Jdi na obsah Jdi na menu
Reklama:
 


Jak vybrat kočárek

27. 12. 2006

Jak vybrat správný kočárek, čeho si všímat?

Nabídka kočárku je obrovská a my jsme u prvního miminka tápali a hledali, nevěděli jsme přesně na co se dívat, proto se tady pokusím shrnout naše zkušenosti, čím se řídit.

  1. Je rozdíl v tom, zda sháníte kočárek do velkého města nebo na vesnici. Maminky ve městě určitě ocení lehčí, skladné kočárky, se kterými se snáze dostanou do MHD nebo je rychle složí do kufru auta. A naopak - je nesmyslné kupovat odlehčený kočár za 30 tisíc, pokud 90% času bude miminko "zaparkované" pod oknem na zahradě.
  2. Trojkolka versus čtyřkolka – když pominu vzhled, na který má každý jiný názor, je důležité si uvědomit, že zatímco rozdíl mezi drahým a levným čtyřkolákem je většinou jen ve váze a případném ”vrzání”, mezi drahou a levnou tříkolkou může být - kromě již zmíněného - obrovský rozdíl i ve stabilitě! Myslete na bezpečí svého miminka a pokud zvažujete nákup některé levnější tříkolky, otestujte si v obchodě dobře její stabilitu! Zatímco dražší tříkolky mají zadní kola lehce skosená (jako mají třeba i vozíčky pro handicapované sportovce) levné varianty tento ”detail” většinou nenabízí a rozdíl ve stabilitě takovýchto kočárků je obrovský.
  3. Trojkombinace versus sólo hluboký kočár a posléze sporťák – záleží na volbě každého. Někdo dá přednost na prvního půl roku klasickému hlubokému kočárku, (který se dá za dobré ceny koupit v bazárcích) a později koupí nový sporťák.......jiný volí rovnou jeden kočár, který už od začátku nabízí všechny možnosti
  4. Cena – tady platí každý podle svých možností. Jen radím dobře počítat, protože někdy mohou lacinější kočárky přijít ve finále dráž. Pokud můžete, tak si za kvalitu raději připlaťte. Tím nechci říci, že nejdražší je ten nejlepší - kdepak - to ne, ale než půjdete nakupovat dobře zvažujte, co všechno od kočárku očekáváte, co nutně potřebujete a co naopak s klidem oželíte.


 

Čeho si všímat dále

Kola – obecně platí, že čím větší tím lepší. Určitě raději nafukovací než takové ty ”golfáčové”. V terénu nebo ve sněhu jsou malá kola strašně neobratná.
Rozměry korby – dítě tráví v hluboké korbě cca 6-7 měsíců. Pediatři doporučují, aby nepřecházelo na sporťák dokud samo nesedí. Musíte zvážit, zda vaše mimiko bude mít půl roku v létě čí v zimě (kdy je potřeba fusak), obecně se ale dá říci, že délka korbičky +/- 80cm je postačující.
Výška hluboké korbičky nad zemí – pokud jste vyšší, budete trávit polovinu procházky shrbení – z počátku je člověk věčně skloněný nad miminkem, tak myslete na svá záda.
Výškově nastavitelná rukojeť – tak aby vyhovovala oběma rodičům.
Vybírejte si spojenou rukojeť – ne takové ty dvě ručky jako mívají golfáče – kočárek je snáze ovladatelný.
Váha kočárku + jeho skladnost a případná ”snášenlivost” s kufrem vašeho auta
Rozpětí kol – pokud budete jezdit výtahem, dobře si vše přeměřte, stejně tak i případné dveře u pediatra či jiné překážky, které by vám v budoucnu mohly znesnadnit pohyb.
Dobře si zkontrolujte, aby dno korby bylo hladké, rovné – může se to zdát jako bláznivý nápad, ale my jsme při našem lítání po obchodech s hrůzou zjistili, že jsou na trhu i kočárky, které mají místo pevného dna jen jakousi kovovou mříž přes kterou je tenoučká vrstva molitanu – chudák miminko jako by leželo na roštu!
Také si pořádně překontrolujte brzdy! - bez legrace, ne u každého kočárku máte jistotu, že opravdu drží.
Sporťák – po nebo proti směru jízdy – věčné dilema – ty z vás, kteří váhají nad určitým typem kočárku právě proto, že nenabízí sportovní sedačku čelem k rodičům mohu ujistit, že zhruba od 8-i měsíců bude dítě zajímat vše kolem něj (mimo vás :-) a bude stejně chtít sedět ve směru jízdy a mít rozhled – a vy si zvyknete určitě pomaleji, ale brzy jeho nálady i lumpárny poznáte úplně stejně i "pozpátku":-) Takže pro mimčo je směr od vás v pohodě, ale sami zvažte, jakému pohledu dáte přednost vy.
Sportovní sedačka – její záda by měla jít vždy polohovat do lehu – ať už plynule nebo v několika polohách. Raději se vyhněte kočárkům které nabízejí ”sedící” sedačky – takové, co se sklápí celé, jako židlička. Uvědomte si, že vaše miminko přejde na sporťák okolo sedmi měsíců a jeho páteř rozhodně nebude připravená na spaní v sedě! Snad pro starší děti, které už v kočárku nespí a nebo pokud mimi usne během nákupu – a pak hurá rychle domů, rozhodně tento typ sedačky ale není vhodný na to, abyste s ním vyráželi na delší ”spací” procházky. Taky nespíte rádi na židli – nenuťte k tomu vaše miminko.
Polohování nožiček – s výhodou
Materiály – vyhněte se bavlně jako vnějšímu potahu. Navzdory ujištěním prodavačů, že je to přírodní materiál speciálně ošetřený, můžete si být si být jistí, že za dva tři měsíce (obzvláště pokud budete mít letní mimi) bavlněná látka vyšisuje a kočárek bude vypadat jako po 3. dítěti. S výhodou vybírejte materiály, které jsou snadno ošetřitelné – omyvatelné, případně se dá celý potah z kočárku stáhnout a přeprat – až vaše miminko vylije v kočárku svůj první hrníček šťávy, určitě si vzpomenete.......
Slunečník versus překlápěcí rukojeť kočárku – záleží na vás. Někdo bude bránit do krve přehazovací rukojeť, jiný vám řekne, že stejně bravurně zvládne bleskově nastavit slunečník, když zahne proti sluníčku – záleží na každém co si zvolí. Určitě jsou obě varianty vyhovující. Překlápěcí rukojeť je fajn v případě, když hodně fouká.
Pětibodové pásy - jednoznačně obrovská výhoda - obzvláště pokud je dítko živější
Košík pod kočárkem - zvažte zda budete potřebovat, aby sloužil na transport větších nákupů, zkontrolujte si také zda je snadno dostupný
Údržba kočárku - informujte se u prodavače, které části potahu jsou odnimatelné a jakou údržbu daný materiál vyžaduje. Obecně platí - čím více lze kočárek "vystriptýzovat", tím lépe. Přeci jen za ty dva roky co ho budete používat se nastřádají různé nehody.


 

Vychytávky, které mít nemusíte, ale které jsou super, když je máte:

Otočná kola usnadňující zatáčení kočárku - odpadá nadzvedávání na každém rohu
Ruční brzda na rukojeti kočárku - ocení hlavně ti, kteří budou častěji zdolávat kopce – odpadají takové ty situace, kdy kočár za sebou vláčí maminku, která brzdí podrážkama co to dá.
Plynulé polohování dna v korbičce - skvělé např. když je miminko nachlazené – můžete ho lehunce naklopit a lépe se mu dýchá.
Podvozek na který se dá nacvaknout autosedačka - oceníte např. při nákupech
Odvětrávání korbičky – prima proti ”zapaření” miminka nejen v letních měsících
Slídové okénko ve střeše kočárku – na ”hlídání” :-)
Pumpička na kola – neurazí a při malém defektu může pomoci dojet. I když přiznám, že když jsme my píchli kolo, byla to pořádná díra, takže na dojetí bychom museli mít kompresor :-)


 

Hurá do obchodu!

I když se rozhodnete kupovat kočárek přes internet - často to výjde cenově lépe, určitě si napřed zajděte do obchodu. Nejlépe je udělat si s partnerem doma seznam věcí, které od kočárku očekáváte a pak vyrazit na "výlet" do obchodu. Udělejte si na to čas, určitě běžte oba - a nejlépe aby se vám to časově hodilo, žádná honička - no prostě "výlet". Jo a nezapomeňte se vyzbrojit vlastním centimetrem. Často se stává, že prodavači loví rozměry kočárku z různých brožur a stejně vám ve finále nejsou schopni říci, zda je to vnitřní či vnější rozměr korbičky. Pohrajte si tam. Vyberte si pár kočárků, které vás něčím zaujaly a pak si je otestujte. Udělejte si závody ve skládání, polohování, slalomovou dráhu, no prostě vyblbněte se - jen tak zjistíte, který kočárek vám opravdu vyhovuje. Nezapomeňte, že jej budete používat minimálně další dva roky a bylo by škoda dát spoustu peněz a po měsíci zjistit, že vás ten kočárek dohání k šílenství. (což se bohužel děje spoustě lidí). Projděte si všechny body na vašem seznamu a podle toho, jak který kočárek uspěl, vyberte si svého favorita. Jo a nenechte se nutit prodavačem do okamžitého nákupu. To, že jste 2 hodiny "trénovali" na prodejně vás ještě nezavazuje k nákupu! Taky si nechejte radit jen v "rozumné" míře. Bohužel často platí, že prodavač chválí jen to, co má na obchodě (logicky) takže se vám klidně může stát, že ve vedlejším obchodě vám ten do nebe vychvalovaný kočárek naopak pomluví do posledního šroubku. Prostě nechte se informovat a pak se řiďte vlastním rozumem. Hodně štěstí při nákupech!


A ještě jedna malinká rada na závěr - věřím, že budete mít štěstí a váš kočárek bude bezporuchový (jako ten náš) - ale stejně pro příklad reklamace, zeptejte s v tom daném obchodě již při koupi, jaké nabízejí podmínky. Některé obchody - předpokládám, že pouze kamenné - vám totiž zaručí, že po dobu reklamace budete mít k dispozici jejich "erární" kočárek. Může se to zdát jako zanedbatelná maličkost - ale když na reklamaci dojde, je v tom rozdíl obrovský. Reklamace může trvat až 30 dnů a jen si představte být 30 dnů imobilní bez kočárku s malým nechodícím mimčem.......pokud není k ruce nikdo, kdo by vám kočárek půjčil, museli byste nejspíše investovat do nějakého bazárkového a ten pak zase prodávat - no prostě opět výdaje a trable navíc - proto se raději ptejte předem. To byl jeden z důvodů, proč jsme se rozhodli pro nákup v kamenném obchodě.

Prosba
V komentářích se množí dotazy na jednotlivé typy kočárků, proto mám na vás prosbu - Až budete mít kočárek koupený a otestovaný v praxi, vraťte se prosím na tyto stránky a podělte se se svými zkušenosti a postřehy (kladnými i zápornými) ohledně konkrétních značek kočárků. Za všechny budoucí rodiče, kteří hledají dobré rady, vám moc děkuji. -

Pokud přidáváte svoje zkušenosti s konkrétním typem kočárku, uveďte prosím do nadpisu jeho název - usnadníte tak ostatním rodičům orientaci. Děkuji.

No a protože komentářů již notně přibylo, doporučuji si usnadnit práci, a pokud hledáte recenze na konkrétní značku, používat při hledání ctrl+F.

 

Komentáře

Přehled komentářů

zacházení s brzdou u Jané slalom pro

(Lenka, 26. 4. 2008 17:17)

Stačí hlídat, aby vám zaskočila správně do těch zoubků na kolečkách (na obou
stranách) a nepřetlačovala jste to silou.
A při odbržďování si zasuňte špičku až tak, abyste byla opřena podrážkou o
konstrukci a jen pootočením nohy nahoru to odbrzdíte. Půjde to tak snadněji
a navíc si neponičíte brzdu.

Tak zní rada majitele Špuntíka (www.spuntik.cz)

Firkon

(Markéta, 26. 4. 2008 12:57)

Ahoj Ivčo.Pošlu ti teda fotky na e-mail,ale vypadal by trochu jinak kdybych ho fotila venku.Mám ho vyfocenej doma.Já mám termín porodu 3 července,ale myslím,že to bude tak v polovině června zhruba,nebo koncem :-)Náš malej se narodil o 14 dní dřív,tak si myslím,že to bude tak i u malé.Takže ho zajedu dřív.Samozřejmě je něco jiného,když si s kočárkem zkoušíš jezdit na prázdno,a něco jiného,když už tam potom vozíš mimčo.Je to rozdíl.Měj se.Ahoj.

Pro Markétu-Firkon

(Iva, 26. 4. 2008 9:33)

Ahoj Markét,za fotky budu moc ráda,jsi hodná:-)
Já mám termín až koncem července,ale tak za měsíc bych kočárek už objednala.Jestli ho zajedeš dříve tak můžeš ještě napsat jak jsi spokojená.Děkuju,ahoj Iva
tweety1812@seznam.cz

Kočárek zn.Firkon

(Markéta, 26. 4. 2008 6:30)

Ahoj Ivo.Us portáku se to dá položit až do lehu.Já mám doma černo-zelenou barvu.Chtěli jsme černo-oranžovou,nebo zeleno-béžovou,ale tam kde jsme si ji chtěli objednat mě prodavačka řekla,že mě nemusí přijít přesně ty barvy jaké chceme,tak jsem si raději vzala černo-zelenou.Jestli chceš,tak mi napiš e-mail,a pošlu ti fotky kočárku.Mám ho vyfocenou i tu sportovní verzi pro i proti směru jízdy.Měj se.Ahoj Markéta.

brzda Slalom

(Patt, 25. 4. 2008 17:26)

Taky jsme s ní měli trable (mám pocit, že je to nějvětší nešvar Slalomů) Kočárek jsme reklamovali v Handy a nebyl problém. Na počkání nám ji opravili. Nýtky vyměnili za šroubky. Sice se nám pak ještě párkrát stalo, že se uvolnila (není moc divu, protože jsme jezdívali hodně drncavým terénem ;-), ale stačilo doma dotáhnout trošku šroubky a byla zase v pohodě. Kamarádka si to opravila "podomácku" tak, že brzdu přitáhla krejčovskou gumou nahoru k té tyčce za ní a říkala, že od té doby má od brzy absolutní klid. Takže to je typ pro ty, co to mají do servisu daleko a nevadí jim krejčovská úprava :-)

jaký sporťák ?

(Eva, 25. 4. 2008 14:50)

Můžete mi někdo prosím poradit, sháním lehký (!) sporťák, polohování zad i nohou, s nánožníkem, pokud možno aby zvládl i horší cesty (např.lesní), víte o nějakém? Díky moc

Jané Slalom- pro Simonu

(Dáša, 25. 4. 2008 13:38)

Prosím můžeš mi napsat, jak si dopadla s reklamací brzdy(jestli ti ji uznali).Kočár mám koupený ve vzdáleném městě tak abych tam nejela zbytečně. Díky, Dáša :-)

jané slalom

(katka, 25. 4. 2008 13:28)

S kočárkem už jezdíme 10měsíců a brzda se ani nehla-určitě tam je jen povolený nýtek.Jinak máš pravdu-je super-neměnila bych!

Pro Markétu-Firkon

(Iva, 25. 4. 2008 8:58)

Ještě jsem se chtěla zeptat jestli jdou záda u sporťáku až do lehu.Děkuju,Iva :-)

Pro Markétu-Firkon

(Iva, 25. 4. 2008 8:56)

Ahoj Markéto,můžu se zeptat jakou máte barvu?Jdu ho objednávat asi za měsíc a zatím jsem rozhodnutá pro ten černo-bílý(bez kytiček a koleček) ale neviděla jsem ho naživo a zdá se mi že je spíš béžovo černý a na některých obrázcích skoro do světle hněda.

Jane Slalom

(Simona, 24. 4. 2008 22:33)

Ahoj,před 14 dny jsem si koupila Jane slalom a brzda po týdnu začala padat a dře čím dál víc.Dost mě to naštvalo,tak hned zítra ho jdu reklamovat.Jinak se mi s ním jezdí báječně!

Kočárek Firkon F3

(Markéta, 24. 4. 2008 20:15)

Ahoj,tak dnes jsem si přivezla domů kočárek.Jezdí se mi s ním moc dobře.Jen to nemám vyzkoušený s mimčem zatím.Budeme si muset počkat ještě do června.:-)Firkon tříkolku DOPORUČUJI!!!Ahoj.

Jané Slalom

(Daša, 23. 4. 2008 21:46)

Ahoj, chci se zeptat jestli jste někdo neměli problém u kočárku Jané s brzdičkou - stále padá dolu a dře, tak prosím o radu. Díky Daša

Pro Petru-Coneco Flash

(Alenass, 23. 4. 2008 17:04)

Tento kocarek mam rikam mu Beruska :-D je pekne odpruzeny, ma oooobr veliky kos, super siroky na spani, a to madlo ....:-* budi strasnou pozornost , malo kdo ho ma a kazdy se otaci.Kdyby cokoli pisni do mailu muzu ti poslat fotky a pod . :-) alenass@seznam.cz

Doporučení na kočárek FIRKON

(Tereza, 23. 4. 2008 16:38)

Z vlastní zkušenosti můžu kočárek FIRKON jen doporučit,nebo´t sama jsem maminkou již dvouletého rošťáčka,který není chviličku v klidu a kočárek celé dve roky obstál absolutně bez úhony..Mám typ kočárku FIRKON7 7 a jízdní vlastnosti jsou opavdu dobré-ať už najíždění na obrubníky,tak se nám s kočárkem výborně jezdilo i na procházkách v lese.Hlavně jsem nejvíc ocenila houpání kočárku,protože naše zlatíčko bylo neuvěřitelně plačtivé a kdyby nešlo s kočárkem houpat,byla bych zoufalá.Daší bezva věc je na kočárku opravdu velký prostor na ležení,takže jsme neměli problém dát malýho ještě v 8-mi měsících do kočárku i s fusakem

kombinace kočárku

(Hanka, 23. 4. 2008 14:08)

Přesně tak - buď máme hluboký, nebo sportovní,...kočárek a nebo kombinovaný. Jestli dvou, troj, čtyř,... to už opravdu záleží jen na tom, jaké všechny "vychytávky" kočárek má a co všechno s ním zmůžeš (z hlubokého vyndáš vnitřní tašku a je větší, pak ho přestavíš na sporťák, třeba ještě odendáš korbu,...) Vše se dočteš v popisech kočárku ;o))
Jo, já osobně hlavně doporučuji kombinace kde vyměníš celou korbu kočáru za sportovní variantu a ne kočár typu jen vyndat tašku a napolohovat záda a nožičky - většinou v nich není dost místa a jako sporťáky bývají dost nemotorné na ovládání.

Firkon Twist

(Radana, 23. 4. 2008 11:02)

Děkuji Sofie za informaci, určitě se tam zajdu podívat a pak zkusím ještě to Polsko, určitě tam výjde levněji, když jsou výrobci. Moc děkuju.

Míře

(Mirka, 23. 4. 2008 10:16)

řekla bych že je to v tom, co jde všechno udělat z kočárku, jako třeba z klubokého udělat sporťák, že na to jde autosedačka a tak
SNAD JSEM TO VYSVĚTLILA SPRÁVNĚ

Markétě

(Aneta, 23. 4. 2008 10:14)

tak to nevím kde to paní vzala. Jezdím s ním už rok a nevím že bych s ním měla nějaké problémy s najížděním. Jsem s ním maximálně spokojená, už bych asi žádný jiný kočár nechtěla. Myslím si, že větší problém s najížděním mají kočárky které mají jen jedno přední otočné kolo

Kočárek zn.Firkon

(Markéta, 23. 4. 2008 7:53)

Aneto ještě jsem se na něco chtěla zeptat.Prý je problém,když se s kočárkem najíždí na patník.Psala to ta paní s kterou jsem mluvila o kočárku.Prý má tendenci podjíždět pod rukama.Je to pravda?Jak si sním spokojená ty?Nemáš vůbec žádné problémy?Díky za odpověd.Ahoj Markéta.


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115

následující »