Jdi na obsah Jdi na menu
Reklama:
 


Jak vybrat kočárek

27. 12. 2006

Jak vybrat správný kočárek, čeho si všímat?

Nabídka kočárku je obrovská a my jsme u prvního miminka tápali a hledali, nevěděli jsme přesně na co se dívat, proto se tady pokusím shrnout naše zkušenosti, čím se řídit.

  1. Je rozdíl v tom, zda sháníte kočárek do velkého města nebo na vesnici. Maminky ve městě určitě ocení lehčí, skladné kočárky, se kterými se snáze dostanou do MHD nebo je rychle složí do kufru auta. A naopak - je nesmyslné kupovat odlehčený kočár za 30 tisíc, pokud 90% času bude miminko "zaparkované" pod oknem na zahradě.
  2. Trojkolka versus čtyřkolka – když pominu vzhled, na který má každý jiný názor, je důležité si uvědomit, že zatímco rozdíl mezi drahým a levným čtyřkolákem je většinou jen ve váze a případném ”vrzání”, mezi drahou a levnou tříkolkou může být - kromě již zmíněného - obrovský rozdíl i ve stabilitě! Myslete na bezpečí svého miminka a pokud zvažujete nákup některé levnější tříkolky, otestujte si v obchodě dobře její stabilitu! Zatímco dražší tříkolky mají zadní kola lehce skosená (jako mají třeba i vozíčky pro handicapované sportovce) levné varianty tento ”detail” většinou nenabízí a rozdíl ve stabilitě takovýchto kočárků je obrovský.
  3. Trojkombinace versus sólo hluboký kočár a posléze sporťák – záleží na volbě každého. Někdo dá přednost na prvního půl roku klasickému hlubokému kočárku, (který se dá za dobré ceny koupit v bazárcích) a později koupí nový sporťák.......jiný volí rovnou jeden kočár, který už od začátku nabízí všechny možnosti
  4. Cena – tady platí každý podle svých možností. Jen radím dobře počítat, protože někdy mohou lacinější kočárky přijít ve finále dráž. Pokud můžete, tak si za kvalitu raději připlaťte. Tím nechci říci, že nejdražší je ten nejlepší - kdepak - to ne, ale než půjdete nakupovat dobře zvažujte, co všechno od kočárku očekáváte, co nutně potřebujete a co naopak s klidem oželíte.


 

Čeho si všímat dále

Kola – obecně platí, že čím větší tím lepší. Určitě raději nafukovací než takové ty ”golfáčové”. V terénu nebo ve sněhu jsou malá kola strašně neobratná.
Rozměry korby – dítě tráví v hluboké korbě cca 6-7 měsíců. Pediatři doporučují, aby nepřecházelo na sporťák dokud samo nesedí. Musíte zvážit, zda vaše mimiko bude mít půl roku v létě čí v zimě (kdy je potřeba fusak), obecně se ale dá říci, že délka korbičky +/- 80cm je postačující.
Výška hluboké korbičky nad zemí – pokud jste vyšší, budete trávit polovinu procházky shrbení – z počátku je člověk věčně skloněný nad miminkem, tak myslete na svá záda.
Výškově nastavitelná rukojeť – tak aby vyhovovala oběma rodičům.
Vybírejte si spojenou rukojeť – ne takové ty dvě ručky jako mívají golfáče – kočárek je snáze ovladatelný.
Váha kočárku + jeho skladnost a případná ”snášenlivost” s kufrem vašeho auta
Rozpětí kol – pokud budete jezdit výtahem, dobře si vše přeměřte, stejně tak i případné dveře u pediatra či jiné překážky, které by vám v budoucnu mohly znesnadnit pohyb.
Dobře si zkontrolujte, aby dno korby bylo hladké, rovné – může se to zdát jako bláznivý nápad, ale my jsme při našem lítání po obchodech s hrůzou zjistili, že jsou na trhu i kočárky, které mají místo pevného dna jen jakousi kovovou mříž přes kterou je tenoučká vrstva molitanu – chudák miminko jako by leželo na roštu!
Také si pořádně překontrolujte brzdy! - bez legrace, ne u každého kočárku máte jistotu, že opravdu drží.
Sporťák – po nebo proti směru jízdy – věčné dilema – ty z vás, kteří váhají nad určitým typem kočárku právě proto, že nenabízí sportovní sedačku čelem k rodičům mohu ujistit, že zhruba od 8-i měsíců bude dítě zajímat vše kolem něj (mimo vás :-) a bude stejně chtít sedět ve směru jízdy a mít rozhled – a vy si zvyknete určitě pomaleji, ale brzy jeho nálady i lumpárny poznáte úplně stejně i "pozpátku":-) Takže pro mimčo je směr od vás v pohodě, ale sami zvažte, jakému pohledu dáte přednost vy.
Sportovní sedačka – její záda by měla jít vždy polohovat do lehu – ať už plynule nebo v několika polohách. Raději se vyhněte kočárkům které nabízejí ”sedící” sedačky – takové, co se sklápí celé, jako židlička. Uvědomte si, že vaše miminko přejde na sporťák okolo sedmi měsíců a jeho páteř rozhodně nebude připravená na spaní v sedě! Snad pro starší děti, které už v kočárku nespí a nebo pokud mimi usne během nákupu – a pak hurá rychle domů, rozhodně tento typ sedačky ale není vhodný na to, abyste s ním vyráželi na delší ”spací” procházky. Taky nespíte rádi na židli – nenuťte k tomu vaše miminko.
Polohování nožiček – s výhodou
Materiály – vyhněte se bavlně jako vnějšímu potahu. Navzdory ujištěním prodavačů, že je to přírodní materiál speciálně ošetřený, můžete si být si být jistí, že za dva tři měsíce (obzvláště pokud budete mít letní mimi) bavlněná látka vyšisuje a kočárek bude vypadat jako po 3. dítěti. S výhodou vybírejte materiály, které jsou snadno ošetřitelné – omyvatelné, případně se dá celý potah z kočárku stáhnout a přeprat – až vaše miminko vylije v kočárku svůj první hrníček šťávy, určitě si vzpomenete.......
Slunečník versus překlápěcí rukojeť kočárku – záleží na vás. Někdo bude bránit do krve přehazovací rukojeť, jiný vám řekne, že stejně bravurně zvládne bleskově nastavit slunečník, když zahne proti sluníčku – záleží na každém co si zvolí. Určitě jsou obě varianty vyhovující. Překlápěcí rukojeť je fajn v případě, když hodně fouká.
Pětibodové pásy - jednoznačně obrovská výhoda - obzvláště pokud je dítko živější
Košík pod kočárkem - zvažte zda budete potřebovat, aby sloužil na transport větších nákupů, zkontrolujte si také zda je snadno dostupný
Údržba kočárku - informujte se u prodavače, které části potahu jsou odnimatelné a jakou údržbu daný materiál vyžaduje. Obecně platí - čím více lze kočárek "vystriptýzovat", tím lépe. Přeci jen za ty dva roky co ho budete používat se nastřádají různé nehody.


 

Vychytávky, které mít nemusíte, ale které jsou super, když je máte:

Otočná kola usnadňující zatáčení kočárku - odpadá nadzvedávání na každém rohu
Ruční brzda na rukojeti kočárku - ocení hlavně ti, kteří budou častěji zdolávat kopce – odpadají takové ty situace, kdy kočár za sebou vláčí maminku, která brzdí podrážkama co to dá.
Plynulé polohování dna v korbičce - skvělé např. když je miminko nachlazené – můžete ho lehunce naklopit a lépe se mu dýchá.
Podvozek na který se dá nacvaknout autosedačka - oceníte např. při nákupech
Odvětrávání korbičky – prima proti ”zapaření” miminka nejen v letních měsících
Slídové okénko ve střeše kočárku – na ”hlídání” :-)
Pumpička na kola – neurazí a při malém defektu může pomoci dojet. I když přiznám, že když jsme my píchli kolo, byla to pořádná díra, takže na dojetí bychom museli mít kompresor :-)


 

Hurá do obchodu!

I když se rozhodnete kupovat kočárek přes internet - často to výjde cenově lépe, určitě si napřed zajděte do obchodu. Nejlépe je udělat si s partnerem doma seznam věcí, které od kočárku očekáváte a pak vyrazit na "výlet" do obchodu. Udělejte si na to čas, určitě běžte oba - a nejlépe aby se vám to časově hodilo, žádná honička - no prostě "výlet". Jo a nezapomeňte se vyzbrojit vlastním centimetrem. Často se stává, že prodavači loví rozměry kočárku z různých brožur a stejně vám ve finále nejsou schopni říci, zda je to vnitřní či vnější rozměr korbičky. Pohrajte si tam. Vyberte si pár kočárků, které vás něčím zaujaly a pak si je otestujte. Udělejte si závody ve skládání, polohování, slalomovou dráhu, no prostě vyblbněte se - jen tak zjistíte, který kočárek vám opravdu vyhovuje. Nezapomeňte, že jej budete používat minimálně další dva roky a bylo by škoda dát spoustu peněz a po měsíci zjistit, že vás ten kočárek dohání k šílenství. (což se bohužel děje spoustě lidí). Projděte si všechny body na vašem seznamu a podle toho, jak který kočárek uspěl, vyberte si svého favorita. Jo a nenechte se nutit prodavačem do okamžitého nákupu. To, že jste 2 hodiny "trénovali" na prodejně vás ještě nezavazuje k nákupu! Taky si nechejte radit jen v "rozumné" míře. Bohužel často platí, že prodavač chválí jen to, co má na obchodě (logicky) takže se vám klidně může stát, že ve vedlejším obchodě vám ten do nebe vychvalovaný kočárek naopak pomluví do posledního šroubku. Prostě nechte se informovat a pak se řiďte vlastním rozumem. Hodně štěstí při nákupech!


A ještě jedna malinká rada na závěr - věřím, že budete mít štěstí a váš kočárek bude bezporuchový (jako ten náš) - ale stejně pro příklad reklamace, zeptejte s v tom daném obchodě již při koupi, jaké nabízejí podmínky. Některé obchody - předpokládám, že pouze kamenné - vám totiž zaručí, že po dobu reklamace budete mít k dispozici jejich "erární" kočárek. Může se to zdát jako zanedbatelná maličkost - ale když na reklamaci dojde, je v tom rozdíl obrovský. Reklamace může trvat až 30 dnů a jen si představte být 30 dnů imobilní bez kočárku s malým nechodícím mimčem.......pokud není k ruce nikdo, kdo by vám kočárek půjčil, museli byste nejspíše investovat do nějakého bazárkového a ten pak zase prodávat - no prostě opět výdaje a trable navíc - proto se raději ptejte předem. To byl jeden z důvodů, proč jsme se rozhodli pro nákup v kamenném obchodě.

Prosba
V komentářích se množí dotazy na jednotlivé typy kočárků, proto mám na vás prosbu - Až budete mít kočárek koupený a otestovaný v praxi, vraťte se prosím na tyto stránky a podělte se se svými zkušenosti a postřehy (kladnými i zápornými) ohledně konkrétních značek kočárků. Za všechny budoucí rodiče, kteří hledají dobré rady, vám moc děkuji. -

Pokud přidáváte svoje zkušenosti s konkrétním typem kočárku, uveďte prosím do nadpisu jeho název - usnadníte tak ostatním rodičům orientaci. Děkuji.

No a protože komentářů již notně přibylo, doporučuji si usnadnit práci, a pokud hledáte recenze na konkrétní značku, používat při hledání ctrl+F.

 

Komentáře

Přehled komentářů

HERQULES raptor 3 spin

(Simule, 19. 9. 2007 1:10)

Ahojky majitelky tohoto kočárku.
Máme kočárek půl roku a jsem s ním spokojená, tada až na to vrzání v plastech to mně deptá :-( Zkoušela jsem to prostříkat silikonovým olejem, ale teda bez úspěchu. Ale dočetla jsem se o Pan oil, tak ho zkusím sehnat.Taky sem měla nefunkční brzdu (nějak jsem zanedbala údržbu a nemazala jsem) Ale po důkladném promazání zase šlape, jen se mi už několikrát stalo, že se mi sama odbrzdila. Nebo když se s kočárem zahýbe tak vyskočí. Stává se vám to taky???
Jinak jsem opravdu spokojená, vyhovuje mi hlavně pro snadnou manipulaci a ovládání jendoruč a druhou můžu vést staršího syna. Taky už několikrát zvládl zatížení obou jak půlročního 8kilového tak i skoro tříletého 15 kilového. Dohromady.Takže když spěcháme nebo bolí nožky, tak ho posadím na nánožník nebo na madlo, nohy si opře od přední kolo a jedem.
Pro Lenču:
V Polsku jsem koupila jen vloženou tašku a v pohodě. ;-)
Pro Kclarisa:
nová kolekce je zvláštní, červená mi tam rozhodně chybí, ale velmi zajímavě vypadá ten maskáčový :-))

Jané slalom pro

(Jana, 18. 9. 2007 17:06)

Ahoj maminy,mám dotaz,líbí se mi kočárek jané slalom pro v barvě H16(kombinace tmavo šedé se žluto zelinkavou),ale mám obavy jestli na tu žlutou nepůjdou mušky a jestli se při skládání např.do kufru auta ta světlá hodně ušpiní?Máte některá s touto barvičkou zkušenosti a jaké?Díky moc.

HQ - Lenči

(Jiťa, 18. 9. 2007 15:56)

Ahoj Lenčo,já jsem stěmito kočárky strašně moc spokojená,jen u Raptoru 3-spin se musejí častěji promazávat kolečka,aby se pořád lehce ovládal,u Radiuse jsem je promazávala jen jednou a zatím je pořád dobrej.Já jsem hlubokou korbičku neměla,jen originál tašku na mimi + fusak a nánožník a bohatě to stačilo,kočárek je tak výborně dělaný,že do něj fakt nefouká.Jinak se skus podívat na www.kocarek.cz je to u nás v Kopřivnici a tam ještě doprodávají staré barvičky.Kdybys potřebovala ještě něco vědět,tak klidně napiš na můj meil jipa18@centrum.cz
Ahojky J.

herqules

(Lenča, 18. 9. 2007 14:47)

Ahoj Jíťo, mohla by jsi mi napsat, jestli jsi opravdu s těmito kočárky spokojená a jestli jsi měla hlubokou korbu nebo jen tu tašku.
No jinak jsem znědavá až je uvidim na vlastní oči, ale říkám takhle mě moc neoslovily ( jen co se týká těch barviček).Jestli jsem to dobře pochopila tak už asi ty starý barvičky vyrábět nebudou, že?? :-((

HERQULES 2008

(Jiťa, 18. 9. 2007 14:35)

Ahojky holky,viděla jsem také novou kolekci HQ a ty barvičky se mi také moc nelíbí a ještě kevšemu jsou držší než ty letošní co byli,nevím,ale asi bych si nevibrala...
Jsem moc ráda,že mám Raptor 3 spi i Radius v červené barvě - neměnila bych ani za nic.
J.

HERQULES 2008

(Lenča, 18. 9. 2007 12:32)

Pro Kclarisa: koukala jsem na novou kolekci (zatím teda pouze na netu), ale malinko jsem zklamaná, líbil se mi předtím černozelený, a teď nevím do čeho jít. Jsem pro tento kočík rozhodnutá na 100%, jen teď nevím stěma barvičkama. A jste na tom vy??, Líbí, nelíbí??? Naoište a přidejte své názory.


Nurse Look

(Hanka, 18. 9. 2007 12:17)

Před pár dny jsem psala, že už kočárek raději tolik nedoporučuji - zlobila mě kolečka, ale musím se opravit. V servisu měli pravdu - kolečka se občas zanesou, ale po důkladném pročištění silikonovým olejem (doporučili konkrétně silikal 93) a pořádném protočení koleček se nečistota uvolní. A opravdu. Děsila jsem se reklamace, ale kočárek zase jezdí jako dřív a tak hlásám do světa, jak je báječný. Klidně se z dotazy obracejte na můj mail vencana@seznam.cz

Bébécar Stylo AT

(Víťa, 18. 9. 2007 9:44)

Tak tady čtu, že stále více z vás uvažuje o koupi kočárku Bébécar s podvozkem Stylo AT. Chci se tedy podělit o mé zkušenosti. Jako k celku nemám ke kočárku výhrady, korbička je prostorná, autosedačka Easybob taky super, dá se také nasadit na podvozek. Jen si dejte pozor při koupi na to, aby přední kola podcozku šla otáčet na obě strany. Už od začátku to šlo doleva trochu ztuha a teď, po téměř třech měsících provozu, to už nejde prakticky vůbec, musí se u toho pořádně škubnout a to se malý vždy vzbudí. Bohužel známá má tentýž problém, tak si na to dejte pozor a pořádně vyzkoušejte.

Chicco S3 trio

(Jana, 17. 9. 2007 20:45)

Ahoj, tento kočárek mám od dubna a je super! Krásně se vejde do mého malého autíčka. Vozím každý den dceru do školy a kočárek neustále skládám a rozkládám. Nejvíce se mi líbí korbička, která má odvětrání a mimčo v ní může cestovat.Neustále pendluji mezi Čechama a Holandskem a naše malá je spokojená. Proto z vlastní zkušenosti mohu tento kočárek doporučit. Přeji šťastný výběr a mimču pohodové ježdění!Čauky Jana

Roan Marita

(Světlana, 17. 9. 2007 20:27)

Dobrý den, mimi čekáme v prosinci. Kočárek už máme koupený, nakonec jsme se rozhodli pro Roan Marita. Byl celkem za rozumnou cenu a hlavně se nám líbila prostorná korbička, kterou budeme v zimě moc potřebovat. Jinak dobře se skládá, má sundavací kolečka. Ještě si k němu chceme dokoupit autosedačku, která se dá pomocí adaptéru přidělat na podvozek. Bydlíme na vesnici, takže jsme chtěli čtyřkolku v většíma kolečkama. Tak doufám, že se nám s ním bude dobře jezdit.

Roan Marita

(Kristýna, 17. 9. 2007 12:28)

Dobrý den, předem chci poděkovat za skvělé rady. Chtěla bych poradit, líbí se mi kočárek Roan Kortina, ale přece jen pokud někdo z vás má zkušenosti z tímto kočárkem, tak bych ocenila váš názor apod. Prosím napište mi na mail: klikiris@centrum.cz Předem moc dík :)

Patron Apollon Alux

(Eva, 16. 9. 2007 23:26)

Psala jsem sem o tomto kočárku 9.7. - tehdy jsme ho používali teprve pár týdnů, dnes už to brzy budou čtyři měsíce a musím konstatovat, že po určité počáteční rozpačitosti jsme s kočárkem VELICE SPOKOJENÍ. Klučík už má téměř 70 cm a 8 kg a stále se nám ještě vejde do tašky pro mimi (i když už je to trošku na těsno:o), velice si s manželem pochvalujeme jízdní vlastnosti v terénu - v lese jsme skoro každý druhý den - a i to skládání do auta jsme nakonec docela natrénovali a nečiní nám potíže. Když se v uplynulých týdnech výrazně ochladilo, usoudili jsme, že by to chtělo více uzavřít korbičku, aby na mimčo nefučelo, takže jsme přiobjednali zimní doplněk pokrývky. Občas promazáváme kolečka, aby nevrzala, a předevčírem jsme poprvé dohušťovali kolečka, ale jinak zatím žádné opravy bohudík nebyly třeba.
Pokud by někoho k Apollonu zajímalo víc, klidně napište. Co budu moct, zodpovím:o)

Herqules

(Kclarisa, 16. 9. 2007 17:35)

Ahoj holky, viděly jste už novou kolekci od Herqules? Co na ní říkáte?

Casualplay S4

(Leona, 16. 9. 2007 16:08)

Prodám kočárek španělské firmy Casualplay S4 ve výborném stavu. K tomu vajíčko Prima Easy, které slouží jako hluboká korbička a také autosedačka. Toto vajíčko jsme používali jako hlubokou korbičku do 9 měsíce. K tomu dodáme originál vložku do sportovní části, velkou tašku, nánožník a slunečník. Doplnky jsou v barvě riflové. Vše ve velmi slušném a téměř novém stavu. Původní cena pořízeného kočárku se všemi doplňky byla 20.000,-- Kč. Naše nová cena je 12.500,-- Kč
telefon 605 549 885
email: Leona.Prenosilova@seznam.cz- můžu zaslat fotografie

trojkolka

(žaneta, 15. 9. 2007 16:25)

Ahojte maminy tak dlouho jsem vybírala snad sem nebřebrala vyrala jsem si cortinu 3 cam. Snad bude bez závad

Patron Apollon Alux

(Jana pro Ditu, 14. 9. 2007 20:38)

S reklamací (v pořadí druhou) jsme zatím nedopadli nijak. Třicetidenní lhůta pro její vyřízení vyprší 19.9., takže teprve uvidíme, jak se k tomu postaví výrobce a vlastně i prodejce. Ale všeobecně nemám pocit, že bychom měli pouze smůlu na vadný výrobek. Při první reklamaci byly na kočárku všechny vadné součástky vyměněny za nové a opět se u nich po čase objevily ty samé závady. Naše malá princezna má už půl roku a já mám pocit, že celou tu dobu pořád jen dokola řeším kočárek a jeho závady a už mě to fakt vůbec nebaví. Přeji Ti šťastný výběr.

Kočárek V 3

(Pro Katku, 14. 9. 2007 12:39)

Ahoj Katko, musím tě zklamat, ale já měla kočárek V 3 a po měsíci ježdění jsem ho šla vrátit. Bylo na něm celkem sedm závad(přestal brzdit, upadly obě kolečka, vytrhla se látka na boudě, zvlnila se matrace v hluboké korbě, prasknul nákupní košík, prasklo madlo na sporťáku a vytrhl se patent od nánožníku). Kupovala jsem ho přímo v Babypointu. vrátili mi okamžitě peníze a paní mi řekla co jsem asi tak čekala od kočárku z Polska. Teď mám Chipolino Gemma je to hrozně podobný kočárek a jsem s ním naprosto spokojená. Mám ho už skoro půl roku. Tak držím palce při výběru. Ahoj Petra

kočárky

(Katka, 13. 9. 2007 22:38)

Ahoj holky,prosím potřebuju poradit. Rozhoduju se mezi kočárkem Babydesign atlantic a novinkou Babypoint V3.Oba jsou za dobrou cenu,tak nevím.Pokud někdo máte zkušenosti s těmito značkami,tak napište.

Nurse

(Hanka pro Viki, 13. 9. 2007 15:04)

S tímto kočárkem mám bohaté zkušenosti, ve všem mi naprosto vyhovoval, ale koupili jsme kus s výrobní vadou - vyměnili nám kolečka a užívali jsme si zase bezstarostnou a velmi pohodlnou jízdu, ale kolečka se zase po dvou a půl měsících začínají zhoršovat, takže na výrobní vadu koleček přestávám věřit a už jej raději tolik nedoporučuji - chce to sehnat někoho jiného kdo ho už má déle jak čtyři měsíce a zjistit, jestli jim přední otočná kola jezdí stále stejně dobře. Také by mě dost zajímalo jestli mám prostě smůlu na špatné kusy, ale říkám, dvakrát hned po sobě už tomu sama nevěřím :o(

Chicco S3 trio

(Dana, 13. 9. 2007 8:47)

Ahoj, máte někdo prosím zkušenosti s tímto kočárkem?
Myslala jsem si, že si prostě koupím kočárek, ale výběr je složitý. Některý si vyberu na netu a pak v obchodě zjistím, že není skladný, že je tvrdý a pod. Potřebuji kočár skladný do auta, aby se na podvozek dala nacvaknout autosedačka, a aby mohl sjíždět terén v lese, na štěrku a podobně. O váze snad ani mluvit nemusím. Dík za radu. Dana.


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115

následující »