Jdi na obsah Jdi na menu
Reklama:
 


Jak vybrat kočárek

27. 12. 2006

Jak vybrat správný kočárek, čeho si všímat?

Nabídka kočárku je obrovská a my jsme u prvního miminka tápali a hledali, nevěděli jsme přesně na co se dívat, proto se tady pokusím shrnout naše zkušenosti, čím se řídit.

  1. Je rozdíl v tom, zda sháníte kočárek do velkého města nebo na vesnici. Maminky ve městě určitě ocení lehčí, skladné kočárky, se kterými se snáze dostanou do MHD nebo je rychle složí do kufru auta. A naopak - je nesmyslné kupovat odlehčený kočár za 30 tisíc, pokud 90% času bude miminko "zaparkované" pod oknem na zahradě.
  2. Trojkolka versus čtyřkolka – když pominu vzhled, na který má každý jiný názor, je důležité si uvědomit, že zatímco rozdíl mezi drahým a levným čtyřkolákem je většinou jen ve váze a případném ”vrzání”, mezi drahou a levnou tříkolkou může být - kromě již zmíněného - obrovský rozdíl i ve stabilitě! Myslete na bezpečí svého miminka a pokud zvažujete nákup některé levnější tříkolky, otestujte si v obchodě dobře její stabilitu! Zatímco dražší tříkolky mají zadní kola lehce skosená (jako mají třeba i vozíčky pro handicapované sportovce) levné varianty tento ”detail” většinou nenabízí a rozdíl ve stabilitě takovýchto kočárků je obrovský.
  3. Trojkombinace versus sólo hluboký kočár a posléze sporťák – záleží na volbě každého. Někdo dá přednost na prvního půl roku klasickému hlubokému kočárku, (který se dá za dobré ceny koupit v bazárcích) a později koupí nový sporťák.......jiný volí rovnou jeden kočár, který už od začátku nabízí všechny možnosti
  4. Cena – tady platí každý podle svých možností. Jen radím dobře počítat, protože někdy mohou lacinější kočárky přijít ve finále dráž. Pokud můžete, tak si za kvalitu raději připlaťte. Tím nechci říci, že nejdražší je ten nejlepší - kdepak - to ne, ale než půjdete nakupovat dobře zvažujte, co všechno od kočárku očekáváte, co nutně potřebujete a co naopak s klidem oželíte.


 

Čeho si všímat dále

Kola – obecně platí, že čím větší tím lepší. Určitě raději nafukovací než takové ty ”golfáčové”. V terénu nebo ve sněhu jsou malá kola strašně neobratná.
Rozměry korby – dítě tráví v hluboké korbě cca 6-7 měsíců. Pediatři doporučují, aby nepřecházelo na sporťák dokud samo nesedí. Musíte zvážit, zda vaše mimiko bude mít půl roku v létě čí v zimě (kdy je potřeba fusak), obecně se ale dá říci, že délka korbičky +/- 80cm je postačující.
Výška hluboké korbičky nad zemí – pokud jste vyšší, budete trávit polovinu procházky shrbení – z počátku je člověk věčně skloněný nad miminkem, tak myslete na svá záda.
Výškově nastavitelná rukojeť – tak aby vyhovovala oběma rodičům.
Vybírejte si spojenou rukojeť – ne takové ty dvě ručky jako mívají golfáče – kočárek je snáze ovladatelný.
Váha kočárku + jeho skladnost a případná ”snášenlivost” s kufrem vašeho auta
Rozpětí kol – pokud budete jezdit výtahem, dobře si vše přeměřte, stejně tak i případné dveře u pediatra či jiné překážky, které by vám v budoucnu mohly znesnadnit pohyb.
Dobře si zkontrolujte, aby dno korby bylo hladké, rovné – může se to zdát jako bláznivý nápad, ale my jsme při našem lítání po obchodech s hrůzou zjistili, že jsou na trhu i kočárky, které mají místo pevného dna jen jakousi kovovou mříž přes kterou je tenoučká vrstva molitanu – chudák miminko jako by leželo na roštu!
Také si pořádně překontrolujte brzdy! - bez legrace, ne u každého kočárku máte jistotu, že opravdu drží.
Sporťák – po nebo proti směru jízdy – věčné dilema – ty z vás, kteří váhají nad určitým typem kočárku právě proto, že nenabízí sportovní sedačku čelem k rodičům mohu ujistit, že zhruba od 8-i měsíců bude dítě zajímat vše kolem něj (mimo vás :-) a bude stejně chtít sedět ve směru jízdy a mít rozhled – a vy si zvyknete určitě pomaleji, ale brzy jeho nálady i lumpárny poznáte úplně stejně i "pozpátku":-) Takže pro mimčo je směr od vás v pohodě, ale sami zvažte, jakému pohledu dáte přednost vy.
Sportovní sedačka – její záda by měla jít vždy polohovat do lehu – ať už plynule nebo v několika polohách. Raději se vyhněte kočárkům které nabízejí ”sedící” sedačky – takové, co se sklápí celé, jako židlička. Uvědomte si, že vaše miminko přejde na sporťák okolo sedmi měsíců a jeho páteř rozhodně nebude připravená na spaní v sedě! Snad pro starší děti, které už v kočárku nespí a nebo pokud mimi usne během nákupu – a pak hurá rychle domů, rozhodně tento typ sedačky ale není vhodný na to, abyste s ním vyráželi na delší ”spací” procházky. Taky nespíte rádi na židli – nenuťte k tomu vaše miminko.
Polohování nožiček – s výhodou
Materiály – vyhněte se bavlně jako vnějšímu potahu. Navzdory ujištěním prodavačů, že je to přírodní materiál speciálně ošetřený, můžete si být si být jistí, že za dva tři měsíce (obzvláště pokud budete mít letní mimi) bavlněná látka vyšisuje a kočárek bude vypadat jako po 3. dítěti. S výhodou vybírejte materiály, které jsou snadno ošetřitelné – omyvatelné, případně se dá celý potah z kočárku stáhnout a přeprat – až vaše miminko vylije v kočárku svůj první hrníček šťávy, určitě si vzpomenete.......
Slunečník versus překlápěcí rukojeť kočárku – záleží na vás. Někdo bude bránit do krve přehazovací rukojeť, jiný vám řekne, že stejně bravurně zvládne bleskově nastavit slunečník, když zahne proti sluníčku – záleží na každém co si zvolí. Určitě jsou obě varianty vyhovující. Překlápěcí rukojeť je fajn v případě, když hodně fouká.
Pětibodové pásy - jednoznačně obrovská výhoda - obzvláště pokud je dítko živější
Košík pod kočárkem - zvažte zda budete potřebovat, aby sloužil na transport větších nákupů, zkontrolujte si také zda je snadno dostupný
Údržba kočárku - informujte se u prodavače, které části potahu jsou odnimatelné a jakou údržbu daný materiál vyžaduje. Obecně platí - čím více lze kočárek "vystriptýzovat", tím lépe. Přeci jen za ty dva roky co ho budete používat se nastřádají různé nehody.


 

Vychytávky, které mít nemusíte, ale které jsou super, když je máte:

Otočná kola usnadňující zatáčení kočárku - odpadá nadzvedávání na každém rohu
Ruční brzda na rukojeti kočárku - ocení hlavně ti, kteří budou častěji zdolávat kopce – odpadají takové ty situace, kdy kočár za sebou vláčí maminku, která brzdí podrážkama co to dá.
Plynulé polohování dna v korbičce - skvělé např. když je miminko nachlazené – můžete ho lehunce naklopit a lépe se mu dýchá.
Podvozek na který se dá nacvaknout autosedačka - oceníte např. při nákupech
Odvětrávání korbičky – prima proti ”zapaření” miminka nejen v letních měsících
Slídové okénko ve střeše kočárku – na ”hlídání” :-)
Pumpička na kola – neurazí a při malém defektu může pomoci dojet. I když přiznám, že když jsme my píchli kolo, byla to pořádná díra, takže na dojetí bychom museli mít kompresor :-)


 

Hurá do obchodu!

I když se rozhodnete kupovat kočárek přes internet - často to výjde cenově lépe, určitě si napřed zajděte do obchodu. Nejlépe je udělat si s partnerem doma seznam věcí, které od kočárku očekáváte a pak vyrazit na "výlet" do obchodu. Udělejte si na to čas, určitě běžte oba - a nejlépe aby se vám to časově hodilo, žádná honička - no prostě "výlet". Jo a nezapomeňte se vyzbrojit vlastním centimetrem. Často se stává, že prodavači loví rozměry kočárku z různých brožur a stejně vám ve finále nejsou schopni říci, zda je to vnitřní či vnější rozměr korbičky. Pohrajte si tam. Vyberte si pár kočárků, které vás něčím zaujaly a pak si je otestujte. Udělejte si závody ve skládání, polohování, slalomovou dráhu, no prostě vyblbněte se - jen tak zjistíte, který kočárek vám opravdu vyhovuje. Nezapomeňte, že jej budete používat minimálně další dva roky a bylo by škoda dát spoustu peněz a po měsíci zjistit, že vás ten kočárek dohání k šílenství. (což se bohužel děje spoustě lidí). Projděte si všechny body na vašem seznamu a podle toho, jak který kočárek uspěl, vyberte si svého favorita. Jo a nenechte se nutit prodavačem do okamžitého nákupu. To, že jste 2 hodiny "trénovali" na prodejně vás ještě nezavazuje k nákupu! Taky si nechejte radit jen v "rozumné" míře. Bohužel často platí, že prodavač chválí jen to, co má na obchodě (logicky) takže se vám klidně může stát, že ve vedlejším obchodě vám ten do nebe vychvalovaný kočárek naopak pomluví do posledního šroubku. Prostě nechte se informovat a pak se řiďte vlastním rozumem. Hodně štěstí při nákupech!


A ještě jedna malinká rada na závěr - věřím, že budete mít štěstí a váš kočárek bude bezporuchový (jako ten náš) - ale stejně pro příklad reklamace, zeptejte s v tom daném obchodě již při koupi, jaké nabízejí podmínky. Některé obchody - předpokládám, že pouze kamenné - vám totiž zaručí, že po dobu reklamace budete mít k dispozici jejich "erární" kočárek. Může se to zdát jako zanedbatelná maličkost - ale když na reklamaci dojde, je v tom rozdíl obrovský. Reklamace může trvat až 30 dnů a jen si představte být 30 dnů imobilní bez kočárku s malým nechodícím mimčem.......pokud není k ruce nikdo, kdo by vám kočárek půjčil, museli byste nejspíše investovat do nějakého bazárkového a ten pak zase prodávat - no prostě opět výdaje a trable navíc - proto se raději ptejte předem. To byl jeden z důvodů, proč jsme se rozhodli pro nákup v kamenném obchodě.

Prosba
V komentářích se množí dotazy na jednotlivé typy kočárků, proto mám na vás prosbu - Až budete mít kočárek koupený a otestovaný v praxi, vraťte se prosím na tyto stránky a podělte se se svými zkušenosti a postřehy (kladnými i zápornými) ohledně konkrétních značek kočárků. Za všechny budoucí rodiče, kteří hledají dobré rady, vám moc děkuji. -

Pokud přidáváte svoje zkušenosti s konkrétním typem kočárku, uveďte prosím do nadpisu jeho název - usnadníte tak ostatním rodičům orientaci. Děkuji.

No a protože komentářů již notně přibylo, doporučuji si usnadnit práci, a pokud hledáte recenze na konkrétní značku, používat při hledání ctrl+F.

 

Komentáře

Přehled komentářů

CASUALPLAY S4

(Hanka, 16. 7. 2007 15:38)

Holky, vsechny vas zdravim. Muzete sem, prosim, napsat blize vase zkusenosti s timto kocarkem? Moc se mi libi, ale mam strach po predchozi velmi spatne zkusenosti neco koupit...Mala ma neco pres 4 mesice a tak uz se porozhlizime po sportaku.. Da se polohovat do roviny? Je pohodlny? Vyspi se v nem mimco? Co nekde v terenu? Jak se s nim jezdi do schodu? My bydlime v panelaku a mame tam na schodech 2 desky.. nejak netusim, jak to s trikolkou v pohode zvladnout..Co nejaka negativa? nebo zadne nema? Diky moc za reakce!!!! Jsem uz zoufala, zda se mi, ze idealni kocar proste neexistuje a na vsech je neco :O(((( jo a jeste k tomu kratkemu operatku.. je hodne kratke??? vypada to, ze budeme mit dlouhanka po tatinkovi.. ten ma skoro 2 metry.. Hanka

RE: Mistral S

(Stáňa, 16. 7. 2007 14:13)

Dobrý den.

Děkuji moc. Já ho zatím viděla jen na tom netu, ale pokud to trochu fin.půjde, jiný už nechci. Mám ale ještě spouuuustu času.... :-)
Díky a jdu juknout na webovky

Katce casulplay S4

(Barča, 16. 7. 2007 10:43)

S tou rukojetí se musíš rozhodnout sama podle sebe.Kočárek je lehoučký takže zvedání není aspoň pro mě problém-ale záleží na tobě.Ten originál nánožník mám, taky uvažuju o universalu, ale není nejhorší i když je pravda že ho mohli víc promyslet.ty ostatní kočárky co píšeš nevím, nemám s nimi zkušenost, ale osobně dávám přednost kočárkům s nafukovacími koly, mají lepší jízdní vlastnosti podle mě.Klidně se ptej dál.

Casualplay S4

(Katka, 15. 7. 2007 21:52)

Ahoj Barčo,díky moc za podpověď.Už jsme se na něj byli dívat a ta rukojeť se mi fakt nezdá.Na rozvném povrchu to bude v pohodě,ale spíš,když pojedu přes nějaké překážky a budu jej muset nazvednout,tak to bude horší.Teď mám Cortinu X3 a rukojeť mám docela nízko nastavenou.Možná je to o zvyku.Ale chci se ještě zeptat,jestli jsi už použila nánožní.Zdá se mi být nízký.Uvažovala jsem,že by teda koupila nějaký univerzal.V tom obchodě nic neměli, kromě kočáru.Museli by všechno teprve objedat.Jsme z Opavy a kočárek mají nejbíž v Ostravě.Tak nevím.Rozhodu ji se mezi Jane, tímhle a ještě jsem našla Peg Perégo.Cortinu nechceme kvůli tomu,že je hrozně tvrdá,nemá odpružení a taky má úzkou opěru.V zimě asi nebude stačit.Díky moc za radu.

Dotaz na korbu playmoon

(Simona, 15. 7. 2007 21:47)

Ahoj, velice se mi líbí kočárek casualplay S6. Mimi čekám v říjnu a chci používat hlubokou korbu. Mám trošku obavy jestli není malá. Prosím některou z vás, která s ní má zkušenosti zda by mi nenapsala nějaké reference a popř. jaký fusak používala.Předem moc děkuji.

Pro Stáňu - Teutonia Mistral S

(Dajana, 15. 7. 2007 20:19)

Dobrý den. Kočárek jsem vozila, je skvělý a má vychytané detaily. Švagrová žije v Ně a žádný šunt by nekoupila. Jen nevím, kolik stojí v Ně. V ČR je výhradní dovozce Babyrenka, paní Blanka Pichlová. Mají www.babbonino.cz. Snad v Liberci mají vzorkovou prodejnu. Také se mi líbí....jen nevím, jestli to doma projde. Dajana

Jané slalom pro - X-lander X3

(LucieH, 14. 7. 2007 18:36)

Ahoj,mimísek se sice narodí až v únoru,ale už teď pokukuju na netu na kočárky.Ze začátku sem byla rozhodnutá pro x-lander X3,ale bohužel na tento kočárek nencházím žádné recenze,jen mě zaráží velikost korbičky(šířka).
Pak se mi líbí Jané slalom pro komplet barva marine a vzhledem ke spoustě kladným vzkazům u mě asi zvítězí!!

Katce casualplay S4

(Barča, 14. 7. 2007 15:12)

Ahoj Katko, já tento kočárek mám a měřím 162cm a je to vpohodě.Jo a ta opěrka já nevím co s ní všichni mají má 46 cm a je stejně dlouhá jak třeba u herqula, spíš boudička je o 2 cm níže nad hlavičkou než u např.Herqula, takže to bych teda vůbec neřešila a jestli ti můžu poradit tak si ho zajdi prohlédnout někam do obchodu.Já v něm vozím 16 měsíčního syna a je teda vpohodě a to mám veliké děti.Klidně se dál ptej ráda napíšu.Já jsem s kočárek moc spokojená.

Casualplay S4

(Katka, 13. 7. 2007 22:11)

Ahoj,chceme kupovat nový sporťák a hodně se nám líbí tento typ,ale má pro mě obrovskou nevýhodu a to v rukojeti.Ta nejnižší poloha je i tak pro vysoko.Měřím 159 cm.Máte s tím někdo zkušenost.Četla jsem tady jen chválu,ale to jsou jen vysoké maminy.Taky mi vadí ta nízká opěrka.Jestli s ním máte někdo zkušenost napište prosím.Díky.

Neonato reverso sport tris

(Zdeňka, 13. 7. 2007 12:37)

Neonato reverso sport tris
Ráda bych si koupila tento kočárek, můžete mi prosím napsat jestli s ním máte některá zkušenosti. Předem děkuji Z.

Hance a Pavli - Herqules

(Jiťa, 13. 7. 2007 12:02)

Ahoj holky.
Hani u nás je to stejné jako u vás,kočárek jsem si doslova vyřvala a teď taky jenom mažem kolečka a dotahujem šroubky.Ty kolečka by mě ani tak nevadili že se musí promazávat,ale to skřípání plastů my leze na nervy a mojemu manželovi ani nemluvím,pořád jen slyším co jsi chtěla to máš za tolik peněz tak si nestěžuj.Já si neztěžuji na kočárek ten je super,dobře se sním jezdí, je prostorný a krásný,ale to vrzání...
Pavli prosím tě kde vám ty plasty promazali,my už snad promazali všechny plasty úplně všude až už vytíkal olej ven a vrže to pořád - potvora,já ty plasty budu promazávat klidně i co týden,jen ať proboha nevržou - strašně mě to vadí!!!
Naštěstí mám doma i HQ Radius,ten je lehoučký a jezdí potichu,prostě super,tak když mě HQ Raptor 3-spin leze už hodně na nervy tak je skrátka vystřídám a je klid.
Mějte se hezky a pevné nervy s vrzáním...J.

Quinny Zapp

(Jitka, 13. 7. 2007 11:49)

Dobrý den,používám tento kočárek už patnáct měsíců.Je to ideálni verza na cestování a nákup.Nejvíce jsem ho zatím využila s autosedačkou Maxi Cosi.Nemohu si ho opravdu vynachválit.

Xlander XA ctyrkolka

(Kamila, 13. 7. 2007 9:19)

Prosim Vas neprodavate nekdo kocarek Xlander XA ctyrkolku (jeste z kolekce 2006),barva Lemon,jen sportovni verze bez hluboke korby??? Dekuji. email:kamiska@seznam.cz

Teutonia - Mistral S

(Stáňa, 13. 7. 2007 8:52)

Dobrý den.

Zamilovala jsem si tento kočárek pro jeho neuvěřitelnou multifunkčnost a komfort, ale nevím, kde je v Čechách k vidění. Cenově rozhodně dojet do Německa, ale objednací lhůta je 9týdnů, tak bych jej ráda osahala napřed tady, pak objednala přes net a už jen jednorázově z Německa odvezla.
Děkuji za jakékoliv info.

Quinny Zapp

(Leona, 12. 7. 2007 20:39)

Dobrý den, mám dotaz, zda někdo nemá zkušenost s golfkami Quinny zapp. Děkuji

Janě - Casualplay S4

(Hanka, 12. 7. 2007 7:43)

Ahoj Jani, na internetu prodávájí sportovní verzi a hlubokou korbu musíš doobjednat zvlášť stejně jako všechny ostatní doplňky (v ceně je jen plášťěnka a stříška, na některých stránkách i vyměnitelná podložka).

Casualplay S4 s hlubokou korbou

(Jana, 12. 7. 2007 4:10)

Prosim o radu.
Kdyz objednavam tento typ kocarku, objednavam tim jen konstrukci s hlubokou korbou nebo i sportovni sedatko.Za kolik se da pripadne priobjednat?
Dekuji moc, nejak mi to uniklo na strankach kde jej nabizeji

Implast bolder 4

(Michaela, 11. 7. 2007 13:53)

Ahoj vsem,chtela jsem se zeptat zda mate nekdo zkusenost s kocarkem ci znackou IMPLAST

Herqules

(Pavla, 11. 7. 2007 11:03)

Ahoj,taky jsme reklamovali "vrzáni" u prodejce.Ten nám kočárek nastříkal silikonovým sprayem..Takže asi 4 dny bylo naprosté ticho, ale po týdnu to opět začíná..Takže si koupíme silikon a budeme mazat..Jinak kolečka promazáváme každý měsíc a je pokoj.

Herqules Raptor 3 spin

(Hanka, 10. 7. 2007 17:15)

Ahoj, mám ho 4 měsíce a můžu taky potvrdit to vrzání. Můj muž je z toho na mrtvici, protože jsem si ho vydupala a teď si pořád stěžuju... A on maže a maže. Přední kolečko snad každých 14 dnů, mazal mi už i nožní brzdu, se kterou nešlo už ani hnout. Ale s těmi plasty asi fakt nejde nic dělat. Jinak jsem docela spokojená. Jenom už jsem reklamovala po týdnu vytrný druk na boudě a teď to mám znovu. Ten nánožník jde tak těžko sundávat, že tomu nezabráním. Kámoška má urvané oba dva, protože malá zabrala nožkama do nánožníku a bylo to... To se mí fakt nelíbí. Ale musím mlčet, jinak bych doma dostala. Kočár za tolik peněz...


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115

následující »