Jdi na obsah Jdi na menu
Reklama:
 


Jak vybrat kočárek

27. 12. 2006

Jak vybrat správný kočárek, čeho si všímat?

Nabídka kočárku je obrovská a my jsme u prvního miminka tápali a hledali, nevěděli jsme přesně na co se dívat, proto se tady pokusím shrnout naše zkušenosti, čím se řídit.

  1. Je rozdíl v tom, zda sháníte kočárek do velkého města nebo na vesnici. Maminky ve městě určitě ocení lehčí, skladné kočárky, se kterými se snáze dostanou do MHD nebo je rychle složí do kufru auta. A naopak - je nesmyslné kupovat odlehčený kočár za 30 tisíc, pokud 90% času bude miminko "zaparkované" pod oknem na zahradě.
  2. Trojkolka versus čtyřkolka – když pominu vzhled, na který má každý jiný názor, je důležité si uvědomit, že zatímco rozdíl mezi drahým a levným čtyřkolákem je většinou jen ve váze a případném ”vrzání”, mezi drahou a levnou tříkolkou může být - kromě již zmíněného - obrovský rozdíl i ve stabilitě! Myslete na bezpečí svého miminka a pokud zvažujete nákup některé levnější tříkolky, otestujte si v obchodě dobře její stabilitu! Zatímco dražší tříkolky mají zadní kola lehce skosená (jako mají třeba i vozíčky pro handicapované sportovce) levné varianty tento ”detail” většinou nenabízí a rozdíl ve stabilitě takovýchto kočárků je obrovský.
  3. Trojkombinace versus sólo hluboký kočár a posléze sporťák – záleží na volbě každého. Někdo dá přednost na prvního půl roku klasickému hlubokému kočárku, (který se dá za dobré ceny koupit v bazárcích) a později koupí nový sporťák.......jiný volí rovnou jeden kočár, který už od začátku nabízí všechny možnosti
  4. Cena – tady platí každý podle svých možností. Jen radím dobře počítat, protože někdy mohou lacinější kočárky přijít ve finále dráž. Pokud můžete, tak si za kvalitu raději připlaťte. Tím nechci říci, že nejdražší je ten nejlepší - kdepak - to ne, ale než půjdete nakupovat dobře zvažujte, co všechno od kočárku očekáváte, co nutně potřebujete a co naopak s klidem oželíte.


 

Čeho si všímat dále

Kola – obecně platí, že čím větší tím lepší. Určitě raději nafukovací než takové ty ”golfáčové”. V terénu nebo ve sněhu jsou malá kola strašně neobratná.
Rozměry korby – dítě tráví v hluboké korbě cca 6-7 měsíců. Pediatři doporučují, aby nepřecházelo na sporťák dokud samo nesedí. Musíte zvážit, zda vaše mimiko bude mít půl roku v létě čí v zimě (kdy je potřeba fusak), obecně se ale dá říci, že délka korbičky +/- 80cm je postačující.
Výška hluboké korbičky nad zemí – pokud jste vyšší, budete trávit polovinu procházky shrbení – z počátku je člověk věčně skloněný nad miminkem, tak myslete na svá záda.
Výškově nastavitelná rukojeť – tak aby vyhovovala oběma rodičům.
Vybírejte si spojenou rukojeť – ne takové ty dvě ručky jako mívají golfáče – kočárek je snáze ovladatelný.
Váha kočárku + jeho skladnost a případná ”snášenlivost” s kufrem vašeho auta
Rozpětí kol – pokud budete jezdit výtahem, dobře si vše přeměřte, stejně tak i případné dveře u pediatra či jiné překážky, které by vám v budoucnu mohly znesnadnit pohyb.
Dobře si zkontrolujte, aby dno korby bylo hladké, rovné – může se to zdát jako bláznivý nápad, ale my jsme při našem lítání po obchodech s hrůzou zjistili, že jsou na trhu i kočárky, které mají místo pevného dna jen jakousi kovovou mříž přes kterou je tenoučká vrstva molitanu – chudák miminko jako by leželo na roštu!
Také si pořádně překontrolujte brzdy! - bez legrace, ne u každého kočárku máte jistotu, že opravdu drží.
Sporťák – po nebo proti směru jízdy – věčné dilema – ty z vás, kteří váhají nad určitým typem kočárku právě proto, že nenabízí sportovní sedačku čelem k rodičům mohu ujistit, že zhruba od 8-i měsíců bude dítě zajímat vše kolem něj (mimo vás :-) a bude stejně chtít sedět ve směru jízdy a mít rozhled – a vy si zvyknete určitě pomaleji, ale brzy jeho nálady i lumpárny poznáte úplně stejně i "pozpátku":-) Takže pro mimčo je směr od vás v pohodě, ale sami zvažte, jakému pohledu dáte přednost vy.
Sportovní sedačka – její záda by měla jít vždy polohovat do lehu – ať už plynule nebo v několika polohách. Raději se vyhněte kočárkům které nabízejí ”sedící” sedačky – takové, co se sklápí celé, jako židlička. Uvědomte si, že vaše miminko přejde na sporťák okolo sedmi měsíců a jeho páteř rozhodně nebude připravená na spaní v sedě! Snad pro starší děti, které už v kočárku nespí a nebo pokud mimi usne během nákupu – a pak hurá rychle domů, rozhodně tento typ sedačky ale není vhodný na to, abyste s ním vyráželi na delší ”spací” procházky. Taky nespíte rádi na židli – nenuťte k tomu vaše miminko.
Polohování nožiček – s výhodou
Materiály – vyhněte se bavlně jako vnějšímu potahu. Navzdory ujištěním prodavačů, že je to přírodní materiál speciálně ošetřený, můžete si být si být jistí, že za dva tři měsíce (obzvláště pokud budete mít letní mimi) bavlněná látka vyšisuje a kočárek bude vypadat jako po 3. dítěti. S výhodou vybírejte materiály, které jsou snadno ošetřitelné – omyvatelné, případně se dá celý potah z kočárku stáhnout a přeprat – až vaše miminko vylije v kočárku svůj první hrníček šťávy, určitě si vzpomenete.......
Slunečník versus překlápěcí rukojeť kočárku – záleží na vás. Někdo bude bránit do krve přehazovací rukojeť, jiný vám řekne, že stejně bravurně zvládne bleskově nastavit slunečník, když zahne proti sluníčku – záleží na každém co si zvolí. Určitě jsou obě varianty vyhovující. Překlápěcí rukojeť je fajn v případě, když hodně fouká.
Pětibodové pásy - jednoznačně obrovská výhoda - obzvláště pokud je dítko živější
Košík pod kočárkem - zvažte zda budete potřebovat, aby sloužil na transport větších nákupů, zkontrolujte si také zda je snadno dostupný
Údržba kočárku - informujte se u prodavače, které části potahu jsou odnimatelné a jakou údržbu daný materiál vyžaduje. Obecně platí - čím více lze kočárek "vystriptýzovat", tím lépe. Přeci jen za ty dva roky co ho budete používat se nastřádají různé nehody.


 

Vychytávky, které mít nemusíte, ale které jsou super, když je máte:

Otočná kola usnadňující zatáčení kočárku - odpadá nadzvedávání na každém rohu
Ruční brzda na rukojeti kočárku - ocení hlavně ti, kteří budou častěji zdolávat kopce – odpadají takové ty situace, kdy kočár za sebou vláčí maminku, která brzdí podrážkama co to dá.
Plynulé polohování dna v korbičce - skvělé např. když je miminko nachlazené – můžete ho lehunce naklopit a lépe se mu dýchá.
Podvozek na který se dá nacvaknout autosedačka - oceníte např. při nákupech
Odvětrávání korbičky – prima proti ”zapaření” miminka nejen v letních měsících
Slídové okénko ve střeše kočárku – na ”hlídání” :-)
Pumpička na kola – neurazí a při malém defektu může pomoci dojet. I když přiznám, že když jsme my píchli kolo, byla to pořádná díra, takže na dojetí bychom museli mít kompresor :-)


 

Hurá do obchodu!

I když se rozhodnete kupovat kočárek přes internet - často to výjde cenově lépe, určitě si napřed zajděte do obchodu. Nejlépe je udělat si s partnerem doma seznam věcí, které od kočárku očekáváte a pak vyrazit na "výlet" do obchodu. Udělejte si na to čas, určitě běžte oba - a nejlépe aby se vám to časově hodilo, žádná honička - no prostě "výlet". Jo a nezapomeňte se vyzbrojit vlastním centimetrem. Často se stává, že prodavači loví rozměry kočárku z různých brožur a stejně vám ve finále nejsou schopni říci, zda je to vnitřní či vnější rozměr korbičky. Pohrajte si tam. Vyberte si pár kočárků, které vás něčím zaujaly a pak si je otestujte. Udělejte si závody ve skládání, polohování, slalomovou dráhu, no prostě vyblbněte se - jen tak zjistíte, který kočárek vám opravdu vyhovuje. Nezapomeňte, že jej budete používat minimálně další dva roky a bylo by škoda dát spoustu peněz a po měsíci zjistit, že vás ten kočárek dohání k šílenství. (což se bohužel děje spoustě lidí). Projděte si všechny body na vašem seznamu a podle toho, jak který kočárek uspěl, vyberte si svého favorita. Jo a nenechte se nutit prodavačem do okamžitého nákupu. To, že jste 2 hodiny "trénovali" na prodejně vás ještě nezavazuje k nákupu! Taky si nechejte radit jen v "rozumné" míře. Bohužel často platí, že prodavač chválí jen to, co má na obchodě (logicky) takže se vám klidně může stát, že ve vedlejším obchodě vám ten do nebe vychvalovaný kočárek naopak pomluví do posledního šroubku. Prostě nechte se informovat a pak se řiďte vlastním rozumem. Hodně štěstí při nákupech!


A ještě jedna malinká rada na závěr - věřím, že budete mít štěstí a váš kočárek bude bezporuchový (jako ten náš) - ale stejně pro příklad reklamace, zeptejte s v tom daném obchodě již při koupi, jaké nabízejí podmínky. Některé obchody - předpokládám, že pouze kamenné - vám totiž zaručí, že po dobu reklamace budete mít k dispozici jejich "erární" kočárek. Může se to zdát jako zanedbatelná maličkost - ale když na reklamaci dojde, je v tom rozdíl obrovský. Reklamace může trvat až 30 dnů a jen si představte být 30 dnů imobilní bez kočárku s malým nechodícím mimčem.......pokud není k ruce nikdo, kdo by vám kočárek půjčil, museli byste nejspíše investovat do nějakého bazárkového a ten pak zase prodávat - no prostě opět výdaje a trable navíc - proto se raději ptejte předem. To byl jeden z důvodů, proč jsme se rozhodli pro nákup v kamenném obchodě.

Prosba
V komentářích se množí dotazy na jednotlivé typy kočárků, proto mám na vás prosbu - Až budete mít kočárek koupený a otestovaný v praxi, vraťte se prosím na tyto stránky a podělte se se svými zkušenosti a postřehy (kladnými i zápornými) ohledně konkrétních značek kočárků. Za všechny budoucí rodiče, kteří hledají dobré rady, vám moc děkuji. -

Pokud přidáváte svoje zkušenosti s konkrétním typem kočárku, uveďte prosím do nadpisu jeho název - usnadníte tak ostatním rodičům orientaci. Děkuji.

No a protože komentářů již notně přibylo, doporučuji si usnadnit práci, a pokud hledáte recenze na konkrétní značku, používat při hledání ctrl+F.

 

Komentáře

Přehled komentářů

Levirro

(Tereza, 23. 11. 2008 14:38)

http://nv.aukro.cz/item484847179_komplet_leviroo_3_in_1_model_2009.html Zdravím maminky, osobně nemám s tímto kočárkem zkušenost, ale tady jsem četla kladné hodnocení. Tak posílám odkaz na aukro, kde prodávají kočárek za 8 800,-. Bude to trvat už jen tři dny. Ale všem maminkám doporučuji si kočárek nejdřív osahat v krámě. Přeji hezký den t.

HARTAN BUGGY nebo CONCORD FUSION

(Markéta, 22. 11. 2008 19:08)

Dobrý den, chystám se koupit si tyto golfky má s nimi někdo zkušenost???? Nevím jaký si vybrat cocnodra jsem si vyzkoušela, ale ty prachy a Hartana tu nikde nemají prosím za připomínky...Markéta

Pro Lucku-Firkon

(Lenka, 21. 11. 2008 16:55)

Ahoj Luci, vložnou tašku už jsem zavrhla, malá bude teď v zimě ve fusaku, tak to by se možná ještě ve vložnou taškou do kočárku ani nevešla. Já jsem zase zrovna ve st potkala v obchodě slečnu s firkon ivone, barva černá s bílými květy a nemohla jsem se na něho vynadívat, moc se mi líbil, i když do černé barvy bych já nešla. Jen jsem se neodvážila zeptat, jak je s kočárkem spokojená, ale jak píšeš, nějaká závada a něco co ti nebude vyhovovat může být u jakéhokoli kočárku, žádný si myslím není dokonalý. Až ho budu mít, napíšu první dojmy a potom až budem jezdit, myslím že teď v zimě bude nejlépe prověřen.

Pro Lenku - Firkon

(Lucka, 21. 11. 2008 8:59)

Leni, taky jsem jukala, že se to dá otočit, ale zase ty strany se zašpiní a už to nepůjde dolu. Já bych tašku nevolila, zmenší to prostor v korbě. Ale nevím jak to vypadá, tak uvidíš. Já myslím, že se celá korba dá přenášet, jsou tam uši.
Jinak potkala jsem paní s Firkonem, ona je taková divná. Nejdřív ho chválila a teď brečí, že je to krám, že někde narazila a zatáčí, ale to se může stát u jakéhokoli kočárku. Nechápu, že to nereklamuje. Jinak jsem spíš slyšela dobré hodnocení. Jen, že je hůř ovladatelný s přehozenou rukojetí. Změní se těžiště. Neodradila mě  Pěkný den.

Dor Jan Cross Country 2008

(Lenka, 20. 11. 2008 18:44)

Dobrý den. Mám prosbu, nemáte někdo zkušenosti s tímto kočárkem a hlavně tímto modelem 2008. Měla ho kamarádka a byla s ním právě spokojena, ale tady nečtu zrovné vhodné recenze. Moc děkuji za radu.

Firkon Ivone,nebo Quatro

(Marie, 19. 11. 2008 18:29)

Dobrý den.Najde se někdo kdo by poradil,který s těchto kočárků vybrat.Ivone je super,hlavně ta přehazovací rukojeť,ale je těžší než Quatro.Quatro je lehčí,ale přehazovací rukojeť bohužel nemá.Tak co myslíte?

Leviroo 2009

(Lucka, 18. 11. 2008 11:08)

Aoj, kočárek Leviroo 2009 prodávají na www.maximshop.cz, byla jsem si pro něj osobně, původně jsem si ho chtěla jen prohlédnout, ale okamžitě jsme ho vzali :-)

Kočárek Boston, V-Travel

(Jana, 17. 11. 2008 11:39)

Dobrý den,
prosím Vás máte některá zkušenost s těmito kočárky BOSTON, nebo V-TRAVEL? Jízdní vlastnosti v terénu i ve sněhu, velikost korbičky, sportovní sedačky atd. Děkuji za odpovědi.

kočárek Firkon Quatro

(Markéta, 16. 11. 2008 22:14)

Dobrý den,
pročítala jsem příspěvky a o kočárcích Firkon toho bylo napsáno docela dost.Líbí se nám verze Quatro.Nemáte někdo zkušenost s tímto typem a jeho autosedačkou?

díky

(Petra H., 16. 11. 2008 19:20)

Holky děkuji za radu ohledně těch kočárků ABC Desing,teď jsem se na 100% utvrdila,že ho kupovat nebudeme.Jak tak brouzdám po netu,narazila jsem na značku Firkon.Už jste se tady některé holky zmiňovaly a chválily.Začala jsem se o něj také zajímat,tak jsem se chtěla optat na nějakou 4kolku s předníma otočnýma kolečkama.Máte nějaký dobrý typ od této značky?Nevíte,kde by se v Brně a v okolí tyto kočárky prodávaly?Díky a pěkný zbytek večera....

ABC Design 4 tec

(eda, 14. 11. 2008 17:27)

chtěla bych k tomuto kočárku říct jen pár vět,pro ty,kdo nad ním uvažují. vybrala jsem si tento kočár,protože mě velmi zaujal vzhledově,ale teď na něm objevuji čím dál víc nedostatků,hluboká korba není tak velká,pokuď máte teda větší dítě,syn má 5,5 měsíce a bohužel se mi už do korby s tl.dekou nevejde,tudíž jsem vytáhla sporťák,ale zjistila jsem že při úplném sklopení neleží dítko úplně vodorovně,i když by to třeba tak nevadilo,ale jaksi se v něm prohne a spíš to přopomíná leh ve vajíčku,dalším nedostatkem je bouda,která se skolopí i s napolohováním,takže při každém mrholení byste museli vytahovat pláštěnku,špatně se manipuluje s páčkou na sklápění nebo zvedání,každá strana zapadne do jiné dírky,takže to pomalu musíte dělat násilím. A asi po 2 měsících ježdění mi začal kočár táhnout na pravou stanu,určitě ani nedoporučuji neotočná kola,fakt je to makačka,určitě když je dítě větší.Taky pláštěnky mně teda připomínají univerzální-vypadá to na tom jak plachta. No máme ho asi necelých 6 měsíců,ale už ho budeme prodávat a kupovat jiný sporťák!!!!

Casualplay versus Jané

(Markéta P., 14. 11. 2008 16:15)

Dobrý den,
chtěla bych slyšet nějaké ohlasy na kočárky Casualplay S4 2008/2009 a Jané Slalom Pro. Určitě chci tříkolku, na penězích mi nezáleží, jen chci nějaký, kde bude moje miminko spokojené. Vzhledem se mi líbí oba, když koukám na parametry, větší je Jané, tak se mi líbí, že třeba do hlubokého lůžka se vejde miminko dýl.....Děkuji za jakékoliv odpovědi a rady....

ABC design

(Dana, 14. 11. 2008 15:59)

Ahoj Petro píšu právě kvůli tomuhle kočárku,kamáradka rodila letos začátkem července a teť se jí malej už nevejde do hluboký korby tak jí vyměnila za sporťák a zjistila že se nevejde do kočárku pytel natož tam dát mrňouse.Ona má ten černej s oranžovou konstrukcí tak ho bude prodávat a kupovat jinej spoták,škoda kočárek je to pěknej ale opravdu jen na pohled,dát přes 10 000kč jen na 4 měsíce je šílený.Asi jsem ti neudělala radost pokud se ti libí ale je pravda že na sporťáku zaleží nejvíc ten budeme používat nejdýl.

ABC Design 4,4S,6S

(Petra H., 13. 11. 2008 13:46)

Ahoj holky,chtěla jsem se zeptat,jestli některá z vás nemá náhodou zkušenosti s touto značkou kočárku?Malý čekáme sice až v dubnu,ale už teď mám hrůzu z výběru,protože je toho na trhu šíleně moc.Můžete mi prosím poradit???Mockrát děkuji

Bogaboo

(Lenka, 11. 11. 2008 20:41)

My jsme měli kočárek Bogaboo pro naši dcerku - a i když jízdní vlastnosti jsou super, mám pár připomínek, které mi v průběhu užívání dost vadily. Za prvé hluboká korba je nízko nad zemí - určitě výrazně níž než u jiných kočárků. Kdybychom žili na samotě u lesa, bylo by mi to asi šumafuk, ale protože žijeme v Praze, nemohla jsem se zbavit dojmu, že má dcerka hlavu jen kousek od výfuků aut a všechen ten smog, prach atd. tak říkajíc z první ruky:-((( Manžel měří 190cm a ten vždy říkával, že když chce dcerce podat vypadlý dudlík, musí prakticky zalehnout na zem. prostě výška korby nám vadila hodně. U zatahovacího "pytle" dole pod kočárkem je fajn, že z něj nic snadno nevypadne, ale jinak není zrovna ideálně přístupný a špatně se v něm hledá. O tom, že by se do něj dal prostě "vrazit" nákup, moc řeč být nemůže - prostě přišel mi mnohem méně praktický než klasický koš. A co mi vadilo nejvíc byl fakt, že sedačka u sporťáku nejde polohovat do lehu - ten "zakláněcí systém" mi příjde pro miminko nevhodný. Jinak jak už jsem psala, jízdní vlastnosti super, plážová úprava fajn, stejně tak vychytané doplňky jako cestovní taška na kočár atd. Nicméně i tenhle kočár má své mouchy a už bych ho znovu asi nekoupila.

knorr nanny

(renata, 11. 11. 2008 15:42)

Můžu se zeptat na zkušenosti, mám vyhlídnutý jeden moc pěkný , bazarový, za 3000, což myslím, je solidní cena, ted ještě jaké má jízdní vlastnosti:)
Taky mám tochu strach , aby nebyl úplně malinky, tady v obchodě jsem ho v reálu nikde neviděla, tak jdu na radu k vám.

bugaboo-absolutní jednička

(já.., 11. 11. 2008 15:38)

Aho mamky, tak jsem skoukla vaše názory a o jeden se chci taky podelit. Pro me na plné čáře vyhrává kočárek bugaboo. Je u nas znamý asi až tak poslední rok a půl a podle mé skušenosti nad lepší není. Vždy jsem si koupila kočárek a za čas zjistila, ze mi v tom či onom nevyhovuje. Je buť moc těžký či velký, nebo se sním nedá jet do různých terénů, a tak jsem ho vždy prodala a koupila jiný, nebot děťátko rostlo a melo různé potřeby. Ten, který byl super jako hluboký, už mě ale nevyhovola jako sporťak a tak dále atd...až jsem objevila tento úžasný kousek. Je u něj sice vyšší pořizovací cena/nový stojí cca 19000), ale stojí to za to. Už jiný totiž nikdy nekoupíte. Je naprosto dokonalý ve všem. Skladný, lehky a přesto pro miminko prostorný a zdolá jakýkoliv terén. Barvu si múžete vybrat, jaká se vám libí a kdýž vás za čas omrzí, nebo se prostě používánim zničí(i když u tohoto kočárku je to snad nemožné), koupíte nový a nemusíte hned vymeňovat celý kočárek. Je prostě úúúúžasný. Ale samozřejmně,proti gustu:o). Kdyby jste chteli můžete ho shlédnout na www.bugaboo.com, kde najdete i video o jeho schopnostech a funkcích. Tak mamky, hodně zdaru a správnou volbu při výběru.

Hoco Scooter

(Renata, 11. 11. 2008 10:15)

Milé maminky, ráda bych se s vámi podělila o negativní zkušenost s kočárkem - sporťákem Hoco Scooter. Po necelém roce užívání má kočárek vybledlé barvy, a to se chlubí certifikáterm Outdoor X-treme! Reklamaci nám neuznali, prý je to běžné opotřebení. Příště bych si tuto značku kočárku už nekoupila...

Pro Lucku - Firkon Ivone

(Lenka, 11. 11. 2008 0:23)

Ahoj, taky jsem se ptala:) a v popisu kočárku je i napsáno, že u modelu ivone je matrace oboustranná fleece-bavlna, takže si zvlášť bavlněnou matraci s mantinelem pořizovat nebudu. Váhám spíš jestli nepřikoupit vložnou tašku, sice ji člověk využije asi tak možná první 3 měsíce, ale v mém případě, kdy bydlíme ve 2. patře a nemáme výtah, by se asi hodila, ještě nejsem rozhodnutá. Kočárek zatím nemám, vybrala jsem si jinou barevnou kombinace, která ale byla už vyprodaná, takže čekám zda bude v novém zboží a moc se na kočárek těším. Věřím, že budeme s výběrem spokojeny, co myslíš?:), tak jako Helena, která psala o své dobré zkušenosti s kočárkem a o Batolátku 1.11., tímto zdravím. L

Pro Martinu Leviroo

(Marky, 10. 11. 2008 20:42)

Ahoj Marti.Tento kočárek se mi také moc líbí,ale bohužel jsem o něm také víc informací nenašla.Mohla bys mi prosímtě napsat adresu toho českého e-shopu kde ho prodávají?Díky moc.


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115

následující »