla jsem s ním maximálně spokojená.A myslím,že když se hluboká korba používá jen pár měsíců,není nutné si kupovat kočárek nový.Já jsem ho taky měla už po jednom miminku a byl jako nový.Moc zdravím

Kocarky - Ostrava

(Lenka, 9. 6. 2008 12:46)

ahoj, chtela bych se zeptat, zda nekdo nevi o nejakych obchodech a bazarech s kocarkama v Ostrave? Nemuzu nic najit, akorat tak v Lase v centru.
Moc dekuji predem za odpoved.
Lenka

Peg Perego Young (podvozek Classe)

(Lenka, 9. 6. 2008 12:43)

Ahoj, chtela jsem se zeptat, zda ma nekdo zkusenosti s timto kocarkem? Budeme mit miminko v listopadu, tudiz hledam kocarek, ktery bude mit vetsi korbu, abych tam mohla dat mimco i s fusakem a v pohode se mi tam vlezlo aniz by tam bylo jako sardinka.
Nejdrive jsem byla rozhodnuta pro Roan Maritu, ale pak jsem narazila na tenhle a taky se mi zda v pohode...jak vzhled, vaha, dost velka kola na zimu, tak hlavne ta velikost korby. Myslim si, ze by to pro to nase "zimni miminko" mohlo byt v pohode, ne?
Dekuji za veskere nazory a rady predem.
Lenka

Herqules razor 6-spin

(Pavla, 8. 6. 2008 17:04)

Ahoj,před 14 dny jsem si koupila tento kočárek a celá rodina jsme z něj naprosto nadšení.Jezdí se s ním výborně,po každém terénu,je dobře ovladatelný,prostě super!!!Je fakt .že zadní kola jsou širší než u jiných kočárků,ale to se mi právě líbí,že díky jim je naprosto stabilní.Rozhodně si myslím,že šestikolka je lepší než čtyřkolka právě proto,že má otočná přední kola,ve městě je to k nezaplacení,lépe se ovládá.Takže mohu jen doporučit šestikolku.A vzhledově se líbí celému mému okolí,náš půlroční syn si v něm krásně lebedí.Moc zdravím

x-lander XA

(Veronika, 7. 6. 2008 21:30)

Ahoj maminky.Mám téměř půl ročního syna.Po jeho narození jsme koupili kočárek V3.Nejsem s ním vůbec spokojena už jsem s ním měla třikrát problém.Teď uvažujeme že koupíme x-lander XA(sporťák)Jen mám strach aby nebyl zase poruchový.Prakticky celý den jsem s malým venku takže kočárek budu používat dost často a potřebovala bych aby něco vydržel .Prosím jestli má někdo špatné zkušenosti tak napište.Dobré také samozřejmě.Děkuji vam moc.

golfky

(petra, 7. 6. 2008 19:50)

Ahojky,mate někdo zkušenosti s Golfovim kočárkem Babypoint SATURN ? Děkuji za odpověd

Babypoint Solar

(Pro Janu, 7. 6. 2008 17:30)

Máme tyto golfky od února, jezdíme skoro denně a zatím nebyl žádný problém. Máme tady na vesnici horší terén a zvládají všechno. Navíc jsou prostorné a malý se v nich pohodlně i vyspí.

XLander XA

(Michna, 5. 6. 2008 17:35)

Koupily jsme tento kočárek(jen sporťák) z kolekce 2008 a je supr.Jsou u něj vychytané chyby s kolekce07 a nemůžeme si stěžovat-je lehký,snadno ovladatelný a pohodlný pro mimi.Jedinou chybu kterou má je sundávání kolečka do výtahu.Takže jestli se někdo rozmýšlí určitě bych neváhala!

pro Katku z 31.5

(Casualplay s4, 5. 6. 2008 15:49)

Tenhle kočárek ti můžu jen doporučit,švagrová ho používá už 10 měsíců a je opravdu perfektní,Víťa je trošku větší miminko a parádně se vejde,hlubokou korbičku sundavala v 5ti měsících ale spoták je taky mooooc supr,nejen vzhledově ale i kvalitně je úžasnej,ještě s ním neměla žádný problémy,sama jsem s ním několikrát jela a fakt je supr tak že jen doporučuji!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Chipolino

(pro Simonu, 5. 6. 2008 15:40)

Ahoj kočárek Chipolino můžeš okouknout v Chomutově v delvitě,je to kousíček za Priorem

Golfky

(Hana B., 5. 6. 2008 14:53)

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, jestli někdo nemáte zkušenosti s golfkami Bébé confort viva+ http://www.babyportal.cz/kocarek-bebe-confort-cane-viva-plus-vzor-2008?var=3 nebo Inglesinou trip http://www.detskyraj.cz/zbozi/5024-inglesina-trip-2008-+-madlo-(docasne-nedostupne)- k té se prý dá dokoupit nějaké univerzální madlo.
Moc děkuji za odpověď.

Babypoint Solar

(Jana, 5. 6. 2008 14:29)

Nemáte některá zkušenost s tímto kočárkem? Prosím prosím o informace. :-))

pro Pavlu

(Katka, 5. 6. 2008 14:27)

Pavlo za kolik golfky prodáváte? Dík Katka
sakiska@seznam.cz

Kočárek Casualplay S4 nebo S6

(Katka, 5. 6. 2008 13:25)

Chtěla jsem se zeptat, jestli nemáte někdo k tomuto kočárku Autosedačku - velkoprostorové polohovací vajíčko PRIMA – UNISYSTÉM - jak je velké a jestli se tam vleze na zimu víc jak půl roční dítko i s fusakem, nebo budu muset dokupovat korbičku a nebo bude stačit ho dát do sporťáku s fusakem. A jestli se dá korbička položit do vodorovna. Děkuji za odpověď.

pro pavlu golfky herqules

(fajcovka, 5. 6. 2008 12:24)

A jáká by byla cena kočárku Herqules Rally? Moc se mi líbí....Díky, Petra
fajcovka@seznam.cz

Golfky Herqules

(Pavla, 4. 6. 2008 21:01)

Ahoj holky,
neměla by některá zájem o golfky herqules rally? Jsou kupované na jaře a asi 6x jete. Dcera v něm nechce sedět... jsou červené...

Pro Petru

(Dasik, 4. 6. 2008 18:10)

No my jsme toho měli víc máme ho už skoro rok denně používáný.Jednak se nám utrhl jeden cvok na nánožníku,potom nám praskla konstrukce na sporťáku na boudě,a ještě strašně křápal když jsme jeli po dlažebních kostkách,sekala se nám brzda.Ale dnes volali že je hotový a zítra pro něj valíme a už se na něj mooooooooooooc těšíme,hl.manžel.

Firko F3

(Lucie, 3. 6. 2008 22:00)

Ahoj! Sem majitelkou Firkonu trojkolky s kočárkem sem spokojená je lehce ovladatelný celkově lehký a prostorný. Jediný problém mám s terénem nějak se my ve větším terénu vypíná aretace, chtěla sems e zeptat jestli je to moje chyba nebo jestli se to stává i ostatním nebo jak řešíte teréni. Díky za odpověď

depemo fx

(Dáda, 3. 6. 2008 21:35)

Ahoj,chtěla jsem se zeptat,jestli máte někdo zkušenosti s tímto kočárkem,a nevíte kde ho prodávají v U'steckém kraji.Díky za odpovědˇ.

Firkon twist - návod na použití CZ

(Iva, 3. 6. 2008 20:59)

Ahoj holky nevlastníte některá kočárek firkon twist se setem?Nějak nemohu k němu sehnat CZ návod na použití, byla bych ráda ho měla klidně okopčenej nebo pokud máte někdo scaner tak by jste mi ho mohli poslat na Ivamotor@seznam.cz moc díky


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115

následující »