Jdi na obsah Jdi na menu
Reklama:
 


Jak vybrat kočárek

27. 12. 2006

Jak vybrat správný kočárek, čeho si všímat?

Nabídka kočárku je obrovská a my jsme u prvního miminka tápali a hledali, nevěděli jsme přesně na co se dívat, proto se tady pokusím shrnout naše zkušenosti, čím se řídit.

  1. Je rozdíl v tom, zda sháníte kočárek do velkého města nebo na vesnici. Maminky ve městě určitě ocení lehčí, skladné kočárky, se kterými se snáze dostanou do MHD nebo je rychle složí do kufru auta. A naopak - je nesmyslné kupovat odlehčený kočár za 30 tisíc, pokud 90% času bude miminko "zaparkované" pod oknem na zahradě.
  2. Trojkolka versus čtyřkolka – když pominu vzhled, na který má každý jiný názor, je důležité si uvědomit, že zatímco rozdíl mezi drahým a levným čtyřkolákem je většinou jen ve váze a případném ”vrzání”, mezi drahou a levnou tříkolkou může být - kromě již zmíněného - obrovský rozdíl i ve stabilitě! Myslete na bezpečí svého miminka a pokud zvažujete nákup některé levnější tříkolky, otestujte si v obchodě dobře její stabilitu! Zatímco dražší tříkolky mají zadní kola lehce skosená (jako mají třeba i vozíčky pro handicapované sportovce) levné varianty tento ”detail” většinou nenabízí a rozdíl ve stabilitě takovýchto kočárků je obrovský.
  3. Trojkombinace versus sólo hluboký kočár a posléze sporťák – záleží na volbě každého. Někdo dá přednost na prvního půl roku klasickému hlubokému kočárku, (který se dá za dobré ceny koupit v bazárcích) a později koupí nový sporťák.......jiný volí rovnou jeden kočár, který už od začátku nabízí všechny možnosti
  4. Cena – tady platí každý podle svých možností. Jen radím dobře počítat, protože někdy mohou lacinější kočárky přijít ve finále dráž. Pokud můžete, tak si za kvalitu raději připlaťte. Tím nechci říci, že nejdražší je ten nejlepší - kdepak - to ne, ale než půjdete nakupovat dobře zvažujte, co všechno od kočárku očekáváte, co nutně potřebujete a co naopak s klidem oželíte.


 

Čeho si všímat dále

Kola – obecně platí, že čím větší tím lepší. Určitě raději nafukovací než takové ty ”golfáčové”. V terénu nebo ve sněhu jsou malá kola strašně neobratná.
Rozměry korby – dítě tráví v hluboké korbě cca 6-7 měsíců. Pediatři doporučují, aby nepřecházelo na sporťák dokud samo nesedí. Musíte zvážit, zda vaše mimiko bude mít půl roku v létě čí v zimě (kdy je potřeba fusak), obecně se ale dá říci, že délka korbičky +/- 80cm je postačující.
Výška hluboké korbičky nad zemí – pokud jste vyšší, budete trávit polovinu procházky shrbení – z počátku je člověk věčně skloněný nad miminkem, tak myslete na svá záda.
Výškově nastavitelná rukojeť – tak aby vyhovovala oběma rodičům.
Vybírejte si spojenou rukojeť – ne takové ty dvě ručky jako mívají golfáče – kočárek je snáze ovladatelný.
Váha kočárku + jeho skladnost a případná ”snášenlivost” s kufrem vašeho auta
Rozpětí kol – pokud budete jezdit výtahem, dobře si vše přeměřte, stejně tak i případné dveře u pediatra či jiné překážky, které by vám v budoucnu mohly znesnadnit pohyb.
Dobře si zkontrolujte, aby dno korby bylo hladké, rovné – může se to zdát jako bláznivý nápad, ale my jsme při našem lítání po obchodech s hrůzou zjistili, že jsou na trhu i kočárky, které mají místo pevného dna jen jakousi kovovou mříž přes kterou je tenoučká vrstva molitanu – chudák miminko jako by leželo na roštu!
Také si pořádně překontrolujte brzdy! - bez legrace, ne u každého kočárku máte jistotu, že opravdu drží.
Sporťák – po nebo proti směru jízdy – věčné dilema – ty z vás, kteří váhají nad určitým typem kočárku právě proto, že nenabízí sportovní sedačku čelem k rodičům mohu ujistit, že zhruba od 8-i měsíců bude dítě zajímat vše kolem něj (mimo vás :-) a bude stejně chtít sedět ve směru jízdy a mít rozhled – a vy si zvyknete určitě pomaleji, ale brzy jeho nálady i lumpárny poznáte úplně stejně i "pozpátku":-) Takže pro mimčo je směr od vás v pohodě, ale sami zvažte, jakému pohledu dáte přednost vy.
Sportovní sedačka – její záda by měla jít vždy polohovat do lehu – ať už plynule nebo v několika polohách. Raději se vyhněte kočárkům které nabízejí ”sedící” sedačky – takové, co se sklápí celé, jako židlička. Uvědomte si, že vaše miminko přejde na sporťák okolo sedmi měsíců a jeho páteř rozhodně nebude připravená na spaní v sedě! Snad pro starší děti, které už v kočárku nespí a nebo pokud mimi usne během nákupu – a pak hurá rychle domů, rozhodně tento typ sedačky ale není vhodný na to, abyste s ním vyráželi na delší ”spací” procházky. Taky nespíte rádi na židli – nenuťte k tomu vaše miminko.
Polohování nožiček – s výhodou
Materiály – vyhněte se bavlně jako vnějšímu potahu. Navzdory ujištěním prodavačů, že je to přírodní materiál speciálně ošetřený, můžete si být si být jistí, že za dva tři měsíce (obzvláště pokud budete mít letní mimi) bavlněná látka vyšisuje a kočárek bude vypadat jako po 3. dítěti. S výhodou vybírejte materiály, které jsou snadno ošetřitelné – omyvatelné, případně se dá celý potah z kočárku stáhnout a přeprat – až vaše miminko vylije v kočárku svůj první hrníček šťávy, určitě si vzpomenete.......
Slunečník versus překlápěcí rukojeť kočárku – záleží na vás. Někdo bude bránit do krve přehazovací rukojeť, jiný vám řekne, že stejně bravurně zvládne bleskově nastavit slunečník, když zahne proti sluníčku – záleží na každém co si zvolí. Určitě jsou obě varianty vyhovující. Překlápěcí rukojeť je fajn v případě, když hodně fouká.
Pětibodové pásy - jednoznačně obrovská výhoda - obzvláště pokud je dítko živější
Košík pod kočárkem - zvažte zda budete potřebovat, aby sloužil na transport větších nákupů, zkontrolujte si také zda je snadno dostupný
Údržba kočárku - informujte se u prodavače, které části potahu jsou odnimatelné a jakou údržbu daný materiál vyžaduje. Obecně platí - čím více lze kočárek "vystriptýzovat", tím lépe. Přeci jen za ty dva roky co ho budete používat se nastřádají různé nehody.


 

Vychytávky, které mít nemusíte, ale které jsou super, když je máte:

Otočná kola usnadňující zatáčení kočárku - odpadá nadzvedávání na každém rohu
Ruční brzda na rukojeti kočárku - ocení hlavně ti, kteří budou častěji zdolávat kopce – odpadají takové ty situace, kdy kočár za sebou vláčí maminku, která brzdí podrážkama co to dá.
Plynulé polohování dna v korbičce - skvělé např. když je miminko nachlazené – můžete ho lehunce naklopit a lépe se mu dýchá.
Podvozek na který se dá nacvaknout autosedačka - oceníte např. při nákupech
Odvětrávání korbičky – prima proti ”zapaření” miminka nejen v letních měsících
Slídové okénko ve střeše kočárku – na ”hlídání” :-)
Pumpička na kola – neurazí a při malém defektu může pomoci dojet. I když přiznám, že když jsme my píchli kolo, byla to pořádná díra, takže na dojetí bychom museli mít kompresor :-)


 

Hurá do obchodu!

I když se rozhodnete kupovat kočárek přes internet - často to výjde cenově lépe, určitě si napřed zajděte do obchodu. Nejlépe je udělat si s partnerem doma seznam věcí, které od kočárku očekáváte a pak vyrazit na "výlet" do obchodu. Udělejte si na to čas, určitě běžte oba - a nejlépe aby se vám to časově hodilo, žádná honička - no prostě "výlet". Jo a nezapomeňte se vyzbrojit vlastním centimetrem. Často se stává, že prodavači loví rozměry kočárku z různých brožur a stejně vám ve finále nejsou schopni říci, zda je to vnitřní či vnější rozměr korbičky. Pohrajte si tam. Vyberte si pár kočárků, které vás něčím zaujaly a pak si je otestujte. Udělejte si závody ve skládání, polohování, slalomovou dráhu, no prostě vyblbněte se - jen tak zjistíte, který kočárek vám opravdu vyhovuje. Nezapomeňte, že jej budete používat minimálně další dva roky a bylo by škoda dát spoustu peněz a po měsíci zjistit, že vás ten kočárek dohání k šílenství. (což se bohužel děje spoustě lidí). Projděte si všechny body na vašem seznamu a podle toho, jak který kočárek uspěl, vyberte si svého favorita. Jo a nenechte se nutit prodavačem do okamžitého nákupu. To, že jste 2 hodiny "trénovali" na prodejně vás ještě nezavazuje k nákupu! Taky si nechejte radit jen v "rozumné" míře. Bohužel často platí, že prodavač chválí jen to, co má na obchodě (logicky) takže se vám klidně může stát, že ve vedlejším obchodě vám ten do nebe vychvalovaný kočárek naopak pomluví do posledního šroubku. Prostě nechte se informovat a pak se řiďte vlastním rozumem. Hodně štěstí při nákupech!


A ještě jedna malinká rada na závěr - věřím, že budete mít štěstí a váš kočárek bude bezporuchový (jako ten náš) - ale stejně pro příklad reklamace, zeptejte s v tom daném obchodě již při koupi, jaké nabízejí podmínky. Některé obchody - předpokládám, že pouze kamenné - vám totiž zaručí, že po dobu reklamace budete mít k dispozici jejich "erární" kočárek. Může se to zdát jako zanedbatelná maličkost - ale když na reklamaci dojde, je v tom rozdíl obrovský. Reklamace může trvat až 30 dnů a jen si představte být 30 dnů imobilní bez kočárku s malým nechodícím mimčem.......pokud není k ruce nikdo, kdo by vám kočárek půjčil, museli byste nejspíše investovat do nějakého bazárkového a ten pak zase prodávat - no prostě opět výdaje a trable navíc - proto se raději ptejte předem. To byl jeden z důvodů, proč jsme se rozhodli pro nákup v kamenném obchodě.

Prosba
V komentářích se množí dotazy na jednotlivé typy kočárků, proto mám na vás prosbu - Až budete mít kočárek koupený a otestovaný v praxi, vraťte se prosím na tyto stránky a podělte se se svými zkušenosti a postřehy (kladnými i zápornými) ohledně konkrétních značek kočárků. Za všechny budoucí rodiče, kteří hledají dobré rady, vám moc děkuji. -

Pokud přidáváte svoje zkušenosti s konkrétním typem kočárku, uveďte prosím do nadpisu jeho název - usnadníte tak ostatním rodičům orientaci. Děkuji.

No a protože komentářů již notně přibylo, doporučuji si usnadnit práci, a pokud hledáte recenze na konkrétní značku, používat při hledání ctrl+F.

 

Komentáře

Přehled komentářů

Roan Kortina

(monika n., 1. 4. 2007 20:18)

pro Danu roan kortinu ma moje kamaradka jezdime spolu na vychazky kocarek je velmi lehky,hodne prostorny v zime mela fusak i deku pod malym i na malym a mel jeste dost mista,jinak ma vyborne odpruzeni kocarek je pomali jako kolebka pro mimi idealni ,ma peknou tasku ale postrada uvnitr kapsicky, takze jsem kamaradce takove kapsi na doklady a podobne veci usila a rucne vsila po obou stranach do vnitr tasky.kolecka potrebuji obcas promazat ale jinak nema chybu

booster GT6

(monika n., 1. 4. 2007 20:05)

dobry den Hanko ja jsem ze Znojma, ted zrovna mame kocarek se sesti koly a nekdy me kolecka moc neposlouchaji ,obcas kdyz chci rychle jit zacnou rychle kmitat tak se musim zastavit a pak se znovu rozejit, tak se spise divam po ctyrkolce ,jinak jsem tady GT6 nevidela

Roan,Inglesina

(Dana, 1. 4. 2007 19:28)

Víte něco o těchto kočárcích? Líbí se mi Roan Kortina a Inglesina Magnum. Chtěla bych klasický hluboký kočárek a jde mi hlavně o co největší prostor. Mimi se narodi v srpnu, tak aby se vešlo jestě i na konci zimy s fusakem. Nebo můžete poradit nějaký jiný hluboký prostorný kočár? Díky za rady.

Bobas

(Majka, 1. 4. 2007 19:13)

Ahoj, máte někdo zkušenosti s kočárkem Bobas?

Booster GT6

(Hanka, 1. 4. 2007 17:18)

Moniko
A z jakého obchodu jste? já chci každopádně šestikolku mě ty čtyřkolky přijdou takový zvláštní. Děkuji za odpověď

PATRON BOHEMIA - Apollon Alux

(Žaneta, 1. 4. 2007 13:15)

Prosím Vás nemáte někdo zkušenosti s tímto kočárkem?
Konstrukce se zdá odolná a nato jak je prostorný je lehký (14,5kg).Čekáme až do prodejny příjde modrá kombinace barev, ale pro velký zájem je dodací lhůta 3-4 týdny. Předem moc děkuji.

Patron Fenix F4R nebo Fenix F4R

(Radka, 31. 3. 2007 21:51)

Prosím maminky,které mají některý z těchto kočárků o zkušenost s těmito kočárky.Váhám mezi F4 a F4R s aretovacími kolečky /je to novinka roku 2007/.....
Předem děkuji za jakoukoliv radu.

Herqules Raptor 3 spin

(Hanka, 31. 3. 2007 19:38)

Ahoj, díky za odpověď. Konečně nám včera přišla ta reklamovaná boudička. Když jsem otevřela balík, tak jsem se nejdřív zděsila, protože na začátku průvodního dopisu psali, že mě upozorňují, že reklamace se vztahují jenom na vady způsobené výrobou a ne na vady způsobené špatnou manípulací.Přitom jsem s ním jela dvakrát, než jsem si toho všimla... Ale nakonec napsali,že mě to vyměnili za novou boudu. Takže jsme dnes vyrazili a jsem spokojená. Tery, s těmi kolečky jsi mě potěšila. Já mám ten kočárek chviličku, takže je mám ještě nová. Ten nánožník mě jde taky špatně zapínat na cvoky. A musela jsem stáhnout gumku na spodu boudy, protože to tam plandalo. Jinak dobré a doufám, že to tak zůstane.Tak se mějte a čekám na nové postřehy. Čau

Bertiny

(Kristýna, 31. 3. 2007 18:41)

Maminky, nemá někdo zkušenost s kočárkem Bertini http://www.handypraha.cz/kocarek--bertini-x4-lite-341--detail.html, nebo s kočárkem http://delfinek.mimishop.cz/detail.php?zbozi=73749. Mám 10 měsíčního klučíka, dost živého a nevím, co vybrat. Děkuji Kristýna

Kočárek pro dvojčata

(Kiwi, 31. 3. 2007 13:30)

Zdravím. Neví někdo kde koupit kočárek pro dvojčata? Chci ho vidět nejdříve v reálu a né v katalogu. Všude maj jenom max. 1 - 2 kusy. V tom si nevyberu.

Herqules - Hance

(Tereza, 31. 3. 2007 9:01)

Hani, my náš HQ raptor 3spin skládáme dost často a ten plast jsem ještě neodřela a to si myslím že nejsme zrovna opatrní. Takže žádné obavy. A nevím po čem jezdíte ale já jezdím od listopadu a když kola umyju tak až na to že tam jsou vymáčklé kamínky tak jsou kola skoro jako nová. A to jsem z vesnice a cesty tady nejsou ukázkové dokonce jezdím po štěrkové cestě do vedlejší vesnice.

Herqules Raptor 3

(Iví, 30. 3. 2007 20:08)

Ahojík, také máme tenhle kočárek, ale není rotace předního kola...přiznám se Vám, že je to děsné. Dali jsme za kočárek s nánožníkem, orig.plášt. a taškou 13tis. Když sjíždím z obrubníku, tak se mi kočárek trošku naklání, že mám strach, že mi malá vypadne ven. Jinak s opotřebováním koleček souhlasím. Kočárek máme 2měsíce a jezdíme s ním svátečně a kolečka vypadají jak po dvou zimách. Nevím, jak vy, ale také jsem dost na nervy s nasazováním nánožníku, špatně se mi zapínají cvočky. A přijde mi kočárek i těžký...

booster GT6

(monika n., 30. 3. 2007 19:44)

to jsem rada ze jsem trochu pomohla v rozhodovani tady u nas v obchode uz prodali 6kusu GT4 a dnes na prochazce jsem si vsimla ze uz jezdi i GTS to je trikolka a nevypada taky spatne sle taky radeji uprednostnuji aspon 4 kola

Booster GT6

(Hanka, 30. 3. 2007 18:33)

Moniko
Děkuji za odpověď oni jsou úplně stejné jen ten GT6 má vepředu dvojitá kola.Ale celkem mě nadchnul a cena je super. Já od této značky měla golfky telebugy takové větší a byla sem max. spokojená i přes zimu to bylo ok. sníh byl ale kočárek obstál náramně tak sem teď hledala něco podobného a jen doufala že už s tím novým typem má někdo zkušenost jinak moon vyrábí stejná firma a na desingu to je vidět.Sedačka je podle referencí na netu otočná i po proti směru tak to risknu mám sice ještě čas pokukovat ale tento kočárek mě nadchnul a cena taky původně jsem chtěla jané nomad ale na mě je to prostě nízký kočárek.

booster GT6

(monika n., 30. 3. 2007 17:48)

mela jsem moznost vyzkouset v prodejne GT4 libi se mi design je velmi dobre ovladatelny a doost prostorny mam klucika a ten meri 80cm takze i kdyz lezel mel dost mista kocarek ma totiz na polozeni plochu asi90cm.Taky se me zaujal nanoznik je dost vysoko tak si myslim ze dovnitr moc na mimi nefouka a memusi se sundavat cely protoze ma uprostred zip.take myslim ze se da korba dat jak po smeru tak v protismeru jizdy(jeste se radeji zeptejte)coz je vyhoda.Na me udelal dost pekny dojem uz jen proto ze me dost pripomina kocarky znacky moon nebo x-lander a za ty penize dobra volba

patron bohemia apollon

(Hanka, 30. 3. 2007 12:41)

Ahoj pokud se ti tento kočárek líbí tak kamarádka ho měla a byla moc spokojená je velký prostorný a mimčo se tam i se zimním pytlem pěkně vešlo sice když měla holčička rok pryč koupila si sporťáček na jaro léto ale na patron nedá dopustit.

Babywelt booster GT6

(Hanka, 30. 3. 2007 12:38)

Ahoj nemáte někdo s tímto kočárkem zkušenost je to kombinovaný sportovní kočárek s vložnou taškou a předními otočnými dvoj.kolečky z aretací. Má polohovací rukojeť celkem velký košík a hlavně velká zadní kola a menší přední. A popř. nevíte kde by ho mohli prodávat v Brně abych ho viděla v realu znám ho jen z internetu a moc se mi íbí ale radši bych ho časem koupila v kamenné prodejně. Jinak sem prozkoumala několik typů koč. a až tenhle má za rozumnou cenu to je kolem 8tis. vše co od kočárku očekávám. Ale dobrá rada nad zlato tak pokud někdo máte zkuenost i se staším typem původně to byl myslím oregon tak mi sem napište děkuji moc.

Herqules Raptor 3 spin

(Hanka, 30. 3. 2007 8:54)

Ahoj, já mám o ta kolečka taky obavu. Myslíte si, že se dají objednat náhradní? Viděla jsem tento druh koleček u kámošky, která má I´COO a vypadají fakt šíleně... Jo,ta reklamace mě ještě nepřišla, tak doufám, že to bude v pořádku.
A jak teda řešíte to skládání, aby se neodřel ten plast?

patron bohemia apollin alux

(radka, 29. 3. 2007 14:58)

Ahojky, ráda bych se vás zeptala jestli někdo z vás má zkušenosti s kočárkem patron bohemia apollohn alux?
Líbí se nám, mimi se má narodit v červnu a chtěla bych ho vozit i přes zimu ve fusaku a myslím, že do patrona se v pohodě vejde.Nebo jestli máte někdo lepší typ budu ráda.Poradíte některá?Díky

I´COO PLATON 4

(Lenka, 29. 3. 2007 13:37)

Elo, croco neznám, my máme platon4 a jsme s ním moc spokojení. Sedačka se dá nasadit oběma směry, je skvěle odpružený, natáčecí náprava, ruční brzda (samozřejmě i nožní) potahovka super - po 3/4 roce stále stejná. Rukojeť má plynule nastavitelnou výšku - což ocenil náš téměř 2-metrový tatínek :-) Kola se dají vybrat - kdo chce plná nebo nafukovací. My jsme zvolili nafukovací - sice už jsme měli 1 defekt, ale i tak bych je vybrala znovu. Dle mého je to super confortní kočárek, jediná výtka je, že podvozek je dost nízko, takže to není ideální do terénu. Do lesa a na hory určitě ne, ale do města je super!


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115

následující »