Jdi na obsah Jdi na menu
Reklama:
 


Jak vybrat kočárek

27. 12. 2006

Jak vybrat správný kočárek, čeho si všímat?

Nabídka kočárku je obrovská a my jsme u prvního miminka tápali a hledali, nevěděli jsme přesně na co se dívat, proto se tady pokusím shrnout naše zkušenosti, čím se řídit.

  1. Je rozdíl v tom, zda sháníte kočárek do velkého města nebo na vesnici. Maminky ve městě určitě ocení lehčí, skladné kočárky, se kterými se snáze dostanou do MHD nebo je rychle složí do kufru auta. A naopak - je nesmyslné kupovat odlehčený kočár za 30 tisíc, pokud 90% času bude miminko "zaparkované" pod oknem na zahradě.
  2. Trojkolka versus čtyřkolka – když pominu vzhled, na který má každý jiný názor, je důležité si uvědomit, že zatímco rozdíl mezi drahým a levným čtyřkolákem je většinou jen ve váze a případném ”vrzání”, mezi drahou a levnou tříkolkou může být - kromě již zmíněného - obrovský rozdíl i ve stabilitě! Myslete na bezpečí svého miminka a pokud zvažujete nákup některé levnější tříkolky, otestujte si v obchodě dobře její stabilitu! Zatímco dražší tříkolky mají zadní kola lehce skosená (jako mají třeba i vozíčky pro handicapované sportovce) levné varianty tento ”detail” většinou nenabízí a rozdíl ve stabilitě takovýchto kočárků je obrovský.
  3. Trojkombinace versus sólo hluboký kočár a posléze sporťák – záleží na volbě každého. Někdo dá přednost na prvního půl roku klasickému hlubokému kočárku, (který se dá za dobré ceny koupit v bazárcích) a později koupí nový sporťák.......jiný volí rovnou jeden kočár, který už od začátku nabízí všechny možnosti
  4. Cena – tady platí každý podle svých možností. Jen radím dobře počítat, protože někdy mohou lacinější kočárky přijít ve finále dráž. Pokud můžete, tak si za kvalitu raději připlaťte. Tím nechci říci, že nejdražší je ten nejlepší - kdepak - to ne, ale než půjdete nakupovat dobře zvažujte, co všechno od kočárku očekáváte, co nutně potřebujete a co naopak s klidem oželíte.


 

Čeho si všímat dále

Kola – obecně platí, že čím větší tím lepší. Určitě raději nafukovací než takové ty ”golfáčové”. V terénu nebo ve sněhu jsou malá kola strašně neobratná.
Rozměry korby – dítě tráví v hluboké korbě cca 6-7 měsíců. Pediatři doporučují, aby nepřecházelo na sporťák dokud samo nesedí. Musíte zvážit, zda vaše mimiko bude mít půl roku v létě čí v zimě (kdy je potřeba fusak), obecně se ale dá říci, že délka korbičky +/- 80cm je postačující.
Výška hluboké korbičky nad zemí – pokud jste vyšší, budete trávit polovinu procházky shrbení – z počátku je člověk věčně skloněný nad miminkem, tak myslete na svá záda.
Výškově nastavitelná rukojeť – tak aby vyhovovala oběma rodičům.
Vybírejte si spojenou rukojeť – ne takové ty dvě ručky jako mívají golfáče – kočárek je snáze ovladatelný.
Váha kočárku + jeho skladnost a případná ”snášenlivost” s kufrem vašeho auta
Rozpětí kol – pokud budete jezdit výtahem, dobře si vše přeměřte, stejně tak i případné dveře u pediatra či jiné překážky, které by vám v budoucnu mohly znesnadnit pohyb.
Dobře si zkontrolujte, aby dno korby bylo hladké, rovné – může se to zdát jako bláznivý nápad, ale my jsme při našem lítání po obchodech s hrůzou zjistili, že jsou na trhu i kočárky, které mají místo pevného dna jen jakousi kovovou mříž přes kterou je tenoučká vrstva molitanu – chudák miminko jako by leželo na roštu!
Také si pořádně překontrolujte brzdy! - bez legrace, ne u každého kočárku máte jistotu, že opravdu drží.
Sporťák – po nebo proti směru jízdy – věčné dilema – ty z vás, kteří váhají nad určitým typem kočárku právě proto, že nenabízí sportovní sedačku čelem k rodičům mohu ujistit, že zhruba od 8-i měsíců bude dítě zajímat vše kolem něj (mimo vás :-) a bude stejně chtít sedět ve směru jízdy a mít rozhled – a vy si zvyknete určitě pomaleji, ale brzy jeho nálady i lumpárny poznáte úplně stejně i "pozpátku":-) Takže pro mimčo je směr od vás v pohodě, ale sami zvažte, jakému pohledu dáte přednost vy.
Sportovní sedačka – její záda by měla jít vždy polohovat do lehu – ať už plynule nebo v několika polohách. Raději se vyhněte kočárkům které nabízejí ”sedící” sedačky – takové, co se sklápí celé, jako židlička. Uvědomte si, že vaše miminko přejde na sporťák okolo sedmi měsíců a jeho páteř rozhodně nebude připravená na spaní v sedě! Snad pro starší děti, které už v kočárku nespí a nebo pokud mimi usne během nákupu – a pak hurá rychle domů, rozhodně tento typ sedačky ale není vhodný na to, abyste s ním vyráželi na delší ”spací” procházky. Taky nespíte rádi na židli – nenuťte k tomu vaše miminko.
Polohování nožiček – s výhodou
Materiály – vyhněte se bavlně jako vnějšímu potahu. Navzdory ujištěním prodavačů, že je to přírodní materiál speciálně ošetřený, můžete si být si být jistí, že za dva tři měsíce (obzvláště pokud budete mít letní mimi) bavlněná látka vyšisuje a kočárek bude vypadat jako po 3. dítěti. S výhodou vybírejte materiály, které jsou snadno ošetřitelné – omyvatelné, případně se dá celý potah z kočárku stáhnout a přeprat – až vaše miminko vylije v kočárku svůj první hrníček šťávy, určitě si vzpomenete.......
Slunečník versus překlápěcí rukojeť kočárku – záleží na vás. Někdo bude bránit do krve přehazovací rukojeť, jiný vám řekne, že stejně bravurně zvládne bleskově nastavit slunečník, když zahne proti sluníčku – záleží na každém co si zvolí. Určitě jsou obě varianty vyhovující. Překlápěcí rukojeť je fajn v případě, když hodně fouká.
Pětibodové pásy - jednoznačně obrovská výhoda - obzvláště pokud je dítko živější
Košík pod kočárkem - zvažte zda budete potřebovat, aby sloužil na transport větších nákupů, zkontrolujte si také zda je snadno dostupný
Údržba kočárku - informujte se u prodavače, které části potahu jsou odnimatelné a jakou údržbu daný materiál vyžaduje. Obecně platí - čím více lze kočárek "vystriptýzovat", tím lépe. Přeci jen za ty dva roky co ho budete používat se nastřádají různé nehody.


 

Vychytávky, které mít nemusíte, ale které jsou super, když je máte:

Otočná kola usnadňující zatáčení kočárku - odpadá nadzvedávání na každém rohu
Ruční brzda na rukojeti kočárku - ocení hlavně ti, kteří budou častěji zdolávat kopce – odpadají takové ty situace, kdy kočár za sebou vláčí maminku, která brzdí podrážkama co to dá.
Plynulé polohování dna v korbičce - skvělé např. když je miminko nachlazené – můžete ho lehunce naklopit a lépe se mu dýchá.
Podvozek na který se dá nacvaknout autosedačka - oceníte např. při nákupech
Odvětrávání korbičky – prima proti ”zapaření” miminka nejen v letních měsících
Slídové okénko ve střeše kočárku – na ”hlídání” :-)
Pumpička na kola – neurazí a při malém defektu může pomoci dojet. I když přiznám, že když jsme my píchli kolo, byla to pořádná díra, takže na dojetí bychom museli mít kompresor :-)


 

Hurá do obchodu!

I když se rozhodnete kupovat kočárek přes internet - často to výjde cenově lépe, určitě si napřed zajděte do obchodu. Nejlépe je udělat si s partnerem doma seznam věcí, které od kočárku očekáváte a pak vyrazit na "výlet" do obchodu. Udělejte si na to čas, určitě běžte oba - a nejlépe aby se vám to časově hodilo, žádná honička - no prostě "výlet". Jo a nezapomeňte se vyzbrojit vlastním centimetrem. Často se stává, že prodavači loví rozměry kočárku z různých brožur a stejně vám ve finále nejsou schopni říci, zda je to vnitřní či vnější rozměr korbičky. Pohrajte si tam. Vyberte si pár kočárků, které vás něčím zaujaly a pak si je otestujte. Udělejte si závody ve skládání, polohování, slalomovou dráhu, no prostě vyblbněte se - jen tak zjistíte, který kočárek vám opravdu vyhovuje. Nezapomeňte, že jej budete používat minimálně další dva roky a bylo by škoda dát spoustu peněz a po měsíci zjistit, že vás ten kočárek dohání k šílenství. (což se bohužel děje spoustě lidí). Projděte si všechny body na vašem seznamu a podle toho, jak který kočárek uspěl, vyberte si svého favorita. Jo a nenechte se nutit prodavačem do okamžitého nákupu. To, že jste 2 hodiny "trénovali" na prodejně vás ještě nezavazuje k nákupu! Taky si nechejte radit jen v "rozumné" míře. Bohužel často platí, že prodavač chválí jen to, co má na obchodě (logicky) takže se vám klidně může stát, že ve vedlejším obchodě vám ten do nebe vychvalovaný kočárek naopak pomluví do posledního šroubku. Prostě nechte se informovat a pak se řiďte vlastním rozumem. Hodně štěstí při nákupech!


A ještě jedna malinká rada na závěr - věřím, že budete mít štěstí a váš kočárek bude bezporuchový (jako ten náš) - ale stejně pro příklad reklamace, zeptejte s v tom daném obchodě již při koupi, jaké nabízejí podmínky. Některé obchody - předpokládám, že pouze kamenné - vám totiž zaručí, že po dobu reklamace budete mít k dispozici jejich "erární" kočárek. Může se to zdát jako zanedbatelná maličkost - ale když na reklamaci dojde, je v tom rozdíl obrovský. Reklamace může trvat až 30 dnů a jen si představte být 30 dnů imobilní bez kočárku s malým nechodícím mimčem.......pokud není k ruce nikdo, kdo by vám kočárek půjčil, museli byste nejspíše investovat do nějakého bazárkového a ten pak zase prodávat - no prostě opět výdaje a trable navíc - proto se raději ptejte předem. To byl jeden z důvodů, proč jsme se rozhodli pro nákup v kamenném obchodě.

Prosba
V komentářích se množí dotazy na jednotlivé typy kočárků, proto mám na vás prosbu - Až budete mít kočárek koupený a otestovaný v praxi, vraťte se prosím na tyto stránky a podělte se se svými zkušenosti a postřehy (kladnými i zápornými) ohledně konkrétních značek kočárků. Za všechny budoucí rodiče, kteří hledají dobré rady, vám moc děkuji. -

Pokud přidáváte svoje zkušenosti s konkrétním typem kočárku, uveďte prosím do nadpisu jeho název - usnadníte tak ostatním rodičům orientaci. Děkuji.

No a protože komentářů již notně přibylo, doporučuji si usnadnit práci, a pokud hledáte recenze na konkrétní značku, používat při hledání ctrl+F.

 

Komentáře

Přehled komentářů

HQ Alici & Kalima

(Jana Razor4, 17. 3. 2007 17:17)

Omlouvám se za nedopatření.
Alici: Kolečka jsou super jaké jsou, bruslím i se čtyřkolkou a jde to krásně,užívám si to.U Spinu holky níž psaly o horší manipulaci, když je lůžko+sedačka natočené proti směru jízdy(ty koukáš do kočárku na mimi)-u Razoru tenhle rozdíl moc nevnímám ,ale je.Možná je to tím, že je o 2kg lehčí než Raptor.
Kalima: Autosedačka pouze Britax Tot ... viz. níže

Pro Katku

(Ivana, 17. 3. 2007 12:56)

Ahoj Katko, mám Casualplay S4 a také mě vyděsila informace o krátkých zádíčkách. Najdi si na internetu parametry sporťáku a zjistíš, že HQ má stejně dlouhou opěrku zad jako casualplay, dokonce snad o centimetr kratší. Psala jsem komentář již Alici - nevyměnila bych casualplay za HQ ani za nic. Moc se mi také líbil, až do včerejška, kdy jsem jej dvě hodiny vozila. Dalo pořádnou práci ovládat jej. A to jsem jezdila v parku. Neumím si představit terén, nedej bože kopcovitý.

Pro Alici

(Ivana, 17. 3. 2007 12:52)

Ahoj Alice, včera jsem měla možnost vozit HQ 3spin a pochybuji, že by bylo možné vyrazit s ním na brusle. Já sama mám Casualplay S4 a v pohodičce jej uřídím jednou rukou (v druhé chovám rozmazlenou cácorku), zatímco HQ jsem sotva uřídila dvouma rukama. Možná je to jiné později se sporťákem, ale s tou korbičkou jsem měla pocit, že je kolečko zaaretované. Od včerejška si ten svůj kočár pochvaluji ještě více.

pro Alici

(Tereza, 16. 3. 2007 20:09)

Ahoj, mám HQ 3spin a nedávno jsem vytahovala z kola hřebík. Kdyby byly nafukovací tak mám defekt a nevím jak bych dojela domů. Jsem ráda že má kola jaké má. Mohu vřele doporučit. bohužel ale nemám zkušenost s bruslením takže ti neporadím.

autosedacka k Herqulovi

(Kalima, 16. 3. 2007 20:03)


Ahoj vsem fanynkam Herqula, chci se zeptat, jestli neporadite, ktera autosedacka se hodi na Razora 4 a dal, zda Vam nevadi, ze rukojet neni prehazovatelna u sportovni verze kocarku.
Dekuju moc za odpoved.

Alu sprint

(Petra, 16. 3. 2007 10:17)

Ahoj.Chtěli bysme si pořídit kočárek Alu sprint.Četla jsem dva různé názory na něj.Zajímalo by mě,jak má vysoký podvozek.Byla bych ráda i za další informace o něm.Děkuji.

HQ rozpeti kolecek

(sharien, 16. 3. 2007 10:09)

Tak teda nevim, kde vzala prodavacka udaj 83, je to pekna kravina. Mam doma 3spin a projedu s nim i dvere 70, ale uz teda tesne.

RE: Chicco Ct 0,4

(Stáník, 16. 3. 2007 8:34)

Zdravím.
Mám Ct 0,4 od ledna na tehdy 16ti měsíčního lumpíka. Jsou to prima golfáčky, ale nejsou vůbec odpružené. Prodavačka mi tvrdila, že jsou tam tlumiče nárazů, ne klasické pružiny, ale není tam nic. Dřív by to syn nesnesl (měli jsme Portofino od Camu, taky neodpružené a šlo kvůli tomu v jeho roce z domu). Mohu-li, doporučuji tyto golfky koupit leda v případě, že je chcete např. na nákupy místo velkého kočárku. Přesně tak jsem kupovala Portofino,když nám malý vyrostl v 5ti měsících z vajíčka a ještě pevně neseděl. Jinak ruce od nich ještě min. na 3 měsíce pryč. Jsou fakt super, ale ne pro tak malé dítě.

Herqules Raptor 3 spin

(Alice, 16. 3. 2007 6:52)

Ahoj, chtěla bych si koupit HQ raptor 3 spin, ale manžel mi to vymlouvá, protože kočárek nemá nafukovací kolečka,že manipulace s ním bude horší. Rádi bruslíme,tak jsem se chtěla zeptat, jestli s tím bruslením máte nějakou zkušenost. Jde to s tímto kočárkem?

Haberce

(Baja, 15. 3. 2007 21:23)

To rozpětí kol myslím u herqula není tak strašné, zatím jsme se vešli do každých dveří.Je fakt, že nebydlíme v bytě ,tak nevím jak výtahy.My uvažujeme o prodeji právě modrého Herqules raptor 3spin.Máme ho 1/2 roku i s nánožníkem.Pořád hledáme lehčí náhradu do terénu.Jak jsem psala už dříve bydlíme na hodně prudkém kopci.Jestli s koupí moc nespěcháš můžu ti dát vědět,když budem prodávat.Napiš mail.Jinak jsme od Frýdku-Místku takže to není kraj světa.

Emě

(Zuzka, 15. 3. 2007 19:50)

Ahoj Emo,tak rozpětí kol kočárku HQ Raptor 3 Spin je 65 cm. 84 cm je délka kočárku ve složeném stavu nikoliv šířka.
Zuzka

Casualplay nebo Herqules

(Katka, Brno, 15. 3. 2007 19:16)

Ahojky, do dnešního dne jsem byla rozhodnuta pro Herqules Razor 6 Spin, ale dnes jsem na výstavišti viděla Casualplay S6 a Vintage reverse a moc se mi libily. Nemužete mi někdo prosim poradit? Slyšela jsem, že Casualplay maji krátké zádové opěrky. Herqules je zase težší (bydlíme v kopečku tak mám z toho trošku strach). Kočárek bych chtěla od narození a jezdit budeme spíš v terénu než ve městě. Děkuji za rady.

Herqules

(Ema, 15. 3. 2007 18:14)

Holky, můžete mi prosím někdo změřit, kolik je přesně rozpětí kol u kočárku Herqules raptor 3 spin? Prodavačka mi řekla, že je to 84 cm, ale to se mi zdá strašně moc! To bych neprojela žádnými dveřmi! Díky

Chicco

(Lucie,Trebic, 15. 3. 2007 17:38)

Ahoj.Chtela bych poradit ohledne golface chicco 0.4.Da se v nem vozit mimi od pul roku a zda moc neskace na kostkach?Mate nekdo zkusenost?

Herqules

(Haberka, Slavkov u Brna, 15. 3. 2007 17:25)

No mě se taky hrozně líbí kočárek Herqules raptor 3 spin, i když má velký rozpětí kol, ale na nás je moc drahej. Novej si nemůžem dovolit. Leda ňákej už použitej v dobrým stavu a za rozumnou cenu. Brala bych modrou barvu, protože v červenci čekáme chlapečka (naše 1. dítě).
Ještě se chci zeptat, když budu mít dítě v létě, je nutné kupovat i korbičku? Nebo stačí jen přenosná taška? A v zimě, když bude mít malej půl roku tak musím koupit i nánožník, že?
Díky za rady. Vůbec sem nečekala, že v dnešní době bude tak složitý kupovat kočárek!

Haberce

(Baja, 15. 3. 2007 15:47)

To je teda dost hodně.Já mám Herqules raptor 3spin, ten má 16kg a do našeho kopce mám co dělat.A když si k tomu přičteš že v roce bude mít mimčo + - 10kg zdá se mi to dost.ale na druhou stranu jestli budeš jezdit jenom po rovince?I když do auta a sem tam člověk potřebuje kočár přizvednout-dobře bych to zvážila!

BABY MERC

(Haberka, 15. 3. 2007 14:46)

Ahoj, chtěla sem si koupit kočárek Baby Merc, ale váží 18 kg. Není to moc? Jinak vypadá moc pěkně a stojí 6500 kč.

x-lander

(Klára, 14. 3. 2007 22:44)

Ohledně X-landru, závadu uznali jen jednu a to malý potah na madlu(nezakrýval spoj), u ostatních se odkázali na změnu norem, a já jsem kupovala kočárek z kolekce 2006, už po změně, takže můžou být větší otvory v přezkách. Madlo nezbývá než reklamovat klasickou cestou. Madlo opravili příšerně, takže zítra tam putuje zase.

Herqules -Emě

(Pavla, 14. 3. 2007 22:00)

Jezdím už měsíc Herqulem Raptor 3 Spin a je fakt, že už jsem s tím širokým rozpětím kol někde narazila. Nevejdu se do těch úplně starých typů výtahů a občas narazím i v nějakých dveřích obchodu :-).Takže pokud jsi odkazaná na výtah, radím změřit!Jinak jsem spokojená, mám miminko, takže zatím korbičku a je opravdu prostorná.Kočárek se všem líbí, akorát mě trochu vadí, že na jedné straně "vržu", jak se asi o sebe třou plasty. Má někdo zkušenost, jak to odstranit, nebo se to ochodí?? Díky

HQ Raptor

(Ema, 14. 3. 2007 21:41)

Holky a nezdá se vám, že ty HQ Raptory mají strašně široký rozpětí kol? Projede to mezi dveřmi?


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115

následující »