Jdi na obsah Jdi na menu
Reklama:
 


Jak vybrat kočárek

27. 12. 2006

Jak vybrat správný kočárek, čeho si všímat?

Nabídka kočárku je obrovská a my jsme u prvního miminka tápali a hledali, nevěděli jsme přesně na co se dívat, proto se tady pokusím shrnout naše zkušenosti, čím se řídit.

  1. Je rozdíl v tom, zda sháníte kočárek do velkého města nebo na vesnici. Maminky ve městě určitě ocení lehčí, skladné kočárky, se kterými se snáze dostanou do MHD nebo je rychle složí do kufru auta. A naopak - je nesmyslné kupovat odlehčený kočár za 30 tisíc, pokud 90% času bude miminko "zaparkované" pod oknem na zahradě.
  2. Trojkolka versus čtyřkolka – když pominu vzhled, na který má každý jiný názor, je důležité si uvědomit, že zatímco rozdíl mezi drahým a levným čtyřkolákem je většinou jen ve váze a případném ”vrzání”, mezi drahou a levnou tříkolkou může být - kromě již zmíněného - obrovský rozdíl i ve stabilitě! Myslete na bezpečí svého miminka a pokud zvažujete nákup některé levnější tříkolky, otestujte si v obchodě dobře její stabilitu! Zatímco dražší tříkolky mají zadní kola lehce skosená (jako mají třeba i vozíčky pro handicapované sportovce) levné varianty tento ”detail” většinou nenabízí a rozdíl ve stabilitě takovýchto kočárků je obrovský.
  3. Trojkombinace versus sólo hluboký kočár a posléze sporťák – záleží na volbě každého. Někdo dá přednost na prvního půl roku klasickému hlubokému kočárku, (který se dá za dobré ceny koupit v bazárcích) a později koupí nový sporťák.......jiný volí rovnou jeden kočár, který už od začátku nabízí všechny možnosti
  4. Cena – tady platí každý podle svých možností. Jen radím dobře počítat, protože někdy mohou lacinější kočárky přijít ve finále dráž. Pokud můžete, tak si za kvalitu raději připlaťte. Tím nechci říci, že nejdražší je ten nejlepší - kdepak - to ne, ale než půjdete nakupovat dobře zvažujte, co všechno od kočárku očekáváte, co nutně potřebujete a co naopak s klidem oželíte.


 

Čeho si všímat dále

Kola – obecně platí, že čím větší tím lepší. Určitě raději nafukovací než takové ty ”golfáčové”. V terénu nebo ve sněhu jsou malá kola strašně neobratná.
Rozměry korby – dítě tráví v hluboké korbě cca 6-7 měsíců. Pediatři doporučují, aby nepřecházelo na sporťák dokud samo nesedí. Musíte zvážit, zda vaše mimiko bude mít půl roku v létě čí v zimě (kdy je potřeba fusak), obecně se ale dá říci, že délka korbičky +/- 80cm je postačující.
Výška hluboké korbičky nad zemí – pokud jste vyšší, budete trávit polovinu procházky shrbení – z počátku je člověk věčně skloněný nad miminkem, tak myslete na svá záda.
Výškově nastavitelná rukojeť – tak aby vyhovovala oběma rodičům.
Vybírejte si spojenou rukojeť – ne takové ty dvě ručky jako mívají golfáče – kočárek je snáze ovladatelný.
Váha kočárku + jeho skladnost a případná ”snášenlivost” s kufrem vašeho auta
Rozpětí kol – pokud budete jezdit výtahem, dobře si vše přeměřte, stejně tak i případné dveře u pediatra či jiné překážky, které by vám v budoucnu mohly znesnadnit pohyb.
Dobře si zkontrolujte, aby dno korby bylo hladké, rovné – může se to zdát jako bláznivý nápad, ale my jsme při našem lítání po obchodech s hrůzou zjistili, že jsou na trhu i kočárky, které mají místo pevného dna jen jakousi kovovou mříž přes kterou je tenoučká vrstva molitanu – chudák miminko jako by leželo na roštu!
Také si pořádně překontrolujte brzdy! - bez legrace, ne u každého kočárku máte jistotu, že opravdu drží.
Sporťák – po nebo proti směru jízdy – věčné dilema – ty z vás, kteří váhají nad určitým typem kočárku právě proto, že nenabízí sportovní sedačku čelem k rodičům mohu ujistit, že zhruba od 8-i měsíců bude dítě zajímat vše kolem něj (mimo vás :-) a bude stejně chtít sedět ve směru jízdy a mít rozhled – a vy si zvyknete určitě pomaleji, ale brzy jeho nálady i lumpárny poznáte úplně stejně i "pozpátku":-) Takže pro mimčo je směr od vás v pohodě, ale sami zvažte, jakému pohledu dáte přednost vy.
Sportovní sedačka – její záda by měla jít vždy polohovat do lehu – ať už plynule nebo v několika polohách. Raději se vyhněte kočárkům které nabízejí ”sedící” sedačky – takové, co se sklápí celé, jako židlička. Uvědomte si, že vaše miminko přejde na sporťák okolo sedmi měsíců a jeho páteř rozhodně nebude připravená na spaní v sedě! Snad pro starší děti, které už v kočárku nespí a nebo pokud mimi usne během nákupu – a pak hurá rychle domů, rozhodně tento typ sedačky ale není vhodný na to, abyste s ním vyráželi na delší ”spací” procházky. Taky nespíte rádi na židli – nenuťte k tomu vaše miminko.
Polohování nožiček – s výhodou
Materiály – vyhněte se bavlně jako vnějšímu potahu. Navzdory ujištěním prodavačů, že je to přírodní materiál speciálně ošetřený, můžete si být si být jistí, že za dva tři měsíce (obzvláště pokud budete mít letní mimi) bavlněná látka vyšisuje a kočárek bude vypadat jako po 3. dítěti. S výhodou vybírejte materiály, které jsou snadno ošetřitelné – omyvatelné, případně se dá celý potah z kočárku stáhnout a přeprat – až vaše miminko vylije v kočárku svůj první hrníček šťávy, určitě si vzpomenete.......
Slunečník versus překlápěcí rukojeť kočárku – záleží na vás. Někdo bude bránit do krve přehazovací rukojeť, jiný vám řekne, že stejně bravurně zvládne bleskově nastavit slunečník, když zahne proti sluníčku – záleží na každém co si zvolí. Určitě jsou obě varianty vyhovující. Překlápěcí rukojeť je fajn v případě, když hodně fouká.
Pětibodové pásy - jednoznačně obrovská výhoda - obzvláště pokud je dítko živější
Košík pod kočárkem - zvažte zda budete potřebovat, aby sloužil na transport větších nákupů, zkontrolujte si také zda je snadno dostupný
Údržba kočárku - informujte se u prodavače, které části potahu jsou odnimatelné a jakou údržbu daný materiál vyžaduje. Obecně platí - čím více lze kočárek "vystriptýzovat", tím lépe. Přeci jen za ty dva roky co ho budete používat se nastřádají různé nehody.


 

Vychytávky, které mít nemusíte, ale které jsou super, když je máte:

Otočná kola usnadňující zatáčení kočárku - odpadá nadzvedávání na každém rohu
Ruční brzda na rukojeti kočárku - ocení hlavně ti, kteří budou častěji zdolávat kopce – odpadají takové ty situace, kdy kočár za sebou vláčí maminku, která brzdí podrážkama co to dá.
Plynulé polohování dna v korbičce - skvělé např. když je miminko nachlazené – můžete ho lehunce naklopit a lépe se mu dýchá.
Podvozek na který se dá nacvaknout autosedačka - oceníte např. při nákupech
Odvětrávání korbičky – prima proti ”zapaření” miminka nejen v letních měsících
Slídové okénko ve střeše kočárku – na ”hlídání” :-)
Pumpička na kola – neurazí a při malém defektu může pomoci dojet. I když přiznám, že když jsme my píchli kolo, byla to pořádná díra, takže na dojetí bychom museli mít kompresor :-)


 

Hurá do obchodu!

I když se rozhodnete kupovat kočárek přes internet - často to výjde cenově lépe, určitě si napřed zajděte do obchodu. Nejlépe je udělat si s partnerem doma seznam věcí, které od kočárku očekáváte a pak vyrazit na "výlet" do obchodu. Udělejte si na to čas, určitě běžte oba - a nejlépe aby se vám to časově hodilo, žádná honička - no prostě "výlet". Jo a nezapomeňte se vyzbrojit vlastním centimetrem. Často se stává, že prodavači loví rozměry kočárku z různých brožur a stejně vám ve finále nejsou schopni říci, zda je to vnitřní či vnější rozměr korbičky. Pohrajte si tam. Vyberte si pár kočárků, které vás něčím zaujaly a pak si je otestujte. Udělejte si závody ve skládání, polohování, slalomovou dráhu, no prostě vyblbněte se - jen tak zjistíte, který kočárek vám opravdu vyhovuje. Nezapomeňte, že jej budete používat minimálně další dva roky a bylo by škoda dát spoustu peněz a po měsíci zjistit, že vás ten kočárek dohání k šílenství. (což se bohužel děje spoustě lidí). Projděte si všechny body na vašem seznamu a podle toho, jak který kočárek uspěl, vyberte si svého favorita. Jo a nenechte se nutit prodavačem do okamžitého nákupu. To, že jste 2 hodiny "trénovali" na prodejně vás ještě nezavazuje k nákupu! Taky si nechejte radit jen v "rozumné" míře. Bohužel často platí, že prodavač chválí jen to, co má na obchodě (logicky) takže se vám klidně může stát, že ve vedlejším obchodě vám ten do nebe vychvalovaný kočárek naopak pomluví do posledního šroubku. Prostě nechte se informovat a pak se řiďte vlastním rozumem. Hodně štěstí při nákupech!


A ještě jedna malinká rada na závěr - věřím, že budete mít štěstí a váš kočárek bude bezporuchový (jako ten náš) - ale stejně pro příklad reklamace, zeptejte s v tom daném obchodě již při koupi, jaké nabízejí podmínky. Některé obchody - předpokládám, že pouze kamenné - vám totiž zaručí, že po dobu reklamace budete mít k dispozici jejich "erární" kočárek. Může se to zdát jako zanedbatelná maličkost - ale když na reklamaci dojde, je v tom rozdíl obrovský. Reklamace může trvat až 30 dnů a jen si představte být 30 dnů imobilní bez kočárku s malým nechodícím mimčem.......pokud není k ruce nikdo, kdo by vám kočárek půjčil, museli byste nejspíše investovat do nějakého bazárkového a ten pak zase prodávat - no prostě opět výdaje a trable navíc - proto se raději ptejte předem. To byl jeden z důvodů, proč jsme se rozhodli pro nákup v kamenném obchodě.

Prosba
V komentářích se množí dotazy na jednotlivé typy kočárků, proto mám na vás prosbu - Až budete mít kočárek koupený a otestovaný v praxi, vraťte se prosím na tyto stránky a podělte se se svými zkušenosti a postřehy (kladnými i zápornými) ohledně konkrétních značek kočárků. Za všechny budoucí rodiče, kteří hledají dobré rady, vám moc děkuji. -

Pokud přidáváte svoje zkušenosti s konkrétním typem kočárku, uveďte prosím do nadpisu jeho název - usnadníte tak ostatním rodičům orientaci. Děkuji.

No a protože komentářů již notně přibylo, doporučuji si usnadnit práci, a pokud hledáte recenze na konkrétní značku, používat při hledání ctrl+F.

 

Komentáře

Přehled komentářů

Herqules - pro Jitku

(bubla, 25. 2. 2007 12:15)

Jíťo, jsi moc hodná, děkuji za informace. Můj mejl je manin11@seznam.cz, kočárek jsem objednávala přes jeden internetový obchod,ale ještě mi nikdo nic ani nepotvrdil,jsem z toho hotová,kdyby aspoň řekli narovinu ne nemáme a hotovo..Prosím tě napiš mi,my bysme sice chtěli červenej,ale je to jedno :-) Moc moc děkuju

re:kočárek Patron Bohemia

(Veronika, 25. 2. 2007 11:53)

Mám kočárek Patron Apollon. Dlouho a pečlivě jsem ho vybírala. Musím říct, že jsem s ním spokojená - ale zatím jezdíme necelé 3 měsíce. Vlastně jsem z něj pořád nadšená:-) Záleží ovšem, co od něj očekáváte. Je dobrý do terénu, je lehký, prostorný atd. Ale třeba v paneláku se nemusí vejít do výtahu. Já bych asi neměnila.

Herqules

(Iví, 25. 2. 2007 9:46)

Ahojík, včera jsme sehnali herqules raptor 3spin v Hradci Králové v Chiccu. Dostali prý 5kusů. Mají tam ještě 3, tak pokud chcete, můžete si ho koupit. Jenom jsme do toho museli dokupovat nánožník, fusak...dohromady všechno za 13tis. Mají tam v béžové barvě. Červený jsem si brala já, měli jediný. Jsem nadšená :-D

Herqules

(Iví, 25. 2. 2007 9:46)

Ahojík, včera jsme sehnali herqules raptor 3spin v Hradci Králové v Chiccu. Dostali prý 5kusů. Mají tam ještě 3, tak pokud chcete, můžete si ho koupit. Jenom jsme do toho museli dokupovat nánožník, fusak...dohromady všechno za 13tis. Mají tam v béžové barvě. Červený jsem si brala já, měli jediný. Jsem nadšená :-D

Herqules

(Jana, 25. 2. 2007 9:34)

Zdravím všechny herquláky a taky patřím mezi Vás(Razor4 Olive/Black,s vložnou taškou,včetně nánožníku, bez korbičky). Jsem z FM a sleduji, že nás pomalu přibývá. Tedy opravdu to co zažíváte při kupování tohohle kočárku je síla. Potkat to mě, která si v září před listopadovým porodem zlomila ruku a zvrtla kotník, asi bych přišla o nervy, takhle dlouho čekat ještě na kočár. Naštěstí jsem měla v Ostravském Chiccu "štěstí" i na obsluhu v obchodě i přes internet a kočár okukovala už od července, jak u nich(poradili abych počkala, že přijdou nové s nánožníky za stejnou cenu), tak i na internetových stránkách výrobce www.herqules.ch, protože tehdy byli jen babyexperti výhradními dovozci a nikde jinde na netu se nedaly sehnat. Opravdu můžu mluvit o štěstí,protože jsem ho kupovala v září přes internet a vyšel levněji, pak už prý švýcaři protestovali a cenově ho srovnali s obchodem. Měla jsem ho do týdne doma i s taškou na mimi a nánožníkem, fakt no problem.
Pro Pavlu: Myslím, že s dokoupením nánožníku by nemusel být problém, pokud zkusíte vyhledávání prodejců na internetu. Nevím jakou barvu sháníte, ale co se týká funkčnosti úplně v nejhorším by posloužil i universál náožník z Emitexu. Pevné nervy a štěstí.

Herqules

(pavla, 25. 2. 2007 9:07)

Ahoj všechny majitelky Herqula,
tak jsem se téměř po třech měsících také dočkala kočárku.To už máme měsíc miminko.Chtěla jsem poprosit o radu, kde bych si měla objednat nánožník.Kočárek jsem objednávala v Německu a už se mi nechce tam jezdit pro nánožník.Zatím používáme korbičku, tak to má čas..chtěla bych ,aby mi přišel poštou na dobírku. Objednávala jste ho některá dodatečně? Díky za radu. Jinak jsem opravdu překvapená, co starostí dá sehnat tento kočárek. Mějte se.

DorJan Cross Country pro p. Mackovou

(Věra Broncová, 24. 2. 2007 21:38)

Ahoj máme také hrozné problémy s tímto kočárkem, dávám už druhou stížnost na COI! Tentokrát přímo panu Grulíkovi, který dělal teď ty testy na nebezpečné kočárky!!!Prosím všechny nespokojené aby se přidali!!!JDE PŘECE O BEZPEČÍ NAŠICH DĚTÍ!PROČ KOČÁR PRODÁVAT DÁL A NECHAT NAPÁLIT DALŠÍ MAMINKU A MIMINKO! MÁME PRÁVO HO PŘECI REKLAMOVAT! NA WWW.COI.CZ PRO PRAHU A STŘEDNÍ ČECHY JE ELEKTRONICKÁ PODATELNA, PŘIDEJTE SE, KDYŽ NÁS BUDE VÍC, BUDEM MÍT VĚTŠÍ ŠANCI!!! A ZA 5 MIN. BUDE PO PROBLÉMU! DOKAŽME PANU DANIELU HRADILOVI, KTERÝ SEM KOČÁRY DOVÁŽÍ, ŽE JSME CHYTRÝ MÁMY A NE NAPÁLENÝ HUSY!

Lence

(Jitka, 24. 2. 2007 21:02)

Leni kolečka jsou gumová.

Tako Sportster

(Lenka, 24. 2. 2007 20:29)

Ahoj všichni ,nevíte někdo, jestli kočárek Tako Sportster má gumová kolečka. V inzeráteh se píše jen že jsou nepropíchnutelná, ale ne materiál. Díky

Jitce

(Baja, 24. 2. 2007 14:45)

Ahoj Jituš, jsem ráda, že už kočárek máš.je to hrůza, fakt jsem netušila, že může být takový problém koupit si kočárek který se mi líbí.Jestli máš chuť napiš, tohle je můj mail.bajapavlaskova@seznam.czJakou máš barvičku? My máme modrý.

Báji a Buble

(Jitka, 24. 2. 2007 10:02)

Ahoj holky.Představte si už mám herqula,ale né díky ostravskému chiccu,ale chiccu v Brně.Včera jsem volala do Ostravy a tam mi opět řekli,at si zavolám příští týden,že kočárky příjdou zase až koncem týdne!!Už mě to jejich věčné lhaní naštvalo a náhodou jsem zavolala do chicca v Brně a tam mi řekli,že můj vysněný,dva měsíce očekávaný kočárek mají,hned jsem si jej nechala zamluvený a jeli jsme pro něj 160 km. což mi vůbec nevadilo,hlavně když ho budu mít.Bájo měla jsi pravdu,je nádherný - fantastický,jsem sněj strašně nadšená,už jsem téměř vše vše vyskoušela,jen nevím jak dát na kočárek pláštěnku,je to tak trošku hlavolam.Bublo a ty prosímtě,nevěř jim v Ostravě ani slovo,stále jenom lžou a klamou zákazníky!!Nevím jakou chceš barvičku,ale já jsem to tam ještě nezrušila tak mi napiš a já jsem v pořadníku dřív než ty tak bych ti jej nechala.Jo holky a ještě jsem se dozvěděla že další kočárky mají přijít až koncem dubna - začátkem května,tak jim NEVĚŘTE- KECAJÍ.Napište mi svůj i-mail a můžem si napsat více,třeba se i sejít a pokecat jak řekla Bája.

Tako City Voyager

(Markéta, 23. 2. 2007 22:01)

Pro všechny majitele kočárku Tako City Voyager mrkněte na www.kocarky-ruzovypanter.cz mam sice kočárek z jiné prodejny v Brně , ale taky nechcou vrátit peníze ale měnit konstrukci ne jenom pružiny , to je dílo!!!!

Veronice

(Aňa, 23. 2. 2007 21:33)

Ahojky můžeš mi napsat na email podorbnosti ohledně kočárku Tako C.V.? Kde jste ho koupily atd. Předem děkuji Aninka.h@email.cz

Herqules

(Eva, 23. 2. 2007 19:48)

Ahojky všichni, kdo máte objednaný kočárek Herqules v prodejnách Chicco, kočárky přišly ve čtvrtek na prodejnu do Prahy( snad z Ostravské pobočky), ale mají s nimi evidentně problém, je jich míň než na kolik mají pořadník. Takže o ten náš objednaný jsme se přetahovali tři. Nakonec jsme kočárek obhájili, ale nánožníky nedorazili ani jeden. Snad prý do čtrnácti dnů. Vypadalo to tam jak před listopadem 89, když přivezli barevné televize:-)Tak radsi zavolejte na prodejnu o info, ať nejste nakonec bez kočárku. Pevné nervy Eva

Prodám Herqules Raptor 3 Spin

(Veronika, 23. 2. 2007 17:33)

Prodám úplně nový nepoužívaný kočárek HQ Raptor 3 Spin, barva Sky Blue, s korbičkou a nánožníkem. Kontakt: goldwitch@seznam.cz

kočárek pro tátu - dlouhána

(Jana, 23. 2. 2007 16:33)

Ahoj maminky, můžete mi prosím poradit?
Jsem vysoká a můj manžel měří 198 cm.
V obchodě se mi zdají všechny rukojeti nízko i když je nastavím co nejvýš.
Máte někdo zkušenost, který typ kočárku se hodí pro dlouhány?
Zatím asi hluboký nebo i kombinace.

Casualplay S4, Markétě

(Baja, 23. 2. 2007 15:31)

Markéto psala jsi mi už dříve že máš S4, Prosím tě mám obavu z polohování rukojeti.Musíme totiž do města podchodem a tam jsou takové ty klasické sjezdy pro kočárky takže tu naši trojkolku, musím naklopit na zadní kola atímpádem rdžím celou váho kočárku na rukojeti.Mám strach aby mi to vydrželo.Prosím jestli s tím máš zkušenost napiš.Díky!!!!!!!!!Baja

Prodáme Herqules raptor 3 spin

(Amálka, 23. 2. 2007 0:08)

Prodáme kočárek HQ raptor 3 spin, modré barvy, včetně originálního nánožníku. Používán pouze 6 měsíců, ve 100% stavu, v záruce do 1.9.2008.Poř. cena 11.200,- + 1000,- Kč nánožník. Prodejní cena 9.900,- Kč + poštovné. Kočárek je perfektní, jsme s ním moc spokojené. Dcerka však již běhá a vozit se už zásadně odmítá, takže si už vystačíme jen s golfkami. Případným zájemcům do Ostravy, na Karvinsko, Frýdecko - Místecko mohu kočárek k předání dovézt. Více info na: ak.stankova@seznam.cz

nákup kočárku BabyWelt přes internet

(Alča, 22. 2. 2007 22:00)

Chci se podělit o zkušenosti s nákupem přes internet.....Přesně za měsíc očekáváme narození našeho prvního "baby".Kočárky jsem na netu prohlížela už tak od října,a hned mi padl do oka Tako-City Voyager.Byla to pro nás jasná volba.Ale!!!Přišel nával těch reportáží z ČOI a kočárek stáhli z prodeje.Tak jsem se dala do hledání dalšího...Bohužel jsem z vesnice a u nás v okolí zase tolik prodejen ke shlédnutí kočárků není.Tak jsem si listovala a padl mi do oka BabyWelt Riva Air v zelené barvě.Našla jsem na netu aspoň 15 internetových prodejen,kontaktovala jsem všechny,ale pouze u jedné www.caryfuk.cz mi rekli,že mají kočárek skladem a k odeslání do dvou dnů.Všude jinde bych musela čekat až by jej přivezli za 2-3 týdny z Německa.Nabízeli rovněž i nejlevnější cenu.Dokonce jsem narazila i na tisíckorunový rozdíl!Je pravda,že ale všude nabízejí dopravu zdarma,což je fain.Teť už mám kočárek doma,dnes dorazil.švagr ho seskládal tak jsem měla možnost ho vidět až kompletně složený.Musím říct,že všechny mé obavy z této koupě "naslepo" se vytratili.Kočárek je prostě úžasný!!!Barva je hezká,materiál vynikající a je skvěle odpružený a polstrovaný. Je pravda,že jsem s ním ještě nepojezdila a nevím co to je reklamace kočárku,ale nějak z toho nemám obavy....Prostě jsem jednou docela překvapená.Přeju Vám také takový dobrý kup!!!!!!

Jitce

(Veronika, 22. 2. 2007 16:19)

Ahoj, děkuji za povzbuzení. Právě před chvílí mi volala paní z www.mimco.cz, které doporučeje Stáník a řekla, že v pondělí ho můžu očekávat. Tak snad to bude pravda. Bez kočárku jsem už skoro 3 týdny a už mě to opravdu nebaví. Hlavně když je venku pěkně. Herqules už je snad vyřešený a nastane drama s Takem, protože prodejna nechce vrátit peníze...


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115

následující »