Jdi na obsah Jdi na menu
Reklama:
 


Jak vybrat kočárek

27. 12. 2006

Jak vybrat správný kočárek, čeho si všímat?

Nabídka kočárku je obrovská a my jsme u prvního miminka tápali a hledali, nevěděli jsme přesně na co se dívat, proto se tady pokusím shrnout naše zkušenosti, čím se řídit.

  1. Je rozdíl v tom, zda sháníte kočárek do velkého města nebo na vesnici. Maminky ve městě určitě ocení lehčí, skladné kočárky, se kterými se snáze dostanou do MHD nebo je rychle složí do kufru auta. A naopak - je nesmyslné kupovat odlehčený kočár za 30 tisíc, pokud 90% času bude miminko "zaparkované" pod oknem na zahradě.
  2. Trojkolka versus čtyřkolka – když pominu vzhled, na který má každý jiný názor, je důležité si uvědomit, že zatímco rozdíl mezi drahým a levným čtyřkolákem je většinou jen ve váze a případném ”vrzání”, mezi drahou a levnou tříkolkou může být - kromě již zmíněného - obrovský rozdíl i ve stabilitě! Myslete na bezpečí svého miminka a pokud zvažujete nákup některé levnější tříkolky, otestujte si v obchodě dobře její stabilitu! Zatímco dražší tříkolky mají zadní kola lehce skosená (jako mají třeba i vozíčky pro handicapované sportovce) levné varianty tento ”detail” většinou nenabízí a rozdíl ve stabilitě takovýchto kočárků je obrovský.
  3. Trojkombinace versus sólo hluboký kočár a posléze sporťák – záleží na volbě každého. Někdo dá přednost na prvního půl roku klasickému hlubokému kočárku, (který se dá za dobré ceny koupit v bazárcích) a později koupí nový sporťák.......jiný volí rovnou jeden kočár, který už od začátku nabízí všechny možnosti
  4. Cena – tady platí každý podle svých možností. Jen radím dobře počítat, protože někdy mohou lacinější kočárky přijít ve finále dráž. Pokud můžete, tak si za kvalitu raději připlaťte. Tím nechci říci, že nejdražší je ten nejlepší - kdepak - to ne, ale než půjdete nakupovat dobře zvažujte, co všechno od kočárku očekáváte, co nutně potřebujete a co naopak s klidem oželíte.


 

Čeho si všímat dále

Kola – obecně platí, že čím větší tím lepší. Určitě raději nafukovací než takové ty ”golfáčové”. V terénu nebo ve sněhu jsou malá kola strašně neobratná.
Rozměry korby – dítě tráví v hluboké korbě cca 6-7 měsíců. Pediatři doporučují, aby nepřecházelo na sporťák dokud samo nesedí. Musíte zvážit, zda vaše mimiko bude mít půl roku v létě čí v zimě (kdy je potřeba fusak), obecně se ale dá říci, že délka korbičky +/- 80cm je postačující.
Výška hluboké korbičky nad zemí – pokud jste vyšší, budete trávit polovinu procházky shrbení – z počátku je člověk věčně skloněný nad miminkem, tak myslete na svá záda.
Výškově nastavitelná rukojeť – tak aby vyhovovala oběma rodičům.
Vybírejte si spojenou rukojeť – ne takové ty dvě ručky jako mívají golfáče – kočárek je snáze ovladatelný.
Váha kočárku + jeho skladnost a případná ”snášenlivost” s kufrem vašeho auta
Rozpětí kol – pokud budete jezdit výtahem, dobře si vše přeměřte, stejně tak i případné dveře u pediatra či jiné překážky, které by vám v budoucnu mohly znesnadnit pohyb.
Dobře si zkontrolujte, aby dno korby bylo hladké, rovné – může se to zdát jako bláznivý nápad, ale my jsme při našem lítání po obchodech s hrůzou zjistili, že jsou na trhu i kočárky, které mají místo pevného dna jen jakousi kovovou mříž přes kterou je tenoučká vrstva molitanu – chudák miminko jako by leželo na roštu!
Také si pořádně překontrolujte brzdy! - bez legrace, ne u každého kočárku máte jistotu, že opravdu drží.
Sporťák – po nebo proti směru jízdy – věčné dilema – ty z vás, kteří váhají nad určitým typem kočárku právě proto, že nenabízí sportovní sedačku čelem k rodičům mohu ujistit, že zhruba od 8-i měsíců bude dítě zajímat vše kolem něj (mimo vás :-) a bude stejně chtít sedět ve směru jízdy a mít rozhled – a vy si zvyknete určitě pomaleji, ale brzy jeho nálady i lumpárny poznáte úplně stejně i "pozpátku":-) Takže pro mimčo je směr od vás v pohodě, ale sami zvažte, jakému pohledu dáte přednost vy.
Sportovní sedačka – její záda by měla jít vždy polohovat do lehu – ať už plynule nebo v několika polohách. Raději se vyhněte kočárkům které nabízejí ”sedící” sedačky – takové, co se sklápí celé, jako židlička. Uvědomte si, že vaše miminko přejde na sporťák okolo sedmi měsíců a jeho páteř rozhodně nebude připravená na spaní v sedě! Snad pro starší děti, které už v kočárku nespí a nebo pokud mimi usne během nákupu – a pak hurá rychle domů, rozhodně tento typ sedačky ale není vhodný na to, abyste s ním vyráželi na delší ”spací” procházky. Taky nespíte rádi na židli – nenuťte k tomu vaše miminko.
Polohování nožiček – s výhodou
Materiály – vyhněte se bavlně jako vnějšímu potahu. Navzdory ujištěním prodavačů, že je to přírodní materiál speciálně ošetřený, můžete si být si být jistí, že za dva tři měsíce (obzvláště pokud budete mít letní mimi) bavlněná látka vyšisuje a kočárek bude vypadat jako po 3. dítěti. S výhodou vybírejte materiály, které jsou snadno ošetřitelné – omyvatelné, případně se dá celý potah z kočárku stáhnout a přeprat – až vaše miminko vylije v kočárku svůj první hrníček šťávy, určitě si vzpomenete.......
Slunečník versus překlápěcí rukojeť kočárku – záleží na vás. Někdo bude bránit do krve přehazovací rukojeť, jiný vám řekne, že stejně bravurně zvládne bleskově nastavit slunečník, když zahne proti sluníčku – záleží na každém co si zvolí. Určitě jsou obě varianty vyhovující. Překlápěcí rukojeť je fajn v případě, když hodně fouká.
Pětibodové pásy - jednoznačně obrovská výhoda - obzvláště pokud je dítko živější
Košík pod kočárkem - zvažte zda budete potřebovat, aby sloužil na transport větších nákupů, zkontrolujte si také zda je snadno dostupný
Údržba kočárku - informujte se u prodavače, které části potahu jsou odnimatelné a jakou údržbu daný materiál vyžaduje. Obecně platí - čím více lze kočárek "vystriptýzovat", tím lépe. Přeci jen za ty dva roky co ho budete používat se nastřádají různé nehody.


 

Vychytávky, které mít nemusíte, ale které jsou super, když je máte:

Otočná kola usnadňující zatáčení kočárku - odpadá nadzvedávání na každém rohu
Ruční brzda na rukojeti kočárku - ocení hlavně ti, kteří budou častěji zdolávat kopce – odpadají takové ty situace, kdy kočár za sebou vláčí maminku, která brzdí podrážkama co to dá.
Plynulé polohování dna v korbičce - skvělé např. když je miminko nachlazené – můžete ho lehunce naklopit a lépe se mu dýchá.
Podvozek na který se dá nacvaknout autosedačka - oceníte např. při nákupech
Odvětrávání korbičky – prima proti ”zapaření” miminka nejen v letních měsících
Slídové okénko ve střeše kočárku – na ”hlídání” :-)
Pumpička na kola – neurazí a při malém defektu může pomoci dojet. I když přiznám, že když jsme my píchli kolo, byla to pořádná díra, takže na dojetí bychom museli mít kompresor :-)


 

Hurá do obchodu!

I když se rozhodnete kupovat kočárek přes internet - často to výjde cenově lépe, určitě si napřed zajděte do obchodu. Nejlépe je udělat si s partnerem doma seznam věcí, které od kočárku očekáváte a pak vyrazit na "výlet" do obchodu. Udělejte si na to čas, určitě běžte oba - a nejlépe aby se vám to časově hodilo, žádná honička - no prostě "výlet". Jo a nezapomeňte se vyzbrojit vlastním centimetrem. Často se stává, že prodavači loví rozměry kočárku z různých brožur a stejně vám ve finále nejsou schopni říci, zda je to vnitřní či vnější rozměr korbičky. Pohrajte si tam. Vyberte si pár kočárků, které vás něčím zaujaly a pak si je otestujte. Udělejte si závody ve skládání, polohování, slalomovou dráhu, no prostě vyblbněte se - jen tak zjistíte, který kočárek vám opravdu vyhovuje. Nezapomeňte, že jej budete používat minimálně další dva roky a bylo by škoda dát spoustu peněz a po měsíci zjistit, že vás ten kočárek dohání k šílenství. (což se bohužel děje spoustě lidí). Projděte si všechny body na vašem seznamu a podle toho, jak který kočárek uspěl, vyberte si svého favorita. Jo a nenechte se nutit prodavačem do okamžitého nákupu. To, že jste 2 hodiny "trénovali" na prodejně vás ještě nezavazuje k nákupu! Taky si nechejte radit jen v "rozumné" míře. Bohužel často platí, že prodavač chválí jen to, co má na obchodě (logicky) takže se vám klidně může stát, že ve vedlejším obchodě vám ten do nebe vychvalovaný kočárek naopak pomluví do posledního šroubku. Prostě nechte se informovat a pak se řiďte vlastním rozumem. Hodně štěstí při nákupech!


A ještě jedna malinká rada na závěr - věřím, že budete mít štěstí a váš kočárek bude bezporuchový (jako ten náš) - ale stejně pro příklad reklamace, zeptejte s v tom daném obchodě již při koupi, jaké nabízejí podmínky. Některé obchody - předpokládám, že pouze kamenné - vám totiž zaručí, že po dobu reklamace budete mít k dispozici jejich "erární" kočárek. Může se to zdát jako zanedbatelná maličkost - ale když na reklamaci dojde, je v tom rozdíl obrovský. Reklamace může trvat až 30 dnů a jen si představte být 30 dnů imobilní bez kočárku s malým nechodícím mimčem.......pokud není k ruce nikdo, kdo by vám kočárek půjčil, museli byste nejspíše investovat do nějakého bazárkového a ten pak zase prodávat - no prostě opět výdaje a trable navíc - proto se raději ptejte předem. To byl jeden z důvodů, proč jsme se rozhodli pro nákup v kamenném obchodě.

Prosba
V komentářích se množí dotazy na jednotlivé typy kočárků, proto mám na vás prosbu - Až budete mít kočárek koupený a otestovaný v praxi, vraťte se prosím na tyto stránky a podělte se se svými zkušenosti a postřehy (kladnými i zápornými) ohledně konkrétních značek kočárků. Za všechny budoucí rodiče, kteří hledají dobré rady, vám moc děkuji. -

Pokud přidáváte svoje zkušenosti s konkrétním typem kočárku, uveďte prosím do nadpisu jeho název - usnadníte tak ostatním rodičům orientaci. Děkuji.

No a protože komentářů již notně přibylo, doporučuji si usnadnit práci, a pokud hledáte recenze na konkrétní značku, používat při hledání ctrl+F.

 

Komentáře

Přehled komentářů

Roan Marita podruhé

(Alena, 3. 1. 2007 0:33)

Nad kočárkem jsem také dlouho přemýšlela a tenhle mě nadchnul nejen poměrem cena/výkon. Jednak jsem trochu konzervativní, takže na klasické tvary nedám dopustit, ale především bych možnost pohoupat svoji holčičku nevyměnila za žádný "samozatáčecí" experiment. Navíc, jak zmiňuje už Lucie, není nad opravdu prostornou hlubokou vaničku pro zimní miminko ve fusaku. Kromě sportovní sedačky je k dispozici i autosedačka se stříškou, která se s pomocí adaptéru nasadí na podvozek. Když připočtu velká měkká kola a kompletní příslušenství (taška, pláštěnka, 2 nánožníky), vychází mi více než velmi kvalitní sestava v krásném barevném provedení.

Kočárek Roan marita

(Lucie, 2. 1. 2007 18:00)

Koupili jsme tento kočárek za 8500,- a nemůžu si na něj vůbec stěžovat,je lehký a snadno ovladatelný.Syn má 4 měsíce a měří kolem 70cm a krásně se do něj vleze i s fusakem.Hluboká korba se dá vyměnit za sporťák,jehož samostatná konstrukce je v ceně kočáru.Jediná nevýhoda je,že se nedá přehazovat rukojeť pouze celá korba sporťáku.

Red castle sport

(Daniela, 2. 1. 2007 12:43)

Jsem s tou to značkou spokojená, mám dvou leté dítě a ještě se rád vozí. Jsme z Beskyd takže výborný do terénu, ve sněhu nemluvě. Když jsem si pořizovala kočárek, tak jsem byla ze začátku rozhodlá koupit si Jané slalom, dobře jsem si ho prohlédla u kamarádky a zjistila jsem že bych si miminko nemohla vůbec pohoupat a to mě na tolik odradilo, že jsem hledala dál a našla. Red Castle Sport jogging můžu vřele všem doporučit. Šťastný výber Dany

Red castle sport

(Daniela, 2. 1. 2007 12:41)

Jsem s tou to značkou spokojená, mám dvou leté dítě a ještě se rád vozí. Jsme z Beskyd takže výborný do terénu, ve sněhu nemluvě. Když jsem si pořizovala kočárek, tak jsem byla ze začátku rozhodlá koupit si Jané slalom, dobře jsem si ho prohlédla u kamarádky a zjistila jsem že bych si miminko nemohla vůbec pohoupat a to mě na tolik odradilo, že jsem hledala dál a našla. Red Castle Sport jogging můžu vřele všem doporučit. Šťastný výber Dany

Fenix F4,Patron Bohemia

(Zlata, 30. 12. 2006 15:39)

Ahoj,chtěla jsem se zeptat,jestli má někdo z vás zkušenosti s kočárkem od Patron Bohemia Fenix F4.Díky moc za odpověď.A přeji vám všechno nej do Nového roku 2007.

Jáje

(Pavla, 29. 12. 2006 22:28)

Také jsem byla původně nadšená pro tento kočárek, jela jsem se proto na něj podívat do Liberce. Bohužel jsem pak tak nadšená nebyla. Hluboky byl pěkny, ale sedačka mi přišla příliš uzká a dost vysoko posazená... Ale to je můj názor. Přeji šťastný výběr..

Bébécar

(Jája, 28. 12. 2006 18:48)

Ahoj, čekala jsem, že si tady přečtu názory na mnohem víc druhů kočárků a docela mě překvapilo, že se většina komentářů točí kolem Herqula, o kterém jsem ani nevěděla, že existuje. U mě po velmi dlouhém bádání (hlavně na internetu) zatím vede kočárek Bébécar Racer AT, je to trojkombinace, trojkolka s nafukovacími koly a zatím jako jediný splňuje moje představy. Taky se mi moc líbí, že mají velký výběr barevných kombinací. Ráda bych se ale zeptala, jestli s ním někdo nemáte zkušenosti. Termín mám v březnu, tak už je asi na čase se rozhodnout. Moc děkuju za rady a přeju všem dobrý výběr

Jané

(Mirka, 15. 12. 2006 19:49)

Podnožka je součástí kočárku, jediný problém by mohl být s nánožníkem. Když jsme kočárek kupovali, tak se nedělal ke všem barvám, nevím jak teď, takže je potřeba se na to zeptat. V Praze prodávají kočárek v obchodě Špuntík, byla jsem v Kamenické ulici v Dejvicích. Mají ale více prodejen, jejich internetové stránky jsou www.spuntik.cz
My jsme kupovali kočárek v šestém měsíci těhotenství. Bála jsem se, že kdyby přišel porod dřív musel by ho koupit manžel sám, což mě stresovalo :-), takže chápu!

Pro Mirku

(Lucka, 14. 12. 2006 15:58)

Děkuji moc za radu, velmi se mi kočárek zamlouvá a zvažuji jeho nákup. Ještě poslední otázka, je ke tříkombinaci kočárku v ceně také zahrnuta podnožka? Hodně jsem četla, že se kočárky prodávají bez ní a pak se podnožka těžko shání a nebo je příliš drahá. Určitě v Praze vyhledáme obchod (nemáte prosím tip), kam se na kočárek půjdeme s přítelem podívat a pořádně jej vyzkoušíme, ale zatím je to bezpředmětné. Rodíme v červenci, možná jen zbytečně stresuji příliš brzy... Prvorodička, no ... :o)

Jané

(Patt, 14. 12. 2006 11:32)

Já jsem s touhle značkou moc spokojená. Vybrala bych si ho znovu. Jediná výtka je menší košík, ale není to tak zlé, jak se zdá - Jen jsem se musela naučit to tam správně naskládat - a věřte, že tam toho dám opravdu hodně :-)
a pokud se vám nelíbí trojkolky, stálo by možná za to kouknout na čtyřkolku Jané Nomad. S tou jsem ale nikdy nejela, takže osobní zkušenosti nemám a nemohu tedy přímo doporučit - za pokus ale rozhodně stojí :-)

všem vám přeji krásná zdravá miminka, bezproblémové kočárky a spousty "šťastných kilometrů" - prostě abyste našly kočárek, který vám bude nejlépe vyhovovat.

hezké, klidné svátky

pro Lucku

(Mirka, 14. 12. 2006 10:24)

Lucko! My jsme kupovali kočárek v Kolíně v obchodě a ne přes internet, protože jsem se bála, že by byl problém v případě reklamace. Kočárek nás stál bez autosedačky 18tis, v ceně byla pláštěnka a síťka proti hmyzu, která je zabudovaná do korbičky. Autosedačka by stála další 3tis. Ale na internetových stránkách TOP nákup jsem ho viděla i s autosedačkou za 18tis. Přeji příjemné vybírání!

Kočárek Zephyr

(Jitka, 14. 12. 2006 10:01)

Zdravím všechny nastávající maminky :-) Mám doma 4. měsíčního chlapečka, kterého denně vozím v kočárku Zephyr. V srpnu bohužel ještě nebyla možnost tento kočárek vidět na vlastní oči, a tak jsme ho koupili přímo od Patronu dobírkou. Už nikdy bych takovou blbost neudělala! Před koupí jsem jezdila s kočárkem Apollon od stejné firmy, který se mi celkem zamlouval, ale nevešel by se nám do kufru od auta. proto jsme koupili Zephyr. Nepředpokládali jsme, že Patron umí dělat i takové zmetky! Od začátku se mu vyklala rukojeť, která je mimochodem krátká, a proto se kočárek velmi těžce zvedá. Ještě také mírně zatáčel. Po 4 měsících zatáčí strašným způsobem, člověk se s ním strašně nadře :-( . Všem radím nekupujte kočárek, na který si předem nemůžete sáhnout...

Pro Mirku

(Lucka, 12. 12. 2006 22:42)

Našla jsem na netu Tvůj kočárek Jané Slalom Pro. Vypadá velice hezky, cena necelých 18tis. odpovídá? Za tuto cenu pořídíme kompletní kočárek s třemi kombinacemi, nebo je nutnost ještě nějaké nezbytné části dokupovat? Díky za info. Lucka

Nanoznik

(Giga:-))), 12. 12. 2006 18:20)

Na HQ jsem ted cetla,ze bude az od ledna 07 a za cenu 1600KC???Coz se mi zda dost:-(Ale nasla jsem obchod,kde ho prodavaji jeste i s nanoznikem...Nove kolekce jsem se zatim nedockala,coz me mrzi:-(Musime jit tedy do te stavajici...Omlovam se,datluji tu jednou rukou.

Jane

(Giga:-))), 12. 12. 2006 18:17)

mne se zda taky super,jen ma desne maly kosik:-(((A ta vaha.Ma 12kg ve sportovni verzi,coz treba o proti HQ (ten ma 14kg)zase neni takovy rozdil:-)My nakonec zvolili HQ jelikoz se da sedacka otocit i proti smeru jizdy a ma veliky kosik (coz se trema detma je potreba)...Ale nebyt kosiku,tak asi mame Jane,ikdyz ta nova kolekce07 je barevne dost silena pro me:-(

Petře

(Mirka, 12. 12. 2006 16:22)

Ahoj! Máme kočárek Jané Slalom Pro a jsme s ním velice spokojeni. Manipulace je jednoduchá, kočárek se otočí na místě - to je velmi vhodné třeba v obchodě a je hodně lehký. Taky se vejde krásně do auta, což byla naše podmínka při koupi. Až při používání jsem docenila fakt, že se dá korbička jednoduše sundat jednou rukou, což využívám třeba na návštěvách, kdy si ji beru do bytu a mimi v ní může krásně ležet v průběhu návštěvy. Taky ji po procházce ještě můžu dát s miminkem na balkon, které tam spokojeně pokračuje ve spánku. Korbička je sice trochu menší než u klasických hlubokých kočárků, ale mimi se v něm zase tím pádem cítí lépe než ve "velkém kočáre" který máme po mojí sestře a vůbec ho nepoužíváme. Hezké vánoce!

Denise

(Pavla, 12. 12. 2006 10:14)

Ahoj Deniso,
děkuji za nabídku, ale už mám objednaný kočárek Herqules - trojkolku s otočným kolem. Dalo to tedy práci, ale nakonec jsem pochodila v Německu.
Přeji krásné Vánoce.

Kočárek

(Lucka, 12. 12. 2006 2:19)

Ahoj holky. Rodíme až v červenci, ale už začínám být nervózní, protože se mi zdá, že nic nevím. Ráda bych se zeptala, jaký kočárek je tedy TOP. Přála bych si spíše tu čtyřkobinaci od prvního měsíce do cca tří let, hlubokou korbu, polohovací sezení, sportovní kočár... Prostě všechny ty možnsoti, i nánožník. Zdá se mi výhodnější investovat do jednoho kočárku než po půl roce kupovat jiný a po dalších dvou letech zase třetí... Nebo se mýlím? Prosím děkuji za vaše názory a tipy, začínám být zoufalá...

Mikado oxford

(Akrim, 10. 12. 2006 19:33)

Holky a co mikado oxford? Nemate nektera zkusenosti s timto kocarem?

pavle

(denisa, 9. 12. 2006 10:53)

ahoj, pokud bys mela zajem o ctyrkolku, nabizim ji za 10 000, bezova sportovni nastavba s nanoznikem nepouzita, modra korba jednou pouzita, podvozek ze sedackou taktez. pouzivame satek a kocarek nam jen zabira misto v malem byte

doleckovad@seznam.cz


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115

následující »