Jdi na obsah Jdi na menu
Reklama:
 


Jak vybrat kočárek

27. 12. 2006

Jak vybrat správný kočárek, čeho si všímat?

Nabídka kočárku je obrovská a my jsme u prvního miminka tápali a hledali, nevěděli jsme přesně na co se dívat, proto se tady pokusím shrnout naše zkušenosti, čím se řídit.

  1. Je rozdíl v tom, zda sháníte kočárek do velkého města nebo na vesnici. Maminky ve městě určitě ocení lehčí, skladné kočárky, se kterými se snáze dostanou do MHD nebo je rychle složí do kufru auta. A naopak - je nesmyslné kupovat odlehčený kočár za 30 tisíc, pokud 90% času bude miminko "zaparkované" pod oknem na zahradě.
  2. Trojkolka versus čtyřkolka – když pominu vzhled, na který má každý jiný názor, je důležité si uvědomit, že zatímco rozdíl mezi drahým a levným čtyřkolákem je většinou jen ve váze a případném ”vrzání”, mezi drahou a levnou tříkolkou může být - kromě již zmíněného - obrovský rozdíl i ve stabilitě! Myslete na bezpečí svého miminka a pokud zvažujete nákup některé levnější tříkolky, otestujte si v obchodě dobře její stabilitu! Zatímco dražší tříkolky mají zadní kola lehce skosená (jako mají třeba i vozíčky pro handicapované sportovce) levné varianty tento ”detail” většinou nenabízí a rozdíl ve stabilitě takovýchto kočárků je obrovský.
  3. Trojkombinace versus sólo hluboký kočár a posléze sporťák – záleží na volbě každého. Někdo dá přednost na prvního půl roku klasickému hlubokému kočárku, (který se dá za dobré ceny koupit v bazárcích) a později koupí nový sporťák.......jiný volí rovnou jeden kočár, který už od začátku nabízí všechny možnosti
  4. Cena – tady platí každý podle svých možností. Jen radím dobře počítat, protože někdy mohou lacinější kočárky přijít ve finále dráž. Pokud můžete, tak si za kvalitu raději připlaťte. Tím nechci říci, že nejdražší je ten nejlepší - kdepak - to ne, ale než půjdete nakupovat dobře zvažujte, co všechno od kočárku očekáváte, co nutně potřebujete a co naopak s klidem oželíte.


 

Čeho si všímat dále

Kola – obecně platí, že čím větší tím lepší. Určitě raději nafukovací než takové ty ”golfáčové”. V terénu nebo ve sněhu jsou malá kola strašně neobratná.
Rozměry korby – dítě tráví v hluboké korbě cca 6-7 měsíců. Pediatři doporučují, aby nepřecházelo na sporťák dokud samo nesedí. Musíte zvážit, zda vaše mimiko bude mít půl roku v létě čí v zimě (kdy je potřeba fusak), obecně se ale dá říci, že délka korbičky +/- 80cm je postačující.
Výška hluboké korbičky nad zemí – pokud jste vyšší, budete trávit polovinu procházky shrbení – z počátku je člověk věčně skloněný nad miminkem, tak myslete na svá záda.
Výškově nastavitelná rukojeť – tak aby vyhovovala oběma rodičům.
Vybírejte si spojenou rukojeť – ne takové ty dvě ručky jako mívají golfáče – kočárek je snáze ovladatelný.
Váha kočárku + jeho skladnost a případná ”snášenlivost” s kufrem vašeho auta
Rozpětí kol – pokud budete jezdit výtahem, dobře si vše přeměřte, stejně tak i případné dveře u pediatra či jiné překážky, které by vám v budoucnu mohly znesnadnit pohyb.
Dobře si zkontrolujte, aby dno korby bylo hladké, rovné – může se to zdát jako bláznivý nápad, ale my jsme při našem lítání po obchodech s hrůzou zjistili, že jsou na trhu i kočárky, které mají místo pevného dna jen jakousi kovovou mříž přes kterou je tenoučká vrstva molitanu – chudák miminko jako by leželo na roštu!
Také si pořádně překontrolujte brzdy! - bez legrace, ne u každého kočárku máte jistotu, že opravdu drží.
Sporťák – po nebo proti směru jízdy – věčné dilema – ty z vás, kteří váhají nad určitým typem kočárku právě proto, že nenabízí sportovní sedačku čelem k rodičům mohu ujistit, že zhruba od 8-i měsíců bude dítě zajímat vše kolem něj (mimo vás :-) a bude stejně chtít sedět ve směru jízdy a mít rozhled – a vy si zvyknete určitě pomaleji, ale brzy jeho nálady i lumpárny poznáte úplně stejně i "pozpátku":-) Takže pro mimčo je směr od vás v pohodě, ale sami zvažte, jakému pohledu dáte přednost vy.
Sportovní sedačka – její záda by měla jít vždy polohovat do lehu – ať už plynule nebo v několika polohách. Raději se vyhněte kočárkům které nabízejí ”sedící” sedačky – takové, co se sklápí celé, jako židlička. Uvědomte si, že vaše miminko přejde na sporťák okolo sedmi měsíců a jeho páteř rozhodně nebude připravená na spaní v sedě! Snad pro starší děti, které už v kočárku nespí a nebo pokud mimi usne během nákupu – a pak hurá rychle domů, rozhodně tento typ sedačky ale není vhodný na to, abyste s ním vyráželi na delší ”spací” procházky. Taky nespíte rádi na židli – nenuťte k tomu vaše miminko.
Polohování nožiček – s výhodou
Materiály – vyhněte se bavlně jako vnějšímu potahu. Navzdory ujištěním prodavačů, že je to přírodní materiál speciálně ošetřený, můžete si být si být jistí, že za dva tři měsíce (obzvláště pokud budete mít letní mimi) bavlněná látka vyšisuje a kočárek bude vypadat jako po 3. dítěti. S výhodou vybírejte materiály, které jsou snadno ošetřitelné – omyvatelné, případně se dá celý potah z kočárku stáhnout a přeprat – až vaše miminko vylije v kočárku svůj první hrníček šťávy, určitě si vzpomenete.......
Slunečník versus překlápěcí rukojeť kočárku – záleží na vás. Někdo bude bránit do krve přehazovací rukojeť, jiný vám řekne, že stejně bravurně zvládne bleskově nastavit slunečník, když zahne proti sluníčku – záleží na každém co si zvolí. Určitě jsou obě varianty vyhovující. Překlápěcí rukojeť je fajn v případě, když hodně fouká.
Pětibodové pásy - jednoznačně obrovská výhoda - obzvláště pokud je dítko živější
Košík pod kočárkem - zvažte zda budete potřebovat, aby sloužil na transport větších nákupů, zkontrolujte si také zda je snadno dostupný
Údržba kočárku - informujte se u prodavače, které části potahu jsou odnimatelné a jakou údržbu daný materiál vyžaduje. Obecně platí - čím více lze kočárek "vystriptýzovat", tím lépe. Přeci jen za ty dva roky co ho budete používat se nastřádají různé nehody.


 

Vychytávky, které mít nemusíte, ale které jsou super, když je máte:

Otočná kola usnadňující zatáčení kočárku - odpadá nadzvedávání na každém rohu
Ruční brzda na rukojeti kočárku - ocení hlavně ti, kteří budou častěji zdolávat kopce – odpadají takové ty situace, kdy kočár za sebou vláčí maminku, která brzdí podrážkama co to dá.
Plynulé polohování dna v korbičce - skvělé např. když je miminko nachlazené – můžete ho lehunce naklopit a lépe se mu dýchá.
Podvozek na který se dá nacvaknout autosedačka - oceníte např. při nákupech
Odvětrávání korbičky – prima proti ”zapaření” miminka nejen v letních měsících
Slídové okénko ve střeše kočárku – na ”hlídání” :-)
Pumpička na kola – neurazí a při malém defektu může pomoci dojet. I když přiznám, že když jsme my píchli kolo, byla to pořádná díra, takže na dojetí bychom museli mít kompresor :-)


 

Hurá do obchodu!

I když se rozhodnete kupovat kočárek přes internet - často to výjde cenově lépe, určitě si napřed zajděte do obchodu. Nejlépe je udělat si s partnerem doma seznam věcí, které od kočárku očekáváte a pak vyrazit na "výlet" do obchodu. Udělejte si na to čas, určitě běžte oba - a nejlépe aby se vám to časově hodilo, žádná honička - no prostě "výlet". Jo a nezapomeňte se vyzbrojit vlastním centimetrem. Často se stává, že prodavači loví rozměry kočárku z různých brožur a stejně vám ve finále nejsou schopni říci, zda je to vnitřní či vnější rozměr korbičky. Pohrajte si tam. Vyberte si pár kočárků, které vás něčím zaujaly a pak si je otestujte. Udělejte si závody ve skládání, polohování, slalomovou dráhu, no prostě vyblbněte se - jen tak zjistíte, který kočárek vám opravdu vyhovuje. Nezapomeňte, že jej budete používat minimálně další dva roky a bylo by škoda dát spoustu peněz a po měsíci zjistit, že vás ten kočárek dohání k šílenství. (což se bohužel děje spoustě lidí). Projděte si všechny body na vašem seznamu a podle toho, jak který kočárek uspěl, vyberte si svého favorita. Jo a nenechte se nutit prodavačem do okamžitého nákupu. To, že jste 2 hodiny "trénovali" na prodejně vás ještě nezavazuje k nákupu! Taky si nechejte radit jen v "rozumné" míře. Bohužel často platí, že prodavač chválí jen to, co má na obchodě (logicky) takže se vám klidně může stát, že ve vedlejším obchodě vám ten do nebe vychvalovaný kočárek naopak pomluví do posledního šroubku. Prostě nechte se informovat a pak se řiďte vlastním rozumem. Hodně štěstí při nákupech!


A ještě jedna malinká rada na závěr - věřím, že budete mít štěstí a váš kočárek bude bezporuchový (jako ten náš) - ale stejně pro příklad reklamace, zeptejte s v tom daném obchodě již při koupi, jaké nabízejí podmínky. Některé obchody - předpokládám, že pouze kamenné - vám totiž zaručí, že po dobu reklamace budete mít k dispozici jejich "erární" kočárek. Může se to zdát jako zanedbatelná maličkost - ale když na reklamaci dojde, je v tom rozdíl obrovský. Reklamace může trvat až 30 dnů a jen si představte být 30 dnů imobilní bez kočárku s malým nechodícím mimčem.......pokud není k ruce nikdo, kdo by vám kočárek půjčil, museli byste nejspíše investovat do nějakého bazárkového a ten pak zase prodávat - no prostě opět výdaje a trable navíc - proto se raději ptejte předem. To byl jeden z důvodů, proč jsme se rozhodli pro nákup v kamenném obchodě.

Prosba
V komentářích se množí dotazy na jednotlivé typy kočárků, proto mám na vás prosbu - Až budete mít kočárek koupený a otestovaný v praxi, vraťte se prosím na tyto stránky a podělte se se svými zkušenosti a postřehy (kladnými i zápornými) ohledně konkrétních značek kočárků. Za všechny budoucí rodiče, kteří hledají dobré rady, vám moc děkuji. -

Pokud přidáváte svoje zkušenosti s konkrétním typem kočárku, uveďte prosím do nadpisu jeho název - usnadníte tak ostatním rodičům orientaci. Děkuji.

No a protože komentářů již notně přibylo, doporučuji si usnadnit práci, a pokud hledáte recenze na konkrétní značku, používat při hledání ctrl+F.

 

Komentáře

Přehled komentářů

CHIPOLINO ON ROAD

(Soňa, 19. 8. 2008 21:14)

Dobrý den,
nemáte prosím zkušenosti s tímto sporťáčkem?
Někde jsem se dočetla, že zádová opěrka by mohla dítko tlačit. Také se mi líbí kočárky ABC DESIGN Mobile a Moving. Jestli máte někdo možnost tyto kočárky srovnat, jaký by jste doporučili??? Moc díky.

CONCORD FUSION

(Lea, 19. 8. 2008 7:37)

Ahojte maminky, vřele doporučuji. Výhodný hlavně při cestování. Dobře skladný. Variabilní pro nastavení rukojeti, polohovací. Komu se líbí, doporučuji koupit jej v německém eshopu. My to tak udělali a ušetřili jsme téměř 7tis.Kč. Dovezou ho až domů. A hlavně ta lehkost pohybu je super. Žádná namáhavá práce při nerovném terénu.

Cam Cortina X3 Evolution

(Gabča, 18. 8. 2008 19:06)

Ještě mě napadlo dodat, že budeme celou sadu (korbička, autosedačka a sportovní sedačka) během pár měsíců prodávat, tak kdybyste, holky, měla některá zájem, tak napište na mail A.Gabriela@seznam.cz, pošlu fotky. Je to kombinace se světle modrou, takže spíš pro chlapečky. Jsme z Ústeckého kraje.

Cam Cortina X3 Evolution

(Gabča, 18. 8. 2008 18:47)

Koupili jsme po zralé úvaze a musím říct, že i manžel uznal, že to byla dobrá investice.Je velký, že se tam i naše mega dítě vešlo v pohodě do osmi měsíců a vozila bych i déle, kdyby náš chlapeček nezačal být moc bujný a já se nebála, že mi z něj vypadne. Mluvím tedy o hluboké korbičce. Jediné, co bych vytkla, je, že když se korbička sundává z podvozku, musí se na obou stranách držet odjištěná pojistka. Takže když si spočítáte, kolik máme rukou, tak jedna ruka docela chybí, aby tu korbičku nadzvedla a sundala. Jinak je super ovladatelný jednou rukou, což je fakt paráda, blokaci předního kola jsem pak ocenila třeba při nastupování do metra. Se sportovní sedačkou jsem taky spokojená, jedinou nevýhodu vidím v tom, že se trochu obtížněji skládá.
Ještě jedna věc - co se týče podvozku - přední kolo přesahuje docela dost korbičku, tak jsem občas do něčeho narazila, když jsem dobře neodhadla vzdálenost a tak se v těch místech konstrukce místy odřela. Ale tomu se asi u tohoto modelu nevyhnete. Jinak opravdu spokojenost.

CONEO FLASH

(Šárka, 13. 8. 2008 23:21)

Sorry, s 8-mi kilama, už na to nějak špatně vidím :o)

CONECO FLASH

(Šárka, 13. 8. 2008 23:19)

Tak jsem tady četla názor na CONECO FLASH a musím se přidat s ne zrovna dobrou zkušeností. Kočár super, kupovala jsem ho hlavně kvůli velkému lůžku, protože mi v něm 16-ti měsíční syn (13 kg) spí každý den v kanceláři. Bohužel první reklamace proběhla už po 2 dnech, kdy se mi látka na lůžku a podpěrce na nohy vyrvala ze švu. V této souvislosti mě nemile překvapila brněnská firma ČÁRYFUK, kdy na mě pan majitel koukal jako na vraha a místo okamžité výměny jsem si musela 2 dny počkat. Nicméně jsem se dočkala, kočárek jsme vesele používali dál, opět hlavně na spaní v kanclu, dále pak týden u babičky a týden dovolené a samosebou sem tam do města. Po dvou měsících je na světě stejná závada, zase je látka na lůžku vytržená ze švu. A zase patná zkušenost s panem majitelem. Nechtěla jsem se moc hádat, navrhla jsem mu, ať mi vrátí peníze, ale nechtělo se mu do toho...takže mám zase kočár na reklamaci a jezdíme starou 3kombinací, kterou už jsme museli vytáhnout ze sklepa. S dalším používám to vidím bledě...ač se mi kočár moc líbil a měl skvělé jízdní vlastnosti, tohle mě zklamalo a ztratila jsem v něj důvěru. Moc šancí mu nedávám, viděla bych to za další 2 měsíce zase na reklamaci....přece jenom zase něco málo přibereme a to se prostě musí někde projevit. A přitom by stačilo, kdyby výrobce kraje látky obšil a vše by bylo OK. No, a až se tak stane a vrátí mi penízky, koupím si CHICCO MULTIWAY, vyjdou o tisícovku dráž (ke CONECU jsem kupovala slunečník a pláštěnku, takže to bylo za 2,5 tis.) a slyšela jsem na ně jenom to nejlepší. Kdo je má, tak chválí a nevím o reklamacích :o) A samozřejmě bych u reklamace ocenila, kdyby davali kočárek na půjčení po dobu reklamace, ale na tohle mě nenapadlo se zeptat při koupi....takže smůla :o( Místo s 5-mi kilama se tahám s 15-ti :o( Tak všem hodně zdaru, myslela jsem, že jenom my máme takový "štěstí" na kvalitu kočárku, ale evidentně nejsme sami :o) Aspoň to u srdíčka potěší.

Golfky

(Světlana, 13. 8. 2008 11:56)

Dobrý den, poradíte mi prosím nějaké dobré golfky? za rozumnou cenu? Teď jsem se třeba dívala na Chicco MultiWay - máte je některá?

Dotaz pro Martinu

(Hanka, 13. 8. 2008 8:44)

Marti, před časem jste psala, že jste sehnala kočárek Firkon v budově bývalé celnice v Polském Těšíně. Nepamatujete si náhodou, jakou tam měli otevírací dobu? Chceme se tam zítra odpoledne vypravit, tak ať nedojedeme s křížkem po funuse. Za odpověď díky. A jak jste s ním spokojená?
Hanka

Dorjan cross country

(Zuzana, 10. 8. 2008 14:17)

Po mé čerstvé zkušenosti ho opravdu nedoporučuji.Od začátku zatáčel na jednu stranu,30 dní byl na reklamaci,vrátili mi ho seřízený a za dva dny opět začal zatáčet. Další reklamace a opět to samé,při třetí reklamaci jsem chtěla vrátit peníze ale prodejce mě upozornil že na zatáčení se rekalmace nevztahuje,to se mi nezdálo ale bohužel jsem zjistila že v záručním listě je na toto upozorňováno. Jezdila jsem tedy i s tím,nějak jsem si zvykla. Ale když dcera začala sedět a začala jsem využívat sporťák s přehozenou rukojetí,bylo zatáčení tak silné že kočár nešel ovládat.Takže mám doma kočár který už asi nikdo nikdy nekoupí a pořídila jsem si sporťák Babydesign Verso a jsem konečně spokojená.
Ještě k tomu Dorjanu,moje kamarádky ho mají,starší modely ještě s tou jednoduchou brzdou a nemají s ním jediný problém. Na internetu jsem našla o těchto kočárech diskuzi a přišla jsem na to,že všichni kdo si na tento kočárek stěžují mají tu novější verzi z roku 2007. Tak že by nějaká špatná serie?

Emmaljunga

(Tina, 9. 8. 2008 9:51)

Ahoj, nemáte někdo zkušenost s koupí kočárku zn. Emmaljunga v zahraničí? Slyšela jsem, že je tam mají levnější? A co kvalita, je to skutečně Mercedes mezi kočárky? Díky.

Patron Apollon Alux

(Jitka, 9. 8. 2008 1:14)

Předávám zkušenost s kočárem Patron Apollon Alux. Zřejmě jsme měli štěstí, ale kočárek se nám vyvedl, žádné velké problémy jsme s ním neměli a to jsme s ním jezdili skoro každý den dva roky. Akorát mi vadilo, že se mimi nedalo v lůžku pořádně zakrýt, muselo se zachumlat do deky, bouda je dost otevřená, výrobce to řešil takovou slídou přes boudu, ale to pak bylo mimi jak ve skleníku. Ale jinak jsme s ním byli fakt spokojeni. Je hlavně dost prostorný a nepatří k nejtěžším. Taky mají pěkně vymyšlenou síťku proti hmyzu, kočár s ní nevypadá jak s kusem záclony a není vůbec vidět, takže se s ní dá v pohodě i jezdit. Přeju šťastnou ruku při výběru.

Herqules Razor 6

(Ivca, 8. 8. 2008 14:07)

Ahoj holky,budeme v nejblizsi dobe prodavat cerveny Herqules razor6, protoze uz si vystacime jen s golfkama. Je v zaruce do 03/2009. Je to super kocar, v bezvadnem stavu:o) Kdokoli by mel zajem, ozvete se mi na tel:776032171
Jinak preji hodne stesti pri vyberu, jeste ze uz to mam za sebou:o)

Austin - Tako

(Markéta, 8. 8. 2008 10:14)

Ahoj,máte prosím někdo zkušenosti s kočárkem Austin?Pokud ano prosím napište zda jste spokojeni či ne. Děkuji

Herqules Radius - Lence

(Lucka, 6. 8. 2008 8:43)

Leni,mám Radis už přes půl roku a je bezva.Používám ho hlavně do auta,protože při složení je malý a lehký. Velice oceňuji i dobržďovací brzdu a lehké ovládání kočárku.Já sním opravdu nemám žááádný problém.Jo a kočárek je denně v provozu....

Herqules Radius

(Lenka SDvořáčková, 5. 8. 2008 22:44)

Zvažuji koupi tohoto kočárku, máte s ním někdo zkušenosti? Děkuji za rady LenuleD@seznam.cz

Peg-perégo skate

(Klára, 5. 8. 2008 13:20)

Dobrý den, chtěla bych se zeptat,jestli máte někdo zkušenosti s kočárkem peg-perégo skate? Děkuji

Firkon

(Lenik, 4. 8. 2008 22:42)

@Hela:mame uz 5 mesicu kocarek Firkon Ivone set a jsme s nim nadmiru spokojeni,da se lehce ovladat,je stabilni,korbicka je dost velka, takze se Vam tam vejde zimni fusak. A tezky je jenom v pripade,ze nejsou napumpovana kolecka :-). Ke strane mi nezataci.Byt Vami tak do nej jdu

Firkon

(Hela, 4. 8. 2008 16:09)

Dobrý den. Mám dotaz, miminko se narodí v listopadu a tak vybírám správný kočárek.Co jsem četla tady i jinde,kočárky Firkon jsou dobré, ale dnes jsem potkala maminku s tímto kočárkem a zeptala se jí jak je spokojená.Říkala, že nic moc je těžký a zatáčí neustále k jedné straně. Byla jsem už pro něho rozhodlá, ale dnešní rozhovor mě trošku zmátl. Nemáte s ním někdo zkušenosti? Díky

Babyactive jet

(Nikola, 3. 8. 2008 20:54)

Ahoj, byl tu dotaz na tento kočárek. Ta přední kolečka jsou příšerná .... taky bydlíme ve městě a obrubníky nám dávali dost zabrat ... vždycky jsem měla pocit že je urazím .... po 2 měsících jsme ho prodali a koupili X-lander XA a jsme spokojení.

Coneco toledo, pro Pavlínu

(Tereza, 28. 7. 2008 9:51)

Zravím, my máme x-lander a mám pocit, že naše sousedka má coneco, ale vážně si nejsem jistá, kočárky jsou totožné, ale ten její má konstrukci z plastu. Opravdu se možná pletu, takže to chce kočárky osahat, což doporučuji, my měli první kočárek kupovaný přes net a nebyla to šťastná volba. Přeji hodně štěstí, ať jste spokojená. T.


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115

následující »