Jdi na obsah Jdi na menu
Reklama:
 


Jak vybrat kočárek

27. 12. 2006

Jak vybrat správný kočárek, čeho si všímat?

Nabídka kočárku je obrovská a my jsme u prvního miminka tápali a hledali, nevěděli jsme přesně na co se dívat, proto se tady pokusím shrnout naše zkušenosti, čím se řídit.

  1. Je rozdíl v tom, zda sháníte kočárek do velkého města nebo na vesnici. Maminky ve městě určitě ocení lehčí, skladné kočárky, se kterými se snáze dostanou do MHD nebo je rychle složí do kufru auta. A naopak - je nesmyslné kupovat odlehčený kočár za 30 tisíc, pokud 90% času bude miminko "zaparkované" pod oknem na zahradě.
  2. Trojkolka versus čtyřkolka – když pominu vzhled, na který má každý jiný názor, je důležité si uvědomit, že zatímco rozdíl mezi drahým a levným čtyřkolákem je většinou jen ve váze a případném ”vrzání”, mezi drahou a levnou tříkolkou může být - kromě již zmíněného - obrovský rozdíl i ve stabilitě! Myslete na bezpečí svého miminka a pokud zvažujete nákup některé levnější tříkolky, otestujte si v obchodě dobře její stabilitu! Zatímco dražší tříkolky mají zadní kola lehce skosená (jako mají třeba i vozíčky pro handicapované sportovce) levné varianty tento ”detail” většinou nenabízí a rozdíl ve stabilitě takovýchto kočárků je obrovský.
  3. Trojkombinace versus sólo hluboký kočár a posléze sporťák – záleží na volbě každého. Někdo dá přednost na prvního půl roku klasickému hlubokému kočárku, (který se dá za dobré ceny koupit v bazárcích) a později koupí nový sporťák.......jiný volí rovnou jeden kočár, který už od začátku nabízí všechny možnosti
  4. Cena – tady platí každý podle svých možností. Jen radím dobře počítat, protože někdy mohou lacinější kočárky přijít ve finále dráž. Pokud můžete, tak si za kvalitu raději připlaťte. Tím nechci říci, že nejdražší je ten nejlepší - kdepak - to ne, ale než půjdete nakupovat dobře zvažujte, co všechno od kočárku očekáváte, co nutně potřebujete a co naopak s klidem oželíte.


 

Čeho si všímat dále

Kola – obecně platí, že čím větší tím lepší. Určitě raději nafukovací než takové ty ”golfáčové”. V terénu nebo ve sněhu jsou malá kola strašně neobratná.
Rozměry korby – dítě tráví v hluboké korbě cca 6-7 měsíců. Pediatři doporučují, aby nepřecházelo na sporťák dokud samo nesedí. Musíte zvážit, zda vaše mimiko bude mít půl roku v létě čí v zimě (kdy je potřeba fusak), obecně se ale dá říci, že délka korbičky +/- 80cm je postačující.
Výška hluboké korbičky nad zemí – pokud jste vyšší, budete trávit polovinu procházky shrbení – z počátku je člověk věčně skloněný nad miminkem, tak myslete na svá záda.
Výškově nastavitelná rukojeť – tak aby vyhovovala oběma rodičům.
Vybírejte si spojenou rukojeť – ne takové ty dvě ručky jako mívají golfáče – kočárek je snáze ovladatelný.
Váha kočárku + jeho skladnost a případná ”snášenlivost” s kufrem vašeho auta
Rozpětí kol – pokud budete jezdit výtahem, dobře si vše přeměřte, stejně tak i případné dveře u pediatra či jiné překážky, které by vám v budoucnu mohly znesnadnit pohyb.
Dobře si zkontrolujte, aby dno korby bylo hladké, rovné – může se to zdát jako bláznivý nápad, ale my jsme při našem lítání po obchodech s hrůzou zjistili, že jsou na trhu i kočárky, které mají místo pevného dna jen jakousi kovovou mříž přes kterou je tenoučká vrstva molitanu – chudák miminko jako by leželo na roštu!
Také si pořádně překontrolujte brzdy! - bez legrace, ne u každého kočárku máte jistotu, že opravdu drží.
Sporťák – po nebo proti směru jízdy – věčné dilema – ty z vás, kteří váhají nad určitým typem kočárku právě proto, že nenabízí sportovní sedačku čelem k rodičům mohu ujistit, že zhruba od 8-i měsíců bude dítě zajímat vše kolem něj (mimo vás :-) a bude stejně chtít sedět ve směru jízdy a mít rozhled – a vy si zvyknete určitě pomaleji, ale brzy jeho nálady i lumpárny poznáte úplně stejně i "pozpátku":-) Takže pro mimčo je směr od vás v pohodě, ale sami zvažte, jakému pohledu dáte přednost vy.
Sportovní sedačka – její záda by měla jít vždy polohovat do lehu – ať už plynule nebo v několika polohách. Raději se vyhněte kočárkům které nabízejí ”sedící” sedačky – takové, co se sklápí celé, jako židlička. Uvědomte si, že vaše miminko přejde na sporťák okolo sedmi měsíců a jeho páteř rozhodně nebude připravená na spaní v sedě! Snad pro starší děti, které už v kočárku nespí a nebo pokud mimi usne během nákupu – a pak hurá rychle domů, rozhodně tento typ sedačky ale není vhodný na to, abyste s ním vyráželi na delší ”spací” procházky. Taky nespíte rádi na židli – nenuťte k tomu vaše miminko.
Polohování nožiček – s výhodou
Materiály – vyhněte se bavlně jako vnějšímu potahu. Navzdory ujištěním prodavačů, že je to přírodní materiál speciálně ošetřený, můžete si být si být jistí, že za dva tři měsíce (obzvláště pokud budete mít letní mimi) bavlněná látka vyšisuje a kočárek bude vypadat jako po 3. dítěti. S výhodou vybírejte materiály, které jsou snadno ošetřitelné – omyvatelné, případně se dá celý potah z kočárku stáhnout a přeprat – až vaše miminko vylije v kočárku svůj první hrníček šťávy, určitě si vzpomenete.......
Slunečník versus překlápěcí rukojeť kočárku – záleží na vás. Někdo bude bránit do krve přehazovací rukojeť, jiný vám řekne, že stejně bravurně zvládne bleskově nastavit slunečník, když zahne proti sluníčku – záleží na každém co si zvolí. Určitě jsou obě varianty vyhovující. Překlápěcí rukojeť je fajn v případě, když hodně fouká.
Pětibodové pásy - jednoznačně obrovská výhoda - obzvláště pokud je dítko živější
Košík pod kočárkem - zvažte zda budete potřebovat, aby sloužil na transport větších nákupů, zkontrolujte si také zda je snadno dostupný
Údržba kočárku - informujte se u prodavače, které části potahu jsou odnimatelné a jakou údržbu daný materiál vyžaduje. Obecně platí - čím více lze kočárek "vystriptýzovat", tím lépe. Přeci jen za ty dva roky co ho budete používat se nastřádají různé nehody.


 

Vychytávky, které mít nemusíte, ale které jsou super, když je máte:

Otočná kola usnadňující zatáčení kočárku - odpadá nadzvedávání na každém rohu
Ruční brzda na rukojeti kočárku - ocení hlavně ti, kteří budou častěji zdolávat kopce – odpadají takové ty situace, kdy kočár za sebou vláčí maminku, která brzdí podrážkama co to dá.
Plynulé polohování dna v korbičce - skvělé např. když je miminko nachlazené – můžete ho lehunce naklopit a lépe se mu dýchá.
Podvozek na který se dá nacvaknout autosedačka - oceníte např. při nákupech
Odvětrávání korbičky – prima proti ”zapaření” miminka nejen v letních měsících
Slídové okénko ve střeše kočárku – na ”hlídání” :-)
Pumpička na kola – neurazí a při malém defektu může pomoci dojet. I když přiznám, že když jsme my píchli kolo, byla to pořádná díra, takže na dojetí bychom museli mít kompresor :-)


 

Hurá do obchodu!

I když se rozhodnete kupovat kočárek přes internet - často to výjde cenově lépe, určitě si napřed zajděte do obchodu. Nejlépe je udělat si s partnerem doma seznam věcí, které od kočárku očekáváte a pak vyrazit na "výlet" do obchodu. Udělejte si na to čas, určitě běžte oba - a nejlépe aby se vám to časově hodilo, žádná honička - no prostě "výlet". Jo a nezapomeňte se vyzbrojit vlastním centimetrem. Často se stává, že prodavači loví rozměry kočárku z různých brožur a stejně vám ve finále nejsou schopni říci, zda je to vnitřní či vnější rozměr korbičky. Pohrajte si tam. Vyberte si pár kočárků, které vás něčím zaujaly a pak si je otestujte. Udělejte si závody ve skládání, polohování, slalomovou dráhu, no prostě vyblbněte se - jen tak zjistíte, který kočárek vám opravdu vyhovuje. Nezapomeňte, že jej budete používat minimálně další dva roky a bylo by škoda dát spoustu peněz a po měsíci zjistit, že vás ten kočárek dohání k šílenství. (což se bohužel děje spoustě lidí). Projděte si všechny body na vašem seznamu a podle toho, jak který kočárek uspěl, vyberte si svého favorita. Jo a nenechte se nutit prodavačem do okamžitého nákupu. To, že jste 2 hodiny "trénovali" na prodejně vás ještě nezavazuje k nákupu! Taky si nechejte radit jen v "rozumné" míře. Bohužel často platí, že prodavač chválí jen to, co má na obchodě (logicky) takže se vám klidně může stát, že ve vedlejším obchodě vám ten do nebe vychvalovaný kočárek naopak pomluví do posledního šroubku. Prostě nechte se informovat a pak se řiďte vlastním rozumem. Hodně štěstí při nákupech!


A ještě jedna malinká rada na závěr - věřím, že budete mít štěstí a váš kočárek bude bezporuchový (jako ten náš) - ale stejně pro příklad reklamace, zeptejte s v tom daném obchodě již při koupi, jaké nabízejí podmínky. Některé obchody - předpokládám, že pouze kamenné - vám totiž zaručí, že po dobu reklamace budete mít k dispozici jejich "erární" kočárek. Může se to zdát jako zanedbatelná maličkost - ale když na reklamaci dojde, je v tom rozdíl obrovský. Reklamace může trvat až 30 dnů a jen si představte být 30 dnů imobilní bez kočárku s malým nechodícím mimčem.......pokud není k ruce nikdo, kdo by vám kočárek půjčil, museli byste nejspíše investovat do nějakého bazárkového a ten pak zase prodávat - no prostě opět výdaje a trable navíc - proto se raději ptejte předem. To byl jeden z důvodů, proč jsme se rozhodli pro nákup v kamenném obchodě.

Prosba
V komentářích se množí dotazy na jednotlivé typy kočárků, proto mám na vás prosbu - Až budete mít kočárek koupený a otestovaný v praxi, vraťte se prosím na tyto stránky a podělte se se svými zkušenosti a postřehy (kladnými i zápornými) ohledně konkrétních značek kočárků. Za všechny budoucí rodiče, kteří hledají dobré rady, vám moc děkuji. -

Pokud přidáváte svoje zkušenosti s konkrétním typem kočárku, uveďte prosím do nadpisu jeho název - usnadníte tak ostatním rodičům orientaci. Děkuji.

No a protože komentářů již notně přibylo, doporučuji si usnadnit práci, a pokud hledáte recenze na konkrétní značku, používat při hledání ctrl+F.

 

Komentáře

Přehled komentářů

Inglesina Vittoria, Inglesina

(Naďa, 29. 1. 2007 11:22)

Dobrý den, chci se zeptat, zda máte někdo zkušenosti s touto značkou. Jsme rozhodnuti pro Inglesina Vittoria, mimi se narodí v červnu. Předem děkuji za všechny rady a komentáře.

Trojkolka na bruslení

(Radka, 29. 1. 2007 8:16)

Martině: Jo, přesně, bojím se toho, že mi budou zavazet kolečka. Myslele jsem si, že si berou 3kolky jako sportovní a do terénu právě proto, že budou mít u sebe jen to jedno kolečko. S brzdou to musím mít samozřejmě :o))

Roan Marita a Hoco

(Bety, 28. 1. 2007 23:11)

Ráda se s maminkami podělím o svou zkušenost s tímto typem kočárku.Roan Marita je jednička mezi hlubokými kočárky. Korbička je velká, v pohodě jsem do ní uložila devítiměsíčního cvalíka s fusakem nadměrné velikosti. Mrně jsem vozila v hluboké korbičce do 11 měsíců. Navíc jsem budila všude pozornost s tímto krásně klasicky tvarovaným kočárkem, který můžete dostat v mnoha barevných variantách. Co se týče sportovní sedačky, je rovněž fajn, dítě v ní spalo ještě v devatenáci měsících i s fusakem a opět podotýkám, nemám Palečka. Mám srovnání ještě s kočárkem Hoco big foot, který jsem používala jen jako sportovní verzi. Hoco je užší,ale pro starší dítě lepší, protože má "více místa v boudě-nad hlavičkou". Tím starším dítětem myslím svou dvouapůlletou holčičku, která se ráda vozí. Fakt se tam srovná, dokonce mi tam před týdnem ještě usnula. A to vypadá jako tříleťák. Oceňuji i přehazovací rukojeť, zato nánožník byl na houby, ovšem jako kočár pro narozené mimi bych ho nikdy nekoupila. Je příliš úzký,když se vloží taška a tvrdý - nehoupe se. Roan je dle mého názoru pánem mezi hlubokými kočárky. Rozdíl v Maritě a Kortině je i v korbě. Navíc určitě u nás ještě poslouží - alespoň v to pevně doufám. Není nad spokojené mimi.

Blance

(Tereza, 27. 1. 2007 16:29)

Blani, mám tebou zmiňovaný Herqules jezdím s ním už tři měsíce a nemůžu si stěžovat. Korba malá není, mimi tam bude stejně jen do doby kdy začne sedět a pak přesedláme na sporťák. jízda s ním je bezproblémová, zatočíš na místě bez zbytečného nadzvedávání předního kola. Jediná nevýhoda je že není odpružený takže pokud budeš jezdit po nějakýchhodně děravých cestách tak je to trošku kostitřas ale prcka mi to alespoň dobře uspí :-) Takže můj názor je jednoznačně Herqules Raptor 3 spin. Tak se drž a přeji hodně štěstí při výběru.

Patron

(Jana, 27. 1. 2007 16:07)

Ahojte, prosím o radu. Zvažujeme koupi kočárku zn. Patron Bohemia, typ Apollon Alux z letošní kolekce, ale ať hledám, jak hledám, nikde na tuto značku a typ nemůžu najít žádné recenze. Ozve se někdo, kdo s ním má nějaké zkušenosti? Moc díky

Patron

(Jana, 27. 1. 2007 16:07)

Ahojte, prosím o radu. Zvažujeme koupi kočárku zn. Patron Bohemia, typ Apollon Alux z letošní kolekce, ale ať hledám, jak hledám, nikde na tuto značku a typ nemůžu najít žádné recenze. Ozve se někdo, kdo s ním má nějaké zkušenosti? Moc díky

jaký zvolit?

(BLANKA, 27. 1. 2007 0:09)

Ahojky,za 7 týdnů se mi narodí mimčo a já stále nemám kočárek.Ze zdravot.důvodů se nemůžu podívat do žádného obchodu,tudíž mojí jedinou možností je internet.Bohužel posuzování kočáru jen z obrázku je dost neosobní a nemůžu určit žádné plusy a minusy mnou vyhlídnutých tipů.Proto budu moc vděčná za každou radu.Líbí se mi CHICCO TRIO S3TOP,dál pak CAM CORTINA X3 EVOLUTION.Máte s některým z nich zkušenost?A co ten HERGULES RAPTOR3 SPIN,je vážně tak dokonalej?Korba na mimi se zdá dost mala...DEKUJU ZA ODPOVEDI

Herqules

(Tereza, 26. 1. 2007 21:37)

Dámy jezdím s Herqulem už tři měsíce konečně jsem měla možnost vyzkoušet jej ve sněhu a můžu říct že je super. Mám variantu trojkolky s otočným kolečkem. Zkoušela jsem jej i zaaretovat abych vyzkoušela jak se jezdí s kolečkem na pevno a řeknu vám hrůza. Takže kdo ještě váhá Raptor 3 spin je idealní kočárek i do sněhu. Podotýkám že bydlím na vesnici a cesty nejsou zrovna vždy vzorně uklizené ale já jsem v pohodě.

Trojkola na brusleni

(Martina, 26. 1. 2007 21:10)

Radus, ja si chci taky pak koupit trojkolku kvuli brusleni... Hlavne kvuli brzdy. A ce ho se bojis? Ze ti ty kolecka budou vadit pri tom jezdeni? Jezdila jsem s normalnim sportakem a kolecka mi nevadili, bylo to super... akorat je to trosku narocne do kopce. ale je to super...

Výběr kočárku

(Olí, 26. 1. 2007 13:29)

Připlatit si.! Ale šla bych po bazárcích, věnovala tomu čas a vybrala si. Tam bude určitě větší vyběr. Ale pokud řešíte finance, koukla bych se i po nějakých kombinacích. Přecejenom ten hlubokej je tak na 6-8. měsíců. Kamarádka má X-lander (není drahý) a je spokojená, jen malej byl už v 5. měsících ve sportovní úpravě:-( to si myslím je celkem brzo.

Trojkolka na bruslení

(Radka, 26. 1. 2007 13:23)

Pokud nejde překlopit rukojeť, tak jak na tom teda bruslí ? Nemáte s tím některá zkušenost ? Já se na tak a těšila, že budu vyprašovat s kočárem.

Taky si kupuji hluboký kočár a pak sporťák, je mi kokrát líto těch dětí, jak jsou v těch trojkombinacích namačkané teď v zimě. Já to mám mít na konci srpna, 1/2roku bude mít až na konci února.Ssporťák tím pádem vytáhnu až s jarem :o) ... hlavně kvůli zádečkám.

Vyber kocarku

(Martina, 26. 1. 2007 12:27)

Moc dekuji za tvuj komentar. Pobavila jsem se. Takze si mam asi priplatit co? Nebo tou chybou myslis "vubec nebrat hluboky kocar?"

Výběr kočárku

(Olí, 26. 1. 2007 12:05)

Ahoj Marti.!
Také jsem se rozhodla pro hluboký a potom sporťák. Bylo nám oznámeno, že dítě bude velké tak jsme se zaměřili na velikost korbičky. Koupili jsme s největší korbou a snad i nejlevnější hluboký kočár na trhu(DorJan 6300 kč). Kočáry kombinované mají převážně malou hlubokou korbu. Je fakt, že malej má teď 8. měsíců a stále je v hlubokém i s fusakem, ale je to teda vergl naskutečnej:-)podvozek vrže i když je namazanej, brzda se nám urvala hned první měsíc, boudičku se už nesnažím spravovat- je pořád dole a sem tam honím po ulicích kolečka. Tak z vycházek mám noční můry a už se těším na novej, kde nemíním šetřit. Možná jsem měla jen smůlu, ale doporučit nemůžu:-( a bylo to jen o tom, že se mi nechtělo dávat moc peněz když je to jen na půl roku, ale stejnou chybu už neudělám.! Hodně štěstí při výběru.

Casualplay Play S4

(Olí, 26. 1. 2007 11:40)

Má někdo zkušenosti s Casualplay.? Prosím napište.

Vyber kocarku

(Martina, 26. 1. 2007 11:36)

Ahoky,

vidim, ze tady je spoustu znalcu kocarku, coz mi plne vyhovuje.. Chtela bych vas pozadat o radu. V kvetnu, by se nam mela narodit Adelka a ja nevim, jaky kocar ji mam koupit, tak aby ji v nem bylo dobre a mi se s nim dobre zachazelo. Urcite potrebuji kocar jak do mesta tak i do terenu. Jelikoz se narodi pred letem, tak snad ani se snehem bych nemela mit problem. Prvni me uvahy vedou k tomu, abych si koupila nejprve jen hluboky kocarek (nevim proc, ale libi se mi)a pak az sportak. Vubec nevim jakou znacku. Abych pravdu rekla, vubec se v tom nevyznam.. Prvni dite jsem mela pred 11lety a to jsem mela kocar z polska. A do toho se mi zpatky opravdu nechce. Manzel by asi neprezil, kdybych dala za kocar vic jak deset tisic. A tak uvazuju, ze si koupim spise lepsi kocar, ale pouzity, nez novy, neskladny a tezky.Zajima me vas nazor na znacku kocaru, zda neni zbytecne kupovat nejprve hluboky a pak sportak a zda nevite o nejakem dobrem bazarku nebo jestli snad neprodate pred letem ten vas s kterym jste nadmiru spokojeni :-)
Moc dekuji za pomoc pri vyberu..
Martina

Trojkolky

(Olí, 26. 1. 2007 11:12)

Ahoj Leni.!
Moc děkuji za tvé informace. Přesně si se trefila. Quinny freestyle 3XL a Casualplay Play S4 se mi nejvíce líbí a nemůžu se rozhodnout:-( jen nevím zda se Casualplay dá dát do polohy v leže a zda se dá otočit směrem ke mě.? Nemáš problémy se stabilitou a tak.? To ho se nejvíc bojím. A co teď když je sníh.? To mám problémy i já s tím naším teréňákem:-(
Má někdo Casualplay.? prosím napište.

Herqules Raptor 3 Spin

(bubla, 26. 1. 2007 10:26)

Ahojky, tak jsem konecne videla tenhle kocarek nazivo, potkala jsem jednu maminku a nevydrzela jsem to a musela jsem ji vyzpovidat. Okoukla jsem vsechny detaily a funkci a musim rict, ze ja uz mam vybrano..Zacnu odspodu,ma velky kos, brzda neni na prednim kolecku, ale na dvou "zadnich", tlusta kolecka, je lehky a nadherne se s nim manipuluje.Je dostatecne prostorny a ma spoustu kapsicek.Maminka mela sportak a v nem 3 mesicniho chlapecka. Rikala, ze ho vozi v nem, protoze se da sklopit do lehu. Pry si koupila jen tu prenosnou tasku misto korbicky, ze pry je to dostacujici. Take chvalila skladani.. No a nakonec, kocarek vypada nadherne a bytelne, kolecka jsou siroko od sebe, takze nehrozi, ze ho prcek prevrati :-) Az nam prijde, napisu treba vic :-)

Herqules

(Stánička, 26. 1. 2007 9:34)

Zdravím všechny. Zvažuji výměnu kočárku X-lander XA za Herqules Razor 6 Spin. XA jsem kupovala pro 10ti měsíčního chodícího raubíře, co odmítal koukat na mě, ale teď zvažuji druhé miminko a vadí mi, že do korbičky se vejde max do 3-4 měsíců. Pak jej dát do sporťáku a ještě čelem od sebe se mi nechce. A u Herqules se mi líbí možnost mít jej čelem kam chci. Bojím se ale těch dvojkoleček ve předu a také toho, že nejsou nafukovací. Poraďte, šli byste někdo do té výměny? XAčko je 1/2 roku staré, opečovávané a tak doufám, že by šlo prodat i s or.plášťěnkou i za 6tis. Herqules mají levně na www.mimco.cz - stojí tam i o 1500Kč míň, než na jiných www obchodech a vím, že pí.Binderová je spolehlivá - už jsem od ní nakupovala ...

Herqules Razor 6spin

(Michaela, 26. 1. 2007 9:18)

Tak se také podělím o zkušenosti :-) Mám Razor 6spin a je skvělý. Je lehký,vložná taška má hodně vychytávek, např.ze jde odepnout zadní část a ležící plocha je širší.Je poměrně dost dlouhá - 88cm. Lze z ní udělat fusak. Polohování zad je až úplně do lehu, lze polohovat i nožičky, sportovní sedačka se dá nasadit po i proti směru jízdy. Má dost velky košík, snadno se skládá. Já jsem prostě opravdu moc spokojená.

Radce

(Michaela, 25. 1. 2007 21:41)

Radko,mám dojem,že žádná tříkolka nemůže mít překlápěcí rukojeť,nebylo by to technicky možné,zkus si to představit.ani by to nevypadalo hezky.Musíš hledat kočárek,kde se celá sportovní jednotka dá otočit.jak to píše Lenka.Casualplay by asi si s bruslemi moc nerozuměl,chce to větší kola a co nejlehčí konstrukci.


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115

následující »