Jdi na obsah Jdi na menu
Reklama:
 


Jak vybrat kočárek

27. 12. 2006

Jak vybrat správný kočárek, čeho si všímat?

Nabídka kočárku je obrovská a my jsme u prvního miminka tápali a hledali, nevěděli jsme přesně na co se dívat, proto se tady pokusím shrnout naše zkušenosti, čím se řídit.

  1. Je rozdíl v tom, zda sháníte kočárek do velkého města nebo na vesnici. Maminky ve městě určitě ocení lehčí, skladné kočárky, se kterými se snáze dostanou do MHD nebo je rychle složí do kufru auta. A naopak - je nesmyslné kupovat odlehčený kočár za 30 tisíc, pokud 90% času bude miminko "zaparkované" pod oknem na zahradě.
  2. Trojkolka versus čtyřkolka – když pominu vzhled, na který má každý jiný názor, je důležité si uvědomit, že zatímco rozdíl mezi drahým a levným čtyřkolákem je většinou jen ve váze a případném ”vrzání”, mezi drahou a levnou tříkolkou může být - kromě již zmíněného - obrovský rozdíl i ve stabilitě! Myslete na bezpečí svého miminka a pokud zvažujete nákup některé levnější tříkolky, otestujte si v obchodě dobře její stabilitu! Zatímco dražší tříkolky mají zadní kola lehce skosená (jako mají třeba i vozíčky pro handicapované sportovce) levné varianty tento ”detail” většinou nenabízí a rozdíl ve stabilitě takovýchto kočárků je obrovský.
  3. Trojkombinace versus sólo hluboký kočár a posléze sporťák – záleží na volbě každého. Někdo dá přednost na prvního půl roku klasickému hlubokému kočárku, (který se dá za dobré ceny koupit v bazárcích) a později koupí nový sporťák.......jiný volí rovnou jeden kočár, který už od začátku nabízí všechny možnosti
  4. Cena – tady platí každý podle svých možností. Jen radím dobře počítat, protože někdy mohou lacinější kočárky přijít ve finále dráž. Pokud můžete, tak si za kvalitu raději připlaťte. Tím nechci říci, že nejdražší je ten nejlepší - kdepak - to ne, ale než půjdete nakupovat dobře zvažujte, co všechno od kočárku očekáváte, co nutně potřebujete a co naopak s klidem oželíte.


 

Čeho si všímat dále

Kola – obecně platí, že čím větší tím lepší. Určitě raději nafukovací než takové ty ”golfáčové”. V terénu nebo ve sněhu jsou malá kola strašně neobratná.
Rozměry korby – dítě tráví v hluboké korbě cca 6-7 měsíců. Pediatři doporučují, aby nepřecházelo na sporťák dokud samo nesedí. Musíte zvážit, zda vaše mimiko bude mít půl roku v létě čí v zimě (kdy je potřeba fusak), obecně se ale dá říci, že délka korbičky +/- 80cm je postačující.
Výška hluboké korbičky nad zemí – pokud jste vyšší, budete trávit polovinu procházky shrbení – z počátku je člověk věčně skloněný nad miminkem, tak myslete na svá záda.
Výškově nastavitelná rukojeť – tak aby vyhovovala oběma rodičům.
Vybírejte si spojenou rukojeť – ne takové ty dvě ručky jako mívají golfáče – kočárek je snáze ovladatelný.
Váha kočárku + jeho skladnost a případná ”snášenlivost” s kufrem vašeho auta
Rozpětí kol – pokud budete jezdit výtahem, dobře si vše přeměřte, stejně tak i případné dveře u pediatra či jiné překážky, které by vám v budoucnu mohly znesnadnit pohyb.
Dobře si zkontrolujte, aby dno korby bylo hladké, rovné – může se to zdát jako bláznivý nápad, ale my jsme při našem lítání po obchodech s hrůzou zjistili, že jsou na trhu i kočárky, které mají místo pevného dna jen jakousi kovovou mříž přes kterou je tenoučká vrstva molitanu – chudák miminko jako by leželo na roštu!
Také si pořádně překontrolujte brzdy! - bez legrace, ne u každého kočárku máte jistotu, že opravdu drží.
Sporťák – po nebo proti směru jízdy – věčné dilema – ty z vás, kteří váhají nad určitým typem kočárku právě proto, že nenabízí sportovní sedačku čelem k rodičům mohu ujistit, že zhruba od 8-i měsíců bude dítě zajímat vše kolem něj (mimo vás :-) a bude stejně chtít sedět ve směru jízdy a mít rozhled – a vy si zvyknete určitě pomaleji, ale brzy jeho nálady i lumpárny poznáte úplně stejně i "pozpátku":-) Takže pro mimčo je směr od vás v pohodě, ale sami zvažte, jakému pohledu dáte přednost vy.
Sportovní sedačka – její záda by měla jít vždy polohovat do lehu – ať už plynule nebo v několika polohách. Raději se vyhněte kočárkům které nabízejí ”sedící” sedačky – takové, co se sklápí celé, jako židlička. Uvědomte si, že vaše miminko přejde na sporťák okolo sedmi měsíců a jeho páteř rozhodně nebude připravená na spaní v sedě! Snad pro starší děti, které už v kočárku nespí a nebo pokud mimi usne během nákupu – a pak hurá rychle domů, rozhodně tento typ sedačky ale není vhodný na to, abyste s ním vyráželi na delší ”spací” procházky. Taky nespíte rádi na židli – nenuťte k tomu vaše miminko.
Polohování nožiček – s výhodou
Materiály – vyhněte se bavlně jako vnějšímu potahu. Navzdory ujištěním prodavačů, že je to přírodní materiál speciálně ošetřený, můžete si být si být jistí, že za dva tři měsíce (obzvláště pokud budete mít letní mimi) bavlněná látka vyšisuje a kočárek bude vypadat jako po 3. dítěti. S výhodou vybírejte materiály, které jsou snadno ošetřitelné – omyvatelné, případně se dá celý potah z kočárku stáhnout a přeprat – až vaše miminko vylije v kočárku svůj první hrníček šťávy, určitě si vzpomenete.......
Slunečník versus překlápěcí rukojeť kočárku – záleží na vás. Někdo bude bránit do krve přehazovací rukojeť, jiný vám řekne, že stejně bravurně zvládne bleskově nastavit slunečník, když zahne proti sluníčku – záleží na každém co si zvolí. Určitě jsou obě varianty vyhovující. Překlápěcí rukojeť je fajn v případě, když hodně fouká.
Pětibodové pásy - jednoznačně obrovská výhoda - obzvláště pokud je dítko živější
Košík pod kočárkem - zvažte zda budete potřebovat, aby sloužil na transport větších nákupů, zkontrolujte si také zda je snadno dostupný
Údržba kočárku - informujte se u prodavače, které části potahu jsou odnimatelné a jakou údržbu daný materiál vyžaduje. Obecně platí - čím více lze kočárek "vystriptýzovat", tím lépe. Přeci jen za ty dva roky co ho budete používat se nastřádají různé nehody.


 

Vychytávky, které mít nemusíte, ale které jsou super, když je máte:

Otočná kola usnadňující zatáčení kočárku - odpadá nadzvedávání na každém rohu
Ruční brzda na rukojeti kočárku - ocení hlavně ti, kteří budou častěji zdolávat kopce – odpadají takové ty situace, kdy kočár za sebou vláčí maminku, která brzdí podrážkama co to dá.
Plynulé polohování dna v korbičce - skvělé např. když je miminko nachlazené – můžete ho lehunce naklopit a lépe se mu dýchá.
Podvozek na který se dá nacvaknout autosedačka - oceníte např. při nákupech
Odvětrávání korbičky – prima proti ”zapaření” miminka nejen v letních měsících
Slídové okénko ve střeše kočárku – na ”hlídání” :-)
Pumpička na kola – neurazí a při malém defektu může pomoci dojet. I když přiznám, že když jsme my píchli kolo, byla to pořádná díra, takže na dojetí bychom museli mít kompresor :-)


 

Hurá do obchodu!

I když se rozhodnete kupovat kočárek přes internet - často to výjde cenově lépe, určitě si napřed zajděte do obchodu. Nejlépe je udělat si s partnerem doma seznam věcí, které od kočárku očekáváte a pak vyrazit na "výlet" do obchodu. Udělejte si na to čas, určitě běžte oba - a nejlépe aby se vám to časově hodilo, žádná honička - no prostě "výlet". Jo a nezapomeňte se vyzbrojit vlastním centimetrem. Často se stává, že prodavači loví rozměry kočárku z různých brožur a stejně vám ve finále nejsou schopni říci, zda je to vnitřní či vnější rozměr korbičky. Pohrajte si tam. Vyberte si pár kočárků, které vás něčím zaujaly a pak si je otestujte. Udělejte si závody ve skládání, polohování, slalomovou dráhu, no prostě vyblbněte se - jen tak zjistíte, který kočárek vám opravdu vyhovuje. Nezapomeňte, že jej budete používat minimálně další dva roky a bylo by škoda dát spoustu peněz a po měsíci zjistit, že vás ten kočárek dohání k šílenství. (což se bohužel děje spoustě lidí). Projděte si všechny body na vašem seznamu a podle toho, jak který kočárek uspěl, vyberte si svého favorita. Jo a nenechte se nutit prodavačem do okamžitého nákupu. To, že jste 2 hodiny "trénovali" na prodejně vás ještě nezavazuje k nákupu! Taky si nechejte radit jen v "rozumné" míře. Bohužel často platí, že prodavač chválí jen to, co má na obchodě (logicky) takže se vám klidně může stát, že ve vedlejším obchodě vám ten do nebe vychvalovaný kočárek naopak pomluví do posledního šroubku. Prostě nechte se informovat a pak se řiďte vlastním rozumem. Hodně štěstí při nákupech!


A ještě jedna malinká rada na závěr - věřím, že budete mít štěstí a váš kočárek bude bezporuchový (jako ten náš) - ale stejně pro příklad reklamace, zeptejte s v tom daném obchodě již při koupi, jaké nabízejí podmínky. Některé obchody - předpokládám, že pouze kamenné - vám totiž zaručí, že po dobu reklamace budete mít k dispozici jejich "erární" kočárek. Může se to zdát jako zanedbatelná maličkost - ale když na reklamaci dojde, je v tom rozdíl obrovský. Reklamace může trvat až 30 dnů a jen si představte být 30 dnů imobilní bez kočárku s malým nechodícím mimčem.......pokud není k ruce nikdo, kdo by vám kočárek půjčil, museli byste nejspíše investovat do nějakého bazárkového a ten pak zase prodávat - no prostě opět výdaje a trable navíc - proto se raději ptejte předem. To byl jeden z důvodů, proč jsme se rozhodli pro nákup v kamenném obchodě.

Prosba
V komentářích se množí dotazy na jednotlivé typy kočárků, proto mám na vás prosbu - Až budete mít kočárek koupený a otestovaný v praxi, vraťte se prosím na tyto stránky a podělte se se svými zkušenosti a postřehy (kladnými i zápornými) ohledně konkrétních značek kočárků. Za všechny budoucí rodiče, kteří hledají dobré rady, vám moc děkuji. -

Pokud přidáváte svoje zkušenosti s konkrétním typem kočárku, uveďte prosím do nadpisu jeho název - usnadníte tak ostatním rodičům orientaci. Děkuji.

No a protože komentářů již notně přibylo, doporučuji si usnadnit práci, a pokud hledáte recenze na konkrétní značku, používat při hledání ctrl+F.

 

Komentáře

Přehled komentářů

GRACO TREKKO

(KATKA, 12. 9. 2008 13:13)

OBRÝ DEN,TENTO KOČÁREK,JE SUPER..MÁME..POPŘÍPADĚ I NA PRODEJ...JE VHODNÝ JAK DO TERÉNU,TAK I DO MĚSTA...NEPŘEKLOPÍ SE...OTOČNÉ KOLO VYHOVUJE,ŽE MŮŽETE ŘÍDIT JEDNOU RUKOU,KDYŽ NESETE NÁKUP...VEDETE DRUHÉ DÍTKO...VÝKLOPNÝ KOŠÍK,TAKŽE ,KDYŽ MIMI SPÍ,JE SNADNO DOSTUPNÝ...JSEM VELICE SPOKOJENÁ..POPŘÍPADĚ NA MĚ EMAIL katyzel@email.cz

Casualplay S6 nebo S4? Který?

(Marcela, 11. 9. 2008 20:08)

Uvažujeme o kočárku Casualplay S6, ale nejsme si jisti, jak se nám se 4mi koly vepředu bude v zimě manipulovat. Má někdo s tímto kočárkem zkušenosti? Nebo raději doporučujete S4 ? Kolik měsíců vydrží hl.korba než z ní mimčo vyroste? A nestačilo by jen polohovací vajíčko Prima? Díky moc! Marcela

Pro Světlanu - Chicco Multiway

(Petra, 11. 9. 2008 12:47)

Golfáč Chicco Multiway používáme od února a od té doby jsem druhý sporťák nevytáhli. Pořád jsem z něj nadšená.:)Díky větším kolům jsme projeli bez větších potíží i lesní terén. Je docela lehký, dobře skladný.Dobře se přenáší díky madlu.Má 5 poloh zad a je dost prostorný pro dítě. Matýsek (1 rok) se v něm dobře vyspí.A vejde se tam v zimě i s fusakem (máme Emitex Combi) Zatím jsme na něm neobjevili nic, co by nám vadilo.

PRO VERONIKU

(Soňa, 9. 9. 2008 22:01)

My máme PATRON BOHEMIA Apolon Alux. Je to prostorný kočárek, váží 14kg, což není moc. Je to trojkombinace, takže do auta se špatně dává, zabere dost místa, stál 10000Kč+ taška, pláštěnka, síťka, zimní doplněk a jsem na 12 000 Kč. Pak jsem si pořídíla prostorný golfáč do lehu a do auta jsme brali golfáč a vložnou tašku z Apolona. Teď do města beru golfáč, ale do terénu a do lesa jsem ráda, že máme Patrona, protože terén teda zvládá na jedničku. Švagrová si teď koupila od Patronu Fénix. Když jsem vybírala kočárek, tak jsem na internetu prolezla snad všechno a hlavně jsem taky nechtěla polský kočár. Pokud ti můžu poradit, tak bych šla klidně do polského kočáru, dá se pořídit za 5000 Kč( stejně ten hluboký je tak na 7 měsíců), a pak si koupit pořádný, prostorný a odlehčený sporťák. Nedávno jsem na netu zahlídla Peg Perego GT3 v modré barvě a to jsem teda nad ním úplě slintala, už nevím jaké měl rozměry, ale myslím že byl prostorný(teda ten sporťák určitě, ale hluboké lůžko fakt nevim) Pokud se ti do polského opravdu nechce tak pěkné kočárky a né drahé má ABC DESIGN.

Hledáme kočárek

(Jíťa, 9. 9. 2008 13:47)

Ahoj holky. Čekáme mimčo začátkem února, tak jsem chtěla poprosit o radu, který kočárek je nejvhodnější. Vyhovoval by nám kočárek spíš do terénu, ale i skladný v autě, kvůli častějšímu cestování. Chtěli bychom kombinaci hluboký, sporťák a autosedačka. Líbí se nám X-lander, ale zdá se mi malá korbička, navíc když mimčo bude ve fusaku.
Mockrát všem děkuji. Jíťa

Firkon Ivone

(Klara, 7. 9. 2008 14:22)

Ahoj, mate nekdo zkusenosti s kombinovanym kocarkem Firkon Ivone? Moc dekuji za pripadne rady a informace.

Hance

(dana, 6. 9. 2008 23:18)

Moc ti děkuju za zprávu,jsme z něj nadšený tak jsem ráda že ho chválíš,je moderní a navíc i prostornej,fakt paráda,ještě jednou děkuju.

Deltim Ekonomic

(Veronika, 6. 9. 2008 22:53)

Mám kočárek Deltim Ekonomic, protože se mi líbí nepřeplácaný, nemohutný kočárek a především dobře houpací, vybrala jsem si teno. Jsem velice spokojená, co se týče hluboké korby, krásně houpe, je naprosto super do toho nejtěžšího terénu (kolikrát by jste se divili, kam jsme chudáka miminko vozili, do lesů, luk,...) a ovladatelnost je taky dobrá. Jelikož je to trojkombinace, tak jsem používala jen hlubokou korbu a ted sháním nějaký sporťák, protože sportovní násadba se mi nejen že nelíbí,ale není to nejlépe vymyšlené,hlavně lehátko nejde dát do úplného lehu, ale pro nenáročnou maminku to postačí. Rozhlížím se po Patron Apollon Alux, to je trojkombinace a líbí se mi na ní, že tam je ochrana proti vypadnutí, když miminko ještě uplně nesedí, ale nechce ani ležev v hluboké korbě, pak přestavím na sporták. Takže Deltim Ekonomic levný, velký, prostorný, super do terénu, ale od půl roku už mi nestačí, jsem moc náročná :-)

CAM-Cortina X3 Evolution

(Denisa, 4. 9. 2008 20:41)

ahoj.mám holčičku skoro 2 roční a na cortinu nemůžu říct ani jedno zlé slovíčko. je fakt super. já jezdím každý den autem a je skladatelná, praktická...no prostě super. jak do města tak na nerovný terén. ty nové verze sou fakt hezké...

Teutonia spirit S3

(Katka, 3. 9. 2008 11:02)

Mám kočárek a je supééééér. Mám fashion korbu, sporťák a k tomu autosedačku romer. Všechno perfektní. Korba normální, nic extra, neurazí. Ale sporťák je dokonalý. Různé odepínací díly, síťka, mám i originál stínítko... nemůžu říct ani ň proti. Doporučuji. kdyby se chtěl někdo zeptat na konkrétní věci tak na katulepechule@seznam.cz

Graco Trekko

(Oli, 1. 9. 2008 20:52)

Kočárek Graco máme, a jsme s ním spokojeni. Polohováni nožiček to má,zádíčka jdou do 4 poloh, až do úplného lehu. Velikou výhodou je polohovací boudička, kterou opravdu hodně využíváme - není potřeba slunečník. I když fouká vítr, tak překlopíte a prcek je v pohodě:-).Obrovský je i nákupní košík, dá se i polohovat. Vozit se dá jednou rukou, je lehounký, snadno ovladatelný. Složený během okamžiku,paráda. Výborná je i pláštěnka, fakt dost vymakaná. Zatím jsme neměli žádný problém,takže spokojenost.

poraďte

(veronika, 1. 9. 2008 15:18)

Nemáte někdo tip na kočárek, který by měl délku hluboké korby 80 cm a přehazovací rukojeť? Ne teda polský (!), chtěla bych nějaký kvalitnější, ale ty se mi všechny zdají hrozně malé. Prosím, poraďte!

Daně

(Hanka, 1. 9. 2008 12:59)

Já mám Nurse Look a jsem s ním naprosto spokojená. Dakar je dost jiný, ale celkově Nurse má hodně kvalitní konstrukce, tak bych jen doporučovala. Navíc nafukovací kola jsou přeci jen výhodnější. Jen doporučuji. Koupili jsme v Praze. V Metropoli a Letňanech ho má Puntanela.

Kočárek GRACO TREKKO

(Eva S., 29. 8. 2008 17:15)

Maminky, prosím , nemáte některá zkušenosti s kočárkem Graco Trekko? Chtěla bych vědět, zda má nějaké nedostatky, nebo naopak nějaké přednosti? A hlavně potřebuji vědět, jestli se dají polohovat nožičky.

kočárek nurse dakar

(dana, 29. 8. 2008 15:09)

Ahoj chci se zeptat jestli někdo nemáte zkušenosti s tímto kocarkem,moc se my líbí a ráda bych si ho prohlídla ale nevím.Psala jsem si o informace a doporučili my jen 1 prodejnu a to až ve Svitavech.Budu moc ráda když my některá poradíte!

Balerina

(Jana, 27. 8. 2008 20:36)

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jestli někdo nemáte zkušenosti s kočárkem Balerina?

Teutonia

(Míša, 26. 8. 2008 12:30)

Dobrý den maminky,
nemáte některá z Vás zkušenosti s německým kočárkem Teutonia Spirit S3? Děkuji moc za odpovědi

Dotaz pro Leu

(Blanka, 25. 8. 2008 14:04)

Dobrý den nedávno jste psala o koupi kočárku concord fusion v německém eshopu.Mohla by jste mi napsat jeho adresu.Děkuji Blanka

Jané Slalom Pro

(Petra HK, 24. 8. 2008 0:04)

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, milé majitelky Jané Slalom Pro, zda máte zkušenosti s vrzáním podvozku? My máme kočárek zcela nový - model 2008 - sporťák, jezdíme druhý měsíc a nalevo v místě plastové područky, kde je nápis Slalom, začala konstrukce příšerně vrzat i při jízdě na rovném terénu. Manžel to zkoušel promazat, ale bez výsledku, utáhnout šrouby nelze, jsou tam nýty. Dále nás zlobí, že se občas samovolně zaaretuje přední kolo a ta páčka, kterou se kolo odemyká, se někdy zasekne a kolo nelze odemknout. Prosím poraďte, co s tím nebo myslíte, že uspějeme při reklamaci?

Implast bolder 3

(Míša, 21. 8. 2008 9:35)

Ahoj, tak my ho máme a je supr, fakt bych neměnila.Korbu máme od začátku ledna doteď a před měsícem jsem ji tam zkusila dát i ve fusaku a vešla se, tak pro představu.Kolečka jsou supr velká a jezdí se s ním báječně, máme psa, takže potřebuji jednu ruku volnou :)


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115

následující »