Jdi na obsah Jdi na menu
Reklama:
 


Jak vybrat kočárek

27. 12. 2006

Jak vybrat správný kočárek, čeho si všímat?

Nabídka kočárku je obrovská a my jsme u prvního miminka tápali a hledali, nevěděli jsme přesně na co se dívat, proto se tady pokusím shrnout naše zkušenosti, čím se řídit.

  1. Je rozdíl v tom, zda sháníte kočárek do velkého města nebo na vesnici. Maminky ve městě určitě ocení lehčí, skladné kočárky, se kterými se snáze dostanou do MHD nebo je rychle složí do kufru auta. A naopak - je nesmyslné kupovat odlehčený kočár za 30 tisíc, pokud 90% času bude miminko "zaparkované" pod oknem na zahradě.
  2. Trojkolka versus čtyřkolka – když pominu vzhled, na který má každý jiný názor, je důležité si uvědomit, že zatímco rozdíl mezi drahým a levným čtyřkolákem je většinou jen ve váze a případném ”vrzání”, mezi drahou a levnou tříkolkou může být - kromě již zmíněného - obrovský rozdíl i ve stabilitě! Myslete na bezpečí svého miminka a pokud zvažujete nákup některé levnější tříkolky, otestujte si v obchodě dobře její stabilitu! Zatímco dražší tříkolky mají zadní kola lehce skosená (jako mají třeba i vozíčky pro handicapované sportovce) levné varianty tento ”detail” většinou nenabízí a rozdíl ve stabilitě takovýchto kočárků je obrovský.
  3. Trojkombinace versus sólo hluboký kočár a posléze sporťák – záleží na volbě každého. Někdo dá přednost na prvního půl roku klasickému hlubokému kočárku, (který se dá za dobré ceny koupit v bazárcích) a později koupí nový sporťák.......jiný volí rovnou jeden kočár, který už od začátku nabízí všechny možnosti
  4. Cena – tady platí každý podle svých možností. Jen radím dobře počítat, protože někdy mohou lacinější kočárky přijít ve finále dráž. Pokud můžete, tak si za kvalitu raději připlaťte. Tím nechci říci, že nejdražší je ten nejlepší - kdepak - to ne, ale než půjdete nakupovat dobře zvažujte, co všechno od kočárku očekáváte, co nutně potřebujete a co naopak s klidem oželíte.


 

Čeho si všímat dále

Kola – obecně platí, že čím větší tím lepší. Určitě raději nafukovací než takové ty ”golfáčové”. V terénu nebo ve sněhu jsou malá kola strašně neobratná.
Rozměry korby – dítě tráví v hluboké korbě cca 6-7 měsíců. Pediatři doporučují, aby nepřecházelo na sporťák dokud samo nesedí. Musíte zvážit, zda vaše mimiko bude mít půl roku v létě čí v zimě (kdy je potřeba fusak), obecně se ale dá říci, že délka korbičky +/- 80cm je postačující.
Výška hluboké korbičky nad zemí – pokud jste vyšší, budete trávit polovinu procházky shrbení – z počátku je člověk věčně skloněný nad miminkem, tak myslete na svá záda.
Výškově nastavitelná rukojeť – tak aby vyhovovala oběma rodičům.
Vybírejte si spojenou rukojeť – ne takové ty dvě ručky jako mívají golfáče – kočárek je snáze ovladatelný.
Váha kočárku + jeho skladnost a případná ”snášenlivost” s kufrem vašeho auta
Rozpětí kol – pokud budete jezdit výtahem, dobře si vše přeměřte, stejně tak i případné dveře u pediatra či jiné překážky, které by vám v budoucnu mohly znesnadnit pohyb.
Dobře si zkontrolujte, aby dno korby bylo hladké, rovné – může se to zdát jako bláznivý nápad, ale my jsme při našem lítání po obchodech s hrůzou zjistili, že jsou na trhu i kočárky, které mají místo pevného dna jen jakousi kovovou mříž přes kterou je tenoučká vrstva molitanu – chudák miminko jako by leželo na roštu!
Také si pořádně překontrolujte brzdy! - bez legrace, ne u každého kočárku máte jistotu, že opravdu drží.
Sporťák – po nebo proti směru jízdy – věčné dilema – ty z vás, kteří váhají nad určitým typem kočárku právě proto, že nenabízí sportovní sedačku čelem k rodičům mohu ujistit, že zhruba od 8-i měsíců bude dítě zajímat vše kolem něj (mimo vás :-) a bude stejně chtít sedět ve směru jízdy a mít rozhled – a vy si zvyknete určitě pomaleji, ale brzy jeho nálady i lumpárny poznáte úplně stejně i "pozpátku":-) Takže pro mimčo je směr od vás v pohodě, ale sami zvažte, jakému pohledu dáte přednost vy.
Sportovní sedačka – její záda by měla jít vždy polohovat do lehu – ať už plynule nebo v několika polohách. Raději se vyhněte kočárkům které nabízejí ”sedící” sedačky – takové, co se sklápí celé, jako židlička. Uvědomte si, že vaše miminko přejde na sporťák okolo sedmi měsíců a jeho páteř rozhodně nebude připravená na spaní v sedě! Snad pro starší děti, které už v kočárku nespí a nebo pokud mimi usne během nákupu – a pak hurá rychle domů, rozhodně tento typ sedačky ale není vhodný na to, abyste s ním vyráželi na delší ”spací” procházky. Taky nespíte rádi na židli – nenuťte k tomu vaše miminko.
Polohování nožiček – s výhodou
Materiály – vyhněte se bavlně jako vnějšímu potahu. Navzdory ujištěním prodavačů, že je to přírodní materiál speciálně ošetřený, můžete si být si být jistí, že za dva tři měsíce (obzvláště pokud budete mít letní mimi) bavlněná látka vyšisuje a kočárek bude vypadat jako po 3. dítěti. S výhodou vybírejte materiály, které jsou snadno ošetřitelné – omyvatelné, případně se dá celý potah z kočárku stáhnout a přeprat – až vaše miminko vylije v kočárku svůj první hrníček šťávy, určitě si vzpomenete.......
Slunečník versus překlápěcí rukojeť kočárku – záleží na vás. Někdo bude bránit do krve přehazovací rukojeť, jiný vám řekne, že stejně bravurně zvládne bleskově nastavit slunečník, když zahne proti sluníčku – záleží na každém co si zvolí. Určitě jsou obě varianty vyhovující. Překlápěcí rukojeť je fajn v případě, když hodně fouká.
Pětibodové pásy - jednoznačně obrovská výhoda - obzvláště pokud je dítko živější
Košík pod kočárkem - zvažte zda budete potřebovat, aby sloužil na transport větších nákupů, zkontrolujte si také zda je snadno dostupný
Údržba kočárku - informujte se u prodavače, které části potahu jsou odnimatelné a jakou údržbu daný materiál vyžaduje. Obecně platí - čím více lze kočárek "vystriptýzovat", tím lépe. Přeci jen za ty dva roky co ho budete používat se nastřádají různé nehody.


 

Vychytávky, které mít nemusíte, ale které jsou super, když je máte:

Otočná kola usnadňující zatáčení kočárku - odpadá nadzvedávání na každém rohu
Ruční brzda na rukojeti kočárku - ocení hlavně ti, kteří budou častěji zdolávat kopce – odpadají takové ty situace, kdy kočár za sebou vláčí maminku, která brzdí podrážkama co to dá.
Plynulé polohování dna v korbičce - skvělé např. když je miminko nachlazené – můžete ho lehunce naklopit a lépe se mu dýchá.
Podvozek na který se dá nacvaknout autosedačka - oceníte např. při nákupech
Odvětrávání korbičky – prima proti ”zapaření” miminka nejen v letních měsících
Slídové okénko ve střeše kočárku – na ”hlídání” :-)
Pumpička na kola – neurazí a při malém defektu může pomoci dojet. I když přiznám, že když jsme my píchli kolo, byla to pořádná díra, takže na dojetí bychom museli mít kompresor :-)


 

Hurá do obchodu!

I když se rozhodnete kupovat kočárek přes internet - často to výjde cenově lépe, určitě si napřed zajděte do obchodu. Nejlépe je udělat si s partnerem doma seznam věcí, které od kočárku očekáváte a pak vyrazit na "výlet" do obchodu. Udělejte si na to čas, určitě běžte oba - a nejlépe aby se vám to časově hodilo, žádná honička - no prostě "výlet". Jo a nezapomeňte se vyzbrojit vlastním centimetrem. Často se stává, že prodavači loví rozměry kočárku z různých brožur a stejně vám ve finále nejsou schopni říci, zda je to vnitřní či vnější rozměr korbičky. Pohrajte si tam. Vyberte si pár kočárků, které vás něčím zaujaly a pak si je otestujte. Udělejte si závody ve skládání, polohování, slalomovou dráhu, no prostě vyblbněte se - jen tak zjistíte, který kočárek vám opravdu vyhovuje. Nezapomeňte, že jej budete používat minimálně další dva roky a bylo by škoda dát spoustu peněz a po měsíci zjistit, že vás ten kočárek dohání k šílenství. (což se bohužel děje spoustě lidí). Projděte si všechny body na vašem seznamu a podle toho, jak který kočárek uspěl, vyberte si svého favorita. Jo a nenechte se nutit prodavačem do okamžitého nákupu. To, že jste 2 hodiny "trénovali" na prodejně vás ještě nezavazuje k nákupu! Taky si nechejte radit jen v "rozumné" míře. Bohužel často platí, že prodavač chválí jen to, co má na obchodě (logicky) takže se vám klidně může stát, že ve vedlejším obchodě vám ten do nebe vychvalovaný kočárek naopak pomluví do posledního šroubku. Prostě nechte se informovat a pak se řiďte vlastním rozumem. Hodně štěstí při nákupech!


A ještě jedna malinká rada na závěr - věřím, že budete mít štěstí a váš kočárek bude bezporuchový (jako ten náš) - ale stejně pro příklad reklamace, zeptejte s v tom daném obchodě již při koupi, jaké nabízejí podmínky. Některé obchody - předpokládám, že pouze kamenné - vám totiž zaručí, že po dobu reklamace budete mít k dispozici jejich "erární" kočárek. Může se to zdát jako zanedbatelná maličkost - ale když na reklamaci dojde, je v tom rozdíl obrovský. Reklamace může trvat až 30 dnů a jen si představte být 30 dnů imobilní bez kočárku s malým nechodícím mimčem.......pokud není k ruce nikdo, kdo by vám kočárek půjčil, museli byste nejspíše investovat do nějakého bazárkového a ten pak zase prodávat - no prostě opět výdaje a trable navíc - proto se raději ptejte předem. To byl jeden z důvodů, proč jsme se rozhodli pro nákup v kamenném obchodě.

Prosba
V komentářích se množí dotazy na jednotlivé typy kočárků, proto mám na vás prosbu - Až budete mít kočárek koupený a otestovaný v praxi, vraťte se prosím na tyto stránky a podělte se se svými zkušenosti a postřehy (kladnými i zápornými) ohledně konkrétních značek kočárků. Za všechny budoucí rodiče, kteří hledají dobré rady, vám moc děkuji. -

Pokud přidáváte svoje zkušenosti s konkrétním typem kočárku, uveďte prosím do nadpisu jeho název - usnadníte tak ostatním rodičům orientaci. Děkuji.

No a protože komentářů již notně přibylo, doporučuji si usnadnit práci, a pokud hledáte recenze na konkrétní značku, používat při hledání ctrl+F.

 

Komentáře

Přehled komentářů

Patron Bohemia

(Jana, 9. 2. 2007 15:14)

Ahoj Katko, jak jsi přišla na to, že Patron Bohemia není český výrobek? Právě na základě jejich stránek na netu, katalogu i informací prodavaček jsem přesvědčena o opaku. Byl to také hlavní důvod, proč jsme si tento kočárek objednali. A teď tedy nevím, jaká je ve skutečnosti pravda. Ozve se k tomuto tématu ještě někdo se svým názorem? Prosím.

Kocarky z CR nejsou!!

(Tereza, 9. 2. 2007 15:12)

Pokud Vam popravde odpovi prodavacka, tak se kterekoliv zeptejte, ale ceske kocarky zadne nejsou a ty ktere tvrdi ze jsou tak lzou. Vsechny tyto zarucene ceske jsou z polska... bohuzel

Pro Kateřinu

(Zlata, 9. 2. 2007 14:50)

Ahoj Katko,mohla by jsi napsat stránky,kde se dozvím,že jsou součástky z Polska? Pokud dobře vím,tak se Patron vyrábí v Mělníku a vyrábí krom kočárků,sedaček atd. i invalidní vozíky,...Díky za odpověď.

patron bohemia nejsou z ČR

(Kateřina, 9. 2. 2007 14:24)

hoooolky, to je pouze zavádějící název výrobku, patron bohemia je prodáván v Česku,ale montovaný a součástky jsou z Polska, koukněte na net, tam to všechno je anebo se zeptejte prodavaček, ty to taky moc dobře ví.

ABC Design - 3-TEC

(Michaela, 8. 2. 2007 15:01)

Ahojky, nemáte někdo zkušenost s kočárkem ABC Design 3-TEC? Vím, že to je jedna z novinek, ale moc se mi líbí. Vypadá zajimavě a navíc ho tady ještě nikdo nemá. Ale nechci jej za každou cenu. V obchdě jsem ho neviděla a tak si jej nemůžu vyzkoušet. Díky moc

pro Martinu

(Veronika, 8. 2. 2007 11:35)

Tak to jsi mě zrovna moc nepotěšila. Takže jsem měla pravdu s tím, že to něčím potáhnou. To je teda úžasné. Oni snad nejsou normální. Vždyť nemůžeme děti vozit v tak závadném kočárku,na něm snad není nic bez v pořádku. Chtěla bych vidět ty prodejce a výrobce, jestli by si takový zmetek nechali a dávali do něj své děti. Kdyžtak potom napiš co ti řekli na ČOI.

Hartan Skater

(jana, 7. 2. 2007 21:35)

Máte někdo zkušenost s novou kolekcí kočárků Hartan? Líbí se nám, ale opět plastová kola nás odrazují. Předem díky

HERQULES + plastenka na CORTINU

(Tereza, 7. 2. 2007 19:13)

Taky jsem premyslela nad Herqulesem, ale nakonec vyhrala CORTINA protoze HQ je tezsi a ja ho casto skladam do auta sama a navic v zaveru s nanoznikem je tam i velky rozdil v cene myslim teda jen mezi sportaky - 2000,-
Jinak tedka mame zas problem - predevcirem jsem si privezla prave Cortinu a snazim se sehnat na ni plastenku ( v obchode kde jsem ji koupila mi nabizeli zvlast universal) a ted mi v jinych obchodech rekli ze by mela byt i jen ke sportaku a je to psane i ve velkoobchodech. Neporadili byste mi nekdo jestli na to ma prodejce pravo prodavat to zvlast kdyz ze skladu je to v cene?(samostatne stoji pres 800 coz neni nezanedbatelna polozka) predem moc dekuji

TAKO CITY VOYAGER

(Martina, 7. 2. 2007 18:28)

Mám stejné zkušenosti jako Veronika. Dnes jsme byli vrátit kočárek, ale v prodejně nám jenom ustřihli folii a výrobce vymění pružiny. Nedávala jsem 8000 za kočár aby mně ho oškubali.Zkusím zavolat na ČOI jestli na to mají právo.

Tereze

(Veronika, 7. 2. 2007 18:16)

Taky se chystáme pro nový kočárek. Tady většina žen chválí kočárek Herqules a mně se také líbí. Zatím jsem ho viděla pouze na internetu, takže uvidíme až v obchodě, ale snad bude fajn a nebudou s ním žádné problémy. Prosím tímto všechny co o HQ ví víc, aby to napsali. Buď sem a nebo přímo na mou adresu: goldwitch@seznam.cz. Všem předem moc děkuji. Nerada bych zase dopadla jako s Takem.

pro Veroniku

(Tereza, 7. 2. 2007 13:29)

Ja mam smulu ze jsme koupili vlastne TAKO pod jinym jmenem - je to ten samy vyrobce, takze mi na COI rekli ze mam smulu protoze testovali jen vyslovene TAKO. TAkze jsme stejne jeli druhy den koupit novy kocarek, sice drazsi oproti tomu prvnimu ale mam radost, ze snad bude nezavadny. My uz meli s tim prvnim prave problem mechanicky, praskli sroubky a na nasi malou se (po trech mesicich pouzivani!!)kocarek slozil, bohuzel v tom soku me nenapadlo to nafotit a pod a rovnou jsme nalozili kocar a a odvezli ho na prodejnu s tim ze chci vratit zpatky penize ze je nebezpecny. Bohuzel za ctrnact dni nam volali ze je kocar opraveny a ze to bylo spatnou manipulaci!!!! Jenze jsme nemeli v ruce nic s cim bychom se mohli nekam obratit, jen opraveny kocar. Takze Veronice preju hodne stesti a pevne nervy, ale trpelivost prinasi ovoce!

Tako City Voyager

(Veronika, 7. 2. 2007 12:54)

Manžel po shlédnutí reportáže o nevyhovujících kočárcích vzal Tako (které máme 4 měsíce) a jel ho vrátit na prodejdu. Tam s ním nejednali zrovna nejlepším způsobem. Většina personálu se raději "ztratila" a muž, který má oddělení s kačárky a autosedačkami na starosti říká, že ho vyreklamují. Musíme měsíc čekat, než se nám ozvou jak to bude. Vypadá to tak, že držadlo potáhnou jiným materiálem a pružinu pravděpodobně také do něčeho zabalí - tak to obsluhující muž tvrdil. Tak to teda ne. Takový kočárek zcela jistě nechci. Půjdeme koupit nový a za měsíc uvidíme. V případě, že nedudou chtít vrátit peníze, dáme je k soudu.

Taska ke cortine

(Tereza, 6. 2. 2007 14:03)

Treba nekde kontakt na dodavatele?

Taska ke cortine

(Tereza, 6. 2. 2007 12:07)

Neporadil by mi nekdo kde sehnat samostatne tasku na rukojet ke ¨CAM Cortina x3 (modro bezova)?? Moc dekuju

quinny freestyle 3xl comfort

(Vlaďka, 5. 2. 2007 23:50)

je sice dražší -kompletně- s korbičkou dreami a autosedačkou maxi cosi citi (0-13) vyjde nový kolem dvaceti tisíc, spíš tak 16-17,ale opravdu asi není lepší kočárek na trhu.Ani ostatní quinny nejsou tak multifunkční.Sice sporťák postrádá kosmický design ostatních quinny modelů, ale jinak je dokonalý predátor.taky i přes vizuální masivnost a rozměry se s ním dá projíždět uličkami nákupních center a otočit se skoro na místě, je úžasně manipulovatelný, skladný-mně se vejde do fordu Ka a k tomu dítě v sedačce maxi cosi priori xp, dva dospělí-z toho jeden=já-řidič, cestovní postýlka a sportovní cestovní taška.Věřím, že v případě nouze by se další dítě nebo dospělý vcucli ještě taky. Skvěle zvládá jakýkoliv terén-máme zahradu v kopci a plnou výmolů a krtin, tak i sníh.prostě tenhle kočárek miluju a jiný bych nechtěla ani náhodou! Nemám jedinou výhradu.

HERQULES

(Tereza, 5. 2. 2007 21:52)

Jestli muzu radit, tak v Hradci v BABYEXPERT CHICO maji co ja vim Herqules raptor 3, i raptor 3spin v nekolika barvach, byla jsem tam naposled pred dvema tydny, tak pokud nikdo neudelal velke nakupy, tak by tam meli byt. Jinak ja jsem se nakonec rozhodla pro CAM CORTINA x3 evolution, dneska jsem si ji privezla, tak doufam ze nebudu litovat

Herqules x Hartan Skater

(Magda, 5. 2. 2007 19:02)

Taky jsme se rozhodli pro Herqules. Bohužel ho ale v žádné prodejně nemají skladem a typ Raptor 3 Spin není možné koupit ani přes Net. V obchodech jen slibují a posouvají termín dodání. Tak to vypadá, že budeme muset hledat nový kočárek. Snad Hartan Skater. Má s ním někdo z Vás zkušenost?

RAZOR 4,

(Dáša, 5. 2. 2007 16:26)

Chtěla bych se ještě zeptat máte někdo zkušenost s tímto kočárkem já bych potřebovala jen vědět zda má přehazovací rukojeť a jak jste s ním spokojené?Ještě bych chtěla vědět zda stačí velikost hluboké korbičky(není moc malá)?Díky mnohokrát

Pro Pavlu

(Dáša, 5. 2. 2007 16:22)

Pavli jsem z Rožnova pod Radhoštěm,takže budeš li mít čas na to PSČ německé mi najít budu vděčná,já stránky obchodů našla na Herqueles.de , ale vyznat se v tom to chce teda vážně trochu umění.Díky

Herqules Raptor 3 Spin

(bubla, 5. 2. 2007 15:01)

Pavlo,nemohla bys sem prosim vlozit odkaz na tu prodejnu v Pirne - kde jsi ten kocarek objednala? Doslova jsem prolezla vsechny odkazy, a ted nechci urazit tvurce nemecky webovych stranek,ale nic horsiho jsem v zivote nevidela..No kazdopadne jsem nikde na odkazech uvedenych na herqules.ch nebo de nenasla prodejce kocarku Herqules..Tak budu rada a mozna nejen ja,kdyz nam holkam trochu to hledani usnadnis. Diky moc!!


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115

následující »