Jdi na obsah Jdi na menu
Reklama:
 


Jak vybrat kočárek

27. 12. 2006

Jak vybrat správný kočárek, čeho si všímat?

Nabídka kočárku je obrovská a my jsme u prvního miminka tápali a hledali, nevěděli jsme přesně na co se dívat, proto se tady pokusím shrnout naše zkušenosti, čím se řídit.

  1. Je rozdíl v tom, zda sháníte kočárek do velkého města nebo na vesnici. Maminky ve městě určitě ocení lehčí, skladné kočárky, se kterými se snáze dostanou do MHD nebo je rychle složí do kufru auta. A naopak - je nesmyslné kupovat odlehčený kočár za 30 tisíc, pokud 90% času bude miminko "zaparkované" pod oknem na zahradě.
  2. Trojkolka versus čtyřkolka – když pominu vzhled, na který má každý jiný názor, je důležité si uvědomit, že zatímco rozdíl mezi drahým a levným čtyřkolákem je většinou jen ve váze a případném ”vrzání”, mezi drahou a levnou tříkolkou může být - kromě již zmíněného - obrovský rozdíl i ve stabilitě! Myslete na bezpečí svého miminka a pokud zvažujete nákup některé levnější tříkolky, otestujte si v obchodě dobře její stabilitu! Zatímco dražší tříkolky mají zadní kola lehce skosená (jako mají třeba i vozíčky pro handicapované sportovce) levné varianty tento ”detail” většinou nenabízí a rozdíl ve stabilitě takovýchto kočárků je obrovský.
  3. Trojkombinace versus sólo hluboký kočár a posléze sporťák – záleží na volbě každého. Někdo dá přednost na prvního půl roku klasickému hlubokému kočárku, (který se dá za dobré ceny koupit v bazárcích) a později koupí nový sporťák.......jiný volí rovnou jeden kočár, který už od začátku nabízí všechny možnosti
  4. Cena – tady platí každý podle svých možností. Jen radím dobře počítat, protože někdy mohou lacinější kočárky přijít ve finále dráž. Pokud můžete, tak si za kvalitu raději připlaťte. Tím nechci říci, že nejdražší je ten nejlepší - kdepak - to ne, ale než půjdete nakupovat dobře zvažujte, co všechno od kočárku očekáváte, co nutně potřebujete a co naopak s klidem oželíte.


 

Čeho si všímat dále

Kola – obecně platí, že čím větší tím lepší. Určitě raději nafukovací než takové ty ”golfáčové”. V terénu nebo ve sněhu jsou malá kola strašně neobratná.
Rozměry korby – dítě tráví v hluboké korbě cca 6-7 měsíců. Pediatři doporučují, aby nepřecházelo na sporťák dokud samo nesedí. Musíte zvážit, zda vaše mimiko bude mít půl roku v létě čí v zimě (kdy je potřeba fusak), obecně se ale dá říci, že délka korbičky +/- 80cm je postačující.
Výška hluboké korbičky nad zemí – pokud jste vyšší, budete trávit polovinu procházky shrbení – z počátku je člověk věčně skloněný nad miminkem, tak myslete na svá záda.
Výškově nastavitelná rukojeť – tak aby vyhovovala oběma rodičům.
Vybírejte si spojenou rukojeť – ne takové ty dvě ručky jako mívají golfáče – kočárek je snáze ovladatelný.
Váha kočárku + jeho skladnost a případná ”snášenlivost” s kufrem vašeho auta
Rozpětí kol – pokud budete jezdit výtahem, dobře si vše přeměřte, stejně tak i případné dveře u pediatra či jiné překážky, které by vám v budoucnu mohly znesnadnit pohyb.
Dobře si zkontrolujte, aby dno korby bylo hladké, rovné – může se to zdát jako bláznivý nápad, ale my jsme při našem lítání po obchodech s hrůzou zjistili, že jsou na trhu i kočárky, které mají místo pevného dna jen jakousi kovovou mříž přes kterou je tenoučká vrstva molitanu – chudák miminko jako by leželo na roštu!
Také si pořádně překontrolujte brzdy! - bez legrace, ne u každého kočárku máte jistotu, že opravdu drží.
Sporťák – po nebo proti směru jízdy – věčné dilema – ty z vás, kteří váhají nad určitým typem kočárku právě proto, že nenabízí sportovní sedačku čelem k rodičům mohu ujistit, že zhruba od 8-i měsíců bude dítě zajímat vše kolem něj (mimo vás :-) a bude stejně chtít sedět ve směru jízdy a mít rozhled – a vy si zvyknete určitě pomaleji, ale brzy jeho nálady i lumpárny poznáte úplně stejně i "pozpátku":-) Takže pro mimčo je směr od vás v pohodě, ale sami zvažte, jakému pohledu dáte přednost vy.
Sportovní sedačka – její záda by měla jít vždy polohovat do lehu – ať už plynule nebo v několika polohách. Raději se vyhněte kočárkům které nabízejí ”sedící” sedačky – takové, co se sklápí celé, jako židlička. Uvědomte si, že vaše miminko přejde na sporťák okolo sedmi měsíců a jeho páteř rozhodně nebude připravená na spaní v sedě! Snad pro starší děti, které už v kočárku nespí a nebo pokud mimi usne během nákupu – a pak hurá rychle domů, rozhodně tento typ sedačky ale není vhodný na to, abyste s ním vyráželi na delší ”spací” procházky. Taky nespíte rádi na židli – nenuťte k tomu vaše miminko.
Polohování nožiček – s výhodou
Materiály – vyhněte se bavlně jako vnějšímu potahu. Navzdory ujištěním prodavačů, že je to přírodní materiál speciálně ošetřený, můžete si být si být jistí, že za dva tři měsíce (obzvláště pokud budete mít letní mimi) bavlněná látka vyšisuje a kočárek bude vypadat jako po 3. dítěti. S výhodou vybírejte materiály, které jsou snadno ošetřitelné – omyvatelné, případně se dá celý potah z kočárku stáhnout a přeprat – až vaše miminko vylije v kočárku svůj první hrníček šťávy, určitě si vzpomenete.......
Slunečník versus překlápěcí rukojeť kočárku – záleží na vás. Někdo bude bránit do krve přehazovací rukojeť, jiný vám řekne, že stejně bravurně zvládne bleskově nastavit slunečník, když zahne proti sluníčku – záleží na každém co si zvolí. Určitě jsou obě varianty vyhovující. Překlápěcí rukojeť je fajn v případě, když hodně fouká.
Pětibodové pásy - jednoznačně obrovská výhoda - obzvláště pokud je dítko živější
Košík pod kočárkem - zvažte zda budete potřebovat, aby sloužil na transport větších nákupů, zkontrolujte si také zda je snadno dostupný
Údržba kočárku - informujte se u prodavače, které části potahu jsou odnimatelné a jakou údržbu daný materiál vyžaduje. Obecně platí - čím více lze kočárek "vystriptýzovat", tím lépe. Přeci jen za ty dva roky co ho budete používat se nastřádají různé nehody.


 

Vychytávky, které mít nemusíte, ale které jsou super, když je máte:

Otočná kola usnadňující zatáčení kočárku - odpadá nadzvedávání na každém rohu
Ruční brzda na rukojeti kočárku - ocení hlavně ti, kteří budou častěji zdolávat kopce – odpadají takové ty situace, kdy kočár za sebou vláčí maminku, která brzdí podrážkama co to dá.
Plynulé polohování dna v korbičce - skvělé např. když je miminko nachlazené – můžete ho lehunce naklopit a lépe se mu dýchá.
Podvozek na který se dá nacvaknout autosedačka - oceníte např. při nákupech
Odvětrávání korbičky – prima proti ”zapaření” miminka nejen v letních měsících
Slídové okénko ve střeše kočárku – na ”hlídání” :-)
Pumpička na kola – neurazí a při malém defektu může pomoci dojet. I když přiznám, že když jsme my píchli kolo, byla to pořádná díra, takže na dojetí bychom museli mít kompresor :-)


 

Hurá do obchodu!

I když se rozhodnete kupovat kočárek přes internet - často to výjde cenově lépe, určitě si napřed zajděte do obchodu. Nejlépe je udělat si s partnerem doma seznam věcí, které od kočárku očekáváte a pak vyrazit na "výlet" do obchodu. Udělejte si na to čas, určitě běžte oba - a nejlépe aby se vám to časově hodilo, žádná honička - no prostě "výlet". Jo a nezapomeňte se vyzbrojit vlastním centimetrem. Často se stává, že prodavači loví rozměry kočárku z různých brožur a stejně vám ve finále nejsou schopni říci, zda je to vnitřní či vnější rozměr korbičky. Pohrajte si tam. Vyberte si pár kočárků, které vás něčím zaujaly a pak si je otestujte. Udělejte si závody ve skládání, polohování, slalomovou dráhu, no prostě vyblbněte se - jen tak zjistíte, který kočárek vám opravdu vyhovuje. Nezapomeňte, že jej budete používat minimálně další dva roky a bylo by škoda dát spoustu peněz a po měsíci zjistit, že vás ten kočárek dohání k šílenství. (což se bohužel děje spoustě lidí). Projděte si všechny body na vašem seznamu a podle toho, jak který kočárek uspěl, vyberte si svého favorita. Jo a nenechte se nutit prodavačem do okamžitého nákupu. To, že jste 2 hodiny "trénovali" na prodejně vás ještě nezavazuje k nákupu! Taky si nechejte radit jen v "rozumné" míře. Bohužel často platí, že prodavač chválí jen to, co má na obchodě (logicky) takže se vám klidně může stát, že ve vedlejším obchodě vám ten do nebe vychvalovaný kočárek naopak pomluví do posledního šroubku. Prostě nechte se informovat a pak se řiďte vlastním rozumem. Hodně štěstí při nákupech!


A ještě jedna malinká rada na závěr - věřím, že budete mít štěstí a váš kočárek bude bezporuchový (jako ten náš) - ale stejně pro příklad reklamace, zeptejte s v tom daném obchodě již při koupi, jaké nabízejí podmínky. Některé obchody - předpokládám, že pouze kamenné - vám totiž zaručí, že po dobu reklamace budete mít k dispozici jejich "erární" kočárek. Může se to zdát jako zanedbatelná maličkost - ale když na reklamaci dojde, je v tom rozdíl obrovský. Reklamace může trvat až 30 dnů a jen si představte být 30 dnů imobilní bez kočárku s malým nechodícím mimčem.......pokud není k ruce nikdo, kdo by vám kočárek půjčil, museli byste nejspíše investovat do nějakého bazárkového a ten pak zase prodávat - no prostě opět výdaje a trable navíc - proto se raději ptejte předem. To byl jeden z důvodů, proč jsme se rozhodli pro nákup v kamenném obchodě.

Prosba
V komentářích se množí dotazy na jednotlivé typy kočárků, proto mám na vás prosbu - Až budete mít kočárek koupený a otestovaný v praxi, vraťte se prosím na tyto stránky a podělte se se svými zkušenosti a postřehy (kladnými i zápornými) ohledně konkrétních značek kočárků. Za všechny budoucí rodiče, kteří hledají dobré rady, vám moc děkuji. -

Pokud přidáváte svoje zkušenosti s konkrétním typem kočárku, uveďte prosím do nadpisu jeho název - usnadníte tak ostatním rodičům orientaci. Děkuji.

No a protože komentářů již notně přibylo, doporučuji si usnadnit práci, a pokud hledáte recenze na konkrétní značku, používat při hledání ctrl+F.

 

Komentáře

Přehled komentářů

pro hanku

(monika n., 11. 4. 2007 17:25)

akorad jsem na vas myslela a chtela navrhnout prave kocarky JANE tady u nas se moc neprodavaji, tak si pro ne jezdi do brna a to ze je cena jinde to jo jsou drahe, ale vybava cene odpovida.Tady u nas jezdi spoustu trikolek nekdy me pripada ze je snad maji vsichni.Tak preji jeste stastnou ruku pri rozhodovani jakou barvu ,nabidku maji totiz moooc velikou.

booster nebo Xlander

(hanka, 11. 4. 2007 15:03)

Ahoj moniko tak sem byla včera po obchodech a viděla sem booster ve zkutrčnosti a bohužel mě zklamal je sice velký a lehký ale blbě šel odbrzdit a taška na dítě byla podle mě otřes maličká a ještě dost měkká ono nestačí jen pevné dno.\takže mi to nedalo a kukla sem rovnou na xlander xa a nová kolekce mě také neoslnila má hrozně vysoko madlo moje 2apůl leté dítě ho mělo někde u ramen a sporťáček je dost malí nevím kde mají ty rozměry. Nakonec po obcházení jsem se rozhodla a myslím že už definitivně pro jané Nomad je to šestikolka a má perfektní sporťák korbička je zvlášť sice ne moc velká ale kočárek je lehký mobilní i s tím mým větším dítkem se s nim dobře jezdilo bohužel cena už je někde jinde ale ono asi nejde šetřit na všem vzhledem k tomu že chci lehký spíš městský kočárek tak doufám že to je dobrá volba a hlavně představa že sem tam se jízdě v MHD nevyhnu tak s dítětem a velkým kočárem by mě asi škráblo. Jestli můžete pisněte sem na jané své názory děkuji moc.
Jinak někdo se tu ptal na Hoco Diamond je pěkný ale nevím jak moc je malý po složení do třídveřového auta ale jinak pro dítě OK.

hluboký

(Lenka, 11. 4. 2007 14:31)

Ahoj Verčo, já sice zkušenost z žádným z uvedených kočárků zatím nemám ale řešili jsme podobnou věc. Nakonec jsme se rozhodli pro Roan Maritu, zítra ho jdeme koupit a jen pevně doufám že ho do auta nějak narveme,protože se mi strašně líbí i proto že je krásně prostorný a vejde se tam dítko i s fusakem.Vhodný kočárek jsem hledala dlouho a nedovedu si představit že bych měla začínat s novým výběrem. Tak doufám že nám bude dobře sloužit.

Hluboký nebo kombinovaný ???

(Verča, 11. 4. 2007 13:19)

Ahoj maminky...ať už současné, nebo ještě budoucí :) Začátkem srpna očekáváme prvního potomka a potýkáme se s problémem, jaký kočárek vybrat...trojkombinaci nebo hluboký? Potřebujeme kočárek velmi dobře skladný, aby se nám bez problémů vešel do auta, do výtahu...a přitom nebyl moc malý. Náš "špunt" se bude muset vejít na půl roce do kočárku i s fusakem. Uvažujeme pouze o čtyřkolkách s nafukovacími koly. Moc se nám líbí hluboké kočárky Roan Marita. Nedovedeme si však představit, jak bychom ho víkend co víkend převáželi v třídvéřovém autě. Z finančních důvodů si nemůžeme dovolit kupovat za třičtvrtě roku kočárek nový...sportovní. Z toho důvodu přemýšlíme nad kombinovaným kočárkem Hoco Diamond. Proto prosím...máte někdo s tímto kočárkem (trojkombinací) zkušenosti? Předem moc díky za odpovědi!

Mutsy Urban Rider

(Nikol, 11. 4. 2007 9:22)

CHtěla bych koupit tento kočárek, ale nejprve scháním informace od někoho, kdo jej přímo doma má. Jste s ním spokojeni? Na co si dát při koupi pozor? Jaké jsou jeho výhody a nevýhody? Díky všem:o)

x-lander XA

(monika n., 10. 4. 2007 21:46)

pokracovani: x-lander je velmi pekny, uz jen z duvodu ze je zvlast korbicka,ktera podle meho ale ma dost otevrenou boudu a sportak ,da se dokoupit autosedacka 0-13(jo na booster taky to jsem zapomela tam jsou dokonce v cene adaptery na uchyceni)korbicka je pekna mista uvnitr akorad ,no vetsi deti pres zimu to nevim(chce to promerit) kazdopadne korbicka je velmi lehka i s podvozkem pisi asi 5kg za to sportak ma 13kg neda se otocit,delka luzka asi 85cm dokonce sirka kocarku je 66cm ne jak pisi 69 nekdy ty miri jsou zavadejici a je lepe si vzit metr a kocarek promerit v obchode.NO jimak kocarek ma nafukovaci kola takze do terenu ideal ma spoustu ukrytych kapes na drobne veci trochu divne delany system na polohovani zadicek ale to je na zvyku ,cena samorzejme vyssi komplet kdyz jsem to pocitala i s autosedackou me vysel zhruba 13000kc
A co se tyce skladnosti pokud je korbicka tak je podvozek zvlast a korba je v celku takze taky trochu toho mista zabere ,sportak ten se sklada,jak je takze pohoda

booster

(monika n., 10. 4. 2007 21:21)

pro hanku tak jsem to jeste probrala pro a proti booster je typicky kombinovany kocarek vazici asi 15kg a presto je dobre ovladatelny ma tasku na mimi takze se mimi dobre prenasi,kdyz se jde na navstevu i s kocarkem ,ma spoustu dobrych vychytavek vcetne otocne korby coz je dobre kdyz je dite malicke a zaroven prakticke v zimnich mesicich kdyz moc fouka kolecka maji dobre delanou pojistku na zaaretovani takze se nevycvakne, u nekterych kocarku je to problem hlavne ve snehu a dokonce se taska na mimi da pozdeji pouzit jako fusak.Boudicka se da v lete odepnout a zustane tam jen sitka a kosik je take velmi prostorny .Kcarek se da dokonce koupit uz okolo 6700.My uvazujeme nakonec nad GTS trikolkou manzelovi se libi a to je taky hlavni.

Pro Lucku - nánožník S4

(Ivana, 9. 4. 2007 21:06)

Lucko, patentky na přichycení nánožníku jsou na konstrukci ze spodu rámu - skoro u boudičky, ale vespod trubek. Jestli je tam nemáš, doporučuji kočárek reklamovat.

Pro Ivanu S4

(ivana, 9. 4. 2007 21:03)

Ahoj Ivo, korbička casualplay je celkem úzká, ale horší bylo, že byla dost krátká na mimi i s fusakem (73cm vlastní prostor pro ležení). Mám sice celkem dlouhánku, ale i tak - vešly jsem se do korbičky jenom do 4měsíce!!!! Jestli máte zájem o další info: ivanice@seznam.cz

Roan Volter

(Zuzka, 09.04.2007, 9. 4. 2007 21:03)

Zravím všechny maminky, je tu hodně názorů na kočárky Roan kortina a marita, ale já bych chtěla vědět jestli má někdo zkušenosti s kočárkem Roan volter. Moc se mi ten kočárek líbí, ale je to trojkolka tak mě všichni odrazují.Uvítám jakýkoliv názor a předem moc děkuji.

Gesslein Future-jen vložená taška

(Lenka, 9. 4. 2007 20:36)

Ahoj holky, velmi se mi líbí tento kočárek o kterém jsem na diskuzích téměř žádné osobní zkušenosti nenašla.Prosím alespoň o radu ty z Vás, které nemají pro mimi od narození korbu, ale jen vloženou tašku.Stačí to? A co zádíčka? Mimi se má narodit v červenci. Prosím poraďte!!!

Booster nebo x lander

(Hanka, 9. 4. 2007 19:17)

Ahoj Moniko děkuji za postřehy já ho tak prozkoumaný nemám spíš sem šla po tom co sem přečetla a v realu sem ho viděla jet u nás v obchodě ho zatím nemají ale ještě mi vrtá hlavou ten xlander xa s těmi otočnými koly vepředu na mimi by se i líbila spíš korbička a já fakt už nevím za rady a postřeha moc děkuji.

Inglesina vs. Peg Perego

(Petra, 9. 4. 2007 17:22)

Maminky, potřebuju poradit s výběrem hlubokého kočárku.Zdá se vám lepší Inglesina Sofia nebo Peg Perego? (takový s těmi velkými koly, nevzpomenu si na název)

Pro Lucii Quinny Dreami

(Hanulka, 9. 4. 2007 11:42)

Máme Quinny Buzz s korbičkou Dreami v barvě APPLe Green kolekce 2006 - teď prodáváme, už jsme ve sporťáčku.Všeobecná spokojenost:-)
Lucko, pokud byste chtěla cokoliv vědět muj e-mail h.ptakova@ktnet.cz

Peg Perego AT 4 nebo GT 3

(Lucka, 8. 4. 2007 16:47)

Ahoj maminky, poradíte mi některá ? máte zkušenosti s kočárky Peg Perego AT 4 nebo GT 3 ? Nevím který si koupit. Bojím se korby Navetta, jestli není moc malá. Miminko se má narodit v srpnu, tak aby přes zimu se tam vešlo s fusakem. Děkuji moc předem.

Kočárek DorJan Cross Country

(Eva, 7. 4. 2007 10:23)

Ahoj všem maminkám.
I já bych se ráda podělila o zkušenost s kočárkem, který již více jak 5 měs. používám.

DorJan jsem vybrala na doporučení porodní asistentky z klubu POMAD/Praha, kde byl vystaven v jejich obchůdku. A musím říci, že má nějaké "mouchy", ale jinak jsem s ním moc spokojená. Je stabilní a prostorný. Narodil se mi skoro 4 kilový prďolka a i teď, kdy má 8 kilo, se v pohodě ještě vejde i do tašky, která je součástí kočárku.
Moc oceňuji přehazovací rukojeť, když je vítr, snadno přehodím a jede se dál. Dále má DorJan i sklápěcí rukojeť, která se nastaví do polohy, pohodlné i pro větší osůbky. Díky právě přehazovací rukojeti, když se uvolní, se tak vejdu i do sakra malého výtahu v paneláku. Co dodat dále, košík je dostačující.
Další předností je polohování zádíček s úplného lehu do úplného sedu, protože z něj udělám sporťák po vyjmutí tašky na mimi.
Takže shrnutí, vcelku spokojenost. Jen k těm "mouchám" (ostatně ty má každý kočár, ať si říká kdo chce co chce...), vybrali jsme takový protkaný potah, který je na vzhled pěkný, ale již se nám začínají párat nějaké části kočárku, třeba např. příruční taška a nánožník. Takže budeme táké reklamovat. Ale nevím, jak je to s ostatními potahy, ty nemusí mít žádný problém. Další "mouchou" je poměrná špatná skladnost do auta, musíme oddělat kolečka, ale není to taková fuška, prostě se jen stlačí takové čudlíky a kolo se uvolní. Jak tady již někdo psal o té "rozvrzanosti", tak my zatím nic takového nepociťujeme. Cena kočárku byla 6 tisíc, takže celkově stav odpovídá ceně!
Nyní se ale poohlížíme po lehčích golfkách (DorJan bude nadále jen do těžkého terénu, les a pod., tam drandí v poho), třeba Peg Peregu nebo Moon.
Přeji všem max spokojenost s kočárky, hlavně ať se v nich mimískám dobře jezdí.
Eva

casuaplay S4

(ivana, 7. 4. 2007 0:08)

Prosím kdo máte zkusenost casuaplay s4 v zimě s fusakem? V prosinci mu budou 4-5 měsíců není korbička moc úzká??? díky

Renatě

(Pavla, 5. 4. 2007 22:13)

Taky jsem se rozhodovala mezi těmito dvěma kočárky.Nakonec to vyhrál a již dva měsíce jezdím HQ Raptor 3 Spin. Moje kamarádka má měsíc Cam Cortinu X3.Její kočárek je mnohem lehčí, snadněji se ovládá, ale zdál se mi takový "fórový". Dnes jsme zrovna zdolávaly horší terén a tamjsem vyhrála já se svými terénními koly..Myslím, že Cam je vyloženě kočárek do města. Je moc hezký, ale HQ se mi zdá stabilnější a miminko je v něm daleko víc schované. Navíc HQ má ruční brzdu, která nám bydlícím na kopci usnadňuje cestu dolů-již nevlaji za kočárem, jako u prvních dvou dětí.Prostě CAM je jako hluboky kočárek asi hezčí, ale HQ je daleko více vypracovanější. Tak šťasný výběr!

Nánožník na Casualplay S4

(Lucka, 5. 4. 2007 18:47)

Pořídila jsem si tento kočárek, a mám trošku technický problém s připevněním nánožníku v jeho horní části. Prosím o radu. Na každé straně je jedna patentka, ale nemohu přijít na to kam je zacvaknout. Předpokládala jsem, že by to mělo jít připnout k rámu kočárku, ale nějak tam není kam nánožník připevnit. Děkuji

poradíte

(Renata, 5. 4. 2007 11:36)

Prosím poradíte mi nemůžeme se rozhodnout mezi kočarkama cam cortina a herqules raptor 3 spin.Miminko čekáme v květnu takže Nás docela tlačí čas.Jestli máte zkušenosti s těmito kočarky poraďte pro který se rozhodnout.


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115

následující »