Jdi na obsah Jdi na menu
Reklama:
 


Jak vybrat kočárek

27. 12. 2006

Jak vybrat správný kočárek, čeho si všímat?

Nabídka kočárku je obrovská a my jsme u prvního miminka tápali a hledali, nevěděli jsme přesně na co se dívat, proto se tady pokusím shrnout naše zkušenosti, čím se řídit.

  1. Je rozdíl v tom, zda sháníte kočárek do velkého města nebo na vesnici. Maminky ve městě určitě ocení lehčí, skladné kočárky, se kterými se snáze dostanou do MHD nebo je rychle složí do kufru auta. A naopak - je nesmyslné kupovat odlehčený kočár za 30 tisíc, pokud 90% času bude miminko "zaparkované" pod oknem na zahradě.
  2. Trojkolka versus čtyřkolka – když pominu vzhled, na který má každý jiný názor, je důležité si uvědomit, že zatímco rozdíl mezi drahým a levným čtyřkolákem je většinou jen ve váze a případném ”vrzání”, mezi drahou a levnou tříkolkou může být - kromě již zmíněného - obrovský rozdíl i ve stabilitě! Myslete na bezpečí svého miminka a pokud zvažujete nákup některé levnější tříkolky, otestujte si v obchodě dobře její stabilitu! Zatímco dražší tříkolky mají zadní kola lehce skosená (jako mají třeba i vozíčky pro handicapované sportovce) levné varianty tento ”detail” většinou nenabízí a rozdíl ve stabilitě takovýchto kočárků je obrovský.
  3. Trojkombinace versus sólo hluboký kočár a posléze sporťák – záleží na volbě každého. Někdo dá přednost na prvního půl roku klasickému hlubokému kočárku, (který se dá za dobré ceny koupit v bazárcích) a později koupí nový sporťák.......jiný volí rovnou jeden kočár, který už od začátku nabízí všechny možnosti
  4. Cena – tady platí každý podle svých možností. Jen radím dobře počítat, protože někdy mohou lacinější kočárky přijít ve finále dráž. Pokud můžete, tak si za kvalitu raději připlaťte. Tím nechci říci, že nejdražší je ten nejlepší - kdepak - to ne, ale než půjdete nakupovat dobře zvažujte, co všechno od kočárku očekáváte, co nutně potřebujete a co naopak s klidem oželíte.


 

Čeho si všímat dále

Kola – obecně platí, že čím větší tím lepší. Určitě raději nafukovací než takové ty ”golfáčové”. V terénu nebo ve sněhu jsou malá kola strašně neobratná.
Rozměry korby – dítě tráví v hluboké korbě cca 6-7 měsíců. Pediatři doporučují, aby nepřecházelo na sporťák dokud samo nesedí. Musíte zvážit, zda vaše mimiko bude mít půl roku v létě čí v zimě (kdy je potřeba fusak), obecně se ale dá říci, že délka korbičky +/- 80cm je postačující.
Výška hluboké korbičky nad zemí – pokud jste vyšší, budete trávit polovinu procházky shrbení – z počátku je člověk věčně skloněný nad miminkem, tak myslete na svá záda.
Výškově nastavitelná rukojeť – tak aby vyhovovala oběma rodičům.
Vybírejte si spojenou rukojeť – ne takové ty dvě ručky jako mívají golfáče – kočárek je snáze ovladatelný.
Váha kočárku + jeho skladnost a případná ”snášenlivost” s kufrem vašeho auta
Rozpětí kol – pokud budete jezdit výtahem, dobře si vše přeměřte, stejně tak i případné dveře u pediatra či jiné překážky, které by vám v budoucnu mohly znesnadnit pohyb.
Dobře si zkontrolujte, aby dno korby bylo hladké, rovné – může se to zdát jako bláznivý nápad, ale my jsme při našem lítání po obchodech s hrůzou zjistili, že jsou na trhu i kočárky, které mají místo pevného dna jen jakousi kovovou mříž přes kterou je tenoučká vrstva molitanu – chudák miminko jako by leželo na roštu!
Také si pořádně překontrolujte brzdy! - bez legrace, ne u každého kočárku máte jistotu, že opravdu drží.
Sporťák – po nebo proti směru jízdy – věčné dilema – ty z vás, kteří váhají nad určitým typem kočárku právě proto, že nenabízí sportovní sedačku čelem k rodičům mohu ujistit, že zhruba od 8-i měsíců bude dítě zajímat vše kolem něj (mimo vás :-) a bude stejně chtít sedět ve směru jízdy a mít rozhled – a vy si zvyknete určitě pomaleji, ale brzy jeho nálady i lumpárny poznáte úplně stejně i "pozpátku":-) Takže pro mimčo je směr od vás v pohodě, ale sami zvažte, jakému pohledu dáte přednost vy.
Sportovní sedačka – její záda by měla jít vždy polohovat do lehu – ať už plynule nebo v několika polohách. Raději se vyhněte kočárkům které nabízejí ”sedící” sedačky – takové, co se sklápí celé, jako židlička. Uvědomte si, že vaše miminko přejde na sporťák okolo sedmi měsíců a jeho páteř rozhodně nebude připravená na spaní v sedě! Snad pro starší děti, které už v kočárku nespí a nebo pokud mimi usne během nákupu – a pak hurá rychle domů, rozhodně tento typ sedačky ale není vhodný na to, abyste s ním vyráželi na delší ”spací” procházky. Taky nespíte rádi na židli – nenuťte k tomu vaše miminko.
Polohování nožiček – s výhodou
Materiály – vyhněte se bavlně jako vnějšímu potahu. Navzdory ujištěním prodavačů, že je to přírodní materiál speciálně ošetřený, můžete si být si být jistí, že za dva tři měsíce (obzvláště pokud budete mít letní mimi) bavlněná látka vyšisuje a kočárek bude vypadat jako po 3. dítěti. S výhodou vybírejte materiály, které jsou snadno ošetřitelné – omyvatelné, případně se dá celý potah z kočárku stáhnout a přeprat – až vaše miminko vylije v kočárku svůj první hrníček šťávy, určitě si vzpomenete.......
Slunečník versus překlápěcí rukojeť kočárku – záleží na vás. Někdo bude bránit do krve přehazovací rukojeť, jiný vám řekne, že stejně bravurně zvládne bleskově nastavit slunečník, když zahne proti sluníčku – záleží na každém co si zvolí. Určitě jsou obě varianty vyhovující. Překlápěcí rukojeť je fajn v případě, když hodně fouká.
Pětibodové pásy - jednoznačně obrovská výhoda - obzvláště pokud je dítko živější
Košík pod kočárkem - zvažte zda budete potřebovat, aby sloužil na transport větších nákupů, zkontrolujte si také zda je snadno dostupný
Údržba kočárku - informujte se u prodavače, které části potahu jsou odnimatelné a jakou údržbu daný materiál vyžaduje. Obecně platí - čím více lze kočárek "vystriptýzovat", tím lépe. Přeci jen za ty dva roky co ho budete používat se nastřádají různé nehody.


 

Vychytávky, které mít nemusíte, ale které jsou super, když je máte:

Otočná kola usnadňující zatáčení kočárku - odpadá nadzvedávání na každém rohu
Ruční brzda na rukojeti kočárku - ocení hlavně ti, kteří budou častěji zdolávat kopce – odpadají takové ty situace, kdy kočár za sebou vláčí maminku, která brzdí podrážkama co to dá.
Plynulé polohování dna v korbičce - skvělé např. když je miminko nachlazené – můžete ho lehunce naklopit a lépe se mu dýchá.
Podvozek na který se dá nacvaknout autosedačka - oceníte např. při nákupech
Odvětrávání korbičky – prima proti ”zapaření” miminka nejen v letních měsících
Slídové okénko ve střeše kočárku – na ”hlídání” :-)
Pumpička na kola – neurazí a při malém defektu může pomoci dojet. I když přiznám, že když jsme my píchli kolo, byla to pořádná díra, takže na dojetí bychom museli mít kompresor :-)


 

Hurá do obchodu!

I když se rozhodnete kupovat kočárek přes internet - často to výjde cenově lépe, určitě si napřed zajděte do obchodu. Nejlépe je udělat si s partnerem doma seznam věcí, které od kočárku očekáváte a pak vyrazit na "výlet" do obchodu. Udělejte si na to čas, určitě běžte oba - a nejlépe aby se vám to časově hodilo, žádná honička - no prostě "výlet". Jo a nezapomeňte se vyzbrojit vlastním centimetrem. Často se stává, že prodavači loví rozměry kočárku z různých brožur a stejně vám ve finále nejsou schopni říci, zda je to vnitřní či vnější rozměr korbičky. Pohrajte si tam. Vyberte si pár kočárků, které vás něčím zaujaly a pak si je otestujte. Udělejte si závody ve skládání, polohování, slalomovou dráhu, no prostě vyblbněte se - jen tak zjistíte, který kočárek vám opravdu vyhovuje. Nezapomeňte, že jej budete používat minimálně další dva roky a bylo by škoda dát spoustu peněz a po měsíci zjistit, že vás ten kočárek dohání k šílenství. (což se bohužel děje spoustě lidí). Projděte si všechny body na vašem seznamu a podle toho, jak který kočárek uspěl, vyberte si svého favorita. Jo a nenechte se nutit prodavačem do okamžitého nákupu. To, že jste 2 hodiny "trénovali" na prodejně vás ještě nezavazuje k nákupu! Taky si nechejte radit jen v "rozumné" míře. Bohužel často platí, že prodavač chválí jen to, co má na obchodě (logicky) takže se vám klidně může stát, že ve vedlejším obchodě vám ten do nebe vychvalovaný kočárek naopak pomluví do posledního šroubku. Prostě nechte se informovat a pak se řiďte vlastním rozumem. Hodně štěstí při nákupech!


A ještě jedna malinká rada na závěr - věřím, že budete mít štěstí a váš kočárek bude bezporuchový (jako ten náš) - ale stejně pro příklad reklamace, zeptejte s v tom daném obchodě již při koupi, jaké nabízejí podmínky. Některé obchody - předpokládám, že pouze kamenné - vám totiž zaručí, že po dobu reklamace budete mít k dispozici jejich "erární" kočárek. Může se to zdát jako zanedbatelná maličkost - ale když na reklamaci dojde, je v tom rozdíl obrovský. Reklamace může trvat až 30 dnů a jen si představte být 30 dnů imobilní bez kočárku s malým nechodícím mimčem.......pokud není k ruce nikdo, kdo by vám kočárek půjčil, museli byste nejspíše investovat do nějakého bazárkového a ten pak zase prodávat - no prostě opět výdaje a trable navíc - proto se raději ptejte předem. To byl jeden z důvodů, proč jsme se rozhodli pro nákup v kamenném obchodě.

Prosba
V komentářích se množí dotazy na jednotlivé typy kočárků, proto mám na vás prosbu - Až budete mít kočárek koupený a otestovaný v praxi, vraťte se prosím na tyto stránky a podělte se se svými zkušenosti a postřehy (kladnými i zápornými) ohledně konkrétních značek kočárků. Za všechny budoucí rodiče, kteří hledají dobré rady, vám moc děkuji. -

Pokud přidáváte svoje zkušenosti s konkrétním typem kočárku, uveďte prosím do nadpisu jeho název - usnadníte tak ostatním rodičům orientaci. Děkuji.

No a protože komentářů již notně přibylo, doporučuji si usnadnit práci, a pokud hledáte recenze na konkrétní značku, používat při hledání ctrl+F.

 

Komentáře

Přehled komentářů

Zuzce - Dor Jan, Cross country

(Hanka, 8. 5. 2007 8:18)

Milá Zuzko, při výběru kočárku se rozhoduj opravdu pečlivě a hlavně doporučuji se nezaměřovat ne konkrétní typy, dokud je pořádně nepovozíš a nevyzkoušíš v obchodě. Já jsem tuhle chybu udělala a teď přemýšlím, jak to řešit dál. Koupila jsem si čtyřkombinaci Cross country. Připadalo mi zbytečné, vyhodit za kočár tisíce a tisíce a tak jsem se rozhodně chtěla dostat se vším všudy do deseti tisíc a nejlépe méně. Teď lituji. Nejen že jsme měli smůlu a museli nechat kočár opravit, ale také se dost špatně vozí s obrácenou rukojetí (špatně se ovládá a kopeme do brzdy). Celkové ovládání kočáru nic moc (do každé zatáčky ho musíš zvedat, nebo tahnout silou), ale navíc Ti po čase všechny kočáry v téhle třídě začnou šíleně vrzat a skřípat a nic moc se s tím nedá udělat (není to totiž kolečky). Oprava dopadla dobře - místo popraskané slídy na stříšce nám dali konečně síťku, uvnitř se trhal potah na obou stranách - dali pevnější látku a malinko navolněnou aby se netrhala znovu, a nefunkční brzdy vyměnili a dali jiné vějířky na kolečka.Teď to zatím věechno drží, ale děsím se, kdy se zase něco najde. Chtěla bych koupit jiný kočár a dost lituji, že jsem se rovnou zaměřila na tyhle kombinace ve snaze ušetřit a nekoupila lepší a dražší kočár rovnou.
Přeji hodně štěstí při výběru a rozhodně doporučuji pořádně vyzkoušet vše co jde a důkladně promyslet.
Pa Hanka

Rozhodování

(Zuzka, 8. 5. 2007 1:35)

Ahojky, prosím chtěla bych se zeptat jestli máte někdo zkušenost s těmito kočárky : Dor Jann -Cross country,, X-Lander XA a Bebecar -Style at. Rozhoduji se mezi nimi. Prozatím jsem je viděla jen na netu, kupovat budu až v srpnu, ale už teď koukám a vybírám.
Děkuji za odpovědi
Jo a ještě jak psala Eva jestli X-Lander 3kolku nebo 4kolku, tak podle toho jaký máš vybraný typ, protože typ XT s korbou Xpram nevyhovuje č.o.i. můžete mrknout na www.coi.cz pod informace, rizikové výrobky, ostatní výrobky. My i proto máme vybranou čtyřkolku :-)

Hluboký kočárek nebo trojkombinace

(Martina, 7. 5. 2007 22:53)

Zdravím,mně dal výběr kočárku dost zabrat.Vybírala jsem opravdu z mnoha kočárků, dokonce jsem si půjčila od kamárádky 10ti kilového kloučka a testovala jsem je s ním:o) Nakonec jsem se rozhodla pro trojkombinaci - Hoco Diamond. U mě byly priority:kvalita,nízká hmotnost,houpání,dobrá složitelnost. Bydlíme totiž v relativně velkém městě, ale zároveň na kraji Jizerských hor, takže u nás se člověk s kočárem docela nadře, navíc hodně cestujeme. Hoco je skvělý kočár, opravdu lehoučký, lehce složitelný a jeho houpání naprosto postačuje, otázkou je - jak dlouho vydrží..... Teď bych se asi rozhodla pro variantu, kterou už níže nějaká paní uváděla - Peg Perego(který je podle mě mezi hlubokými naprostá jednička) jako hluboký z druhé ruky a nový sporťák. Minulý týden jsem měla možnost vyzkoušet si Casualplay S4, je to krásný kočárek, ale podle mě opravdu jen na vzhled. Nerovný terén (stačí kostky) a ještě kopec...to je pro jeho majitelku smrtelná kombinace.
Ještě je myslím důležitá jedna věc - neznám maminku,která by neměla s kočárekm, byť jen malý problém - je opravdu výhodnější si trochu připlatit a zakoupit si kočárek v blízké prodejně u ochotných lidí, kteří vám drobnosti na počkání opraví a v případě větších oprav zapůjčí kočárek jiný.

Xlander alebo Jane slalom?

(Eva, 7. 5. 2007 20:36)

ahojte aj ja riešim dilemu ktorý kočík je tým správnym favoritom. Už som bola rozhodnutá pre Jane slalom, ale potom ma podobne ako jednu z vás upútala cena u xlandera. Pre mňa je dôležité to aby bol ľahký, veľká taška, kôš, nafukovacie kolesá len tá váha je o niečo vyššia ako u Jane. Bývam na kopci a poloha domu je ďalej od centra mesta. U xlandera ma zarazila príliš labilná rukoväť a teraz keď som si prečítala vaše dotazy tak aj to, že sa poťah špiní od kolies. Ale stále ma láka cena tohto kočíka. Dieťatko sa narodí v lete a určite využijem vaničku, ktorá sa javí dosť veľká aj v zime. Problémom je či 3-kolka alebo 4-kolka??? Nevidela som tento kočík naživo v 3-kolke ale na foto sa mi javí dosť masívna myslím tým tá časť nad predným kolesom. Eva

BEBECAR -vaše zkušenosti?

(Leňa, 7. 5. 2007 20:26)

Prosím o jakoukoliv zkušenost se značkou Bebecar. Máme vybraný podvozek Stylo city, vaničku a sporťák. Jaký je sporťák?Děkuji za odpovědi!

Hluboký kočár nebo trojkombinace

(Hanka, 7. 5. 2007 9:56)

ahoj dejno tvůj příspěvek mě potěšil taky vybírám kočárek pro druhé dítě a to co jsi napsala mě čím dál víc utvrzuje v tom že si koupím použitý značkový kočárek hluboký a pak nový sporťák.SAmozřejmě mě třeba něco okouzlí taky uvažui nad jané i skorbou ale je to fakt pálka a u takového kočárku si netroufnu jít do použitého.

Katce - Casualplay S4

(Hanka, 7. 5. 2007 9:26)

Milá Katko, dlouho jsem se také rozhodovala, jestli si mám Casualplay S4 koupit. Nakonec jsme rozhodnuti že ano a jedeme ho ve čtvrtek pořádně vyzkoušet a snad koupit. Malé korbičky jsem se také bála, ale naštěstí se z ní dá vyndat vnitřní vložka kolem hlavičky miminka, takže získáš větší prostor. Je pak v podstatě stejně velká jako ostatní korbičky u modernějších kočárků. Myslím si, že listopadové dítko se Ti do půl roka vejde a pak může být v pohodě ve sporťáku. Nejde sice dát úplně do lehu, ale téměř (asi 170 stupňů) a to už na páteř miminka nevadí i když ještě nesedí a vyspí se v něm také úplně v pohodě. S pozdravem a přáním pěkného pořízení, Hanka

Re: Obchod s kočárky (Petře)

(Eva, 7. 5. 2007 9:02)

V Hradci Králové je u velkého Tesca obchod Baby expert, kde je k vidění docela dost značkových kočárků, o kus dál - myslím v Opatovicích (směrem na Pardubice) pak obrovský obchod v areálu Vesny, kde ale prý mají především kočárky polské provenience. V centru HK pak je ještě obchod John Nell (kontakt lze najít na netu) - osobně jsem tam nebyla, ale prý je tam také k vidění více kočárků, určitě by Ti dali přesnější informace po telefonu.

Casualplay S4

(Katka, 6. 5. 2007 20:47)

Prosím o radu, chci si koupit casualplay S4, ale bojím se, že se mi miminko po pár měsících-narodí se v listopadu, nevejde ve fusaku do hluboké korbičky, která je dost malá. Dá se dát opěrka na sporťáku do lehu? Abych do něj při nejhorším mohla dát i ještě malé miminko, které nesedí?

Herqules Razor 6 Spin

(petra, 6. 5. 2007 12:07)

Prosím, neprodává někdo kočárek herqules razor 6 spin? Případně i s příslušenstvím (hluboká korba, adaptér, autosedačka) Za nabídku na email předem děkuji. peta.97@seznam.cz

Bertini x4 lite

(Tereza, 6. 5. 2007 10:44)

Ahojky, nemáte některá zkušenosti s kočárkem Bertini X4 Lite? Zajímalo by mě, jak funguje systém samonatáčecí nápravy a jak se s ním manipuluje. Předem děkuji za reakce.

Jane Slalom Pro 2006

(Jitka, 5. 5. 2007 22:43)

Ahojky,Slalom Je pro mne fakt bezva kočár,výborně jezdí a super se skládá i do pidi kufru puta.Má jen pro mne jednu vadu a to dost podstatnou a to je slída v boudě.Jak jsem se tady již jednou zmínila,tak se slída začla po třech měsících,možná ani né trhat.Reklamaci stále odmítají uznat.Prý to je mou chybou,že jsem jezdila při mrazu.Nikdo mě ale při koupi neupozornil,že kočárek je pouze na léto.Máte někdo stejnou zkušenost???Nekolik stejných případů už mám.Celou záležitost postoupím soudnímu znalci.Dám pak všem vědět.Za peníze co kočárek stál to přece nevzdám.

Herqules

(Radka, 5. 5. 2007 20:12)

promazání prosím sem.Pořád čekám na vyjádření,šla jsem si nechat seřídit brzdu s tichým doufáním,že mi promaže i přední kolo a tammi řekli,že když je to v záruce,hrabat do toho nebudou,že novej kočár má jezdit,jinak ho mám reklamovat.

Obchod s kočárky

(Petra, 5. 5. 2007 15:52)

Můžete mi prosím poradit obchod nejlépe v Královéhradeckém nebo Libereckém kraji, kde by měli "na krámě" větší výběr hlubokých kočárků? Kde jsem se dívala, tak mají max 6 ks a to většinou levnější značky a zbytek pak na objednání podle katalogu. Než si nějaký kočárek objednám z internetu nebo z katalogu, chtěla bych si ho nejdřív trochu vyzkoušet. Čekám první mimi a nemám s kočárky žádnou zkušenost.
Díky

Jitce - Herqules

(Tereza, 4. 5. 2007 19:36)

Jituš, prosím Tě mohla bys mi nějak šikovně popsat jak kola promazáváš, Kdyžtak na email tereza_schindlerova@email.cz Děkuji Tereza

Icoo Platon3

(MonikaK., 4. 5. 2007 7:42)

Ahoj maminky, prosím o radu - máte některá zkušenost s kočárkem icoo platon3? Chtěla bych ho především na bruslení a do terénů. Mám strach z výkloplného kolečka - není otočné. Děkuji za rady a přeju pěkný den.

Korbička Jané

(Míša, 3. 5. 2007 23:27)

Hani, taky máme říjnové miminko (no teď už vlastně klučinu :-) a do korby Jané se první zimu vlezl naprosto bez problémů ve fleesovém megafusaku. Myslím, že u říjnového miminka se korby nemusíš vůbec bát. To spíš letní mimi - u těch je to "o fous". Syn byl v korbě 7 měsíců a pak jsme přesedlali na sporťák. Jezdím se Slalomem už druhým rokem a až na drnčící brzdu, kterou manžel opravil, jsme neměli žádnou závadu, jízda super a i opotřebení je vidět jen minimálně. Já jsem spokojená, super jezdí, snadno se skládá, do auta ho hodím bez zápasení, prostě koupila bych ho zase. Věřím, že se najdou maminky, kterým nevyhovuje, ale to se přece najde u každé značky kočárku. Kyselé hrozny :-)každý si prostě musí najít ten svůj.

Jané Slalom

(Dejna24, 3. 5. 2007 23:00)

Milé maminky. Moc prosím o radu s výběrem kočárku. Přesto, že vybíráme kočárek pro naše druhé dítko, jsem naprosto bezradná. Chtěla jsem kočárek s nafukovacími koly, do terénu, pohodlný, pěkný a ne moc drahý. Jako favorit mi vyšel X-lander X1, která jsme měli ve starší verzi pro první dcerku a v dražší cenové kategorii Jané Slalom Pro. Ale na každém z nich je něco,co mi nesedí. U X-landera je to šíleně se viklající rukojeť a ne moc praktické slkádání (špiní se potah od kol a Jané zas má ten zběsilý igelit ve střeše, kterým podle mě na dítko svítí sluníčko, navíc nemá příliš vysokou rukojeť a my jsme oba s maželem žirafy (180 a 196). Nemáte někdo zkušenost s tím Slalomem? Četla jsem,že jsou problémy s předním kolem a že slída praská. X-lander by snad moc poruchový být neměl, aspoň my jsme na něm tehdy nic nereklamovali,ale abych pravdu řekla,ta rukojeť před dítkem je naprosto k ničemu.
Jinak moje zkušenost s kombinovaným a hlubokým kočárkem je, že kombinace je sice strašně in a možná ušetříte pár korun,ale my jsme pro druhou dceru pořídili hluboký kočárek z druhé ruky peg-perego a je to o tisíc procent lepší než kombinace! Veliká korba, pohodlné ležení,super se houpe,dítko je v něm schované,prostě doporučuji zakoupit hluboký kočárek a pak sporťák. Bydlím v Praze, jezdím MHD i autem a s peg-perego se osvědčilo v obou případech!! Takže vřele doporučuji.
Daniela

opět

(Bažantová Olga, 3. 5. 2007 16:35)

asi erupce jsem asi úplně mimo tak do třetice:

bazantova.o@quick.cz

omlouvám se

chybka v e-mail adrese

(Bažantová Olga, 3. 5. 2007 16:33)

omlouvám se nějak nedopatřením jsem napsala špatnou adresu, ta správná je:
bazantova.o@qick.cz
děkuji za pochopení


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115

následující »