Jdi na obsah Jdi na menu
Reklama:
 


Jak vybrat kočárek

27. 12. 2006

Jak vybrat správný kočárek, čeho si všímat?

Nabídka kočárku je obrovská a my jsme u prvního miminka tápali a hledali, nevěděli jsme přesně na co se dívat, proto se tady pokusím shrnout naše zkušenosti, čím se řídit.

  1. Je rozdíl v tom, zda sháníte kočárek do velkého města nebo na vesnici. Maminky ve městě určitě ocení lehčí, skladné kočárky, se kterými se snáze dostanou do MHD nebo je rychle složí do kufru auta. A naopak - je nesmyslné kupovat odlehčený kočár za 30 tisíc, pokud 90% času bude miminko "zaparkované" pod oknem na zahradě.
  2. Trojkolka versus čtyřkolka – když pominu vzhled, na který má každý jiný názor, je důležité si uvědomit, že zatímco rozdíl mezi drahým a levným čtyřkolákem je většinou jen ve váze a případném ”vrzání”, mezi drahou a levnou tříkolkou může být - kromě již zmíněného - obrovský rozdíl i ve stabilitě! Myslete na bezpečí svého miminka a pokud zvažujete nákup některé levnější tříkolky, otestujte si v obchodě dobře její stabilitu! Zatímco dražší tříkolky mají zadní kola lehce skosená (jako mají třeba i vozíčky pro handicapované sportovce) levné varianty tento ”detail” většinou nenabízí a rozdíl ve stabilitě takovýchto kočárků je obrovský.
  3. Trojkombinace versus sólo hluboký kočár a posléze sporťák – záleží na volbě každého. Někdo dá přednost na prvního půl roku klasickému hlubokému kočárku, (který se dá za dobré ceny koupit v bazárcích) a později koupí nový sporťák.......jiný volí rovnou jeden kočár, který už od začátku nabízí všechny možnosti
  4. Cena – tady platí každý podle svých možností. Jen radím dobře počítat, protože někdy mohou lacinější kočárky přijít ve finále dráž. Pokud můžete, tak si za kvalitu raději připlaťte. Tím nechci říci, že nejdražší je ten nejlepší - kdepak - to ne, ale než půjdete nakupovat dobře zvažujte, co všechno od kočárku očekáváte, co nutně potřebujete a co naopak s klidem oželíte.


 

Čeho si všímat dále

Kola – obecně platí, že čím větší tím lepší. Určitě raději nafukovací než takové ty ”golfáčové”. V terénu nebo ve sněhu jsou malá kola strašně neobratná.
Rozměry korby – dítě tráví v hluboké korbě cca 6-7 měsíců. Pediatři doporučují, aby nepřecházelo na sporťák dokud samo nesedí. Musíte zvážit, zda vaše mimiko bude mít půl roku v létě čí v zimě (kdy je potřeba fusak), obecně se ale dá říci, že délka korbičky +/- 80cm je postačující.
Výška hluboké korbičky nad zemí – pokud jste vyšší, budete trávit polovinu procházky shrbení – z počátku je člověk věčně skloněný nad miminkem, tak myslete na svá záda.
Výškově nastavitelná rukojeť – tak aby vyhovovala oběma rodičům.
Vybírejte si spojenou rukojeť – ne takové ty dvě ručky jako mívají golfáče – kočárek je snáze ovladatelný.
Váha kočárku + jeho skladnost a případná ”snášenlivost” s kufrem vašeho auta
Rozpětí kol – pokud budete jezdit výtahem, dobře si vše přeměřte, stejně tak i případné dveře u pediatra či jiné překážky, které by vám v budoucnu mohly znesnadnit pohyb.
Dobře si zkontrolujte, aby dno korby bylo hladké, rovné – může se to zdát jako bláznivý nápad, ale my jsme při našem lítání po obchodech s hrůzou zjistili, že jsou na trhu i kočárky, které mají místo pevného dna jen jakousi kovovou mříž přes kterou je tenoučká vrstva molitanu – chudák miminko jako by leželo na roštu!
Také si pořádně překontrolujte brzdy! - bez legrace, ne u každého kočárku máte jistotu, že opravdu drží.
Sporťák – po nebo proti směru jízdy – věčné dilema – ty z vás, kteří váhají nad určitým typem kočárku právě proto, že nenabízí sportovní sedačku čelem k rodičům mohu ujistit, že zhruba od 8-i měsíců bude dítě zajímat vše kolem něj (mimo vás :-) a bude stejně chtít sedět ve směru jízdy a mít rozhled – a vy si zvyknete určitě pomaleji, ale brzy jeho nálady i lumpárny poznáte úplně stejně i "pozpátku":-) Takže pro mimčo je směr od vás v pohodě, ale sami zvažte, jakému pohledu dáte přednost vy.
Sportovní sedačka – její záda by měla jít vždy polohovat do lehu – ať už plynule nebo v několika polohách. Raději se vyhněte kočárkům které nabízejí ”sedící” sedačky – takové, co se sklápí celé, jako židlička. Uvědomte si, že vaše miminko přejde na sporťák okolo sedmi měsíců a jeho páteř rozhodně nebude připravená na spaní v sedě! Snad pro starší děti, které už v kočárku nespí a nebo pokud mimi usne během nákupu – a pak hurá rychle domů, rozhodně tento typ sedačky ale není vhodný na to, abyste s ním vyráželi na delší ”spací” procházky. Taky nespíte rádi na židli – nenuťte k tomu vaše miminko.
Polohování nožiček – s výhodou
Materiály – vyhněte se bavlně jako vnějšímu potahu. Navzdory ujištěním prodavačů, že je to přírodní materiál speciálně ošetřený, můžete si být si být jistí, že za dva tři měsíce (obzvláště pokud budete mít letní mimi) bavlněná látka vyšisuje a kočárek bude vypadat jako po 3. dítěti. S výhodou vybírejte materiály, které jsou snadno ošetřitelné – omyvatelné, případně se dá celý potah z kočárku stáhnout a přeprat – až vaše miminko vylije v kočárku svůj první hrníček šťávy, určitě si vzpomenete.......
Slunečník versus překlápěcí rukojeť kočárku – záleží na vás. Někdo bude bránit do krve přehazovací rukojeť, jiný vám řekne, že stejně bravurně zvládne bleskově nastavit slunečník, když zahne proti sluníčku – záleží na každém co si zvolí. Určitě jsou obě varianty vyhovující. Překlápěcí rukojeť je fajn v případě, když hodně fouká.
Pětibodové pásy - jednoznačně obrovská výhoda - obzvláště pokud je dítko živější
Košík pod kočárkem - zvažte zda budete potřebovat, aby sloužil na transport větších nákupů, zkontrolujte si také zda je snadno dostupný
Údržba kočárku - informujte se u prodavače, které části potahu jsou odnimatelné a jakou údržbu daný materiál vyžaduje. Obecně platí - čím více lze kočárek "vystriptýzovat", tím lépe. Přeci jen za ty dva roky co ho budete používat se nastřádají různé nehody.


 

Vychytávky, které mít nemusíte, ale které jsou super, když je máte:

Otočná kola usnadňující zatáčení kočárku - odpadá nadzvedávání na každém rohu
Ruční brzda na rukojeti kočárku - ocení hlavně ti, kteří budou častěji zdolávat kopce – odpadají takové ty situace, kdy kočár za sebou vláčí maminku, která brzdí podrážkama co to dá.
Plynulé polohování dna v korbičce - skvělé např. když je miminko nachlazené – můžete ho lehunce naklopit a lépe se mu dýchá.
Podvozek na který se dá nacvaknout autosedačka - oceníte např. při nákupech
Odvětrávání korbičky – prima proti ”zapaření” miminka nejen v letních měsících
Slídové okénko ve střeše kočárku – na ”hlídání” :-)
Pumpička na kola – neurazí a při malém defektu může pomoci dojet. I když přiznám, že když jsme my píchli kolo, byla to pořádná díra, takže na dojetí bychom museli mít kompresor :-)


 

Hurá do obchodu!

I když se rozhodnete kupovat kočárek přes internet - často to výjde cenově lépe, určitě si napřed zajděte do obchodu. Nejlépe je udělat si s partnerem doma seznam věcí, které od kočárku očekáváte a pak vyrazit na "výlet" do obchodu. Udělejte si na to čas, určitě běžte oba - a nejlépe aby se vám to časově hodilo, žádná honička - no prostě "výlet". Jo a nezapomeňte se vyzbrojit vlastním centimetrem. Často se stává, že prodavači loví rozměry kočárku z různých brožur a stejně vám ve finále nejsou schopni říci, zda je to vnitřní či vnější rozměr korbičky. Pohrajte si tam. Vyberte si pár kočárků, které vás něčím zaujaly a pak si je otestujte. Udělejte si závody ve skládání, polohování, slalomovou dráhu, no prostě vyblbněte se - jen tak zjistíte, který kočárek vám opravdu vyhovuje. Nezapomeňte, že jej budete používat minimálně další dva roky a bylo by škoda dát spoustu peněz a po měsíci zjistit, že vás ten kočárek dohání k šílenství. (což se bohužel děje spoustě lidí). Projděte si všechny body na vašem seznamu a podle toho, jak který kočárek uspěl, vyberte si svého favorita. Jo a nenechte se nutit prodavačem do okamžitého nákupu. To, že jste 2 hodiny "trénovali" na prodejně vás ještě nezavazuje k nákupu! Taky si nechejte radit jen v "rozumné" míře. Bohužel často platí, že prodavač chválí jen to, co má na obchodě (logicky) takže se vám klidně může stát, že ve vedlejším obchodě vám ten do nebe vychvalovaný kočárek naopak pomluví do posledního šroubku. Prostě nechte se informovat a pak se řiďte vlastním rozumem. Hodně štěstí při nákupech!


A ještě jedna malinká rada na závěr - věřím, že budete mít štěstí a váš kočárek bude bezporuchový (jako ten náš) - ale stejně pro příklad reklamace, zeptejte s v tom daném obchodě již při koupi, jaké nabízejí podmínky. Některé obchody - předpokládám, že pouze kamenné - vám totiž zaručí, že po dobu reklamace budete mít k dispozici jejich "erární" kočárek. Může se to zdát jako zanedbatelná maličkost - ale když na reklamaci dojde, je v tom rozdíl obrovský. Reklamace může trvat až 30 dnů a jen si představte být 30 dnů imobilní bez kočárku s malým nechodícím mimčem.......pokud není k ruce nikdo, kdo by vám kočárek půjčil, museli byste nejspíše investovat do nějakého bazárkového a ten pak zase prodávat - no prostě opět výdaje a trable navíc - proto se raději ptejte předem. To byl jeden z důvodů, proč jsme se rozhodli pro nákup v kamenném obchodě.

Prosba
V komentářích se množí dotazy na jednotlivé typy kočárků, proto mám na vás prosbu - Až budete mít kočárek koupený a otestovaný v praxi, vraťte se prosím na tyto stránky a podělte se se svými zkušenosti a postřehy (kladnými i zápornými) ohledně konkrétních značek kočárků. Za všechny budoucí rodiče, kteří hledají dobré rady, vám moc děkuji. -

Pokud přidáváte svoje zkušenosti s konkrétním typem kočárku, uveďte prosím do nadpisu jeho název - usnadníte tak ostatním rodičům orientaci. Děkuji.

No a protože komentářů již notně přibylo, doporučuji si usnadnit práci, a pokud hledáte recenze na konkrétní značku, používat při hledání ctrl+F.

 

Komentáře

Přehled komentářů

Baby atlantic

(Hanka, 9. 7. 2007 22:10)

Ahoj andrejko kočárek mají v prodejně dětský svět nebo sen nevím jistě je to kousek od mendlova náměstí. Ve zkutečnosti vypadá dobře kamarádka si ho hned koupila.

Baby atlantic

(Hanka, 9. 7. 2007 22:10)

Ahoj andrejko kočárek mají v prodejně dětský svět nebo sen nevím jistě je to kousek od mendlova náměstí. Ve zkutečnosti vypadá dobře kamarádka si ho hned koupila.

Kočárek Jupiter

(Petka, 9. 7. 2007 21:13)

Nemáte někdo zkušenost s tímto kočárkem? Děkuji za odpověd

Patron Apollon Alux

(Eva pro Jitku, 9. 7. 2007 15:17)

Máme tento kočárek 5 týdnů, na dodání jsme čekali též přes 2 měsíce, taška na rukojeť dorazila ještě o týden později - dílem to však bylo chybou prodejce, ne firmy samotné.
A jak se nám jezdí?
Jedná se o klasický 4kolový kombinovaný kočárek s opravdu dlouhým lůžkem, čemuž jsme velice rádi, protože se nám narodil 54centimetrový chlapeček, který má ve svých 6 týdnech už centimetrů 60! Kočárek není nejlehčí, ale ve srovnání s obdobnými vozítky (např. Dannysport od DorJanu) díky hliníkovému rámu přece jen odlehčený - 14kg. Má prostorný košík, když jsem do něj ale naložila středně velký nákup, jízdní vlastnosti kočárku se dost zhoršily - výrobce moc dobře ví, proč jeho nosnost stanovil na max. 5 kg. Jsem napjatá, jak se nám bude jezdit, až nám klučík výrazně přibere... Kola nejsou natáčecí, takže veškeré zahýbání je spojeno s nadzvedáváním kočárku - občas by se volná ruka hodila, ale nikterak zvlášť nás to (zatím?) neobtěžuje. Velká nafukovací kola jsou fajn na dlažebních kostkách i lesní cestě - obojí jsme ozkoušeli. Oceňuji též možnost nastavení dvou tvrdostí pérování. Máme teď měkčí a kočárkem se dá hezky pohupovat. Líbí se mi i možnost odepnout část střechy, pod níž je síťka - ve vedrech bezvadná věc. Po vyjmutí tašky na mimčo je k dispozici větší hluboká korba - vpředu uzavřená, což také nemají všechny kombinované kočárky. Vzhledem k tomu, že budeme mít v zimě v kočáru půlročního habána ve fusaku, jsem tomu též ráda. Zkušenější kamarádky též oceňovali přehazovací rukojeť, zatím jsme ji však nevyužili.
Veškeré látkové části lze sejmout a vyprat, jak to vypadá.
A teď mínusy: za 9 000 Kč (tisícovku jsme ušetřili nákupem přes internet) + veškeré doplňky placené extra jsem čekala možná trochu víc - bytelnější vozítko. Kočárek od začátku lehce uhýbá doprava (dle informací prodavačky naprosto běžná věc, kterou lze napravit šikovným trhnutím rámem, což jsme však zatím raději nezkoušeli; v záručním listu se dočtete, že výrobek není konstruován tak, aby držel ideální stopu - tj. není to důvodem reklamace). Stahování stříšky je vskutku hlučné (dítě nám naštěstí zatím nebudí). A v neposlední řadě: máme co dělat, abychom složený kočárek dostali do kufru naší fabie combi. Musíme sundavat 2 kolečka (jde to snadno, jsou nacvakávací), i když jsme předem vše poměřovali. Myslím, že skutečné rozměry složeného kočárku jsou o něco větší, než uvádí výrobce na svých stránkách:
http://www.patron-bohemia.cz/baby/index.php?p=vyrobky&obj_kod=K1426Y29Y&l=cz
Původně jsme se s manželem domnívali, že nám kočárek poslouží i v budoucnu pro druhou ratolest - teď si jeho životností už tak nejsme jistí. Uvidíme:) Po pravdě řečeno - kdybychom vybírali znovu, asi bychom volili stejně.

Xlander

(Lucie, 9. 7. 2007 14:09)

Holky,neprodavate nekdo kocarek Xlander ctyrkolku barva zelenoseda bez hluboke korby?????

Xlander

(Lucie, 9. 7. 2007 14:03)

Holky,neprodavate nekdo kocarek Xlander ctyrkolku barva zelenoseda bez hluboke korby?????

Pro Klaris

(Petule, 9. 7. 2007 11:15)

Mám nedobrou zkušenost s kočárkem V3. Kupovala jsem ho v květnu a minulý týden jsem ho reklamovala. Na kočárku se vyskytlo 7 závad od potrhané látky až po vypadávající kola. Tento kočárek nedoporučuji. Mám teď Chipolino Gemma je to velice podobný kočárek a myslím si že o hodně lepší.

Patron Apollon Alux

(Jana pro Jitku, 9. 7. 2007 9:20)

Zde je naše zkušenost s kočárkem Apollon Alux. Máme jej 4 měsíce, za sebou již dvě reklamace a na kočárku závad, které by stačily na dalších minimálně pět reklamací. Po dvouměsíčním čekání od objednání nám přišel přímo od výrobce kočárek s takovou mírou ušpinění potahu, že to vypadalo jakoby prolétl komínem plným sazí. Vrátili jsme jej a opět čekali. Tentokrát přišel pro změnu kočárek, se kterým se dalo jezdit maximálně tak po fotbalovém hřišti. Celý rám byl totiž tak křivý, že kočárek nám neustále zahýbal doleva, a to cca 1 metr do strany na cca 3 metrech jízdy, takže opět reklamace a čekání na výměnu celého rámu. Nyní se tato závada objevila opět i na vyměněném rámu, jen s tím rozdílem, že teď nám kočárek zatáčí doprava, takže aspoň nějaká změna. Navíc nám k tomu vypadaly nýty na nastavení odpružení a již téměř všechny brzdiče na kolech. Rukojeť již nelze přehazovat, protože její uchycení k rámu je již za hranicí životnosti a také už téměř dva měsíce sama vůbec nezapadává do rámu. Složit boudičku je také dost nadlidský úkol a zvuky jejích praskajících kloubů, které to doprovázejí, Vám miminko pokaždé zaručeně vzbudí. No zkrátka děs a hrůza! A to jsme chtěli býti českými patrioty a koupit kvalitní český výrobek... A abych nezapomněla, tašku kterou jsme objednávali spolu s kočárkem jsme dostali teprve nedávno - po téměř půlročním čekání od objednání. Nejprve nám poslali jiný typ, který k Apollonu vůbec nepatří a pak jsme po vrácení další tři měsíce čekali na ten náš správný. Takže jak jsem již psala závad máme do zásoby na několik dalších reklamací. Teď nám již jen zbývá vrátit výrobci jeho "kvalitní" výrobek, dostat co nejrychleji zpět své peníze a koupit nový kočárek (ovšem jaký, toť otázka).
Od kočárku za 11.000,- Kč jsem čekala úplně jinou kvalitu.

Patron ap.

(Jitka pro Jitku, 8. 7. 2007 20:45)

Ahojky,kamarádka měla tento kočárek a ihned jak začala jezdit,tak ho prodala protože se jí zdál strašně těžký a oproti holkám co maj odlehčené kočárky s otočnými kolečky se strašně nadřela.Koupila Jané Slalom.

BABY WELT BOOSTER GT4

(HANKA, 7. 7. 2007 13:59)

Objevila jsem tento kočárek a moc se mě líbí,ale chtěla bych slyšet vaše nazory na něj!!!Děkuji

Kombinovany kočárek

(Andrejka, 7. 7. 2007 11:30)

Ahoj holky, chtěla jsem se zeptat jestli máte někdo zkušenosti s Baby Design Atlantic, moc se mi libí a je za dobrou cenu, a jestli nevíte kde bych se na něho mohla podívat v Brně, zatím jsem ho nikde neviděla. Diky moc za rady :)

Patron Apollon Alux

(Jitka, 6. 7. 2007 17:00)

Ahojky!Vybírám si kočárek pro svoje druhé mimi a zaujal mě tento kočárek.Může mě někdo napsat svoje zkušenosti.Děkuji

Cortina

(Pavla, 6. 7. 2007 15:34)

Ahojky holky, mám Cortinu zet 3 a jsem s ní maximálně spokojená, je to trojkombinace, perfektně se ovládá jednou rukou a super se skládá do auta, mám jí už 4. měsíc a je fakt dobrá.Jsou tam polohovatelná zádíčka v korbičce, jde zaaretovat přední kolečko, ale my to moc nepoužíváme.Když vidím jak se ostatní holky nadřou se čtyřkolkama, tak si fakt gratuluju, že jsme vybrali trojkolku.Až budu mít druhý dítě, tak si jí asi nechám nebo určitě koupíme zase trojkolku.pěkný den přeje Pavla.

pro Hanku

(tereza, 6. 7. 2007 13:38)

Díky moc za radu. Na 99% koupíme Nurse look. Krásný den. Tereza

Nurse Look

(Hanka, 6. 7. 2007 7:45)

Ahoj Terko, já mám Nurse Look asi dva měsíce a jsem s nám maximálně spokojená. Je úžasně pohodlný pro rodiče i dítko, bezvadně se ovládá. Jediná nevýhoda je mazání koleček - musí se pravidelně prostříkávat kvalitním silikonovým olejem a chce to tak jednou - dvakrát do měsíce. Hlavně je to nutné udělat hned po koupení, protože jinak se do předních koleček dostane špína a můžou prý po čase zlobit (na vyčištění by se to muselo poslat do servisu, protože doma nejdou rozebrat). Ale jak říkám, jsem s ním moc spokojená a jinou vadu než tak častou údržbu jsem nenašla a to jsem s ním jezdila i v horším terénu. Jo, a na dlažebních kostkách celkem drncá (tím že nemá nafukovací kolečka), ale ne tak aby to dětem vadilo. Klidně napiš na vencana@seznam.cz ráda napíši víc. Pa Hanka

Nový kočárek V3

(klaris, 6. 7. 2007 1:09)

Máte s tímto nově zaváděným kočárkem V3 3kolkou zkušenosti. Samostatně i např. v porovnání s Jané slalom pro? děkuji

nurse look 3

(tereza, 5. 7. 2007 19:56)

Ahoj, chtěla bych se zeptat na kočárek nurse look 3. Máte s ním někdo zkušenosti? Díky za odpověď.

Herqules pláštěnka

(Dáša, 5. 7. 2007 18:30)

Ahoj nezdá se vám ta plaštěnka málo větratelná zdá se mi že tam je málo otvorů?díky za odpověď

Herqules

(Dana, 4. 7. 2007 19:15)

Ahoj,vidím,že je tu dost maminek,co má doma Herqula... Můžu se na něj zeptat?Moc se mi líbí,v podstatě jsem byla rozhodnutá,že ho berem.No,začalo ve mně hryzat,jestli není moc těžký,jestli zvládne náš velmi náročný terén,ať už doma,nebo co se týká požadavků na dovolenou... většinou lesní,nebo horské cesty.A jestli nebudou menší široká kola dělat problémy ve sněhu... Poradíte,zda mám do něho jít,nebo raděj ještě hledat?Díky!

Pro Lenku 1.7.07

(Leona, 1. 7. 2007 20:45)

Hlubokou korbu jsme neměli, protože kočárek jsme kupovali v loňském roce v květnu a hluboké korbičky byly v prodeji až od léta. Krásně jsme to zvládli pouze s vajíčkem prima easy.Jako čerstvé mimčo měl ve vajíčku podložku na hlavičku, kterou jsme časem vyndali a bylo více místa. Jak už jsem psala,Lukášek byl ve vajíčku až do devátého měsíce a ještě k tomu v zimním fusaku. Pořídila jsem fusak, který má dvě velikosti. Do vajíčka jsem odepla spodní část a perfektně seděl. Ještě nyní ji používáme jako autosedačku, ale už máme objednanou klasickou od 9-18 kg. Jízdní vlastnosti jsou dle mého názoru dost dobré. Jsme z města a pohybujeme se občas v lesoparku, kde není rovný povrch a kočárek se chová dobře. Já bych nevolila jinak ani dnes. S vajíčkem se kočárek velmi dobře ovládá. Dá se v pohodě ovládat jednou rukou. Co se týče adaptéru, tak nevím, jak to je v nové kolekci, ale my jsme jedním zacvaknutím na kostře kočárku připevnili adaptéry. Nic složitého. Kočárek opravdu doporučuji. Je praktický a ještě k tomu se každý zaním otočí.Mějte se pěkně Leon


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115

následující »