Jdi na obsah Jdi na menu
Reklama:
 


Jak vybrat kočárek

27. 12. 2006

Jak vybrat správný kočárek, čeho si všímat?

Nabídka kočárku je obrovská a my jsme u prvního miminka tápali a hledali, nevěděli jsme přesně na co se dívat, proto se tady pokusím shrnout naše zkušenosti, čím se řídit.

  1. Je rozdíl v tom, zda sháníte kočárek do velkého města nebo na vesnici. Maminky ve městě určitě ocení lehčí, skladné kočárky, se kterými se snáze dostanou do MHD nebo je rychle složí do kufru auta. A naopak - je nesmyslné kupovat odlehčený kočár za 30 tisíc, pokud 90% času bude miminko "zaparkované" pod oknem na zahradě.
  2. Trojkolka versus čtyřkolka – když pominu vzhled, na který má každý jiný názor, je důležité si uvědomit, že zatímco rozdíl mezi drahým a levným čtyřkolákem je většinou jen ve váze a případném ”vrzání”, mezi drahou a levnou tříkolkou může být - kromě již zmíněného - obrovský rozdíl i ve stabilitě! Myslete na bezpečí svého miminka a pokud zvažujete nákup některé levnější tříkolky, otestujte si v obchodě dobře její stabilitu! Zatímco dražší tříkolky mají zadní kola lehce skosená (jako mají třeba i vozíčky pro handicapované sportovce) levné varianty tento ”detail” většinou nenabízí a rozdíl ve stabilitě takovýchto kočárků je obrovský.
  3. Trojkombinace versus sólo hluboký kočár a posléze sporťák – záleží na volbě každého. Někdo dá přednost na prvního půl roku klasickému hlubokému kočárku, (který se dá za dobré ceny koupit v bazárcích) a později koupí nový sporťák.......jiný volí rovnou jeden kočár, který už od začátku nabízí všechny možnosti
  4. Cena – tady platí každý podle svých možností. Jen radím dobře počítat, protože někdy mohou lacinější kočárky přijít ve finále dráž. Pokud můžete, tak si za kvalitu raději připlaťte. Tím nechci říci, že nejdražší je ten nejlepší - kdepak - to ne, ale než půjdete nakupovat dobře zvažujte, co všechno od kočárku očekáváte, co nutně potřebujete a co naopak s klidem oželíte.


 

Čeho si všímat dále

Kola – obecně platí, že čím větší tím lepší. Určitě raději nafukovací než takové ty ”golfáčové”. V terénu nebo ve sněhu jsou malá kola strašně neobratná.
Rozměry korby – dítě tráví v hluboké korbě cca 6-7 měsíců. Pediatři doporučují, aby nepřecházelo na sporťák dokud samo nesedí. Musíte zvážit, zda vaše mimiko bude mít půl roku v létě čí v zimě (kdy je potřeba fusak), obecně se ale dá říci, že délka korbičky +/- 80cm je postačující.
Výška hluboké korbičky nad zemí – pokud jste vyšší, budete trávit polovinu procházky shrbení – z počátku je člověk věčně skloněný nad miminkem, tak myslete na svá záda.
Výškově nastavitelná rukojeť – tak aby vyhovovala oběma rodičům.
Vybírejte si spojenou rukojeť – ne takové ty dvě ručky jako mívají golfáče – kočárek je snáze ovladatelný.
Váha kočárku + jeho skladnost a případná ”snášenlivost” s kufrem vašeho auta
Rozpětí kol – pokud budete jezdit výtahem, dobře si vše přeměřte, stejně tak i případné dveře u pediatra či jiné překážky, které by vám v budoucnu mohly znesnadnit pohyb.
Dobře si zkontrolujte, aby dno korby bylo hladké, rovné – může se to zdát jako bláznivý nápad, ale my jsme při našem lítání po obchodech s hrůzou zjistili, že jsou na trhu i kočárky, které mají místo pevného dna jen jakousi kovovou mříž přes kterou je tenoučká vrstva molitanu – chudák miminko jako by leželo na roštu!
Také si pořádně překontrolujte brzdy! - bez legrace, ne u každého kočárku máte jistotu, že opravdu drží.
Sporťák – po nebo proti směru jízdy – věčné dilema – ty z vás, kteří váhají nad určitým typem kočárku právě proto, že nenabízí sportovní sedačku čelem k rodičům mohu ujistit, že zhruba od 8-i měsíců bude dítě zajímat vše kolem něj (mimo vás :-) a bude stejně chtít sedět ve směru jízdy a mít rozhled – a vy si zvyknete určitě pomaleji, ale brzy jeho nálady i lumpárny poznáte úplně stejně i "pozpátku":-) Takže pro mimčo je směr od vás v pohodě, ale sami zvažte, jakému pohledu dáte přednost vy.
Sportovní sedačka – její záda by měla jít vždy polohovat do lehu – ať už plynule nebo v několika polohách. Raději se vyhněte kočárkům které nabízejí ”sedící” sedačky – takové, co se sklápí celé, jako židlička. Uvědomte si, že vaše miminko přejde na sporťák okolo sedmi měsíců a jeho páteř rozhodně nebude připravená na spaní v sedě! Snad pro starší děti, které už v kočárku nespí a nebo pokud mimi usne během nákupu – a pak hurá rychle domů, rozhodně tento typ sedačky ale není vhodný na to, abyste s ním vyráželi na delší ”spací” procházky. Taky nespíte rádi na židli – nenuťte k tomu vaše miminko.
Polohování nožiček – s výhodou
Materiály – vyhněte se bavlně jako vnějšímu potahu. Navzdory ujištěním prodavačů, že je to přírodní materiál speciálně ošetřený, můžete si být si být jistí, že za dva tři měsíce (obzvláště pokud budete mít letní mimi) bavlněná látka vyšisuje a kočárek bude vypadat jako po 3. dítěti. S výhodou vybírejte materiály, které jsou snadno ošetřitelné – omyvatelné, případně se dá celý potah z kočárku stáhnout a přeprat – až vaše miminko vylije v kočárku svůj první hrníček šťávy, určitě si vzpomenete.......
Slunečník versus překlápěcí rukojeť kočárku – záleží na vás. Někdo bude bránit do krve přehazovací rukojeť, jiný vám řekne, že stejně bravurně zvládne bleskově nastavit slunečník, když zahne proti sluníčku – záleží na každém co si zvolí. Určitě jsou obě varianty vyhovující. Překlápěcí rukojeť je fajn v případě, když hodně fouká.
Pětibodové pásy - jednoznačně obrovská výhoda - obzvláště pokud je dítko živější
Košík pod kočárkem - zvažte zda budete potřebovat, aby sloužil na transport větších nákupů, zkontrolujte si také zda je snadno dostupný
Údržba kočárku - informujte se u prodavače, které části potahu jsou odnimatelné a jakou údržbu daný materiál vyžaduje. Obecně platí - čím více lze kočárek "vystriptýzovat", tím lépe. Přeci jen za ty dva roky co ho budete používat se nastřádají různé nehody.


 

Vychytávky, které mít nemusíte, ale které jsou super, když je máte:

Otočná kola usnadňující zatáčení kočárku - odpadá nadzvedávání na každém rohu
Ruční brzda na rukojeti kočárku - ocení hlavně ti, kteří budou častěji zdolávat kopce – odpadají takové ty situace, kdy kočár za sebou vláčí maminku, která brzdí podrážkama co to dá.
Plynulé polohování dna v korbičce - skvělé např. když je miminko nachlazené – můžete ho lehunce naklopit a lépe se mu dýchá.
Podvozek na který se dá nacvaknout autosedačka - oceníte např. při nákupech
Odvětrávání korbičky – prima proti ”zapaření” miminka nejen v letních měsících
Slídové okénko ve střeše kočárku – na ”hlídání” :-)
Pumpička na kola – neurazí a při malém defektu může pomoci dojet. I když přiznám, že když jsme my píchli kolo, byla to pořádná díra, takže na dojetí bychom museli mít kompresor :-)


 

Hurá do obchodu!

I když se rozhodnete kupovat kočárek přes internet - často to výjde cenově lépe, určitě si napřed zajděte do obchodu. Nejlépe je udělat si s partnerem doma seznam věcí, které od kočárku očekáváte a pak vyrazit na "výlet" do obchodu. Udělejte si na to čas, určitě běžte oba - a nejlépe aby se vám to časově hodilo, žádná honička - no prostě "výlet". Jo a nezapomeňte se vyzbrojit vlastním centimetrem. Často se stává, že prodavači loví rozměry kočárku z různých brožur a stejně vám ve finále nejsou schopni říci, zda je to vnitřní či vnější rozměr korbičky. Pohrajte si tam. Vyberte si pár kočárků, které vás něčím zaujaly a pak si je otestujte. Udělejte si závody ve skládání, polohování, slalomovou dráhu, no prostě vyblbněte se - jen tak zjistíte, který kočárek vám opravdu vyhovuje. Nezapomeňte, že jej budete používat minimálně další dva roky a bylo by škoda dát spoustu peněz a po měsíci zjistit, že vás ten kočárek dohání k šílenství. (což se bohužel děje spoustě lidí). Projděte si všechny body na vašem seznamu a podle toho, jak který kočárek uspěl, vyberte si svého favorita. Jo a nenechte se nutit prodavačem do okamžitého nákupu. To, že jste 2 hodiny "trénovali" na prodejně vás ještě nezavazuje k nákupu! Taky si nechejte radit jen v "rozumné" míře. Bohužel často platí, že prodavač chválí jen to, co má na obchodě (logicky) takže se vám klidně může stát, že ve vedlejším obchodě vám ten do nebe vychvalovaný kočárek naopak pomluví do posledního šroubku. Prostě nechte se informovat a pak se řiďte vlastním rozumem. Hodně štěstí při nákupech!


A ještě jedna malinká rada na závěr - věřím, že budete mít štěstí a váš kočárek bude bezporuchový (jako ten náš) - ale stejně pro příklad reklamace, zeptejte s v tom daném obchodě již při koupi, jaké nabízejí podmínky. Některé obchody - předpokládám, že pouze kamenné - vám totiž zaručí, že po dobu reklamace budete mít k dispozici jejich "erární" kočárek. Může se to zdát jako zanedbatelná maličkost - ale když na reklamaci dojde, je v tom rozdíl obrovský. Reklamace může trvat až 30 dnů a jen si představte být 30 dnů imobilní bez kočárku s malým nechodícím mimčem.......pokud není k ruce nikdo, kdo by vám kočárek půjčil, museli byste nejspíše investovat do nějakého bazárkového a ten pak zase prodávat - no prostě opět výdaje a trable navíc - proto se raději ptejte předem. To byl jeden z důvodů, proč jsme se rozhodli pro nákup v kamenném obchodě.

Prosba
V komentářích se množí dotazy na jednotlivé typy kočárků, proto mám na vás prosbu - Až budete mít kočárek koupený a otestovaný v praxi, vraťte se prosím na tyto stránky a podělte se se svými zkušenosti a postřehy (kladnými i zápornými) ohledně konkrétních značek kočárků. Za všechny budoucí rodiče, kteří hledají dobré rady, vám moc děkuji. -

Pokud přidáváte svoje zkušenosti s konkrétním typem kočárku, uveďte prosím do nadpisu jeho název - usnadníte tak ostatním rodičům orientaci. Děkuji.

No a protože komentářů již notně přibylo, doporučuji si usnadnit práci, a pokud hledáte recenze na konkrétní značku, používat při hledání ctrl+F.

 

Komentáře

Přehled komentářů

Jitce

(Jana, 3. 4. 2007 14:17)

Děkuji za informace. Mylně jsem se domnívala, že k HQ patří i autosedačka.

X-lander

(Iveta K, 3. 4. 2007 13:24)

no u X-landra se nedá dát sporťák do lehu!!! Právě proto máme korbičku která je teď akorát (ještě že je malá tak malá).

x-lander

(Slávka, 3. 4. 2007 12:54)

Podle informací z různých diskuzí má X-lander jednu z nejprostornějších korbiček. Co se polohování do lehu týká, po stranách jsou přesky, které umožňují plné položení. Není to sice běžné, ale lze to u sporťáku udělat, protože se prodává i vložná taška pro novorozence. A pak - pokud není mimi obřík, vejde se tam do půlroka určitě a pak už sedí. Ale já ho kupovala už pro téměř ročního caparta, co těsně po začal chodit....

BOOSTER GT6

(Hanka, 3. 4. 2007 12:33)

Ahoj moniko
Já jsem se rozhodla pro gt6 a ty kola risknu ta Gt4 mi přijde díky těm jednoduchým kolům dost divná ale je to teď moderní má to plno kočárků různých značek.Jinak ten xlander se mi taky íbí a myslím že se sním jezdí určitě dobře ale na mimi se mi nelíbí že je malá korba a sporťák nejde do lehu tak nevím jak bych to pak řešila abych mimču nekřivila záda ale klidně napiš další tip a názor ať je z čeho vybírat. Ahojky

PATRON- kočárky

(Eaa, 3. 4. 2007 10:08)

Informace pro ty, kteří uvažují o koupi kočárku Patron Bohemia: Dnes mi volali z obchodu, kde jsme v sobotu objednali Apollona v šedo-oranžové kombinaci, že kočárky nemají ve firmě na skladě a dodací lhůta se může prý pohybovat v rozmezí 4-6 týdnů!

Janě

(Jitka, 3. 4. 2007 9:41)

Ahoj Jano.
V ceně kočárku máš tedy kočárek(sporťák) a originál pláštěnku.Na dokoupení je nánožník,taška na mimi,fusak,korbička.Jani já si ale myslím že i od miminka ti bude stačit dokoupit jen originál nánožník a tašku + fusak můžeš mít taky originál,ale stačí i neutrál - záleží na tobě.Co se týče korbičky tak myslím že je zbytečná,je malá a mimi se do ní zachvíli nevejde.Samozřejmě záleží na tobě,tohle je jen můj názor.Přeji šťastný výběr. J.

RE: Slávce

(Slávka, 3. 4. 2007 9:01)

Zdravím.

Máte to na mailu i s podrobnějším infem...

Herqules

(Jana, 3. 4. 2007 7:19)

Ahoj, můžete mi poradit co všechno obsahuje základní cena kočárku a co se musí dokoupit, aby byl kočárek využitý od narození miminka. Mám v tom trochu zmatek, když čtu různé stránky. Jedná se typy HQ Raptor 3 spin a Razor 4. Díky

Casualplay S4

(Marcela, 2. 4. 2007 22:15)

Takže dámy,mám ho asi měsíc,nánožník je teplý,ale dost nízký mám pocit,že na dítě fouká,i bouda je nějaká krátká,svítí na něj dost sluce(deštníky moc nemusím)a ta boudička je ze spod plastiková v létě tam moc dobře nebude a zdá se mi celkově malý pro tříleté dítě nevim,nevim,ovšem jízdní vlastnosti nepřekonatelnéééééé.

X lander-X1

(Iveta K, 2. 4. 2007 22:07)

máme X lander ale neni tak dobrý jak jsem si myslela. má odpružené každé kolo zvlášť ale musí být více utáhlé protože se jinak kolečka rozjíždí a houpat se v něm mimi taky moc nedá jen tak do stran. už se nám také stalo že nám vypadlo pérko od odpružení. takže zvažuji reklamaci a úplně jiný kočárek. rozhodně tento nedoporučuji!

x-lander XA

(monika n., 2. 4. 2007 21:10)

slavce:zajima me vase nabidka jaka je ta kompletni vybava ja totiz uz nepotrebuji hlubok.korbu ale jen sportak muj mail monika.neubert@seznam.cz poslite foto a cenu dekuji

X-lander XA

(Slávka, 2. 4. 2007 20:43)

Zdravím.

Jen se chci pozeptat,zda by někdo neměl zájem o sporťák XAčko v barvě Sand - šedobéžová. Komplet polohovací, s plnou výbavou, kupován srpen 2006. Kdyby jo,stačí tady zmínka s mailíkem a pošlu další info. Děkuji a nezlobte se. Manža nadává, že nám stojí zbytečně v garáži - syn už chce jen chodit, případně si sám tlačí golfky a sporťák je zbytečný.

booster GT6

(monika n., 2. 4. 2007 15:13)

rozmerove jsou uplne stejne jen maji ruzna kolecka, jinak mam i kamaradky ktere maji kolecka jako GT4 a nikdy si na tento problem nestezovali ja taky budu menit kocarek chci x-lander xa prave jen s dvema otocnymi koly v predu po skusenostech s dvojitymi si myslim ze se snim lepe pojede

aro puma

(Petra, 2. 4. 2007 14:00)

ahoj,prosím nemá některá z vás návod na kočárek Aro Puma?Předem děkuji,hezký den.

Booster Gt6

(Hanka, 2. 4. 2007 12:39)

Ahoj Moniko
Já znám spíš starší verzi Gt6 a to je oregon ten vídám jzdit i z docela velkými dětmi jinak já měla golfáč od téže značky jmenoval se tellebugy a měl stejná kola a byl dost podobný jen měl golfáčovou rukoje´t a trošku jinak udělané sezení. Ale byla jsem moc spokojená a s těmi koly máš pravdu když chce člověk s šestikolkou dobíhat MHD tak já sem to řešila tak že sem jela po zadních jina sem kola musela asto mazat aby šli lehko ono se to zanáší prachem a jde to pak z tuha a myslím že z některými tříkolkami se jezdí hůř. Jen mám dotaz mysliš že ta GT4 je lepší?? Ty kola se beztak rozkmitají taky ne?

Roan

(Lucie, 2. 4. 2007 10:18)

Pro Danu - vyber barevnych kombinaci http://www.bejbycentrum.cz/?item=576

Inglesina

(Lucie, 2. 4. 2007 9:55)

Pro Danu - kocarek Inglesina je taky moc pekny kocarek,ale na stejnem principu jak Roan.Takze Inglesina je zbytecne draha!!!

Roan

(Lucie, 2. 4. 2007 9:54)

Pro Danu.Chystame se koupit hluboky kocar Roan-Marita.Dlouho jsme vybirali a nakonec zvitezil tenhle.Je hlavne prostorny a je to typicky hluboky kocarek.S pani prodavackou jsme v obchode travili dve hodiny,vyborne se vozi-houpe,ma polohovatelnou operku zad,velka prostorna korbicka,ktera se da od podvozku oddelat.Mimi se nam ma narodit v cervenci,takze v zime bude korbicka idealni na deku a fusak.Mam i vyborne doporuceni od kamaradek.Urcite jako kazdy jiny kocarek casem zacne pry vrzat,chce to promazat.Samozrejme nas zaujala cena 8500kc(vcetne tasky,plastenky).Na jare je z toho i pekny sportak.

Patron Bohemia - Apollon Alux

(Eva, 1. 4. 2007 21:55)

Včera jsme uzavřeli naše rozhodování mezi výše uvedneným kočárkem a Fenixem F4. Po důkladném okukování, zkoušení a zvažování jsme se přiklonili k prvně jmenovanému - na květnového novorozence nám připadne praktičtější a vzhlednější (F4 je přece jen především sporťák a vložené lůžko je tam tak trochu "navíc", což je patrné právě v létě, kdy není překryto nánožníkem). Až kočárek otestujeme v praxi, určitě se zde podělím o zkušenosti. Snad pozitivní:o)

booster GT6

(monika n., 1. 4. 2007 20:22)

jeste pro hanku nejsem ze zadneho obchodu jen jsem takovy blazen do kocarku a mam kamaradku ktera v obchode pracuje tak vzdy vyzkousim kazdou novinku ktera se me libi,proste blazinek a takovy internetovy maniak


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115

následující »