Jdi na obsah Jdi na menu
Reklama:
 


Jak vybrat kočárek

27. 12. 2006

Jak vybrat správný kočárek, čeho si všímat?

Nabídka kočárku je obrovská a my jsme u prvního miminka tápali a hledali, nevěděli jsme přesně na co se dívat, proto se tady pokusím shrnout naše zkušenosti, čím se řídit.

  1. Je rozdíl v tom, zda sháníte kočárek do velkého města nebo na vesnici. Maminky ve městě určitě ocení lehčí, skladné kočárky, se kterými se snáze dostanou do MHD nebo je rychle složí do kufru auta. A naopak - je nesmyslné kupovat odlehčený kočár za 30 tisíc, pokud 90% času bude miminko "zaparkované" pod oknem na zahradě.
  2. Trojkolka versus čtyřkolka – když pominu vzhled, na který má každý jiný názor, je důležité si uvědomit, že zatímco rozdíl mezi drahým a levným čtyřkolákem je většinou jen ve váze a případném ”vrzání”, mezi drahou a levnou tříkolkou může být - kromě již zmíněného - obrovský rozdíl i ve stabilitě! Myslete na bezpečí svého miminka a pokud zvažujete nákup některé levnější tříkolky, otestujte si v obchodě dobře její stabilitu! Zatímco dražší tříkolky mají zadní kola lehce skosená (jako mají třeba i vozíčky pro handicapované sportovce) levné varianty tento ”detail” většinou nenabízí a rozdíl ve stabilitě takovýchto kočárků je obrovský.
  3. Trojkombinace versus sólo hluboký kočár a posléze sporťák – záleží na volbě každého. Někdo dá přednost na prvního půl roku klasickému hlubokému kočárku, (který se dá za dobré ceny koupit v bazárcích) a později koupí nový sporťák.......jiný volí rovnou jeden kočár, který už od začátku nabízí všechny možnosti
  4. Cena – tady platí každý podle svých možností. Jen radím dobře počítat, protože někdy mohou lacinější kočárky přijít ve finále dráž. Pokud můžete, tak si za kvalitu raději připlaťte. Tím nechci říci, že nejdražší je ten nejlepší - kdepak - to ne, ale než půjdete nakupovat dobře zvažujte, co všechno od kočárku očekáváte, co nutně potřebujete a co naopak s klidem oželíte.


 

Čeho si všímat dále

Kola – obecně platí, že čím větší tím lepší. Určitě raději nafukovací než takové ty ”golfáčové”. V terénu nebo ve sněhu jsou malá kola strašně neobratná.
Rozměry korby – dítě tráví v hluboké korbě cca 6-7 měsíců. Pediatři doporučují, aby nepřecházelo na sporťák dokud samo nesedí. Musíte zvážit, zda vaše mimiko bude mít půl roku v létě čí v zimě (kdy je potřeba fusak), obecně se ale dá říci, že délka korbičky +/- 80cm je postačující.
Výška hluboké korbičky nad zemí – pokud jste vyšší, budete trávit polovinu procházky shrbení – z počátku je člověk věčně skloněný nad miminkem, tak myslete na svá záda.
Výškově nastavitelná rukojeť – tak aby vyhovovala oběma rodičům.
Vybírejte si spojenou rukojeť – ne takové ty dvě ručky jako mívají golfáče – kočárek je snáze ovladatelný.
Váha kočárku + jeho skladnost a případná ”snášenlivost” s kufrem vašeho auta
Rozpětí kol – pokud budete jezdit výtahem, dobře si vše přeměřte, stejně tak i případné dveře u pediatra či jiné překážky, které by vám v budoucnu mohly znesnadnit pohyb.
Dobře si zkontrolujte, aby dno korby bylo hladké, rovné – může se to zdát jako bláznivý nápad, ale my jsme při našem lítání po obchodech s hrůzou zjistili, že jsou na trhu i kočárky, které mají místo pevného dna jen jakousi kovovou mříž přes kterou je tenoučká vrstva molitanu – chudák miminko jako by leželo na roštu!
Také si pořádně překontrolujte brzdy! - bez legrace, ne u každého kočárku máte jistotu, že opravdu drží.
Sporťák – po nebo proti směru jízdy – věčné dilema – ty z vás, kteří váhají nad určitým typem kočárku právě proto, že nenabízí sportovní sedačku čelem k rodičům mohu ujistit, že zhruba od 8-i měsíců bude dítě zajímat vše kolem něj (mimo vás :-) a bude stejně chtít sedět ve směru jízdy a mít rozhled – a vy si zvyknete určitě pomaleji, ale brzy jeho nálady i lumpárny poznáte úplně stejně i "pozpátku":-) Takže pro mimčo je směr od vás v pohodě, ale sami zvažte, jakému pohledu dáte přednost vy.
Sportovní sedačka – její záda by měla jít vždy polohovat do lehu – ať už plynule nebo v několika polohách. Raději se vyhněte kočárkům které nabízejí ”sedící” sedačky – takové, co se sklápí celé, jako židlička. Uvědomte si, že vaše miminko přejde na sporťák okolo sedmi měsíců a jeho páteř rozhodně nebude připravená na spaní v sedě! Snad pro starší děti, které už v kočárku nespí a nebo pokud mimi usne během nákupu – a pak hurá rychle domů, rozhodně tento typ sedačky ale není vhodný na to, abyste s ním vyráželi na delší ”spací” procházky. Taky nespíte rádi na židli – nenuťte k tomu vaše miminko.
Polohování nožiček – s výhodou
Materiály – vyhněte se bavlně jako vnějšímu potahu. Navzdory ujištěním prodavačů, že je to přírodní materiál speciálně ošetřený, můžete si být si být jistí, že za dva tři měsíce (obzvláště pokud budete mít letní mimi) bavlněná látka vyšisuje a kočárek bude vypadat jako po 3. dítěti. S výhodou vybírejte materiály, které jsou snadno ošetřitelné – omyvatelné, případně se dá celý potah z kočárku stáhnout a přeprat – až vaše miminko vylije v kočárku svůj první hrníček šťávy, určitě si vzpomenete.......
Slunečník versus překlápěcí rukojeť kočárku – záleží na vás. Někdo bude bránit do krve přehazovací rukojeť, jiný vám řekne, že stejně bravurně zvládne bleskově nastavit slunečník, když zahne proti sluníčku – záleží na každém co si zvolí. Určitě jsou obě varianty vyhovující. Překlápěcí rukojeť je fajn v případě, když hodně fouká.
Pětibodové pásy - jednoznačně obrovská výhoda - obzvláště pokud je dítko živější
Košík pod kočárkem - zvažte zda budete potřebovat, aby sloužil na transport větších nákupů, zkontrolujte si také zda je snadno dostupný
Údržba kočárku - informujte se u prodavače, které části potahu jsou odnimatelné a jakou údržbu daný materiál vyžaduje. Obecně platí - čím více lze kočárek "vystriptýzovat", tím lépe. Přeci jen za ty dva roky co ho budete používat se nastřádají různé nehody.


 

Vychytávky, které mít nemusíte, ale které jsou super, když je máte:

Otočná kola usnadňující zatáčení kočárku - odpadá nadzvedávání na každém rohu
Ruční brzda na rukojeti kočárku - ocení hlavně ti, kteří budou častěji zdolávat kopce – odpadají takové ty situace, kdy kočár za sebou vláčí maminku, která brzdí podrážkama co to dá.
Plynulé polohování dna v korbičce - skvělé např. když je miminko nachlazené – můžete ho lehunce naklopit a lépe se mu dýchá.
Podvozek na který se dá nacvaknout autosedačka - oceníte např. při nákupech
Odvětrávání korbičky – prima proti ”zapaření” miminka nejen v letních měsících
Slídové okénko ve střeše kočárku – na ”hlídání” :-)
Pumpička na kola – neurazí a při malém defektu může pomoci dojet. I když přiznám, že když jsme my píchli kolo, byla to pořádná díra, takže na dojetí bychom museli mít kompresor :-)


 

Hurá do obchodu!

I když se rozhodnete kupovat kočárek přes internet - často to výjde cenově lépe, určitě si napřed zajděte do obchodu. Nejlépe je udělat si s partnerem doma seznam věcí, které od kočárku očekáváte a pak vyrazit na "výlet" do obchodu. Udělejte si na to čas, určitě běžte oba - a nejlépe aby se vám to časově hodilo, žádná honička - no prostě "výlet". Jo a nezapomeňte se vyzbrojit vlastním centimetrem. Často se stává, že prodavači loví rozměry kočárku z různých brožur a stejně vám ve finále nejsou schopni říci, zda je to vnitřní či vnější rozměr korbičky. Pohrajte si tam. Vyberte si pár kočárků, které vás něčím zaujaly a pak si je otestujte. Udělejte si závody ve skládání, polohování, slalomovou dráhu, no prostě vyblbněte se - jen tak zjistíte, který kočárek vám opravdu vyhovuje. Nezapomeňte, že jej budete používat minimálně další dva roky a bylo by škoda dát spoustu peněz a po měsíci zjistit, že vás ten kočárek dohání k šílenství. (což se bohužel děje spoustě lidí). Projděte si všechny body na vašem seznamu a podle toho, jak který kočárek uspěl, vyberte si svého favorita. Jo a nenechte se nutit prodavačem do okamžitého nákupu. To, že jste 2 hodiny "trénovali" na prodejně vás ještě nezavazuje k nákupu! Taky si nechejte radit jen v "rozumné" míře. Bohužel často platí, že prodavač chválí jen to, co má na obchodě (logicky) takže se vám klidně může stát, že ve vedlejším obchodě vám ten do nebe vychvalovaný kočárek naopak pomluví do posledního šroubku. Prostě nechte se informovat a pak se řiďte vlastním rozumem. Hodně štěstí při nákupech!


A ještě jedna malinká rada na závěr - věřím, že budete mít štěstí a váš kočárek bude bezporuchový (jako ten náš) - ale stejně pro příklad reklamace, zeptejte s v tom daném obchodě již při koupi, jaké nabízejí podmínky. Některé obchody - předpokládám, že pouze kamenné - vám totiž zaručí, že po dobu reklamace budete mít k dispozici jejich "erární" kočárek. Může se to zdát jako zanedbatelná maličkost - ale když na reklamaci dojde, je v tom rozdíl obrovský. Reklamace může trvat až 30 dnů a jen si představte být 30 dnů imobilní bez kočárku s malým nechodícím mimčem.......pokud není k ruce nikdo, kdo by vám kočárek půjčil, museli byste nejspíše investovat do nějakého bazárkového a ten pak zase prodávat - no prostě opět výdaje a trable navíc - proto se raději ptejte předem. To byl jeden z důvodů, proč jsme se rozhodli pro nákup v kamenném obchodě.

Prosba
V komentářích se množí dotazy na jednotlivé typy kočárků, proto mám na vás prosbu - Až budete mít kočárek koupený a otestovaný v praxi, vraťte se prosím na tyto stránky a podělte se se svými zkušenosti a postřehy (kladnými i zápornými) ohledně konkrétních značek kočárků. Za všechny budoucí rodiče, kteří hledají dobré rady, vám moc děkuji. -

Pokud přidáváte svoje zkušenosti s konkrétním typem kočárku, uveďte prosím do nadpisu jeho název - usnadníte tak ostatním rodičům orientaci. Děkuji.

No a protože komentářů již notně přibylo, doporučuji si usnadnit práci, a pokud hledáte recenze na konkrétní značku, používat při hledání ctrl+F.

 

Komentáře

Přehled komentářů

chipolino rapido nebo chicco multiway

(Světlana, 1. 10. 2008 14:54)

Zdravím, líbí se mi kočárek chipolino rapido a chicco multiway. Máte někdo rapida? Jaký je? Malý má 9měsíců, 10,5 kg. Co myslíte

Baby Point SPRINT

(Pavla, 30. 9. 2008 18:01)

Maminky, jak jste spokojené s tímhle sporťáčkem??

Graco trekko

(Erika, 28. 9. 2008 21:27)

Ahoj holky chci si koupit tento kočárek.Máte někdo zkušenosti?Výhody a nevýhody?Díky

X-lander

(Tereza, 24. 9. 2008 11:05)

Zdravím maminky, chtěla bych se podělit o zkušenosti s tímto kočárkem. Máme X-lander XA trojkombinaci a musím říct, že čtyři kola jsou skvělá, navíc přední otočná. Trojkolku už bych si nekoupila. Auosedačka je do 13kg a tak průměrně veliká pro dítě, ale jinak je dost mohutná, takže jsme měli v některých autech problémy s upevněním, prostě nám nestačil pás. Hl. korba je tradičně malá, ale pořád větší než spousta vložných tašek, navíc má spoustu kapsiček, prostě takový průměr. Sporťák je skvělý jak na zimu, protože je takový uzavřený, tak na léto, protože se mu dá odepnout zadní část boudy. Má příjemně tvarovaný záda, naše holčička si v něm vždycky hovila, ale nejde dát do úplnýho lehu. Navíc není nijak velký. My máme doma drobečka, takže nám to nevadí, ale větší macíčci by mohli časem problém, ale pořád je o dost větší než Quinny Buzz. Jediný větší negativum je madlo, je dané dost nahoře, takže když děti začínají sedět tak rozhodně není oporou, spíše naopak, naštěstí se dá dát celé pryč. A taky se nadá nastavit proti směru jízdy, prostě dítko kouká jen dopředu. Ke sporťáku dostanete nánožník a opět má spoustu kapes na nejnutnější věci. A ještě bacha na výtahy, my se tam vejdeme akorát, ale kolečka se dají snadno sundat. Celkový dojem, tak za dvě, protože konstrukce kočárku je báječná a jede skoro sám. Mějte hezký den

Nurse

(Hanka Daně, 22. 9. 2008 20:37)

Jsem ráda, že jsi spokojená. Já byla jedna z prvních, kdo Nurse koupili (mám Look) a jsem s ním maximálně spokojená!

Casualplay

(Hanka, 22. 9. 2008 20:35)

Mám sice jiný kočárek, ale také šestikolku. Zima s ním je naprosto v pohodě, ale kdybych volila mezi S4 a S6, rozhodně bych šla do S4. Měla jsem mockrát možnost si ho povozit a neváhala bych. Navíc projede i terén, zatímco u S6 je to o strach, že nevydrží kola.

Dor Jan

(Hanka, 22. 9. 2008 20:32)

Od Dor Jan, bych si kočárek už nikdy nekoupila, mám Cross country a spokojená jsem s ním tedy rozhodně nebyla - už jsem tady o tom psala hodně :-(

DorJan

(Vláďa, 22. 9. 2008 13:58)

Ahoj.Já si obědnala kočárek DorJan cross country 2008.V mém okolí je jich spoustu.Nikdo si zatím nestěžoval a všichni mi ho doporučili.Tak snad jsem koupila dobře.Jaký máte názor vy ????

Roan

(Světlana, 21. 9. 2008 14:37)

Máme Roan Marita, asi 6 měsíců jsme používali hlubokou korbičku, je super je hodně prostorná, a ted asi 3 měsíce sport. korbu - ta je taky hodně prostorná. Malý se narodil v prosinci, měl přes 4 kila, krásně se vlezl s fusakem, dekou. Co se týče údržby, tak jsme zatím jen párkrát dofoukali kola a asi 3x promazali. V hluboké korbičce je ve vnitř světlá látka která jde vyprat. Na boudičce se to zevnitř u kloubu špiní :-( . Máme kombinaci barev tmavě šedá a světle modrá. Ta světle modrá nám trochu na boudičce a na tašce vybledla. Bouda se používá i na sport. verzi. Jezdí se s ním dobře, krásně houpe.

Roan

(Lenka, 21. 9. 2008 10:59)

Díky za odpověď. K těm negativám... Mluvili něco o špatné manipulaci vzhledem k velikosti kočárku. Potom, co se týče designu... u nejvíce namáhaných částí, jako jsou madla kočárku, je světlý povrch látky a tudíž se často špiní....
Nevím, osobně jediné, v čem bych se shodla jsou ty madla. Jinak se mě třeba konstrukce zdá natolik odlehčená, že nechápu, jaká špatná manipulace by s ním měla být. Tak uvidím. Už ho mám objednaný. Mě se naopak líbí, jak je prostorný. I hluboký i sportovní verze.
Každopádně díky a přeji šťastné kilometry.

Roan

(Mimi, 20. 9. 2008 22:16)

Ahojky,
Roan Kortina máme doma už 5měsíců a nemůžem si stěžovat. Krásně houpe, zvládáme i horší terén... Akorát,že klouby kola jsou oplastovaná, takže nám občas vrže, takže musíme promazávat. Ale jak jsem si všimla, je to dnes problém většiny kočárků.
Sporťák jsme zatím jen zkusili nasadit a vypadá taky dobře a nevím, jaká negativa u něho máš na mysli...

Roan

(Lenka, 19. 9. 2008 16:00)

Dobrý den,
nemáte,prosím, někdo zkušenost s kočárkem ROAN -Cortina?
Hluboký se mi velice líbí. Bohužel jsem slyšela negativa na sportovní verzi. Takže?..
Děkuji

Firkon

(Zdenka, 19. 9. 2008 11:49)

Kočárky Firkon se dají pořídit ve velmi slušném obchodě i v ČR se zárukou! www.batolatko.cz
Kočárek Firkon F7 má kamarádka, je parádní jako hluboký,korbička je opravdu prostorná. Jako sporťák bych ho ale nechtěla. Přijde mi nemotorný a těžký...
Tak lovu zdar!

X-lander nebo Cam Cortina X3?

(Zdenka, 19. 9. 2008 11:43)

Ahoj maminky!
Zjistila jsem co je na trhu, vybrala si kolečka, konstrukci a teď jen zvolit výrobce...
Na výběr je X-Lander XT nebo Cam Cortina X3. První je asi o 3-4 tisíce levnější(připočítávám rovnou cenu za nafukovací kolečka), Cortina je zase skladnější... Zásadní rozdíl ale nevidím... Velmi podobná váha, konstrukce a náš dojem z obchodu.
Poradíte? Díky moc za zkušenosti!

Mikrus Alu Sprint

(Petra K., 18. 9. 2008 16:14)

Ahoj. Prodáváme náš kočár Mikrus Alu sprint v zeleno-šedé kombinaci.Kočár je kupovaný v prodejně Dara baby ve Valašském Meziříčí a má ještě rok záruku.Více info na:http://www.mimibazar.cz/foto.php?id=16425564&tab=0
nebo na e-mailu: Kpetra@t-email.cz

Pro Marcelu

(Dana, 16. 9. 2008 16:38)

Ahoj kočárek casualplay s4 ma švagrová,malej se jí narodil loni na začátku srpna a na vanoce mu už byla korbička těsná,v lednu ho vyměnila za sporťák,ale ani v něm na šířku neni moc místa když musíš počítat pytlem,záleží kdy miminko čekáš.Já budu rodit v květnu a mám vybranej nurse dakar,prostorná korbička a i sporťák je na šířku i dýlku dost velkej.Casual je nádhernej dyzajnově a prakticky už moc ne fakt záleží v jakým ročním obdoní budeš používat hlubokej a sportovní.

Pro Elenu

(Katka, 15. 9. 2008 16:53)

Elen, právě na níže zmiňovaném MMB je v diskuzi přímo diskuze na téma autosedačky a tam většina maminek (ale radí tam i pán, který tomu opravdu rozumí) doporučuje koupit autosedačku 9 - 18 kg. Také jsem si tam nechala poradit a budu kupovat malé značku Römer nebo Maxi Cosi. Tyto dvě nejlépe vyšly i v testech.

autosedačka pro Elenu

(Katka, 15. 9. 2008 14:55)

My pro naši malou jsme řešily stejný problé jakou autosedačku koupit.Nakonec jsme zvolili autosedačku 9-25kg a je skvělá.Dá se polohovat až do pololeže a je měkkce polstrovaná.Je to značka Sporty a koupili jsme jí přes MMB,který mi poradila kamarádka.Je tam výběr ze spousty barev a adresa je www.mimibazar.cz/kocarkydeniska tam je všechny najdete.Přeji šťasný výběr....
Katka

autosedačka

(Elena, 14. 9. 2008 20:40)

Dobrý den, měla bych dotaz, vybíráme autosedačku a nevíme jestli máme jít do 9-18kg a nebo zrovna 9-36kg,a taky jakou značku vybrat, tak prosím o radu. Moc děkuji za odpověď.

kočárek casualplay

(simča, 14. 9. 2008 17:35)

prý je lepší s4. byla jsem v krámě protože si ho kupujeme. jsou tam lepší kola, nevržou... tak mi to vysvětlila prodavačka. Ale zase každé mamce vyhovuje jiná verze.


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115

následující »