Jdi na obsah Jdi na menu
Reklama:
 


Jak vybrat kočárek

27. 12. 2006

Jak vybrat správný kočárek, čeho si všímat?

Nabídka kočárku je obrovská a my jsme u prvního miminka tápali a hledali, nevěděli jsme přesně na co se dívat, proto se tady pokusím shrnout naše zkušenosti, čím se řídit.

  1. Je rozdíl v tom, zda sháníte kočárek do velkého města nebo na vesnici. Maminky ve městě určitě ocení lehčí, skladné kočárky, se kterými se snáze dostanou do MHD nebo je rychle složí do kufru auta. A naopak - je nesmyslné kupovat odlehčený kočár za 30 tisíc, pokud 90% času bude miminko "zaparkované" pod oknem na zahradě.
  2. Trojkolka versus čtyřkolka – když pominu vzhled, na který má každý jiný názor, je důležité si uvědomit, že zatímco rozdíl mezi drahým a levným čtyřkolákem je většinou jen ve váze a případném ”vrzání”, mezi drahou a levnou tříkolkou může být - kromě již zmíněného - obrovský rozdíl i ve stabilitě! Myslete na bezpečí svého miminka a pokud zvažujete nákup některé levnější tříkolky, otestujte si v obchodě dobře její stabilitu! Zatímco dražší tříkolky mají zadní kola lehce skosená (jako mají třeba i vozíčky pro handicapované sportovce) levné varianty tento ”detail” většinou nenabízí a rozdíl ve stabilitě takovýchto kočárků je obrovský.
  3. Trojkombinace versus sólo hluboký kočár a posléze sporťák – záleží na volbě každého. Někdo dá přednost na prvního půl roku klasickému hlubokému kočárku, (který se dá za dobré ceny koupit v bazárcích) a později koupí nový sporťák.......jiný volí rovnou jeden kočár, který už od začátku nabízí všechny možnosti
  4. Cena – tady platí každý podle svých možností. Jen radím dobře počítat, protože někdy mohou lacinější kočárky přijít ve finále dráž. Pokud můžete, tak si za kvalitu raději připlaťte. Tím nechci říci, že nejdražší je ten nejlepší - kdepak - to ne, ale než půjdete nakupovat dobře zvažujte, co všechno od kočárku očekáváte, co nutně potřebujete a co naopak s klidem oželíte.


 

Čeho si všímat dále

Kola – obecně platí, že čím větší tím lepší. Určitě raději nafukovací než takové ty ”golfáčové”. V terénu nebo ve sněhu jsou malá kola strašně neobratná.
Rozměry korby – dítě tráví v hluboké korbě cca 6-7 měsíců. Pediatři doporučují, aby nepřecházelo na sporťák dokud samo nesedí. Musíte zvážit, zda vaše mimiko bude mít půl roku v létě čí v zimě (kdy je potřeba fusak), obecně se ale dá říci, že délka korbičky +/- 80cm je postačující.
Výška hluboké korbičky nad zemí – pokud jste vyšší, budete trávit polovinu procházky shrbení – z počátku je člověk věčně skloněný nad miminkem, tak myslete na svá záda.
Výškově nastavitelná rukojeť – tak aby vyhovovala oběma rodičům.
Vybírejte si spojenou rukojeť – ne takové ty dvě ručky jako mívají golfáče – kočárek je snáze ovladatelný.
Váha kočárku + jeho skladnost a případná ”snášenlivost” s kufrem vašeho auta
Rozpětí kol – pokud budete jezdit výtahem, dobře si vše přeměřte, stejně tak i případné dveře u pediatra či jiné překážky, které by vám v budoucnu mohly znesnadnit pohyb.
Dobře si zkontrolujte, aby dno korby bylo hladké, rovné – může se to zdát jako bláznivý nápad, ale my jsme při našem lítání po obchodech s hrůzou zjistili, že jsou na trhu i kočárky, které mají místo pevného dna jen jakousi kovovou mříž přes kterou je tenoučká vrstva molitanu – chudák miminko jako by leželo na roštu!
Také si pořádně překontrolujte brzdy! - bez legrace, ne u každého kočárku máte jistotu, že opravdu drží.
Sporťák – po nebo proti směru jízdy – věčné dilema – ty z vás, kteří váhají nad určitým typem kočárku právě proto, že nenabízí sportovní sedačku čelem k rodičům mohu ujistit, že zhruba od 8-i měsíců bude dítě zajímat vše kolem něj (mimo vás :-) a bude stejně chtít sedět ve směru jízdy a mít rozhled – a vy si zvyknete určitě pomaleji, ale brzy jeho nálady i lumpárny poznáte úplně stejně i "pozpátku":-) Takže pro mimčo je směr od vás v pohodě, ale sami zvažte, jakému pohledu dáte přednost vy.
Sportovní sedačka – její záda by měla jít vždy polohovat do lehu – ať už plynule nebo v několika polohách. Raději se vyhněte kočárkům které nabízejí ”sedící” sedačky – takové, co se sklápí celé, jako židlička. Uvědomte si, že vaše miminko přejde na sporťák okolo sedmi měsíců a jeho páteř rozhodně nebude připravená na spaní v sedě! Snad pro starší děti, které už v kočárku nespí a nebo pokud mimi usne během nákupu – a pak hurá rychle domů, rozhodně tento typ sedačky ale není vhodný na to, abyste s ním vyráželi na delší ”spací” procházky. Taky nespíte rádi na židli – nenuťte k tomu vaše miminko.
Polohování nožiček – s výhodou
Materiály – vyhněte se bavlně jako vnějšímu potahu. Navzdory ujištěním prodavačů, že je to přírodní materiál speciálně ošetřený, můžete si být si být jistí, že za dva tři měsíce (obzvláště pokud budete mít letní mimi) bavlněná látka vyšisuje a kočárek bude vypadat jako po 3. dítěti. S výhodou vybírejte materiály, které jsou snadno ošetřitelné – omyvatelné, případně se dá celý potah z kočárku stáhnout a přeprat – až vaše miminko vylije v kočárku svůj první hrníček šťávy, určitě si vzpomenete.......
Slunečník versus překlápěcí rukojeť kočárku – záleží na vás. Někdo bude bránit do krve přehazovací rukojeť, jiný vám řekne, že stejně bravurně zvládne bleskově nastavit slunečník, když zahne proti sluníčku – záleží na každém co si zvolí. Určitě jsou obě varianty vyhovující. Překlápěcí rukojeť je fajn v případě, když hodně fouká.
Pětibodové pásy - jednoznačně obrovská výhoda - obzvláště pokud je dítko živější
Košík pod kočárkem - zvažte zda budete potřebovat, aby sloužil na transport větších nákupů, zkontrolujte si také zda je snadno dostupný
Údržba kočárku - informujte se u prodavače, které části potahu jsou odnimatelné a jakou údržbu daný materiál vyžaduje. Obecně platí - čím více lze kočárek "vystriptýzovat", tím lépe. Přeci jen za ty dva roky co ho budete používat se nastřádají různé nehody.


 

Vychytávky, které mít nemusíte, ale které jsou super, když je máte:

Otočná kola usnadňující zatáčení kočárku - odpadá nadzvedávání na každém rohu
Ruční brzda na rukojeti kočárku - ocení hlavně ti, kteří budou častěji zdolávat kopce – odpadají takové ty situace, kdy kočár za sebou vláčí maminku, která brzdí podrážkama co to dá.
Plynulé polohování dna v korbičce - skvělé např. když je miminko nachlazené – můžete ho lehunce naklopit a lépe se mu dýchá.
Podvozek na který se dá nacvaknout autosedačka - oceníte např. při nákupech
Odvětrávání korbičky – prima proti ”zapaření” miminka nejen v letních měsících
Slídové okénko ve střeše kočárku – na ”hlídání” :-)
Pumpička na kola – neurazí a při malém defektu může pomoci dojet. I když přiznám, že když jsme my píchli kolo, byla to pořádná díra, takže na dojetí bychom museli mít kompresor :-)


 

Hurá do obchodu!

I když se rozhodnete kupovat kočárek přes internet - často to výjde cenově lépe, určitě si napřed zajděte do obchodu. Nejlépe je udělat si s partnerem doma seznam věcí, které od kočárku očekáváte a pak vyrazit na "výlet" do obchodu. Udělejte si na to čas, určitě běžte oba - a nejlépe aby se vám to časově hodilo, žádná honička - no prostě "výlet". Jo a nezapomeňte se vyzbrojit vlastním centimetrem. Často se stává, že prodavači loví rozměry kočárku z různých brožur a stejně vám ve finále nejsou schopni říci, zda je to vnitřní či vnější rozměr korbičky. Pohrajte si tam. Vyberte si pár kočárků, které vás něčím zaujaly a pak si je otestujte. Udělejte si závody ve skládání, polohování, slalomovou dráhu, no prostě vyblbněte se - jen tak zjistíte, který kočárek vám opravdu vyhovuje. Nezapomeňte, že jej budete používat minimálně další dva roky a bylo by škoda dát spoustu peněz a po měsíci zjistit, že vás ten kočárek dohání k šílenství. (což se bohužel děje spoustě lidí). Projděte si všechny body na vašem seznamu a podle toho, jak který kočárek uspěl, vyberte si svého favorita. Jo a nenechte se nutit prodavačem do okamžitého nákupu. To, že jste 2 hodiny "trénovali" na prodejně vás ještě nezavazuje k nákupu! Taky si nechejte radit jen v "rozumné" míře. Bohužel často platí, že prodavač chválí jen to, co má na obchodě (logicky) takže se vám klidně může stát, že ve vedlejším obchodě vám ten do nebe vychvalovaný kočárek naopak pomluví do posledního šroubku. Prostě nechte se informovat a pak se řiďte vlastním rozumem. Hodně štěstí při nákupech!


A ještě jedna malinká rada na závěr - věřím, že budete mít štěstí a váš kočárek bude bezporuchový (jako ten náš) - ale stejně pro příklad reklamace, zeptejte s v tom daném obchodě již při koupi, jaké nabízejí podmínky. Některé obchody - předpokládám, že pouze kamenné - vám totiž zaručí, že po dobu reklamace budete mít k dispozici jejich "erární" kočárek. Může se to zdát jako zanedbatelná maličkost - ale když na reklamaci dojde, je v tom rozdíl obrovský. Reklamace může trvat až 30 dnů a jen si představte být 30 dnů imobilní bez kočárku s malým nechodícím mimčem.......pokud není k ruce nikdo, kdo by vám kočárek půjčil, museli byste nejspíše investovat do nějakého bazárkového a ten pak zase prodávat - no prostě opět výdaje a trable navíc - proto se raději ptejte předem. To byl jeden z důvodů, proč jsme se rozhodli pro nákup v kamenném obchodě.

Prosba
V komentářích se množí dotazy na jednotlivé typy kočárků, proto mám na vás prosbu - Až budete mít kočárek koupený a otestovaný v praxi, vraťte se prosím na tyto stránky a podělte se se svými zkušenosti a postřehy (kladnými i zápornými) ohledně konkrétních značek kočárků. Za všechny budoucí rodiče, kteří hledají dobré rady, vám moc děkuji. -

Pokud přidáváte svoje zkušenosti s konkrétním typem kočárku, uveďte prosím do nadpisu jeho název - usnadníte tak ostatním rodičům orientaci. Děkuji.

No a protože komentářů již notně přibylo, doporučuji si usnadnit práci, a pokud hledáte recenze na konkrétní značku, používat při hledání ctrl+F.

 

Komentáře

Přehled komentářů

Manuál

(Jana, 3. 3. 2007 20:47)

Český manuál -návod na smontování,úžívání a údržbu kočárku dostanete při jeho koupi. V hlavním menu jsou pěkně česky popsané hlavní funkce kočárků... Na stránkách mají pouze cizojazyčnou verzi(angl.,něm.,ital.atd..) jen průvodce stránkami se dá spustit kliknutím na českou vlaječku v češtině.
Co se spuštění stránek týče, taky mi to nešlo hned možná to zkuste v dobu, kdy není tak zatížená síť. Mi se to podařilo až na třetí pokus.Před chvilkou mi to zase šlo nebyl problém. Taky může záležet na způsobu vašeho připojení k internetu.Třeba helfne manžel?
Mám ten cizojazyčný manuál pro Razor4 a Raptor3spin stažený k sobě do počítače, tak kdo by měl zájem, písněte. Český už jsem bohužel někde založila a nemůžu ho najít.

Herqules

(Ivča, 3. 3. 2007 20:45)

Díky za dopovědi!Mezitím jsem prolistovala všechny internetové obchody, které Herquly nabízejí, včetně zde zmiňované www.uadi.mimishop.cz, kde je měli opravdu skladem. Říkám měli, protože mi dnes napsali, že už jsou vyprodané a další čekají za 14 dní, ale prý "kdoví, co přijde"! Podobné odpovědi jsem dostala i od jinud. Tudíž jsem mírně zpanikařila a jeli jsme ho hned objednat na Černý Most - jediné místo, kde je v Praze mají. K našemu ohromnému údivu - po všech těch varováních zde - nám ho nabídli ke koupi ihned, že prý je zrovna mají! Tak jsme ho téměř s otevřenými ústy koupili a celou cestu domů se báli, jaký v tom bude fígl. A už jsme ho bohužel objevili:o( Chybí tam v brzdě jedna malá tyčka a jedna strana se tedy nezabrzdí. Rychlá radost, rychlá starost! Jen nevím, jestli nás paní prodavačka schválně napálila nebo je to jen hloupá náhoda...? Píšu to především proto aby se vám nestalo totéž - totiž že v návalu náhlého štěstí zapomenete vše důkladně prohlédnout ještě v obchodě nebo při přejímce dodávky z internetového obchodu. Po pravdě řečeno si teď připadáme trochu jako blbci...

Pro Janu

(Dáša, 3. 3. 2007 18:20)

Omlouvám se špatně jsem si to přečetla já myslela že mluvíte o manuálu a vy jste mluvily o stránkách.Co se českého manuálu týče,tak byvá součástí návodu ke kočárku? Děkuji

Pavle

(Jitka, 3. 3. 2007 13:58)

Pavlo díky,ale mě ta stránka prostě nejde spustit,nevím proč.Vždy se mi načítání zastaví v půlce a dál to nejde.Díky

dotaz

(dana, 3. 3. 2007 11:17)

nemátě někdo,prosím,zkušenost s českým kočárkem zn.Baby trend.Děkuji Dana

Jitce

(Pavla, 3. 3. 2007 10:44)

Po suštění www.herqules.ch se objeví titulní sztránka s vlaječkami.. Jednoduše klikněte na naší a jste tam..

Bartatina

(Lenka, 3. 3. 2007 10:43)

Ahoj, mám vybraný kočárek roan marita, ale právě jsem objevila kočárek BARTATINA od Free line. Je to klasický hluboký s možností sportovní sedačky.Máte s ním některá zkušenosti? Nebo celkově s free line, zda jsou to kvalitní výrobky.Děkuji

Janě

(Daša, 3. 3. 2007 10:41)

Jani klidně to napište sem pokud můžete neboť my jsme taky český návod hledali a nenašli nikde na té adrese www.herqules.ch Děkuji dáša

Janě

(Jitka, 3. 3. 2007 10:02)

Ahoj Jani.Prosím tě,jak se dá spustit na www.herqules.ch průvodce stránkami v češtině?Já už jsem na těchto stránkách vyskoušela i nemožné a ke kočárkům jsem se nedopracovala,to víš,když neumíš po cizím ani blafnout tak se nediv a češtinu už jsem vůbec nenašla.Tak jestli budeš mít čas tak mi prosímtě napiš - podrobně jak se tam mám dostat.Mám doma herqules rapto 3-spin a zajímali by mě i ty golfky jak vypadají.Moc,moc děkuji.Můj mail PAVLICKOVAJITKA@CENTRUM.CZ

pro lenku

(Aňa, 3. 3. 2007 9:34)

Poslala jsem ti email.

Apolon nebo Fenix F4?

(Evča, 2. 3. 2007 21:54)

Všechny moc zdravím! Vybíráme kočárek pro naše májové mimčo a vytipovali jsme si tyhle dva favority od firmy Patron Bohemia. Ve starších příspěvcích jsem objevila postřehy i k těmto kočárkům, byla bych ale vděčná, kdyby se našel někdo i s čerstvějšími zkušenostmi. Táhne mne to více k Fénixovi (moc se mi líbí vzhled a barevné kombinace), obávám se ale nepřehazovací rukojeti a toho, že je to a priori sporťák - bude vložná taška pro mimi dostatečně stabilní, bezpečná a pohodlná?

autosedačky Britax

(Lenka, 2. 3. 2007 21:18)

Autosedačky Britax jsou skvělé a podle crash testů patří mezi nejbezpečnější na trhu - spolu se značkami Romer a Maxi Cosi, takže rozhodně doporučuji :-) je to dobrá a hlavně bezpečná volba.

Pro Ivču

(Zuzka, 2. 3. 2007 19:43)

Ahoj Ivčo, já jsem nedávno kupovala Herqules Raptor 3 Spin a vzali jsme k němu rovnou i ten adaptér na autosedačku. A prodavačka nám opravdu potvrdila, že jiný typ autosedačky než Britax, tam nepasuje. Dokonce to prý na prodejně i zkoušeli. Ale bohužel nemám s touto sedačkou žádné zkušenosti. Ještě jsme ji nekoupili. Chtěla bych se teda tímto zeptat i ostatních, jestli by mi byl někdo schopný k těmto sedačkám Britax Cosy Tot Premium něco říci.
Díky moc. Zuzka

Pro Ivču

(Jana, 2. 3. 2007 19:41)

Ivi, pouze autosedačka Britax sedí na Herquly.Adaptér je trochu zvláštní konstrukce a tyhle sedačky mají dole pod nožkama 2 drážky,do kterých se adaptér zacvakává na www.herqules.ch jsou k dispozici návody na použití.Průvodce stránkami se dá spustit i v češtině a mají už dva nové typy sporťáků Radius a Rally-golfky. Co se týká koleček nevím, měla jsem z nich strach , po loňské zimě kdy jsem s kočárkem měla co dělat ve sněhu jsem volila schválně 4kolku Razor.Letos jsme užbyli několikrát na horách lyžovat a ve sněhu se s těmi širokými koly a stabilním podvozkem super řídí celý kočár. Už mám třetí dítko a dvojtá kolečka ani trojkolku bych nebrala. Chápu, ale že někomu to vyhovuje. Tak držím palce a spokojené mimi.

Herqules

(Ivča, 2. 3. 2007 19:03)

Ahoj všem maminám i tatínkům a díky vám všem za objevení Herqula!:o) Už jsme ho i viděli a manžel se naprosto zamiloval. Vybrali jsme nakonec Razor 6Spin oproti Razor 4, protože jsem si prosadila otočná kolečka. Pár věcí ve mně ale ještě hlodá, tak vás moc prosím o zkušenosti: jak se chovají ta menší 4 kolečka v opravdovém terénu - nezaplétají se tam třeba větvičky v lese? A je to opravdu dobře odpružené? v obchodě se mi to zdálo malinko tuhé... A poslední věc: nevíte, jestli ty adaptéry na autosedačku fungují jen s tím typem, který se k tomu prodává nebo i s jinými?? Budu strašně vděčná za odpovědi a veškeré zkušenosti s tímto kočárkem. Díky!!!

Tereze

(Pavla, 2. 3. 2007 17:50)

Ahoj,
nevím, zda jsi dostala můj mail? Nebo se nezdařilo?
Posilala jse adresu ICQ..

Golfové hole

(Hana, 2. 3. 2007 14:23)

Ahojky, nemáte někdo zkušenost s kočárkem Patron Bohemia Pluton nebo Baby Design Golf Travel? Nebo mně doporučte nějaký jiný, s kterým máte dobré zkušenosti. Díky moc.

Mutsy

(Alena, 2. 3. 2007 13:23)

Máme ho už rok a půl a jsme s ním hrozně moc spokojení. Super se s ní jezdí, snadno se skládá, do kufru auta v pohodě. Jediné výtky - vnitřní potah korbičky není vyjímatelný a poměrně brzy zežmolkovatěl :-( Originál pláštěnka (která je HODNĚ drahá) v dešti protíkala okolo zipů - takže jsme nakonec koupili univerzální z Emitexu a používáme tu. Jo a ještě kamarádka, která má taky Mutsy měla trable se sportovním sedákem - byla tam taková tvrdá hrana, která tlačila do zad dítěte :-( Reklamovala to, dozvěděla se, že s ejedná o vadnou sérii a ten sportovní sedák jí vyměnili za nový. Takže na tyto 3 věci pozor, jinak je Mutsík super. KOupila bych ho zase.

Nováček

(Zuzana, 2. 3. 2007 12:40)

Ahoj všem, náhodně jsem objevila tyto stránky a s nadšením jsem se začetla. Nákup kočárku nás teprve čeká a moc si cením uvedených rad. Včera jsem teprve začala s hledání vhodného kočátku - musím říct, že vzhledově se mi zalíbil x-lander XA. Nemáte někdo zkušenosti s touto značkou?

Hance, otočné korby na spor´táku.

(Baja, 2. 3. 2007 9:45)

Ahoj musím souhlasit s Markétou K.že sporťák ,který je otočený proti směru jízdy je hůře ovladatelný.Mám na herqulovi otočnou korbu a vůbec ji nevyužívám,vyhovuje mi po směru.Náš 11kg drobeček je totiž dost těžký a když korbu otočím a malý spí, je docela problém kočár zvednout na chodník apod.,v sedě je to.O.K.Takže neotočného sporťáku bych se vůbec nebála.


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115

následující »