Jdi na obsah Jdi na menu
Reklama:
 


Jak vybrat kočárek

27. 12. 2006

Jak vybrat správný kočárek, čeho si všímat?

Nabídka kočárku je obrovská a my jsme u prvního miminka tápali a hledali, nevěděli jsme přesně na co se dívat, proto se tady pokusím shrnout naše zkušenosti, čím se řídit.

  1. Je rozdíl v tom, zda sháníte kočárek do velkého města nebo na vesnici. Maminky ve městě určitě ocení lehčí, skladné kočárky, se kterými se snáze dostanou do MHD nebo je rychle složí do kufru auta. A naopak - je nesmyslné kupovat odlehčený kočár za 30 tisíc, pokud 90% času bude miminko "zaparkované" pod oknem na zahradě.
  2. Trojkolka versus čtyřkolka – když pominu vzhled, na který má každý jiný názor, je důležité si uvědomit, že zatímco rozdíl mezi drahým a levným čtyřkolákem je většinou jen ve váze a případném ”vrzání”, mezi drahou a levnou tříkolkou může být - kromě již zmíněného - obrovský rozdíl i ve stabilitě! Myslete na bezpečí svého miminka a pokud zvažujete nákup některé levnější tříkolky, otestujte si v obchodě dobře její stabilitu! Zatímco dražší tříkolky mají zadní kola lehce skosená (jako mají třeba i vozíčky pro handicapované sportovce) levné varianty tento ”detail” většinou nenabízí a rozdíl ve stabilitě takovýchto kočárků je obrovský.
  3. Trojkombinace versus sólo hluboký kočár a posléze sporťák – záleží na volbě každého. Někdo dá přednost na prvního půl roku klasickému hlubokému kočárku, (který se dá za dobré ceny koupit v bazárcích) a později koupí nový sporťák.......jiný volí rovnou jeden kočár, který už od začátku nabízí všechny možnosti
  4. Cena – tady platí každý podle svých možností. Jen radím dobře počítat, protože někdy mohou lacinější kočárky přijít ve finále dráž. Pokud můžete, tak si za kvalitu raději připlaťte. Tím nechci říci, že nejdražší je ten nejlepší - kdepak - to ne, ale než půjdete nakupovat dobře zvažujte, co všechno od kočárku očekáváte, co nutně potřebujete a co naopak s klidem oželíte.


 

Čeho si všímat dále

Kola – obecně platí, že čím větší tím lepší. Určitě raději nafukovací než takové ty ”golfáčové”. V terénu nebo ve sněhu jsou malá kola strašně neobratná.
Rozměry korby – dítě tráví v hluboké korbě cca 6-7 měsíců. Pediatři doporučují, aby nepřecházelo na sporťák dokud samo nesedí. Musíte zvážit, zda vaše mimiko bude mít půl roku v létě čí v zimě (kdy je potřeba fusak), obecně se ale dá říci, že délka korbičky +/- 80cm je postačující.
Výška hluboké korbičky nad zemí – pokud jste vyšší, budete trávit polovinu procházky shrbení – z počátku je člověk věčně skloněný nad miminkem, tak myslete na svá záda.
Výškově nastavitelná rukojeť – tak aby vyhovovala oběma rodičům.
Vybírejte si spojenou rukojeť – ne takové ty dvě ručky jako mívají golfáče – kočárek je snáze ovladatelný.
Váha kočárku + jeho skladnost a případná ”snášenlivost” s kufrem vašeho auta
Rozpětí kol – pokud budete jezdit výtahem, dobře si vše přeměřte, stejně tak i případné dveře u pediatra či jiné překážky, které by vám v budoucnu mohly znesnadnit pohyb.
Dobře si zkontrolujte, aby dno korby bylo hladké, rovné – může se to zdát jako bláznivý nápad, ale my jsme při našem lítání po obchodech s hrůzou zjistili, že jsou na trhu i kočárky, které mají místo pevného dna jen jakousi kovovou mříž přes kterou je tenoučká vrstva molitanu – chudák miminko jako by leželo na roštu!
Také si pořádně překontrolujte brzdy! - bez legrace, ne u každého kočárku máte jistotu, že opravdu drží.
Sporťák – po nebo proti směru jízdy – věčné dilema – ty z vás, kteří váhají nad určitým typem kočárku právě proto, že nenabízí sportovní sedačku čelem k rodičům mohu ujistit, že zhruba od 8-i měsíců bude dítě zajímat vše kolem něj (mimo vás :-) a bude stejně chtít sedět ve směru jízdy a mít rozhled – a vy si zvyknete určitě pomaleji, ale brzy jeho nálady i lumpárny poznáte úplně stejně i "pozpátku":-) Takže pro mimčo je směr od vás v pohodě, ale sami zvažte, jakému pohledu dáte přednost vy.
Sportovní sedačka – její záda by měla jít vždy polohovat do lehu – ať už plynule nebo v několika polohách. Raději se vyhněte kočárkům které nabízejí ”sedící” sedačky – takové, co se sklápí celé, jako židlička. Uvědomte si, že vaše miminko přejde na sporťák okolo sedmi měsíců a jeho páteř rozhodně nebude připravená na spaní v sedě! Snad pro starší děti, které už v kočárku nespí a nebo pokud mimi usne během nákupu – a pak hurá rychle domů, rozhodně tento typ sedačky ale není vhodný na to, abyste s ním vyráželi na delší ”spací” procházky. Taky nespíte rádi na židli – nenuťte k tomu vaše miminko.
Polohování nožiček – s výhodou
Materiály – vyhněte se bavlně jako vnějšímu potahu. Navzdory ujištěním prodavačů, že je to přírodní materiál speciálně ošetřený, můžete si být si být jistí, že za dva tři měsíce (obzvláště pokud budete mít letní mimi) bavlněná látka vyšisuje a kočárek bude vypadat jako po 3. dítěti. S výhodou vybírejte materiály, které jsou snadno ošetřitelné – omyvatelné, případně se dá celý potah z kočárku stáhnout a přeprat – až vaše miminko vylije v kočárku svůj první hrníček šťávy, určitě si vzpomenete.......
Slunečník versus překlápěcí rukojeť kočárku – záleží na vás. Někdo bude bránit do krve přehazovací rukojeť, jiný vám řekne, že stejně bravurně zvládne bleskově nastavit slunečník, když zahne proti sluníčku – záleží na každém co si zvolí. Určitě jsou obě varianty vyhovující. Překlápěcí rukojeť je fajn v případě, když hodně fouká.
Pětibodové pásy - jednoznačně obrovská výhoda - obzvláště pokud je dítko živější
Košík pod kočárkem - zvažte zda budete potřebovat, aby sloužil na transport větších nákupů, zkontrolujte si také zda je snadno dostupný
Údržba kočárku - informujte se u prodavače, které části potahu jsou odnimatelné a jakou údržbu daný materiál vyžaduje. Obecně platí - čím více lze kočárek "vystriptýzovat", tím lépe. Přeci jen za ty dva roky co ho budete používat se nastřádají různé nehody.


 

Vychytávky, které mít nemusíte, ale které jsou super, když je máte:

Otočná kola usnadňující zatáčení kočárku - odpadá nadzvedávání na každém rohu
Ruční brzda na rukojeti kočárku - ocení hlavně ti, kteří budou častěji zdolávat kopce – odpadají takové ty situace, kdy kočár za sebou vláčí maminku, která brzdí podrážkama co to dá.
Plynulé polohování dna v korbičce - skvělé např. když je miminko nachlazené – můžete ho lehunce naklopit a lépe se mu dýchá.
Podvozek na který se dá nacvaknout autosedačka - oceníte např. při nákupech
Odvětrávání korbičky – prima proti ”zapaření” miminka nejen v letních měsících
Slídové okénko ve střeše kočárku – na ”hlídání” :-)
Pumpička na kola – neurazí a při malém defektu může pomoci dojet. I když přiznám, že když jsme my píchli kolo, byla to pořádná díra, takže na dojetí bychom museli mít kompresor :-)


 

Hurá do obchodu!

I když se rozhodnete kupovat kočárek přes internet - často to výjde cenově lépe, určitě si napřed zajděte do obchodu. Nejlépe je udělat si s partnerem doma seznam věcí, které od kočárku očekáváte a pak vyrazit na "výlet" do obchodu. Udělejte si na to čas, určitě běžte oba - a nejlépe aby se vám to časově hodilo, žádná honička - no prostě "výlet". Jo a nezapomeňte se vyzbrojit vlastním centimetrem. Často se stává, že prodavači loví rozměry kočárku z různých brožur a stejně vám ve finále nejsou schopni říci, zda je to vnitřní či vnější rozměr korbičky. Pohrajte si tam. Vyberte si pár kočárků, které vás něčím zaujaly a pak si je otestujte. Udělejte si závody ve skládání, polohování, slalomovou dráhu, no prostě vyblbněte se - jen tak zjistíte, který kočárek vám opravdu vyhovuje. Nezapomeňte, že jej budete používat minimálně další dva roky a bylo by škoda dát spoustu peněz a po měsíci zjistit, že vás ten kočárek dohání k šílenství. (což se bohužel děje spoustě lidí). Projděte si všechny body na vašem seznamu a podle toho, jak který kočárek uspěl, vyberte si svého favorita. Jo a nenechte se nutit prodavačem do okamžitého nákupu. To, že jste 2 hodiny "trénovali" na prodejně vás ještě nezavazuje k nákupu! Taky si nechejte radit jen v "rozumné" míře. Bohužel často platí, že prodavač chválí jen to, co má na obchodě (logicky) takže se vám klidně může stát, že ve vedlejším obchodě vám ten do nebe vychvalovaný kočárek naopak pomluví do posledního šroubku. Prostě nechte se informovat a pak se řiďte vlastním rozumem. Hodně štěstí při nákupech!


A ještě jedna malinká rada na závěr - věřím, že budete mít štěstí a váš kočárek bude bezporuchový (jako ten náš) - ale stejně pro příklad reklamace, zeptejte s v tom daném obchodě již při koupi, jaké nabízejí podmínky. Některé obchody - předpokládám, že pouze kamenné - vám totiž zaručí, že po dobu reklamace budete mít k dispozici jejich "erární" kočárek. Může se to zdát jako zanedbatelná maličkost - ale když na reklamaci dojde, je v tom rozdíl obrovský. Reklamace může trvat až 30 dnů a jen si představte být 30 dnů imobilní bez kočárku s malým nechodícím mimčem.......pokud není k ruce nikdo, kdo by vám kočárek půjčil, museli byste nejspíše investovat do nějakého bazárkového a ten pak zase prodávat - no prostě opět výdaje a trable navíc - proto se raději ptejte předem. To byl jeden z důvodů, proč jsme se rozhodli pro nákup v kamenném obchodě.

Prosba
V komentářích se množí dotazy na jednotlivé typy kočárků, proto mám na vás prosbu - Až budete mít kočárek koupený a otestovaný v praxi, vraťte se prosím na tyto stránky a podělte se se svými zkušenosti a postřehy (kladnými i zápornými) ohledně konkrétních značek kočárků. Za všechny budoucí rodiče, kteří hledají dobré rady, vám moc děkuji. -

Pokud přidáváte svoje zkušenosti s konkrétním typem kočárku, uveďte prosím do nadpisu jeho název - usnadníte tak ostatním rodičům orientaci. Děkuji.

No a protože komentářů již notně přibylo, doporučuji si usnadnit práci, a pokud hledáte recenze na konkrétní značku, používat při hledání ctrl+F.

 

Komentáře

Přehled komentářů

Fusak do cortiny

(Hana, 3. 9. 2007 21:30)

Já mám kočárek Neonato reverso sport tris, je skoro stejný jako cortina, jen má jiný podvozek - ale korba je úplně stejná. Mám do něj koupený fusak od Emitexu - ten combi 3v1. Když se odepne ta spodní část, která je na větší dítě, tak se tam krásně vejde. Nemám to teda ještě vyzkoušené s miminkem, to čekám až v říjnu.

casualplay S4

(Mirka, 3. 9. 2007 17:59)

Holky, jsem do tohoto kočárku úplně zamilovaná, ale v dikusi na emiminu ho teď hodně kritizovali. Hlavně nízkou boudu, kterou má prý potom dítko nasazenou na hlavičce. Jsou tam i jiné vady. Mrkněte a poukud možno, něco připište. Hlavně ty, co už s kočárkem jezdí. Názory maminek, které ho jen viděly jsou hezké, ale mám taky svůj názor, ovšem to je všechno jen teorie. Potřebuju praxi!!

Fusak do cortiny

(Eva, 3. 9. 2007 15:13)

Ahoj maminky, chtěla jsme se zeptat, jestli některá má cortinu x3 evolution, jaký jste do korbičky používali fusak? Díky

golfáče

(Květa, 31. 8. 2007 1:40)

Milá Péťo. Při koupi golfáčů jsem se rozhodovala mezi Peg péregem a Chicco golfkami. Z vlastní zkušenosti Ti ale můžu doporučit golfky Chicco Ct.4 Mám 14-měsíční 12kg holčičku, která je v nich velice spokojená. Jsou polohovací, mají nánožík i pláštěnku a hlavně: mají 4 velká dvoukolečka. Přední kolečka se dají zaaretovat.Perfektní jak do města na kostky tak i do terénu. A stojí okolo 3500,- (Peg pérego má kolečka malá a je jednou tak dražší). Tak šťastnou ruku při výběru. Zatím ahojky

pro Jíťu

(Mája, 30. 8. 2007 14:38)

Díky za odpověď.Dneska jsme poprvé byly s novým kočárkem venku a nejelo se s ním špatně.Jen pérování bylo trochu tuhé,ale to asi u sporťáků bývá,přece jenom je to pro větší děti.Měla jsem obavy z toho,že je malá po směru jízdy a já na ni neuvidím,ale vůbec jí to nevadilo.Zatím ahoj

golfáče

(petra, 29. 8. 2007 23:01)

Ahoj maminky,chci se poradit,jaky tip golfáče mi muzete doporucit..?,Mam 9 mesicni holcicku a uvazuji,ze bych,kdyz uz mala sedi a stavi se na nozky,golfac vyuzila.Hlavne preferuji bezpeci a pohodlnost nasi dcerky,v pripade,ze by v kocarku na delsi turce chtela spinkat.. Dekuji za rady,mejte se hezky.Petra

TAKO

(Jiťa, 29. 8. 2007 21:20)

Ahojky Májo,já měla pro starší dítko taky Tako Sportster a nemůžu si vůbec stěžovat,kočárek se dobře skládal,měl zateplený nánožník,šel položit do lehu a to mi tenkrát stačilo.Já myslím že jsi tak špatně neudělala,v téhle cenové relaci je to celkem dobrý kočárek,znám i mnohem horší...)
Pamatuj na to že záleží hlavně na tobě co se ti líbí a sčím se ti dobře jezdí,žádný kočárek není dokonalý.))
Měj se hezky J.

TAKO SPORTSTER

(Mája, 29. 8. 2007 16:05)

Ahoj,dnes jsem si koupila kočárek od TAKA,moc se mi líbil.Ale teď tady čtu,jak na TAKO všichni nadávají. To jsem si vážně koupila takovou hrůzu nebo se najde alespoň jedna maminka,která má dobré zkušenosti s touto značkou.

trojkolka Ivě

(bára, 27. 8. 2007 10:38)

Ahojky taky se připojím ke zkušenostem.Já mám už 2. trojkolku a najíždění na obrubník je opravdu jen otázka zvyku. teď mám trojkolku s dvojitým předním kolečkem Casualplay S4 a je to ještě lepší.Ale já bych už asi nechtěla kočárek bez otočného kolečka na ovládání je to nejlepší.A ty podchody opravdu nejsou problém.Juž se tady hojně psalo sjíždíme po zadních bez problému(podchodem musím denně).Přeju šťastnou ruku.

Trojkolka

(Iva, 26. 8. 2007 10:43)

Ahoj holky, děkuji moc za Vaše názory. Manžel mi taky říkal, že jde spíš o to naučit se s trojkolkou jezdit. Všechny výhody co jste tady napsaly s těmi souhlasím. Ten sjezd po kolejnicích - kamarádka má čtyřkolku a taky ho sjíždí jen po zadních koloech, takže si myslím, že to by mělo být v pohodě.
Díky moc za vaše připomínky.

KOČÁREK FIRKON

(Jana, 25. 8. 2007 21:08)

Dobrý den,
máte prosím někdo zkušenost s kočárkem FIRKON-trojkolka se zdvojeným kolem,prodává se s autosedačkou.Je za dobrou cenu a vzhledově parádní.Děkuju moc všem!!!!!

trojkolka / čtyřkolka

(Hanka, 25. 8. 2007 17:27)

Milá Ivčo,
já nemám přímo trojkolku, ale kočár stejné konstrukce, jen v předu dvě dvojitá otočná kola (Nurse - Look). Musím říct, že otočná kola rozhodně stojí za to (ať je vepředu jedno, dvě či čtyři). Jízda je tak mnohem pohodlnější, kočárky jdou většinou bezvadně ovládat i jednou rukou a na otáčení koleček si zvykneš opravdu velmi rychle a ráda. Nájezdy na obrubníky můžou být možná trochu nemotorné, ale jen ze začátku, rychle se naučíš jak kočárek udržet a budeš si libovat. Měla jsem klasickou čtyřkolku, už bych rozhodně do takového kočárku nešla a otočná kola vřele doporučuji :o))

trojkolka

(Jiťa, 25. 8. 2007 9:01)

Ahojky Ivčo,
já opravdu můžu posoudit jaký je rozdíl mezi trojkolkou a čtyřkolkou,mám totiž 3 děti a kočárků jsem měla opravdu hodně,Jestli máš strach jen co se týče sjezdu a výjezdu na obrubník,tak fakt záleží na cviku - a věř že si zvikneš opravdu rychle.Já měla pro starší dítko čtyřkolku a neříkám že jsem byla nespokojená,ale pořád jela trošku do prava a musela jsem jí každý kousek nadzvedávat a vyrovnávat,u tříkolky to jde úplně jednoduše zkrátka jen pootočíš kočárkem na stranu kterou zrovna potřebuješ i jednou rukou jak píše Patt a ještě kevšemu se mě na každé straně kočárku drží jedno dítko...Co se týče sjíždění po kolejnicích - mimichodem to provozuji každý den několikrát ze schodů a do schodů,tak já ať jsem měla čtyřkolku,nebo trojkolku VŽDY sjíždím jen po zadních kolech,ani si to jinak nedovedu představit - vždyť kdybys sjela po všech čtyřech kolech dolů tak bys mimčo hledala někde zapadlé v boudičce.Já mám teď kočárky dva HQ Raptor 3-spin a menší do auta HQ Radius a obojí jsou to tříkolky s otočným předním kolem a jsem nadmíru spokojená - už nikdy bych čtyřkolku nechtěla...
Tohle je samozřejmě jen můj názor,hlavní rozhodnutí je na tobě...
přeji hodně štěstí při vybírání J.

trojkolka

(Patt, 24. 8. 2007 21:49)

Ivo,
pokud má trojkolka otočné přední kolečko, může to vyžadovat chvilku cviku, nicméně myslím, že se to dá "vychytat" hodně rychle a na chodníky najíždím absolutně v pohodě - řídím jednou rukou a druhou vedu starší dítko, takže myslím, že naopak je snadná ovladatelnost velká výhoda zrovna třeba při přecházení přes silnici. A pokud jde o kolejnice pro kočárek, tak má Věra pravdu, že na ty trojkolka ideální není - ale taky se to dá vyřešit, prostě to sjedu po zadních :-) a nebo pokud to není dlouhý úsek, tak to sjedu po schodech. Ostatně jezdím s tříkolkou schody několikrát denně do (a také ze) zvýšeného přízemí v domě a s podvozkem za rok a půl nebyl problém (ťuk, ťuk) je to o zvyku - já na tříkolce oceńuji hlavně to, že když je potřeba, můžu hravě řídit jednou rukou a druhou vést starší dítě, držet deštník - prostě cokoli. Ale každému vyhovuje něco jiného.

Deltim a ABC desing

( Věra, 24. 8. 2007 21:16)

Mi máme Deltim a ABC desing.Oba po jednom dítětí.Naprosto skvělé kočárky.Bezpečné a pohodlné.Nevyměnila bych!

Trojkolka

( Věra, 24. 8. 2007 21:12)

Moderní je.Pěkná ale zrovna ne.Vůbec s ní nesjedete podchod,kde jsou kolejnice pro kočárek.Vlastní zkušenost.Kamarádka trojkolku má.

Trojkolka

(Iva, 24. 8. 2007 15:13)

Ahoj maminy, chtěla jsme se zeptat, jak se s trojkolkou najíždí na obrubník. Myslím, že trojkolku chválí každý kdo ji má, ale nedavno jsme viděla maminku jak najíždí na obrubník a docela s kočárkem zápasila.
Díky moc za jakoukoli připomínku.

Herqules raptor 3

(Ivča ivi.mackova@seznam.cz, 24. 8. 2007 13:10)

Prodej

Prodám herqules raptor 3

(Ivča, 24. 8. 2007 13:09)

Ahojík maminky,
prodám kočárek herqules raptor 3 Red Grey kupovaný dne 24.2.2007 v Hradci Králové-přiložím doklad o zakoupení, je v záruce. Kočárek je vpořádku.

Vybavení: originál (nánožník-999,--, pláštěnka) dokoupeno: taška na přebalování-399,-- slunečník-459,-- fusak-799,--.

Preferuji osobní odběr, je možnost přivést kočárek do Prahy a okolí zdarma. Jsme z Mostu.

PC za vše: 10 699,-- + 999,-- + 399,-- + 459,-- + 799,-- = 13 355,--
ROZMĚRY: Délka opěradla: 44 cm Délka sedadla: 25 cm Šířka sedadla: 31 cm Délka opěradla a sedáku: 89 cm Hmotnost kočárku: 14kg Rozměry složeného kočárku: d. 84 x š. 67 x v. 45 cm

NC: 7500,--

Bébécar, podvozek Stylo AT

(Eva, 23. 8. 2007 12:41)

Ahoj maminky, sháníme kočárek pro naše prvorozené mimčo, výběr je víc než šílený, ale po dlouhé výměně názoru, prozkoumávání a já nevím čeho všeho jsme se rozhodli pro kočárek Bébécar, podvozek stylo AT.Ráda bych slyšela názor maminek, který tento kočárek už mají. Jaké s ním máte zkušenosti, jak pozitivní i negativní. Splňuje naše požadavky : čtyřkolka, přední kola s aretací, velká vana, natáčení korbičky po i proti směru jízdy. Jediné nad čím trochu váhám je váha tohoto kočárku, cca. 18 kg, což se mi zdá dost, na druhou stranu bude zase hodně stabilní. A ještě škoda, že není přehazovatelná ručka, nahrazuje to ale ta měnitelnost po nebo proti směru jízdy. Kočárek budeme využívat jak ve městě, na vesnici tak i v terénu. Chtěli bychom si koupit i sportovní sedačku.
Budu ráda za jakékoliv reakce, jak jsem již psala pozitivní i negativní. Moc vám děkuji, Eva
PS: můj e-mail : eva_oliv@seznam.cz


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115

následující »