Jdi na obsah Jdi na menu
Reklama:
 


Jak vybrat kočárek

27. 12. 2006

Jak vybrat správný kočárek, čeho si všímat?

Nabídka kočárku je obrovská a my jsme u prvního miminka tápali a hledali, nevěděli jsme přesně na co se dívat, proto se tady pokusím shrnout naše zkušenosti, čím se řídit.

  1. Je rozdíl v tom, zda sháníte kočárek do velkého města nebo na vesnici. Maminky ve městě určitě ocení lehčí, skladné kočárky, se kterými se snáze dostanou do MHD nebo je rychle složí do kufru auta. A naopak - je nesmyslné kupovat odlehčený kočár za 30 tisíc, pokud 90% času bude miminko "zaparkované" pod oknem na zahradě.
  2. Trojkolka versus čtyřkolka – když pominu vzhled, na který má každý jiný názor, je důležité si uvědomit, že zatímco rozdíl mezi drahým a levným čtyřkolákem je většinou jen ve váze a případném ”vrzání”, mezi drahou a levnou tříkolkou může být - kromě již zmíněného - obrovský rozdíl i ve stabilitě! Myslete na bezpečí svého miminka a pokud zvažujete nákup některé levnější tříkolky, otestujte si v obchodě dobře její stabilitu! Zatímco dražší tříkolky mají zadní kola lehce skosená (jako mají třeba i vozíčky pro handicapované sportovce) levné varianty tento ”detail” většinou nenabízí a rozdíl ve stabilitě takovýchto kočárků je obrovský.
  3. Trojkombinace versus sólo hluboký kočár a posléze sporťák – záleží na volbě každého. Někdo dá přednost na prvního půl roku klasickému hlubokému kočárku, (který se dá za dobré ceny koupit v bazárcích) a později koupí nový sporťák.......jiný volí rovnou jeden kočár, který už od začátku nabízí všechny možnosti
  4. Cena – tady platí každý podle svých možností. Jen radím dobře počítat, protože někdy mohou lacinější kočárky přijít ve finále dráž. Pokud můžete, tak si za kvalitu raději připlaťte. Tím nechci říci, že nejdražší je ten nejlepší - kdepak - to ne, ale než půjdete nakupovat dobře zvažujte, co všechno od kočárku očekáváte, co nutně potřebujete a co naopak s klidem oželíte.


 

Čeho si všímat dále

Kola – obecně platí, že čím větší tím lepší. Určitě raději nafukovací než takové ty ”golfáčové”. V terénu nebo ve sněhu jsou malá kola strašně neobratná.
Rozměry korby – dítě tráví v hluboké korbě cca 6-7 měsíců. Pediatři doporučují, aby nepřecházelo na sporťák dokud samo nesedí. Musíte zvážit, zda vaše mimiko bude mít půl roku v létě čí v zimě (kdy je potřeba fusak), obecně se ale dá říci, že délka korbičky +/- 80cm je postačující.
Výška hluboké korbičky nad zemí – pokud jste vyšší, budete trávit polovinu procházky shrbení – z počátku je člověk věčně skloněný nad miminkem, tak myslete na svá záda.
Výškově nastavitelná rukojeť – tak aby vyhovovala oběma rodičům.
Vybírejte si spojenou rukojeť – ne takové ty dvě ručky jako mívají golfáče – kočárek je snáze ovladatelný.
Váha kočárku + jeho skladnost a případná ”snášenlivost” s kufrem vašeho auta
Rozpětí kol – pokud budete jezdit výtahem, dobře si vše přeměřte, stejně tak i případné dveře u pediatra či jiné překážky, které by vám v budoucnu mohly znesnadnit pohyb.
Dobře si zkontrolujte, aby dno korby bylo hladké, rovné – může se to zdát jako bláznivý nápad, ale my jsme při našem lítání po obchodech s hrůzou zjistili, že jsou na trhu i kočárky, které mají místo pevného dna jen jakousi kovovou mříž přes kterou je tenoučká vrstva molitanu – chudák miminko jako by leželo na roštu!
Také si pořádně překontrolujte brzdy! - bez legrace, ne u každého kočárku máte jistotu, že opravdu drží.
Sporťák – po nebo proti směru jízdy – věčné dilema – ty z vás, kteří váhají nad určitým typem kočárku právě proto, že nenabízí sportovní sedačku čelem k rodičům mohu ujistit, že zhruba od 8-i měsíců bude dítě zajímat vše kolem něj (mimo vás :-) a bude stejně chtít sedět ve směru jízdy a mít rozhled – a vy si zvyknete určitě pomaleji, ale brzy jeho nálady i lumpárny poznáte úplně stejně i "pozpátku":-) Takže pro mimčo je směr od vás v pohodě, ale sami zvažte, jakému pohledu dáte přednost vy.
Sportovní sedačka – její záda by měla jít vždy polohovat do lehu – ať už plynule nebo v několika polohách. Raději se vyhněte kočárkům které nabízejí ”sedící” sedačky – takové, co se sklápí celé, jako židlička. Uvědomte si, že vaše miminko přejde na sporťák okolo sedmi měsíců a jeho páteř rozhodně nebude připravená na spaní v sedě! Snad pro starší děti, které už v kočárku nespí a nebo pokud mimi usne během nákupu – a pak hurá rychle domů, rozhodně tento typ sedačky ale není vhodný na to, abyste s ním vyráželi na delší ”spací” procházky. Taky nespíte rádi na židli – nenuťte k tomu vaše miminko.
Polohování nožiček – s výhodou
Materiály – vyhněte se bavlně jako vnějšímu potahu. Navzdory ujištěním prodavačů, že je to přírodní materiál speciálně ošetřený, můžete si být si být jistí, že za dva tři měsíce (obzvláště pokud budete mít letní mimi) bavlněná látka vyšisuje a kočárek bude vypadat jako po 3. dítěti. S výhodou vybírejte materiály, které jsou snadno ošetřitelné – omyvatelné, případně se dá celý potah z kočárku stáhnout a přeprat – až vaše miminko vylije v kočárku svůj první hrníček šťávy, určitě si vzpomenete.......
Slunečník versus překlápěcí rukojeť kočárku – záleží na vás. Někdo bude bránit do krve přehazovací rukojeť, jiný vám řekne, že stejně bravurně zvládne bleskově nastavit slunečník, když zahne proti sluníčku – záleží na každém co si zvolí. Určitě jsou obě varianty vyhovující. Překlápěcí rukojeť je fajn v případě, když hodně fouká.
Pětibodové pásy - jednoznačně obrovská výhoda - obzvláště pokud je dítko živější
Košík pod kočárkem - zvažte zda budete potřebovat, aby sloužil na transport větších nákupů, zkontrolujte si také zda je snadno dostupný
Údržba kočárku - informujte se u prodavače, které části potahu jsou odnimatelné a jakou údržbu daný materiál vyžaduje. Obecně platí - čím více lze kočárek "vystriptýzovat", tím lépe. Přeci jen za ty dva roky co ho budete používat se nastřádají různé nehody.


 

Vychytávky, které mít nemusíte, ale které jsou super, když je máte:

Otočná kola usnadňující zatáčení kočárku - odpadá nadzvedávání na každém rohu
Ruční brzda na rukojeti kočárku - ocení hlavně ti, kteří budou častěji zdolávat kopce – odpadají takové ty situace, kdy kočár za sebou vláčí maminku, která brzdí podrážkama co to dá.
Plynulé polohování dna v korbičce - skvělé např. když je miminko nachlazené – můžete ho lehunce naklopit a lépe se mu dýchá.
Podvozek na který se dá nacvaknout autosedačka - oceníte např. při nákupech
Odvětrávání korbičky – prima proti ”zapaření” miminka nejen v letních měsících
Slídové okénko ve střeše kočárku – na ”hlídání” :-)
Pumpička na kola – neurazí a při malém defektu může pomoci dojet. I když přiznám, že když jsme my píchli kolo, byla to pořádná díra, takže na dojetí bychom museli mít kompresor :-)


 

Hurá do obchodu!

I když se rozhodnete kupovat kočárek přes internet - často to výjde cenově lépe, určitě si napřed zajděte do obchodu. Nejlépe je udělat si s partnerem doma seznam věcí, které od kočárku očekáváte a pak vyrazit na "výlet" do obchodu. Udělejte si na to čas, určitě běžte oba - a nejlépe aby se vám to časově hodilo, žádná honička - no prostě "výlet". Jo a nezapomeňte se vyzbrojit vlastním centimetrem. Často se stává, že prodavači loví rozměry kočárku z různých brožur a stejně vám ve finále nejsou schopni říci, zda je to vnitřní či vnější rozměr korbičky. Pohrajte si tam. Vyberte si pár kočárků, které vás něčím zaujaly a pak si je otestujte. Udělejte si závody ve skládání, polohování, slalomovou dráhu, no prostě vyblbněte se - jen tak zjistíte, který kočárek vám opravdu vyhovuje. Nezapomeňte, že jej budete používat minimálně další dva roky a bylo by škoda dát spoustu peněz a po měsíci zjistit, že vás ten kočárek dohání k šílenství. (což se bohužel děje spoustě lidí). Projděte si všechny body na vašem seznamu a podle toho, jak který kočárek uspěl, vyberte si svého favorita. Jo a nenechte se nutit prodavačem do okamžitého nákupu. To, že jste 2 hodiny "trénovali" na prodejně vás ještě nezavazuje k nákupu! Taky si nechejte radit jen v "rozumné" míře. Bohužel často platí, že prodavač chválí jen to, co má na obchodě (logicky) takže se vám klidně může stát, že ve vedlejším obchodě vám ten do nebe vychvalovaný kočárek naopak pomluví do posledního šroubku. Prostě nechte se informovat a pak se řiďte vlastním rozumem. Hodně štěstí při nákupech!


A ještě jedna malinká rada na závěr - věřím, že budete mít štěstí a váš kočárek bude bezporuchový (jako ten náš) - ale stejně pro příklad reklamace, zeptejte s v tom daném obchodě již při koupi, jaké nabízejí podmínky. Některé obchody - předpokládám, že pouze kamenné - vám totiž zaručí, že po dobu reklamace budete mít k dispozici jejich "erární" kočárek. Může se to zdát jako zanedbatelná maličkost - ale když na reklamaci dojde, je v tom rozdíl obrovský. Reklamace může trvat až 30 dnů a jen si představte být 30 dnů imobilní bez kočárku s malým nechodícím mimčem.......pokud není k ruce nikdo, kdo by vám kočárek půjčil, museli byste nejspíše investovat do nějakého bazárkového a ten pak zase prodávat - no prostě opět výdaje a trable navíc - proto se raději ptejte předem. To byl jeden z důvodů, proč jsme se rozhodli pro nákup v kamenném obchodě.

Prosba
V komentářích se množí dotazy na jednotlivé typy kočárků, proto mám na vás prosbu - Až budete mít kočárek koupený a otestovaný v praxi, vraťte se prosím na tyto stránky a podělte se se svými zkušenosti a postřehy (kladnými i zápornými) ohledně konkrétních značek kočárků. Za všechny budoucí rodiče, kteří hledají dobré rady, vám moc děkuji. -

Pokud přidáváte svoje zkušenosti s konkrétním typem kočárku, uveďte prosím do nadpisu jeho název - usnadníte tak ostatním rodičům orientaci. Děkuji.

No a protože komentářů již notně přibylo, doporučuji si usnadnit práci, a pokud hledáte recenze na konkrétní značku, používat při hledání ctrl+F.

 

Komentáře

Přehled komentářů

Čtyřkolku nebo trojkolku

(Věra, 26. 5. 2008 16:42)

Ahoj můžete mi prosím někdo poradit jaký je lepší kočárek, jestli trojkolka nebo čtyřkolka? Jsme z města ale budeme občas jezdit i na vesnici, na nerovný terén, tak co je lepší, Díky moc.

Kočárek Liberta

(Blanka, 26. 5. 2008 15:50)

Já jsem spokojena s českým kočárkem Liberta a nedám na něj dopustit. www.kocarkyliberta.cz

Autosedačka Chícco

(Imi, 26. 5. 2008 13:13)

Milé mamči, nabízím autosedačku Chicco - vajíčko. Je houpací, s odnímatelnou stříškou, vzadu úložná schránka na pleny apod. Barva modrá jeans - smetanová. Cena dohodou. tel. 774 256 800.

Pro Markétu - Roan Marita

(Katka, 26. 5. 2008 12:20)

Markéto mám Roan Marita a nemůžu si ho vynachválit. Malá se narodila v prosinci a ještě teď se krásně rozvaluje v prostorné korbičce a to není žádný drobeček :-)). Podvozek je klasika - houpací, což je opravdu super. Mám ho vyzkoušený i na polní cestě, v lese ....prostě super. V korbičce jdou polohovat zádíčka. Jen mi trošku vrzalo pérování, ale to jsem vyřešila promazáním a je klid. Jen sporťák si nechám u babičky a koupím si jiný...tenhle není až tak moc vzhledově hezký :-)), ale je zase pro prcky pohodlný, takže bude sloužit jako druhý kočár.Prostě celkově jsem s kočárkem spokojená. Pokud by si měla ještě nějaký dotaz, klidně napiš na sakiska@seznam.cz

Roan-Marita

(Markéta,26.5.2008, 26. 5. 2008 11:41)

Milé maminky,chtěla jsem se zepta jestli někdo nemáteskušenosti s tímto typem kočárku.Velmi se mi líbí a chtěla jem vědět jaké sním máte zkušenosti.Předem moc děkuji za rady

Nánožník

(Šárka, 24. 5. 2008 21:28)

Milé maminky, prosím nemáte někdo typ na nánožník, který by se dal připasovat na kočárek BABY DESIGN ATLANTIC. Protože tento kočárek má jen zateplený nánožník, ale snad se dá koupit nějaký nezateplený univerzální. Předem moc děkuji.

Herqules 6 spin

(Dasik, 24. 5. 2008 14:06)

ty barvy jsou trochu jiné než na obrázku my máme modrý spoťák a červenou korbu z loňského roku a byli jsme spokojeni.Kočárek máme z kopřivnice z obchodu který se jmenuje kocarek.cz a teď jsme sice reklamovali střechu neboť nám praskla a ještě se nám sekala brzda, ale dostali jsme místo toho kočárek náhradní hoco taifun a nikdy bych si ho nekoupila.Náš je oproti tomu zlatý.Vše nám tam vyřídili v pohodě.

Novinka Perfect

(Míša, 24. 5. 2008 9:42)

Ahoj holky,byla jsem se opět podívat na kočárky,chtěla jsem vidět jak vypadá kočárek CHipolino Gemma a vyskoušet si jej.Nejbližší prodejnu jsem našla v Kopřivnici,tak jsme jeli se na kočárek podívat jak ve skutečnosti vypadá.Našla jsem tam úúúplnou novinku,kterou paní právě vybalovala a vypadá úplně stejně jako Firkon Twist,akorát se jmenuje Orlando Perfect,je to kombinace s hlubokou korbičkou,sportovní verzí,autosedačkou s adaptéry a vypadá nááádherně!!!Nakonec jsem právě Geemu vyměnila za tenhle kočáre,už ho mám i doma a pořád se na něj koukám:o)Prodejna se nachází v Kopřivnici v hotelu Tatra a jmenuje se Kočárky Deniska.Mám i telefon,tak kdyby jste měli někdo zájem,stačí napsat. Mějte se Míša

Pavle - Herqules

(Pavla, 23. 5. 2008 14:03)

Ahoj Pavlo,
kočárky Herqules prodávají v prodejne na Černém Moste v Praze. Je to prodejna Baby expert- Chicco.V březnu jsem tam kupovala golfky od Herqulesu a měli tam docela slušný výběr. Já mám také HQ Raptor 3 Spin , jsem s ním spokojená.

Firkon

(Radana, 23. 5. 2008 10:00)

Chceme si koupit kočárek Firkon Twist, ale doslechla jsem se, že se s ním špatně jezdí ve sněhu právě proto, že má vepředu jen jedno kolo. Miminko se nám má narodit v listopadu, takže toto je pro nás dost podstatné. Nemáte s tím některá zkušenosti?

Hluboké kočárky...pro Lenku

(Katka, 23. 5. 2008 9:38)

Leni já mám prosincové mimi a přesně jsem řešila stejný problém jako ty.Nakonec jsme koupili Roan Marita, jelikož se mi líbí klasika a hlavně vana na mimčo je velká.Krásně se mi tam Karolínka vejde i teď a to není žádný drobeček.O Roanu, jsem zde již psala. vložná taška je právě v té kombinaci: ležení u sporťáku dáš do rovna a tam dáš vložnou tašku, samozřejmě v zimě použiješ fusak jak do vložné tašky tak i do vaničky.A když už dítko sedí, používáš jen sporťák. Mně ale přijdou ty kombin.kočárky dost mohutný. K hlubokému kočárku potřebuješ stejné věci jako ke kombinovanému: fusak, deku, pláštěnku,tašku na kočárek.Leni,hlavně klid :-) Dnes se dá přece vše hned koupit. Tak když zjistíš, že ti něco chybí, dokoupíš to pak.Jediné co jsem zjistila v průběhu a co jsem podcenila je, že naše značka autosedačky nám nejde nasadit na podvozek kočárku.Autosedačka od Roanu mi nepřišla moc dobrá. A jelikož hodně jezdím, zvolila jsem zn. Recaro.Toto vajíčko je perfektní,nejen v bezpečnosti (lepší zajištění pásy v autosedačce - i přes nožičky, vyšší boční strany-větší ochrana proti nárazu, než ostatní autosedačky)ale i v tom, že se dají zádíčka vytáhnout podle výšky mimča.Což hodně oceňuji.Jen se už dost pronese :-)).Dnes už bych koukala právě i na to, zda jde pomocí adaptéru připevnit.

hluboke kocarky

(Lenka, 22. 5. 2008 18:43)

ahoj, mam koupeny sportak firmy Graco. Miminko cekame v listopadu a potrebovala bych si k nemu koupit ciste hluboky kocarek. Zatim vsude sonduju, protoze je to nase prvni miminko a jsem z toho vseho, co na trhu nabizeji, proste "blba". Jaky je rozdil mezi korbickou a taskou do kocarku? Nestaci dat do hlubokeho kocarku jen mimi do fusaku?
Jinak z tech kocarku jsem taky mimo...zda se mi, ze uz tu vsechny mate jasno a vite co a jak. Co znamena presne trojkombinace? A kdyz budu kupovat teda jen ten solo hluboky kocarek, co vsechno musim jeste jako doplnek k tomuto kocarku dokoupit, kdyz budu mit "zimni" mimi? Porad mam za to, ze mi bude stacit jen ten fusak :(
Jeste bych se chtela zeptat, zda nekdo nevi o nejakych fajn prodejnach s kocarky v Ostrave, Opave a okoli.
Moc dekuji predem za odpoved.

Peg pérego young

(Pavla, 22. 5. 2008 15:57)

Mohu jen souhlasit,že tato hluboká korba je skvělá.Mám ji na podvozku classe 4,který má velká plná kola o průměru 30cm.Bydlím na vesnici a zvládáme každý terén.Mimíska v něm ještě vozím,bude mu 5 měsíců,a když ho nebaví ležet,zvednu mu opěrku zad ,vidí ven a je spokojenej.V červenci ho budu prodávat,tak kdyby měla některá nastávající mamina zájem,napište na Pavla.Johanova@seznam.cz.Moc zdravím

Herqules razor 6-spin

(Pavla, 22. 5. 2008 15:51)

Tak jsem se konečně rozhodla,pořídím si Herqules razor 6-spin.Četla jsem na něj téměř samou chválu,jen bych potřebovala poradit,kde je možné ho vidět naživo.Bydlím v okrese Litoměřice a nikde jsem nenašla,jestli ho někde prodávají.Nebo jestli ho někdo máte v barvě black-limet,vypadají ty barvy jako na fotkách na netu?díky P.

peg perego

(Pavla, 21. 5. 2008 21:46)

Dlouho jsem vybirala kocarek, nakonec jsme poridili hluboky Peg perego korbicka young na podvozku caravel 22 a jsme maximalne spokojeni. Korbicka je velika, my mame chlapecka narozeneho koncem zari, vazil skoro 4 kila a az do dubna jsme ho vozili ve fusaku a krasne se vesel, jeste ted v kocarku obcas spi na zahrade. Navic je opravdu lehky, nosila jsem ho sama v pohode po schodech do metra. Skvele skladny, korbicka se odmontuje a podvozek se slozi do placky, nam se krasne vesel do Opelu Corsa.
Snad jedine minus - neni vylozene terenni na jizdu lesem, ale my bydlime na periferii a neasfaltovane cesty mezi vilkama zvlada skvele. Ted jsme poridili od stejne firmy golfky a taky super

Baby Welt Oregon GT6

(Silvie, 21. 5. 2008 20:25)

Ahojky, máte někdo zkušenosti s tímhle kočárkem? Jak se s ním manipuluje, ty kolečka, není moc těžký, dá se sehnat i v obchodech nebo jen na netu? A co ve sněhu?

Herqules - trojkolka

(Imča, 21. 5. 2008 20:16)

Už bychom nikdy nekoupili, těžký kočárek, nutno pravidelně mazat přední otočné kolečko. I.

herqueles pro lucku

(dasik, 21. 5. 2008 16:50)

máme 6ti kolku a jsme spokojeni,sice vrže,a má menší nedostatky,ale jinak my bysme určitě volili opět 6 spin.s jeho funkčnostmi spokojeni,příjde mi dokonce lepší než trojkolka ale chce to určitě osahat a vyzkoušet aspoň na prodejně.

ABC design tec4 nebo Moon S4

(Míša, 21. 5. 2008 15:00)

Ahoj, chtěla bych se zeptat zda má někdo zkušenost s těmi to kočárky.ABC se mi zdá prostornější, ale nejde k němu například přidělat stupátko pro starší dítě. Dík.

Herqules razor 4 nebo 6-spin pro Lucku

(Petra, 21. 5. 2008 10:55)

Ahoj Lucko,

já mám sice Herqules raptor 3 spin (jsem s ním maximálně spokojená), takže bych Ti doporučovala přeci jen přední kola otočná, tedy 6-spin, případně mrkni sem na diskuzi:
http://www.baby-cafe.cz/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=4705&postdays=0&postorder=asc&start=0&sid=47e1f3efce10c6bc8a2cc2b05311eabc

tam se dozvíš skoro o všech kočárcích Herqules


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115

následující »