Jdi na obsah Jdi na menu
Reklama:
 


Jak vybrat kočárek

27. 12. 2006

Jak vybrat správný kočárek, čeho si všímat?

Nabídka kočárku je obrovská a my jsme u prvního miminka tápali a hledali, nevěděli jsme přesně na co se dívat, proto se tady pokusím shrnout naše zkušenosti, čím se řídit.

  1. Je rozdíl v tom, zda sháníte kočárek do velkého města nebo na vesnici. Maminky ve městě určitě ocení lehčí, skladné kočárky, se kterými se snáze dostanou do MHD nebo je rychle složí do kufru auta. A naopak - je nesmyslné kupovat odlehčený kočár za 30 tisíc, pokud 90% času bude miminko "zaparkované" pod oknem na zahradě.
  2. Trojkolka versus čtyřkolka – když pominu vzhled, na který má každý jiný názor, je důležité si uvědomit, že zatímco rozdíl mezi drahým a levným čtyřkolákem je většinou jen ve váze a případném ”vrzání”, mezi drahou a levnou tříkolkou může být - kromě již zmíněného - obrovský rozdíl i ve stabilitě! Myslete na bezpečí svého miminka a pokud zvažujete nákup některé levnější tříkolky, otestujte si v obchodě dobře její stabilitu! Zatímco dražší tříkolky mají zadní kola lehce skosená (jako mají třeba i vozíčky pro handicapované sportovce) levné varianty tento ”detail” většinou nenabízí a rozdíl ve stabilitě takovýchto kočárků je obrovský.
  3. Trojkombinace versus sólo hluboký kočár a posléze sporťák – záleží na volbě každého. Někdo dá přednost na prvního půl roku klasickému hlubokému kočárku, (který se dá za dobré ceny koupit v bazárcích) a později koupí nový sporťák.......jiný volí rovnou jeden kočár, který už od začátku nabízí všechny možnosti
  4. Cena – tady platí každý podle svých možností. Jen radím dobře počítat, protože někdy mohou lacinější kočárky přijít ve finále dráž. Pokud můžete, tak si za kvalitu raději připlaťte. Tím nechci říci, že nejdražší je ten nejlepší - kdepak - to ne, ale než půjdete nakupovat dobře zvažujte, co všechno od kočárku očekáváte, co nutně potřebujete a co naopak s klidem oželíte.


 

Čeho si všímat dále

Kola – obecně platí, že čím větší tím lepší. Určitě raději nafukovací než takové ty ”golfáčové”. V terénu nebo ve sněhu jsou malá kola strašně neobratná.
Rozměry korby – dítě tráví v hluboké korbě cca 6-7 měsíců. Pediatři doporučují, aby nepřecházelo na sporťák dokud samo nesedí. Musíte zvážit, zda vaše mimiko bude mít půl roku v létě čí v zimě (kdy je potřeba fusak), obecně se ale dá říci, že délka korbičky +/- 80cm je postačující.
Výška hluboké korbičky nad zemí – pokud jste vyšší, budete trávit polovinu procházky shrbení – z počátku je člověk věčně skloněný nad miminkem, tak myslete na svá záda.
Výškově nastavitelná rukojeť – tak aby vyhovovala oběma rodičům.
Vybírejte si spojenou rukojeť – ne takové ty dvě ručky jako mívají golfáče – kočárek je snáze ovladatelný.
Váha kočárku + jeho skladnost a případná ”snášenlivost” s kufrem vašeho auta
Rozpětí kol – pokud budete jezdit výtahem, dobře si vše přeměřte, stejně tak i případné dveře u pediatra či jiné překážky, které by vám v budoucnu mohly znesnadnit pohyb.
Dobře si zkontrolujte, aby dno korby bylo hladké, rovné – může se to zdát jako bláznivý nápad, ale my jsme při našem lítání po obchodech s hrůzou zjistili, že jsou na trhu i kočárky, které mají místo pevného dna jen jakousi kovovou mříž přes kterou je tenoučká vrstva molitanu – chudák miminko jako by leželo na roštu!
Také si pořádně překontrolujte brzdy! - bez legrace, ne u každého kočárku máte jistotu, že opravdu drží.
Sporťák – po nebo proti směru jízdy – věčné dilema – ty z vás, kteří váhají nad určitým typem kočárku právě proto, že nenabízí sportovní sedačku čelem k rodičům mohu ujistit, že zhruba od 8-i měsíců bude dítě zajímat vše kolem něj (mimo vás :-) a bude stejně chtít sedět ve směru jízdy a mít rozhled – a vy si zvyknete určitě pomaleji, ale brzy jeho nálady i lumpárny poznáte úplně stejně i "pozpátku":-) Takže pro mimčo je směr od vás v pohodě, ale sami zvažte, jakému pohledu dáte přednost vy.
Sportovní sedačka – její záda by měla jít vždy polohovat do lehu – ať už plynule nebo v několika polohách. Raději se vyhněte kočárkům které nabízejí ”sedící” sedačky – takové, co se sklápí celé, jako židlička. Uvědomte si, že vaše miminko přejde na sporťák okolo sedmi měsíců a jeho páteř rozhodně nebude připravená na spaní v sedě! Snad pro starší děti, které už v kočárku nespí a nebo pokud mimi usne během nákupu – a pak hurá rychle domů, rozhodně tento typ sedačky ale není vhodný na to, abyste s ním vyráželi na delší ”spací” procházky. Taky nespíte rádi na židli – nenuťte k tomu vaše miminko.
Polohování nožiček – s výhodou
Materiály – vyhněte se bavlně jako vnějšímu potahu. Navzdory ujištěním prodavačů, že je to přírodní materiál speciálně ošetřený, můžete si být si být jistí, že za dva tři měsíce (obzvláště pokud budete mít letní mimi) bavlněná látka vyšisuje a kočárek bude vypadat jako po 3. dítěti. S výhodou vybírejte materiály, které jsou snadno ošetřitelné – omyvatelné, případně se dá celý potah z kočárku stáhnout a přeprat – až vaše miminko vylije v kočárku svůj první hrníček šťávy, určitě si vzpomenete.......
Slunečník versus překlápěcí rukojeť kočárku – záleží na vás. Někdo bude bránit do krve přehazovací rukojeť, jiný vám řekne, že stejně bravurně zvládne bleskově nastavit slunečník, když zahne proti sluníčku – záleží na každém co si zvolí. Určitě jsou obě varianty vyhovující. Překlápěcí rukojeť je fajn v případě, když hodně fouká.
Pětibodové pásy - jednoznačně obrovská výhoda - obzvláště pokud je dítko živější
Košík pod kočárkem - zvažte zda budete potřebovat, aby sloužil na transport větších nákupů, zkontrolujte si také zda je snadno dostupný
Údržba kočárku - informujte se u prodavače, které části potahu jsou odnimatelné a jakou údržbu daný materiál vyžaduje. Obecně platí - čím více lze kočárek "vystriptýzovat", tím lépe. Přeci jen za ty dva roky co ho budete používat se nastřádají různé nehody.


 

Vychytávky, které mít nemusíte, ale které jsou super, když je máte:

Otočná kola usnadňující zatáčení kočárku - odpadá nadzvedávání na každém rohu
Ruční brzda na rukojeti kočárku - ocení hlavně ti, kteří budou častěji zdolávat kopce – odpadají takové ty situace, kdy kočár za sebou vláčí maminku, která brzdí podrážkama co to dá.
Plynulé polohování dna v korbičce - skvělé např. když je miminko nachlazené – můžete ho lehunce naklopit a lépe se mu dýchá.
Podvozek na který se dá nacvaknout autosedačka - oceníte např. při nákupech
Odvětrávání korbičky – prima proti ”zapaření” miminka nejen v letních měsících
Slídové okénko ve střeše kočárku – na ”hlídání” :-)
Pumpička na kola – neurazí a při malém defektu může pomoci dojet. I když přiznám, že když jsme my píchli kolo, byla to pořádná díra, takže na dojetí bychom museli mít kompresor :-)


 

Hurá do obchodu!

I když se rozhodnete kupovat kočárek přes internet - často to výjde cenově lépe, určitě si napřed zajděte do obchodu. Nejlépe je udělat si s partnerem doma seznam věcí, které od kočárku očekáváte a pak vyrazit na "výlet" do obchodu. Udělejte si na to čas, určitě běžte oba - a nejlépe aby se vám to časově hodilo, žádná honička - no prostě "výlet". Jo a nezapomeňte se vyzbrojit vlastním centimetrem. Často se stává, že prodavači loví rozměry kočárku z různých brožur a stejně vám ve finále nejsou schopni říci, zda je to vnitřní či vnější rozměr korbičky. Pohrajte si tam. Vyberte si pár kočárků, které vás něčím zaujaly a pak si je otestujte. Udělejte si závody ve skládání, polohování, slalomovou dráhu, no prostě vyblbněte se - jen tak zjistíte, který kočárek vám opravdu vyhovuje. Nezapomeňte, že jej budete používat minimálně další dva roky a bylo by škoda dát spoustu peněz a po měsíci zjistit, že vás ten kočárek dohání k šílenství. (což se bohužel děje spoustě lidí). Projděte si všechny body na vašem seznamu a podle toho, jak který kočárek uspěl, vyberte si svého favorita. Jo a nenechte se nutit prodavačem do okamžitého nákupu. To, že jste 2 hodiny "trénovali" na prodejně vás ještě nezavazuje k nákupu! Taky si nechejte radit jen v "rozumné" míře. Bohužel často platí, že prodavač chválí jen to, co má na obchodě (logicky) takže se vám klidně může stát, že ve vedlejším obchodě vám ten do nebe vychvalovaný kočárek naopak pomluví do posledního šroubku. Prostě nechte se informovat a pak se řiďte vlastním rozumem. Hodně štěstí při nákupech!


A ještě jedna malinká rada na závěr - věřím, že budete mít štěstí a váš kočárek bude bezporuchový (jako ten náš) - ale stejně pro příklad reklamace, zeptejte s v tom daném obchodě již při koupi, jaké nabízejí podmínky. Některé obchody - předpokládám, že pouze kamenné - vám totiž zaručí, že po dobu reklamace budete mít k dispozici jejich "erární" kočárek. Může se to zdát jako zanedbatelná maličkost - ale když na reklamaci dojde, je v tom rozdíl obrovský. Reklamace může trvat až 30 dnů a jen si představte být 30 dnů imobilní bez kočárku s malým nechodícím mimčem.......pokud není k ruce nikdo, kdo by vám kočárek půjčil, museli byste nejspíše investovat do nějakého bazárkového a ten pak zase prodávat - no prostě opět výdaje a trable navíc - proto se raději ptejte předem. To byl jeden z důvodů, proč jsme se rozhodli pro nákup v kamenném obchodě.

Prosba
V komentářích se množí dotazy na jednotlivé typy kočárků, proto mám na vás prosbu - Až budete mít kočárek koupený a otestovaný v praxi, vraťte se prosím na tyto stránky a podělte se se svými zkušenosti a postřehy (kladnými i zápornými) ohledně konkrétních značek kočárků. Za všechny budoucí rodiče, kteří hledají dobré rady, vám moc děkuji. -

Pokud přidáváte svoje zkušenosti s konkrétním typem kočárku, uveďte prosím do nadpisu jeho název - usnadníte tak ostatním rodičům orientaci. Děkuji.

No a protože komentářů již notně přibylo, doporučuji si usnadnit práci, a pokud hledáte recenze na konkrétní značku, používat při hledání ctrl+F.

 

Komentáře

Přehled komentářů

Maxi-Cosi City

(Zuzka, 21. 8. 2007 21:02)

Ještě jsem se chtěla zeptat na zkušenosti s kočárkem Maxi-Cosi City

Zapp

(Jitka, 21. 8. 2007 19:53)

Na Quinny Zapp jde nasadit autosedačka Maxi Cosi pomocí adapteru a je to bezva,kočárek je malinký a skladný prostě paráda.Jo a je bezva,že je celkově lehoučký,protože ho sám člověk vynese i s mimčem do schodů.

lehké golfky

(Markéta, 21. 8. 2007 17:38)

Zuzi, na quinny zapp nebo na buggster- tam by měly jít nasadit všechny pomocí univerzálního adapteru

golfky

(Zuzka, 20. 8. 2007 21:18)

Ahoj,potřebuji poradit.Existuje nějaký golfáč či lehčí kočárek tak do 5.000 na který jde nasadit autosedačka Maxi-Cosi? Dítko už se nám hodně pronese tak scháním něco co bych využila teď (podvozek) ale i potom jako golfáč. Díky

JANE

(Radka, 20. 8. 2007 19:46)

Ahojky, tak musím napsat také svoji zkušenost s kočárkem. Měla jsem kočárek po dceři a říkala jsem si, že druhý mimčo odjezdim ve starym kočárku. Velký omyl. Kočárek byl velký, těžký, neskladný a tak jsem dost řešila jaký jiný. Nakonec jsem vybrala JANE slalom pro a je výborný. Koupila jsem si i tašku pro miminko a od čtvrtýho měsíce jsem jezdila bez tašky, jen ve spoprťáku. Jsem naprosto spokojená. Je prostorný, lehký, vhodný do terénu i do města. U baráku máme schody a neni vůbec problém vyskákat kočárek po schodech. Maximální spokojenost. Viděla jsem i Jane nomad a je taky úžasný. Takže já vřele doporučuji JANE.

casualplay S4

(Bublina, 18. 8. 2007 7:07)

Ahojky, tak my máme casualplay S4 a jsem s ním moc a moc spokojená. Jezdíme bez jediného problému. Hodně cestujeme, takže na skládání do auta je super.A je skvělé, že i hluboký díl se dá použít jako autosedačka.Jenom nacvakneme a jedeme.Máme i polohovací vajíčko. Máš pravdu, že jsou to krásné kočárky a hlavně ta nová kolekce. Líbí se mi ten světle modrý a zelený.Tak ať dobře vyberete.pa,pa

KAJTEX JUPPI

(Šárka, 16. 8. 2007 23:08)

Zdravím všechny :-) Chtěli bychom se zeptat, zda máte zkušenosti s kočárkem značky KAJTEX JUPPI. Prozatím jak jsme vybírali podle našich požadavků, tak by nám nejvíce vyhovoval. Ale pokud máte někdo s touto značkou zkušenosti, tak prosím napište. Děkujeme předem :-)

Nurse Look

(Hanka pro Péťu, 16. 8. 2007 17:40)

Není zač, ráda jsem pomohla.
Tak ať jsi stejně moc spokojená jako já.
Pa pa

Casualplay S4 vs. Jané Slalom Pro

(Táňa, 16. 8. 2007 14:50)

Ahojky! Mám "malý problém". Už měsíc váhám nad těmahle dvěma kočárky a nedovedu se rozhodnout :-). Každý z nich je v něčem lepší. Byla jsem jasně rozhodnutá pro Jané, než jsem vlezla do obchodu s kočárky a prodavačka mi začala nabízet S4. Je fakt krááásný!!!
Proto moc prosím o radu, jestli některá z vás zná oba kočárky :-)). A prosím prosím, jaké máte zkušenosti s S4, dobré i ty špatné? Budu moc vděčná za vaši pomoc :-)))

Nurse Look

(Pro Hanku, 16. 8. 2007 11:11)

Ahoj Hani, moc ti děkuji za tvé informace. Dnes jsem konečně viděla kočárek v obchodě, ale bohužel u nás v Plzni mají jen celý komplet i s autosedačkou. Mě stačí jen sporťák tak se vypravíme do Prahy. Je moc krásný tak už se na něj těším. Ještě jednou ti moc děkuji. Ahoj Petra

Nurse Look

(Hanka pro Péťu, 15. 8. 2007 17:49)

Ahoj Péťo,
ke kočárku nánožník není. Tedy pokud budeš kupovat jen sporťák. K celému kompletu ho dávají. Bohužel se nedá od této firmy samostatně dokoupit, ale koupila jsem univerzál (v Bambuli v Galerie Butovice) a pasuje bezvadně. Prý by šel i starší model od Casual play, ale nepodařilo se mi ho sehnat a dnes už vyrábí s jiným uchycením. Cena ale byla stejná.
Rukojeť je dost vysoko, ale nastavit nejde. My tedy dva metry nemáme, ale vysocí jsme dost a vyhovuje nám to. Navíc tato výška vyhovuje i babičkám a to je máme poněkud mini :-D To ale musíte sami vyzkoušet, jestli by tato výška manželovi vyhovovala.
Do kufru je celkem skladný, ale to víš, jako klasické golfky to není kvůli spojené rukojeti. Je ale lehounký a skládá se snadno. Rozměry složeného kočárku jsou 54x92x37cm.
Snad jsem pomohla ;-)
Hanka

Nurse Look

(Pro Hanku, 15. 8. 2007 14:09)

Ahoj Hani, velice ti děkuji za info. Ještě jsem se chtěla zeptat zda je ke kočárku nánožník, zda jde rukojeť nastavit(manžel má dva metry) a když se kočárek složí zda je skladný a vejde se do kufru u auta(máme polo). Moc ti děkuji Petra

Nurse Look

(Hanka pro Péťu, 13. 8. 2007 15:14)

Milá Péťo,
kočárek je úžasně prostorný. Syn má 14 měsíců, 10kg a vejde se tam bez problémů ještě dlouho. Má hlavně bezvadně dlouhou opěrku zad, takže i na spinkání je ještě v tomhle věku bezvadný (dřív jsem měla klasickou čtyřkombinaci a tam se na délku skoro nevešel už v půl roce). Přesné míry prostoru uvnitř sedačky jsou na šířku 38 cm kde dítě sedí, opěrka zad má na šířku míň - 30cm, délka opěrky zad je 48cm a celé lůžko má dohromady 85cm. Stejně bych Ti ale doporučovala kočárek vyzkoušet v obchodě. Mě sice ve všem moc vyhovuje, ale to neznamená, že Ty bys tam něco co Ti nebude vyhovovat nenašla.
Jo, lůžko jde do úplného lehu a opěrka nohou jde také do roviny.
Ptej se klidně na cokoli, ráda poradím.
A přeji šťastný výběr, Hanka

PS: Já kupovala Look v Praze - mají ho určitě např. v Metropoli Zličín nebo Tesco Letňany - obchody Puntanela.

Nurse Look

(Pro Hanku, 13. 8. 2007 12:05)

Ahoj Hani mám dotaz jak je kočárek prostorný. Řeším teď zrovna co koupit za sporťák a tento se mi líbí. Neviděla jsem ho ale nikde v obchodě tak nevím zda se mi do něj mimi vejde. Máme v deseti měsících 11 kilo. A dá se polohovat na spaní do roviny? Děkuji za odpověď Petra.

Nurse Look

(Hanka, 10. 8. 2007 20:54)

Milé maminky,
pokud hledáte takový tip kočárku jako je Look (odlehčený, snadno ovladatelný, otočná gumová kola, prostorný pro dítko, velký nákupní košík, ...) rozhodně moc a moc doporučuji. Mám ho už několik měsíců a nenašla jsem jedinou věc, co by mi vadila. Navíc mám potvrzeno od technika, že má velmi dobrou a kvalitní konstrukci a ani cena není tak strašná ;-)

Taniku,

(Bára, 10. 8. 2007 11:09)

myslím, že není třeba takový ironický tón. Pokud se začteš zopětně do příspěvků, zjistíš, že tam je hodně maminek, které popisují podle čeho si vybíraly kočárek. Nicméně základ je, dle mého, přečíst si tento (skvělý) článek nahoře a stanovit si vlastní požadavky. Vždyť jen ty víš jestli se chystáte koupit kočárek do města, na vesnici, do lesa, jestli s ním budeš chtít bruslit, zda chceš velký koš na nákupy, zda jste ty a manžel vysocí......... no prostě celý základ "podle čeho vybírat" je uvedený v článku a ty si musíš vybrat to, co je důležité zrovna pro tebe. Sedni si s papírem a tužkou, čti článek a napiš si, co chceš a co jsi případně ochotná oželet. Ideální kočárek neexistuje, ale můžeš si stanovit požadavky a podle nich pak hledat kočár, který se nejvíce blíží tvému ideálu a tvým vlastním potřebám. Hodně štěstí při výběru. Není to jednoduché. Sama ještě nejsem 100% rozhodnuta, ale už mám pár favoritů :-)

,,tak díík"

(Tanik, 10. 8. 2007 10:46)

nevedela som že to je taký problém napísat ako to ktorá z vás riešila ako a podla čoho ste kupovali kočárek.Ja keby som už mala nejaké skúsenosti tak by som nejakej zúfalej mamine pomohla aspon takto.Takže vám mockrát dakujem za pomoc a asi si budeme musiet vystačit s manželom sami.

Patron F4R

(Zlata, 10. 8. 2007 7:33)

Ahojky.Nevím,jak zacházíte s kočárky od Patronu,ale já ho používám již 4 měsíce a žádné vady se neobjevují.Ani při koupi nebyl problém,vše nám bylo dodáno do 3 týdnů od objednání.Měla jsem obavy,jak se bude jezdit po lese se dvěma předními malými a otočnými kolečky,ale obavy byly zbytečné.Jezdí se s ním skvěle.Jinak kamarádka má Apolon Alux a je nad míru spokojená.

Simoně

(Dáša, 8. 8. 2007 12:17)

My máme tento kočárek a zrovna jsme s ním začali jezdit máme hlubokou korbu a jsme maximálně spokojeni.Jezdí se s ním výborně,sjezdy a nájezdy vyjedu bez problému takže zatím váha kočárku není až tak poznat.Jen jedna věc které jsme si při zkoušení v obchodě nevšimli a to je že korba připevněná na kočárku je volná dá se s ní pohybovat ze strany na stranu(nevím zda to dělá ještě někomu ale v obchodě nám říkali že už jim to někdo také říkal).Takže doporučuji vyzkoušet zda při nasazeni korba drží.

HQ - Simoně

(Petra, 8. 8. 2007 8:24)

Ahoj, Herqules používám již od narození, měla jsem korbičku. Ted již jezdím se sportovní sedačkou a myslím, že je úplně dostačující.Samozřejmě, že je užší než u polských kočárků- Tako, Vydeco apod., ale tam mám pocit, že se ty děti jakoby povalují, ale tady pěkně sedí.A také to dobře vypadá.


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115

následující »