Jdi na obsah Jdi na menu
Reklama:
 


Jak vybrat kočárek

27. 12. 2006

Jak vybrat správný kočárek, čeho si všímat?

Nabídka kočárku je obrovská a my jsme u prvního miminka tápali a hledali, nevěděli jsme přesně na co se dívat, proto se tady pokusím shrnout naše zkušenosti, čím se řídit.

  1. Je rozdíl v tom, zda sháníte kočárek do velkého města nebo na vesnici. Maminky ve městě určitě ocení lehčí, skladné kočárky, se kterými se snáze dostanou do MHD nebo je rychle složí do kufru auta. A naopak - je nesmyslné kupovat odlehčený kočár za 30 tisíc, pokud 90% času bude miminko "zaparkované" pod oknem na zahradě.
  2. Trojkolka versus čtyřkolka – když pominu vzhled, na který má každý jiný názor, je důležité si uvědomit, že zatímco rozdíl mezi drahým a levným čtyřkolákem je většinou jen ve váze a případném ”vrzání”, mezi drahou a levnou tříkolkou může být - kromě již zmíněného - obrovský rozdíl i ve stabilitě! Myslete na bezpečí svého miminka a pokud zvažujete nákup některé levnější tříkolky, otestujte si v obchodě dobře její stabilitu! Zatímco dražší tříkolky mají zadní kola lehce skosená (jako mají třeba i vozíčky pro handicapované sportovce) levné varianty tento ”detail” většinou nenabízí a rozdíl ve stabilitě takovýchto kočárků je obrovský.
  3. Trojkombinace versus sólo hluboký kočár a posléze sporťák – záleží na volbě každého. Někdo dá přednost na prvního půl roku klasickému hlubokému kočárku, (který se dá za dobré ceny koupit v bazárcích) a později koupí nový sporťák.......jiný volí rovnou jeden kočár, který už od začátku nabízí všechny možnosti
  4. Cena – tady platí každý podle svých možností. Jen radím dobře počítat, protože někdy mohou lacinější kočárky přijít ve finále dráž. Pokud můžete, tak si za kvalitu raději připlaťte. Tím nechci říci, že nejdražší je ten nejlepší - kdepak - to ne, ale než půjdete nakupovat dobře zvažujte, co všechno od kočárku očekáváte, co nutně potřebujete a co naopak s klidem oželíte.


 

Čeho si všímat dále

Kola – obecně platí, že čím větší tím lepší. Určitě raději nafukovací než takové ty ”golfáčové”. V terénu nebo ve sněhu jsou malá kola strašně neobratná.
Rozměry korby – dítě tráví v hluboké korbě cca 6-7 měsíců. Pediatři doporučují, aby nepřecházelo na sporťák dokud samo nesedí. Musíte zvážit, zda vaše mimiko bude mít půl roku v létě čí v zimě (kdy je potřeba fusak), obecně se ale dá říci, že délka korbičky +/- 80cm je postačující.
Výška hluboké korbičky nad zemí – pokud jste vyšší, budete trávit polovinu procházky shrbení – z počátku je člověk věčně skloněný nad miminkem, tak myslete na svá záda.
Výškově nastavitelná rukojeť – tak aby vyhovovala oběma rodičům.
Vybírejte si spojenou rukojeť – ne takové ty dvě ručky jako mívají golfáče – kočárek je snáze ovladatelný.
Váha kočárku + jeho skladnost a případná ”snášenlivost” s kufrem vašeho auta
Rozpětí kol – pokud budete jezdit výtahem, dobře si vše přeměřte, stejně tak i případné dveře u pediatra či jiné překážky, které by vám v budoucnu mohly znesnadnit pohyb.
Dobře si zkontrolujte, aby dno korby bylo hladké, rovné – může se to zdát jako bláznivý nápad, ale my jsme při našem lítání po obchodech s hrůzou zjistili, že jsou na trhu i kočárky, které mají místo pevného dna jen jakousi kovovou mříž přes kterou je tenoučká vrstva molitanu – chudák miminko jako by leželo na roštu!
Také si pořádně překontrolujte brzdy! - bez legrace, ne u každého kočárku máte jistotu, že opravdu drží.
Sporťák – po nebo proti směru jízdy – věčné dilema – ty z vás, kteří váhají nad určitým typem kočárku právě proto, že nenabízí sportovní sedačku čelem k rodičům mohu ujistit, že zhruba od 8-i měsíců bude dítě zajímat vše kolem něj (mimo vás :-) a bude stejně chtít sedět ve směru jízdy a mít rozhled – a vy si zvyknete určitě pomaleji, ale brzy jeho nálady i lumpárny poznáte úplně stejně i "pozpátku":-) Takže pro mimčo je směr od vás v pohodě, ale sami zvažte, jakému pohledu dáte přednost vy.
Sportovní sedačka – její záda by měla jít vždy polohovat do lehu – ať už plynule nebo v několika polohách. Raději se vyhněte kočárkům které nabízejí ”sedící” sedačky – takové, co se sklápí celé, jako židlička. Uvědomte si, že vaše miminko přejde na sporťák okolo sedmi měsíců a jeho páteř rozhodně nebude připravená na spaní v sedě! Snad pro starší děti, které už v kočárku nespí a nebo pokud mimi usne během nákupu – a pak hurá rychle domů, rozhodně tento typ sedačky ale není vhodný na to, abyste s ním vyráželi na delší ”spací” procházky. Taky nespíte rádi na židli – nenuťte k tomu vaše miminko.
Polohování nožiček – s výhodou
Materiály – vyhněte se bavlně jako vnějšímu potahu. Navzdory ujištěním prodavačů, že je to přírodní materiál speciálně ošetřený, můžete si být si být jistí, že za dva tři měsíce (obzvláště pokud budete mít letní mimi) bavlněná látka vyšisuje a kočárek bude vypadat jako po 3. dítěti. S výhodou vybírejte materiály, které jsou snadno ošetřitelné – omyvatelné, případně se dá celý potah z kočárku stáhnout a přeprat – až vaše miminko vylije v kočárku svůj první hrníček šťávy, určitě si vzpomenete.......
Slunečník versus překlápěcí rukojeť kočárku – záleží na vás. Někdo bude bránit do krve přehazovací rukojeť, jiný vám řekne, že stejně bravurně zvládne bleskově nastavit slunečník, když zahne proti sluníčku – záleží na každém co si zvolí. Určitě jsou obě varianty vyhovující. Překlápěcí rukojeť je fajn v případě, když hodně fouká.
Pětibodové pásy - jednoznačně obrovská výhoda - obzvláště pokud je dítko živější
Košík pod kočárkem - zvažte zda budete potřebovat, aby sloužil na transport větších nákupů, zkontrolujte si také zda je snadno dostupný
Údržba kočárku - informujte se u prodavače, které části potahu jsou odnimatelné a jakou údržbu daný materiál vyžaduje. Obecně platí - čím více lze kočárek "vystriptýzovat", tím lépe. Přeci jen za ty dva roky co ho budete používat se nastřádají různé nehody.


 

Vychytávky, které mít nemusíte, ale které jsou super, když je máte:

Otočná kola usnadňující zatáčení kočárku - odpadá nadzvedávání na každém rohu
Ruční brzda na rukojeti kočárku - ocení hlavně ti, kteří budou častěji zdolávat kopce – odpadají takové ty situace, kdy kočár za sebou vláčí maminku, která brzdí podrážkama co to dá.
Plynulé polohování dna v korbičce - skvělé např. když je miminko nachlazené – můžete ho lehunce naklopit a lépe se mu dýchá.
Podvozek na který se dá nacvaknout autosedačka - oceníte např. při nákupech
Odvětrávání korbičky – prima proti ”zapaření” miminka nejen v letních měsících
Slídové okénko ve střeše kočárku – na ”hlídání” :-)
Pumpička na kola – neurazí a při malém defektu může pomoci dojet. I když přiznám, že když jsme my píchli kolo, byla to pořádná díra, takže na dojetí bychom museli mít kompresor :-)


 

Hurá do obchodu!

I když se rozhodnete kupovat kočárek přes internet - často to výjde cenově lépe, určitě si napřed zajděte do obchodu. Nejlépe je udělat si s partnerem doma seznam věcí, které od kočárku očekáváte a pak vyrazit na "výlet" do obchodu. Udělejte si na to čas, určitě běžte oba - a nejlépe aby se vám to časově hodilo, žádná honička - no prostě "výlet". Jo a nezapomeňte se vyzbrojit vlastním centimetrem. Často se stává, že prodavači loví rozměry kočárku z různých brožur a stejně vám ve finále nejsou schopni říci, zda je to vnitřní či vnější rozměr korbičky. Pohrajte si tam. Vyberte si pár kočárků, které vás něčím zaujaly a pak si je otestujte. Udělejte si závody ve skládání, polohování, slalomovou dráhu, no prostě vyblbněte se - jen tak zjistíte, který kočárek vám opravdu vyhovuje. Nezapomeňte, že jej budete používat minimálně další dva roky a bylo by škoda dát spoustu peněz a po měsíci zjistit, že vás ten kočárek dohání k šílenství. (což se bohužel děje spoustě lidí). Projděte si všechny body na vašem seznamu a podle toho, jak který kočárek uspěl, vyberte si svého favorita. Jo a nenechte se nutit prodavačem do okamžitého nákupu. To, že jste 2 hodiny "trénovali" na prodejně vás ještě nezavazuje k nákupu! Taky si nechejte radit jen v "rozumné" míře. Bohužel často platí, že prodavač chválí jen to, co má na obchodě (logicky) takže se vám klidně může stát, že ve vedlejším obchodě vám ten do nebe vychvalovaný kočárek naopak pomluví do posledního šroubku. Prostě nechte se informovat a pak se řiďte vlastním rozumem. Hodně štěstí při nákupech!


A ještě jedna malinká rada na závěr - věřím, že budete mít štěstí a váš kočárek bude bezporuchový (jako ten náš) - ale stejně pro příklad reklamace, zeptejte s v tom daném obchodě již při koupi, jaké nabízejí podmínky. Některé obchody - předpokládám, že pouze kamenné - vám totiž zaručí, že po dobu reklamace budete mít k dispozici jejich "erární" kočárek. Může se to zdát jako zanedbatelná maličkost - ale když na reklamaci dojde, je v tom rozdíl obrovský. Reklamace může trvat až 30 dnů a jen si představte být 30 dnů imobilní bez kočárku s malým nechodícím mimčem.......pokud není k ruce nikdo, kdo by vám kočárek půjčil, museli byste nejspíše investovat do nějakého bazárkového a ten pak zase prodávat - no prostě opět výdaje a trable navíc - proto se raději ptejte předem. To byl jeden z důvodů, proč jsme se rozhodli pro nákup v kamenném obchodě.

Prosba
V komentářích se množí dotazy na jednotlivé typy kočárků, proto mám na vás prosbu - Až budete mít kočárek koupený a otestovaný v praxi, vraťte se prosím na tyto stránky a podělte se se svými zkušenosti a postřehy (kladnými i zápornými) ohledně konkrétních značek kočárků. Za všechny budoucí rodiče, kteří hledají dobré rady, vám moc děkuji. -

Pokud přidáváte svoje zkušenosti s konkrétním typem kočárku, uveďte prosím do nadpisu jeho název - usnadníte tak ostatním rodičům orientaci. Děkuji.

No a protože komentářů již notně přibylo, doporučuji si usnadnit práci, a pokud hledáte recenze na konkrétní značku, používat při hledání ctrl+F.

 

Komentáře

Přehled komentářů

Kočárek Micrus Alu Sprint

(Petra, 5. 11. 2007 13:38)

Ahoj holky, čekám miminko na konci prosince,chci se zeptat jestli nemáte některá zkušenosti s touto značkou Micrus alu sprint je dost podobný značce Mutsy,ale cena je mnohem menší.Dík Petra

kočárek CAM CORTINA x3

(lenka, 4. 11. 2007 17:55)

Ahoj kočárek se mě moc líbý, ale mám strach z barev šedivá , černá máme mimčo v únoru takže bude využíván hodně v létě nemáte někdo zkušenosti jestli barvy nevyrežnou děkuji lenkavil@seznam.cz

Neonato Piuma

(Lucie, 3. 11. 2007 15:19)

Prosím Vás, máte někdo zkušenosti s tímto kočárkem? Je to něco mezi sporťákem a golfáčem. Dá se polohovat do úplného lehu?

Herqules - adaptéry na autosedačku

(Eva, 3. 11. 2007 13:07)

Chtěla bych poprosit o zkušenosti s adaptéry na kočárek Herqules Raptor 3 Spin. Dají se nimi upevnit pouze autosedačky Britax nebo i jiné? Je možné upevnit i starši autosedačku této značky? Díky

Jané slalom pro

(Katka, 2. 11. 2007 19:56)

Po dlouhém vybírání jsme si koupili kočárek Jané.Jezdíme s ním sice jen 4měsíce,ale musím říci že splnil má veškerá očekávání. Je lehky,vleze se do výtahu, do kufru auta a místa je v něm také dost.Máme jen sporťák a tašku-mimčo se narodilo v červenci.Mám vyzkoušené, že se vleze i s fusakem.Takže ho všem doporučuji.

BabyPoint Traffic

(Kačka, 1. 11. 2007 23:54)

Mamči máte někdo zkušenost s kočárkem BabyPoint Traffic nebo s golfáčema BabyPoint?

Velikost kočárku

(Jaromír, 1. 11. 2007 12:31)

Prosím o doporučení značky kočárku, který se vejde do kufru felicie. Děkuji!

Kočárek pro dvojčátka

(Ana, 31. 10. 2007 21:10)

Ahoj mamci,chtela jsem vas poprosit o radu.Nemate nekdo zkusenosti s kocarkama pro dvojcatka?Nechci teda porizovat uplne novy,ale zase ne uplne stary,ten uz jsme poridili na zahradu. V lednu cekame dvojcatka holcicky,tak na tu zahradu mi to bylo celkem jedno,jak vypada atak,ale s kocarkem,s kterym budu jezdit bych chtela byt spokojena,aby nebyl tezky, byl ovladatelny atak..:-)Diky moc za nazory a rady

Cam Cortina

(Verča, 30. 10. 2007 21:36)

Děkuji Dášo za odpověd jsem ráda že jsem si vybrala dobře dnes jsem si jí objednala. Ta taška mi snad vadit nebude s tou stříškou jsi mě překvapila já myslela že sklápět jde, ale nevadí. Doufám, že budu taky spokojená.

Cam Cortina

(Dáša, 29. 10. 2007 13:22)

Verčo, mám tenhle kočárek, jezdím s ním teprve 2 měsíce a zatím jsem spokojená. Chtěla jsem tříkolku s kapku větší hlubokou korbou, aby se mi tam brouček v zimě pěkně vešel a to Cortina splňuje. Už dávám na ven fusak a vejde se tam parádně. V hluboké korbě je polohovací opěrka zad, což je super, když má třeba mimčo rýmu. Do auta se taky dobře skládá, akorát mi trochu vadí, že u autosedačky nejde sklápět stříška, musí se odepnout celá. A ještě mě trochu rozčiluje přebalovací taška. Nemá žádné přihrádky ani kapsičky, takže se v ní věčnu hrabu když něco hledám. Kapsička na mobil, klíče, nebo peněženku by se hodila. Kdyby tě zajímalo něco konkrétního, ráda posloužím.

Cam Cortina

(Verča, 28. 10. 2007 15:50)

Ahoj všichni, ráda bych se zeptala jestli nemá nikdo zkušenost s kočárkem Cam Cortina Evolution x3 tris. Díky za odpověd.

POZOR na John Nell

(Jindřiška, 26. 10. 2007 13:04)

Zdravím všechny, kočárek jsem vybírala s velkým předstihem a pečlivě, bohužel volba nebyla správná.
Dokud jsem vybírala byla prodavačka i paní vedoucí v John nellu jako medík (Varuji před nimi, bohužel vím o spoustě dalších maminek na kterých se obdobně vyřádili, a firma na nich pěkně vydělává). Kočárek dorazil a já si ho bohužel vzala, i když byl v jiných barvách, než jsem si objednala.A začali problémy. Hned po první jízdě jsem poslala kočárek prodejci na reklamaci, brzdy se samovolně spouštěly. Za tři dny jsem si volala, jak to vypadá. K reklamaci jsem nedostala žádný papír a kočárek mě vrátili s tím, že snad nejsem úplně blbá, ať si vezmu šroubovák a po každé jízdě si brzdy vyčistím a sešteluji. Ať jsem dělala já i celá rodina co se dalo, seštelovat se nepodařilo, jen jsme zjistili, že je problém číslo dvě: pokud zabrzdíte, brzdy se sami odbrzdí. V autobuse docela zásadní problém. A tak jsem s malým řvoucím mimčem vyrazila osobně na reklamaci. Neochotně sepsali reklamační list, a na otázku na bod 11 v záručním listě (zboží lze do půl roku vrátit při zjištění vad) mi bylo řečeno, že se jedná pouze o tři dny. Kočárek měl být po týdnu opraven, bohužel fungoval jen na prodejně, doma jsme vyrazili na procházku a problém byl zpět + další: kočárek se začal párat. Sérii reklamací ukončil dealer (do tel mi sliboval hory doly) a po půl roce od zakoupení (i když se nepoužíval) mi na druhou stranu nečitelně naškrábal, že reklamaci zamítá, jelikož jsem si půl roku nestěžovala a všechno jsem si způsobila sama.Na dotaz, když jsem si kočárek špatně ušila, proč jsem za něj platila tolik peněz už neodpověděl a přestal zvedat telefony. Kočárek jsem poslala do zkušebního ústavu v Brně a s posudkem výrobci. Po více jak roce mám doma opravený kočárek, který už nepotřebuji, protože mám golfky. Takže POZOR na JOHN NELL

Sporťák, po kterém nepotřebujete golfky

(Vendulqa, 23. 10. 2007 14:54)

Ahoj, všechny vás zdravím.
Na tyto stránky jsem narazila pozdě, kočárek už mám, ale měla jsem štěstí a jsem velice spokojená, a tak se s vámi ráda podělím o dobré zkušenosti.
Sháněla jsem po hlubokém kočáru takový sporťák, abych ho později využila i místo golfových holí. A měla jsem veliké štěstí při výběru. Koupila jsem Nurse Look a můžu ho jen a jen chválit. Je lehoučký (6kg), díky spojené rukojeti a otočným kolečkům velmi dobře ovladatelný (v pohodě vedu druhé dítě za ruku a jen jednou rukou ovládám kočárek i do zatáček, na obrubník ap.), pro dítě je v něm hodně místa (synovi je rok a půl a ještě se v něm v pohodě vyspí a to není zrovna maličký), dá se polohovat opěrka zad i nožiček, má velký nákupní košík (nosnost 6kg), nosnost kočárku je 18kg. Nevýhoda pro některé maminky by mohla být nepolohovací rukojeť, ale my s manželem jsme vysocí (já měřím 178cm) a babičky máme maličké (142cm) a všem se Nurse vozí moc dobře, takže to chce v obchodě individuálně vyzkoušet :o))
Opravdu vřele doporučuji, komukoli ráda napíši víc, takové stránky jako tyto jsou při dnešním velkém výberu kočárů velmi užitečné a musí se podporovat ;o))
Přeji šťastný ruku při výběru a spokojené vození

Kočárek V3

(Pro Petru K, 23. 10. 2007 13:42)

Ahojky Petro. Doufám že tě nezklamu, ale musím tě napsat že já jsem tento kočárek měla také a po měsíci jsem ho byla reklamovat. Paní majitelka mi vrátila bez řečí peníze a ani mi nenabízela jiný kočárek. Mezi tím prohodila že to už je zase další.Kupovala jsem ho přímo v Babypointu. Tak doufám že budeš mít s kočárkem lepší zkušenost než já. Já už bych ho nikdy nechtěla. Tak držím palce ať je kočárek bez závad. Ahoj Petra

Herqules - vložná taška

(Síma, 23. 10. 2007 10:55)

Ahoj mamky, máme Herqula a vyrostli jsme z vložné tašky, tak jestli máte některá zájem napište na imi00@seznam.cz. Barva černá/olivová. Měli jsme ji do 6ti měsíců, byla fajn, nemáme vytah, tak jsem v ní mimi nosila. Ještě je rok v záruce. S.

Babypoint V3

(PetraK., 22. 10. 2007 22:11)

Ahoj holky. Máte ještě některá zkušenost s tímto kočárkem? Já už ho koupila a psychicky se vyrovnávám s tím, že ho budu vracet po tom co jsem tady četla:-) Chtěla jsem se ještě zeptat,jestli vám ten kočárek smrděl plastem? Mám ho měsíc a je pořád cítit. Doufám,že to vyvane,než do něj šoupnu mimino..Až se mimi narodí, dám vědět svou zkušenost na tyto super stránky!

Cortina X3 nebo X-lander XA

(Markéta, 21. 10. 2007 12:26)

Ahoj, rozhoduji se mezi koupí kočárku Cortina X3 a X-lander XA. Můžete mi napsat zkušenosti s těmito kočárky? Trochu se bojím plastových koleček u Cortiny, nemáte s nimi někdo zkušenost (jsou i do terénu?). Díky, Markéta

X-Lander

(Jarka, 19. 10. 2007 12:12)

Tento kočárek jsem měla možnost vidět u kamarádky, designově vypadá pěkně, ale bohužel korbička je opravdu malinká. Její 2měsíční holčička je už nyní přes celý kočár. Kamarádka říkala, že neví, jak se jí tam malá vejde, až začne zanedlouho používat i fusak. Prý jí dá zřejmě do sporťáku. Já osobně si myslím, že takhle malé dítě patří do hlubokého kočáru a ne do sporťáku. Podle mého názoru tento kočárek využijí spíš maminky dětí narozených někdy na začátku léta, protože méně oblečené dítě v kočárku snad vydrží i 4měsíce.Zimní dítě má korbičku podlé mého tak na 3měsíce maximálně.

Apollon Alux

(Žaneta, 18. 10. 2007 21:48)

Zatím 2 měsíce jezdím s tímto kočárkem a jsem velice spokojena. Kočárek je velice prostorný a lehký.Jezdili jsme s ním i po lese a super! Jenom to skládání do auta nám dělá problémy, takže jsme na auto přidělali zahrádku a vozíme kočárek na střeše. Až koupíme kombika,tak doufám, že se nám apollon vejde do kufru.Také jsme uvažovali o podobném kočárku Free Line Patti Sport. Oba typy kočárků se zdají odolné, jenom Free Line je o něco těžší.Pokud někdo hledáte prostorný kočárek tak Iglesia Magnum se nám taky zdála prostorná, ale už stojí o něco víc.Kočárky Roan Marita a Kortina nám taky připadali celkem fajn a za rozumnou cenu.Všechny zdravím a přeji dobrou volbu a spokojená miminka.

Zapp X Maxi -cosi Mura 3

(Vera, 15. 10. 2007 9:59)

Ahoj,nemate nekdo informaci, jestli bude lepsi vybrat Quinny Zapp nebo Maxi-cosi Mura3.Diky za odpoved V.
vbrozova@yahoo.com


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115

následující »