Jdi na obsah Jdi na menu
Reklama:
 


Jak vybrat kočárek

27. 12. 2006

Jak vybrat správný kočárek, čeho si všímat?

Nabídka kočárku je obrovská a my jsme u prvního miminka tápali a hledali, nevěděli jsme přesně na co se dívat, proto se tady pokusím shrnout naše zkušenosti, čím se řídit.

  1. Je rozdíl v tom, zda sháníte kočárek do velkého města nebo na vesnici. Maminky ve městě určitě ocení lehčí, skladné kočárky, se kterými se snáze dostanou do MHD nebo je rychle složí do kufru auta. A naopak - je nesmyslné kupovat odlehčený kočár za 30 tisíc, pokud 90% času bude miminko "zaparkované" pod oknem na zahradě.
  2. Trojkolka versus čtyřkolka – když pominu vzhled, na který má každý jiný názor, je důležité si uvědomit, že zatímco rozdíl mezi drahým a levným čtyřkolákem je většinou jen ve váze a případném ”vrzání”, mezi drahou a levnou tříkolkou může být - kromě již zmíněného - obrovský rozdíl i ve stabilitě! Myslete na bezpečí svého miminka a pokud zvažujete nákup některé levnější tříkolky, otestujte si v obchodě dobře její stabilitu! Zatímco dražší tříkolky mají zadní kola lehce skosená (jako mají třeba i vozíčky pro handicapované sportovce) levné varianty tento ”detail” většinou nenabízí a rozdíl ve stabilitě takovýchto kočárků je obrovský.
  3. Trojkombinace versus sólo hluboký kočár a posléze sporťák – záleží na volbě každého. Někdo dá přednost na prvního půl roku klasickému hlubokému kočárku, (který se dá za dobré ceny koupit v bazárcích) a později koupí nový sporťák.......jiný volí rovnou jeden kočár, který už od začátku nabízí všechny možnosti
  4. Cena – tady platí každý podle svých možností. Jen radím dobře počítat, protože někdy mohou lacinější kočárky přijít ve finále dráž. Pokud můžete, tak si za kvalitu raději připlaťte. Tím nechci říci, že nejdražší je ten nejlepší - kdepak - to ne, ale než půjdete nakupovat dobře zvažujte, co všechno od kočárku očekáváte, co nutně potřebujete a co naopak s klidem oželíte.


 

Čeho si všímat dále

Kola – obecně platí, že čím větší tím lepší. Určitě raději nafukovací než takové ty ”golfáčové”. V terénu nebo ve sněhu jsou malá kola strašně neobratná.
Rozměry korby – dítě tráví v hluboké korbě cca 6-7 měsíců. Pediatři doporučují, aby nepřecházelo na sporťák dokud samo nesedí. Musíte zvážit, zda vaše mimiko bude mít půl roku v létě čí v zimě (kdy je potřeba fusak), obecně se ale dá říci, že délka korbičky +/- 80cm je postačující.
Výška hluboké korbičky nad zemí – pokud jste vyšší, budete trávit polovinu procházky shrbení – z počátku je člověk věčně skloněný nad miminkem, tak myslete na svá záda.
Výškově nastavitelná rukojeť – tak aby vyhovovala oběma rodičům.
Vybírejte si spojenou rukojeť – ne takové ty dvě ručky jako mívají golfáče – kočárek je snáze ovladatelný.
Váha kočárku + jeho skladnost a případná ”snášenlivost” s kufrem vašeho auta
Rozpětí kol – pokud budete jezdit výtahem, dobře si vše přeměřte, stejně tak i případné dveře u pediatra či jiné překážky, které by vám v budoucnu mohly znesnadnit pohyb.
Dobře si zkontrolujte, aby dno korby bylo hladké, rovné – může se to zdát jako bláznivý nápad, ale my jsme při našem lítání po obchodech s hrůzou zjistili, že jsou na trhu i kočárky, které mají místo pevného dna jen jakousi kovovou mříž přes kterou je tenoučká vrstva molitanu – chudák miminko jako by leželo na roštu!
Také si pořádně překontrolujte brzdy! - bez legrace, ne u každého kočárku máte jistotu, že opravdu drží.
Sporťák – po nebo proti směru jízdy – věčné dilema – ty z vás, kteří váhají nad určitým typem kočárku právě proto, že nenabízí sportovní sedačku čelem k rodičům mohu ujistit, že zhruba od 8-i měsíců bude dítě zajímat vše kolem něj (mimo vás :-) a bude stejně chtít sedět ve směru jízdy a mít rozhled – a vy si zvyknete určitě pomaleji, ale brzy jeho nálady i lumpárny poznáte úplně stejně i "pozpátku":-) Takže pro mimčo je směr od vás v pohodě, ale sami zvažte, jakému pohledu dáte přednost vy.
Sportovní sedačka – její záda by měla jít vždy polohovat do lehu – ať už plynule nebo v několika polohách. Raději se vyhněte kočárkům které nabízejí ”sedící” sedačky – takové, co se sklápí celé, jako židlička. Uvědomte si, že vaše miminko přejde na sporťák okolo sedmi měsíců a jeho páteř rozhodně nebude připravená na spaní v sedě! Snad pro starší děti, které už v kočárku nespí a nebo pokud mimi usne během nákupu – a pak hurá rychle domů, rozhodně tento typ sedačky ale není vhodný na to, abyste s ním vyráželi na delší ”spací” procházky. Taky nespíte rádi na židli – nenuťte k tomu vaše miminko.
Polohování nožiček – s výhodou
Materiály – vyhněte se bavlně jako vnějšímu potahu. Navzdory ujištěním prodavačů, že je to přírodní materiál speciálně ošetřený, můžete si být si být jistí, že za dva tři měsíce (obzvláště pokud budete mít letní mimi) bavlněná látka vyšisuje a kočárek bude vypadat jako po 3. dítěti. S výhodou vybírejte materiály, které jsou snadno ošetřitelné – omyvatelné, případně se dá celý potah z kočárku stáhnout a přeprat – až vaše miminko vylije v kočárku svůj první hrníček šťávy, určitě si vzpomenete.......
Slunečník versus překlápěcí rukojeť kočárku – záleží na vás. Někdo bude bránit do krve přehazovací rukojeť, jiný vám řekne, že stejně bravurně zvládne bleskově nastavit slunečník, když zahne proti sluníčku – záleží na každém co si zvolí. Určitě jsou obě varianty vyhovující. Překlápěcí rukojeť je fajn v případě, když hodně fouká.
Pětibodové pásy - jednoznačně obrovská výhoda - obzvláště pokud je dítko živější
Košík pod kočárkem - zvažte zda budete potřebovat, aby sloužil na transport větších nákupů, zkontrolujte si také zda je snadno dostupný
Údržba kočárku - informujte se u prodavače, které části potahu jsou odnimatelné a jakou údržbu daný materiál vyžaduje. Obecně platí - čím více lze kočárek "vystriptýzovat", tím lépe. Přeci jen za ty dva roky co ho budete používat se nastřádají různé nehody.


 

Vychytávky, které mít nemusíte, ale které jsou super, když je máte:

Otočná kola usnadňující zatáčení kočárku - odpadá nadzvedávání na každém rohu
Ruční brzda na rukojeti kočárku - ocení hlavně ti, kteří budou častěji zdolávat kopce – odpadají takové ty situace, kdy kočár za sebou vláčí maminku, která brzdí podrážkama co to dá.
Plynulé polohování dna v korbičce - skvělé např. když je miminko nachlazené – můžete ho lehunce naklopit a lépe se mu dýchá.
Podvozek na který se dá nacvaknout autosedačka - oceníte např. při nákupech
Odvětrávání korbičky – prima proti ”zapaření” miminka nejen v letních měsících
Slídové okénko ve střeše kočárku – na ”hlídání” :-)
Pumpička na kola – neurazí a při malém defektu může pomoci dojet. I když přiznám, že když jsme my píchli kolo, byla to pořádná díra, takže na dojetí bychom museli mít kompresor :-)


 

Hurá do obchodu!

I když se rozhodnete kupovat kočárek přes internet - často to výjde cenově lépe, určitě si napřed zajděte do obchodu. Nejlépe je udělat si s partnerem doma seznam věcí, které od kočárku očekáváte a pak vyrazit na "výlet" do obchodu. Udělejte si na to čas, určitě běžte oba - a nejlépe aby se vám to časově hodilo, žádná honička - no prostě "výlet". Jo a nezapomeňte se vyzbrojit vlastním centimetrem. Často se stává, že prodavači loví rozměry kočárku z různých brožur a stejně vám ve finále nejsou schopni říci, zda je to vnitřní či vnější rozměr korbičky. Pohrajte si tam. Vyberte si pár kočárků, které vás něčím zaujaly a pak si je otestujte. Udělejte si závody ve skládání, polohování, slalomovou dráhu, no prostě vyblbněte se - jen tak zjistíte, který kočárek vám opravdu vyhovuje. Nezapomeňte, že jej budete používat minimálně další dva roky a bylo by škoda dát spoustu peněz a po měsíci zjistit, že vás ten kočárek dohání k šílenství. (což se bohužel děje spoustě lidí). Projděte si všechny body na vašem seznamu a podle toho, jak který kočárek uspěl, vyberte si svého favorita. Jo a nenechte se nutit prodavačem do okamžitého nákupu. To, že jste 2 hodiny "trénovali" na prodejně vás ještě nezavazuje k nákupu! Taky si nechejte radit jen v "rozumné" míře. Bohužel často platí, že prodavač chválí jen to, co má na obchodě (logicky) takže se vám klidně může stát, že ve vedlejším obchodě vám ten do nebe vychvalovaný kočárek naopak pomluví do posledního šroubku. Prostě nechte se informovat a pak se řiďte vlastním rozumem. Hodně štěstí při nákupech!


A ještě jedna malinká rada na závěr - věřím, že budete mít štěstí a váš kočárek bude bezporuchový (jako ten náš) - ale stejně pro příklad reklamace, zeptejte s v tom daném obchodě již při koupi, jaké nabízejí podmínky. Některé obchody - předpokládám, že pouze kamenné - vám totiž zaručí, že po dobu reklamace budete mít k dispozici jejich "erární" kočárek. Může se to zdát jako zanedbatelná maličkost - ale když na reklamaci dojde, je v tom rozdíl obrovský. Reklamace může trvat až 30 dnů a jen si představte být 30 dnů imobilní bez kočárku s malým nechodícím mimčem.......pokud není k ruce nikdo, kdo by vám kočárek půjčil, museli byste nejspíše investovat do nějakého bazárkového a ten pak zase prodávat - no prostě opět výdaje a trable navíc - proto se raději ptejte předem. To byl jeden z důvodů, proč jsme se rozhodli pro nákup v kamenném obchodě.

Prosba
V komentářích se množí dotazy na jednotlivé typy kočárků, proto mám na vás prosbu - Až budete mít kočárek koupený a otestovaný v praxi, vraťte se prosím na tyto stránky a podělte se se svými zkušenosti a postřehy (kladnými i zápornými) ohledně konkrétních značek kočárků. Za všechny budoucí rodiče, kteří hledají dobré rady, vám moc děkuji. -

Pokud přidáváte svoje zkušenosti s konkrétním typem kočárku, uveďte prosím do nadpisu jeho název - usnadníte tak ostatním rodičům orientaci. Děkuji.

No a protože komentářů již notně přibylo, doporučuji si usnadnit práci, a pokud hledáte recenze na konkrétní značku, používat při hledání ctrl+F.

 

Komentáře

Přehled komentářů

Bébécar / Roan

(Miruš, 15. 5. 2007 22:53)

Petro,taky jsem váhala mezi těmito kočárky a nakonec máme bebecar. Měla jsem chuť na ty zatáčecí kolečka a je to fakt dost dobrý.Je o něco dražší, ale jsou i dražší kočárky a taky se mi přece jenom víc líbil, je takovej elegantnější a ne tak mohutnej jak roan. Jsem spokojená, jzdí krásně,kolečka jdou dobře oddělat a s autosedačkou vypadá taky ok.

Cam Cortina

(Radka, 15. 5. 2007 18:20)

ahoj, nemáte někdo zkušenosti s novým kočárkem Cam Cortina X4 tris.V obchodě ho mají většinou jen na objednávku, takže jsem zatím neměla možnost si ho "osahat".díky...

HQ - pláštěnka

(Tereza, 15. 5. 2007 17:42)

Ani, zipem tak abys mohla v pohodě vytáhnout mimi a nemusela pláštěnku celou sundávat. Takže pokud máš dítě otočené k sobě tak zipem taky k sobě a zajistit mezi korbičku a podvozek. Myslím tu boční tyčku která vede k ručkám. Alespoň tak to dávám já a je vše ok.

Hequles - pláštěnka

(ana, 15. 5. 2007 17:31)

ahojky, tak mně nějak nejde nasadit pláštěnka na Herqules. Vypadá vymakaně, ale pořád se v tom plácám Fakt nevím, pomozte...

Herqules

(Hanka, 15. 5. 2007 15:48)

Ahoj, Já jsem taky s HQ Raptor 3 Spin velice spokojená. Je těžší, ale nijak zvlášť to nevadí. A když je mimčo otočené po směru jízdy, tak je to v pohodě. Je na něm i perfektní pláštěnka.
Mám ho v černo-olivové barvě a ze začátku mi připadala tmavá, ale teď jsem si zvykla a moc se mi líbí a všem v okolí také. Je opravdu stabilní a když se o něj člověk stará-maže kolečka atd. tak je super.
(A pro pocit korbičky mám zvednutou opěrku nožiček, když nemám tašku.)

pro zitu dolanskou

(amy, 15. 5. 2007 12:42)

Právě prodávám kočárek quinny buzz,ale protože máme velké miminko,ráda vám o tomto kočárku napíšu na email. Ozvěte se fevans@seznam.cz

RE: řemínkové odpužení

(Stánička, 15. 5. 2007 12:32)

Nekritizuji řemínky. Vzhledem k zahradě a mé nechuti za každou cenu někde pochodovat, když mám práce okolo domu až až jsem volila pro mimi fakt houpací kočár. S pérama nám tehdy řekli se houpat na místě nesmí, protože se ničí. Jen prostě upozorňuji na častější "reklamace" těch pásků. Já nakonec Bebetto prodala, ale z jiného důvodu.
Jde o to, jak ten kočárek chcete využívat. Ony také kočárky na páskách mají ložnou plochu níž kvůli stabilitě. Při velkých výkyvech se jakoby rozhoupají i do stran. Pokud nehodláte denně zdolávat lesní terén, je to super mimi kočárek, pokud ano, asi bych volila ty péra....

řemínkové odpružení - Stáničce

(Zdenda, 15. 5. 2007 12:19)

No my máme právě vybraný kočárek Free line Pati Sport a s pružinovým odpružením už ten, co jsme si vybrali nemají a prý ani nebude, tak jestli ho máme koupit s řemínkovým odpružením. On je pak víc houpací a měkčí v terénu, ale je pravda, že se to fakt vytahá a houpe na všechny strany, tak nevím...

RE: Zdenda - řemínkové odpružení

(Stánička, 15. 5. 2007 11:28)

Ahojda.

Měla jsem Bebetto s řemínkovým odpružením kvůli houpání na místě. Je super, ale řemínky se velice rychle a často vytahují. Musí se tam pak i přidělávat dirky. Stačí, když si třeba mimi v kočárku časem oblíbí pozici na jednom boku a kočárek se po chvíli prověsí na tu danou stranu. Řemínky ale stojí asi 20Kč jeden, takže když se už faaakt vytahají, koupí se nové a vyměnit je je stejné, jako vyměnit pásek u kalhot. Alespoň Bebetto to tak mělo. Je však pravdou, že dnes už se od tohohle typu ustupuje a právě Bebetto je i stahlo z prodeje ....

Roan určitě ano

(Hanka, 15. 5. 2007 9:45)

Souhlasím s Petrou a Luckou,myslím, že je to velký a pohodlný kočárek pro miminko, nejvíc záleží jak se tam má ono a myslím, že je to dobrá volba. Samozřejmě to není ten nejznačkovější kočár jaký existuje, za nějakých 17tis, ale cena není předpokladem kvality. Většinou se stejně platí jen ta značka. A taky záleží na tom,kde maminka bydlí, třeba na vesnici je třeba kočár vyloženě terénní- takový Roan je-mám to vyzkoušené. Tím samozřejmě neříkám, že si jej nemůže koupit někdo do města. Myslím, že vizážově je to moc hezký kočárek pro vyznavače klasického designu kočárku. Dnes už je móda trošku jiná, víc extravagantní. A taky souhlasím s Luckou, možná Alčo, kdybys ho vybírala s Tvojí maminkou, bylo by to úplně super.

Evě

(Jitka, 15. 5. 2007 9:35)

Ahoj Evo.
Já mám HQ Raptor 3-spin a podle mě je to senzační kočárek,velice dobře se sním jezdí,velká výhoda je že sedačka jde otočit po i proti směru jízdy,je velice stabilní díky širokým kolům a zadnímu rozteči kol.Akorát si myslím že dokoupení korbičky je zbytečné,stačil by ti jen sporťák,dovnitř taška a nánožník.Hq je tak výborně dělaný že do něj fakt nefouká.To říkám z vlastní zkušenosti,jinak je to samozřejmě na tobě.Ještě je pravda že HQ je oněco těžší než Jane,ale taky HQ je více vymakanější.Já jsem opravdu spokojená a tobě přeji šťastný výběr.

Řemínkové odpružení kočárku

(Zdenda, 15. 5. 2007 8:14)

Ahoj, chtěla bych se zeptat, jetli máte někdo zkušenosti s řemínkovým odpružením kočárku, jestli byste ho mohli doporučit. Díky moc.

Roan

(Petra, 14. 5. 2007 20:19)

Mame Roan Maritu-trosku drazsi nez Kortina,protoze ma polohovatelnou operku zad a je uz taky propracovanejsi.Chteli jsme klasicky hluboky kocarek+sportovni verze.A zn.Roan splnovala vsechno a taky ma vybornou cenu!!!

Proc Roan ne

(Lucie, 14. 5. 2007 20:15)

pro Alenu - Ono asi zalezi od koho ten kocarek dostanes. Pokud by sis ho vybirala a koupila sama, tak verim,ze se ti bude libit.My ho mame a jsme s nim moc spokojeni.A nas prcek samozrejme taky!!!!

HQ vs. Jané

(eva, 14. 5. 2007 19:27)

Prosím o radu,stále sa rozhodujem medzi Jane Slalom a HQ 3 spin už som naozaj zúfala pretože teraz ma tlačí čas a musím sa rozhodnúť. Na HQ som si prečítala samú pozitívnu kritiku ale problém je, že ja som ho nevidela naživo. Priateľ bol dnes v Brne a na komlet mu podali výklad o HQ. Kočík a jeho funkcie sú fajn, ale mal pocit, že Jané je v dizajne (aj vo váhe) už niekde inde. Doteraz v našom výbere viedol Jané, ale keď som si naštudovala HQ tak som začala váhať a stále váham.Chcem len dodať, že mám záujem o komplet - šporťák, hlbokú vaničku, adaptér, autosedačku, nánožník a tašku ne batoh, bývam na kopci, v dome je výťah ale schádzame na medziposchodie, mám ďalej do mesta, mimino sa narodí v lete. Problémom je, že na SK nie je možné HQ dostať a sme nútení ísť do Čiech. Prosím ak môžete vyjadrite.

Firkon f7 Lux

(Romana, 14. 5. 2007 19:04)

Ahoj maminky, máte některá z vás zkušenosti s tímto kočárkem?A nevíte, jestli se dá sehnat někde na jižní Moravě,Děkuji

Casualplay S4 Petra

(Katka, 14. 5. 2007 17:00)

Ahoj Petro, právě se rozhoduji mezi Casualplay S4 a Jané Slalom a zatím vede Jané. Proč ho chceš vyměnit? Díky za odpověď.

Baby design atlantic

(Dasa, 14. 5. 2007 14:31)

Máte někdo zkušenosti s tímto kočárkem? Zkoušela jsem se s ním projet v jednom obchodě a výborně se ovládá a i hluboká korbička se mi zdá prostorná a pro mimčo pohodlná. Jen mě trochu zaráží cena. Stojí 7.000 i s hlubokou korbou, sportovní nástavbou, taškou a pláštěnkou. Tak mě napadá, aby nízká cena neznamenala nízkou kvalitu.

roan ne

(alena, 14. 5. 2007 14:14)

Roan je jeden z nejhorších kočárků, je to takový obludný stan ve kterém dítě se cítí jako v noře. Tenhle výrobek ne. Dostala jsem jej od tchýně a putoval na dobročinné účely a dodnes slouží jen pro převoz těžších věcí.

quinny buzz

(zita dolanská, 14. 5. 2007 14:12)

ahoj všem, holky máte některá zkušenosti s tímto kočárkem? Jsem unešená z jeho vzhledu a viděla jsem maminku v Bratislavě, která si v něm vezla své miminko a nemohla si jej vynachválit, zkoušela jsem si s ním pojezdit, je to něco úžasného, sice mám už dítě a starší kočárek, ale tomuto nemůžu odolat? Jaký máte na něj názor? Díky moc zita


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115

následující »