Jdi na obsah Jdi na menu
Reklama:
 


Jak vybrat kočárek

27. 12. 2006

Jak vybrat správný kočárek, čeho si všímat?

Nabídka kočárku je obrovská a my jsme u prvního miminka tápali a hledali, nevěděli jsme přesně na co se dívat, proto se tady pokusím shrnout naše zkušenosti, čím se řídit.

  1. Je rozdíl v tom, zda sháníte kočárek do velkého města nebo na vesnici. Maminky ve městě určitě ocení lehčí, skladné kočárky, se kterými se snáze dostanou do MHD nebo je rychle složí do kufru auta. A naopak - je nesmyslné kupovat odlehčený kočár za 30 tisíc, pokud 90% času bude miminko "zaparkované" pod oknem na zahradě.
  2. Trojkolka versus čtyřkolka – když pominu vzhled, na který má každý jiný názor, je důležité si uvědomit, že zatímco rozdíl mezi drahým a levným čtyřkolákem je většinou jen ve váze a případném ”vrzání”, mezi drahou a levnou tříkolkou může být - kromě již zmíněného - obrovský rozdíl i ve stabilitě! Myslete na bezpečí svého miminka a pokud zvažujete nákup některé levnější tříkolky, otestujte si v obchodě dobře její stabilitu! Zatímco dražší tříkolky mají zadní kola lehce skosená (jako mají třeba i vozíčky pro handicapované sportovce) levné varianty tento ”detail” většinou nenabízí a rozdíl ve stabilitě takovýchto kočárků je obrovský.
  3. Trojkombinace versus sólo hluboký kočár a posléze sporťák – záleží na volbě každého. Někdo dá přednost na prvního půl roku klasickému hlubokému kočárku, (který se dá za dobré ceny koupit v bazárcích) a později koupí nový sporťák.......jiný volí rovnou jeden kočár, který už od začátku nabízí všechny možnosti
  4. Cena – tady platí každý podle svých možností. Jen radím dobře počítat, protože někdy mohou lacinější kočárky přijít ve finále dráž. Pokud můžete, tak si za kvalitu raději připlaťte. Tím nechci říci, že nejdražší je ten nejlepší - kdepak - to ne, ale než půjdete nakupovat dobře zvažujte, co všechno od kočárku očekáváte, co nutně potřebujete a co naopak s klidem oželíte.


 

Čeho si všímat dále

Kola – obecně platí, že čím větší tím lepší. Určitě raději nafukovací než takové ty ”golfáčové”. V terénu nebo ve sněhu jsou malá kola strašně neobratná.
Rozměry korby – dítě tráví v hluboké korbě cca 6-7 měsíců. Pediatři doporučují, aby nepřecházelo na sporťák dokud samo nesedí. Musíte zvážit, zda vaše mimiko bude mít půl roku v létě čí v zimě (kdy je potřeba fusak), obecně se ale dá říci, že délka korbičky +/- 80cm je postačující.
Výška hluboké korbičky nad zemí – pokud jste vyšší, budete trávit polovinu procházky shrbení – z počátku je člověk věčně skloněný nad miminkem, tak myslete na svá záda.
Výškově nastavitelná rukojeť – tak aby vyhovovala oběma rodičům.
Vybírejte si spojenou rukojeť – ne takové ty dvě ručky jako mívají golfáče – kočárek je snáze ovladatelný.
Váha kočárku + jeho skladnost a případná ”snášenlivost” s kufrem vašeho auta
Rozpětí kol – pokud budete jezdit výtahem, dobře si vše přeměřte, stejně tak i případné dveře u pediatra či jiné překážky, které by vám v budoucnu mohly znesnadnit pohyb.
Dobře si zkontrolujte, aby dno korby bylo hladké, rovné – může se to zdát jako bláznivý nápad, ale my jsme při našem lítání po obchodech s hrůzou zjistili, že jsou na trhu i kočárky, které mají místo pevného dna jen jakousi kovovou mříž přes kterou je tenoučká vrstva molitanu – chudák miminko jako by leželo na roštu!
Také si pořádně překontrolujte brzdy! - bez legrace, ne u každého kočárku máte jistotu, že opravdu drží.
Sporťák – po nebo proti směru jízdy – věčné dilema – ty z vás, kteří váhají nad určitým typem kočárku právě proto, že nenabízí sportovní sedačku čelem k rodičům mohu ujistit, že zhruba od 8-i měsíců bude dítě zajímat vše kolem něj (mimo vás :-) a bude stejně chtít sedět ve směru jízdy a mít rozhled – a vy si zvyknete určitě pomaleji, ale brzy jeho nálady i lumpárny poznáte úplně stejně i "pozpátku":-) Takže pro mimčo je směr od vás v pohodě, ale sami zvažte, jakému pohledu dáte přednost vy.
Sportovní sedačka – její záda by měla jít vždy polohovat do lehu – ať už plynule nebo v několika polohách. Raději se vyhněte kočárkům které nabízejí ”sedící” sedačky – takové, co se sklápí celé, jako židlička. Uvědomte si, že vaše miminko přejde na sporťák okolo sedmi měsíců a jeho páteř rozhodně nebude připravená na spaní v sedě! Snad pro starší děti, které už v kočárku nespí a nebo pokud mimi usne během nákupu – a pak hurá rychle domů, rozhodně tento typ sedačky ale není vhodný na to, abyste s ním vyráželi na delší ”spací” procházky. Taky nespíte rádi na židli – nenuťte k tomu vaše miminko.
Polohování nožiček – s výhodou
Materiály – vyhněte se bavlně jako vnějšímu potahu. Navzdory ujištěním prodavačů, že je to přírodní materiál speciálně ošetřený, můžete si být si být jistí, že za dva tři měsíce (obzvláště pokud budete mít letní mimi) bavlněná látka vyšisuje a kočárek bude vypadat jako po 3. dítěti. S výhodou vybírejte materiály, které jsou snadno ošetřitelné – omyvatelné, případně se dá celý potah z kočárku stáhnout a přeprat – až vaše miminko vylije v kočárku svůj první hrníček šťávy, určitě si vzpomenete.......
Slunečník versus překlápěcí rukojeť kočárku – záleží na vás. Někdo bude bránit do krve přehazovací rukojeť, jiný vám řekne, že stejně bravurně zvládne bleskově nastavit slunečník, když zahne proti sluníčku – záleží na každém co si zvolí. Určitě jsou obě varianty vyhovující. Překlápěcí rukojeť je fajn v případě, když hodně fouká.
Pětibodové pásy - jednoznačně obrovská výhoda - obzvláště pokud je dítko živější
Košík pod kočárkem - zvažte zda budete potřebovat, aby sloužil na transport větších nákupů, zkontrolujte si také zda je snadno dostupný
Údržba kočárku - informujte se u prodavače, které části potahu jsou odnimatelné a jakou údržbu daný materiál vyžaduje. Obecně platí - čím více lze kočárek "vystriptýzovat", tím lépe. Přeci jen za ty dva roky co ho budete používat se nastřádají různé nehody.


 

Vychytávky, které mít nemusíte, ale které jsou super, když je máte:

Otočná kola usnadňující zatáčení kočárku - odpadá nadzvedávání na každém rohu
Ruční brzda na rukojeti kočárku - ocení hlavně ti, kteří budou častěji zdolávat kopce – odpadají takové ty situace, kdy kočár za sebou vláčí maminku, která brzdí podrážkama co to dá.
Plynulé polohování dna v korbičce - skvělé např. když je miminko nachlazené – můžete ho lehunce naklopit a lépe se mu dýchá.
Podvozek na který se dá nacvaknout autosedačka - oceníte např. při nákupech
Odvětrávání korbičky – prima proti ”zapaření” miminka nejen v letních měsících
Slídové okénko ve střeše kočárku – na ”hlídání” :-)
Pumpička na kola – neurazí a při malém defektu může pomoci dojet. I když přiznám, že když jsme my píchli kolo, byla to pořádná díra, takže na dojetí bychom museli mít kompresor :-)


 

Hurá do obchodu!

I když se rozhodnete kupovat kočárek přes internet - často to výjde cenově lépe, určitě si napřed zajděte do obchodu. Nejlépe je udělat si s partnerem doma seznam věcí, které od kočárku očekáváte a pak vyrazit na "výlet" do obchodu. Udělejte si na to čas, určitě běžte oba - a nejlépe aby se vám to časově hodilo, žádná honička - no prostě "výlet". Jo a nezapomeňte se vyzbrojit vlastním centimetrem. Často se stává, že prodavači loví rozměry kočárku z různých brožur a stejně vám ve finále nejsou schopni říci, zda je to vnitřní či vnější rozměr korbičky. Pohrajte si tam. Vyberte si pár kočárků, které vás něčím zaujaly a pak si je otestujte. Udělejte si závody ve skládání, polohování, slalomovou dráhu, no prostě vyblbněte se - jen tak zjistíte, který kočárek vám opravdu vyhovuje. Nezapomeňte, že jej budete používat minimálně další dva roky a bylo by škoda dát spoustu peněz a po měsíci zjistit, že vás ten kočárek dohání k šílenství. (což se bohužel děje spoustě lidí). Projděte si všechny body na vašem seznamu a podle toho, jak který kočárek uspěl, vyberte si svého favorita. Jo a nenechte se nutit prodavačem do okamžitého nákupu. To, že jste 2 hodiny "trénovali" na prodejně vás ještě nezavazuje k nákupu! Taky si nechejte radit jen v "rozumné" míře. Bohužel často platí, že prodavač chválí jen to, co má na obchodě (logicky) takže se vám klidně může stát, že ve vedlejším obchodě vám ten do nebe vychvalovaný kočárek naopak pomluví do posledního šroubku. Prostě nechte se informovat a pak se řiďte vlastním rozumem. Hodně štěstí při nákupech!


A ještě jedna malinká rada na závěr - věřím, že budete mít štěstí a váš kočárek bude bezporuchový (jako ten náš) - ale stejně pro příklad reklamace, zeptejte s v tom daném obchodě již při koupi, jaké nabízejí podmínky. Některé obchody - předpokládám, že pouze kamenné - vám totiž zaručí, že po dobu reklamace budete mít k dispozici jejich "erární" kočárek. Může se to zdát jako zanedbatelná maličkost - ale když na reklamaci dojde, je v tom rozdíl obrovský. Reklamace může trvat až 30 dnů a jen si představte být 30 dnů imobilní bez kočárku s malým nechodícím mimčem.......pokud není k ruce nikdo, kdo by vám kočárek půjčil, museli byste nejspíše investovat do nějakého bazárkového a ten pak zase prodávat - no prostě opět výdaje a trable navíc - proto se raději ptejte předem. To byl jeden z důvodů, proč jsme se rozhodli pro nákup v kamenném obchodě.

Prosba
V komentářích se množí dotazy na jednotlivé typy kočárků, proto mám na vás prosbu - Až budete mít kočárek koupený a otestovaný v praxi, vraťte se prosím na tyto stránky a podělte se se svými zkušenosti a postřehy (kladnými i zápornými) ohledně konkrétních značek kočárků. Za všechny budoucí rodiče, kteří hledají dobré rady, vám moc děkuji. -

Pokud přidáváte svoje zkušenosti s konkrétním typem kočárku, uveďte prosím do nadpisu jeho název - usnadníte tak ostatním rodičům orientaci. Děkuji.

No a protože komentářů již notně přibylo, doporučuji si usnadnit práci, a pokud hledáte recenze na konkrétní značku, používat při hledání ctrl+F.

 

Komentáře

Přehled komentářů

Herqules - buble

(Kačka, 8. 3. 2007 19:15)

Ještě jsem ho neprubla,takže ty tlumiče nevím jak chodí,dám vědět.

Herqules

(Jana, 8. 3. 2007 19:07)

Můžete mi prosím poradit, kdo již máte tento kočárek doma, kdo je dovozce? Nemáte to napsáno v záručním listě? Sestra ho má z Německa a potřebuje dokoupit jeden náhradní díl, ale bohužel nevíme kde a objednávat to z Německa se jí nechce. Děkuji.

Tako City Voyager

(Veronika, 8. 3. 2007 17:16)

Světlano, my jsme měli všechny doklady, s kočárkem jsme byli venku maximálně 10x, takže byl jako nový a aby nám vrátili peníze, tak jsme museli být hodně bojovní a už jsme skoro volali i na ČOI a policii. Majitel nám peníze nechtěl vrátil a ještě nás nazval lháři, když jsme řekli, že je to vadný kočárek, že z něj udělali úplně jiný a i tak neodstranili všechny vady. Třeba budeš mít štěstí. V každém případě to zkus. Držím pěsti.

Prosba o radu

(Petra, 8. 3. 2007 15:43)

Prosím prosím, poradte nejaky obchod s dobrymi kocarky :-))v okolo Pardubicich. Moc moc dekuju.

Herqules

(sharien, 8. 3. 2007 13:02)

Lucko,taky o tom uvazuju, nevis jaka to je presne taska?Ze by mi ji pribuzni od polskych hranic koupili.A jak se tam pridelava? Jen se polozi nebo se nejak zajistuje?

Tako City Voyager

(Světlana, 8. 3. 2007 12:50)

Můžete mi poradit,jak úspěšně /vrácení peněz/ reklamovat tento kočárek zakoupený v dubnu 2006,pokud už NEMÁM ZÁRUČNÍ LIST /ztratila jsem ho/,ale mám 100% jistotu, že mi prodejce bude dělat problémy?Mám pouze paragon s podpisem a navíc s přepsanou částkou - museli jsme dát zálohu 1000 kč/ potvrzení o zaplacení zálohy už taky nemám/a při vystavení paragonu se pak paní spletla a zapsala cenu 4990,- a poté ji opravila na 5990,-, ale bohužel tak,že ji přepsala jen v horní časti účtenky.Asi jsem bez šance,že?Díky všem za pomoc a snahu.

Herqules

(lucka, 8. 3. 2007 11:42)

Taky už mám doma HQ a těším se,až s ním vyjedu ven. Mám originál nánožník,ale tašku jsem nekupovala,zdá se mi být přehnaně drahá,na to,že budu v ní miminko vozit jen půl roku.Tak jsem si zajela do Polska a koupila si tmavě modrou přenosnou tašku s pevným dnem. Perfektně sedí a nikdo nepoznal, že není originál.Stála mi 450kč. Na internetu seženete podobnou univerzal za 1000kč.

RE: Boardy

(Stáník, 8. 3. 2007 10:59)

Zdravím a děkuji za info o boardech. Zatím jen obhlížím a jsem zmatená. Ale času dost.

Ještě jednou děkuji.

Herqules

(sharien, 8. 3. 2007 10:52)

Tak po dlouhe dobe nedodavani ted HQ aji a pry uz i mit budou.Prisel nam vcera z Kocarek.cz i s nanoznikem zdarma (usetrili jsme oproti BE asi 1200).Je uzasnej,manzel je nadsen z brzd a kulickovych lozisek, ja zas z toho, ze kdyz se nanda nanoznik a stahne ksilt, je tam mezera asi 20-25cm, kterou na mimco nebude foukat, takze od korby ustupuju a koupim jen tasku, ten kocarek chrani mimco uzasne sam. Uvidime v terenu (az v cervenci:-), ale zatim mi prijde fakt uzasnej.

Quinny

(Lucie, 8. 3. 2007 10:32)

Zdravím všechny,prosím nemáte někdo zkušenosti s Quinny Dreami?moc děkuji za názor Lucie

x-lander - pro Martinu

(Mirka, 7. 3. 2007 22:48)

Martino, já zadám x-lander kolekce 2007 a je to.
Nebo www.deltim.cz jsou tam jen sporťáčky,korbičky jsem nikde nenašla.

x-lander

(Klára, 7. 3. 2007 21:31)

Tak nám dnes vrátili x-lander s opraveným madlem, takže jiný závady neuznali a teď prý splňuje normy.
Jo a jak se tady někdo na ně ptal, tak pozor, přeměřit dveře od výtahu. Když nejdou úplně vyvrátit (máte malý výtah a dveře jsou hned u zdi a tudíž nejdou vyvrátit víc jak o devadesát stupňů, tak je celkem často se do výtahu dostat bez sundání jednoho kolečka. Takže, maminky, metr do ruky a měřit, rozchod kol je daný jako 69 cm. My naštěstí bydlíme v přízemí, ale na návštěvy občas přijíždím ve výtahu s kolečkem v ruce. Párkrát to neva, ale každý den několikrát a někdy je kolečko špinavý a s bobkem od psů....... Kolečka jdou sundat hnedle.

Herqules - Kačce

(bubla, 7. 3. 2007 18:04)

Kačko, jak ti "chodi" ty tlumice? Ja mam HQ doma asi tyden a jeste jsme ho nepouzili, ale slozeny ho mame. Zda se mi, ze ty tlumice nijak nereaguji...Muzes mi napsat jak je to u tebe? Dekuji!

Herqules

(Kačka, 7. 3. 2007 17:02)

kdo shání HERQULA zkuste Kočárky cz. Včera dostali zboží a dneska už ho mám doma,dovezli mi ho až domů. Mám červený Raptor 3 spin i s nánožníkem,fakt super.

Veroniko,

(Patt, 7. 3. 2007 8:56)

tvůj příspěvek tu je - jen se posunul dolů (je ze 25.2.) Tím nechci říci, že vadí, že jsi své zkušenosti vložila znovu, kdepak - jen jsem tě chtěla upozornit, že jsem tvůj příspěvěk nesmazala.

Pro všechny - pokud hledáte konkrétní typ kočárku, využívejte hledání pomocí CTRL+F - usnadníte si práci a je větší šance, že v těch stovkách příspěvků nepřehlédnete zrovna ten, který by vás mohl zajímat

Herqules

(Jana, 7. 3. 2007 7:29)

Zdravím příznivce Herqulesu.Pokud někdo scháníte,mají nějaké volné na www.mimco.cz-tak mrkněte.Jana

Pro Mirku

(Martina, 7. 3. 2007 6:49)

Ahoj Mirko, můžeš mi prosím poslat odkaz na novou kolekci X-landra 2007? Nebo kde jsi je viděla? Já už delší dobu prohlížím jejich stránky a tam je pořád ta stará 2006. Díky moc. Martina

Patron

(Veronika, 6. 3. 2007 21:50)

Už jsem psala, ale můj komentář tu není. Mám kočárek patron apollon, jsem s ním spokojená, ale zatím jen 3 měsíce. Dáváme mu dost zabrat a je v pohodě (jen kolečka vrzaly, tak jsme je namazali). Jezdí se mi s ním dobře, je ve své kategorii dost lehký, ale není to kočárek vyloženě do města - i když já bych si ho pořídila i do centra.

Teutonia versus Gesslein

(Zdenka, 6. 3. 2007 20:22)

Ahojky, pořádkoukám na net a prohlížím kočárky, nejvíc se mi líbí Gesslein Future a Gesslein tříkolka, ale moc mě zaujali i tříkolky od teutonie. Nemáte někdo tyhle kočárky, nemáte zkušenost?

Hance

(Jitka, 6. 3. 2007 13:49)

Ahoj Hanko.Já bych ti herqules raptor 3-spin chtěla vřele doporučit,sama ho mám a můžu říct že to je nejlepší kočárek který jsem kdy měla a bylo jich opravdu hodně - mám tři děti.Kočárek se snadno ovládá,při sjezdu,nebo výjezdu na obrubník mi to nedělá žádný problém,je krásně odpružený a jak někdo říkal že je těžký,tak mi se opravdu nezdá tak hrozný,dokonceho dám i sama do auta a to se u mě dá co říct!rozhodnutí je na tobě,ale já bych neváhala ani minutu.Jo a ještě jedna maličkost,já HQ měla taky zamluveného v Kopřivnici,ale po dvou měsících to vzdala a náhodou ho koupila v Brně.Jsem totiž z Kopřivnice a obchod s kočárky mám téměř naproti oken a taky mi pořád jen slibovali!!


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115

následující »