Jdi na obsah Jdi na menu
Reklama:
 


Jak vybrat kočárek

27. 12. 2006

Jak vybrat správný kočárek, čeho si všímat?

Nabídka kočárku je obrovská a my jsme u prvního miminka tápali a hledali, nevěděli jsme přesně na co se dívat, proto se tady pokusím shrnout naše zkušenosti, čím se řídit.

  1. Je rozdíl v tom, zda sháníte kočárek do velkého města nebo na vesnici. Maminky ve městě určitě ocení lehčí, skladné kočárky, se kterými se snáze dostanou do MHD nebo je rychle složí do kufru auta. A naopak - je nesmyslné kupovat odlehčený kočár za 30 tisíc, pokud 90% času bude miminko "zaparkované" pod oknem na zahradě.
  2. Trojkolka versus čtyřkolka – když pominu vzhled, na který má každý jiný názor, je důležité si uvědomit, že zatímco rozdíl mezi drahým a levným čtyřkolákem je většinou jen ve váze a případném ”vrzání”, mezi drahou a levnou tříkolkou může být - kromě již zmíněného - obrovský rozdíl i ve stabilitě! Myslete na bezpečí svého miminka a pokud zvažujete nákup některé levnější tříkolky, otestujte si v obchodě dobře její stabilitu! Zatímco dražší tříkolky mají zadní kola lehce skosená (jako mají třeba i vozíčky pro handicapované sportovce) levné varianty tento ”detail” většinou nenabízí a rozdíl ve stabilitě takovýchto kočárků je obrovský.
  3. Trojkombinace versus sólo hluboký kočár a posléze sporťák – záleží na volbě každého. Někdo dá přednost na prvního půl roku klasickému hlubokému kočárku, (který se dá za dobré ceny koupit v bazárcích) a později koupí nový sporťák.......jiný volí rovnou jeden kočár, který už od začátku nabízí všechny možnosti
  4. Cena – tady platí každý podle svých možností. Jen radím dobře počítat, protože někdy mohou lacinější kočárky přijít ve finále dráž. Pokud můžete, tak si za kvalitu raději připlaťte. Tím nechci říci, že nejdražší je ten nejlepší - kdepak - to ne, ale než půjdete nakupovat dobře zvažujte, co všechno od kočárku očekáváte, co nutně potřebujete a co naopak s klidem oželíte.


 

Čeho si všímat dále

Kola – obecně platí, že čím větší tím lepší. Určitě raději nafukovací než takové ty ”golfáčové”. V terénu nebo ve sněhu jsou malá kola strašně neobratná.
Rozměry korby – dítě tráví v hluboké korbě cca 6-7 měsíců. Pediatři doporučují, aby nepřecházelo na sporťák dokud samo nesedí. Musíte zvážit, zda vaše mimiko bude mít půl roku v létě čí v zimě (kdy je potřeba fusak), obecně se ale dá říci, že délka korbičky +/- 80cm je postačující.
Výška hluboké korbičky nad zemí – pokud jste vyšší, budete trávit polovinu procházky shrbení – z počátku je člověk věčně skloněný nad miminkem, tak myslete na svá záda.
Výškově nastavitelná rukojeť – tak aby vyhovovala oběma rodičům.
Vybírejte si spojenou rukojeť – ne takové ty dvě ručky jako mívají golfáče – kočárek je snáze ovladatelný.
Váha kočárku + jeho skladnost a případná ”snášenlivost” s kufrem vašeho auta
Rozpětí kol – pokud budete jezdit výtahem, dobře si vše přeměřte, stejně tak i případné dveře u pediatra či jiné překážky, které by vám v budoucnu mohly znesnadnit pohyb.
Dobře si zkontrolujte, aby dno korby bylo hladké, rovné – může se to zdát jako bláznivý nápad, ale my jsme při našem lítání po obchodech s hrůzou zjistili, že jsou na trhu i kočárky, které mají místo pevného dna jen jakousi kovovou mříž přes kterou je tenoučká vrstva molitanu – chudák miminko jako by leželo na roštu!
Také si pořádně překontrolujte brzdy! - bez legrace, ne u každého kočárku máte jistotu, že opravdu drží.
Sporťák – po nebo proti směru jízdy – věčné dilema – ty z vás, kteří váhají nad určitým typem kočárku právě proto, že nenabízí sportovní sedačku čelem k rodičům mohu ujistit, že zhruba od 8-i měsíců bude dítě zajímat vše kolem něj (mimo vás :-) a bude stejně chtít sedět ve směru jízdy a mít rozhled – a vy si zvyknete určitě pomaleji, ale brzy jeho nálady i lumpárny poznáte úplně stejně i "pozpátku":-) Takže pro mimčo je směr od vás v pohodě, ale sami zvažte, jakému pohledu dáte přednost vy.
Sportovní sedačka – její záda by měla jít vždy polohovat do lehu – ať už plynule nebo v několika polohách. Raději se vyhněte kočárkům které nabízejí ”sedící” sedačky – takové, co se sklápí celé, jako židlička. Uvědomte si, že vaše miminko přejde na sporťák okolo sedmi měsíců a jeho páteř rozhodně nebude připravená na spaní v sedě! Snad pro starší děti, které už v kočárku nespí a nebo pokud mimi usne během nákupu – a pak hurá rychle domů, rozhodně tento typ sedačky ale není vhodný na to, abyste s ním vyráželi na delší ”spací” procházky. Taky nespíte rádi na židli – nenuťte k tomu vaše miminko.
Polohování nožiček – s výhodou
Materiály – vyhněte se bavlně jako vnějšímu potahu. Navzdory ujištěním prodavačů, že je to přírodní materiál speciálně ošetřený, můžete si být si být jistí, že za dva tři měsíce (obzvláště pokud budete mít letní mimi) bavlněná látka vyšisuje a kočárek bude vypadat jako po 3. dítěti. S výhodou vybírejte materiály, které jsou snadno ošetřitelné – omyvatelné, případně se dá celý potah z kočárku stáhnout a přeprat – až vaše miminko vylije v kočárku svůj první hrníček šťávy, určitě si vzpomenete.......
Slunečník versus překlápěcí rukojeť kočárku – záleží na vás. Někdo bude bránit do krve přehazovací rukojeť, jiný vám řekne, že stejně bravurně zvládne bleskově nastavit slunečník, když zahne proti sluníčku – záleží na každém co si zvolí. Určitě jsou obě varianty vyhovující. Překlápěcí rukojeť je fajn v případě, když hodně fouká.
Pětibodové pásy - jednoznačně obrovská výhoda - obzvláště pokud je dítko živější
Košík pod kočárkem - zvažte zda budete potřebovat, aby sloužil na transport větších nákupů, zkontrolujte si také zda je snadno dostupný
Údržba kočárku - informujte se u prodavače, které části potahu jsou odnimatelné a jakou údržbu daný materiál vyžaduje. Obecně platí - čím více lze kočárek "vystriptýzovat", tím lépe. Přeci jen za ty dva roky co ho budete používat se nastřádají různé nehody.


 

Vychytávky, které mít nemusíte, ale které jsou super, když je máte:

Otočná kola usnadňující zatáčení kočárku - odpadá nadzvedávání na každém rohu
Ruční brzda na rukojeti kočárku - ocení hlavně ti, kteří budou častěji zdolávat kopce – odpadají takové ty situace, kdy kočár za sebou vláčí maminku, která brzdí podrážkama co to dá.
Plynulé polohování dna v korbičce - skvělé např. když je miminko nachlazené – můžete ho lehunce naklopit a lépe se mu dýchá.
Podvozek na který se dá nacvaknout autosedačka - oceníte např. při nákupech
Odvětrávání korbičky – prima proti ”zapaření” miminka nejen v letních měsících
Slídové okénko ve střeše kočárku – na ”hlídání” :-)
Pumpička na kola – neurazí a při malém defektu může pomoci dojet. I když přiznám, že když jsme my píchli kolo, byla to pořádná díra, takže na dojetí bychom museli mít kompresor :-)


 

Hurá do obchodu!

I když se rozhodnete kupovat kočárek přes internet - často to výjde cenově lépe, určitě si napřed zajděte do obchodu. Nejlépe je udělat si s partnerem doma seznam věcí, které od kočárku očekáváte a pak vyrazit na "výlet" do obchodu. Udělejte si na to čas, určitě běžte oba - a nejlépe aby se vám to časově hodilo, žádná honička - no prostě "výlet". Jo a nezapomeňte se vyzbrojit vlastním centimetrem. Často se stává, že prodavači loví rozměry kočárku z různých brožur a stejně vám ve finále nejsou schopni říci, zda je to vnitřní či vnější rozměr korbičky. Pohrajte si tam. Vyberte si pár kočárků, které vás něčím zaujaly a pak si je otestujte. Udělejte si závody ve skládání, polohování, slalomovou dráhu, no prostě vyblbněte se - jen tak zjistíte, který kočárek vám opravdu vyhovuje. Nezapomeňte, že jej budete používat minimálně další dva roky a bylo by škoda dát spoustu peněz a po měsíci zjistit, že vás ten kočárek dohání k šílenství. (což se bohužel děje spoustě lidí). Projděte si všechny body na vašem seznamu a podle toho, jak který kočárek uspěl, vyberte si svého favorita. Jo a nenechte se nutit prodavačem do okamžitého nákupu. To, že jste 2 hodiny "trénovali" na prodejně vás ještě nezavazuje k nákupu! Taky si nechejte radit jen v "rozumné" míře. Bohužel často platí, že prodavač chválí jen to, co má na obchodě (logicky) takže se vám klidně může stát, že ve vedlejším obchodě vám ten do nebe vychvalovaný kočárek naopak pomluví do posledního šroubku. Prostě nechte se informovat a pak se řiďte vlastním rozumem. Hodně štěstí při nákupech!


A ještě jedna malinká rada na závěr - věřím, že budete mít štěstí a váš kočárek bude bezporuchový (jako ten náš) - ale stejně pro příklad reklamace, zeptejte s v tom daném obchodě již při koupi, jaké nabízejí podmínky. Některé obchody - předpokládám, že pouze kamenné - vám totiž zaručí, že po dobu reklamace budete mít k dispozici jejich "erární" kočárek. Může se to zdát jako zanedbatelná maličkost - ale když na reklamaci dojde, je v tom rozdíl obrovský. Reklamace může trvat až 30 dnů a jen si představte být 30 dnů imobilní bez kočárku s malým nechodícím mimčem.......pokud není k ruce nikdo, kdo by vám kočárek půjčil, museli byste nejspíše investovat do nějakého bazárkového a ten pak zase prodávat - no prostě opět výdaje a trable navíc - proto se raději ptejte předem. To byl jeden z důvodů, proč jsme se rozhodli pro nákup v kamenném obchodě.

Prosba
V komentářích se množí dotazy na jednotlivé typy kočárků, proto mám na vás prosbu - Až budete mít kočárek koupený a otestovaný v praxi, vraťte se prosím na tyto stránky a podělte se se svými zkušenosti a postřehy (kladnými i zápornými) ohledně konkrétních značek kočárků. Za všechny budoucí rodiče, kteří hledají dobré rady, vám moc děkuji. -

Pokud přidáváte svoje zkušenosti s konkrétním typem kočárku, uveďte prosím do nadpisu jeho název - usnadníte tak ostatním rodičům orientaci. Děkuji.

No a protože komentářů již notně přibylo, doporučuji si usnadnit práci, a pokud hledáte recenze na konkrétní značku, používat při hledání ctrl+F.

 

Komentáře

Přehled komentářů

Teutonia Spirit S3 - dodatek

(Petra, 20. 10. 2008 13:39)

Projela jsem text kontrolou pravopisu a opravilo mi to i věci,které jsem nechtěla.Takže Teutonia a korbička Alvi.

Teutonia Spirit S3

(Petra, 18. 10. 2008 22:09)

Ahoj holky,když jsem čekala mimi,tak jsem brouzdala stránkami a hledala ten pravý kočárek.Nakonec nám do oka padla Teutona.Po roce,kdy kočárek používám pěji samou chválu.Zvolili jsme kočárek s korbičkou Lvi,která používá stříšku ze sportovního kočárku,jelikož je delší o 3 cm než varianta feshion.Kočárek je velice precizně zpracovaný.Já si chválím především snadné ovládání,kočárek lze velice snadno řídit jednou rukou a v druhé držet třeba deštník.Snadné otáčení skoro na místě je velice příjemné i v nákupních centrech.Na podvozek je možné upevnit některé autosedačky. Jezdíme i v terénu,polní cesty zarostlé travou zvládá v pohodě.Je lehký,do auta ho skládám i s upevněnou korbičkou,máme kombíka,takže je tam místa spousta ještě i na zavazadla.Při troše cviku se dá lehce oddělit podvozek od korbičky a vejde se i do malého kufru auta.Sportovní korbičku jsme začali používat od 8 měsíců,jelikož dcera nechtěla usínat v kočárku,protože jí zajímalo všechno kolem a z lehu nic neviděla.Pak jí stačilo povozit v pololehu a když usnula, položila jsem jí do rovné polohy.Sportovní korbičku zatím (dceři je 1 rok)stále používám otočenou dítětem k sobě,což si myslím,že je u menších dětí velká výhoda.
Oproti jiným kočátkům(Jane..)má velký košík pod kočárkem.Na některé diskusi psaly,že je hůř přístupný.Pokud tam dáváte jednotlivé věci, není problém,místa dost. A když do něj chci dát plnou nákupní tašku,tak jednoduše odepnu část košíku z podvozku,tašku tam dám a zase ho cvočkem připevním.Stabilita kočárku za normálních okolností je výborná.Na chodníky a z nich doporučuji najíždět kolmo.Pozor na prudké zatáčení v terénu (trávě a ve svahu) pak má tendenci se naklánět.To dá rozum je to terén :-) ale když to na cestě zatáčí samo :-))).Sportovní sedačka je velice pohodlná,opěradlo je pevné,nastavitelné do 3 poloh.Změna polohy je jednoduchá,zvládnete ji jednou rukou.Kočárek má 5 bodové bezpečnostní pásy.Já mám variantu s ruční brzdou.U nás na Valašsku je spousta kopců,takže jí hodně využívám.Nemusím za kočárkem z kopce spěchat.Další výhodou je výškové nastavení rukojeti(madla kočárku).Na své si přijdou lidé vyššího vzrůstu i malí sourozenci.Jediná malá chybička,co se mi na kočárku nelíbí, jsou vnitřní bočnice.V poloze ležmo jsou natažené,ale pokud dáte polohu v sedě,tak tam trčí jako uši a je hezčí když je zastrčíte.Doufám,že některým nerozhodnutým jsem pomohla no a některým možná nasadila brouka do hlavy.Každopádně přeji při výběru kočárku hodně štěstí.

všem

(kristyna, 17. 10. 2008 17:29)

Milé maminky, tak jsem tak nejak zabloudila na vase stranky a velice me zaujali, tak bych se chtela podelit i o sve pocity. Kupovat kocarek je fakt hruza. Pri dnesni nabidce je to opravdu slozite, ale ja jsem uz mela cest jeden kupovat a do dneska se o toto tema hodne zajimam, nebot vsichni kolem me rodi jak o zivot a samozrejmne o kočárku vi maximálne to, ze ho budou muset koupit. Ja osobne jsem si koupila pred čtyřmi lety, když u nás ještě ani nebyl kočárek casualplay. Mela jsem verzi vintage se zamenitelnou autosedačkou prima easy. Tím, že jsem měla květnové miminko, byla jsem s tímto řešením naprosto spokojená. Nechtěla jsem žádný obrovský hluboký kočár, se kterým když me někdo uvidi nastupovat do tramvaje a raději uteče, než aby me s tím monstrem pomáhal a tento jsem si klido vynesla i sama. Korbička sedačky easy je dost prostorna a hlavně sklopitelná do úplného lehu, má i nánožníček, takže jsem jej využila místo korbičky do pátého měsíce, než začla zima a malá pak šla rovnou do sporťáku. Takže sedačka je perfektní a hlavně žádná jiná firma takovou nedělá, což je škoda, neboť na sporťák už takovou chválu pět nemůžu. Podvozek super, ale samotná sportovní verze nic moc. Opěrka zad není příliš pevná, stahuje se do plohy sezeni jen takovym popruhem, takže nedržela pořádně tvar a boky opěrky nebyly pořádně vystužené, takže menší miminko pořád tak nejak padalo do boku a co považuji za největší hruzu u akovéto firmy, tak že nemaji nijak pripevněněný konec boudy k opěrce zat, takže když miminko leží a opěrka zad je položená a vy potřebujete kočárek někam vynést, múže vám dítko pod boudou vyjet a vypadnout s kočárku. To mě přišel opravdu neskutečný nedostatek. A myslím, že tuto chybu nenapravili ani u dnešních nových modelů. Takže mamimky, které kupujete kočárky, dívejte se opravdu na všechno při volbě kočárku, neboť ho opravdu budete používat dlouho a a nebojte se priplatit za kvalitu. Raděj si kupte použity, ale kvalitní, než sice fungl nový, ale nekvalitní, neboť pak se vám to opravdu prodraží. Raděj si nechte poradit od skušenějších maminek a bezpečně a pohodlně najeté kilometry s vašim miláčkem přeji Já.

Firkon

(Sofie, 17. 10. 2008 13:28)

Ahoj holky!! Také jsem se rozhodovala, jaký kočárek koupit. Nakonec vyhrál Firkon F7. Máme ho 3měsíce a je super. Největší výhoda je velikost korbičky. Náš chlapeček roste jako z vody. Ve 3měs. má 61cm a víc jak 6kg. Do kočárku ho dávám už teď ve fusaku a zatím pohoda. V zimě už budeme muset vydělat vkládací tašku. Neumím si představit, že bych si koupila jeden z těch super moderních, leč malých kočárů. Myslím si, že každá mamina by měla hlavně koukat na pohodlí svého dítěte, než na to co je a není moderní. Jediná vada na kočárku jsou kolečka. Začínají se křivit. Takže nás čeká reklamace. Všem přeji úspěšný výběr kočárku. Je to fakt makačka vybrat ten nej. :-))

...ešte ku kočíkom Roan Hugo

(Slávka, 16. 10. 2008 18:58)

Silvinka dúfam, že ak si nakoniec tento kočík kúpiš, budeš s nim spokojná:))).
Ja som mala Roan Hugo a bola som s ním veeeeeľmi spokojná - hlboká verzia je veľmi priestranná, čo bol aj jeden z dôvodov, prečo sme sa pre tento model rozhodli. Malý sa narodil v auguste a úplne v pohode sa s fusakom a s dekou do neho vošiel aj na konci zimy a nebol tam "natlačený". So športovou úpravou sme boli tiež spokojní, dokonca keď už malý chodil do škôlky (začal od 2 rokov), tak som ho veľakrát počas zimy - keď fakt poriadne fučalo a snežilo - posadila v overale a zabaleného v deke do kočíka a bol výborne chránený aj vďaka strieške a tomu, že aj táto verzia je dosť hlboká (napr. Quinny alebo Jané sa mi oproti tomu zdajú dosť "plytké", nechránené zboku proti vetru pre dieťatko, ktoré sedí). A manipulácia s ním bola ľahká - aj vzhľadom na mojich (vtedy:))) 52 kg a na to, že malý vždy bol "riadny kus chlapa". Toľko moje skúsenosti:)))
Želám všetkým budúcim maminám veľa šťastia pri výbere správneho kočíka.

Ahoj Slávko

(Silvie, 16. 10. 2008 15:06)

Děkuji moc za radu. Nakonec jsem zjistrila, že kočárky roan prodávájí přímo v centru ostravy a že kolem toho obchodu pořád jezdím a vůbec jsem si ho nevšimla. Pro ty co tam chtějí nakouknout tady jsou internetové stránky. www.kocarky.info

Pre Silviu - kočík Roan

(Slávka, 15. 10. 2008 8:17)

Ahoj, mne rodičia kupovali kočík Roan v obchode v Poľskom Tešíne.

Pro Lucku - Firkon Ivone

(Lenka, 13. 10. 2008 22:33)

Ahoj, vybrala jsem také tento kočárek, budu ho kupovat přístí měsíc na Batolátku (www.batolatko.cz), zatím mám zaplacenu zálohu a odloženou vybranou barevnou kombinaci. Uskladnění je až do doby porodu s možností barvu kočárku změnit, na Batolátku jsou velmi ochotní a zajišťují i servis a náhradní díly. Moc se na kočárek těším, mám vybraný typ firkon ivone bez autosedačky. Termín mám v pol. prosince, tak potom napíšu svoji zkušenost.

Firkon Ivone

(Lucka, 13. 10. 2008 15:17)

Maminky, viděla jsem kočárek Firkon Ivone, moooc se mi líbí. Přehazovací rukojeť, polohovatelná zádíčka, sportovní nástavba. A je to taková klasika, což se mi líbí nejvíce. Máte s ním někdo zkušenost??? Mně se hrozně líbí tento http://www.mimibazar.cz/foto.php?id=13276809&tab=1

kočárek Toledo

(Jana, 13. 10. 2008 13:14)

Ahoj maminky,máte prosím jaké jsou jízdní zkušenosti s tímto kočárkem.Je dobře skladné v autě?Díky za odpověď.

Roan

(Silvie, 11. 10. 2008 20:46)

Ahojky, prosím, prosím, potřebuju radu. Moc se mi kočárky roan líbí, všude na ně pějou chválu. Ale ještě nikde v obchodě jsem je neviděla jen na internetu. Jsem ze severní moravy a byla jsem už i v polsku a tam je znají, ale neprodávájí. Nevíte některá, kde se tady dají koupit? Děkuji.

Firkon Twist set

(Makika, 10. 10. 2008 22:21)

Dobrý den, rozhodla jsem se koupit tento kočár, a zajímali by mne Vaše zkušenosti s ním. Mockrát díky

PATRON BOHEMIA Apollon Alux

(Soňa, 8. 10. 2008 21:28)

Máme tento kočárek, do terénu je super, ale s jednáním této firmy při reklamaci mám špatné zkušenosti. Hrůůůůůůůůůza !!!!!!!!!! Už bych si od Patronu nic nekoupila. V dnešní době asi moc firem reklamace neuznává, ale když jsme tento kočárek kupovali tak s tím, že při reklamaci nebudou takové potíže jako s kočárkem z Polska, ale bohužel jsme se spletli. Prostě spoléhají na to, že se člověk kvůli 140 Kč s nima nebude soudit. Všem kdo kupujete kočárek přeji dobrou volbu. Vždy neznamená, že drahý kočárek je taky kvalitní. Pa

Firkon Quattro

(Martina, 8. 10. 2008 8:41)

Ahoj, máte už některá z vás zkušenosti s kočárkem Firkon Quattro?

V cross depemo

(Alena, 6. 10. 2008 16:35)

Ahojky ráda bych se zeptala zda nemáte někdo zkušenosti s kočárkem v cross depemo., jedná se o trojkolku b¨kobinaci autosedačky, spotovní verze a hluboké korby, děkuji za odpověd.

V cross

(neerzika, 4. 10. 2008 19:10)

Prosim vas nemate nekdo zkusenosti s timto typem kocaru?

kočárek pierre cardin toledo

(jitka, 3. 10. 2008 15:29)

dobrý den máte někdo zkušenosti s tímto kočárkem?zamlouvá se mi ale bojím se že dle ceny nebude kvalitní ,proto prosím o radu můžete psát i na mail bobrik3@seznam.cz.děkuji

Maxi-Cosi Mura3

(Eva, 2. 10. 2008 13:57)

Dobrý den,máte někdo zkušenost s tímto kočárkem???

Teutonia Spirit - shánm korbičku

(Petra, 2. 10. 2008 13:28)

Mamči, kdybste nádohou některá měla nebo plnujete koui hluboké korbičky Teutonia Fashion, měla bych do budoucna zájem o koupi, až z ní vyrostete. Máme sporťk a na druhé zůstane - jsem max. spokojená, ale sháním pro druhé mimi korbu (autosedačku Tario už jsem sehnala). Moc toužím po oranžové barvičce z kolekce 2008 - kod 3325. Ve stejné barvě sháním i tašku na potřeby. Tak kdybyste některá tuhle oranžovou měla, mám velký zájem. Času dost, na mimi se žačíná teprve pracovat :-). Máme v této oranžové tu autosedačku a barvička je ve skutečnosti o mc hezčí než na fotkch na internetu - je taková cihlová - není moc řavá a přitom moc pěkná :-)Můj mail: petra.l@atlas.cz

Leo prosím? concord fusion

(petra, 1. 10. 2008 16:37)

Dobrý den mám veliký zájem o koupi tohoto kočárku a přečetla jsem si váš text že jste kočárek koupila v německém eshopu. mohla by jste mi napsat v jakém a kolik se platila doprava do ČR. děkuji Petra
psoufkova@email.cz


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115

následující »