Jdi na obsah Jdi na menu
Reklama:
 


Jak vybrat kočárek

27. 12. 2006

Jak vybrat správný kočárek, čeho si všímat?

Nabídka kočárku je obrovská a my jsme u prvního miminka tápali a hledali, nevěděli jsme přesně na co se dívat, proto se tady pokusím shrnout naše zkušenosti, čím se řídit.

  1. Je rozdíl v tom, zda sháníte kočárek do velkého města nebo na vesnici. Maminky ve městě určitě ocení lehčí, skladné kočárky, se kterými se snáze dostanou do MHD nebo je rychle složí do kufru auta. A naopak - je nesmyslné kupovat odlehčený kočár za 30 tisíc, pokud 90% času bude miminko "zaparkované" pod oknem na zahradě.
  2. Trojkolka versus čtyřkolka – když pominu vzhled, na který má každý jiný názor, je důležité si uvědomit, že zatímco rozdíl mezi drahým a levným čtyřkolákem je většinou jen ve váze a případném ”vrzání”, mezi drahou a levnou tříkolkou může být - kromě již zmíněného - obrovský rozdíl i ve stabilitě! Myslete na bezpečí svého miminka a pokud zvažujete nákup některé levnější tříkolky, otestujte si v obchodě dobře její stabilitu! Zatímco dražší tříkolky mají zadní kola lehce skosená (jako mají třeba i vozíčky pro handicapované sportovce) levné varianty tento ”detail” většinou nenabízí a rozdíl ve stabilitě takovýchto kočárků je obrovský.
  3. Trojkombinace versus sólo hluboký kočár a posléze sporťák – záleží na volbě každého. Někdo dá přednost na prvního půl roku klasickému hlubokému kočárku, (který se dá za dobré ceny koupit v bazárcích) a později koupí nový sporťák.......jiný volí rovnou jeden kočár, který už od začátku nabízí všechny možnosti
  4. Cena – tady platí každý podle svých možností. Jen radím dobře počítat, protože někdy mohou lacinější kočárky přijít ve finále dráž. Pokud můžete, tak si za kvalitu raději připlaťte. Tím nechci říci, že nejdražší je ten nejlepší - kdepak - to ne, ale než půjdete nakupovat dobře zvažujte, co všechno od kočárku očekáváte, co nutně potřebujete a co naopak s klidem oželíte.


 

Čeho si všímat dále

Kola – obecně platí, že čím větší tím lepší. Určitě raději nafukovací než takové ty ”golfáčové”. V terénu nebo ve sněhu jsou malá kola strašně neobratná.
Rozměry korby – dítě tráví v hluboké korbě cca 6-7 měsíců. Pediatři doporučují, aby nepřecházelo na sporťák dokud samo nesedí. Musíte zvážit, zda vaše mimiko bude mít půl roku v létě čí v zimě (kdy je potřeba fusak), obecně se ale dá říci, že délka korbičky +/- 80cm je postačující.
Výška hluboké korbičky nad zemí – pokud jste vyšší, budete trávit polovinu procházky shrbení – z počátku je člověk věčně skloněný nad miminkem, tak myslete na svá záda.
Výškově nastavitelná rukojeť – tak aby vyhovovala oběma rodičům.
Vybírejte si spojenou rukojeť – ne takové ty dvě ručky jako mívají golfáče – kočárek je snáze ovladatelný.
Váha kočárku + jeho skladnost a případná ”snášenlivost” s kufrem vašeho auta
Rozpětí kol – pokud budete jezdit výtahem, dobře si vše přeměřte, stejně tak i případné dveře u pediatra či jiné překážky, které by vám v budoucnu mohly znesnadnit pohyb.
Dobře si zkontrolujte, aby dno korby bylo hladké, rovné – může se to zdát jako bláznivý nápad, ale my jsme při našem lítání po obchodech s hrůzou zjistili, že jsou na trhu i kočárky, které mají místo pevného dna jen jakousi kovovou mříž přes kterou je tenoučká vrstva molitanu – chudák miminko jako by leželo na roštu!
Také si pořádně překontrolujte brzdy! - bez legrace, ne u každého kočárku máte jistotu, že opravdu drží.
Sporťák – po nebo proti směru jízdy – věčné dilema – ty z vás, kteří váhají nad určitým typem kočárku právě proto, že nenabízí sportovní sedačku čelem k rodičům mohu ujistit, že zhruba od 8-i měsíců bude dítě zajímat vše kolem něj (mimo vás :-) a bude stejně chtít sedět ve směru jízdy a mít rozhled – a vy si zvyknete určitě pomaleji, ale brzy jeho nálady i lumpárny poznáte úplně stejně i "pozpátku":-) Takže pro mimčo je směr od vás v pohodě, ale sami zvažte, jakému pohledu dáte přednost vy.
Sportovní sedačka – její záda by měla jít vždy polohovat do lehu – ať už plynule nebo v několika polohách. Raději se vyhněte kočárkům které nabízejí ”sedící” sedačky – takové, co se sklápí celé, jako židlička. Uvědomte si, že vaše miminko přejde na sporťák okolo sedmi měsíců a jeho páteř rozhodně nebude připravená na spaní v sedě! Snad pro starší děti, které už v kočárku nespí a nebo pokud mimi usne během nákupu – a pak hurá rychle domů, rozhodně tento typ sedačky ale není vhodný na to, abyste s ním vyráželi na delší ”spací” procházky. Taky nespíte rádi na židli – nenuťte k tomu vaše miminko.
Polohování nožiček – s výhodou
Materiály – vyhněte se bavlně jako vnějšímu potahu. Navzdory ujištěním prodavačů, že je to přírodní materiál speciálně ošetřený, můžete si být si být jistí, že za dva tři měsíce (obzvláště pokud budete mít letní mimi) bavlněná látka vyšisuje a kočárek bude vypadat jako po 3. dítěti. S výhodou vybírejte materiály, které jsou snadno ošetřitelné – omyvatelné, případně se dá celý potah z kočárku stáhnout a přeprat – až vaše miminko vylije v kočárku svůj první hrníček šťávy, určitě si vzpomenete.......
Slunečník versus překlápěcí rukojeť kočárku – záleží na vás. Někdo bude bránit do krve přehazovací rukojeť, jiný vám řekne, že stejně bravurně zvládne bleskově nastavit slunečník, když zahne proti sluníčku – záleží na každém co si zvolí. Určitě jsou obě varianty vyhovující. Překlápěcí rukojeť je fajn v případě, když hodně fouká.
Pětibodové pásy - jednoznačně obrovská výhoda - obzvláště pokud je dítko živější
Košík pod kočárkem - zvažte zda budete potřebovat, aby sloužil na transport větších nákupů, zkontrolujte si také zda je snadno dostupný
Údržba kočárku - informujte se u prodavače, které části potahu jsou odnimatelné a jakou údržbu daný materiál vyžaduje. Obecně platí - čím více lze kočárek "vystriptýzovat", tím lépe. Přeci jen za ty dva roky co ho budete používat se nastřádají různé nehody.


 

Vychytávky, které mít nemusíte, ale které jsou super, když je máte:

Otočná kola usnadňující zatáčení kočárku - odpadá nadzvedávání na každém rohu
Ruční brzda na rukojeti kočárku - ocení hlavně ti, kteří budou častěji zdolávat kopce – odpadají takové ty situace, kdy kočár za sebou vláčí maminku, která brzdí podrážkama co to dá.
Plynulé polohování dna v korbičce - skvělé např. když je miminko nachlazené – můžete ho lehunce naklopit a lépe se mu dýchá.
Podvozek na který se dá nacvaknout autosedačka - oceníte např. při nákupech
Odvětrávání korbičky – prima proti ”zapaření” miminka nejen v letních měsících
Slídové okénko ve střeše kočárku – na ”hlídání” :-)
Pumpička na kola – neurazí a při malém defektu může pomoci dojet. I když přiznám, že když jsme my píchli kolo, byla to pořádná díra, takže na dojetí bychom museli mít kompresor :-)


 

Hurá do obchodu!

I když se rozhodnete kupovat kočárek přes internet - často to výjde cenově lépe, určitě si napřed zajděte do obchodu. Nejlépe je udělat si s partnerem doma seznam věcí, které od kočárku očekáváte a pak vyrazit na "výlet" do obchodu. Udělejte si na to čas, určitě běžte oba - a nejlépe aby se vám to časově hodilo, žádná honička - no prostě "výlet". Jo a nezapomeňte se vyzbrojit vlastním centimetrem. Často se stává, že prodavači loví rozměry kočárku z různých brožur a stejně vám ve finále nejsou schopni říci, zda je to vnitřní či vnější rozměr korbičky. Pohrajte si tam. Vyberte si pár kočárků, které vás něčím zaujaly a pak si je otestujte. Udělejte si závody ve skládání, polohování, slalomovou dráhu, no prostě vyblbněte se - jen tak zjistíte, který kočárek vám opravdu vyhovuje. Nezapomeňte, že jej budete používat minimálně další dva roky a bylo by škoda dát spoustu peněz a po měsíci zjistit, že vás ten kočárek dohání k šílenství. (což se bohužel děje spoustě lidí). Projděte si všechny body na vašem seznamu a podle toho, jak který kočárek uspěl, vyberte si svého favorita. Jo a nenechte se nutit prodavačem do okamžitého nákupu. To, že jste 2 hodiny "trénovali" na prodejně vás ještě nezavazuje k nákupu! Taky si nechejte radit jen v "rozumné" míře. Bohužel často platí, že prodavač chválí jen to, co má na obchodě (logicky) takže se vám klidně může stát, že ve vedlejším obchodě vám ten do nebe vychvalovaný kočárek naopak pomluví do posledního šroubku. Prostě nechte se informovat a pak se řiďte vlastním rozumem. Hodně štěstí při nákupech!


A ještě jedna malinká rada na závěr - věřím, že budete mít štěstí a váš kočárek bude bezporuchový (jako ten náš) - ale stejně pro příklad reklamace, zeptejte s v tom daném obchodě již při koupi, jaké nabízejí podmínky. Některé obchody - předpokládám, že pouze kamenné - vám totiž zaručí, že po dobu reklamace budete mít k dispozici jejich "erární" kočárek. Může se to zdát jako zanedbatelná maličkost - ale když na reklamaci dojde, je v tom rozdíl obrovský. Reklamace může trvat až 30 dnů a jen si představte být 30 dnů imobilní bez kočárku s malým nechodícím mimčem.......pokud není k ruce nikdo, kdo by vám kočárek půjčil, museli byste nejspíše investovat do nějakého bazárkového a ten pak zase prodávat - no prostě opět výdaje a trable navíc - proto se raději ptejte předem. To byl jeden z důvodů, proč jsme se rozhodli pro nákup v kamenném obchodě.

Prosba
V komentářích se množí dotazy na jednotlivé typy kočárků, proto mám na vás prosbu - Až budete mít kočárek koupený a otestovaný v praxi, vraťte se prosím na tyto stránky a podělte se se svými zkušenosti a postřehy (kladnými i zápornými) ohledně konkrétních značek kočárků. Za všechny budoucí rodiče, kteří hledají dobré rady, vám moc děkuji. -

Pokud přidáváte svoje zkušenosti s konkrétním typem kočárku, uveďte prosím do nadpisu jeho název - usnadníte tak ostatním rodičům orientaci. Děkuji.

No a protože komentářů již notně přibylo, doporučuji si usnadnit práci, a pokud hledáte recenze na konkrétní značku, používat při hledání ctrl+F.

 

Komentáře

Přehled komentářů

Booster GT4

(Janča, 29. 11. 2007 7:28)

Jezdím s ním už 9 měsíců a s kolečky nemám problém. Je třeba se naučit s ním sjíždět z chodníku (taky mi to z počátku dělalo problém). Je to prostě jiné než u klasických čtyřkolek.

aretovací kolečko

(Jiťa, 28. 11. 2007 21:14)

Taky mám kočárek Herqules - dokonce dva a jízdu bez aretovacího kolečka si ani u jednoho nedovedu představit!!Měla jsem kdysi klasickou čtyřkolku a nedá se to vůůůbec srovnat - už nikdy bych si kočárek bez otočného předního kolečka nekoupila!!

aretovací kolečko

(Markéta, 28. 11. 2007 13:00)

Kočárek máme herqueles a jsem moc spokojená. Chci jenom dodat, že s tímto kočárkem na bruslích jezdím taky a kolečko aretovat opravdu nemusím! KOčárek bez této vymoženosti bych si v dnešní době už nekoupila!

ABC desing terra

(Petra Černínová, 28. 11. 2007 11:21)

Konečně někdo pochválil ABC kočárek.Ještě musím podotknout, že nafoukaná kola jsou strašně pevná a nevyfukují se, nákupní košík je velký a vleze se tam i větší nákup, ruční brzda super ( jezdíme na in-lainech).Máme černo-zelenou barvu, takže se nešpiní.Přední kolečko není otočně,ale kdo jezdí na bruslích,tak stejně pokud má otočné,tak jej zaaretuje.

Trojkolka ABC Desing Terra

(Wiktorie, 28. 11. 2007 11:05)

chtěla bych reagovat na zprávu, že u tohoto sporťáčku nejsou polohovat nožky, což není pravda. Kočárek jde polohovat až do úplného lehu a to včetně nožiček. Ty se dají pak napolohovat do několika poloh.Jsem s ním moc spokojena, předtím jsem měla Hartan skater a nejde to s ABC srovnat a navíc je ojedinělý. Pokud chcete něco levnějšího,ale zároveň kvalitního, klidně si jej kupne. Já jsem si ještě dokoupila originál nánožník a když byla dcera malinka, tak jsem do kočárku dala přenosnou tašku z hlubokého kočáru a spokojeně si v něm hověla.

Babyactive

(Elena, 28. 11. 2007 10:55)

Dobrý den, ještě jednou se chci zeptat jestli se nenajde někdo, kdo by měl zkušenost s kočárek Breaker. Děkuji

Babyactive

(Elena, 28. 11. 2007 10:53)

Herqules

(Daška, 28. 11. 2007 9:28)

Pokud máte jaké koliv dotazy k tomu to kočárku napište ráda odpovím daska.z@seznam.cz

chicco ct 0,1

(Dáša, 28. 11. 2007 9:21)

Heleno, já ten to kočárek sice nemám, ale má ho kamarádka a myslím si, že je spokojená. Můj názor je, že korbička je moc malinká takže pokud budeš mít dítě na zimu tak se ti tam za chvilku nevleze A budeš ho muset dát do sportáku. Který taky není moc pohodlný, když jsme chodily vedle sebe tak jsem opravdu viděla jak moje malá spinká jak v bavlnce a její malý se v tom drncá. Já bych takový kočárek nechtěla spíš jako sporták pro větší dítko. A přijde mi takový sama umělá hmota. A jelikož to není levný kočárek tak si myslím vybereš lepší. To je opravdu jen můj názor.

Herqules

(Dáša, 28. 11. 2007 9:16)

Máme kočárek Herqules a jsem s ním velice spokojená. Četla jsem tady, že má paní ten stejný kočárek a vrže jí a křápe jak pokličky. Já bych ten kočárek reklamovala, protože ten kočárek je tak tichej a ten už s námi zažil. Jezdíme na hory do lesa přes kmeny a můžu říct nikdy ani nevrzl. Chtěla jsem ho prodat jelikož budeme kupovat golfky, ale jak vidím maminky s těmi uvrzanými kočárky tak jsem se rozhodla ho schovat pro druhé miminko. Dále jsem četla, že chce paní koupit orig. nánožník. Pochybuj, že Vám ho někdo prodá, ale v obchodě kde jste ho kupovala Vám ho určitě objednají.

FIRKON 2007

(Dáša, 27. 11. 2007 9:47)

Ahoj maminky!
Tak přdám "recenzi" na kočárek FIRKON, model 2007, čtyřkolka. Je to trojkombinace. Hrooozně dlouho jsem kočár vybírala, chtěla jsem kombinaci, prostorný, lehký, s taškou, překlopnou rukojetí a brzdami na obou stranách. Po všech možných značkách v různých cenách jsem nakonec koupila právě FIRKON - a navíc v přímo v Polsku jen za 4500,-! U každého i extra drahého kočárku jsem něco našla, v diskuzi ho někdo kritizoval, že se jim něco porouchalo. Takže jsem si řekla, že zřejmě porouchat se může i ten nejdražší kočárek a to by mě sakra mrzelo. Proto jsem ustoupila z jakýchsi předsudků, že "levnej kočár z Poslka" s tím, že když se s ním něco stane, nebude mě to tak mrzet. A musim říct, že jsem nadmíru spokojená! Má dost prostornou tašku, dcera se mi tam vejde i s fusakem (je jí 5 měsíců), krásně se s ním manipuluje, má nafukovací velká kola a ve sněhu už obstál. Ve výbavě byla i pláštěnka a síťka. Košík pod kočárem není extra velký, ale balík plín tan dám a menší nákup taky.
Jasně, není to super model za 20 tis. s kdejakou vychytávkou, ale podle mě úplně stačí a jsem s ním spokojená. Navíc za ty prachy by člověk případnou drobnou mouchu neřešil, ale zatím jsem na žádnou nepřišla. Výber byl i barevných kombinacích, já mám neutrální černo-béžový s proužkem a zatím se nevyšisoval. dá se i prát, ale zatím jsem nezkoušela. Používám ho od července.

Pro Ivču - Babydesing Atlantic

(Šárka, 26. 11. 2007 20:43)

Zdravím :-) Koupili jsme si Babydesing Atlantic a prozatím jsme s ním moc spokojení. Korbička je docela prostorná (oproti ostatním kočárkům)a sporťák taky. Nemůžu si vynachválit ty nafukovací kola a hlavně ty otočné přední....díky nim se dá s kočárkem dobře manipulovat na jednom místě a jelikož moc neváží – jen 14 kg, tak ze schodů to není tak těžký.
Jsme taky z Ostravy a Babydesing Atlantic si můžete prohlídnout v Porubě na Hlavní třídě – kousek je prodejna záclon….tam jsou velmi příjemné prodavačky a všechno ukážou a vysvětlí, taky jak se dá lehce složit kočárek do auta. Ale cena kočárku je vyšší.
Nejlevnější a tam jsme ho taky kupili je v Kopřivnici, kde jsme se jeli podívat, ale dá se to objednat přes internet a do druhého dne ho máte doma. My jsme za něho dali celkem i s doplňky cca 6 700 Kč ( ty doplňky jsou – pláštěnka na hlubokou korbu, pláštěnka na sporťák a síťka proti hmyzu).
Přikládám internetovou adresu:
http://www.kocarek.cz/kocarky-BabyDesign-kočárky%20Atlantic-466.html

Tak hodně štěstí :-) Šárka

odpověď pro Janu na Quinny Speedi SX

(Petra, 26. 11. 2007 0:01)

Z vlastní zkušenosti můžu říct, že je to super kočárek!Snad nejprostornější sporťák se super jízdou i ve sněhu!Super se skládá.Korbička do půl roku v pohodě stačí a pak už chce mimi stejně sedět a koukat ven ze sporťáku :-) Kočárek madlo nemá, ale vůbec mi to teda nevadilo (spíš by mi překáželo při manipulaci s děťátkem)a navíc se dá přikoupit univerzální.Pokud bys teda potřebovala. Kočárek fakt doporučuji!!

babydesing

(Ivča, 25. 11. 2007 21:50)

ještě se chci zeptat jsem z Ostravy a kde tady ten babydesing koupím. mooc díky

babydesing Atlantic

(Ivča, 25. 11. 2007 21:46)

ahojky, ani jsem netušila že existuje tolik kočárku. :-) mám rok a půl starého kluka a čekáme další, v březnu se nám narodí holčička.jsem asi na 90% rozhodnuta pro babydesing Atlantic. s prvním jsme koupili obyčejnou trojkombinaci Takko.dnes ji nemůžu ani uvezt. Měli jsme trojkolku Ramatti tu jsme prodali protože byla strašně špatně skladná (hlavně do auta)mezi tím jsme koupili babydesing takové ty malinke golfky. s těma jsme nejvíc spokojeni. abych to shrnula chci koupit kočárek a nedokupovat potom už další lehčí,sporťák atd. Takže se chci zeptat jak je kdo spokojený s kočárkem babydesing Atlantic. ať koupím jeden kočárek vhodný do těch 2let.moc dekuji za vaše zkušenosti. Iva

booster gt4

(renata, 25. 11. 2007 19:56)

Dobrý den, čekám druhé mimčo a chtěla bych si pořídit jiný kočárek, jelikož ten první už je přece jen starší. Docela se mi líbí Booster GT4 od Babywelt. Máte s ním někdo i jiné zkušenosti než Alča, která sem psala 8.11.? Zatím jsem na žádné jiné názory nenarazila. Díky

Cortina X3 - pro Dasu

(Petra, 25. 11. 2007 17:30)

Moc děkuji za odpověď.Už se na kočárek moc těšíme a doufám,že nám ho dovezou včas a v pořádku.A,že budeme spokojeni jako ty.Až ho zajedeme tak se ozvu.

Cortina x3 - pro Petru z 19.11.

(Dasa, 24. 11. 2007 14:32)

Mám Cortinu skoro 3 měsíce a jsem spokojená. Už jsem tady jednou psala co mi vadí (29.10.),jsou to spíš maličkosti, ale každý kočárek má nějaké mouchy. Vybírala jsem kočárek půl roku a jezdila po všech prodejnách v okolí 200km, takže vím, že dokonalý kočárek neexistuje. Vybrala jsi dobře, doufám, že budeš taky spokojená. Tříkolka je super, já už bych čtyřkolový kočár nechtěla ani za nic. Mám jeden takový starší na balkoně a je to hrůza.

Tako baby heaven

(Katka, 24. 11. 2007 13:43)

Dobrý den. Prosím o radu. Dnes jsme si domů dovezli Tako baby heaven, mně osobně se líbí jak prostorově, tak mechanicky. Jen jeden problém to má. Kočárek je hodně cítit.Poraďte mi, prosím,čím ten zápach odstranit?

Chipolino Gemma

(Pro Hanku, 24. 11. 2007 13:07)

Ahoj Hani ten můj je na www.dita.cz. Je to česká firma a mají moc pěkné a velice kvalitní věci. Já mám zimní fusak na zkrácení s outlastem a jsem s ním naprosto spokojená. Tak držím palce při výběru a jsem moc ráda že jsi s kočárkem spokojená. Ahoj Petra


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115

následující »