Jdi na obsah Jdi na menu
Reklama:
 


Jak vybrat kočárek

27. 12. 2006

Jak vybrat správný kočárek, čeho si všímat?

Nabídka kočárku je obrovská a my jsme u prvního miminka tápali a hledali, nevěděli jsme přesně na co se dívat, proto se tady pokusím shrnout naše zkušenosti, čím se řídit.

  1. Je rozdíl v tom, zda sháníte kočárek do velkého města nebo na vesnici. Maminky ve městě určitě ocení lehčí, skladné kočárky, se kterými se snáze dostanou do MHD nebo je rychle složí do kufru auta. A naopak - je nesmyslné kupovat odlehčený kočár za 30 tisíc, pokud 90% času bude miminko "zaparkované" pod oknem na zahradě.
  2. Trojkolka versus čtyřkolka – když pominu vzhled, na který má každý jiný názor, je důležité si uvědomit, že zatímco rozdíl mezi drahým a levným čtyřkolákem je většinou jen ve váze a případném ”vrzání”, mezi drahou a levnou tříkolkou může být - kromě již zmíněného - obrovský rozdíl i ve stabilitě! Myslete na bezpečí svého miminka a pokud zvažujete nákup některé levnější tříkolky, otestujte si v obchodě dobře její stabilitu! Zatímco dražší tříkolky mají zadní kola lehce skosená (jako mají třeba i vozíčky pro handicapované sportovce) levné varianty tento ”detail” většinou nenabízí a rozdíl ve stabilitě takovýchto kočárků je obrovský.
  3. Trojkombinace versus sólo hluboký kočár a posléze sporťák – záleží na volbě každého. Někdo dá přednost na prvního půl roku klasickému hlubokému kočárku, (který se dá za dobré ceny koupit v bazárcích) a později koupí nový sporťák.......jiný volí rovnou jeden kočár, který už od začátku nabízí všechny možnosti
  4. Cena – tady platí každý podle svých možností. Jen radím dobře počítat, protože někdy mohou lacinější kočárky přijít ve finále dráž. Pokud můžete, tak si za kvalitu raději připlaťte. Tím nechci říci, že nejdražší je ten nejlepší - kdepak - to ne, ale než půjdete nakupovat dobře zvažujte, co všechno od kočárku očekáváte, co nutně potřebujete a co naopak s klidem oželíte.


 

Čeho si všímat dále

Kola – obecně platí, že čím větší tím lepší. Určitě raději nafukovací než takové ty ”golfáčové”. V terénu nebo ve sněhu jsou malá kola strašně neobratná.
Rozměry korby – dítě tráví v hluboké korbě cca 6-7 měsíců. Pediatři doporučují, aby nepřecházelo na sporťák dokud samo nesedí. Musíte zvážit, zda vaše mimiko bude mít půl roku v létě čí v zimě (kdy je potřeba fusak), obecně se ale dá říci, že délka korbičky +/- 80cm je postačující.
Výška hluboké korbičky nad zemí – pokud jste vyšší, budete trávit polovinu procházky shrbení – z počátku je člověk věčně skloněný nad miminkem, tak myslete na svá záda.
Výškově nastavitelná rukojeť – tak aby vyhovovala oběma rodičům.
Vybírejte si spojenou rukojeť – ne takové ty dvě ručky jako mívají golfáče – kočárek je snáze ovladatelný.
Váha kočárku + jeho skladnost a případná ”snášenlivost” s kufrem vašeho auta
Rozpětí kol – pokud budete jezdit výtahem, dobře si vše přeměřte, stejně tak i případné dveře u pediatra či jiné překážky, které by vám v budoucnu mohly znesnadnit pohyb.
Dobře si zkontrolujte, aby dno korby bylo hladké, rovné – může se to zdát jako bláznivý nápad, ale my jsme při našem lítání po obchodech s hrůzou zjistili, že jsou na trhu i kočárky, které mají místo pevného dna jen jakousi kovovou mříž přes kterou je tenoučká vrstva molitanu – chudák miminko jako by leželo na roštu!
Také si pořádně překontrolujte brzdy! - bez legrace, ne u každého kočárku máte jistotu, že opravdu drží.
Sporťák – po nebo proti směru jízdy – věčné dilema – ty z vás, kteří váhají nad určitým typem kočárku právě proto, že nenabízí sportovní sedačku čelem k rodičům mohu ujistit, že zhruba od 8-i měsíců bude dítě zajímat vše kolem něj (mimo vás :-) a bude stejně chtít sedět ve směru jízdy a mít rozhled – a vy si zvyknete určitě pomaleji, ale brzy jeho nálady i lumpárny poznáte úplně stejně i "pozpátku":-) Takže pro mimčo je směr od vás v pohodě, ale sami zvažte, jakému pohledu dáte přednost vy.
Sportovní sedačka – její záda by měla jít vždy polohovat do lehu – ať už plynule nebo v několika polohách. Raději se vyhněte kočárkům které nabízejí ”sedící” sedačky – takové, co se sklápí celé, jako židlička. Uvědomte si, že vaše miminko přejde na sporťák okolo sedmi měsíců a jeho páteř rozhodně nebude připravená na spaní v sedě! Snad pro starší děti, které už v kočárku nespí a nebo pokud mimi usne během nákupu – a pak hurá rychle domů, rozhodně tento typ sedačky ale není vhodný na to, abyste s ním vyráželi na delší ”spací” procházky. Taky nespíte rádi na židli – nenuťte k tomu vaše miminko.
Polohování nožiček – s výhodou
Materiály – vyhněte se bavlně jako vnějšímu potahu. Navzdory ujištěním prodavačů, že je to přírodní materiál speciálně ošetřený, můžete si být si být jistí, že za dva tři měsíce (obzvláště pokud budete mít letní mimi) bavlněná látka vyšisuje a kočárek bude vypadat jako po 3. dítěti. S výhodou vybírejte materiály, které jsou snadno ošetřitelné – omyvatelné, případně se dá celý potah z kočárku stáhnout a přeprat – až vaše miminko vylije v kočárku svůj první hrníček šťávy, určitě si vzpomenete.......
Slunečník versus překlápěcí rukojeť kočárku – záleží na vás. Někdo bude bránit do krve přehazovací rukojeť, jiný vám řekne, že stejně bravurně zvládne bleskově nastavit slunečník, když zahne proti sluníčku – záleží na každém co si zvolí. Určitě jsou obě varianty vyhovující. Překlápěcí rukojeť je fajn v případě, když hodně fouká.
Pětibodové pásy - jednoznačně obrovská výhoda - obzvláště pokud je dítko živější
Košík pod kočárkem - zvažte zda budete potřebovat, aby sloužil na transport větších nákupů, zkontrolujte si také zda je snadno dostupný
Údržba kočárku - informujte se u prodavače, které části potahu jsou odnimatelné a jakou údržbu daný materiál vyžaduje. Obecně platí - čím více lze kočárek "vystriptýzovat", tím lépe. Přeci jen za ty dva roky co ho budete používat se nastřádají různé nehody.


 

Vychytávky, které mít nemusíte, ale které jsou super, když je máte:

Otočná kola usnadňující zatáčení kočárku - odpadá nadzvedávání na každém rohu
Ruční brzda na rukojeti kočárku - ocení hlavně ti, kteří budou častěji zdolávat kopce – odpadají takové ty situace, kdy kočár za sebou vláčí maminku, která brzdí podrážkama co to dá.
Plynulé polohování dna v korbičce - skvělé např. když je miminko nachlazené – můžete ho lehunce naklopit a lépe se mu dýchá.
Podvozek na který se dá nacvaknout autosedačka - oceníte např. při nákupech
Odvětrávání korbičky – prima proti ”zapaření” miminka nejen v letních měsících
Slídové okénko ve střeše kočárku – na ”hlídání” :-)
Pumpička na kola – neurazí a při malém defektu může pomoci dojet. I když přiznám, že když jsme my píchli kolo, byla to pořádná díra, takže na dojetí bychom museli mít kompresor :-)


 

Hurá do obchodu!

I když se rozhodnete kupovat kočárek přes internet - často to výjde cenově lépe, určitě si napřed zajděte do obchodu. Nejlépe je udělat si s partnerem doma seznam věcí, které od kočárku očekáváte a pak vyrazit na "výlet" do obchodu. Udělejte si na to čas, určitě běžte oba - a nejlépe aby se vám to časově hodilo, žádná honička - no prostě "výlet". Jo a nezapomeňte se vyzbrojit vlastním centimetrem. Často se stává, že prodavači loví rozměry kočárku z různých brožur a stejně vám ve finále nejsou schopni říci, zda je to vnitřní či vnější rozměr korbičky. Pohrajte si tam. Vyberte si pár kočárků, které vás něčím zaujaly a pak si je otestujte. Udělejte si závody ve skládání, polohování, slalomovou dráhu, no prostě vyblbněte se - jen tak zjistíte, který kočárek vám opravdu vyhovuje. Nezapomeňte, že jej budete používat minimálně další dva roky a bylo by škoda dát spoustu peněz a po měsíci zjistit, že vás ten kočárek dohání k šílenství. (což se bohužel děje spoustě lidí). Projděte si všechny body na vašem seznamu a podle toho, jak který kočárek uspěl, vyberte si svého favorita. Jo a nenechte se nutit prodavačem do okamžitého nákupu. To, že jste 2 hodiny "trénovali" na prodejně vás ještě nezavazuje k nákupu! Taky si nechejte radit jen v "rozumné" míře. Bohužel často platí, že prodavač chválí jen to, co má na obchodě (logicky) takže se vám klidně může stát, že ve vedlejším obchodě vám ten do nebe vychvalovaný kočárek naopak pomluví do posledního šroubku. Prostě nechte se informovat a pak se řiďte vlastním rozumem. Hodně štěstí při nákupech!


A ještě jedna malinká rada na závěr - věřím, že budete mít štěstí a váš kočárek bude bezporuchový (jako ten náš) - ale stejně pro příklad reklamace, zeptejte s v tom daném obchodě již při koupi, jaké nabízejí podmínky. Některé obchody - předpokládám, že pouze kamenné - vám totiž zaručí, že po dobu reklamace budete mít k dispozici jejich "erární" kočárek. Může se to zdát jako zanedbatelná maličkost - ale když na reklamaci dojde, je v tom rozdíl obrovský. Reklamace může trvat až 30 dnů a jen si představte být 30 dnů imobilní bez kočárku s malým nechodícím mimčem.......pokud není k ruce nikdo, kdo by vám kočárek půjčil, museli byste nejspíše investovat do nějakého bazárkového a ten pak zase prodávat - no prostě opět výdaje a trable navíc - proto se raději ptejte předem. To byl jeden z důvodů, proč jsme se rozhodli pro nákup v kamenném obchodě.

Prosba
V komentářích se množí dotazy na jednotlivé typy kočárků, proto mám na vás prosbu - Až budete mít kočárek koupený a otestovaný v praxi, vraťte se prosím na tyto stránky a podělte se se svými zkušenosti a postřehy (kladnými i zápornými) ohledně konkrétních značek kočárků. Za všechny budoucí rodiče, kteří hledají dobré rady, vám moc děkuji. -

Pokud přidáváte svoje zkušenosti s konkrétním typem kočárku, uveďte prosím do nadpisu jeho název - usnadníte tak ostatním rodičům orientaci. Děkuji.

No a protože komentářů již notně přibylo, doporučuji si usnadnit práci, a pokud hledáte recenze na konkrétní značku, používat při hledání ctrl+F.

 

Komentáře

Přehled komentářů

Prodej Herqules raptor 3spin

(Jana Šancová, 25. 3. 2008 11:08)

Ahoj.
Prodám kočárek Herqules raptor 3spin v černeno-šedé barvě. Já jsem s ním byla naprosto spokojena. Přední otočné kolo je k nezaplacení. Kočárek je ještě rok v záruce. Jsem z Ostravy. Jestli bude mít někdo zájem tak mi napište na Jana.sancova@seznam.cz.

Quinny Speedi SX

(Janča, 24. 3. 2008 16:03)

Prosím,jaké máte zkušenosti s tímto kočárkem?

Pomoc! Který kočárek?

(Šárka, 24. 3. 2008 15:34)

Potřebujeme poradit. S manželem se rozhodujeme mezi těmito třemi kočárky (Baby design atlantic/Jané slalom pro/Jané nomad). Měl by to být kočárek do města, občas na malé výlety do přírody. Co si myslíte o těchto kočárcích? Jaké jsou vaše zkušenosti? Který si máme vybrat? Děkujeme za jakoukoliv odpověd :)

kočárek babydesing atlantic 2008

(lenka, 24. 3. 2008 13:23)

Ahojda děvčata, má někdo prosím zkušenost s tímto typem kočárku. Musíme narychlo změnit výběr, kvůli úzkému vstupu do výtahu. Měli jsme vybraný x lander xa a tím bohužel neprojedeme. Děkuji.

Jane slalom pro 2007

(Katka, 23. 3. 2008 17:00)

tento kočárek máme už 9měsíců a musím říct,že jsem spokojená.Je lehký,pro malou prostorný,dobře se skládá do auta.Super je systém pro-fix.Mohu jen doporučit!!!
PS:znám lidi kteří by řekli úplný opak, ale každému vyhovuje úplně něco jiného...

Adaptér ke kočárku Herqules

(Kclarisa, 22. 3. 2008 15:20)

Holky která značka autosedaček jde napojit přes adaptér ke kočárku Herqules? Díky

Chipolino Gemma

(Pro Míšu, 20. 3. 2008 12:59)

Ahoj Míšo, já mám gemmu a jsem s tímto kočárkem jak už jsem zde psala velice spokojená. Kolečka jsou pěnová. Petra

chipolino gemma

(Míša, 20. 3. 2008 12:31)

Ahoj holky, mam jen dotaz jaké ma chipolino gemma kolečka, zda-li nafukovací nebo plastové. Moc se mi ten kočárek líbí, ale nemám možnost ho vidět na živo a nikde jsem tuto informaci nenašla. Ti kdo ho máte, jste s ním spokojené??? Díky za info

Sofie

(Mirka, 17. 3. 2008 19:43)

kamarádka má klasickou F7, ale myslím že v tom žádný rozdíl není. Akorát v designu, že má jinak konstrukci. Ale jsou stejně všechny Firkony nádherný

Firkon-Ivone set, čtyřkolka

(Sofie, 16. 3. 2008 20:13)

Ahoj Mirko, dík za tip, už jsem to našla. Nedělám teď nic jiného. Holky, nemáte náhodou některá zkušenost s tímto kočárkem? Původně jsem chtěla firkon f7, ale Ivone set mi příjde lepší.Díky

Sofii

(Mirka, 16. 3. 2008 11:44)

ahoj kočárky Firkon Ivone set a ostatní Firkony mají na www.batolatko.cz; tak se mrkni. Pa

ABC design Zoom pr Petru

(Petra K., 15. 3. 2008 21:31)

Já jsem kočárek našla i v zelenomodré kombinaci a moc se mi líbí. http://www.ecipisek.cz/detail/sourozenecky-kocarek-zoom-7734/1/12/1710/

Firkon-Ivone set, čtyřkolka

(Sofie, 15. 3. 2008 13:47)

Ahoj. Prosím, má někdo informace o velikosti tohoto kočárku.Dík

Lucce

(Mirka, 14. 3. 2008 18:40)

Atlantic Espiro je kočárek, kde je zvlášť korba pro miminko a poté lze nasadit sportovní část pro větší dítko

Espiro Atlantic 2008

(Lucka, 14. 3. 2008 18:20)

Ahojky.Chtěla bych se jenom poptat,jestli některá z Vás má pro své miminko kočárek Espiro Atlantic 2008 (hluboká verze).Všude na obrázcích se objevuje i verze sportovního kočárku,jenom jsem se nikde nedočetla,jestli se ten hluboký kočárek dá rozložit na sportovní verzi a nebo to jsou dva rozlišné kočárky?Mooooc díky za odpověď a mějte se :)

Herqules radius

(Kclarisa, 14. 3. 2008 15:53)

Holky které uvažujete o koupi tohoto kočárku, tak mám zprávu od dodavatele, že už se nevyrábí a kolekce 2008 už skoro nikde nemají na skladě. Jedině ho zkusit sehnat někde v kamenné prodejně.

Jané Slalom Pro 2007

(Kate, 14. 3. 2008 11:30)

Ahojda, nemáte někdo prosím praktickou zkušenost s tímto kombinovaným kočárkem. Chci si pořídit celou sadu (hlubokou korbu, sporťák, autosedačku) a není to zrovna malá částka. Byla bych moc vděčná za nějakou zkušenost a radu. Díky moc Kate

Chipolino Bimba

(Jana, 13. 3. 2008 14:06)

Ahoj,má prosím někdo zkušenost?Díky

CHIPOLINO DAKOTA

(Monika, 12. 3. 2008 22:08)

Ahojky, máte někdo zkušenost s tímto kočárkem? Díky

Chipolino Prego nebo Chipolino Alba

(Mirka, 12. 3. 2008 22:00)

ahoj holky, nemáte některá tyto golfky? Malé bude rok, tak se poohlížím. Díky


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115

následující »