Jdi na obsah Jdi na menu
Reklama:
 


Jak vybrat kočárek

27. 12. 2006

Jak vybrat správný kočárek, čeho si všímat?

Nabídka kočárku je obrovská a my jsme u prvního miminka tápali a hledali, nevěděli jsme přesně na co se dívat, proto se tady pokusím shrnout naše zkušenosti, čím se řídit.

  1. Je rozdíl v tom, zda sháníte kočárek do velkého města nebo na vesnici. Maminky ve městě určitě ocení lehčí, skladné kočárky, se kterými se snáze dostanou do MHD nebo je rychle složí do kufru auta. A naopak - je nesmyslné kupovat odlehčený kočár za 30 tisíc, pokud 90% času bude miminko "zaparkované" pod oknem na zahradě.
  2. Trojkolka versus čtyřkolka – když pominu vzhled, na který má každý jiný názor, je důležité si uvědomit, že zatímco rozdíl mezi drahým a levným čtyřkolákem je většinou jen ve váze a případném ”vrzání”, mezi drahou a levnou tříkolkou může být - kromě již zmíněného - obrovský rozdíl i ve stabilitě! Myslete na bezpečí svého miminka a pokud zvažujete nákup některé levnější tříkolky, otestujte si v obchodě dobře její stabilitu! Zatímco dražší tříkolky mají zadní kola lehce skosená (jako mají třeba i vozíčky pro handicapované sportovce) levné varianty tento ”detail” většinou nenabízí a rozdíl ve stabilitě takovýchto kočárků je obrovský.
  3. Trojkombinace versus sólo hluboký kočár a posléze sporťák – záleží na volbě každého. Někdo dá přednost na prvního půl roku klasickému hlubokému kočárku, (který se dá za dobré ceny koupit v bazárcích) a později koupí nový sporťák.......jiný volí rovnou jeden kočár, který už od začátku nabízí všechny možnosti
  4. Cena – tady platí každý podle svých možností. Jen radím dobře počítat, protože někdy mohou lacinější kočárky přijít ve finále dráž. Pokud můžete, tak si za kvalitu raději připlaťte. Tím nechci říci, že nejdražší je ten nejlepší - kdepak - to ne, ale než půjdete nakupovat dobře zvažujte, co všechno od kočárku očekáváte, co nutně potřebujete a co naopak s klidem oželíte.


 

Čeho si všímat dále

Kola – obecně platí, že čím větší tím lepší. Určitě raději nafukovací než takové ty ”golfáčové”. V terénu nebo ve sněhu jsou malá kola strašně neobratná.
Rozměry korby – dítě tráví v hluboké korbě cca 6-7 měsíců. Pediatři doporučují, aby nepřecházelo na sporťák dokud samo nesedí. Musíte zvážit, zda vaše mimiko bude mít půl roku v létě čí v zimě (kdy je potřeba fusak), obecně se ale dá říci, že délka korbičky +/- 80cm je postačující.
Výška hluboké korbičky nad zemí – pokud jste vyšší, budete trávit polovinu procházky shrbení – z počátku je člověk věčně skloněný nad miminkem, tak myslete na svá záda.
Výškově nastavitelná rukojeť – tak aby vyhovovala oběma rodičům.
Vybírejte si spojenou rukojeť – ne takové ty dvě ručky jako mívají golfáče – kočárek je snáze ovladatelný.
Váha kočárku + jeho skladnost a případná ”snášenlivost” s kufrem vašeho auta
Rozpětí kol – pokud budete jezdit výtahem, dobře si vše přeměřte, stejně tak i případné dveře u pediatra či jiné překážky, které by vám v budoucnu mohly znesnadnit pohyb.
Dobře si zkontrolujte, aby dno korby bylo hladké, rovné – může se to zdát jako bláznivý nápad, ale my jsme při našem lítání po obchodech s hrůzou zjistili, že jsou na trhu i kočárky, které mají místo pevného dna jen jakousi kovovou mříž přes kterou je tenoučká vrstva molitanu – chudák miminko jako by leželo na roštu!
Také si pořádně překontrolujte brzdy! - bez legrace, ne u každého kočárku máte jistotu, že opravdu drží.
Sporťák – po nebo proti směru jízdy – věčné dilema – ty z vás, kteří váhají nad určitým typem kočárku právě proto, že nenabízí sportovní sedačku čelem k rodičům mohu ujistit, že zhruba od 8-i měsíců bude dítě zajímat vše kolem něj (mimo vás :-) a bude stejně chtít sedět ve směru jízdy a mít rozhled – a vy si zvyknete určitě pomaleji, ale brzy jeho nálady i lumpárny poznáte úplně stejně i "pozpátku":-) Takže pro mimčo je směr od vás v pohodě, ale sami zvažte, jakému pohledu dáte přednost vy.
Sportovní sedačka – její záda by měla jít vždy polohovat do lehu – ať už plynule nebo v několika polohách. Raději se vyhněte kočárkům které nabízejí ”sedící” sedačky – takové, co se sklápí celé, jako židlička. Uvědomte si, že vaše miminko přejde na sporťák okolo sedmi měsíců a jeho páteř rozhodně nebude připravená na spaní v sedě! Snad pro starší děti, které už v kočárku nespí a nebo pokud mimi usne během nákupu – a pak hurá rychle domů, rozhodně tento typ sedačky ale není vhodný na to, abyste s ním vyráželi na delší ”spací” procházky. Taky nespíte rádi na židli – nenuťte k tomu vaše miminko.
Polohování nožiček – s výhodou
Materiály – vyhněte se bavlně jako vnějšímu potahu. Navzdory ujištěním prodavačů, že je to přírodní materiál speciálně ošetřený, můžete si být si být jistí, že za dva tři měsíce (obzvláště pokud budete mít letní mimi) bavlněná látka vyšisuje a kočárek bude vypadat jako po 3. dítěti. S výhodou vybírejte materiály, které jsou snadno ošetřitelné – omyvatelné, případně se dá celý potah z kočárku stáhnout a přeprat – až vaše miminko vylije v kočárku svůj první hrníček šťávy, určitě si vzpomenete.......
Slunečník versus překlápěcí rukojeť kočárku – záleží na vás. Někdo bude bránit do krve přehazovací rukojeť, jiný vám řekne, že stejně bravurně zvládne bleskově nastavit slunečník, když zahne proti sluníčku – záleží na každém co si zvolí. Určitě jsou obě varianty vyhovující. Překlápěcí rukojeť je fajn v případě, když hodně fouká.
Pětibodové pásy - jednoznačně obrovská výhoda - obzvláště pokud je dítko živější
Košík pod kočárkem - zvažte zda budete potřebovat, aby sloužil na transport větších nákupů, zkontrolujte si také zda je snadno dostupný
Údržba kočárku - informujte se u prodavače, které části potahu jsou odnimatelné a jakou údržbu daný materiál vyžaduje. Obecně platí - čím více lze kočárek "vystriptýzovat", tím lépe. Přeci jen za ty dva roky co ho budete používat se nastřádají různé nehody.


 

Vychytávky, které mít nemusíte, ale které jsou super, když je máte:

Otočná kola usnadňující zatáčení kočárku - odpadá nadzvedávání na každém rohu
Ruční brzda na rukojeti kočárku - ocení hlavně ti, kteří budou častěji zdolávat kopce – odpadají takové ty situace, kdy kočár za sebou vláčí maminku, která brzdí podrážkama co to dá.
Plynulé polohování dna v korbičce - skvělé např. když je miminko nachlazené – můžete ho lehunce naklopit a lépe se mu dýchá.
Podvozek na který se dá nacvaknout autosedačka - oceníte např. při nákupech
Odvětrávání korbičky – prima proti ”zapaření” miminka nejen v letních měsících
Slídové okénko ve střeše kočárku – na ”hlídání” :-)
Pumpička na kola – neurazí a při malém defektu může pomoci dojet. I když přiznám, že když jsme my píchli kolo, byla to pořádná díra, takže na dojetí bychom museli mít kompresor :-)


 

Hurá do obchodu!

I když se rozhodnete kupovat kočárek přes internet - často to výjde cenově lépe, určitě si napřed zajděte do obchodu. Nejlépe je udělat si s partnerem doma seznam věcí, které od kočárku očekáváte a pak vyrazit na "výlet" do obchodu. Udělejte si na to čas, určitě běžte oba - a nejlépe aby se vám to časově hodilo, žádná honička - no prostě "výlet". Jo a nezapomeňte se vyzbrojit vlastním centimetrem. Často se stává, že prodavači loví rozměry kočárku z různých brožur a stejně vám ve finále nejsou schopni říci, zda je to vnitřní či vnější rozměr korbičky. Pohrajte si tam. Vyberte si pár kočárků, které vás něčím zaujaly a pak si je otestujte. Udělejte si závody ve skládání, polohování, slalomovou dráhu, no prostě vyblbněte se - jen tak zjistíte, který kočárek vám opravdu vyhovuje. Nezapomeňte, že jej budete používat minimálně další dva roky a bylo by škoda dát spoustu peněz a po měsíci zjistit, že vás ten kočárek dohání k šílenství. (což se bohužel děje spoustě lidí). Projděte si všechny body na vašem seznamu a podle toho, jak který kočárek uspěl, vyberte si svého favorita. Jo a nenechte se nutit prodavačem do okamžitého nákupu. To, že jste 2 hodiny "trénovali" na prodejně vás ještě nezavazuje k nákupu! Taky si nechejte radit jen v "rozumné" míře. Bohužel často platí, že prodavač chválí jen to, co má na obchodě (logicky) takže se vám klidně může stát, že ve vedlejším obchodě vám ten do nebe vychvalovaný kočárek naopak pomluví do posledního šroubku. Prostě nechte se informovat a pak se řiďte vlastním rozumem. Hodně štěstí při nákupech!


A ještě jedna malinká rada na závěr - věřím, že budete mít štěstí a váš kočárek bude bezporuchový (jako ten náš) - ale stejně pro příklad reklamace, zeptejte s v tom daném obchodě již při koupi, jaké nabízejí podmínky. Některé obchody - předpokládám, že pouze kamenné - vám totiž zaručí, že po dobu reklamace budete mít k dispozici jejich "erární" kočárek. Může se to zdát jako zanedbatelná maličkost - ale když na reklamaci dojde, je v tom rozdíl obrovský. Reklamace může trvat až 30 dnů a jen si představte být 30 dnů imobilní bez kočárku s malým nechodícím mimčem.......pokud není k ruce nikdo, kdo by vám kočárek půjčil, museli byste nejspíše investovat do nějakého bazárkového a ten pak zase prodávat - no prostě opět výdaje a trable navíc - proto se raději ptejte předem. To byl jeden z důvodů, proč jsme se rozhodli pro nákup v kamenném obchodě.

Prosba
V komentářích se množí dotazy na jednotlivé typy kočárků, proto mám na vás prosbu - Až budete mít kočárek koupený a otestovaný v praxi, vraťte se prosím na tyto stránky a podělte se se svými zkušenosti a postřehy (kladnými i zápornými) ohledně konkrétních značek kočárků. Za všechny budoucí rodiče, kteří hledají dobré rady, vám moc děkuji. -

Pokud přidáváte svoje zkušenosti s konkrétním typem kočárku, uveďte prosím do nadpisu jeho název - usnadníte tak ostatním rodičům orientaci. Děkuji.

No a protože komentářů již notně přibylo, doporučuji si usnadnit práci, a pokud hledáte recenze na konkrétní značku, používat při hledání ctrl+F.

 

Komentáře

Přehled komentářů

Korbičky

(Hanka, 22. 6. 2007 8:07)

Ahoj holky já sem taky dlouho vybírala podle velikosti korbičky a kolem 75 mají všechny plus minus centimetr a te tam už nehraje roli pokud je korbika široká aspoň 30cm a dlouhá těch 75 tak by to mělo do těch 5 měsíců být ale záleží na ročním období a mimču. Já měla klasický houpací kočár kde byla korba 80/35 a bylo o ideání na fusak na zimní mimi do sedmi měsíců pak chce většina dětí stejně koukat ven a některá mnohem dřív. Obecně si proto dovolím říct že to je stráta času měřit a porovnávat protože jsou v podstatě stejně velké líp jsou na tom houpací hluboké kočárky.

Cortina

(Hana, 20. 6. 2007 22:53)

Já jsem se dívala i na klasický kočárky - čtyřkolky s hlubokou korbou - ty by prý měly být větší, ale včechny byly dlouhý 75 - 80 cm. Těch 5 cm už asi nehraje roli. Chci si koupit na zimu fusak od emitexu, ten je dlouhý 80 cm, a prý se tam vleze.
Ty klasický kočárky ale byly taky hodně úzký, tak nevím. Asi je to všechno podobný.
Já si chci koupit Neonato reverso sport tris. Je úplně stejný jak Cortina (prý je to jedna značka), ale je lehčí, má to přední kolečko zdvojený, a je celkově o něco kretší. Ale korba je stejně velká. A moc dobře se mi v obchodě ovládal.

Cortina x3 evolution

(Lucka, 20. 6. 2007 21:10)

Ahoj Hanko, tak to si mě docela překvapila. Na délku se mi těch 75 cm taky zdá docela málo, nemyslíš? A co jinak tě zaujala, nebo spíše naopak. Taky o tomto kočárku přemýšlíme, ale zdá se mi malý.

Cortina - velikost korbičky

(Hana, 20. 6. 2007 20:17)

Ahoj, zrovna dneska jsem si v obchodě měřila velikost korbičky tohoto kočárku. Délka se mi zdá dobrá, ale na šířku jsem naměřila něco málo přes 30 cm. Není ta korba moc úzká? Miminko se má narodit v říjnu a mám strach, že se tam se zimním fusakem nevleze. A to mi prodavačka říkala, že cortiny mají jedny z největších korbiček.

Pro Mili

(Lucka, 20. 6. 2007 9:47)

Ahoj, díky. 75cm není moc, bojím se abych za 3 měsíce měla mimčo kam dávat. No ještě ho půjdem pořádně vyzkoušet do obchodu a uvidíme.

Pro Lucku

(Mili, 19. 6. 2007 19:44)

Ahojky, korbička má uvnitř 75cm i když píšou víc. A sporťák jde položit úplně a je i hodně prostorný.

Zuzce

(Jiťa, 19. 6. 2007 8:51)

Ahoj Zuzko,já mám taky HQ Raptor 3-spin a originál síťka není,já mám síťku universal,ale tu co má i na bokách stahovací gumičky a sedí dobře,používám jí dodnes.Pozor prodávají se i takové co mají stahovací gumičky jen nahoře a dole(jakoby na stříšce a na nožičkách) a ty nesedí vůbec,pořád klouzají dolů.Přeji šťastný výběr... J.

Síťka proti hmyzu

(Zuzka, 18. 6. 2007 20:44)

Ahoj maminy,
můžete mi některá poradit, jestli se vyrábí síťka proti hmyzu přímo na kočárek Herqules Raptor 3-Spin nebo která by byla nejlepší? Nikde jsem o tom nic nenašla.Mimčo čekáme příští měsíc a určitě se bez ní neobejdeme.
Díky Zuzka

Cortina x3 evolution

(Lucka, 18. 6. 2007 9:44)

Ahoj Mili, díky moc za informace. hHdně o tomto kočárky přemýšlíme a asi si ho koupíme. Trošku jsem si ho vyzkoušela v obchodě, ale nad radu již vyzkoušeného od jiných maminek není. Jestli bych se mohla zeptat jak je veliká ta korbička a jestli sportovní verze jde položit do úplného lehu? Díky moc.

Quinny Speedy

(veronika Kurfurstova, 17. 6. 2007 20:15)

dobry den, s manzelem jsme koupili kocarek quinny speedy, jsem s nim maximalne spokojena. Je to trikolka s otocnym kolem, lehky do naseho auta skladny [ford escort hatchback] dite v nem spi sedi a je spokojene, ulozny prostor pod kocarkem by mohl byt vetsi ale kazdy kocar ma neco. vlastni 5bodove pasy. koupili jsme ho v cerne barve takze zadna spina nen zas tak moc videt.

Pavle Herqules

(Jiťa, 17. 6. 2007 18:16)

Pavli až dneska jsem si všimla že jsem se překlepla v ceně Radiuse,stojí 9899 kč.Omlouvám se... J.

Slunecnik na Roan

(Lucie, 17. 6. 2007 12:15)

Petro, original slunecnik na to nemaj-aspon jsme nesehnali.Ale v obchode nam doporucili universal destnik a pasuje....Takze doporucuji se zeptat v obchodech.Urcite sezenes.

MUTSY SPIDER

(Cernovlaska, 16. 6. 2007 16:37)

Zdravim maminky, chtela bych se zeptat jestli s timto kocarkem nemate nektera zkusenost. Nikde na diskuzich jsem nic nenasla...Predem moc dekuji

Fusak

(Martina, 16. 6. 2007 15:52)

Ahoj maminky, potřebovala bych poradit, jaký fusak se vám nejvíce osvědčil a jaký doporučujete?Budeme mít říjnové miminko, tak počítáme se zimní výbavou.

Cortina (pro Lucku a Silvu)

(Mili, 16. 6. 2007 15:35)

Ahoj holky, tak cortina má větší korbičku než chicco. Jinak s chiccem zkusenosti nemám jen z obchodu. Lucko ještě jsem kočárek nepoužila venku, ale co jsme zkoušeli doma a v obchodě tak tak se mi zdá v pohodě. Je lehký, dobře se s ním jezdí a ovládá. Jinak jsem se bavila s jednou maminou co ho má a je spokojená. Jezdí s ním i do mírného terénu. Kolečka chcou mazat a pak jsou v klidu.

Barči HQ - Radius

(Jiťa, 15. 6. 2007 12:57)

Ahoj Barčo,tak ta přední kolečka mají průměr 16 cm a zadní 25 cm.Nosnost tu úplně přesně nevím,ale bude taky okolo 18 kg.,má mohutnou stabilní konstrukci,takže taky musí něco unést.Moje malá má 14 měsíců a váží 9 kg. a krásně si v kočárku lehne a ještě má rezervu.Já ho mám koupený taky hlavně do auta,protože při složení je opravdu malý,lehký a prostorný pro malou kdyby chtěla spinkat.Jo uvažovala jsem taky o koupi casualplay S4,ale moc bych si asi nepomohla,není omoc menší jako Raptor 3-spin a kevšemu má ho už tolik lidí,že kde přijedu všude samý Casual a to zrovna nemusím.Měj se J.

Jítě HQ- radius

(Barča, 15. 6. 2007 12:23)

prosím tě Jíťo jaký průměr mají ta přední kolečka a jakou má nosnost tenhle kočár.Malý má 15 měsíců a 12kg, mám casualplay S4 je super má nosnost 18kg,ale ještě bych chtěla něco malého do auta tak sonduju.díky

Pavle - Herqules

(Jiťa, 15. 6. 2007 8:50)

Ahoj Pavli,Radius mám od nás z Kopřivnice,ale mají je i v CHiccu a stojí 8999 kč.Je kněmu i originál nánožník,pláštěnka a u nás dávají i jako dárek černou tašku na rukojeť kočárku.

Jítě -Herqules

(Pavla, 14. 6. 2007 22:53)

Ahoj Jíťo, chtěla jsem se zeptat, kde se dá Radius sehnat a jestli můžu - kolik stojí.díky

Trend Rider

(katy, 13. 6. 2007 16:35)

Nemáte někdo zkušenosti s tímto kočárkem,zajímalo by mě jestli není moc těžký a jestli je tak prostorný jak píšou na netu,udávají leh 100cm,sháním něco prostornýho,malá má 8měsíců a už váží 10kg tak nevím.


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115

následující »