Jdi na obsah Jdi na menu
Reklama:
 


Jak vybrat kočárek

27. 12. 2006

Jak vybrat správný kočárek, čeho si všímat?

Nabídka kočárku je obrovská a my jsme u prvního miminka tápali a hledali, nevěděli jsme přesně na co se dívat, proto se tady pokusím shrnout naše zkušenosti, čím se řídit.

  1. Je rozdíl v tom, zda sháníte kočárek do velkého města nebo na vesnici. Maminky ve městě určitě ocení lehčí, skladné kočárky, se kterými se snáze dostanou do MHD nebo je rychle složí do kufru auta. A naopak - je nesmyslné kupovat odlehčený kočár za 30 tisíc, pokud 90% času bude miminko "zaparkované" pod oknem na zahradě.
  2. Trojkolka versus čtyřkolka – když pominu vzhled, na který má každý jiný názor, je důležité si uvědomit, že zatímco rozdíl mezi drahým a levným čtyřkolákem je většinou jen ve váze a případném ”vrzání”, mezi drahou a levnou tříkolkou může být - kromě již zmíněného - obrovský rozdíl i ve stabilitě! Myslete na bezpečí svého miminka a pokud zvažujete nákup některé levnější tříkolky, otestujte si v obchodě dobře její stabilitu! Zatímco dražší tříkolky mají zadní kola lehce skosená (jako mají třeba i vozíčky pro handicapované sportovce) levné varianty tento ”detail” většinou nenabízí a rozdíl ve stabilitě takovýchto kočárků je obrovský.
  3. Trojkombinace versus sólo hluboký kočár a posléze sporťák – záleží na volbě každého. Někdo dá přednost na prvního půl roku klasickému hlubokému kočárku, (který se dá za dobré ceny koupit v bazárcích) a později koupí nový sporťák.......jiný volí rovnou jeden kočár, který už od začátku nabízí všechny možnosti
  4. Cena – tady platí každý podle svých možností. Jen radím dobře počítat, protože někdy mohou lacinější kočárky přijít ve finále dráž. Pokud můžete, tak si za kvalitu raději připlaťte. Tím nechci říci, že nejdražší je ten nejlepší - kdepak - to ne, ale než půjdete nakupovat dobře zvažujte, co všechno od kočárku očekáváte, co nutně potřebujete a co naopak s klidem oželíte.


 

Čeho si všímat dále

Kola – obecně platí, že čím větší tím lepší. Určitě raději nafukovací než takové ty ”golfáčové”. V terénu nebo ve sněhu jsou malá kola strašně neobratná.
Rozměry korby – dítě tráví v hluboké korbě cca 6-7 měsíců. Pediatři doporučují, aby nepřecházelo na sporťák dokud samo nesedí. Musíte zvážit, zda vaše mimiko bude mít půl roku v létě čí v zimě (kdy je potřeba fusak), obecně se ale dá říci, že délka korbičky +/- 80cm je postačující.
Výška hluboké korbičky nad zemí – pokud jste vyšší, budete trávit polovinu procházky shrbení – z počátku je člověk věčně skloněný nad miminkem, tak myslete na svá záda.
Výškově nastavitelná rukojeť – tak aby vyhovovala oběma rodičům.
Vybírejte si spojenou rukojeť – ne takové ty dvě ručky jako mívají golfáče – kočárek je snáze ovladatelný.
Váha kočárku + jeho skladnost a případná ”snášenlivost” s kufrem vašeho auta
Rozpětí kol – pokud budete jezdit výtahem, dobře si vše přeměřte, stejně tak i případné dveře u pediatra či jiné překážky, které by vám v budoucnu mohly znesnadnit pohyb.
Dobře si zkontrolujte, aby dno korby bylo hladké, rovné – může se to zdát jako bláznivý nápad, ale my jsme při našem lítání po obchodech s hrůzou zjistili, že jsou na trhu i kočárky, které mají místo pevného dna jen jakousi kovovou mříž přes kterou je tenoučká vrstva molitanu – chudák miminko jako by leželo na roštu!
Také si pořádně překontrolujte brzdy! - bez legrace, ne u každého kočárku máte jistotu, že opravdu drží.
Sporťák – po nebo proti směru jízdy – věčné dilema – ty z vás, kteří váhají nad určitým typem kočárku právě proto, že nenabízí sportovní sedačku čelem k rodičům mohu ujistit, že zhruba od 8-i měsíců bude dítě zajímat vše kolem něj (mimo vás :-) a bude stejně chtít sedět ve směru jízdy a mít rozhled – a vy si zvyknete určitě pomaleji, ale brzy jeho nálady i lumpárny poznáte úplně stejně i "pozpátku":-) Takže pro mimčo je směr od vás v pohodě, ale sami zvažte, jakému pohledu dáte přednost vy.
Sportovní sedačka – její záda by měla jít vždy polohovat do lehu – ať už plynule nebo v několika polohách. Raději se vyhněte kočárkům které nabízejí ”sedící” sedačky – takové, co se sklápí celé, jako židlička. Uvědomte si, že vaše miminko přejde na sporťák okolo sedmi měsíců a jeho páteř rozhodně nebude připravená na spaní v sedě! Snad pro starší děti, které už v kočárku nespí a nebo pokud mimi usne během nákupu – a pak hurá rychle domů, rozhodně tento typ sedačky ale není vhodný na to, abyste s ním vyráželi na delší ”spací” procházky. Taky nespíte rádi na židli – nenuťte k tomu vaše miminko.
Polohování nožiček – s výhodou
Materiály – vyhněte se bavlně jako vnějšímu potahu. Navzdory ujištěním prodavačů, že je to přírodní materiál speciálně ošetřený, můžete si být si být jistí, že za dva tři měsíce (obzvláště pokud budete mít letní mimi) bavlněná látka vyšisuje a kočárek bude vypadat jako po 3. dítěti. S výhodou vybírejte materiály, které jsou snadno ošetřitelné – omyvatelné, případně se dá celý potah z kočárku stáhnout a přeprat – až vaše miminko vylije v kočárku svůj první hrníček šťávy, určitě si vzpomenete.......
Slunečník versus překlápěcí rukojeť kočárku – záleží na vás. Někdo bude bránit do krve přehazovací rukojeť, jiný vám řekne, že stejně bravurně zvládne bleskově nastavit slunečník, když zahne proti sluníčku – záleží na každém co si zvolí. Určitě jsou obě varianty vyhovující. Překlápěcí rukojeť je fajn v případě, když hodně fouká.
Pětibodové pásy - jednoznačně obrovská výhoda - obzvláště pokud je dítko živější
Košík pod kočárkem - zvažte zda budete potřebovat, aby sloužil na transport větších nákupů, zkontrolujte si také zda je snadno dostupný
Údržba kočárku - informujte se u prodavače, které části potahu jsou odnimatelné a jakou údržbu daný materiál vyžaduje. Obecně platí - čím více lze kočárek "vystriptýzovat", tím lépe. Přeci jen za ty dva roky co ho budete používat se nastřádají různé nehody.


 

Vychytávky, které mít nemusíte, ale které jsou super, když je máte:

Otočná kola usnadňující zatáčení kočárku - odpadá nadzvedávání na každém rohu
Ruční brzda na rukojeti kočárku - ocení hlavně ti, kteří budou častěji zdolávat kopce – odpadají takové ty situace, kdy kočár za sebou vláčí maminku, která brzdí podrážkama co to dá.
Plynulé polohování dna v korbičce - skvělé např. když je miminko nachlazené – můžete ho lehunce naklopit a lépe se mu dýchá.
Podvozek na který se dá nacvaknout autosedačka - oceníte např. při nákupech
Odvětrávání korbičky – prima proti ”zapaření” miminka nejen v letních měsících
Slídové okénko ve střeše kočárku – na ”hlídání” :-)
Pumpička na kola – neurazí a při malém defektu může pomoci dojet. I když přiznám, že když jsme my píchli kolo, byla to pořádná díra, takže na dojetí bychom museli mít kompresor :-)


 

Hurá do obchodu!

I když se rozhodnete kupovat kočárek přes internet - často to výjde cenově lépe, určitě si napřed zajděte do obchodu. Nejlépe je udělat si s partnerem doma seznam věcí, které od kočárku očekáváte a pak vyrazit na "výlet" do obchodu. Udělejte si na to čas, určitě běžte oba - a nejlépe aby se vám to časově hodilo, žádná honička - no prostě "výlet". Jo a nezapomeňte se vyzbrojit vlastním centimetrem. Často se stává, že prodavači loví rozměry kočárku z různých brožur a stejně vám ve finále nejsou schopni říci, zda je to vnitřní či vnější rozměr korbičky. Pohrajte si tam. Vyberte si pár kočárků, které vás něčím zaujaly a pak si je otestujte. Udělejte si závody ve skládání, polohování, slalomovou dráhu, no prostě vyblbněte se - jen tak zjistíte, který kočárek vám opravdu vyhovuje. Nezapomeňte, že jej budete používat minimálně další dva roky a bylo by škoda dát spoustu peněz a po měsíci zjistit, že vás ten kočárek dohání k šílenství. (což se bohužel děje spoustě lidí). Projděte si všechny body na vašem seznamu a podle toho, jak který kočárek uspěl, vyberte si svého favorita. Jo a nenechte se nutit prodavačem do okamžitého nákupu. To, že jste 2 hodiny "trénovali" na prodejně vás ještě nezavazuje k nákupu! Taky si nechejte radit jen v "rozumné" míře. Bohužel často platí, že prodavač chválí jen to, co má na obchodě (logicky) takže se vám klidně může stát, že ve vedlejším obchodě vám ten do nebe vychvalovaný kočárek naopak pomluví do posledního šroubku. Prostě nechte se informovat a pak se řiďte vlastním rozumem. Hodně štěstí při nákupech!


A ještě jedna malinká rada na závěr - věřím, že budete mít štěstí a váš kočárek bude bezporuchový (jako ten náš) - ale stejně pro příklad reklamace, zeptejte s v tom daném obchodě již při koupi, jaké nabízejí podmínky. Některé obchody - předpokládám, že pouze kamenné - vám totiž zaručí, že po dobu reklamace budete mít k dispozici jejich "erární" kočárek. Může se to zdát jako zanedbatelná maličkost - ale když na reklamaci dojde, je v tom rozdíl obrovský. Reklamace může trvat až 30 dnů a jen si představte být 30 dnů imobilní bez kočárku s malým nechodícím mimčem.......pokud není k ruce nikdo, kdo by vám kočárek půjčil, museli byste nejspíše investovat do nějakého bazárkového a ten pak zase prodávat - no prostě opět výdaje a trable navíc - proto se raději ptejte předem. To byl jeden z důvodů, proč jsme se rozhodli pro nákup v kamenném obchodě.

Prosba
V komentářích se množí dotazy na jednotlivé typy kočárků, proto mám na vás prosbu - Až budete mít kočárek koupený a otestovaný v praxi, vraťte se prosím na tyto stránky a podělte se se svými zkušenosti a postřehy (kladnými i zápornými) ohledně konkrétních značek kočárků. Za všechny budoucí rodiče, kteří hledají dobré rady, vám moc děkuji. -

Pokud přidáváte svoje zkušenosti s konkrétním typem kočárku, uveďte prosím do nadpisu jeho název - usnadníte tak ostatním rodičům orientaci. Děkuji.

No a protože komentářů již notně přibylo, doporučuji si usnadnit práci, a pokud hledáte recenze na konkrétní značku, používat při hledání ctrl+F.

 

Komentáře

Přehled komentářů

chipolino gemma

(pro petu, 24. 11. 2007 10:55)

jéé děkuji za rychlou odpověd a nemužeš mě dat odkaz na ten tvuj??jinak už sním jezdíme a je super

Míšo,

(Patt, 23. 11. 2007 23:39)

a nemají je v Koko shopu - nahoře v Excel centru? Nejsem si 100% jistá, ale mám pocit, že jsem je tam viděla.

Maxi-cosi

(Míša, 23. 11. 2007 23:31)

Máte někdo prosím zkušenost s kočárky Maxi-cosi (sporťák, hluboká korbička a auosedačka)? Nevíte, kde se dají v Olomouci koupit? Díky

Puntanela

(Melina, 23. 11. 2007 22:54)

Teda jsem strašně překvapená, co si tady čtu o Puntanele. Já, když jsme v Olomouci, se tam vždycky zajdu podívat na kočárky, protože jsem na ně úplně asi až úchylná :-D Nikdy za celou dobu se mi nestalo, že by se mě prodavačka přišla zeptat, jestli něco nepotřebuju, když jsem to tam obzízala. Ještě když jsme potřebovali větší sedačku pro dceru, byli jsme se tam podívat, ale překvapilo mě, že nemají ani jednu "renomovanou" autosedačku. Vybírali jsme totiž podle výsledků testů a měli své horké favority, ale ani jedna tam nebyla. Chtěla jsem jen podotknout, že se divím, že takový obchod může prosperovat a to jistě dost dobře. Tady v Šumperku jsem se taky setkala s neochotou a arogancí a už do toho obchodu nechodím, stejně jako spousta dalších maminek, se kterými jsem se o tom bavila. Tak snad se jednou chytí za nos i v Puntanele

Chipolino Gemma

(Pro Hanku, 23. 11. 2007 22:18)

Ahoj Hani, mám zimní fusak od Dity, ale fusaky od Emitxu jsou taky dobré. Koukala jsem na fusak Combi 3v1 a ten vypadá moc dobře. Hlavně Emitex má univerzální věci takže ti do kočárku půjde určitě. Ahoj Petra

chipolino gemma

(pro petu, 23. 11. 2007 20:32)

ahojky chtěla jsem se tě zeptat jaký používíš fusak do toho kočárku děkuji!!Maš ten od emitexu 3 v 1 díky Hanka

pro Janu Grifinu

(Martina, 23. 11. 2007 0:12)

Zkus zavolat p. Pejsarovi do Prahy (oddeleni pece o zakazniky). Nasli jsme ho na emiminu, kde je dikuze k Puntanele. My mu zavolali a nasledne se k nam pani vedouci zacla chovat uplne jinak (i kdyz mozna to jen tim nebylo) ;-)
Tel: 737 279394

Puntanela v OLOMOUCI - hrůza

(Jana grifina@seznam.cz, 22. 11. 2007 22:43)

Dobrý den, chci se s vámi podělit již jako druhá v pořadí o zkušenost s reklamovaným kočárkem v Puntanele v Olomouci. Šlo o CASUALPLAY S6. První vada se objevila měsíc po koupi kočárku a spočívala v odlomeném nýtu v místě adaptéru u korbičky. Reklamace proběhla běžně - podvozek poslali na opravu. Paní vedoucí byla velice nepříjemná a na můj dotaz: "V čem mám měsíční dceru vozit?" mi sdělila, že náhradní kočárky nepůjčují! Poté mě odkázala na prodavačku, která se mnou sepsala reklamaci a vysvětlila mi, že je to proto, že by nestíhali kočárky čistit. Za 10dní byl kočárek opravený. Nicméně za další měsíc se vyskytly následující vady - 1/ prasklý kloub na konstrukci 2/ špatně funkční brzda 3/ odlepené suché zipy 4/ sjetá kolečka 5/ upadená krytka se znakem 6/ vychýlená konstrukce. Došla mi trpělivost a vedoucí jsem při uplatnění reklamace sdělila, že chci odstoupit od kupní smlouvy a požaduji vrácení peněz. Vedoucí byla standardně velice nepříjemná a sdělila mi: "Nemyslete si, že Vám někdo vrátí peníze." S prodavačkou jsem vypsala reklamační protokol, kde jsem opět požadovala vrácení peněz. Kočárek byl ale za 14dní OPRAVEN!!! Odmítla jsem ho převzít. Zástupci vedoucí jsem písemně předala "Uplatnění odstoupení od kupní smlouvy" a čekám na peníze, které mi má poslat složenkou. Pokud se tak nestane, budu se soudit. Nejhorší na tom celém je, že vedoucí nevyvinula ani známku ochoty, neporadila, nepomohla... Chovala se arogantně. Sama jsem si musela 2x půjčit náhradní kočárek. Takže co z toho plyne - PŘI NÁKUPU KOČÁRKU BUĎTE OBEZŘETNÍ A NEKUPUJTE SI CASUALPLAY S6 - nejen, že jízdní vlastnosti jsou šílené (hrkají kolečka, není možné jet po nerovnostech!!!), ale kočárek je strašně malinkatý. 4měsíční dítě ve fusaku se vám tam prostě nevleze. A Puntanele se raději vyhněte obloukem!!!

Dvojčata???

(Jana K, 22. 11. 2007 11:06)

nemáte prosím někdo zkušenosti s dobrým kočárkem pro dvojčata?? mam doma sice už jedny 4 roky staré dvojčátka ale za tu dobu se kočárky dost změnili....potřebovala bych púoradit. potřebuji náký lehko ovladatelný i v těším terénu protože mam roční holčičku a tu budu muset vodit za ruku a k tomu ještě ti 2 draci. Děti se mají narodit v zimě. Děkuji

Kočárek Neonato Reverso Sport tris

(Eva, 21. 11. 2007 8:14)

Ahoj, dnes jsem si projela vsechny reakce na kocarky.Cekam sve druhe dite, starsi uz bude mit 8 let.Chtela bych si poridit kvalitni kocarek a uzit si nejen prochazky, ale treba si s kocarkem i zabruslit.Zatim mam par tipu, krome Neonata jeste Jané a Casualplay S4.O Jané a Casualplay se uz diskutovalo dost, ale o Neonatu zatim vubec. Mate s nim nekdo zkusenosti?Zatim mam cas, mimi cekam az v kvetnu, takze chci poradne vybrat.Dekuji za nazory.

DELTIM Travel soft

(Martina, 20. 11. 2007 23:08)

Ahoj,
chtěla bych se zeptat, jestli někdo nemáte zkušenost s kočárkem firmy Deltim Travel soft? Díky

Re: ABC design terra

(Melina, 20. 11. 2007 21:37)

Ahoj,u ABC designu bych dávala pozor na sportovní sedačku, aby se daly polohovat i nožičky. Sama bych se moc nevyspala v kočárku, kdyby mi nožičky visely dolů a já ležela na zádech ;-)

Re: Casualplay S4

(Melina, 20. 11. 2007 21:34)

Ahoj,
já bych teda autosedačku místo korbičky nebo přenosné tašky nedoporučovala. Nevím přesně, jak ta autosedačka vypadá, ale pochybuju, že by v ní miminko mohlo být úplně v lehu. Ono je to teď hodně moderní vozit miminko jen na podvozku s autosedačkou, ale není to vhodné pro vývoj miminka být pořád v té pozici. Mysli na jeho zádíčka ;-)
P.S.: my máme hoco, ale zamilovala jsem se do Herqulesu, jsou nádherný.

Casualplay S4

(Jana, 20. 11. 2007 14:59)

Ahoj holky,
mám jednu prosbičku a to na ty z vás, co máte S4. Čekám miminko na konci ledna a potřebuji kočárek nejlépe s přenosnou taškou, protože bydlím ve 4.patře bez výtahu:-(. Problém je ale v tom, že se mi žádný moc nelíbí (teda snad kromě Herqules). Zamilovala jsem se ale do Casualplay S4. Na ten se bohužel přidělává hluboká korba, která už sama o sobě je dost těžká. Včera jsem se v jednom obchodě dozvěděla, že se místo korby dá použít autosedačka Casualplay Prima. Nemáte s ní některá zkušenost? Není moc malinká pro zimní miminko? Vejde se do ní i fusak? Díky moc za jakékoli Vaše zkušenosti.
Také jsem uvažovala, zda by se do sporťáku nedala dát universální přenosná taška (Emitex). Nezkoušela to některá z vás? Já teda nevím, zda se dá vypolohovat sporťák až do lehu. Na to jsem se nějak zapomněla zeptat. Mějte se fajn a díky za odpovědi!

Cam cortina X3

(Petra, 19. 11. 2007 8:40)

Ahoj,po dlouhém vybírání jsem konečně objednala kočárek Cortinu X3.Nejprve jsem chtěla X lander,ale jelikož se nám má narodit mimčo na konci prosince zdála se mi korbička dost malá a i sporťák není moc velký.Cortina má korbu prostornou a spoustu dalších vychytávek.Objednala jsem ji přes internet mají mnohem lepší ceny.Doufám,že budu spokojená i s tříkolkou původně jsem ji nechtěla.Napište někdo váš názor na tento kočárek.Ahoj a děkuji.

Kočárek pro dvojčátka????

(Helena, 17. 11. 2007 18:28)

Zapomněla jsem dodat,že bydlíme v Praze,tak asi kočárek spíš do města.Díky!

Kočárek pro dvojčátka????

(Helena, 17. 11. 2007 18:24)

Ahoj!Máte některá doma dvojčátka a osvědčil se vám konkrétní kočárek?Budu moc ráda,když napíšete svoje zkušenosti a postřehy.Taky řešíme zda koupit trojkomb. nebo postupně kočárky dva.Holčičky se narodí na jaře.Předem díky moc za vaše rady.Všem přeju krásný den.Ahoj Helena

Implast bolder 4

(Andrea, 16. 11. 2007 8:39)

Ahoj holky nemáte prosím někdo zkušenosti s tímto kočárkem, moc se nám líbí a zvažujeme jeho koupi? Díky za odpověď. Hezký den.

I'COO TARGO COUNTRY

(Jitka, 15. 11. 2007 19:16)

Ahoj, chtěla jsem se zeptat zda někdo nemáte zkušenosti s tímto kočárkem. Chtěla jsem si ho objednat a bylo mi řečeno, že výrobce tyto kočárky stáhl z prodeje z důvodu konstrukční chyby. Jde o vadnou natáčecí nápravu. Jestli ho někdo máte, napište prosím, jestli jste se s touto vadou u tohoto kočárku setkali. Děkuji moc.

chicco CT. 01 TRIO

(Helena, 15. 11. 2007 15:22)

Ahoj, nemáte někdo zkušenost s tímhle modelem. Docela se mi líbí a nikde jsem na něj nečetla žádné hodnocení.
Bydlím ve městě, takže by mi malá golfáčová kola nevadila.


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115

následující »