Jdi na obsah Jdi na menu
Reklama:
 


Jak vybrat kočárek

27. 12. 2006

Jak vybrat správný kočárek, čeho si všímat?

Nabídka kočárku je obrovská a my jsme u prvního miminka tápali a hledali, nevěděli jsme přesně na co se dívat, proto se tady pokusím shrnout naše zkušenosti, čím se řídit.

  1. Je rozdíl v tom, zda sháníte kočárek do velkého města nebo na vesnici. Maminky ve městě určitě ocení lehčí, skladné kočárky, se kterými se snáze dostanou do MHD nebo je rychle složí do kufru auta. A naopak - je nesmyslné kupovat odlehčený kočár za 30 tisíc, pokud 90% času bude miminko "zaparkované" pod oknem na zahradě.
  2. Trojkolka versus čtyřkolka – když pominu vzhled, na který má každý jiný názor, je důležité si uvědomit, že zatímco rozdíl mezi drahým a levným čtyřkolákem je většinou jen ve váze a případném ”vrzání”, mezi drahou a levnou tříkolkou může být - kromě již zmíněného - obrovský rozdíl i ve stabilitě! Myslete na bezpečí svého miminka a pokud zvažujete nákup některé levnější tříkolky, otestujte si v obchodě dobře její stabilitu! Zatímco dražší tříkolky mají zadní kola lehce skosená (jako mají třeba i vozíčky pro handicapované sportovce) levné varianty tento ”detail” většinou nenabízí a rozdíl ve stabilitě takovýchto kočárků je obrovský.
  3. Trojkombinace versus sólo hluboký kočár a posléze sporťák – záleží na volbě každého. Někdo dá přednost na prvního půl roku klasickému hlubokému kočárku, (který se dá za dobré ceny koupit v bazárcích) a později koupí nový sporťák.......jiný volí rovnou jeden kočár, který už od začátku nabízí všechny možnosti
  4. Cena – tady platí každý podle svých možností. Jen radím dobře počítat, protože někdy mohou lacinější kočárky přijít ve finále dráž. Pokud můžete, tak si za kvalitu raději připlaťte. Tím nechci říci, že nejdražší je ten nejlepší - kdepak - to ne, ale než půjdete nakupovat dobře zvažujte, co všechno od kočárku očekáváte, co nutně potřebujete a co naopak s klidem oželíte.


 

Čeho si všímat dále

Kola – obecně platí, že čím větší tím lepší. Určitě raději nafukovací než takové ty ”golfáčové”. V terénu nebo ve sněhu jsou malá kola strašně neobratná.
Rozměry korby – dítě tráví v hluboké korbě cca 6-7 měsíců. Pediatři doporučují, aby nepřecházelo na sporťák dokud samo nesedí. Musíte zvážit, zda vaše mimiko bude mít půl roku v létě čí v zimě (kdy je potřeba fusak), obecně se ale dá říci, že délka korbičky +/- 80cm je postačující.
Výška hluboké korbičky nad zemí – pokud jste vyšší, budete trávit polovinu procházky shrbení – z počátku je člověk věčně skloněný nad miminkem, tak myslete na svá záda.
Výškově nastavitelná rukojeť – tak aby vyhovovala oběma rodičům.
Vybírejte si spojenou rukojeť – ne takové ty dvě ručky jako mívají golfáče – kočárek je snáze ovladatelný.
Váha kočárku + jeho skladnost a případná ”snášenlivost” s kufrem vašeho auta
Rozpětí kol – pokud budete jezdit výtahem, dobře si vše přeměřte, stejně tak i případné dveře u pediatra či jiné překážky, které by vám v budoucnu mohly znesnadnit pohyb.
Dobře si zkontrolujte, aby dno korby bylo hladké, rovné – může se to zdát jako bláznivý nápad, ale my jsme při našem lítání po obchodech s hrůzou zjistili, že jsou na trhu i kočárky, které mají místo pevného dna jen jakousi kovovou mříž přes kterou je tenoučká vrstva molitanu – chudák miminko jako by leželo na roštu!
Také si pořádně překontrolujte brzdy! - bez legrace, ne u každého kočárku máte jistotu, že opravdu drží.
Sporťák – po nebo proti směru jízdy – věčné dilema – ty z vás, kteří váhají nad určitým typem kočárku právě proto, že nenabízí sportovní sedačku čelem k rodičům mohu ujistit, že zhruba od 8-i měsíců bude dítě zajímat vše kolem něj (mimo vás :-) a bude stejně chtít sedět ve směru jízdy a mít rozhled – a vy si zvyknete určitě pomaleji, ale brzy jeho nálady i lumpárny poznáte úplně stejně i "pozpátku":-) Takže pro mimčo je směr od vás v pohodě, ale sami zvažte, jakému pohledu dáte přednost vy.
Sportovní sedačka – její záda by měla jít vždy polohovat do lehu – ať už plynule nebo v několika polohách. Raději se vyhněte kočárkům které nabízejí ”sedící” sedačky – takové, co se sklápí celé, jako židlička. Uvědomte si, že vaše miminko přejde na sporťák okolo sedmi měsíců a jeho páteř rozhodně nebude připravená na spaní v sedě! Snad pro starší děti, které už v kočárku nespí a nebo pokud mimi usne během nákupu – a pak hurá rychle domů, rozhodně tento typ sedačky ale není vhodný na to, abyste s ním vyráželi na delší ”spací” procházky. Taky nespíte rádi na židli – nenuťte k tomu vaše miminko.
Polohování nožiček – s výhodou
Materiály – vyhněte se bavlně jako vnějšímu potahu. Navzdory ujištěním prodavačů, že je to přírodní materiál speciálně ošetřený, můžete si být si být jistí, že za dva tři měsíce (obzvláště pokud budete mít letní mimi) bavlněná látka vyšisuje a kočárek bude vypadat jako po 3. dítěti. S výhodou vybírejte materiály, které jsou snadno ošetřitelné – omyvatelné, případně se dá celý potah z kočárku stáhnout a přeprat – až vaše miminko vylije v kočárku svůj první hrníček šťávy, určitě si vzpomenete.......
Slunečník versus překlápěcí rukojeť kočárku – záleží na vás. Někdo bude bránit do krve přehazovací rukojeť, jiný vám řekne, že stejně bravurně zvládne bleskově nastavit slunečník, když zahne proti sluníčku – záleží na každém co si zvolí. Určitě jsou obě varianty vyhovující. Překlápěcí rukojeť je fajn v případě, když hodně fouká.
Pětibodové pásy - jednoznačně obrovská výhoda - obzvláště pokud je dítko živější
Košík pod kočárkem - zvažte zda budete potřebovat, aby sloužil na transport větších nákupů, zkontrolujte si také zda je snadno dostupný
Údržba kočárku - informujte se u prodavače, které části potahu jsou odnimatelné a jakou údržbu daný materiál vyžaduje. Obecně platí - čím více lze kočárek "vystriptýzovat", tím lépe. Přeci jen za ty dva roky co ho budete používat se nastřádají různé nehody.


 

Vychytávky, které mít nemusíte, ale které jsou super, když je máte:

Otočná kola usnadňující zatáčení kočárku - odpadá nadzvedávání na každém rohu
Ruční brzda na rukojeti kočárku - ocení hlavně ti, kteří budou častěji zdolávat kopce – odpadají takové ty situace, kdy kočár za sebou vláčí maminku, která brzdí podrážkama co to dá.
Plynulé polohování dna v korbičce - skvělé např. když je miminko nachlazené – můžete ho lehunce naklopit a lépe se mu dýchá.
Podvozek na který se dá nacvaknout autosedačka - oceníte např. při nákupech
Odvětrávání korbičky – prima proti ”zapaření” miminka nejen v letních měsících
Slídové okénko ve střeše kočárku – na ”hlídání” :-)
Pumpička na kola – neurazí a při malém defektu může pomoci dojet. I když přiznám, že když jsme my píchli kolo, byla to pořádná díra, takže na dojetí bychom museli mít kompresor :-)


 

Hurá do obchodu!

I když se rozhodnete kupovat kočárek přes internet - často to výjde cenově lépe, určitě si napřed zajděte do obchodu. Nejlépe je udělat si s partnerem doma seznam věcí, které od kočárku očekáváte a pak vyrazit na "výlet" do obchodu. Udělejte si na to čas, určitě běžte oba - a nejlépe aby se vám to časově hodilo, žádná honička - no prostě "výlet". Jo a nezapomeňte se vyzbrojit vlastním centimetrem. Často se stává, že prodavači loví rozměry kočárku z různých brožur a stejně vám ve finále nejsou schopni říci, zda je to vnitřní či vnější rozměr korbičky. Pohrajte si tam. Vyberte si pár kočárků, které vás něčím zaujaly a pak si je otestujte. Udělejte si závody ve skládání, polohování, slalomovou dráhu, no prostě vyblbněte se - jen tak zjistíte, který kočárek vám opravdu vyhovuje. Nezapomeňte, že jej budete používat minimálně další dva roky a bylo by škoda dát spoustu peněz a po měsíci zjistit, že vás ten kočárek dohání k šílenství. (což se bohužel děje spoustě lidí). Projděte si všechny body na vašem seznamu a podle toho, jak který kočárek uspěl, vyberte si svého favorita. Jo a nenechte se nutit prodavačem do okamžitého nákupu. To, že jste 2 hodiny "trénovali" na prodejně vás ještě nezavazuje k nákupu! Taky si nechejte radit jen v "rozumné" míře. Bohužel často platí, že prodavač chválí jen to, co má na obchodě (logicky) takže se vám klidně může stát, že ve vedlejším obchodě vám ten do nebe vychvalovaný kočárek naopak pomluví do posledního šroubku. Prostě nechte se informovat a pak se řiďte vlastním rozumem. Hodně štěstí při nákupech!


A ještě jedna malinká rada na závěr - věřím, že budete mít štěstí a váš kočárek bude bezporuchový (jako ten náš) - ale stejně pro příklad reklamace, zeptejte s v tom daném obchodě již při koupi, jaké nabízejí podmínky. Některé obchody - předpokládám, že pouze kamenné - vám totiž zaručí, že po dobu reklamace budete mít k dispozici jejich "erární" kočárek. Může se to zdát jako zanedbatelná maličkost - ale když na reklamaci dojde, je v tom rozdíl obrovský. Reklamace může trvat až 30 dnů a jen si představte být 30 dnů imobilní bez kočárku s malým nechodícím mimčem.......pokud není k ruce nikdo, kdo by vám kočárek půjčil, museli byste nejspíše investovat do nějakého bazárkového a ten pak zase prodávat - no prostě opět výdaje a trable navíc - proto se raději ptejte předem. To byl jeden z důvodů, proč jsme se rozhodli pro nákup v kamenném obchodě.

Prosba
V komentářích se množí dotazy na jednotlivé typy kočárků, proto mám na vás prosbu - Až budete mít kočárek koupený a otestovaný v praxi, vraťte se prosím na tyto stránky a podělte se se svými zkušenosti a postřehy (kladnými i zápornými) ohledně konkrétních značek kočárků. Za všechny budoucí rodiče, kteří hledají dobré rady, vám moc děkuji. -

Pokud přidáváte svoje zkušenosti s konkrétním typem kočárku, uveďte prosím do nadpisu jeho název - usnadníte tak ostatním rodičům orientaci. Děkuji.

No a protože komentářů již notně přibylo, doporučuji si usnadnit práci, a pokud hledáte recenze na konkrétní značku, používat při hledání ctrl+F.

 

Komentáře

Přehled komentářů

ROAN HUGO

(zuza, 21. 5. 2008 9:57)

MY koupili polský kočárek Roan Hugo, je to víc kombinační kočárek a maximální spokojenost. Velká nafukovací kola, polohovatelná rukojet, která se dá kdykoliv přehodit i na druhou stranu, dlouhá korbička, jako u jedna z mála kočárků 100cm, většinou so kočárky 85 cm. Taška pro mimi, šraky, pro sporťáček taky hrazdička. Teno kočárek měla i moje sestra a kamarádka, obě si jej taky moc vychvalovaly. zuza

Firkon

(Janina, 21. 5. 2008 9:10)

Ahoj holky,zkoušeli jste internetové stránky batolátko.cz?Tam prodávají výhradně kočárky značky Firkon:-)

Herqules razor 4 nebo 6-spin?

(Pavla, 21. 5. 2008 8:02)

Ahoj,prosím o radu:nemá někdo zkušenost s tímto kočárkem?Nemohu se rozhodnout mezi čtyřkolovým s pevnými kolečky nebo šestikolovým,který má přední kola otočná.Děkuji

bebecar??

(Hanka, 21. 5. 2008 6:28)

ahoj, nemá prosím někdo zkušenost s kočárkem bebecar stylo at? Díky.

CHIPOLINO GEMMA TRAVEL

(Svandicka, 21. 5. 2008 0:40)

Ahojte maminy, mate nekdo zkusenost s kocarekm Chipolino Gemma Travel? Vypada lehky, pekny a ma celkem dost funkci, ale posudek jsem na nej nikde nenasla. Nevite, jestli se da prat potah a jestli je dobre ovladatelny a bezpecny? Dekuji J.

Brevi golfový kočárek B light 4,8 kg

(Tereza - Zlín, 20. 5. 2008 21:40)

Dobrý den, maminky, potřebovala bych zjistit co nejvice informací o tomto kočárku. Vážně se rozhoduji pro jeho koupi, tento se mi jeví, že tak nejvíce splňuje moje požadavky, ale zatím jsem ho nikde neviděla. Máte-li některá osobní zkušenost, napište prosím. Pokud víte ještě o jiném dobrém golfáči, tak také napište. Potřebuji ho na rychlé přesuny po městě a obchodech, aby měl stabilitu, ale zase nebyl těžký. Cenový strop jsem si stanovila do 2000 Kč. Do terénu mám X-leander XA, který mohu doporučit. Moc děkuji za případné odpovědi.

Firkon- pro Ivu

(Kája, 20. 5. 2008 21:31)

Ivo,mohla bych Vás poprosit o bližší popis místa, kde v Klodsku jste si kočárek zamluvila?Já byla teď o víkendu v Klodsku a Firkony jsem objevila pouze na parkovišti u tržnice.Za 7500,-(komlplet),ale též neměli barvy.S 1.dítětem jsme nakupovali v super krámku ještě před městem,ale ten je zrušen a jsem v ....Tam měli i postýlky a všechny možné drobnosti.Teď už jsem ze zoufalství chtěla vyrazit do Jelení Góry,kde to neznám vůbec.

Firkon twist pl

(Iva - Náchod, 20. 5. 2008 20:08)

Ahoj tak jsme dnes byli v tom Polsku nakonec jsme dojeli jen do Klodska a super paní u školky nabízí jen výhradně kočárky zn. firkon různých druhů!!Ale bohužel naši vybranou kombinaci zrovinka neměla a tak nám ji objedná a za 14dní tam razíme znovu cena setu s autosedačkou a celou výbavou 7200kč!!jestli někdo chce kontaktovat tel.pl + 0502043958
V obchodě na náměstí tam mají obchod s dětskými potřebami a kočárky ale to je drahé až moc kolem 1400zl.Ostatní věci je možno nakupovat na té tržnici v Kudowě za rozumnou cenu.
Pak jsme se zastavili v Nowe Rudě, ale tam jsme nic neobjevili jen jsme si tam dali hamu a frčeli dom.

Dor Jan

(Hanka, 20. 5. 2008 18:32)

Tyto kočárky bych rozhodně nedoporučovala. Měla jsem Cros country a už bych do podobného kočárku rozhodně nešla - psala jsem tady o tom dost, ale klidně se znovu ptej a napíši víc. Ve zkratce jsou poruchové a špatně se s nimi jezdí. Sice nestojí moc peněz, ale v tomhle případě bych si raději malinko připlatila :-(

Firkon

(Kája, 20. 5. 2008 18:16)

Děkuji. My toto právě s manželem zkoumali teď o víkendu v Klodsku a Ivone se nám zdál ideální (oproti těm, ze starší kolekce). I hloubka i délka se mi zdála super.Právě proto dovádění miminek mi záleží na pevnější a hlubší vaničce.Taky jsem dost komunikovala s prodávající paní Kamilou (http://www.mimibazar.cz/bazar.php?album=197625), u které bych si určitě vybrala právě Ivone.

Firkon

(Martina, 20. 5. 2008 18:00)

Já jsem zase myslela na celkové rozměry toho kočárku. F 7 je širší delší a nižší. Ivone je vyšší a menší, tak se bojím, jestli jí to trochu neubere na stabilitě. Až bude mimi vykukovat ven a řádit, aby se mi někde nepřevrátilo. Ale vůbec tomu nerozumim. Je to jen můj laický úsudek. Hodně štěstí v Góře.

Firkon

(Kája, 20. 5. 2008 17:41)

Já tedy žádnou zkušenost nemám ani z jedním z kočárků Firkon, ale podle toho, jak pátrám, tak si myslím, že (alespoň na pohled) Ivone je už jen díky pevnější vaničce bezpečnější. Starší modely mají vaničku úplně měkknou, tudíž se mi moc nezdá.Nevím,to je můj poznatek.Příští týden chci vyrazit do Jelení Góry, kde údajně uspěji 100%. Tak jsem zvědavá.

Firkon a Inglesina Magnum

(Martina, 20. 5. 2008 16:11)

Ahoj holky, děkuji Hance a Káji za poznatky o Firkonech. Bohužel pořád nevím, kde ho seženu :-( protože jsem z Ostravy a do Čech nebo do Klodska je to pro mě dosti z ruky. Psala jsem polskému výrobci, ať dá vědět, kde se dá sehnat v Těšíne, ale bohužel mi napsali jen tel. číslo na distributora v Těšíně a e-mail už ne. Nevím, jak bych se s nimi domluvila. Už jsem se rozhodla, že si koupím Firkona s normálními velkými kolečky, protože jsou lepší do terénu a já s malou budu převážně v lese. Půjčila jsem si kočárek s mimi od sestřenice. Je to Inglesina Magnum a zkoušela jsem jízdu s otočnými kolečky - to byla balada v obchodě a po chodníku. Když jsem vjela na trochu hrbolatější terén, tak ale spíše kočárek trochu vedl mě než já jeho. Taky jsme hned měli problém se sluníčkem. Ten se dá samozřejmě vyřešit tím slunečníkem, ale já jsem ho neměla. Vytočila jsem tedy kočár na opačnou stranu a chtěla jet pozadu, ale bohužel to moc nešlo. Otočná kolečka i když zaaretovaná se vzpínala. Co se týká Firkonů pořád se ještě nemůžu rozhodnout, jestli mám jít do F 7 nebo Ivone. F 7 je prověřená tou ČOI, ale už je to trochu starší model a bez sedačky. Ivone se mi líbí mnohem více a je se sedačkou, ale kde je řečeno, že bude stejně bezpečná a kvalitní jako F 7? Můžete někdo napsat nějakou chválu nebo kritiku na Ivone?

JANE CARRERA

(Tereza, 19. 5. 2008 20:33)

Prosim maminky, jake mate zkusenosti s temito kocarky???

krámek náchod Firkon

(iva, 19. 5. 2008 18:55)

jo a kdo by jste sháněl firkona v Náchodě není problém v sovičce ho mají tj.v tyršově ul u náměstí tak se na něj můžete mrknout cena je 7,500+ autosedačka 2,100kč

Firkon twist polsko

(Iva - Náchod, 19. 5. 2008 18:49)

ahoj holky tak konečně zítra se opět chystáme do polska jelikož jsme v Kudowě nepořídili tak se mrkneme do Klodzka a pak do Walbrzychu. I kdyby měl stát 900zl pořád je to bezva cena. Určo napíši až se vrátíme jak jsme pořídili, nám se líbí barva hnědo béžová, ale jelikož ta dostupnost je obtížná tak už mi ta barva tak neva jaká bude.
Někdo jste hledal Firkona v Plzni já vím akorát o Berouně:(

Jaké golfky?

(Simi, 19. 5. 2008 17:06)

Ahoj mamky, prosím o radu. Nevím, zda pořídit golfky Moon nebo Cosatto Pogo, prosím proto o Vaše zkušenosti. Děkuji. S

Peg pérego young hluboký kočárek

(Pavla, 19. 5. 2008 14:47)

Budoucím maminám mohu doporučit tento hluboký kočárek s nejprostornější korbičkou na trhu.Perfektní zvlášť pro zimní miminka.Ještě stále v něm mimčo vozím,vnitřní rozměry jsou 76x38cm!!!.Kdyby jste měla některá zájem (budu ho v červenci 08 prodávat),napište na email Pavla.Johanova@seznam.cz.Bydlím na vesnici a zvládáme každý terén.

Dorjan

(Hela, 19. 5. 2008 8:41)

Ahojky, moc se mi líbí kočárky značky Dorjan, má prosím někdo z vás s tímto kočárkem nějaké zkušenosti? Díky.

FIRKON F3

(misa, 18. 5. 2008 20:44)

Já jsem měla tento kočárek půk roku,kupovala jsem hlavně kvůli pevné a prostorné korbě,ale musím říct,že ostatní věci naprd,přední kolo jsme měli pořád zaaretované,protože jinak se kočár stavěl před každým hrbolem a i když vážil ´jenom´12kg hrozně špatně se s ním manipulovalo.A díky širokému rozestupu koleček se těžko pasoval do výtahu a odírali se boky kol.Po něm jsme si pořídili Baby welt booster a jízdní vlastnisti se nedají srovnat,už vím že se dá procházka i užít.Jedniná chybička:Upadly mi na obou kolech krytky,jako reklamace to není uznané a netuším,kde sehnat nové.Neporadíte????


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115

následující »