Jdi na obsah Jdi na menu
Reklama:
 


Jak vybrat kočárek

27. 12. 2006

Jak vybrat správný kočárek, čeho si všímat?

Nabídka kočárku je obrovská a my jsme u prvního miminka tápali a hledali, nevěděli jsme přesně na co se dívat, proto se tady pokusím shrnout naše zkušenosti, čím se řídit.

  1. Je rozdíl v tom, zda sháníte kočárek do velkého města nebo na vesnici. Maminky ve městě určitě ocení lehčí, skladné kočárky, se kterými se snáze dostanou do MHD nebo je rychle složí do kufru auta. A naopak - je nesmyslné kupovat odlehčený kočár za 30 tisíc, pokud 90% času bude miminko "zaparkované" pod oknem na zahradě.
  2. Trojkolka versus čtyřkolka – když pominu vzhled, na který má každý jiný názor, je důležité si uvědomit, že zatímco rozdíl mezi drahým a levným čtyřkolákem je většinou jen ve váze a případném ”vrzání”, mezi drahou a levnou tříkolkou může být - kromě již zmíněného - obrovský rozdíl i ve stabilitě! Myslete na bezpečí svého miminka a pokud zvažujete nákup některé levnější tříkolky, otestujte si v obchodě dobře její stabilitu! Zatímco dražší tříkolky mají zadní kola lehce skosená (jako mají třeba i vozíčky pro handicapované sportovce) levné varianty tento ”detail” většinou nenabízí a rozdíl ve stabilitě takovýchto kočárků je obrovský.
  3. Trojkombinace versus sólo hluboký kočár a posléze sporťák – záleží na volbě každého. Někdo dá přednost na prvního půl roku klasickému hlubokému kočárku, (který se dá za dobré ceny koupit v bazárcích) a později koupí nový sporťák.......jiný volí rovnou jeden kočár, který už od začátku nabízí všechny možnosti
  4. Cena – tady platí každý podle svých možností. Jen radím dobře počítat, protože někdy mohou lacinější kočárky přijít ve finále dráž. Pokud můžete, tak si za kvalitu raději připlaťte. Tím nechci říci, že nejdražší je ten nejlepší - kdepak - to ne, ale než půjdete nakupovat dobře zvažujte, co všechno od kočárku očekáváte, co nutně potřebujete a co naopak s klidem oželíte.


 

Čeho si všímat dále

Kola – obecně platí, že čím větší tím lepší. Určitě raději nafukovací než takové ty ”golfáčové”. V terénu nebo ve sněhu jsou malá kola strašně neobratná.
Rozměry korby – dítě tráví v hluboké korbě cca 6-7 měsíců. Pediatři doporučují, aby nepřecházelo na sporťák dokud samo nesedí. Musíte zvážit, zda vaše mimiko bude mít půl roku v létě čí v zimě (kdy je potřeba fusak), obecně se ale dá říci, že délka korbičky +/- 80cm je postačující.
Výška hluboké korbičky nad zemí – pokud jste vyšší, budete trávit polovinu procházky shrbení – z počátku je člověk věčně skloněný nad miminkem, tak myslete na svá záda.
Výškově nastavitelná rukojeť – tak aby vyhovovala oběma rodičům.
Vybírejte si spojenou rukojeť – ne takové ty dvě ručky jako mívají golfáče – kočárek je snáze ovladatelný.
Váha kočárku + jeho skladnost a případná ”snášenlivost” s kufrem vašeho auta
Rozpětí kol – pokud budete jezdit výtahem, dobře si vše přeměřte, stejně tak i případné dveře u pediatra či jiné překážky, které by vám v budoucnu mohly znesnadnit pohyb.
Dobře si zkontrolujte, aby dno korby bylo hladké, rovné – může se to zdát jako bláznivý nápad, ale my jsme při našem lítání po obchodech s hrůzou zjistili, že jsou na trhu i kočárky, které mají místo pevného dna jen jakousi kovovou mříž přes kterou je tenoučká vrstva molitanu – chudák miminko jako by leželo na roštu!
Také si pořádně překontrolujte brzdy! - bez legrace, ne u každého kočárku máte jistotu, že opravdu drží.
Sporťák – po nebo proti směru jízdy – věčné dilema – ty z vás, kteří váhají nad určitým typem kočárku právě proto, že nenabízí sportovní sedačku čelem k rodičům mohu ujistit, že zhruba od 8-i měsíců bude dítě zajímat vše kolem něj (mimo vás :-) a bude stejně chtít sedět ve směru jízdy a mít rozhled – a vy si zvyknete určitě pomaleji, ale brzy jeho nálady i lumpárny poznáte úplně stejně i "pozpátku":-) Takže pro mimčo je směr od vás v pohodě, ale sami zvažte, jakému pohledu dáte přednost vy.
Sportovní sedačka – její záda by měla jít vždy polohovat do lehu – ať už plynule nebo v několika polohách. Raději se vyhněte kočárkům které nabízejí ”sedící” sedačky – takové, co se sklápí celé, jako židlička. Uvědomte si, že vaše miminko přejde na sporťák okolo sedmi měsíců a jeho páteř rozhodně nebude připravená na spaní v sedě! Snad pro starší děti, které už v kočárku nespí a nebo pokud mimi usne během nákupu – a pak hurá rychle domů, rozhodně tento typ sedačky ale není vhodný na to, abyste s ním vyráželi na delší ”spací” procházky. Taky nespíte rádi na židli – nenuťte k tomu vaše miminko.
Polohování nožiček – s výhodou
Materiály – vyhněte se bavlně jako vnějšímu potahu. Navzdory ujištěním prodavačů, že je to přírodní materiál speciálně ošetřený, můžete si být si být jistí, že za dva tři měsíce (obzvláště pokud budete mít letní mimi) bavlněná látka vyšisuje a kočárek bude vypadat jako po 3. dítěti. S výhodou vybírejte materiály, které jsou snadno ošetřitelné – omyvatelné, případně se dá celý potah z kočárku stáhnout a přeprat – až vaše miminko vylije v kočárku svůj první hrníček šťávy, určitě si vzpomenete.......
Slunečník versus překlápěcí rukojeť kočárku – záleží na vás. Někdo bude bránit do krve přehazovací rukojeť, jiný vám řekne, že stejně bravurně zvládne bleskově nastavit slunečník, když zahne proti sluníčku – záleží na každém co si zvolí. Určitě jsou obě varianty vyhovující. Překlápěcí rukojeť je fajn v případě, když hodně fouká.
Pětibodové pásy - jednoznačně obrovská výhoda - obzvláště pokud je dítko živější
Košík pod kočárkem - zvažte zda budete potřebovat, aby sloužil na transport větších nákupů, zkontrolujte si také zda je snadno dostupný
Údržba kočárku - informujte se u prodavače, které části potahu jsou odnimatelné a jakou údržbu daný materiál vyžaduje. Obecně platí - čím více lze kočárek "vystriptýzovat", tím lépe. Přeci jen za ty dva roky co ho budete používat se nastřádají různé nehody.


 

Vychytávky, které mít nemusíte, ale které jsou super, když je máte:

Otočná kola usnadňující zatáčení kočárku - odpadá nadzvedávání na každém rohu
Ruční brzda na rukojeti kočárku - ocení hlavně ti, kteří budou častěji zdolávat kopce – odpadají takové ty situace, kdy kočár za sebou vláčí maminku, která brzdí podrážkama co to dá.
Plynulé polohování dna v korbičce - skvělé např. když je miminko nachlazené – můžete ho lehunce naklopit a lépe se mu dýchá.
Podvozek na který se dá nacvaknout autosedačka - oceníte např. při nákupech
Odvětrávání korbičky – prima proti ”zapaření” miminka nejen v letních měsících
Slídové okénko ve střeše kočárku – na ”hlídání” :-)
Pumpička na kola – neurazí a při malém defektu může pomoci dojet. I když přiznám, že když jsme my píchli kolo, byla to pořádná díra, takže na dojetí bychom museli mít kompresor :-)


 

Hurá do obchodu!

I když se rozhodnete kupovat kočárek přes internet - často to výjde cenově lépe, určitě si napřed zajděte do obchodu. Nejlépe je udělat si s partnerem doma seznam věcí, které od kočárku očekáváte a pak vyrazit na "výlet" do obchodu. Udělejte si na to čas, určitě běžte oba - a nejlépe aby se vám to časově hodilo, žádná honička - no prostě "výlet". Jo a nezapomeňte se vyzbrojit vlastním centimetrem. Často se stává, že prodavači loví rozměry kočárku z různých brožur a stejně vám ve finále nejsou schopni říci, zda je to vnitřní či vnější rozměr korbičky. Pohrajte si tam. Vyberte si pár kočárků, které vás něčím zaujaly a pak si je otestujte. Udělejte si závody ve skládání, polohování, slalomovou dráhu, no prostě vyblbněte se - jen tak zjistíte, který kočárek vám opravdu vyhovuje. Nezapomeňte, že jej budete používat minimálně další dva roky a bylo by škoda dát spoustu peněz a po měsíci zjistit, že vás ten kočárek dohání k šílenství. (což se bohužel děje spoustě lidí). Projděte si všechny body na vašem seznamu a podle toho, jak který kočárek uspěl, vyberte si svého favorita. Jo a nenechte se nutit prodavačem do okamžitého nákupu. To, že jste 2 hodiny "trénovali" na prodejně vás ještě nezavazuje k nákupu! Taky si nechejte radit jen v "rozumné" míře. Bohužel často platí, že prodavač chválí jen to, co má na obchodě (logicky) takže se vám klidně může stát, že ve vedlejším obchodě vám ten do nebe vychvalovaný kočárek naopak pomluví do posledního šroubku. Prostě nechte se informovat a pak se řiďte vlastním rozumem. Hodně štěstí při nákupech!


A ještě jedna malinká rada na závěr - věřím, že budete mít štěstí a váš kočárek bude bezporuchový (jako ten náš) - ale stejně pro příklad reklamace, zeptejte s v tom daném obchodě již při koupi, jaké nabízejí podmínky. Některé obchody - předpokládám, že pouze kamenné - vám totiž zaručí, že po dobu reklamace budete mít k dispozici jejich "erární" kočárek. Může se to zdát jako zanedbatelná maličkost - ale když na reklamaci dojde, je v tom rozdíl obrovský. Reklamace může trvat až 30 dnů a jen si představte být 30 dnů imobilní bez kočárku s malým nechodícím mimčem.......pokud není k ruce nikdo, kdo by vám kočárek půjčil, museli byste nejspíše investovat do nějakého bazárkového a ten pak zase prodávat - no prostě opět výdaje a trable navíc - proto se raději ptejte předem. To byl jeden z důvodů, proč jsme se rozhodli pro nákup v kamenném obchodě.

Prosba
V komentářích se množí dotazy na jednotlivé typy kočárků, proto mám na vás prosbu - Až budete mít kočárek koupený a otestovaný v praxi, vraťte se prosím na tyto stránky a podělte se se svými zkušenosti a postřehy (kladnými i zápornými) ohledně konkrétních značek kočárků. Za všechny budoucí rodiče, kteří hledají dobré rady, vám moc děkuji. -

Pokud přidáváte svoje zkušenosti s konkrétním typem kočárku, uveďte prosím do nadpisu jeho název - usnadníte tak ostatním rodičům orientaci. Děkuji.

No a protože komentářů již notně přibylo, doporučuji si usnadnit práci, a pokud hledáte recenze na konkrétní značku, používat při hledání ctrl+F.

 

Komentáře

Přehled komentářů

Bebecar Stylo

(Zuzka, 9. 1. 2007 11:48)

Ahoj,chtěla jsem se zeptat,jestli někdo máte zkušenosti s kočárkem Bebecar Stylo s natáčecími koly.Chtěli bychom si ho pořídit a tak bych ráda věděla jestli máte některá zkušenost s tímto kočárkem.Díky za radu

Kočárek Herqules

(Eva, 8. 1. 2007 19:37)

Ahoj, vybrali jsme trojkolku s otočným kolem Hequles, ale prý vychází o dost levněji v Německu. Nevíte někdo email na spolehlivého prodejce tohoto kočárku? A jak je to pak s případnou reklamací? Přebere jí výhradní dovozce pro ČR? Děkuji za radu

Kočárek Mutsy

(Dáša, 7. 1. 2007 18:38)

Ahoj,chtěla jsem se zeptat zda má někdo zkušenosti s kočárkem mutsy,chtěla bych si jej pořídit,ale váhám jednak z důvodu stability a jednak,že na každé období lze měnit korbičky nenípak výhodnější 4kombinace?Poradí mi někdo prosím nebo spíš se podělí o zkušenosti s tímto kočárkem?Díky

Kočárek Mutsy

(Dáša, 7. 1. 2007 18:35)

Ahoj,chtěla jsem se zeptat zda má někdo zkušenosti s kočárkem mutsy,chtěla bych si jej pořídit,ale váhám jednak z důvodu stability a jednak,že na každé období lze měnit korbičky nenípak výhodnější 4kombinace?Poradí mi někdo prosím nebo spíš se podělí o zkušenosti s tímto kočárkem?Díky

Fenix F4

(Zlata, 7. 1. 2007 12:07)

Máte někdo zkušenosti s tímto kočárkem od Patron Bohemia.Děkuji za radu.

Kočárek pro dvojčata

(Libuše, 7. 1. 2007 0:14)

Já jsem byla rozhodnuta pro kočárek pro dvojčata zn. Dorjan (hlavně proto, že ho mají u nás v obcodě, ale nemají ho - musí ho objednat) dnes jsem si našla diskuse a moc ho nechválí, po přečtení těchto příspěvků budu hledat uvedené značky. Mohu požádat i o Vaše zkušenosti?

Kočárek pro dvojčata

(Libuše, 7. 1. 2007 0:11)

kočárek x-lander-x1

(martina, 5. 1. 2007 15:19)

má někdo zkušenosti s s kočárkem lander x1, pokud ano napište svůj názor

Mirce / Herqules/

(Pavla, 5. 1. 2007 14:46)

Ahoj, nevím odkud jsi, ale my objednali kočárek v Německu, slíbíli ho do 6 týdnu dodat. V Praze mi řekli, že budu čekat nejméně 3 měsíce, neboť tyto s otočným kolem nejsou po celé Evropě.. Kočárek vyšel na 488,- EUR, což při dnešním kurzu je o dost méně než u nás...

bébécar Rider AT+

(Jana, 4. 1. 2007 14:12)

docela mě zaujaly články ohledně výběru kočárku, jsem ráda, že jsem tímto nemusela projít, má kamarádka mi nabídla kočár po své dceři, nebyl moc používaný, líbil se mi. Ostatní kamarádky opravdu lítaly a sháněly. Kočárek je z roku 2002 a za půl roku se v něm bude vozit už třetí dítě, barvy nejsou vyšisované, kočár se dobře pere, je stabilní, přední kola jsou širší, akorát kola jsou nafukovací, už jsme jednou píchli, ale během půl hodiny bylo vše opraveno a jelo se dál. Jediná nevýhoda je nepřehoditelná rukojeť, ale to jsme vyřešili časem malým slunečníčkem, který se pak hodil i na sporťák Inglesina espresso. To při výběru sporťáku jsme se pěkně zapotili, protože naše dcera velice rychle rostla a brzy se nám do bébécaru nevešla. Zjistili jsme,že je snad nemožné sehnat sporťák, který by měl co nejníže polohovatelné opěradlo, polohovatelnou podpěru noh , dobrý nánožník a stříšku, a ještě se dobře skládal. Ovšem doufám, že druhé dítko neporoste tak rychle a užije si bébécaru co nejdéle, protože je fakt výborný do těžšího terénu a naše chodníky neodpovídají patřičné kvality, tudíž každá procházka je túra. Musím ještě podotknout, že se mi bohužel vůbec nelíbí nová barevná kolekce bébécaru, je to moc barevné. Zdravím všechny hledače a držím palce ve správném výběru.

není zač

(Patt, 4. 1. 2007 12:38)

taky mi ta nová kolekce příjde hodně divoká :-)

Jané 2007

(lin, 4. 1. 2007 12:36)

Díky moc Patt. Tedy to jsou celkem zuřivky... :-)

Iglesina

(andrea, 4. 1. 2007 9:23)

ahoj,zdravím všechny,ráda bych se jen zeptala zda máte někdo zkušenost s kočárkem iglesina,moc se mi líbí a tak bych ráda věděla zda s tím nemáte některá zkušenost a taky s koupí kočárku na internetu. Děkuji

Knorr Alu Circle

(Ivana, 4. 1. 2007 1:12)

Máte někdo zkušenosti s trojkolkou Alu Circle od Knorru? Chceme trojkolku, která by měla přídavnou brzdu na madle (bydlíme v prudkém dlouhém kopci), přední kolo s otáčením o 360° a zároveň byla vhodná do terénu, bydlíme spíš mimo město. Jsem malé postavy a nechci, aby se mnou kočárek mával. Koukala jsem i na Quinny Speedy, ale je o dost dražší a nemá vyndavatelnou tašku a nánožník a má menší nákupní koš. Za zkušenosti s trojkolkou od Knorru předem díky.

zatáčení kočárku

(Lenka, 3. 1. 2007 17:24)

ahoj jak je to v případě, že kočárek zatáčí? Vybíráme teď kočár a spousta mých kamarádek s tím měla problémy.

Patron Bohemia

(Zlata, 3. 1. 2007 12:38)

Ahoj holky,nemáte zkušenosti s kočárkem od patronu Fenix F4? Díky moc.

a nebo tady

(Patt, 3. 1. 2007 11:36)

http://www.newbabyland.com/home.asp?ID_Articoli=11372&utm_source=trovaprezzi

Jané 2007

(Patt, 3. 1. 2007 11:20)

Lin,
třeba tady http://www.chiquiguay.com/tienda/index.php?page=pp_productos.php&tipo=1&md=1&codf=70&PHPSESSID=f183cbe847ab6d9b7caf996bc8dae761

Jané 2007

(Lin, 3. 1. 2007 10:45)

Ahoj Holky, slyšela jsem, že někde na italských stránkách už je nová kolekce Jané 2007. Vzhledem k tomu, že mám termín začátek března, tak už bych se měla pomalu rozhodnout a v ČR bude ta nová kolekce k vidění až kolem 20.1. Nemáte někdo prosím internetovou adresu, kde bych si mohla tu novou kolekci prohlédnout? Díky moc a super rok 2007. Lin

Herqules 3 spin

(Mirka, 3. 1. 2007 10:10)

Holky, kde se vam podarilo sehnat nejlevneji tento kocarek? A jake na neho pasuji jeste sedacky? diky


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115

následující »