Jdi na obsah Jdi na menu
Reklama:
 


Jak vybrat kočárek

27. 12. 2006

Jak vybrat správný kočárek, čeho si všímat?

Nabídka kočárku je obrovská a my jsme u prvního miminka tápali a hledali, nevěděli jsme přesně na co se dívat, proto se tady pokusím shrnout naše zkušenosti, čím se řídit.

  1. Je rozdíl v tom, zda sháníte kočárek do velkého města nebo na vesnici. Maminky ve městě určitě ocení lehčí, skladné kočárky, se kterými se snáze dostanou do MHD nebo je rychle složí do kufru auta. A naopak - je nesmyslné kupovat odlehčený kočár za 30 tisíc, pokud 90% času bude miminko "zaparkované" pod oknem na zahradě.
  2. Trojkolka versus čtyřkolka – když pominu vzhled, na který má každý jiný názor, je důležité si uvědomit, že zatímco rozdíl mezi drahým a levným čtyřkolákem je většinou jen ve váze a případném ”vrzání”, mezi drahou a levnou tříkolkou může být - kromě již zmíněného - obrovský rozdíl i ve stabilitě! Myslete na bezpečí svého miminka a pokud zvažujete nákup některé levnější tříkolky, otestujte si v obchodě dobře její stabilitu! Zatímco dražší tříkolky mají zadní kola lehce skosená (jako mají třeba i vozíčky pro handicapované sportovce) levné varianty tento ”detail” většinou nenabízí a rozdíl ve stabilitě takovýchto kočárků je obrovský.
  3. Trojkombinace versus sólo hluboký kočár a posléze sporťák – záleží na volbě každého. Někdo dá přednost na prvního půl roku klasickému hlubokému kočárku, (který se dá za dobré ceny koupit v bazárcích) a později koupí nový sporťák.......jiný volí rovnou jeden kočár, který už od začátku nabízí všechny možnosti
  4. Cena – tady platí každý podle svých možností. Jen radím dobře počítat, protože někdy mohou lacinější kočárky přijít ve finále dráž. Pokud můžete, tak si za kvalitu raději připlaťte. Tím nechci říci, že nejdražší je ten nejlepší - kdepak - to ne, ale než půjdete nakupovat dobře zvažujte, co všechno od kočárku očekáváte, co nutně potřebujete a co naopak s klidem oželíte.


 

Čeho si všímat dále

Kola – obecně platí, že čím větší tím lepší. Určitě raději nafukovací než takové ty ”golfáčové”. V terénu nebo ve sněhu jsou malá kola strašně neobratná.
Rozměry korby – dítě tráví v hluboké korbě cca 6-7 měsíců. Pediatři doporučují, aby nepřecházelo na sporťák dokud samo nesedí. Musíte zvážit, zda vaše mimiko bude mít půl roku v létě čí v zimě (kdy je potřeba fusak), obecně se ale dá říci, že délka korbičky +/- 80cm je postačující.
Výška hluboké korbičky nad zemí – pokud jste vyšší, budete trávit polovinu procházky shrbení – z počátku je člověk věčně skloněný nad miminkem, tak myslete na svá záda.
Výškově nastavitelná rukojeť – tak aby vyhovovala oběma rodičům.
Vybírejte si spojenou rukojeť – ne takové ty dvě ručky jako mívají golfáče – kočárek je snáze ovladatelný.
Váha kočárku + jeho skladnost a případná ”snášenlivost” s kufrem vašeho auta
Rozpětí kol – pokud budete jezdit výtahem, dobře si vše přeměřte, stejně tak i případné dveře u pediatra či jiné překážky, které by vám v budoucnu mohly znesnadnit pohyb.
Dobře si zkontrolujte, aby dno korby bylo hladké, rovné – může se to zdát jako bláznivý nápad, ale my jsme při našem lítání po obchodech s hrůzou zjistili, že jsou na trhu i kočárky, které mají místo pevného dna jen jakousi kovovou mříž přes kterou je tenoučká vrstva molitanu – chudák miminko jako by leželo na roštu!
Také si pořádně překontrolujte brzdy! - bez legrace, ne u každého kočárku máte jistotu, že opravdu drží.
Sporťák – po nebo proti směru jízdy – věčné dilema – ty z vás, kteří váhají nad určitým typem kočárku právě proto, že nenabízí sportovní sedačku čelem k rodičům mohu ujistit, že zhruba od 8-i měsíců bude dítě zajímat vše kolem něj (mimo vás :-) a bude stejně chtít sedět ve směru jízdy a mít rozhled – a vy si zvyknete určitě pomaleji, ale brzy jeho nálady i lumpárny poznáte úplně stejně i "pozpátku":-) Takže pro mimčo je směr od vás v pohodě, ale sami zvažte, jakému pohledu dáte přednost vy.
Sportovní sedačka – její záda by měla jít vždy polohovat do lehu – ať už plynule nebo v několika polohách. Raději se vyhněte kočárkům které nabízejí ”sedící” sedačky – takové, co se sklápí celé, jako židlička. Uvědomte si, že vaše miminko přejde na sporťák okolo sedmi měsíců a jeho páteř rozhodně nebude připravená na spaní v sedě! Snad pro starší děti, které už v kočárku nespí a nebo pokud mimi usne během nákupu – a pak hurá rychle domů, rozhodně tento typ sedačky ale není vhodný na to, abyste s ním vyráželi na delší ”spací” procházky. Taky nespíte rádi na židli – nenuťte k tomu vaše miminko.
Polohování nožiček – s výhodou
Materiály – vyhněte se bavlně jako vnějšímu potahu. Navzdory ujištěním prodavačů, že je to přírodní materiál speciálně ošetřený, můžete si být si být jistí, že za dva tři měsíce (obzvláště pokud budete mít letní mimi) bavlněná látka vyšisuje a kočárek bude vypadat jako po 3. dítěti. S výhodou vybírejte materiály, které jsou snadno ošetřitelné – omyvatelné, případně se dá celý potah z kočárku stáhnout a přeprat – až vaše miminko vylije v kočárku svůj první hrníček šťávy, určitě si vzpomenete.......
Slunečník versus překlápěcí rukojeť kočárku – záleží na vás. Někdo bude bránit do krve přehazovací rukojeť, jiný vám řekne, že stejně bravurně zvládne bleskově nastavit slunečník, když zahne proti sluníčku – záleží na každém co si zvolí. Určitě jsou obě varianty vyhovující. Překlápěcí rukojeť je fajn v případě, když hodně fouká.
Pětibodové pásy - jednoznačně obrovská výhoda - obzvláště pokud je dítko živější
Košík pod kočárkem - zvažte zda budete potřebovat, aby sloužil na transport větších nákupů, zkontrolujte si také zda je snadno dostupný
Údržba kočárku - informujte se u prodavače, které části potahu jsou odnimatelné a jakou údržbu daný materiál vyžaduje. Obecně platí - čím více lze kočárek "vystriptýzovat", tím lépe. Přeci jen za ty dva roky co ho budete používat se nastřádají různé nehody.


 

Vychytávky, které mít nemusíte, ale které jsou super, když je máte:

Otočná kola usnadňující zatáčení kočárku - odpadá nadzvedávání na každém rohu
Ruční brzda na rukojeti kočárku - ocení hlavně ti, kteří budou častěji zdolávat kopce – odpadají takové ty situace, kdy kočár za sebou vláčí maminku, která brzdí podrážkama co to dá.
Plynulé polohování dna v korbičce - skvělé např. když je miminko nachlazené – můžete ho lehunce naklopit a lépe se mu dýchá.
Podvozek na který se dá nacvaknout autosedačka - oceníte např. při nákupech
Odvětrávání korbičky – prima proti ”zapaření” miminka nejen v letních měsících
Slídové okénko ve střeše kočárku – na ”hlídání” :-)
Pumpička na kola – neurazí a při malém defektu může pomoci dojet. I když přiznám, že když jsme my píchli kolo, byla to pořádná díra, takže na dojetí bychom museli mít kompresor :-)


 

Hurá do obchodu!

I když se rozhodnete kupovat kočárek přes internet - často to výjde cenově lépe, určitě si napřed zajděte do obchodu. Nejlépe je udělat si s partnerem doma seznam věcí, které od kočárku očekáváte a pak vyrazit na "výlet" do obchodu. Udělejte si na to čas, určitě běžte oba - a nejlépe aby se vám to časově hodilo, žádná honička - no prostě "výlet". Jo a nezapomeňte se vyzbrojit vlastním centimetrem. Často se stává, že prodavači loví rozměry kočárku z různých brožur a stejně vám ve finále nejsou schopni říci, zda je to vnitřní či vnější rozměr korbičky. Pohrajte si tam. Vyberte si pár kočárků, které vás něčím zaujaly a pak si je otestujte. Udělejte si závody ve skládání, polohování, slalomovou dráhu, no prostě vyblbněte se - jen tak zjistíte, který kočárek vám opravdu vyhovuje. Nezapomeňte, že jej budete používat minimálně další dva roky a bylo by škoda dát spoustu peněz a po měsíci zjistit, že vás ten kočárek dohání k šílenství. (což se bohužel děje spoustě lidí). Projděte si všechny body na vašem seznamu a podle toho, jak který kočárek uspěl, vyberte si svého favorita. Jo a nenechte se nutit prodavačem do okamžitého nákupu. To, že jste 2 hodiny "trénovali" na prodejně vás ještě nezavazuje k nákupu! Taky si nechejte radit jen v "rozumné" míře. Bohužel často platí, že prodavač chválí jen to, co má na obchodě (logicky) takže se vám klidně může stát, že ve vedlejším obchodě vám ten do nebe vychvalovaný kočárek naopak pomluví do posledního šroubku. Prostě nechte se informovat a pak se řiďte vlastním rozumem. Hodně štěstí při nákupech!


A ještě jedna malinká rada na závěr - věřím, že budete mít štěstí a váš kočárek bude bezporuchový (jako ten náš) - ale stejně pro příklad reklamace, zeptejte s v tom daném obchodě již při koupi, jaké nabízejí podmínky. Některé obchody - předpokládám, že pouze kamenné - vám totiž zaručí, že po dobu reklamace budete mít k dispozici jejich "erární" kočárek. Může se to zdát jako zanedbatelná maličkost - ale když na reklamaci dojde, je v tom rozdíl obrovský. Reklamace může trvat až 30 dnů a jen si představte být 30 dnů imobilní bez kočárku s malým nechodícím mimčem.......pokud není k ruce nikdo, kdo by vám kočárek půjčil, museli byste nejspíše investovat do nějakého bazárkového a ten pak zase prodávat - no prostě opět výdaje a trable navíc - proto se raději ptejte předem. To byl jeden z důvodů, proč jsme se rozhodli pro nákup v kamenném obchodě.

Prosba
V komentářích se množí dotazy na jednotlivé typy kočárků, proto mám na vás prosbu - Až budete mít kočárek koupený a otestovaný v praxi, vraťte se prosím na tyto stránky a podělte se se svými zkušenosti a postřehy (kladnými i zápornými) ohledně konkrétních značek kočárků. Za všechny budoucí rodiče, kteří hledají dobré rady, vám moc děkuji. -

Pokud přidáváte svoje zkušenosti s konkrétním typem kočárku, uveďte prosím do nadpisu jeho název - usnadníte tak ostatním rodičům orientaci. Děkuji.

No a protože komentářů již notně přibylo, doporučuji si usnadnit práci, a pokud hledáte recenze na konkrétní značku, používat při hledání ctrl+F.

 

Komentáře

Přehled komentářů

chipolino gema

(hanka, 22. 7. 2007 12:22)

je Pěto děkuji mě se právě moc líbí a čekáme kluka a právě jsem měla strach z té korbičky mimčo se má narodit v listopadu!!jěště se zeptám ta rukovět je jako vytahovací to jsem taky z popisu nepochopila a dá se sporták dát do roviny!!a jakou máte barvu!!jinak díky za rady je to super

Chipolino Gemma

(Pro Hanku, 21. 7. 2007 21:38)

Ahojky mám tento kočárek v oranžové barvě a nemohu si na něj stěžovat. Je s ním velice snadná manipulace a je výborný na cestování. Po složení se vejde i do malého auta. Navíc má poměrně velikou hlubokou korbičku. Moje holčička se mi do ní vejde ještě teď v osmi měsících a není to žádný drobeček. Už jí vozím i ve sportovní sedačce a ta je taky v pohodě. Jinak jsem ho kupovala přímo ve velkoobchodě což je u Prahy, ale v Brně je k sehnání na www. moje miminko.cz. Jestli budete chtít další informace tak napište ráda poradím. Petra

Herqules - vrzání plastů

(Kclarisa, 21. 7. 2007 21:08)

Ahoj holky. Taky jsem měla tento problém. Dnes jsem všechny plasty vystříkala proudem vody, utáhla všechny šrouby a každý plastový záhyb postříkala prostředkem WD-40(dá se koupit v cyklopotřebách - je přímo proti vrzání) a vrzání zmizelo. Sice nevím na jak dlouho ale aspoň na chvíli ano. Snad se některé mamině bude tahle moje rada hodit a pomůže.

chipolino gemma

(hanka, 21. 7. 2007 20:52)

Ahojky máte někdo zkušenosti stímto kočárkem líbí se mě i cena je příjemná!!
Nebo alespon kdo ho viděl ve skutečnosti a nevíte kde v Brně????ho mají k vidění!!děkuji Hanka

Cortina - díky Katko

(Dana, 19. 7. 2007 16:17)

Moc děkuju, vůbec jsi mě neotrávila. Jsem ráda, za to co jsi napsala, docela mě těší, že nemáš nic proti hluboké korbě, protože tu budu potřebovat jako první, no a pak už se uvidí. Přesně jak píšeš, prodat se dá vždycky.

Cortina pro Danu

(Katka, 19. 7. 2007 15:22)

Ahojky,takže Cortinu prodáváme hlavně proto,že je hrozně moc tvrdá.Když malý usiná,tak mu vadí kdejaká malá nerovnost a chodníky ve městě jsou hrozné.Musím si dávat pořádně pozor.Pradoxně dlažební kostky působí občas jako uspávadlo :-)Druhá věc je ta, že je sporťák hrozně úzký, ale záleží na tom, v jakém období ho bude používat.V létě by to šlo,ale já ho budu mít i přes zimu,to už budemít malý rok a když bude oblečený a ještě ve fusaku,tak tam nebude mít vůbec žádný prostor.Jo a taky má špatné polstrování,ale oproti tomu má dobrou boudičku. No a hluboká korbička byla dobrá, proti té nic nemám. Doufám, že jsem tě tím moc neotrávila.Známá ho má a řekla bych,že je spokojená.Já si nedovedu představit, že by jsme s tímhle kočárkem jeli na hory.To bych z malého vytřepala duši.Dneska jsem ještě omrkla Jane a jsem na 90% rozhodnutá, ještě počkám na tu S4. Přeji ti abys volby nelitovala, ale vždy se dá prodat a koupit jiný. Však uvidíš. Ahoj

Casualplay S4

(Katka, 19. 7. 2007 15:15)

Díky moc Barčo za info, ještě to půjdeme omrknout.

Casulaplay S4 Hance a Katce

(Barča, 19. 7. 2007 13:07)

takže holky, na boudičce je samozřejmě okénko které jde zakrýt,Pláštěnka se přípíná zipem na boudičku ta je nepromokavá.Jde to opravdu lehce a pláštěnka je poloviční protože nemusí být na boudě.Okénko na ní není, má větrací otvory po stranách.Co se týká najíždění na obrubník tak s tím dvojkolem je to mnohem lepší-má větší stabilitu než klasika tříkolka (měla jsem takovou tak vím).Jinak já už bych nešla do kočárku bez otočného kola, na ježdění je to super.Ještě k tomu terénu-podle mě se chová na kamínkách a pod. dobře má odpružení i prědního dvojkola akorát to na větších šutrech troku rachotí ale jinak O.K. do parku bez problému.Co se týká polohování nožiček tak je na vodorovno když mimi spí a normálně sklopené když má pokrčené nožky, je to pohodlné neměj strach.Určitě ale zajeďte kočár vyzkoušet a osahat, každý má jiné nároky a priority.

Jítě - Herqules Radius

(Kclarisa, 18. 7. 2007 18:04)

Jíťo můžeš mi prosím poslat nějaký fota kočárku na adresu klara.rezkova@seznam.cz. Díky moc

Kclarise - HQ Radius

(Jiťa, 18. 7. 2007 13:28)

Ahojky,u tohohle kočárku nejde opěrka zad položit úplně vodorovně,zádička jsou opravdu jen trošku zvedlá,ale naší malé to plně vyhovuje,v kočárku se krásně vyspinká,je prostorný a dost dlouhý.Co se týče nánožníku, tak to jsem pochopila že tím myslíš né nánožník,ale opěrku na nožičky a tá taky nejde dát úplně vodorovně,ale je malinko kolmo.Já tento kočárek mám něco přes měsíc a jsem sním strašně moc spokojená,je lehoučký,velice dobře se sním jezdí,prostorný,má i ruční brdu což je fakt výhoda,v ceně je originál nánožník i pláštěnka a vypadá ve skutečnosti nádherně - zvláštně.Já mám i Raptor 3-spin a Radius jsem kupovala hlavně do auta,protože když se složí tak je fakt malinkej a lehkej,nemůžu si ho vynachválit a tobě ho můžu jen doporučit.Kdybys ještě potřebovala něco vědět,tak klidně napiš. J.

Herqules Radius

(Kclarisa, 18. 7. 2007 10:00)

Ahoj holky. Chtěla jsem se zeptat, zda u tohoto kočárku jde opěrka zad položit do úplně vodorovné polohy aby malá mohla spinkat a zda jde také nánožník dát vodorovně. Mám doma Razor 4 a jsem s ním velice spokojená, ale zalíbil se mi tento model tak uvažuji o výměně.

Ještě pro Stáňu Teutonia

(Dajana, 17. 7. 2007 17:57)

Stáni, nevím odkud jste, ale tady u nás - ve Valašském Meziříčí- prodejna DARA - mají k vidění MistralS. My hodně jezdíme, tak bych raději jen MISTRAL s kolečky plněnými vzduchem. U Mistralu S se mě zdají gumy(či polyuretan?) měkké. Zmáčknu to hravě palcem. Ale do města by to mělo stačit. Na slovenském serveru to jedna maminka hodnotila jako mínus, a šla je reklamovat. Asi záleží kolik času se s kočárkem denně jezdí a po jaké cestě. Ovšem jízdní vlastnosti jsou skvělé a maminka se nenadře! Hluboký kočárek již nepotřebuji, mimi už má 9 měsíců, tak už sháním sportovní. Můžu se zeptat kolik Kč vyjdou kočárky v Německu? Švagrová stále nemá čas nám odepsat. Hezký den a příjemné čekání na náááááádherný dárek. D*

RE:CASUALPLAY PRO BARCU

(Hanka, 17. 7. 2007 16:42)

Barco, jeste jeden dotaz.. Jak je to s polohovanim nozicek? jsem si vsimla, ze na obrazcich maji deti jen natazene nozicky.. a pisou tam pouze 2 mozne polohy.. tak predpokladam tuhle a pak jeste kdyz je to vodorovne.. To musi mit deti jen natazene nozicky, nelze dat niz, aby je meli pokrcene? To nevim, jestli by bylo moc pohodlne...Hanka

Cortina x3 - dotaz na Katku

(dana, 17. 7. 2007 15:21)

Ahoj, čtu tady, že máš cortinu, tak se na ni chci pozeptat, i když už trochu pozdě, protože včera jsem si ji objednala. Ale ať aspoň vím, co mě čeká. Zdá se mi docela tvrdá a mám strach, aby mimi necítilo každý kamínek, přes který přejedu a jak je to třeba na kostkách? A celkový dojem? Jsi s ní spíš spokojená, nebo spíš ne? Můžeš třeba poradit na co si dát pozor? Rozhodovala jsem se mezi Jané a Cortinou a vyhrála Cortina jen proto, že má o kapku větší hlubokou korbu (a tak nějak hezčí tvar) a taky se mi u ní víc líbila barevná kombinace. Budu moc vděčná, když mi o ní něco napíšeš, předem děkuju.

RE: CASUALPLAY

(Hanka, 17. 7. 2007 10:50)

Barco, taky diky moc za info! My mame nekolik favoritu - x-lander XA, casualplay a peg perego centro completo... Vsechny se mi moc libi, ale aby splnovaly me predstavy, musela bych je splacat dohromady, presne jak pises :o( Zatim asi vyhrava casualplay. Jeste jsme nebyli vsechny prozkoumat v ochode, zatim je ruzne porovnavam a zjistuju co se da..V terenu.. (mame tady kousek takovy lesopark,jinak na brouzdani po praze) je OK? Mam trosku strach z te trojkolky.. Co najizdeni na obrubniky apod? Asi je to na zvyku, co? Jak uz se ptala Katka, ma ve strisce nejake okynko, kterym muzem mrnouska pozorovat? Diky moc! Hlavne vsechny prezijte ta vedra ve zdravi! Bydlime v panelaku a je to teda neco :o( Hanka

BREAKER

(Daniela, 16. 7. 2007 21:38)

Zdravím, má někdo zkušenosti s tímto kočárkem? Díky

Hance a Barče

(Katka, 16. 7. 2007 21:28)

Barčo díky moc za info.Asi do toho půjdu,ale ještě si pořádně vyzkouším,jak se mi s ním bude jezdit.To,že nemá přehazovací rukojeť je trochu nevýhoda.Máme půlročního chlapečka a v té Cortině na něj vidím,protože jde dát proti směru jízdy.Zdá se mi být ještě malinký abych na něj neviděla,ale je fakt,že za chvíli bude chtít být otočený jen po směru a by viděl,tak to asi nebudu řešit.Jane,o kterém jsme taky uvažovali to taky nemá.Jo,teď si nevybavuji,jestli je na boudičce okénko abych viděla.A ještě se chci zeptat Barčo, jestli je na originál pláštěnce okénko? Z obrázků na netu to není poznat a v Ostravě v obchodě ji nemají.Díky.

ještě Hance

(Barča, 16. 7. 2007 21:03)

Jo a věř že dokonalý kočárek opravdu není, aby byl musel by ti ho někdo udělat podle tebe.Já bych potřebovala dát do kupy tak 3 různé značky aby to bylo 100%, ale musíš najít to co se tomu nejvíc blíží.Přeji šťastnou ruku, taky jsmr napoprvé nevybrali dobře.

Hance -re casualplay S4

(Barča, 16. 7. 2007 20:59)

Ahoj Hanko, takže já tento kočárek mám 3 měsíce, kupovali jsme ho pro tehdy ročního syna takže teď má 16 měsíců a je v něm vpohodě, také se v něm bez problému vyspí.podotýkám že mám velké děti a těžké.ta opěrka zad je stejně dlouhá jako u ostatních kočárků, nevím co všichni plaší.Celkově má lehací plocha 86 cm což je dostačující.Polohování jde téměř do 100% lehu chybí jen malinký kousíček takže mimi jsou vpohodě.Myslím že tvuj muž ocení rukojeť která jde napolohovat docela vysoko.Co se týce ježdění s trojkolkou není problém po zadních já tak jezdím podchodem kde je klasický starý sjezd pro kola a kočárky toho se neboj.Výhody:lehký, skladný do auta, jde řídit 1 rukou,nafukovací kola, větrání v boudě, vyměnitelná a pratelná podložka a je moc krásný.Nevýhody:menší nákupní košík, nepřehazovací rukojeť.Klidně se ptej dál.

bambi filo

(ada, 16. 7. 2007 16:17)

Ahojte....ja mam kocar Bambi Filo a idem ho prave dat reklamovat....to ze pruzi sa pacilo aj mojmu muzovi...no pruzenie zhorsuje ovladanie kocara a ak prehodim rucku na opacnu stranu...tak sa s kocarom chodit neda...dalej su na nom tak e pohyblive casti, ktore mozu malemu babetku odcvaknut prsteky...takze som zvedava ako dopadne reklamacia...mam ho neceleho pol roka a je tak vyheblany, ze sa s nim neda pomaly chodit..a po schodoch uz ani nehovorim...
takze to su moje skusenosti s kocarom...moje odporucanie nekupovat...pekny den


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115

následující »