Jdi na obsah Jdi na menu
Reklama:
 


Jak vybrat kočárek

27. 12. 2006

Jak vybrat správný kočárek, čeho si všímat?

Nabídka kočárku je obrovská a my jsme u prvního miminka tápali a hledali, nevěděli jsme přesně na co se dívat, proto se tady pokusím shrnout naše zkušenosti, čím se řídit.

  1. Je rozdíl v tom, zda sháníte kočárek do velkého města nebo na vesnici. Maminky ve městě určitě ocení lehčí, skladné kočárky, se kterými se snáze dostanou do MHD nebo je rychle složí do kufru auta. A naopak - je nesmyslné kupovat odlehčený kočár za 30 tisíc, pokud 90% času bude miminko "zaparkované" pod oknem na zahradě.
  2. Trojkolka versus čtyřkolka – když pominu vzhled, na který má každý jiný názor, je důležité si uvědomit, že zatímco rozdíl mezi drahým a levným čtyřkolákem je většinou jen ve váze a případném ”vrzání”, mezi drahou a levnou tříkolkou může být - kromě již zmíněného - obrovský rozdíl i ve stabilitě! Myslete na bezpečí svého miminka a pokud zvažujete nákup některé levnější tříkolky, otestujte si v obchodě dobře její stabilitu! Zatímco dražší tříkolky mají zadní kola lehce skosená (jako mají třeba i vozíčky pro handicapované sportovce) levné varianty tento ”detail” většinou nenabízí a rozdíl ve stabilitě takovýchto kočárků je obrovský.
  3. Trojkombinace versus sólo hluboký kočár a posléze sporťák – záleží na volbě každého. Někdo dá přednost na prvního půl roku klasickému hlubokému kočárku, (který se dá za dobré ceny koupit v bazárcích) a později koupí nový sporťák.......jiný volí rovnou jeden kočár, který už od začátku nabízí všechny možnosti
  4. Cena – tady platí každý podle svých možností. Jen radím dobře počítat, protože někdy mohou lacinější kočárky přijít ve finále dráž. Pokud můžete, tak si za kvalitu raději připlaťte. Tím nechci říci, že nejdražší je ten nejlepší - kdepak - to ne, ale než půjdete nakupovat dobře zvažujte, co všechno od kočárku očekáváte, co nutně potřebujete a co naopak s klidem oželíte.


 

Čeho si všímat dále

Kola – obecně platí, že čím větší tím lepší. Určitě raději nafukovací než takové ty ”golfáčové”. V terénu nebo ve sněhu jsou malá kola strašně neobratná.
Rozměry korby – dítě tráví v hluboké korbě cca 6-7 měsíců. Pediatři doporučují, aby nepřecházelo na sporťák dokud samo nesedí. Musíte zvážit, zda vaše mimiko bude mít půl roku v létě čí v zimě (kdy je potřeba fusak), obecně se ale dá říci, že délka korbičky +/- 80cm je postačující.
Výška hluboké korbičky nad zemí – pokud jste vyšší, budete trávit polovinu procházky shrbení – z počátku je člověk věčně skloněný nad miminkem, tak myslete na svá záda.
Výškově nastavitelná rukojeť – tak aby vyhovovala oběma rodičům.
Vybírejte si spojenou rukojeť – ne takové ty dvě ručky jako mívají golfáče – kočárek je snáze ovladatelný.
Váha kočárku + jeho skladnost a případná ”snášenlivost” s kufrem vašeho auta
Rozpětí kol – pokud budete jezdit výtahem, dobře si vše přeměřte, stejně tak i případné dveře u pediatra či jiné překážky, které by vám v budoucnu mohly znesnadnit pohyb.
Dobře si zkontrolujte, aby dno korby bylo hladké, rovné – může se to zdát jako bláznivý nápad, ale my jsme při našem lítání po obchodech s hrůzou zjistili, že jsou na trhu i kočárky, které mají místo pevného dna jen jakousi kovovou mříž přes kterou je tenoučká vrstva molitanu – chudák miminko jako by leželo na roštu!
Také si pořádně překontrolujte brzdy! - bez legrace, ne u každého kočárku máte jistotu, že opravdu drží.
Sporťák – po nebo proti směru jízdy – věčné dilema – ty z vás, kteří váhají nad určitým typem kočárku právě proto, že nenabízí sportovní sedačku čelem k rodičům mohu ujistit, že zhruba od 8-i měsíců bude dítě zajímat vše kolem něj (mimo vás :-) a bude stejně chtít sedět ve směru jízdy a mít rozhled – a vy si zvyknete určitě pomaleji, ale brzy jeho nálady i lumpárny poznáte úplně stejně i "pozpátku":-) Takže pro mimčo je směr od vás v pohodě, ale sami zvažte, jakému pohledu dáte přednost vy.
Sportovní sedačka – její záda by měla jít vždy polohovat do lehu – ať už plynule nebo v několika polohách. Raději se vyhněte kočárkům které nabízejí ”sedící” sedačky – takové, co se sklápí celé, jako židlička. Uvědomte si, že vaše miminko přejde na sporťák okolo sedmi měsíců a jeho páteř rozhodně nebude připravená na spaní v sedě! Snad pro starší děti, které už v kočárku nespí a nebo pokud mimi usne během nákupu – a pak hurá rychle domů, rozhodně tento typ sedačky ale není vhodný na to, abyste s ním vyráželi na delší ”spací” procházky. Taky nespíte rádi na židli – nenuťte k tomu vaše miminko.
Polohování nožiček – s výhodou
Materiály – vyhněte se bavlně jako vnějšímu potahu. Navzdory ujištěním prodavačů, že je to přírodní materiál speciálně ošetřený, můžete si být si být jistí, že za dva tři měsíce (obzvláště pokud budete mít letní mimi) bavlněná látka vyšisuje a kočárek bude vypadat jako po 3. dítěti. S výhodou vybírejte materiály, které jsou snadno ošetřitelné – omyvatelné, případně se dá celý potah z kočárku stáhnout a přeprat – až vaše miminko vylije v kočárku svůj první hrníček šťávy, určitě si vzpomenete.......
Slunečník versus překlápěcí rukojeť kočárku – záleží na vás. Někdo bude bránit do krve přehazovací rukojeť, jiný vám řekne, že stejně bravurně zvládne bleskově nastavit slunečník, když zahne proti sluníčku – záleží na každém co si zvolí. Určitě jsou obě varianty vyhovující. Překlápěcí rukojeť je fajn v případě, když hodně fouká.
Pětibodové pásy - jednoznačně obrovská výhoda - obzvláště pokud je dítko živější
Košík pod kočárkem - zvažte zda budete potřebovat, aby sloužil na transport větších nákupů, zkontrolujte si také zda je snadno dostupný
Údržba kočárku - informujte se u prodavače, které části potahu jsou odnimatelné a jakou údržbu daný materiál vyžaduje. Obecně platí - čím více lze kočárek "vystriptýzovat", tím lépe. Přeci jen za ty dva roky co ho budete používat se nastřádají různé nehody.


 

Vychytávky, které mít nemusíte, ale které jsou super, když je máte:

Otočná kola usnadňující zatáčení kočárku - odpadá nadzvedávání na každém rohu
Ruční brzda na rukojeti kočárku - ocení hlavně ti, kteří budou častěji zdolávat kopce – odpadají takové ty situace, kdy kočár za sebou vláčí maminku, která brzdí podrážkama co to dá.
Plynulé polohování dna v korbičce - skvělé např. když je miminko nachlazené – můžete ho lehunce naklopit a lépe se mu dýchá.
Podvozek na který se dá nacvaknout autosedačka - oceníte např. při nákupech
Odvětrávání korbičky – prima proti ”zapaření” miminka nejen v letních měsících
Slídové okénko ve střeše kočárku – na ”hlídání” :-)
Pumpička na kola – neurazí a při malém defektu může pomoci dojet. I když přiznám, že když jsme my píchli kolo, byla to pořádná díra, takže na dojetí bychom museli mít kompresor :-)


 

Hurá do obchodu!

I když se rozhodnete kupovat kočárek přes internet - často to výjde cenově lépe, určitě si napřed zajděte do obchodu. Nejlépe je udělat si s partnerem doma seznam věcí, které od kočárku očekáváte a pak vyrazit na "výlet" do obchodu. Udělejte si na to čas, určitě běžte oba - a nejlépe aby se vám to časově hodilo, žádná honička - no prostě "výlet". Jo a nezapomeňte se vyzbrojit vlastním centimetrem. Často se stává, že prodavači loví rozměry kočárku z různých brožur a stejně vám ve finále nejsou schopni říci, zda je to vnitřní či vnější rozměr korbičky. Pohrajte si tam. Vyberte si pár kočárků, které vás něčím zaujaly a pak si je otestujte. Udělejte si závody ve skládání, polohování, slalomovou dráhu, no prostě vyblbněte se - jen tak zjistíte, který kočárek vám opravdu vyhovuje. Nezapomeňte, že jej budete používat minimálně další dva roky a bylo by škoda dát spoustu peněz a po měsíci zjistit, že vás ten kočárek dohání k šílenství. (což se bohužel děje spoustě lidí). Projděte si všechny body na vašem seznamu a podle toho, jak který kočárek uspěl, vyberte si svého favorita. Jo a nenechte se nutit prodavačem do okamžitého nákupu. To, že jste 2 hodiny "trénovali" na prodejně vás ještě nezavazuje k nákupu! Taky si nechejte radit jen v "rozumné" míře. Bohužel často platí, že prodavač chválí jen to, co má na obchodě (logicky) takže se vám klidně může stát, že ve vedlejším obchodě vám ten do nebe vychvalovaný kočárek naopak pomluví do posledního šroubku. Prostě nechte se informovat a pak se řiďte vlastním rozumem. Hodně štěstí při nákupech!


A ještě jedna malinká rada na závěr - věřím, že budete mít štěstí a váš kočárek bude bezporuchový (jako ten náš) - ale stejně pro příklad reklamace, zeptejte s v tom daném obchodě již při koupi, jaké nabízejí podmínky. Některé obchody - předpokládám, že pouze kamenné - vám totiž zaručí, že po dobu reklamace budete mít k dispozici jejich "erární" kočárek. Může se to zdát jako zanedbatelná maličkost - ale když na reklamaci dojde, je v tom rozdíl obrovský. Reklamace může trvat až 30 dnů a jen si představte být 30 dnů imobilní bez kočárku s malým nechodícím mimčem.......pokud není k ruce nikdo, kdo by vám kočárek půjčil, museli byste nejspíše investovat do nějakého bazárkového a ten pak zase prodávat - no prostě opět výdaje a trable navíc - proto se raději ptejte předem. To byl jeden z důvodů, proč jsme se rozhodli pro nákup v kamenném obchodě.

Prosba
V komentářích se množí dotazy na jednotlivé typy kočárků, proto mám na vás prosbu - Až budete mít kočárek koupený a otestovaný v praxi, vraťte se prosím na tyto stránky a podělte se se svými zkušenosti a postřehy (kladnými i zápornými) ohledně konkrétních značek kočárků. Za všechny budoucí rodiče, kteří hledají dobré rady, vám moc děkuji. -

Pokud přidáváte svoje zkušenosti s konkrétním typem kočárku, uveďte prosím do nadpisu jeho název - usnadníte tak ostatním rodičům orientaci. Děkuji.

No a protože komentářů již notně přibylo, doporučuji si usnadnit práci, a pokud hledáte recenze na konkrétní značku, používat při hledání ctrl+F.

 

Komentáře

Přehled komentářů

HERQULES

(Tereza, 1. 5. 2008 22:25)

Ahoj Moniko, v babyexpertu na Cernym moste jsem reklamovala RADIUS a ptala jsem se prave na RALLY, protoze s RADIUSEM nechci mit uz nic spolecneho a doufam, ze mi vrati penize. O Rally mi rekli, ze s nimi nemeli zadne problemy, ze RADIUS je hodne nepovedeny, uvazuji o nich taky. Ma pevna zadicka??? A je prostorny? nevidela jsem ho v realu...

Vzkaz pro Evču z 20.2

(Janča, 1. 5. 2008 22:14)

Ahojky Evi, četla jsem tvůj příspěvek na Firkon. Chtěla jsem se zeptat kde přesně se dá sehnat v Polsku.Jsem z Brna a do Ostravy to nemáme tak daleko, tak jsme s manželem uvažovali,že by jsme se tam zajeli mrknout. Scháním Firkon F7.Janča

GEMMA

(Majda, 1. 5. 2008 17:43)

Holky prosím lze u sportovní verze kočárku položit dítě do lehu? Jak to funguje muže v tom pohodlně spinkat?
Dík Majda

Kočárek Herqules Rally

(Monika, 1. 5. 2008 14:32)

Ahoj maminky, nemáte některá zkušenosti s kočárkem Herqules Rally. Minulý týden jsem si ho objednala a musela ho bohužel vrátit - naprosto nefungovala ruční brzda. Prodejce sice tvrdil, že kočárek je funkční, ale při snaze o jeho zabrždění jsem musela vždy vynaložit obrovskou sílu. Nechala jsem si jej prohlédnout pánem, co u nás provozuje servis kol a ten konstatoval, že chyba je v krytce bowdenů, která je příliš těsná a brání plynulému chodu. Protože prodejce byl velmi neochotný, zvolila jsem raději variantu odstoupení od smlouvy. Kočárek se mi ale moc líbí a ráda bych jej ještě jednou vyzkoušela.

Který vybrat?

(Janča, 1. 5. 2008 11:35)

Zdravim vsechny maminky :-) a chci se zeptat, ktery z techto kocarku byste braly radeji - X-Lander XA-Implast Bolder- Espiro Atlantic? Nemuzu se rozhodnout, je fakt, ze cas jeste mame ;-) mimi cekame koncem rijna, takze zimni mimi a 100% chci kocar s prednimi kolecky otocnymi (snad se mimco do korbicky vejde). Nejvice se mi libi xlander, problem je v tom, ze neni moc houpaci :-( ale libi se mi jeho konstrukce, Bolder taky nevypada zle. Atlantic zase vychazi dobre cenove.

Diky moc za odpovedi, Janca.

INGLESINA ZIPPY

(IndiT, 1. 5. 2008 10:26)

Zdravim maminky, nemate postrehy k tomuto kocarku??? Uvitam jakekoliv :o)

Firkon

(Iva, 1. 5. 2008 9:27)

Radano ten rozdíl je určitě v tý autosedačce:-)

Kočárky Firkon

(Radana, 30. 4. 2008 20:21)

Ahoj, nevíte někdo, jaký rozdíl je mezi kočárky Firkon Twist a Firkon Vector 3 Air? Ať na ně koukák jak chci, tak jediný rozdíl vidím v tom, že u Twistu je navíc autosedačka, která se dá přicvaknout na podvozek, jinak mi připadají úplně stejné. Rozdíl je ovšem v ceně. Děkuju za radu.

Dášo,

(Patt, 30. 4. 2008 15:23)

Servis Jané najdeš na této adrese: Handy Praha s r.o.
Starochodovská 1359 /Na Sádce/ 149 00 Praha 4 - Chodov
Servis:p.Václav FIALA
příjem zakázek Po-Čt 9.00-15.00 hod
Pá 9.00-14.00 hod
polední pauza 12.00-12.30 hod

Jané Slalom

(Dáša, 30. 4. 2008 15:14)

Prosím nevíte někdo kde je v Praze záruční servis na kočárky Jané? Díky

jaký kočárek chicco S 3 nebo patron S3 ?

(Iveta, 29. 4. 2008 14:04)

prosím o radu, jaký sporťák vybrat , který je kvalitnější - chicco S 3 nebo Patron S3 ?
Mám možnost koupit oba jako bazarové, chicco je dražší, je tedy i kvalitnější ???? Jezdíme na procházky i po lesních cestách, miminko má 4 měsíce. Budu Vám moc vděčná za cenné rady a vaše zkušenosti
Ivet

V-cross

(Lenka, 29. 4. 2008 11:04)

Mamimy, nemáte některá tento kočárek? Na netu vypadá dobře, v kombinaci s autosedačkou vyjde i cenově dobře, ale potřebovala bych vědět jaký je v provozu.

CASUALPLAY VINTAGE

(Renata, 28. 4. 2008 22:23)

S tímto kočárkem jezdím zatím měsíc. Pořídila jsem si ho pro 10ti měs. syna.Musím zatím jenom chválit, tak doufám, že při tom zůstane.Kupovala jsem ho s tím, že je lehký, myslím i na spaní prostorný a že už nemusím kupovat golfky.Ona se zdá kratší ta opěrka zad, ale už někde jsem četla, že s porovnáním s jinými kočárky je tam rozdíl snad 1 cm??? Já myslím, že by jsme se tam mohli v klidu vejít i později. Moc hezky se mi s ním jezdí a taky je na pohled moc hezký.

CASUALPLAY VINTAGE

(Tereza, 28. 4. 2008 18:51)

maminky, mate nektera zkusnosti s timto kocarkem??? chtela bych pro pro zkoro dvouletou holcicku, vyspi se v nem pohodlne??? a celkove, jake me nedostatky?

Patron Bohemia

(Pavel, 28. 4. 2008 13:24)

Ahoj všem štastným i neštastným maminkám po výběru kočárku. Prosím vás o názor a postřehy z provozu této značky kočárků. Pokud možno s aktuálními modely (Allux Bohemia a Fenix F4). Dočetl jsem se tady negativní , ale i pozitivní názory a doufám, že třeba i na novém modelu je výrobce schopen některé vady odstranit. Tyto kočárky se nám líbí, ale některé názory nás odstrašují. Údajně je tento kočárek pouze částečně českým výrobkem, prý se u nás montuje a část komponentů je polských. Kdo máte, prosím napište své postřehy...díky

x lander

(pro Alenu xlander xa, 28. 4. 2008 8:50)

ahojky, mám tenhle kočárek a jsem s ním moc spokojená. Sice pozor na to. Jestli máme výtah jako v běžném palelákovém baráku, tak se tam nevejde a ty musíš oddělávat kolečko. Jinak se s ním skvěle jezdí. Máme aji korbičku. Malé bude 5měsíců a vozím ji v ní pořád. Už by klidně mohla do sporťáčku, ale my čekáme, až nám vymění zelený za červený sporťák, ta zelená je moc křiklavá a lítaj na to mušky.ahoj

BEBE CONFORT LOOLA

(Tereza, 27. 4. 2008 14:49)

pripadne, je lepsi tento kocarek nebo CASUALPLAY VINTAGE???

CASUALPLAY VINTAGE

(Tereza, 27. 4. 2008 14:48)

maminky, mate nektera zkusnosti s timto kocarkem??? chtela bych pro pro zkoro dvouletou holcicku, vyspi se v nem pohodlne??? a celkove, jake me nedostatky?

Herqules Radius

(Jiťa, 27. 4. 2008 9:25)

Já mám tento kočárek už 10 měsíců a jsem sním moc spokojená,žádný problém jsem dosud neměla.Je lehoučký,při složení malinký a ovládání kočárku je na zvyku jako u každého nového kočárku.Teď ho prodávám,ale né proto že bych sním byla nespokojená,ale proto že naše princezna už kočárek odmítá,nechce se vozit a leží mi doma zbytečně.

HERQULES RADIUS

(Cernovlaska, 26. 4. 2008 21:52)

CHtela bych maminky varovat pred timto kocarkem, objednali jsme si ho a hned jsme ho museli reklamovat protoze ujizdel do strany, byl uplne vyoseny, tak nam ho vymenili a ted to dela po kratke dobe opet!!!


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115

následující »